Pill Splitters (κοψτε το Proscar με ακριβεια)

Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.

Παναγιωτης

Μέλος του προσωπικού
για οσους περνουν Proscar εχω καλα νεα

ολοι δυσκολευεστε να κοψετε με ακριβεια η και γενικα να το κοψετε το χαπι
υπαρχουν στην αγορα αυτα οπως θα δειτε στην παρακατω εικονα
index.php

τα οποια θα σας βοηθησουν
στην διαδικασια του κοψιματος

προσωπικα δεν το δοκιμασα ακομη

οσοι το δοκιμασετε γραψτε μας την γνωμη σας

απο τιμη απο 10 ευρω με 15 ευρω κυμαινονται

μπορειτε να βρειτε τετοιο στο amazon αλλα και αν κανετε καμια αναζητηση στο google πιστυεω θα βρειτε αμετρητα web sites που πουλαν
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

dim74

Member
Απ: Pill Splitters (κοψτε το Proscar με ακριβεια)

κατι παρομοια εχουν ως δωρο τα φαρμακεια...εχω ενα το οποιο κοβει ευκολα τα χαπακια αλλα το ασχημο ειναι χωρις ακριβεια αφου ειναι σχετικο το που ακριβως θα παει το λεπιδακι...
 

tropheus

Well-Known Member
Απ: Pill Splitters (κοψτε το Proscar με ακριβεια)

Splitter σαν αυτό της φωτογραφία πουλάνε σε όλα τα φαρμακεία ...

Εγώ χρησιμοποιώ αυτόν που φαίνεται στην παρακάτω εικόνα ο οποίος είναι πολύ παρόμοιος (αν θυμάμαι καλά τον πήρα περίπου στα 3-4€)

Βοηθάει πολύ στο κόψιμο του proscar (εγώ το κόβω στα 4) αν και δεν παίζει κανένα απολύτως ρόλο να κόβεται ακριβώς σε ίσα κομμάτια...

 

Άκης

Administrator
Απ: Pill Splitters (κοψτε το Proscar με ακριβεια)

Μου είχε δώσει ένα παρόμοιο μία φαρμακοποιός που την ζήτησα αν έχει. Μου το έδωσε δωρεάν.
Μπορώ να πω ότι δεν κόβει και πολύ καλά. Προτιμώ το μαχαίρι.
Δες στην 2η εικόνα, πως το έκοψα με μαχαίρι (είναι 2 χάπια).
 

dim74

Member
Απ: Pill Splitters (κοψτε το Proscar με ακριβεια)

γιατι δεν παιζει ρολο να κοβεται ακριβως σε ισια κομματια?
 

tropheus

Well-Known Member
Απ: Pill Splitters (κοψτε το Proscar με ακριβεια)

dim74 είπε:
γιατι δεν παιζει ρολο να κοβεται ακριβως σε ισια κομματια?

Η ποσότητα της finasteride σε σχέση με τα αποτελέσματα της είναι πολύ παρόμοια για τις διάφορες δόσεις . Επίσης ο χρόνος ημίσειας ζωής είναι επίσης αρκετά μεγάλος.

Έτσι ακόμα και αυτοί που επιθυμούν να πάρουν 1mg την ημέρα, αντί να κόβουν το proscar στα 5 (άραγε το καταφέρνει αυτό κάποιος; ) μπορούν να το κόβουν στα 4 και να παίρνουν ένα κομματάκι κάθε μέρα ενώ κάθε πέμπτη μέρα να μην παίρνουν καθόλου ....

ΑΣΕ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΚΑΙ ΚΑΘΟΛΟΥ ΒΕΒΑΙΟΣ ΟΤΙ ΚΑΙ ΤΑ 5mg ΤΗΣ ΦΙΝΑΣΤΕΡΙΔΗΣ EINAI ΙΣΟΚΑΤΑΝΕΜΗΜΕΝΑ ΣΤΟ ΧΑΠΑΚΙ...
(για να πω την αλήθεια κάπου το έχω διάβασει αυτό αλλά δε θυμάμαι ακριβώς που ...)
 

