Oι απόψεις μου για τη μεταμόσχευση μαλλιών

Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.

comb

Member
Διαβάζοντας το φορουμ, καταλαβαίνω οτι υπάρχει μεγαλη έλλειψη πληροφόρησης πάνω στο θέμα της μεταμόσχευσης.

Η μεταμόσχευση μπορεί να είναι η καλύτερη λύση αρκει να γινει σωστά, αλλά μπορεί να είναι και ενα μεγάλο λάθος αν γινει πρόχειρα, οπως εχουν δυστυχώς αναφέρει πολλα παιδιά εδώ.

Για μένα ενα πραγμα είναι πολυ σημαντικό να καταλάβει καποιος που ενδιαφέρεται για μεταμόσχευση. Το πόσο μακριά θα ταξιδέψει και το πόσα χρήματα θα διαθέσει θα πρέπει να είναι ο τελευταίος παράγοντας όταν παίρνει μια τετοια απόφαση. Δυστυχως οι ελληνικές κλινικές με τα κολπα marketing και τις ψευδεις υποσχέσεις εχουν κάνει του έλληνες να πιστευουν πως η μεταμόσχευση ειναι κατι τοσο απλό οσο ενα σφραγισμα και καθημερινά βλέπουμε τα θύματά τους με ξυρισμένα κεφαλια και ουλές για τις οποίες έχουν πληρώσει.

Το γεγονός είναι πως η μεταμόσχευση πρέπει να γίνει σωστά απο την πρώτη φορά. Δεν πρέπει να συμβιβάζεται κανεις για οικονομικούς λόγους. Σ᾽αυτη την περίπτωση καλύτερα να μην την κάνει καθόλου. Πολύ λιγες κλινικές στον κοσμο μπορούν να κάνουν μεταμοσχεύσεις όπως θα πρέπει να γίνονται, και οι Ελληνικές όσο και αν προσπαθούν να πείσουν για το αντίθετο, δεν είναι μεσα σε αυτές.

H συμβουλή μου είναι: έρευνα, έρευνα, έρευνα!
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Joda

Member
Απ: Oι απόψεις μου για τη μεταμόσχευση μαλλιών

οι ελληνικες κλινικες ειναι για τον λουτσο..πχ εγω στα 20 ειχα διαγνωστει σε μια απο τις μεγαλες κλινικες για ανδρογενετικη αλωπεκεια απο μια αισθητικο!!!πρεπει να μπεις σε θεραπεια μου ειπε αλλιως του χρονου θα εχεις χασει αρκετα..δεν μου εξηγησε καν πως συμβαινει η τριχοπτωση...αμεσως μετα αρχισε να μου λεει οτι η θεραπεια κοστιζει 600 επειδη ειναι μαιος 500 επειδη εισαι φοιτητης 450 και επισης μου επιτρεπουν να κανω σε 50 ατομα εκπτωση αρα παμε στα 400..μετα μου λεγε για την πιστωτικη και να υπογραψω κατι χαρτια αλλα δεν δεχθηκα και της ειπα σε καθε επισκεψη θα πληρωνω το αντιστοιχο ποσο..και δεχθηκαν..πηγα 3 φορες και τι κοκτειλ μου βαζαν στο κεφαλι τι λειζερ καταλαβα οτι κατι παει λαθος και την κοπανησα...και τοτε αρχισα να το ψαχνω..
δεν ενδιαφερονται για επιτυχιες αλλα για λεφτα και μονα λεφτα..πως να κοροιδεψουν..καμια κλινικη εδω δεν εχει το καταλληλο προσωπικο για αυτα που λεει οτι προσφερει..ελπιζω ολο και περισσοτεροι να ενημερωνονται πιο πολυ και ιδιαιτερα σε ενα τοσο σημαντικο θεμα οπως η μεταμοσχευση με επιλογη σωστου επαγγελματια και οχι ζητιανου με μασκα οπως αυτες οι κλινικες που εχουμε εδω.
αυτο που εχω παρατηρησει εγω ειναι οτι δεν πολυψαχνονται και στο τελος πεφτουν θυματα..
 

Παναγιωτης

Μέλος του προσωπικού
Απ: Oι απόψεις μου για τη μεταμόσχευση μαλλιών

συμφωνω και με τους δυο σας παιδια

κυριως θα σταθω σε αυτο που λεει ο comb οτι ο παραγοντας χιλιομετρικη αποσταση και χρηματα θα πρεπει να ειναι το τελευταιο που θα πρεπει να απασχολησει κανεναν
 

comb

Member
Απ: Oι απόψεις μου για τη μεταμόσχευση μαλλιών

Θα ήθελα με ένα παράδειγμα να δείξω πως στην πραγματικότητα, το να κάνει κανείς μια μεταμόσχευση στο εξωτερικό σε καποιον top γιατρό μπορεί να είναι φθηνότερο ἠ αμελητέα ακριβότερο.

