Onion juice a new topical treatment for alopecia areata

Άκης

Administrator
Onion juice (Allium cepa L.), a new topical treatment for alopecia areata

Abstract
Alopecia areata is a patchy, non-scarring hair loss condition. Any hair-bearing surface may be involved, and different modalities of treatment have been used to induce hair regrowth.
This study was designed to test the effectiveness of topical crude onion juice in the treatment of patchy alopecia areata in comparison with tap water. The patients were divided into two groups. The first group [onion juice treated] consisted of 23 patients, 16 males (69.5%) and 7 females (30.5%). Their ages ranged between 5-42 years with a mean of 22.7 years. The second group [control; tap-water-treated] consisted of 15 patients, 8 males (53.3%) and 7 females (46.6%).
Their ages ranged between 3-35 years with a mean of 18.3 years. The two groups were advised to apply the treatment twice daily for two months. Re-growth of terminal coarse hairs started after two weeks of treatment with crude onion juice. At four weeks, hair re-growth was seen in 17 patients (73.9%), and, at six weeks, the hair re-growth was observed in 20 patients (86.9%) and was significantly higher among males (93.7%) compared to females (71.4%) P<0.0001.
In the tap-water treated-control group, hair re-growth was apparent in only 2 patients (13%) at 8 weeks of treatment with no sex difference.
The present study showed that the use of crude onion juice gave significantly higher results with regard to hair re-growth than did tap water (P<0.0001), and that it can be an effective topical therapy for patchy alopecia areata.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

kkathi

Member
Απ: Onion juice a new topical treatment for alopecia areata

Υποτίθεται οτι βοηθά και στην Α.Α
Αν μπεις στο youtube δεις μαρτυρίες για χυμό κρεμμυδιού και regrowth
Προσωπικά δε με βοήθησε η εφαρμογή για 1 ολόκληρο μηνα χώρια που η βρώμα δε παίζεται και δε σβήνει ούτε με το πιο αρωματικό σαμπουάν.
 

Άκης

Administrator
Απ: Onion juice a new topical treatment for alopecia areata

Το σκόρδο ήταν κάτι που ήθελα να δοκιμάσω καιρό τώρα (και ακόμη θέλω) και έτσι σκέφτηκα ότι έχει ενδιαφέρων η συγκεκριμένη έρευνα.
Όπως λέει και ο kkathi, το σκόρδο (υποτίθεται ότι) βοηθά στην Α.Α., κυρίως επειδή βοηθά στην αιμάτωση του δέρματος (κάτι σαν τη μινοξ), ενώ καθαρίζει και τα μικρόβια, βοηθά στο να καθαρίσει το σμήγμα στους θύλακες κλπ.

hair-loss-onion-juice.gif


Στο γουγλη μπορεί κανείς να βρει πολλές λύσεις για την μυρωδιά του σκόρδου (πχ) καθώς και πατέντες για κατασκευή λοσιόν από... σκόρδο :)
(όχι από σκόνη δηλαδή), καθώς επίσης και διάφορες εφαρμογές του (πχ).

Βασικά εγώ σκέφτομαι να δοκιμάσω κάτι σαν αμπούλα ή αντίστοιχο από κανένα φαρμακείο, αν βρω, αλλιώς φτιαχτό.
 

icesensei

New Member
Απ: Onion juice a new topical treatment for alopecia areata

[size=1em]ONION, GARLIC...[/size]
Έχω απο παλιά μια κρεμά mederma περιέχει βασικό συστατικό onion extract και δεν μυρίζει. Αυτό κάνει για ούλες αλλά και ραγάδες για τις γυναίκες... :chinscratch για το θέμα α/α δεν πιστεύω να κάνει κάτι το onion extract , juice αλλά υπο ορισμένες ειδικές συνθήκες ΝΑΙ κάτι θα κάνει ..., κυρίως για alopecia areata το βλέπω να έχει καλύτερη δράση που έχει και έρευνα.

[size=1em]Για onion θα δείξει. Aλλά [/size]κυρίως garlic επειδή [size=1em]έχω δοκιμάσει μακροχρόνια garlic oil capsules 5000 mg (για ταμπλέτες χωρίς οσμή[/size] :-\ ψάξτε odorless garlic ) θα ήμουν αρκετά [size=1em]επιφυλακτικός για αποτελέσματα σε α/α τριχόπτωση, ίσως μικρά τα οφέλη[/size][size=1em].Το λέω για να μη ξοδεύεστε , αν περιμένετε πολλά από garlic, μια γνώμη μόνο ελπίζω να βοηθάει.[/size]

[size=1em]MSM[/size]
[size=1em]Στην ίδια κατηγορία με τα παραπάνω είναι λόγω sulphur το msm : δίνει σκληρότερα νύχια όπως και γένια... [/size]
[size=1em]τα μαλλιά μου [/size]μεγάλωναν[size=1em] μεν πιο γρήγορα σε κάποιες περιπτώσεις αλλά χωρίς δυστυχώς να αλλάζει αισθητά το πάχος ή η ποιότητα ... συνδυάζεται πολύ καλά με grape seed extract και τα δυο oral. AN TO grape seed είναι να δώσει χνούδι το msm θα βοηθήσει να φανεί άμεσα, αυτό μόνο.[/size]

Υπάρχει και msm κρέμα πολύ υψηλής περιεκτικότητας που βρήκα πριν κάποιες μέρες... αποφεύγουμε έτσι σκληρά νύχια και γένια οι άντρες.

