Proscar και ηλικίες κάτω των 20

Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.

Άκης

Administrator
Εάν είναι κανείς κάτω των 20 και θέλει να πάρει Proscar ΔΕΝ είναι καλή ιδέα. Η Merck δεν συνιστά την λήψη φιναστερίδης σε άντρες κάτω των 18 και φυσικά υπάρχει λόγος για αυτό. Και η DHT αλλά και το 5AR εξυπηρετούν κάποιον σκοπό, ειδικά στην ανάπτυξη του άντρα και διακόπτοντας αυτήν την διαδικασία μπορεί να υπάρξουν προβλήματα περισσότερο άσχημα από το να χάνεις απλώς τα μαλλιά σου.

Κατά την γνωμη μου δεν πρέπει κανείς σε αυτην την ηλικία ούτε καν να το σκεφτεί, όχι να δοκιμάσει.
Οι αναστολείς του ενζύμου 5AR, ΔΕΝ σχεδιάστηκαν με γνώμονα την τριχόπτωση. Χρησιμοποιούντε για τον προστάτη σε μεγάλες ηλικίες.
Το να διατηρή κανείς τα μαλλιά του είναι μία κοσμιτική παρενέργεια του να περιορίζεις την DHT κατά ~70%, αλλάζοντας την ισοροπία των ορμονών σου.

Ακόμη και η Merck παραδέχεται ότι δεν γνωρίζει ποιά τα αποτελέσματα μακροχρόνιας χρήσης της φιναστερίδης σε νέους άντρες, ειδικά όταν μπαίνει στην μέση και το θέμα γονιμότητας.

Ένα μικρό ποσοστό αντρών έχουν βιώσει τα εξής από την φιναστερίδη:
Δυσλιτουργία στην στύση, μειωμένη πρωινή/αυθόρμυτη (ειδικά κατά την εφηβεία)/νυχτερινή στύση, γυναικομαστία, μειωμένη libido, θλίψη, ανησυχία, μειωμένη ποσότητα σπέρματος, μειωμένη αίσθηση του πέους, μείωση του μεγέθους του πέους (για ηλικίες κάτω των 20 είναι ποιό συχνό φαινόμενο) αλλά και μερικά που δεν έχουν αναφερθεί όπως η cavernosal fibrosis ή ποιό γνωστή και ως Peyronie's disease καθώς και προβλήματα όρασης.

Για ένα μικρό ποστοστό αντρών, οι παρενέργειες αυτές δεν έχουν φύγει, ακόμη και όταν σταμάτησαν το φάρμακο.
Υπάρχουν πολλά forums τα οποία είναι για αυτήν την δουλειά, όπως το http://www.propeciahelp.com.

Φυσικά το πρόβλημα είναι ότι η Merck δεν έχει ανακοινώσει όλους τους μηχανισμούς της φιναστερίδης, πληροφορίες που πολλοί είναι αυτοί που θα ήθελαν να γνώριζαν για να κάνουν μια ποιό σωστή απόφαση στο να ξεκινήσουν το χάπι.
Θα προσθέσω πολλές μελέτες που υπάρχουν σε πολλά sites και θα τις προσθέσω συνολικά εδώ για να γνωρίζει κανείς αρκετά προτού αποφασίσει να πάρει το χάπι τί παίζεται οχι μόνο με την DHT (απαραίτητη αντρική ορμόνη) .

Γενικά το φάρμακο είναι δυνατό και δεν πρέπει να πέρνεται σαν ασπιρίνη. Πολλοί είναι αυτοί (και εγώ) που δεν έχουν το παραμικρό, αλλά υπάρχουν και μερικοί που είχαν κακές εμπειρίες από αυτό.
Δεν παρακινώ να μην πάρει κανείς το χάπι αυτό, ειδικά σε θέμα που αφορά την εμφάνιση μας και ο καθένας αγχώνετε και αντιδρά διαφορετικά, αλλά γνώμη μου είναι να περιμένει κανείς μέχρι τα 20-22 προτού πάρει κάτι τέτοιο.
Για αυτές τις ηλικίες συνιστώ Rogaine με Revivogen και να έχετε το κεφάλι σας ( ???) ήσυχο.