Εγώ πλήρωσα περίπου 20 χιλιάδες δολλαρια αμερικής για 5400 μοσχεύματα, ή με τη σημερινή ισοτιμία 15 χιλιάδες ευρώ. Οι τιμἐς κυμαίνονται ανάλογα το γιατρό και τον αριθμό μοσχευματων, αλλά το παράδειγμα μου μας δίνει μια αντιπροσωπευτική εικόνα.

Από ποστς παιδιών με εμπειρία από ελληνικές κλινικές καταλήγω οτι το μεσο κόστος στην Ελλάδα είναι 3000 εως 6000 ευρώ για 1000 εως 2000 μοσχεύματα. Με απλά μαθηματικά τα ποσά είναι απόλυτα συγκρίσιμα, χωρίς να αναφερθουμε σε συγκριση ποιότητας και χρονική περίοδο για να φθάσει κανείς στο επιθυμητό αποτέλεσμα.
 

Παναγιωτης

Μέλος του προσωπικού
Απ: Oι απόψεις μου για τη μεταμόσχευση μαλλιών

απλα εδω πεζουν με τις διαφημισεις του στυλ μαλλια για παντα με 800 ευρω και τετοια
σου βαζουν 5 τριχες και σου λενε αν θες και αλλες κοστιζει τοσο

περα απο ολα οποια και να ειναι η τιμη ειτε πιο φτηνα ειτε πιο ακριβα
σε καμια μεριπτωση δεν πιστυω να φτασουν οι ελληνικες κλινικες τα στανταρ των ξενων
 

comb

Member
Απ: Oι απόψεις μου για τη μεταμόσχευση μαλλιών

Το εδώσα αυτό το παράδειγμα γιατί διαβάζω πολλά ποστς όπου αναφέρεται οτι το κόστος μεταμόσχευσης σε καποιον τοπ γιατρό είναι απαγορευτικό για τα ελληνικά δεδομένα.

Κατά τη γνώμη μου αυτό δεν ισχύει, ειδικά για κάποιον που είναι διατεθειμένος να κανει μεταμόσχευση στη Ελλάδα, αφου ουσιαστικά η τιμή ανα τριχοθυλάκιο ειναι συγκρισιμη, ίσως και μικρότερη.
 

hairevival

New Member
Απ: Oι απόψεις μου για τη μεταμόσχευση μαλλιών

comb είπε:
Το εδώσα αυτό το παράδειγμα γιατί διαβάζω πολλά ποστς όπου αναφέρεται οτι το κόστος μεταμόσχευσης σε καποιον τοπ γιατρό είναι απαγορευτικό για τα ελληνικά δεδομένα.

Κατά τη γνώμη μου αυτό δεν ισχύει, ειδικά για κάποιον που είναι διατεθειμένος να κανει μεταμόσχευση στη Ελλάδα, αφου ουσιαστικά η τιμή ανα τριχοθυλάκιο ειναι συγκρισιμη, ίσως και μικρότερη.
Κακα τα ψεματα comb, 15.000 ευρώ ειναι απαγορευτικο για εναν 30άρη. Συγκεκριμενα αν παιρνει 1200 το μηνα, δινει 400 για νοικι, 100 για βενζινες, ενω θελει να επιπλωσει το σπιτι του με την κοπελα του και επισης εχει και καποια εξοδα φαγητου, μικρης διασκεδασης αλλα και θελει να κανει καποιες εξτρα σπουδες...

15.000 να φυγουν για μαλλια ειναι μεγαλα λεφτα.

Αυτο εκμεταλευονται οι ΤΣΑΙ (κωδικη ονομασια για τις καφρο εταιριες του ελληνικου χωρου) και σου λενε μαλλια για παντα με 1000 ευρω.


Ετσι ο καραφλος συμβιβαζεται και ξυριζεται γουλι, βαζει 1-2 σκουλαρικι, γινεται τουμπανο στα γυμναστηρια και φορα τζιν ξεβαμμενα... Οχι οτι ειναι κακο, αλλα κατι πρεπει να κανει σαν αντισταθμισμα...
 

comb

Member
Απ: Oι απόψεις μου για τη μεταμόσχευση μαλλιών

Αν μπορεί κανείς να συμβιβαστει χωρις να αισθάνεται άσχημα, αυτή είναι η καλύτερη λύση(αν και προσωπικά δεν μου αρεσει το λουκ που ανέφερες). Γλυτώνεις χρήματα και ταλαιπωρία.

