NW stage VI - REPAIR ΜΕΤ 30/3/2021- 4613FUs - Combo technique (new clinic record, τα 1300+ δώρο)- Άνδρας 42 ετών- ΚΑΙ ΜΙΑ ΕΚΠΛΗΞΗ!

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Συγγνωμη, δεν θελω να χαλασω το νημα, αλλα θα ηθελα μια ερωτηση για την οποια αναρωτιεμαι οπως πιστευω και αλλοι αναγνωστες για το τι θα πει ''δωρο'' στη συγκεκριμενη περιπτωση.

Οταν καποιος διαβαζει το συγκεκριμενο τιτλο σαφεστατα τα συμπερασματα τα οποια μπορει να βγαλει ειναι 2.

1) Τα graft απο τον ιδιο ανθρωπο βγηκαν και μπηκαν, οποτε θελετε να πειτε οτι εκει που ειχατε συμφωνησει 3300 grafts, π.χ εκει που θα βγαζατε σε ''Χ'' χρονικο διαστημα 3300G, δουλέψατε 1 η 2 ωρες παραπανω και του βγαλατε επιπλεον grafts ? Λαθος υπολογισμοι στο τι μπορει να δωσει η δοτρια ? Ενω φενεται δυνατη δοτρια στις φωτο !

αντιλαμβανομαι οτι ο ασθενης θα γνωριζε και το ευρος της τιμης οσον αφορα τα συμφωνηθεντα 3300Graft απο πριν οποτε δεν ξερουμε ουτε τι ποσο πληρωσε ουτε με τι κριτηριο κοστολογηθηκε η διαφορα στην τεχνικη COMBO σε μια τοσο μεγαλης εκτασης περιοχη και κερδισε το συγκεκριμενο bonus των 1384 graft στα 4613 που αντιστοιχει στο 30% της ολης επεμβασης.

Επισης πως γινεται να εχει κανει 2 FUT στο παρελθον με αποτελεσματα τερμα φτωχα, Δηλαδη εγιναν και οι 2 στο ιδιο σημειο με τα ραμματα επακριβως στο ιδιο σημειο ? Στις φωτο φενεται ξεκαθαρα 1 παλαιοτερη αποτυχημενη μεγαλου (πλατους η υψους) STRIP με τα ραμματα της,.

2) bonus κατα 30% στο ποσο που ηταν να πληρωσει ο ασθενης διοτι η κλινικη σημειωσε χωρις να το περιμενει new clinic record οπως αναγραφει ο τιτλος , διοτι ο τιτλος που αποτελει το πρωτο μεσο που εχει ο δημηουργος στη διαθεση του, ωστε να ριξει το κορεσμενο ματι του αναγνωστη στη λεξη ''ΔΩΡΟ'' η το μοτιβο μιας διαφημιστικης εξτρατειας που εκει που δεν το περιμενει ο ασθενης, στην συγκεκριμενη κλινικη κερδιζει καποιο bonus ?


θεωρω οτι ειναι ολιγον decadence εν ετη 2021 ο συγκεκριμενος τιτλος.

Διαβάζοντας το μήνυμα δεν μπορώ να καταλάβω τι ακριβώς θες να πεις ή χάνω εγώ κάτι. Προφανώς ο συγκεκριμένος είχε κλείσει για 3300g με ένα ποσό x και τελικά πήρε 4613g με το ίδιο ποςό, άρα πήρε «δώρο» τα επιπλέον graft. Εκτός και αν δεν έγινε έτσι.
 

Anastasakis Hair Clinic

Κλινική αποκατάστασης τριχωτού
Καλησπέρα γιατρέ, χαίρομαι ιδιαίτερα για την συμμετοχή σας εκ νέου στο φόρουμ, μπορούμε όλοι να επωφεληθουμε από αυτήν.

Επίσης είναι πολύ θετικό πως πια στην εγχώρια αγορά εμφανίζονται κλινικές που ελπίζω να μας κάνουν όλους να μην κάνουμε ταξίδια για μμ.

Νομίζω πως πρέπει να αναγνωρίσουμε πως μέσα σε σύντομο χρονικό διάστημα έχετε παρουσιάσει μεγάλο όγκο αποτελεσμάτων και προσωπικά χαίρομαι να βλέπω υλικό από πολύ διαφορετικά περιστατικά μεταξύ τους (dense packing, repair και άλλα).

