Rogaine Foam ή Kirkland Foam?

man

New Member
Ποιο πιστευετε ειναι καλυτερο απο τα δυο απο αποψη ερεθισμων αλλα και απο ποιοτητας? εχω δει οτι καποιοι αφροι λιωνουν στο χερι.

Επισης ποια ειναι καλη μαρκα για emu oil και απο ποιο site την παραγγελνετε?
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Fenimore

Μέλος του προσωπικού
Δεν νομίζω να υπάρχει καποιος να σου απαντήσει σίγουρα αυτήν την στιγμή γιατί ο kirkland foam είναι σχετικά καινούριο προιόν.

Αυτά είναι τα συστατικά και των 2 εκτός της μινοξιδίλης 5%

Rogaine foam 5%
butane, butylated hydroxytoluene, cetyl alcohol, citric acid, glycerin, isobutane, lactic acid, polysorbate 60, propane, purified water, SD alcohol 40­B, stearyl alcohol

Kirkland Minoxidil Foam 5%
butane, butylated hydroxytoluene, cetyl alcohol, citric acid, denatured alcohol, isobutane, lactic acid, polysorbate 60, propane, purified water, stearyl alcohol

Η μόνη κύρια διαφορά είναι ότι ο rogaine foam έχει γλυκερίνη σε αντίθεση με τον kirkland οπότε παίζει το rogaine (με βάση στα συστατικά και μόνο) να είναι ένα κλικ καλύτερος ποιοτικά από το kirkland foam.

Και τα 2 σε υψηλές θερμοκρασίες υγροποιούντε γρήγορα στο χέρι. Η λύση γι αυτό το πρόβλημα είναι να βάλεις τον αφρό στο ψυγείο για να είναι παγωμένος όταν τον βάζεις και να μην υγροποιήτε στο χέρι σου αλλά μόνο οταν ακουμπίσει στο δέρμα.

Για emu oil πάρε μόνο απο εξωτερικό. Σε ελληνικό online store ΑΝ υπάρχει θα είναι πανάκριβο. Δες εδώ την κατηγορία για Online shopping http://www.hairlossgr.com/forum/forum-25.html

Εγώ είχα παραγγείλει emu oil παλιότερα απο το swanson vitamins της Αμερικής.
http://www.swansonvitamins.com/SWCS030/ItemDetail
 

man

New Member
Να το εχω μονιμα στο ψυγειο ή να το βαζω 1-2 ωρες πριν το χρησιμοποιησω?

Απο το site που μου στειλες θυμασαι σε ποσο καιρο σου ειχε ερθει και αν ειχες καποιο προβλημα?
(βλεπω στο site τωρα οτι δεν ειναι διαθεσιμο, ξερεις αλλα παρομοια site για emu oil?)
 

Fenimore

Μέλος του προσωπικού
man είπε:
Να το εχω μονιμα στο ψυγειο ή να το βαζω 1-2 ωρες πριν το χρησιμοποιησω?

Απο το site που μου στειλες θυμασαι σε ποσο καιρο σου ειχε ερθει και αν ειχες καποιο προβλημα?
(βλεπω στο site τωρα οτι δεν ειναι διαθεσιμο, ξερεις αλλα παρομοια site για emu oil?)

Είτε το έχεις μόνιμα στο ψυγείο είτε 1-2 ώρες πριν το βάλεις το ίδιο είναι.

Απο το swanson έχω παραγγείλει 2 φορές, χωρίς προβλήματα. Κάποιος άλλος χρηστης όμως που ειχε αγοράσει απο το ίδιο είχε αναφέρει πρόβλημα με την παραγγελεία.
Σε αυτό το thread http://www.hairlossgr.com/forum/thread-123.html έχει πολλά online καταστήματα εξωτερικού και τα περισσ΄τοερα θα έχουν και emu oil. Κάντο search στην αναζήτηση του κάθε site.
 

defkalion2000

New Member
Fenimore είπε:
Δεν νομίζω να υπάρχει καποιος να σου απαντήσει σίγουρα αυτήν την στιγμή γιατί ο kirkland foam είναι σχετικά καινούριο προιόν.

Αυτά είναι τα συστατικά και των 2 εκτός της μινοξιδίλης 5%

Rogaine foam 5%
butane, butylated hydroxytoluene, cetyl alcohol, citric acid, glycerin, isobutane, lactic acid, polysorbate 60, propane, purified water, SD alcohol 40­B, stearyl alcohol

Kirkland Minoxidil Foam 5%
butane, butylated hydroxytoluene, cetyl alcohol, citric acid, denatured alcohol, isobutane, lactic acid, polysorbate 60, propane, purified water, stearyl alcohol

Η μόνη κύρια διαφορά είναι ότι ο rogaine foam έχει γλυκερίνη σε αντίθεση με τον kirkland οπότε παίζει το rogaine (με βάση στα συστατικά και μόνο) να είναι ένα κλικ καλύτερος ποιοτικά από το kirkland foam.

