Partial transection and Splitting

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Σε ένα άλλο νήμα ένα μέλος ρώτησε ποιά είναι η διαφορά του partial transection και του splitting πέραν του γεγονότος ότι το ένα είναι ηθελημένο (splitting) και το άλλό όχι. Είπα λοιπόν να ξεκινήσω ένα νήμα για να συζητήσουμε το θέμα αλλά και για να δώσω κάποιες χρήσιμες πληροφορίες.

Παρακάτω βλέπουμε την ανατομία ενός hair follicle. To γκρουπ περισσοτέρων hair follicle μας κάνουν το graft. To κοινό όργανο που περικλείει όλα τα follicle είναι το sebaceous gland (σμηγματογόνος αδένας) και είναι το όργανο που όταν κοπεί από το punch επιτρέπει την εξαγωγή του graft με μικρή πίεση (ο arrector pili muscle επίσης είναι ένα εμποδιο αλλά κόβεται με το τράβηγμα προς τα έξω πολύ εύκολα).

stem3.png

stem4.jpg

stem1.png


Ακριβώς κάτω απ;o το sebaceous gland βρισκεται το bulge το οποίο περιέχει τα stem cells τα οποια είναι το βασικό συστατικό της αναγέννησης της τρίχας αφού μέρος τους μεταναστεύουν στο κάτω μέρος της τρίχας στην περιοχή της dermal papilla για να ξεκινήσουν την αναγενή φάση της τρίχας. Η τρίχα για να αναγεννηθεί δεν χρειάζεται μόνο την dermal papilla που είναι στο κάτω μέρος αλλά είναι απαραίτητα και τα stem cells τα οποία βρίσκονται στο bulge σε ένα σημείο πολύ κοντά στο sebaceous gland το οποίο είναι απαράιτητο να κοπεί για να βγει το graft.


Κατά την διαδικασία του splitting (δες σχήμα παρακάτω) το punch δεν τέμνει την τρίχα αλλά την διαχωρίζει από το γκρουπ. H πιθανότητα να γίνει ζημιά στο bulge είναι μικρή αφού το punch έχει κατεύθυνση παράλληλη με την τρίχα.

stem5.jpg

Στο partial transection όμως έχει πολύ μεγαλύτερη πιθανότητα να χτυπηθεί το bulge αν το punch μπεί βαθιά περάσει το sebaceous gland και έχει φορά σε γωνία με την τρίχα κάτι που συμβαίνει σχεδόν σε όλα τα partial transection. Όλο το μυστικό είναι να κοπεί μέρος του sebaceous gland αλλά το punch να μην το ξεπεράσει, έχει τεράστια σημασία λοιπόν σε ποιο επίπεδο γίνεται το transection. Για αυτό το adjustment του punch στην αρχη της μμ, έτσι ώστε να οριστεί το βάθος κοπής είναι κεφαλαιώδους σημασίας. Αν το punch δεν κατέβει χαμηλά, το transection γίνει ψηλά και το bulge μείνει στην δότρια χωρίς να τραυματιστεί είναι σχεδόν βέβαιο ότι θα ξαναδώσει τρίχα. Τραυματισμός του bulge είτε εξαγωγή του από την δότρια θα καταστρεψει το τριχοθυλάκιο που μένει ή θα του δώσει μειωμένη φύτρωση.

Η καλυτερη περίπτωση transection που θα δώσει 100% πάλι τρίχα στην δότρια είναι η περίπτωση (0,1) η αναγέννηση σε πολύ μεγάλο ποσοστό (2) από τον κατωτέρω πίνακα. Η 3 θα δώσει αλλά αρκετά μειωμένη, η 4,5,6 από πολύ μικρή έως μηδενική.

jocd13524-fig-0002-m.jpg

transected2r.jpg
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Gianney

Well-Known Member
Το splitting λόγω παράλληλης πορείας δεν έρχεται σε επαφή με το bulge οπότε κανένα πρόβλημα.Αν από τη φύση δεν ήταν το gland με το bulge τόσο κοντά δεν θα χάμε και transection.
 

Gianney

Well-Known Member
Εγώ cvial θα ήθελα να σ ρωτήσω το εξής.Πως κρίνεις αυτό που είπε ο Ερντογάν ότι δηλ με το splitting ομογενοποίει και παίρνει ένα 15% παραπάνω δηλ φτάνει κοντά στο 65 και επίσης τα partial transection gtafts όχι τα τελειωμένα αλλά αυτά που θα δώσουν καμία η δύο τρίχες που πρέπει να καταλήγουν
 

Disco

Well-Known Member
Εγώ cvial θα ήθελα να σ ρωτήσω το εξής.Πως κρίνεις αυτό που είπε ο Ερντογάν ότι δηλ με το splitting ομογενοποίει και παίρνει ένα 15% παραπάνω δηλ φτάνει κοντά στο 65 και επίσης τα partial transection gtafts όχι τα τελειωμένα αλλά αυτά που θα δώσουν καμία η δύο τρίχες που πρέπει να καταλήγουν
που το ειχε πει; ειναι σε κάποιο βίντεο;
 

ΙΟΥΛΙΟΣ

Well-Known Member
Νομίζω είχε πει ότι παίρνει ένα 10 με 15%παραπανω δηλ αφού παίρνουν οι άλλοι 50% αυτός φτάνει το 65%
Απ' ότι έχω καταλάβει, όσα κι αν πάρει, ο τελικός απολογισμός σε τρίχες, δεν είναι μεγαλύτερος εφόσον μειώνεται ο λόγος.