Αν από την άλλη, νοιωθει άσχημα και θέλει να κάνει κάτι, πιστευω πως μπορει να δώσει τα χρήματα αυτά, έστω και αν πρέπει να στερηθεί κάτι. Εξάλλου 15000 ευρω έδωσα εγω. Οι περισσοτεροι δεν είναι τόσο φαλακροί, οπότε το μέσο ποσό είναι μικρότερο.
 

agchrist

Member
Απ: Δυνατότητες για μεταμόσχευση

Θα ήθελα οι φίλοι του forum που γνωρίζουν το θέμα να μου πουν την άποψή τους με βάση τις φωτογραφίες τι δυνατότητες υπάρχουν για μεταμόσχευση. Ηλικία 27 ετών.
 

Συνημμένα

  • DSC00036.JPG
    DSC00036.JPG
    849.6 KB · Προβολές: 97

aleksandros

New Member
Απ: Oι απόψεις μου για τη μεταμόσχευση μαλλιών

Η αραιωση ειναι περισσοτερο απο την μια πλευρα, για ποιον ενδιαφερεσε να πας?
βαλε και μια φωτο απο την δοτρια
 

sovagg

New Member
Απ: Δυνατότητες για μεταμόσχευση

agchrist είπε:
Θα ήθελα οι φίλοι του forum που γνωρίζουν το θέμα να μου πουν την άποψή τους με βάση τις φωτογραφίες τι δυνατότητες υπάρχουν για μεταμόσχευση. Ηλικία 27 ετών.

Φιλε μια ερωτηση-Φινανστεριδη εχεις δοκιμασει και αν ναι δεν ειδες αποτελεσμα? ::) ???
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Παναγιωτης

Μέλος του προσωπικού
Απ: Oι απόψεις μου για τη μεταμόσχευση μαλλιών

δεν ξερω τι εχεις παρει μεχρι στιγμης

εγω στην θεση σου παντως θα δοκιμαζα ενα 6μηνο
σπειρονολακτονη μινοξ και φινα

και μετα αν εβλεπα οτι δεν εκανα τπτ με αυτα τοτε θα σκεφτομουν το ενδεχομενο να κανω μεταμοσχευση
μιας και ποτε δεν θα επελεγα την ελλαδα για κατι τετοιο

και εξω χρειαζονται αρκετα λεφτα
 

agchrist

Member
Απ: Oι απόψεις μου για τη μεταμόσχευση μαλλιών

aleksandros είπε:
Η αραιωση ειναι περισσοτερο απο την μια πλευρα, για ποιον ενδιαφερεσε να πας?
βαλε και μια φωτο απο την δοτρια
H δότρια είναι αγνή και νομίζω αρκετά καλή. Για γιατρό δεν έχω καταλήξει, εσύ τι προτείνεις; :grandpa:
 

Συνημμένα

  • DSC00046.JPG
    DSC00046.JPG
    652.6 KB · Προβολές: 42
  • DSC00047.JPG
    DSC00047.JPG
    681.7 KB · Προβολές: 43

aleksandros

New Member
Απ: Oι απόψεις μου για τη μεταμόσχευση μαλλιών

Eγω ειμαι περιπου στην ιδια κατασταση το σκεφτομε για μεταμοσχευση αλλα αν παω τωρα σιγουρα στο μελλον θα χρειαστω και δευτερη.
Ξεκινα καμια θεραπεια με dht block να δεις αν βελτιωνεσε αρχικα
 

agchrist

Member
Απ: Oι απόψεις μου για τη μεταμόσχευση μαλλιών

Παναγιωτης είπε:
δεν ξερω τι εχεις παρει μεχρι στιγμης

εγω στην θεση σου παντως θα δοκιμαζα ενα 6μηνο
σπειρονολακτονη μινοξ και φινα

και μετα αν εβλεπα οτι δεν εκανα τπτ με αυτα τοτε θα σκεφτομουν το ενδεχομενο να κανω μεταμοσχευση
μιας και ποτε δεν θα επελεγα την ελλαδα για κατι τετοιο