Και τα 2 σε υψηλές θερμοκρασίες υγροποιούντε γρήγορα στο χέρι. Η λύση γι αυτό το πρόβλημα είναι να βάλεις τον αφρό στο ψυγείο για να είναι παγωμένος όταν τον βάζεις και να μην υγροποιήτε στο χέρι σου αλλά μόνο οταν ακουμπίσει στο δέρμα.

Για emu oil πάρε μόνο απο εξωτερικό. Σε ελληνικό online store ΑΝ υπάρχει θα είναι πανάκριβο. Δες εδώ την κατηγορία για Online shopping http://www.hairlossgr.com/forum/forum-25.html

Εγώ είχα παραγγείλει emu oil παλιότερα απο το swanson vitamins της Αμερικής.
http://www.swansonvitamins.com/SWCS030/ItemDetail
Καλησπέρα παιδια

Έχω χρησιμοποιήσει και τους δυο αφρους..και αυτός της Kirkland μου φαίνεται καλύτερος..
Δεν επηρεάζεται απο την θερμοκρασία του χεριού...δεν λιωνει τόσο γρήγορα όσο του rogain..
 

Bouklas

Well-Known Member
Εδω και 3-4 μερες απο rogaine foam 3 μπουκαλακια που ειχα και νεος στην μινοξιδιλη αλλαξα σε kirkland foam (λογο τιμης).
Αποτελεσματα δεν μπορω ακομα να πω γιατι τωρα ξεκινησα. Αλλα 1 που εχω παρατηρησει ειναι οτι ο αφρος της kirkland δεν μου λαδωνει τα μαλλια σαν το rogaine. Μου αφηνει μια καλυτερη υφη και μπορω να πω στα μαλλια ειναι λες και δεν εβαλα τιποτα δηλαδη.
 

omiros

New Member
παιδια το rogaine liquid... το απλο rogaine ειναι το καλυτερο. ο αφρος δεν ειναι καθολου ιδανικός. ειναι απλα ενα μαρκετινγκ τρικ.
πως μπορει ενας αφρος να φτασει στο δερμα δλδ εκει που πρεπει αναμεσα απο τοσα μαλια? το foam μενει στα μαλλια και δεν παει εκει που πρεπει. στην γερμανια σχεδον ολοι το εχουν κοψει το foam και συνεχιζουν με το απλο rogaine η kirkland
 

Fenimore

Μέλος του προσωπικού
omiros είπε:
παιδια το rogaine liquid... το απλο rogaine ειναι το καλυτερο. ο αφρος δεν ειναι καθολου ιδανικός. ειναι απλα ενα μαρκετινγκ τρικ.
πως μπορει ενας αφρος να φτασει στο δερμα δλδ εκει που πρεπει αναμεσα απο τοσα μαλια? το foam μενει στα μαλλια και δεν παει εκει που πρεπει. στην γερμανια σχεδον ολοι το εχουν κοψει το foam και συνεχιζουν με το απλο rogaine η kirkland

Το foam υγροποιήτε όταν το βάζεις...
 

