Oral Mino

Α. Γιώργος

Active Member
Όταν κλείσω 12 μήνες τοπική μινοξιδιλη, το γυρνάω σε οραλ και ότι γίνει. Ελπίζω μην πάω μόνο από καμιά καρδιά στο τέλος.
Φίλε η τοπική μινοξιδηλη έχει διαφορετική δράση από την oral μινοξιδηλη αυτό έχει σαν συνέπεια πως ότι κερδίσεις με την τοπική θα το χάσεις αν αλλάξεις στην oral.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Kostas97

Well-Known Member
Μαλλον ο φιλος αναφερεται στην Fina-Mino.
Γενικα απο δοσολογιες μιλαμε στα 5mg?
 

Α. Γιώργος

Active Member
Πως το τεκμηριώνεις αυτό;

Πως προκύπτει αυτό ;
Από προσωπική εμπειρία όταν το γύρισα από τοπικό στο oral είχα αρκετό shedding και είχα ψάξει λίγο και είχα βρει σε διάφορα φόρουμ παρόμοιες εμπειρίες και βρήκα και μερικές έρευνες που ανάφεραν ότι χρειάζεται ένα χρονικό διάστημα μέχρι να αρχίσει να το oral λειτουργεί.
Έτσι πρόχειρα βρήκα κάτι που είχε γράψει η κλινική του Rahal σε έναν χρήστη
Screenshot_20220712-144222_Chrome.jpg
 

Kostas97

Well-Known Member
Από προσωπική εμπειρία όταν το γύρισα από τοπικό στο oral είχα αρκετό shedding και είχα ψάξει λίγο και είχα βρει σε διάφορα φόρουμ παρόμοιες εμπειρίες και βρήκα και μερικές έρευνες που ανάφεραν ότι χρειάζεται ένα χρονικό διάστημα μέχρι να αρχίσει να το oral λειτουργεί.
Έτσι πρόχειρα βρήκα κάτι που είχε γράψει η κλινική του Rahal σε έναν χρήστη
Προβολή συνημμένου 51578
Ναι ναι αυτο το χω δει και γω. Οχι ομως λογω διαφορετικης δρασης αλλα επειδη οι θυλακες συνηθισαν. Ισως για αυτο και ο Legwg ειχε παρατηρησει αλλαγες. Απλα στην ουσια λενε οτι η αλλαγη δεν πρεπει να γινει απευθειας αλλα σταδιακα απο τη στιγμη που το τοπικο δουλευε.
 

Legwg James

If you try to take it, .40 with a laser
@Α. Γιώργος Αν επιτρέπεται, έπαιρνες το λονιτεν η φτιαχτές κάψουλες ; Γενικά καλό είναι να ελαττώνεις 1-2 βδομάδες πριν πάρεις το χάπι την τοπική ώστε σιγά σιγά να ξεσυνηθίζει το σκαλπ από τη καθημερινή εφαρμογή.

@Kostas97 Γενικά όσο το πήγαινα οραλ μινοξ - propecia το μαλλί ήταν οκ. Μισό - ένα λεβελ κάτω από το σχήμα 2χ τοπική μινοξ - propecia αλλά δεν παρατηρούσες κάτι ιδιαίτερα αρνητικό αν ήσουν παρατηρητής, περισσότερο εγώ ένιωθα το differential. Εκεί που άργησα να καταλάβω ότι υπήρξε θέμα ήταν στο 3μηνο που σταμάτησα το propecia και έπαιρνα φτιαχτές κάψουλες φιναστερίδης. Δε μπορώ να θεωρήσω τυχαίο πως από τη στιγμή που ο Ζοντος μου είπε σταμάτα τες και κόβε ένα proscar στα 4 μέσα σε μία βδομάδα η τριχόπτωση μειώθηκε κατά 70% . Παραμαζεύονται συμπτώσεις. Γι αυτό και ψάχνω σαν τρελός να βρω το loniten. Πιστεύω σχήμα Loniten - Proscar/ Propecia ή Loniten - Avodart είναι υπεραρκετό ακόμα και για επιθετικές τριχοπτώσεις όπως η δική μου. Τι πιστεύεις Κωσταρα μου ;
 

Α. Γιώργος

Active Member
@Α. Γιώργος Αν επιτρέπεται, έπαιρνες το λονιτεν η φτιαχτές κάψουλες ; Γενικά καλό είναι να ελαττώνεις 1-2 βδομάδες πριν πάρεις το χάπι την τοπική ώστε σιγά σιγά να ξεσυνηθίζει το σκαλπ από τη καθημερινή εφαρμογή.