Άκης

Administrator
Απ: Pill Splitters (κοψτε το Proscar με ακριβεια)

tropheus είπε:
Έτσι ακόμα και αυτοί που επιθυμούν να πάρουν 1mg την ημέρα, αντί να κόβουν το proscar στα 5 (άραγε το καταφέρνει αυτό κάποιος; )
Εγώ το κόβω στα 6 :p

Πάντως είναι δύσκολο να είναι κατανεμημένη ομοιόμορφα η φινα σε όλο το χάπι. Άλλωστε, τα χάπια δεν σχεδιάστηκαν για να κόβονται. Αλλά επειδή το proscar έχει μικρή περιεκτικότητα σε fillers, λογικά αν κοπεί σε 4 κομμάτια, πρέπει να έχει πάνω κάτω την ίδια ποσότητα σε φινα.
 

geofish

New Member
Απ: Pill Splitters (κοψτε το Proscar με ακριβεια)

Αυτό που λέει ο tropheus είναι σωστό, το έχει αναφέρει πρώτος και ο inotech για να είμαστε και σωστοί. Το 1 mg είναι πολύ μικρή ποσότητα και δεν ξέρουμε κατά πόσο ισομερώς κατανεμημένο είναι μέσα στο χάπι.
Μια λύση που προτείνουν κάποιοι στο εξωτερικό είναι με την χρήση δοσομετρητή.

Υπάρχει και σχετικό θέμα στο forum.
http://www.hairlossgr.com/forum/index.php/topic,672.0.html

Για όσους όμως θέλουν να το παίξουν χημικοί και θέλουν να τηρούν αυστηρά την δοσολογία μπορούν να δοκιμάσουν τις εξής 2 πατέντες που διάβασα κάπου.

1. Παίρνουμε 1 χάπι proscar το κάνουμε σκόνη και το μεταφέρουμε σε ένα μπουκαλάκι με 5 ml βότκας ανακατεύουμε καλά και παίρνουμε με τον δοσομετρητή 1 ml το οποίο το μεταφέρουμε σε ποτήρι με νερό και το πίνουμε. Πριν από κάθε χρήση ανακατεύουμε καλά. Δεν ξέρουμε όμως κατά πόσο δραστική θα είναι η φιναστερίδη παρουσία αλκοόλης.


2. Παίρνουμε 1 χάπι proscar το κάνουμε σκόνη και το μεταφέρουμε σε ένα μπουκαλάκι με 5 ml νερό ανακατεύουμε παρά πολύ καλά και έντονα (λόγο καθόλου διαλυτότητας) και παίρνουμε αμέσως με τον δοσομετρητή 1 ml το οποίο το μεταφέρουμε σε ποτήρι με νερό και το πίνουμε. Πριν από κάθε χρήση ανακατεύουμε πάλι πολύ καλά και παίρνουμε αμέσως με τον δοσομετρητή 1 ml.

Η μεταφορά στο ποτήρι με το νερό είναι δική μου ιδέα γιατί το 1 ml είναι μικρή ποσότητα για να την πιούμε.

Τώρα αν ρωτήσετε γιατί δεν αυξάνουμε τις δοσολογίες για να μην ταλαιπωρούμαστε κάθε 5 μέρες, θα απαντούσα ότι δεν ξέρουμε τι παίζει με την συντήρηση για αυτό.
Για καλό και για κακό όμως τις υπόλοιπες μέρες ας διατηρείτε στο ψυγείο.

Εσείς αποφασίζεται.
 

Άκης

Administrator
Απ: Pill Splitters (κοψτε το Proscar με ακριβεια)

Αυτό με το νερό, νομίζω έχει ξανά ειπωθεί. Η φιναστερίδη είναι αδιάλυτη στο νερό, που σημαίνει δεν μπορείς να το κάνεις με νερό.
Με αλκοόλ αλλάζει.
 

tropheus

Well-Known Member
Απ: Pill Splitters (κοψτε το Proscar με ακριβεια)

Άκης είπε:
Αυτό με το νερό, νομίζω έχει ξανά ειπωθεί. Η φιναστερίδη είναι αδιάλυτη στο νερό, που σημαίνει δεν μπορείς να το κάνεις με νερό.
Με αλκοόλ αλλάζει.

Θα πλακωθούμε Άκη στα ουϊσκια με φιναστερίδη :beerc και καλά θα περάσουμε :tease: :tease: :tease: :tease:
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Σπύρος

Μέλος του προσωπικού
Απ: Pill Splitters (κοψτε το Proscar με ακριβεια)

ε ρε γλέντια :dj: :hailing :guitarist :beerc :lmao: :lmao: :lmao:
 

Panos1982

Well-Known Member
Απ: Pill Splitters (κοψτε το Proscar με ακριβεια)