[size=1em]http://www.cheapvitamins.com/msm-cream-highest-potency-25-msm.html [/size]



[size=1em]το κρεμμυδάκι δεν έχει ούτε πολλές έρευνες ούτε αδιαμφισβήτητα αποτελέσματα, μια άλλη ενδιαφέρουσα έρευνα :[/size]
[size=1em]Cell Biol Toxicol. 1986 Sep;2(3):369-78.[/size]
[size=1em]Stimulation of cell growth and proliferation in NIH-3T3 cells by onion and garlic oils.[/size]
[size=1em]Zelikoff JT, Atkins NM Jr, Belman S.[/size]
[size=1em]Source[/size][size=1em]Institute of Environmental Medicine, New York University Medical Center, New York 10016.[/size]
[size=1em]Abstract[/size][size=1em]Onion and garlic oil were seen to shorten the cell-doubling time and stimulate the growth and proliferation of NIH-3T3 cells. [/size]
[size=1em]Following treatment with either onion or garlic oil, an increase in the growth rate and almost a 2-fold increase in cell number over the control was observed within a 24-hour period.... Following exposure to low doses (less than 10 micrograms/ml) of either oil, an increase in cell survival, not seen with the oil control tricaprylin, was observed following a 5-day exposure period. At higher concentrations cell survival decreased proportionately in all cases..[/size]


 

xk

Active Member
Απ: Onion juice a new topical treatment for alopecia areata

εβαζα σκορδο στο κεφαλι 2-3 ωρες πριν λουστω(δε γινοταν αλλιως καθως βρωμας) με σκοπο να αντικαταστησω τη μινοξ την οποια ειχα σταματησει...για 3-4 μηνες περιπου αυτο το σκηνικο...μηδεν αποτελεσμα και χειροτερεψα...ξαναρχισα μινοξ και βελτιωθηκα λιγο.
 

icesensei

New Member
Απ: Onion juice a new topical treatment for alopecia areata

To garlic αυξάνει απορρόφηση κορτιζόνης τοπικά (betamethasone valerate) 8)


Garlic can help fight hair loss, found a study published in the January 2007 edition of the "Indian Journal of Dermatology, Venerology and Leprology." The study tested how much garlic gel boosted topical betamethasone valerate in the treatment of alopecia areata, a recurrent and non-scarring type of hair loss. The study concluded that adding garlic significantly improved the treatment of the condition. Perhaps that's why topical garlic solutions are popular among folk remedies, some of which recommend slicing a garlic clove open and rubbing it on hairless areas.
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
Απ: Onion juice a new topical treatment for alopecia areata

[size=1em]MSM[/size]
[size=1em]Στην ίδια κατηγορία με τα παραπάνω είναι λόγω sulphur το msm : δίνει σκληρότερα νύχια όπως και γένια... [/size]
[size=1em]τα μαλλιά μου [/size]μεγάλωναν[size=1em] μεν πιο γρήγορα σε κάποιες περιπτώσεις αλλά χωρίς δυστυχώς να αλλάζει αισθητά το πάχος ή η ποιότητα ... συνδυάζεται πολύ καλά με grape seed extract και τα δυο oral. AN TO grape seed είναι να δώσει χνούδι το msm θα βοηθήσει να φανεί άμεσα, αυτό μόνο.[/size]

Υπάρχει και msm κρέμα πολύ υψηλής περιεκτικότητας που βρήκα πριν κάποιες μέρες... αποφεύγουμε έτσι σκληρά νύχια και γένια οι άντρες.

[size=1em]http://www.cheapvitamins.com/msm-cream-highest-potency-25-msm.html [/size]
για την κρεμα msm δεν ξερω,αλλα oral msm που δοκιμασα δεν επιταχυνει καθολου την επανεκφυση :chinscratch
 

icesensei

New Member
Απ: Onion juice a new topical treatment for alopecia areata

Kapamarou γράφω ότι έδωσε ώθηση σε χνούδι με συνδυασμό με grape seed σε εμένα.
Συμφωνώ με τη μαρτυρία σου, γιατί όπως είδες έγραψα ότι ειχα αισθητή διαφορά σε νύχια (και σε γένια λιγότερο) αλλά όχι στα μαλλιά σε ποιότητα πάχος τρίχας...για αυτό αναφέρω συγκεκριμένες περιπτώσεις για msm+grape seed.

Έτσι, αντί να το αποκλείσω του δίνω μια ευκαιρία σε συνδυαστικές θεραπείες... αν δεν έβλεπα με τα μάτια μου δυο φορές μικρό χνούδι που δεν έδωσε ξεχωριστά το msm ή το grape seed θα το θεωρούσα άχρηστο. Μήπως λειτουργεί καλύτερα σε χνούδι? Εδω το θέμα αναφέρεται σε onion juice που και αυτό περιέχει sulphur μακάρι να δώσει παραπάνω...


ΥΓ η άποψη μου -από την προσωπική μου εμπειρία- για οφέλη σε συνδυαστική θεραπεία, ενισχύεται από τις παραπάνω 2 μελέτες που ανέφερα π.χ. με κορτιζόνες + sulphur. Τό ότι βοήθησε σε χνούδι σε μένα το έγραψα , μακάρι να βοηθάει τοπικά: κρέμα MSM ή άλλο sulphur σε νεοφερμένα χνούδια μινοξ 8) ΄΄΄ελπίδα υπάρχει
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Μπλουζα