@Kostas97 Γενικά όσο το πήγαινα οραλ μινοξ - propecia το μαλλί ήταν οκ. Μισό - ένα λεβελ κάτω από το σχήμα 2χ τοπική μινοξ - propecia αλλά δεν παρατηρούσες κάτι ιδιαίτερα αρνητικό αν ήσουν παρατηρητής, περισσότερο εγώ ένιωθα το differential. Εκεί που άργησα να καταλάβω ότι υπήρξε θέμα ήταν στο 3μηνο που σταμάτησα το propecia και έπαιρνα φτιαχτές κάψουλες φιναστερίδης. Δε μπορώ να θεωρήσω τυχαίο πως από τη στιγμή που ο Ζοντος μου είπε σταμάτα τες και κόβε ένα proscar στα 4 μέσα σε μία βδομάδα η τριχόπτωση μειώθηκε κατά 70% . Παραμαζεύονται συμπτώσεις. Γι αυτό και ψάχνω σαν τρελός να βρω το loniten. Πιστεύω σχήμα Loniten - Proscar/ Propecia ή Loniten - Avodart είναι υπεραρκετό ακόμα και για επιθετικές τριχοπτώσεις όπως η δική μου. Τι πιστεύεις Κωσταρα μου ;
Φτιαχτες κάψουλες από φαρμακείο, αλλά δεν πιστεύω να είναι εκεί το θέμα οι κάψουλες γιατί μετά από 5-6 μήνες είχα κάποιο αποτέλεσμα.
Θα συμβούλευα τον φίλο αφού έχει σκοπό να ξεκινήσει με oral να ξεκινήσει από την αρχή με αυτόν τον τρόπο.
 

Kostas97

Well-Known Member
@Α. Γιώργος Αν επιτρέπεται, έπαιρνες το λονιτεν η φτιαχτές κάψουλες ; Γενικά καλό είναι να ελαττώνεις 1-2 βδομάδες πριν πάρεις το χάπι την τοπική ώστε σιγά σιγά να ξεσυνηθίζει το σκαλπ από τη καθημερινή εφαρμογή.

@Kostas97 Γενικά όσο το πήγαινα οραλ μινοξ - propecia το μαλλί ήταν οκ. Μισό - ένα λεβελ κάτω από το σχήμα 2χ τοπική μινοξ - propecia αλλά δεν παρατηρούσες κάτι ιδιαίτερα αρνητικό αν ήσουν παρατηρητής, περισσότερο εγώ ένιωθα το differential. Εκεί που άργησα να καταλάβω ότι υπήρξε θέμα ήταν στο 3μηνο που σταμάτησα το propecia και έπαιρνα φτιαχτές κάψουλες φιναστερίδης. Δε μπορώ να θεωρήσω τυχαίο πως από τη στιγμή που ο Ζοντος μου είπε σταμάτα τες και κόβε ένα proscar στα 4 μέσα σε μία βδομάδα η τριχόπτωση μειώθηκε κατά 70% . Παραμαζεύονται συμπτώσεις. Γι αυτό και ψάχνω σαν τρελός να βρω το loniten. Πιστεύω σχήμα Loniten - Proscar/ Propecia ή Loniten - Avodart είναι υπεραρκετό ακόμα και για επιθετικές τριχοπτώσεις όπως η δική μου. Τι πιστεύεις Κωσταρα μου ;
Ναι ναι θα σε κρατησει Legwg. Απο οσα διαβαζω τελευταια η oral μινοξιδιλη ειναι μια καλη περιπτωση αφου γλυτωνεις και απο την πιθανοτητα να εισαι non-responder ή οχι τοσο καλος responder, λογω του ενζυμου στους θυλακες. Η oral μεταβολιζεται απευθειας στο συκωτι. Εαν θελεις να τη δοκιμασεις παλι, καλυτερα κανε ηπια τη διακοπη τοπικης.
Ειμαι και εγω σε σκεψεις γιατι πλησιαζει και στρατος :D

Στις περιπτωσεις μας μιας και ειμαστε και diffuse thinners απο τη μια τυχεροι γιατι οι θεραπειες αποδιδουν καλυτερα, απο την αλλη η ΜΕτ σε ποια φαση θα αποτελει πιθανη επιλογη.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

gubi_gubi

Member
Η oral minox προκαλει και αυτη πρηξιμο οπως κανει η τοπικη? Βεβαια η τοπικη κανει στο προσωπο γιατι την εφαρμοζεις στο κεφαλι και το πρηξιμο "κατεβαινει" προς τα κατω θεωρω, μπορει να λεω και βλακειες:p
Με την oral τι εχετε παρατηρησει ως προς αυτο?
 