γεια σας....πρωτη φορα στο φορουμ γραφω......
περνω φιναστεριδη περιπου 4 μηνες χωρις καμμια απολυτος παρενεργεια......
ο τροπος που την περνω ειναι πιο απλος.....πηγα σε ενα φιλο φαρμακοποιο κ του ειπα γιατι την θελω κτλ....
και του ζητησα να μου δωσει προσκαρ να το κοψω κ μου λεει αυτα ειναι κουταμαρες....θα σου παραγκειλω στο χημειο εγω οσες θελεις....και του ειπα μπορουν να φτιαξουν στο χημειο φινα??και μου λεει ναι μπορουν....του λεω θελω ποσοτητα 1χλγ το καθε χαπι και μου ειπε οκ.Τον ρωτησα ειναι σιγουρο οτι η ποσοτητα θα ειναι ακριβες??και μου λεει 100% εχουν μηχανηματα ακριβειας....και αυτο εκανα...και ερχοντε σε μορφη καψουλας οχι χαπιου.....
Πιστευω οτι εινια πιο ευκολο απ το να καθομαι να τα κοβω.....τα 60 χαπια τα πληρωσα περιπου 25 ευρω
 

Panos1982

Well-Known Member
Απ: Pill Splitters (κοψτε το Proscar με ακριβεια)

Ξεχασα να πω πριν οτι πριν να ξεκινισω την φινα πηγα και εκανα αιματολογικες εξετασεις να δω τι παιζει.....
η DHT μου στο αιμα ηταν 2.1 ενω το οριο ειναι απο 0.3-0.9(εξου κ η τριχοπτωση με τοση διυδροτεστοστερονη)
μετα απο 35-40 μερες χρησης πηγα εκανα παλι και ειχε πεσει απο 2.1 σε 1.6 αλλα ειχε ανεβει ελαφρα τα οιστρογονα απο 0.34 σε 0.45 και λιγο η τεστοστερονη.Να σημειωσω εδω οτι παω 2 χρονια γυμναστηριο και οταν αρχισα να περνω φιναστεριδη την 2η βδομαδα ειδα μια αυξηση στη δυναμη μου στις περισσοτερες ασκησεις....αυτη ηταν κ η μονη παρενεργεια(αν θεωρηθει ετσι.... :) )
Σε λιγο θα ξανακανω εξετασεις γιατι η φινα θελει καιρο να σταθεροποιησει την DHT απ οτι ξερω.
Συγνωμη αν εφυγα απ το θεμα γιατι ετσι νομιζω.....αν ναι ασ το βαλει ενας admin στο σωστο θεμα!
Ευχαριστω!!
 

tropheus

Well-Known Member
Απ: Pill Splitters (κοψτε το Proscar με ακριβεια)

panos1982 είπε:
Ξεχασα να πω πριν οτι πριν να ξεκινισω την φινα πηγα και εκανα αιματολογικες εξετασεις να δω τι παιζει.....
η DHT μου στο αιμα ηταν 2.1 ενω το οριο ειναι απο 0.3-0.9(εξου κ η τριχοπτωση με τοση διυδροτεστοστερονη)
μετα απο 35-40 μερες χρησης πηγα εκανα παλι και ειχε πεσει απο 2.1 σε 1.6 αλλα ειχε ανεβει ελαφρα τα οιστρογονα απο 0.34 σε 0.45 και λιγο η τεστοστερονη.Να σημειωσω εδω οτι παω 2 χρονια γυμναστηριο και οταν αρχισα να περνω φιναστεριδη την 2η βδομαδα ειδα μια αυξηση στη δυναμη μου στις περισσοτερες ασκησεις....αυτη ηταν κ η μονη παρενεργεια(αν θεωρηθει ετσι.... :) )
Σε λιγο θα ξανακανω εξετασεις γιατι η φινα θελει καιρο να σταθεροποιησει την DHT απ οτι ξερω.
Συγνωμη αν εφυγα απ το θεμα γιατι ετσι νομιζω.....αν ναι ασ το βαλει ενας admin στο σωστο θεμα!
Ευχαριστω!!

Θεωρητικά η χρήση φιναστερίδης μειώνει τις επιδόσεις στο γυμναστήριο γιατί μπορεί ναι μεν να αυξάνει τα επίπεδα της τεστοστερόνης στο αίμα,
αλλά μειώνει τα επίπεδα της DHT που είναι πέντε φορές πιο ισχυρό ανδρογόνο από την τέστο...
 

Panos1982

Well-Known Member
Απ: Pill Splitters (κοψτε το Proscar με ακριβεια)

tropheus δε ξερω αν θεωρητικα επρεπε να μου μειωσει τις επιδοσεις αλλα οντως μου τις εχει αυξησει...
Το παρατηρησα σε πολλες ασκησεις αλλα αυτη που με επεισε ειναι η μπαρα στο στηθος....εκει που εβαζα 100 κιλα και εκανα 7-8 επαναληψεις μονος και 4 με βοηθεια ξαφνικα τραβουσα κ τις δωδεκα μονος μου.....δεν το ειχα ξανακανει ποτε αυτο....
 