Bouklas

Well-Known Member
Το liquid εμενα πέρυσι για 1 μηνα που χρησιμοποίησα και δεν ήξερα καν τι είναι μινοξιδίλη νόμιζα με ένα μπουκάλι ξεμπέρδεψα και σταμάτησα, που λες μου έκανε τρελή φαγούρα στο κεφάλι και γίαυτό από πολλούς εδώ μέσα λέγανε πάρτε αφρο να γλιτώσετε από την φαγούρα. Και μέχρι στιγμής με αφρο δεν είχα ποτε κανένα πρόβλημα με φαγούρα.
Από αποτελέσματα πάντως εγώ μέχρι στιγμής είμαι υπερευχαριστημένος, ήδη έχω βγάλει σειρές από μαλλιά που μεγαλώνουν και στο κέντρο μέσα στο κεφάλι και οι κρόταφοι έχω πάθει πλακα!!! βγάζω και εκεί σειρές από μαλλιά! όχι χνούδι! μαλλιά που ήταν χνούδι και τώρα τρίχες κανονικές! και περιμένω και αλλα :)
Μετά από 1 χρόνο δεν χρησιμοποιω πια τοππικ! γιατί το μαλλί εχει πυκνώνει :) και δεν έχω κλείσει καν 3 μήνες θεραπείας. Όσο για το αν φτάνει η δεν φτάνει καλά μέσα στο δέρμα αν έχεις μακριά μαλλιά, τα καταφέρνω πολύ καλά δεν θα έλεγα πως με δυσκολεύει να πηγαίνω την μινοξιδίλη εκεί που θέλω με το ένα χέρι πάω τα μαλλιά μου πίσω με το αλλο αφήνω αφρο στους κροτάφους μετά αφήνω και ενδιάμεσα στο μαλλί σε αλλα σημεία, και μετά με τα 2 μου χερια κανω μασαζ από μπροστά προς τα πίσω σε όλο το κεφάλι και η μινοξιδιλη πάει μια χαρά. Εννοείτε πως με κοντά μαλλιά είναι κατά πολύ πιο εύκολο, αλλα και με πιο μακριά πραγματικα δεν έχω θέμα.
Δεν ξέρω αν η υγρή μινοξιδίλη θα μου έδινε τα ίδια σούπερ αποτελέσματα που βλέπω με ούτε καν 3 μήνες θεραπείας από τον αφρο, αλλα σίγουρα έχω γλιτώσει την τρελή φαγούρα που είχα κάθε μέρα και δεν παλευονταν με τίποτα από την υγρή μινοξιδίλη για 1 μηνα όπου και μετά σταμάτησα κάθε θεραπεία και ξεκίνησα μετά από 1 χρόνο.
 

pavlos

Member
Παιδες μια μικρη βοηθεια, μετα την μεταοσχευση μου εδωσαν απο την κλινικη Kirkland 2% να βαζω, την πρωτη μερα που πηγα να βαλω κοκκινισα ολος ειχα φαγουρα κτλ, πριν λιγες μερες αγορασα Regaine 2% το οποιο καμια σχεση ουτε κοκκινιλα ουτε τιποτα.
Ηθελα να ρωτησω 1mg που γραφει μεγιστη ποσοτητα 6 ψεκασμους 2 φορες την ημερα ειναι για ολο το κεφαλι η για τα σημεια αραιωσης;;;;;
Επισης εγω το ριχνω πανω απο τα μαλλια και μετα το απλωνω με τα δαχτυλα ειναι λαθος η εφαρμογη ετσι?????
Γιατροι τα φωτα σας
Αφηνει μια λαδιλα ρε γαμωτο ομως λες και εχω 2 χρονια να πλυθω
 

omiros

New Member
Fenimore είπε:
omiros είπε:
παιδια το rogaine liquid... το απλο rogaine ειναι το καλυτερο. ο αφρος δεν ειναι καθολου ιδανικός. ειναι απλα ενα μαρκετινγκ τρικ.
πως μπορει ενας αφρος να φτασει στο δερμα δλδ εκει που πρεπει αναμεσα απο τοσα μαλια? το foam μενει στα μαλλια και δεν παει εκει που πρεπει. στην γερμανια σχεδον ολοι το εχουν κοψει το foam και συνεχιζουν με το απλο rogaine η kirkland

Το foam υγροποιήτε όταν το βάζεις...

για τους κροταφους θα κανει την δουλια αλλα οταν εχεις πανω κατω ακομα πυκνο μαλλι και θες να το χρησιμοποιησεις στο vertex δεν εχει νοημα το foam.

οποιος εχει προβλημα με φαγουρα και πιτυριδα, υπαρχει μινοξιδιλη με glycerine. ειναι και πολυ πιο φτηνη απο το foam.
http://shop.genhair.com/store/index.php?main_page=product_info&cPath=0&products_id=1
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

defkalion2000

New Member
omiros είπε:
Fenimore είπε:
omiros είπε:
παιδια το rogaine liquid... το απλο rogaine ειναι το καλυτερο. ο αφρος δεν ειναι καθολου ιδανικός. ειναι απλα ενα μαρκετινγκ τρικ.
πως μπορει ενας αφρος να φτασει στο δερμα δλδ εκει που πρεπει αναμεσα απο τοσα μαλια? το foam μενει στα μαλλια και δεν παει εκει που πρεπει. στην γερμανια σχεδον ολοι το εχουν κοψει το foam και συνεχιζουν με το απλο rogaine η kirkland

Το foam υγροποιήτε όταν το βάζεις...

για τους κροταφους θα κανει την δουλια αλλα οταν εχεις πανω κατω ακομα πυκνο μαλλι και θες να το χρησιμοποιησεις στο vertex δεν εχει νοημα το foam.