dlazaros

Well-Known Member
Η oral minox προκαλει και αυτη πρηξιμο οπως κανει η τοπικη? Βεβαια η τοπικη κανει στο προσωπο γιατι την εφαρμοζεις στο κεφαλι και το πρηξιμο "κατεβαινει" προς τα κατω θεωρω, μπορει να λεω και βλακειες:p
Με την oral τι εχετε παρατηρησει ως προς αυτο?
Η τοπική κάνει πρήξιμο γιατί έχει προπυλικη γλυκόλη κάνει αντίδραση. Όσοι το γυρνάνε από τοπικό σε χάπι και βλέπουν να χάνουν έδαφος μάλλον έβαζαν όλο το μπουκάλι την ημέρα και με το χάπι που είναι συγκεκριμένη η δόση έχουν προσωρινή απώλεια εδάφους που όμως πιστεύω έρχεται ναι καλύψει το έδαφος σε μερικούς μήνες. Απλά κάποιοι βιάζονται όπως ξέρουμε..
 

Marios1982

Well-Known Member
Η τοπική κάνει πρήξιμο γιατί έχει προπυλικη γλυκόλη κάνει αντίδραση. Όσοι το γυρνάνε από τοπικό σε χάπι και βλέπουν να χάνουν έδαφος μάλλον έβαζαν όλο το μπουκάλι την ημέρα και με το χάπι που είναι συγκεκριμένη η δόση έχουν προσωρινή απώλεια εδάφους που όμως πιστεύω έρχεται ναι καλύψει το έδαφος σε μερικούς μήνες. Απλά κάποιοι βιάζονται όπως ξέρουμε..
Εγώ λέω με το που συμπληρώσω 12 μήνες τοπικό να το γυρισω σε χάπι
 

Quarantine

Active Member
Ομολογώ πως δεν γνώριζα για την θεραπεία από του στόματος!!! Μάλλον έχω χάσει πολλά επεισόδια,11 χρονιά βάζω μινοξιδιλη και πρώτη φορα ακούω για χάπια!Μήπως είναι καινούργια θεραπεία?Έχει έγκριση από τον FDA? Υπάρχει κάποιος που να έχει δοκιμάσει? Έχουν γίνει μελέτες που να λένε πως είναι πιο αποτελεσματική η από του στόματος χρήση?Αν δεν είναι πιο αποτελεσματικα τα χάπια από την τοπική μινοξ τότε ποιός ο λόγος να κάνει χρήση κάποιος για τις παρενέργειες?Θα ηθελα να δοκιμάσω αλλά είναι μεγάλο το ρίσκο να κόψεις την τοπική θεραπεία και να χάσεις όλα τα μαλλιά σου.Αν υπήρχαν στοιχεία που να έλεγαν με σιγουριά πως τα χάπια είναι πιο αποτελεσματικα τότε ναι να τα δοκιμάσεις, αλλά υπάρχουν?
 

Marios1982

Well-Known Member
Ομολογώ πως δεν γνώριζα για την θεραπεία από του στόματος!!! Μάλλον έχω χάσει πολλά επεισόδια,11 χρονιά βάζω μινοξιδιλη και πρώτη φορα ακούω για χάπια!Μήπως είναι καινούργια θεραπεία?Έχει έγκριση από τον FDA? Υπάρχει κάποιος που να έχει δοκιμάσει? Έχουν γίνει μελέτες που να λένε πως είναι πιο αποτελεσματική η από του στόματος χρήση?Αν δεν είναι πιο αποτελεσματικα τα χάπια από την τοπική μινοξ τότε ποιός ο λόγος να κάνει χρήση κάποιος για τις παρενέργειες?Θα ηθελα να δοκιμάσω αλλά είναι μεγάλο το ρίσκο να κόψεις την τοπική θεραπεία και να χάσεις όλα τα μαλλιά σου.Αν υπήρχαν στοιχεία που να έλεγαν με σιγουριά πως τα χάπια είναι πιο αποτελεσματικα τότε ναι να τα δοκιμάσεις, αλλά υπάρχουν?
Έχω ακριβως τις ίδιες απορίες …
 