Τώρα να αναφέρω ότι το μυαλό μας παίζει το μεγαλύτερο ρόλο, ειδικά στο θέμα στύσης.
Μπορεί κανείς να αγχωθεί περνωντας το και να είναι ψυχολογικό το θέμα και όχι μηχανικό.
Γενικά να θυμάστε τον άγραφο κανόνα που ισχύει στην hairloss community γενικά:
Αν δεν έχει παρενέργειες, δεν δουλεύει...
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Theo Doro

New Member
Απ: Proscar και ηλικίες κάτω των 20

εγω στα 22.5 ξεκινησα προσκαρ 6 μηνες μετα ενας ουρολογος μου ειπε οτι δεν κανει και οτι ειμαι στην αναπτυξη και κατι τετοιες π...ες εγω τι να κανω να συνεχισω να παιρνω?
 

dim74

Member
Απ: Proscar και ηλικίες κάτω των 20

πως το ξεκινησες το προσκαρ?ποιος σου το ειπε...?
 

Theo Doro

New Member
Απ: Proscar και ηλικίες κάτω των 20

εδω το διαβασα...δεν το προτεινε γιατρος απλα μελετησα ολες τις ερευνες διαβασα σχολια και το ξεκινησα
 

vrm

Member
Απ: Proscar και ηλικίες κάτω των 20

Theo Doro είπε:
εδω το διαβασα...δεν το προτεινε γιατρος απλα μελετησα ολες τις ερευνες διαβασα σχολια και το ξεκινησα
Και ποια ηταν τα αποτελεσματα της φιναστεριδης;;;
 

Theo Doro

New Member
Απ: Proscar και ηλικίες κάτω των 20

μεχρι στιγμης δεν εχω καποια παρενεργεια και το φαρμακο φενεται να ενεργησε και να ενεργει τελεια πανω μου!!το θεμα ειναι οτι με φοβησε η αντιδραση του γιατρου και οτι ειπε η παρενεργειες θα φανουν μετα απο χρονια
 

Άκης

Administrator
Απ: Proscar και ηλικίες κάτω των 20

Theo Doro είπε:
εγω στα 22.5 ξεκινησα προσκαρ 6 μηνες μετα ενας ουρολογος μου ειπε οτι δεν κανει και οτι ειμαι στην αναπτυξη και κατι τετοιες π...ες εγω τι να κανω να συνεχισω να παιρνω?

Η Merck το συνιστά από έρευνες της, για άτομα των 18 και άνω. Οι δεκάδες χρήστες στα forums αναφέρουν ότι μέχρι και τα 22 παρατήρησαν παρενέργειες.
Δεν θα σου πω τι να κάνεις, αλλά τι παίζει σου αναφέρω...
 

Theo Doro

New Member
Απ: Proscar και ηλικίες κάτω των 20

παρενεργειες κατα την διαρκεια της χρησης?και τι ειδους παρενεργειες?
 

vrm

Member
Απ: Proscar και ηλικίες κάτω των 20

Theo Doro είπε:
παρενεργειες κατα την διαρκεια της χρησης?και τι ειδους παρενεργειες?
Yπαρχουν αρκετα θεματα στο site για τις παρενεργειες απο τη χρηση της φιναστεριδης...

Απο τη στιγμη ομως που οπως αναφερεις εχεις καλα αποτελεσματα χωρις παρενεργειες νομιζω οτι μια χαρα εισαι... 8)
Παντως μη σε φοβιζουν τα λογια του γιατρου σου,καθως υπαρχουν αρκετοι γιατροι που εγκρινουν τη χρηση φιναστεριδης...
 