οποιος εχει προβλημα με φαγουρα και πιτυριδα, υπαρχει μινοξιδιλη με glycerine. ειναι και πολυ πιο φτηνη απο το foam.
http://shop.genhair.com/store/index.php?main_page=product_info&cPath=0&products_id=1
Θεωρώ οτι χρησιμοποιώντας κοινή λογική συμπερενεται οτι οι αφροι δεν περιέχουν propylene glycol.και ειναι πιο ακριβοι..ο αφρος rogain εχει γλυκερινη και ο Kirkland όχι και ειναι φτηνότερος...Απο κει και πέρα και η υγρή μορφή αλλα και ο αφρος όταν πέσουν στο κεφάλι εναι το ίδιο πράγμα
 

Fenimore

Μέλος του προσωπικού
omiros είπε:
για τους κροταφους θα κανει την δουλια αλλα οταν εχεις πανω κατω ακομα πυκνο μαλλι και θες να το χρησιμοποιησεις στο vertex δεν εχει νοημα το foam.

Το έχεις χρησιμοποιήσει?

Εγώ το έβαζα και στο vertex που έχω ακόμα αρκετά μαλλιά, και όχι κοντά, και μια χαρά πήγενε στο δέρμα. Το είχα σε ψυγείο και το καταλαβαινα όταν ακούμπαγε το δέρμα γιατί με πάγωνε.
 

defkalion2000

New Member
Ενα μικρό κόλπο στην εφαρμογή του αφρου ειναι να τον βάζεις κατευθείαν στο κεφάλι με μικρές ελεγχόμενες πιέσεις της βαλβιδας,έτσι παει κατευθείαν στις ρίζες ..χωρίς να λιωνει πάνω στα δάκτυλα..μπορείς ακόμη ελέγχοντας την πίεση της βαλβιδας να "τραβηξεις" γραμμές αφρου για μεγαλύτερη κάλυψη...
 

gianniskritikos2

Active Member
ειμαι λιγο εκτως.. μπορει καποιος να μου πει το shending που προκαλει η μινοχ ποτε ξεκιναει? 1τη βδομαδα χρισης? 2ρη βδομαδα? 3τη? ποτε?συνηθως ετσι... γιατι σε αλλονμπορει να ξεκινισει φανταζομαι διαφορετικα... δεν ρωταω ποσο κραταει καθως εκει διαφερει κατα πολυ στον καθε εναν φανταζομαι... αλλα ποτε ξεκιναει ρε παιδια?
 

gianniskritikos2

Active Member
αρα σχεδον απο τις αρχες 2της εβδομαδας αρχιζει το σεντινκ? σε ευχαριστω:) ειμαι στην πρωτη βδομαδα 6 μερα μπαινω στην δευτερη σιγα σιγα...
 

gianniskritikos2

Active Member
εχω παρει οπως ανεφερα ρογκαιν αλλα μεχρι τωρα ολα καλα... ο αφρος εβγαινε αφρος αχετα αν ελιωνε λογο ζεστης... σημερα ο αφρος εβγαινε υγρο τελειως.. τελειως ομως.. τον εριχνα στο χερι και μεχρι να παει το χερι στο κεφαλι ειχε πεσει το μισο υγρο κατο... μηπως χαλασε?παιζει κατι με το ταρακουνημα? τι παιζει? τις περασμενες μερες να βγαινε ο προτος ψεκασμος υγρος καπως οχι τελειως και μετα κανωνικα αφρος φουσκοτος κιολας... σημαιρα χωρις λογο βγηκε υγρο κανωνικο υγρο :( χαλασε ?


ασε που πρεπει να εβαλα και πολυ μεγαλυτερη δωση... αδιασα το μπουκαλι για να βαλω...:S
 

jimys

Member
gianniskritikos2 είπε:
εχω παρει οπως ανεφερα ρογκαιν αλλα μεχρι τωρα ολα καλα... ο αφρος εβγαινε αφρος αχετα αν ελιωνε λογο ζεστης... σημερα ο αφρος εβγαινε υγρο τελειως.. τελειως ομως.. τον εριχνα στο χερι και μεχρι να παει το χερι στο κεφαλι ειχε πεσει το μισο υγρο κατο... μηπως χαλασε?παιζει κατι με το ταρακουνημα? τι παιζει? τις περασμενες μερες να βγαινε ο προτος ψεκασμος υγρος καπως οχι τελειως και μετα κανωνικα αφρος φουσκοτος κιολας... σημαιρα χωρις λογο βγηκε υγρο κανωνικο υγρο :( χαλασε ?


ασε που πρεπει να εβαλα και πολυ μεγαλυτερη δωση... αδιασα το μπουκαλι για να βαλω...:S



υπαρχει πιθανοτητα να χαλασε αλλα για να σιγουρευτεις βαλτον στο ψυγειο κανενα δυωρο και μετα πατα να δεις τι θα βγαλει
 
Μπλουζα