dlazaros

Well-Known Member
Η μινοξιδίλη ανακαλύφθηκε ως φάρμακο για την υπέρταση σε χάπι. Παρενέργειες του φαρμάκου ήταν η ανάπτυξη τριχών. Έχει έγκριση από τον FDA μόνο στην τοπική του μορφή για τα μαλλιά όπως και η ντούτα έχει έγκριση μόνο για τον προστάτη και όχι για τα μαλλιά, έτσι το loniten έχει fda για την πίεση και όχι για τα μαλλιά, σκοπιμότητες. Στην ουσία είναι αγγειοδιασταλτικό που σημαίνει ότι ανοίγει τα αγγεία και περνάει περισσότερο αίμα και θρεπτικές ουσίες στις ιστούς. Γιατί βγαίνουν τρίχες δεν ξέρουν ακόμη.
Όσοι είναι σε μεγαλύτερη ηλικία και έχουν ανεβασμένη πίεση έχουν οφέλη από το χάπι γιατί καλύπτουν δύο προβλήματα με την μια. Η τοπική μορφή της μινοξιδίλη έχει το μειονέκτημα ότι δεν ξέρεις πόσο βάζεις με αποτέλεσμα να έχεις συνηθίσει τις τρίχες σε πολλαπλάσια δόση, έτσι όταν αλλάζεις σε χάπι έχεις απώλειες προσωρινά. Αυτά ξέρω για την ουσία. Κατά την άποψη μου είναι ένα υπέροχο εργαλείο για να έχεις επανέκφυση σε συνδυασμό με φίνα ή ντούτα καθώς κάποια από αυτά τα μαλλιά θα τα κρατήσεις. Χωρίς θεραπεία απλά έχεις μια χημική περούκα για κάποια χρόνια.
 
Θεωρείτε ότι έχει όφελος η χρήση τοπικής και χαπιού ταυτόχρονα ή είναι "σπατάλη" χωρίς κάποιο επιπλέον όφελος;
 

gubi_gubi

Member
Θεωρείτε ότι έχει όφελος η χρήση τοπικής και χαπιού ταυτόχρονα ή είναι "σπατάλη" χωρίς κάποιο επιπλέον όφελος;
Μου φαινεται ανουσιο εκτος αν ειναι στη φαση της μεταβασης απο τοπικο σε oral που τοτε πρεπει οντως να γινει σταδιακα η μεταβαση για να μην χασεις ολα αυτα που σου εδωσε η τοπικη. Απο οσα διαβαζω, αν εισαι στη μεταβαση βαζεις και απο τα 2 μειωνοντας την τοπικη και αυξανοντας το χαπι. Παντως μην περιμενεις αποτελεσματα με το χαπι σε 1 μηνα, θελει χρονο. Εγω ψηνομαι να αρχισω με το χαπι απευθειας μιας που τωρα θα μπω στις θεραπειες γιατι εκτος οτι ελεγχεις ακριβως τη δοσολογια, εισαι σιγουρος οτι θα εχεις αποτελεσμα. Το ενζυμο για την μετατροπη της μινοξ σε minox sulphate (που ειναι η μορφη που θελουμε) μπορει να μην υπαρχει στους θυλακες σου ενω στο συκωτι υπαρχει σιγουρα. Επισης δεν χανεται ασκοπη ποσοτητα στα μαλλια οταν πας να της απλωσεις στο scalp, κατι που με το τοπικο οσο και να προσεχεις θα γινει σιγουρα και μετα θα εχεις και μαλλι σκατα
 

Quarantine

Active Member
Μου φαινεται ανουσιο εκτος αν ειναι στη φαση της μεταβασης απο τοπικο σε oral που τοτε πρεπει οντως να γινει σταδιακα η μεταβαση για να μην χασεις ολα αυτα που σου εδωσε η τοπικη. Απο οσα διαβαζω, αν εισαι στη μεταβαση βαζεις και απο τα 2 μειωνοντας την τοπικη και αυξανοντας το χαπι. Παντως μην περιμενεις αποτελεσματα με το χαπι σε 1 μηνα, θελει χρονο. Εγω ψηνομαι να αρχισω με το χαπι απευθειας μιας που τωρα θα μπω στις θεραπειες γιατι εκτος οτι ελεγχεις ακριβως τη δοσολογια, εισαι σιγουρος οτι θα εχεις αποτελεσμα. Το ενζυμο για την μετατροπη της μινοξ σε minox sulphate (που ειναι η μορφη που θελουμε) μπορει να μην υπαρχει στους θυλακες σου ενω στο συκωτι υπαρχει σιγουρα. Επισης δεν χανεται ασκοπη ποσοτητα στα μαλλια οταν πας να της απλωσεις στο scalp, κατι που με το τοπικο οσο και να προσεχεις θα γινει σιγουρα και μετα θα εχεις και μαλλι σκατα
Εγώ σκέφτομαι να πω τον πατέρα μου να πει τον γιατρό του να αλλάξει το χάπι της πίεσης σε μινοξ για να δω αν έχει αποτέλεσμα ακόμα και σε 70νταχρονο αχχαχαχαχαχ του είχα πει να πει τον γιατρό του να του γράψει το προσκαρ για τον προστάτη και ο γιατρός του είπε πως δεν κάνει διότι είναι για περιπτώσεις μεγάλου προστάτη.Ομολογω πως θα ήθελα να μπει ο Πατέρας μου σε θεραπεία με οραλ μινοξ και προσκαρ για να δω αν θα βγάλει καμία τρίχα ακόμα και στα 70 χαχαχαχαχα.
 
Μπλουζα