vrm

Member
Απ: Proscar και ηλικίες κάτω των 20

Μετά απο μία περίοδο έντονης ανησυχίας για την κατάσταση των μαλλιών μου και προβληματιζόμενος απο την εμμονή του δερματολόγου μου να χρησιμοποιώ μόνο μινοξιδιλη και τίποτα άλλο αποφάσισα να πάω σε κάποιο δημόσιο νοσοκομείο.Έχοντας ξοδέψει πολλά χρήματα σε ιδιώτες,επισκευτηκα τα (πρωινά) εξωτερικά ιατρεία του νοσοκομείου <<Α. Συγγρός>> ζητώντας να με εξετάσει συγκεκριμένος δερματολόγος.Για καλή μου τύχη με εξετασε ο ίδιος και όχι ειδικευόμενος.
Τέλος πάντων, για να μήν μακρυγορώ, η θεραπεία που μου σύστησε ήταν: φιναστερίδη 1mg Νο 200, ένα καθημερινό σαμπουαν froika,το Fungoral 1-2 φορές την εβδομάδα και το (κλασικό) regaine 5% x2 ΜΟΝΟ στην κορυφή της κεφαλής,γιατί στη μετωπιαία γραμμή δεν έχει αποτέλεσμα ???.
Στο τέλος, τον ρώτησα σχετικά με τις παρενέργειες αλλα και με τα όσα γράφονται γενικότερα για τη φιναστερίδη, είπε ότι δεν υπάρχει κάποιος σοβαρός κίνδυνος και ότι αυτό θα συνιστούσε στο παιδί του. :chinscratch

Αυτό που θα ήθελα να ρωτήσω τα εξής.Καταρχάς, τί σημαίνει Νο 200 (το αναγράφει η συνταγή του γιατρού);Κατα δεύτερον,να ξεκινήσω απευθείας με 1 mg φίνα ή με μικρότερη ποσότητα για ένα δίαστημα και στη συνέχεια να φτάσω το 1 mg;;Τί θα προτείνατε;
:laie:
 

tropheus

Well-Known Member
Απ: Proscar και ηλικίες κάτω των 20

vrm είπε:
τί σημαίνει Νο 200 (το αναγράφει η συνταγή του γιατρού);Κατα δεύτερον,να ξεκινήσω απευθείας με 1 mg φίνα ή με μικρότερη ποσότητα για ένα δίαστημα και στη συνέχεια να φτάσω το 1 mg;;Τί θα προτείνατε;

Το Νο 200 δε μου λέει απολύτως τίποτα. Μαντεύοντας μήπως εννοεί 200 χαπάκια των 1mg ( επειδή σε πολλά φαρμακεία τα φτιάχνουν ;;; )

Πάντως για το δεύτερο ερώτημα σου εγώ θα ξεκινούσα με 1mg την ημέρα και πολύ απλά θα διαπίστωνα ότι δεν έχω καμία παρενέργια ... όπως συμβαίνει και στο 99% όσων γνωρίζω προσωπικά που παίρνουν τη δοσολογία αυτή.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

vrm

Member
Απ: Proscar και ηλικίες κάτω των 20

tropheus είπε:
[quote author=vrm link=topic=40.msg18394#msg18394 date=1253838644]
τί σημαίνει Νο 200 (το αναγράφει η συνταγή του γιατρού);Κατα δεύτερον,να ξεκινήσω απευθείας με 1 mg φίνα ή με μικρότερη ποσότητα για ένα δίαστημα και στη συνέχεια να φτάσω το 1 mg;;Τί θα προτείνατε;

Το Νο 200 δε μου λέει απολύτως τίποτα. Μαντεύοντας μήπως εννοεί 200 χαπάκια των 1mg ( επειδή σε πολλά φαρμακεία τα φτιάχνουν ;;; )

Πάντως για το δεύτερο ερώτημα σου εγώ θα ξεκινούσα με 1mg την ημέρα και πολύ απλά θα διαπίστωνα ότι δεν έχω καμία παρενέργια ... όπως συμβαίνει και στο 99% όσων γνωρίζω προσωπικά που παίρνουν τη δοσολογία αυτή.
[/quote]
Σ'ευχαριστώ tropheus για την απάντηση :) :)
 
Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.
Μπλουζα