και εξω χρειαζονται αρκετα λεφτα
Παίρνω 1mg fina / ημέρα και lotion τοπική εφαρμογή πρωί βράδυ [minoxidil (regaine 5%) estradiol, elocon, babe hair tonic] ανελλιπώς με κάποιες μικρές παραλλαγές από το 2003 και ενίοτε χρήση βιταμινών (π.χ. vitacrecil και πολλές άλλες) και διάφορα φαρμαακευτικά shampoο. Αποτέλεσμα υπαρκτό αλλά περιορισμένο. Προτάσεις δεκτές και για συντηρητική αγωγή. Για μεταμόσχευση στο εξωτερικό συγκεκριμένα τι θα πρότεινες ;
 

aleksandros

New Member
Απ: Oι απόψεις μου για τη μεταμόσχευση μαλλιών

Εκει που πηγαν και τα αλλα παιδια στον hasson&wong αυτος αξιζει διαβασε τα ποστς, τα λεφτα ερχονται τα ιδια περιπου,
η δουλεια που κανει ο συγκεκριμενος ειναι πεντακαθαρη,
εχει πολλα βιντεο υψηλης ποιοτητας τους χτενιζει στο youtube.
Δεν παιζετε με κανεναν.
Και γω το σκεφτομε να παω εχω μαζεψει καποια χρηματα, αλλα ειπαμε οτι οι αραιωση συνεχιζετε δεν σταματαει αυτο ειναι ενα διλλημα
 

agchrist

Member
Απ: Δυνατότητες για μεταμόσχευση

sovagg είπε:
[quote author=agchrist link=topic=730.msg17633#msg17633 date=1252856087]
Θα ήθελα οι φίλοι του forum που γνωρίζουν το θέμα να μου πουν την άποψή τους με βάση τις φωτογραφίες τι δυνατότητες υπάρχουν για μεταμόσχευση. Ηλικία 27 ετών.

Φιλε μια ερωτηση-Φινανστεριδη εχεις δοκιμασει και αν ναι δεν ειδες αποτελεσμα? ::) ???
[/quote]Ναι χρησιμοποιώ 6 χρόνια σερί, αποτέλεσμα μέτριο
 

Panos1982

Well-Known Member
Απ: Δυνατότητες για μεταμόσχευση

agchrist είπε:
[quote author=sovagg link=topic=730.msg17646#msg17646 date=1252863622]
[quote author=agchrist link=topic=730.msg17633#msg17633 date=1252856087]
Θα ήθελα οι φίλοι του forum που γνωρίζουν το θέμα να μου πουν την άποψή τους με βάση τις φωτογραφίες τι δυνατότητες υπάρχουν για μεταμόσχευση. Ηλικία 27 ετών.

Φιλε μια ερωτηση-Φινανστεριδη εχεις δοκιμασει και αν ναι δεν ειδες αποτελεσμα? ::) ???
[/quote]Ναι χρησιμοποιώ 6 χρόνια σερί, αποτέλεσμα μέτριο
[/quote]

βλεπω εχει αρχισει να ανοιγει το vertex......οταν αρχισες φινα ηταν ετσι το vertex η καλυτερο????
 

agchrist

Member
Απ: Δυνατότητες για μεταμόσχευση

panos1982 είπε:
[quote author=agchrist link=topic=730.msg17901#msg17901 date=1253044971]
[quote author=sovagg link=topic=730.msg17646#msg17646 date=1252863622]
[quote author=agchrist link=topic=730.msg17633#msg17633 date=1252856087]
Θα ήθελα οι φίλοι του forum που γνωρίζουν το θέμα να μου πουν την άποψή τους με βάση τις φωτογραφίες τι δυνατότητες υπάρχουν για μεταμόσχευση. Ηλικία 27 ετών.

Φιλε μια ερωτηση-Φινανστεριδη εχεις δοκιμασει και αν ναι δεν ειδες αποτελεσμα? ::) ???
[/quote]Ναι χρησιμοποιώ 6 χρόνια σερί, αποτέλεσμα μέτριο
[/quote]

βλεπω εχει αρχισει να ανοιγει το vertex......οταν αρχισες φινα ηταν ετσι το vertex η καλυτερο????
[/quote]όταν ξεκίνησα πριν από 6 χρόνια δεν είχε ανοίξει καθόλου, ανοίγει αργά αλλά σταθερά. Για άλλα dht blocks πλην φινα τι γνωρίζεις; :-\
 

agchrist

Member
Απ: Oι απόψεις μου για τη μεταμόσχευση μαλλιών

aleksandros είπε:
Εκει που πηγαν και τα αλλα παιδια στον hasson&wong αυτος αξιζει διαβασε τα ποστς, τα λεφτα ερχονται τα ιδια περιπου,
η δουλεια που κανει ο συγκεκριμενος ειναι πεντακαθαρη,
εχει πολλα βιντεο υψηλης ποιοτητας τους χτενιζει στο youtube.
Δεν παιζετε με κανεναν.
Και γω το σκεφτομε να παω εχω μαζεψει καποια χρηματα, αλλα ειπαμε οτι οι αραιωση συνεχιζετε δεν σταματαει αυτο ειναι ενα διλλημα
Είναι πολλά τα λεφτά (Άρη)
 
Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.
Μπλουζα