Cvial να φέρω τον έλεγχο
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:

Gianney

Well-Known Member
Απ' ότι έχω καταλάβει, όσα κι αν πάρει, ο τελικός απολογισμός σε τρίχες, δεν είναι μεγαλύτερος εφόσον μειώνεται ο λόγος.


Cvial να φέρω τον έλεγχο;
Ναι στην ουσία είναι ίδιες τρίχες αλλά παίρνει πιο πολλά grafts
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Απ' ότι έχω καταλάβει, όσα κι αν πάρει, ο τελικός απολογισμός σε τρίχες, δεν είναι μεγαλύτερος εφόσον μειώνεται ο λόγος.


Cvial να φέρω τον έλεγχο;

Κάπως έτσι. Γενικά αυτό περί της ομογενοποίησης της δότριας είναι λίγο εμπειρικό αλλά έχει θεωρητική τεκμηρίωση. Το σίγουρο όμως είναι ότι δημιουργεί δυσκολίες στην λήπτρια και ειδικά όταν η τρίχα δεν είναι χοντρή. Σε κανονικές και λεπτές τρίχες θες μεγάλους λόγους για να πιάσεις κάλυψη κάτι που με το splitting είναι δύσκολο. Ο Πάνος ήταν η πιο δόκιμη περίπτωση για splitting γιατί είχε πολύ χοντρή τρίχα και μεγάλους λόγους που επέτρεωαν μετά το splitting να πάρει ένα 2.2 λόγο.
 

bobby

Well-Known Member
Ίδιες τρίχες «παχύτερους» λογαριασμούς…. Ο τούρκος το κάνει συστηματικά κυρίως για να γεμίσει το πορτοφόλι του και όχι γιατί χρειάζεται.
Splitting μόνο εάν έχουν τελειώσει τα μόνοτριχα για hairline και πάλι τζάμπα λεφτα… καλύτερα να χρησιμοποιήσεις τριμαρισμένα transacted οπως κάνει ο Λορενζο.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Disco

Well-Known Member
Χμ θα ψάξω νομίζω σε βίντεο του.Ρωτησα τον μοντ μήπως ξέρει.

Πάντως την τεχνολογία του Dr Erdogan δεν την έχει άλλη κλινική. Η επιφάνεια, ο λόγος, το πάχος τρίχας, η πυκνότητα, το CV της δότριας και της λήπτριας όλα υπολογίζονται αυτόματα μέσω του Kebot robotic scanning system, πριν και μετά την επέμβαση...Και τα έχεις όλα αναλυτικά με απόλυτα αυτοματοποιημένες διαδικασίες.
 
Τελευταία επεξεργασία:

oreo

Well-Known Member
Cvial said "Όλο το μυστικό είναι να κοπεί μέρος του sebaceous gland αλλά το punch να μην το ξεπεράσει, έχει τεράστια σημασία λοιπόν σε ποιο επίπεδο γίνεται το transection. Για αυτό το adjustment του punch στην αρχη της μμ, έτσι ώστε να οριστεί το βάθος κοπής είναι κεφαλαιώδους σημασίας"
Εκεί αρχίζει το πείραμα στο κεφάλι, μέχρι να βρουν το σωστό βάθος, βάλε και αυτά στο ποσοστό των πεταμένων graft
 

vlafo

Well-Known Member
Το βάθος κοπής είναι γνωστό και το κάνει μηχανικά ο γιατρός,ξέρει άριστα.
Αν τώρα τρέμει λίγο το χέρι του η κάνει μια άγαρμπη κίνηση το έχασες.
Σωστός είσαι,έτσι για να σε γεμίσω και άλλο προβληματισμό.
 

oreo

Well-Known Member
Οι προβληματισμοί είναι, οτι όσα λιγότερα grafts χρειάζεσαι τόσο περισσότερο δεν θες απώλειες.
Δεν έχω άγχος κατά παράδοξο τρόπο για την εκτέλεση, αλλά για τους σωστούς αριθμούς.
 

vlafo

Well-Known Member
Στον μικρό αριθμό g που απαιτούνται όπως στην περίπτωση σου ή σε ανάλογες περιπτώσεις,η απώλεια των g πρέπει να είναι σχεδόν μηδενική.
Εγώ έχω αποδεχτεί 95% φύτρωση,άρα 5% απώλειες στα 1000g είναι 50g αλλά προτιμώ να χάσω τα μονότριχα πάρα τα τρίτριχα.
 
Τελευταία επεξεργασία:

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Cvial said "Όλο το μυστικό είναι να κοπεί μέρος του sebaceous gland αλλά το punch να μην το ξεπεράσει, έχει τεράστια σημασία λοιπόν σε ποιο επίπεδο γίνεται το transection. Για αυτό το adjustment του punch στην αρχη της μμ, έτσι ώστε να οριστεί το βάθος κοπής είναι κεφαλαιώδους σημασίας"
Εκεί αρχίζει το πείραμα στο κεφάλι, μέχρι να βρουν το σωστό βάθος, βάλε και αυτά στο ποσοστό των πεταμένων graft

Για διάβασε τα surgery report, κάτι θα βρεις ενδιαφέρον.
 

oreo

Well-Known Member
Θα το τσεκάρω και αυτό.
Τέτοια ενάσχοληση ούτε στο μεταπτυχιακό.
Ήρθε η ώρα για κανα δίμηνο μου φαίνεται να δουλέψουν τελείως ρελαντί οι μηχανές.
Άλλωστε η ουρά έμεινε.
 
Μπλουζα