Παναγιωτης

Μέλος του προσωπικού
Απ: Pill Splitters (κοψτε το Proscar με ακριβεια)

panos1982
αυτο με την παραγγελεια απο χημειο ειναι πολυ καλο
το θεμα ειναι ποσο την χρεωνουν

επισης αυτο που ειπε ο tropheus ισχυει στο ακεραιο
 

Panos1982

Well-Known Member
Απ: Pill Splitters (κοψτε το Proscar με ακριβεια)

Παναγιωτης είπε:
panos1982
αυτο με την παραγγελεια απο χημειο ειναι πολυ καλο
το θεμα ειναι ποσο την χρεωνουν

επισης αυτο που ειπε ο tropheus ισχυει στο ακεραιο

τωρα πηρα 100 καψουλες κ μου τις χρεωσε ο φαρμακοποιος μου 44ευρο....ειναι για 3 1/2 μηνες σχεδον...υπολογισε περιπου στα 13 ευρο το μηνα...σιγα τ αυγα δηλαδη....
Αυτο που ειπε ο tropheys μπορει να ισχυει δε το αμφισβητησα.....αλλα στην πραξη εγω εχω δυναμωσει στις ασκησεις....και μαλιστα απ την δευτερη κιολας βδομαδα χρησης....παω γυμναστηριο εδω κ δυο χρονια συνεχομενα και ειμαι σιγουρος γι αυτο που λεω!
 

Παναγιωτης

Μέλος του προσωπικού
Απ: Pill Splitters (κοψτε το Proscar με ακριβεια)

κατι αλλο θα παιζει ρολο και που δυναμωσεις και σιγουρα οχι η μειωση της διυδροτεστοστερονης
καλυτερα να το ψαξεις αλλου
εχω φαει και εγω την μικρη μου ζωη στο γυμναστηριο

οσους ξερω για να δυναμωσουν ανεβαζουν τα ανρογονα τους με τον α η β τροπο

και θεωρητικα και πρακτικα τα ανδρογονα σου ανεβαζουν την δυναμη
η μειωση τους σιγουρα δεν την ανεβαζουν τουναντιων μαλιστα

καθως σταματας τα συμπληρωματα η τα αναβολικα ο οργανισμος σου επανερχετε σιγα σιγα στα αρχικα του επιπεδα
για αυτο οσο εισαι φαρμακομενος σηκωνεις περισσοτερα και οταν σταματας τα φαρμακα σιγα σιγα κατα την επαναφορα του οργανισμου στα αρχικα επιπεδα μειωνετε και η αποδοση

σιγουρα για την αυξηση της δυναμης σου ευθυνετε κατι αλλο
μηπως αλλαξες διατροφη
μηπως αλλαξες συμπληρωματα

δες τι προσθεσες και τι αφαιρεσες τελευταια
 

Panos1982

Well-Known Member
Απ: Pill Splitters (κοψτε το Proscar με ακριβεια)

οχι παναγιωτη το μονο που εχω παρει ειναι πρωτεινη....και μαλιστα επειδη το σωμα μου εχει φτιαξει δε περνω καν τη ποσοτητα που πρεπει... περνω μια κουταλια μονο μετα το γυμναστηριο και μονο τις μερες που παω γυμναστηριο....αυτο ειναι ολο!!
δεν αλλαξα τιποτα δε κανω καν διατροφη απλα τρωω οτι φτιαχνει η μανα μου κ αποφευγω απλα τα λοιπαρα....και δε κανω καμμια χρηση απο οτιδηποτε αλλο για τον οποιονδηποτε λογο....Το μονο που αλλαξα ηταν οτι αρχισα τη φιναστεριδη και επειδη φοβομουν αυτο που λες μην χασω μυς η δυναμη...παρατηρουσα το σωμα μου συνεχως εκεινς τις μερες...και εκπληκτος μετα απο 10-12 μερες ειδα να εχω παραπανο δυναμη την οποια μετα απο 4 μηνες εχω ακομα...Τι να σου πω τωρα δε τρελαινομαι να μαθω απο που προηλθε αλλα εγω ειμαι 99.9% σιγουρος οτι ειναι απο την φινα....επισης να σου πω οτι οταν αρχισα την φινα μπορουσα να παρω πιο ευκολα βαρρος....
 
Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.
Μπλουζα