Θα ήθελα να ρωτήσω κάτι μιας και είστε γιατρός που προσφέρει και τις 2 τεχνικές.( πράγμα πολύ σημαντικό) Παρακολουθώ αρκετά χρόνια αποτελέσματα από διάφορα φόρουμ και κλινικές. Πάντα μου έκανε μεγάλη εντύπωση πως γίνεται συγκεκριμένα κλινικές όπως η hasson&wong αλλά και στην Ευρώπη η hattingen να κάνουν τόσο μεγάλα session με fut σε αριθμό grafts τύπου 6000 και πάνω.
Θεωρείται πως είναι καθαρά θέμα δοτριας αυτή η δυνατότητα είτε επιτυγχάνεται λόγω σπλιτινγκ; Ή μήπως ρισκάρουν και δεν είναι σωστή μια τέτοια προσέγγιση;

Τέλος καλή επιτυχία στο παλικάρι.

Από άτομο που δούλευε στην H&W εχω ακούσει πώς γινεται αλλα μιας και δεν έχω διασταυρωση ούτε επισημη θέση από την κλινική δεν θα κανω εικασιες.
Από την αρκετα μεγάλη εμπειρια μου μπορω να πω ότι εξαιρετικα σπάνια μια ΄δοτρια θα μπορέσει να δωσει σε ενα strip
>4500 ακεραια FUs.
θα πρεπει να ευθυγραμμιστούν οι πλανητες: Μεγάλο κεφάλι, πλατια δότρια, υψηλο laxity, υψηλή μεση αλλα και ομοιόμορφη πυκνότητα,
υψηλές αναγκες στη λήπτρια, παρθένα δοτρια, απουσία παλαιών χτυπημάτων κτλ.
Μου έχει τυχει μια φορα, και εσπασα το strip σε 2 μερες για "λογους ασφαλείας".
Αφαιρεθηκαν 5200 σε 2 ημέρες που θα μπορούσαν να εχουν αφαιρεθει σε μια.
Για να κρατησεις ένα τετοιο gigasession σε 8-10 ωρες χρονο, αυτες οι ...υπερ-ηρωικές επεμβασεις απαιτουν προσωπικό τουλάχιστον 12 άτομα στο ιδιο χειρουργειο, 6 κοβουν, 6 τοποθετούν.
6000 ακεραια FUs σε ενα strip ειναι αντιστοιχο με καποιον 2.30 ύψος.
Πρέπει να υπάρχει αλλα ειναι εξαιρετικα σπάνιο, δεν το έχω δει ακόμα, αλλα δεν το αποκλείω.
Παραπανω το αποκλείω!
 

Anastasakis Hair Clinic

Κλινική αποκατάστασης τριχωτού
Διαβάζοντας το μήνυμα δεν μπορώ να καταλάβω τι ακριβώς θες να πεις ή χάνω εγώ κάτι. Προφανώς ο συγκεκριμένος είχε κλείσει για 3300g με ένα ποσό x και τελικά πήρε 4613g με το ίδιο ποςό, άρα πήρε «δώρο» τα επιπλέον graft. Εκτός και αν δεν έγινε έτσι.

ΑΚΡΙΒΩΣ έτσι έγινε!
 

Anastasakis Hair Clinic

Κλινική αποκατάστασης τριχωτού
Εννοειται οτι ο τιτλος ειναι clickbait. Mα αυτος ειναι και ο σκοπος του clickbait για αυτο και μου κινησε την περιεργεια ενας τετοιος τιτλος, στηριζομενος σε ενα τοσο εντυπωσιακο combo technique.

Ωστοσο δεν θα αφησω καποιον να υποτιμησει τη νοημοσυνη μου.

Να σας διορθοσω σε αυτο, δεν ειναι κριτικη, απλα για να γινει κριτικη. Σε αλλα νηματα σας εχω σχολιασει μονο θετικα σε αποτελεσματα της κλινικης σας.

Νεο μελος, ναι σωστα βλεπεται, που παρακολουθουσα ως guest πιο παλια και διαβαζω το φορουμ για 4 χρονια. Το εχω γραψει και παλαιοτερα.
Οποτε οι χαρακτηρισμοι του τυπου τρολ ειναι περιττα.

Δεν διακρινω να αναγραφει καπου στους κανονες του φορουμ οτι για να εκφερει καποιος διαφορετικη αποψη απο εσας πρεπει να ειναι επισημα εκλεγμενο μελος καποιας επιτροπης η gold member.

Ευχομαι ο ανθρωπος να εχει ενα υπεροχο αποτελεσμα που θα του αλλαξει την εικονα και την ψυχολογια, σε σχεση με το πριν και την ταλαιπωρια που ειχε με την ΜΕΤ του παρελθοντος.

Δεν μιλησα για την νοημοσύνη σου, μιλησα για το τι γραφεις.
Το σχολιο ειναι τρολ, δεν έχει καμια σχεση με το περιστατικό οπότε εξ ορισμού ειναι τρολ.
Κανενας κανόνας, καθε άλλο! Μάλλον δεν καταλαβες πως ευγενικα και με ...υπονούμενο σου ειπα πως τις κακες συνηθειες κάποιων παλιών μελών καλο θα ειναι να μην υιοθετησεις διότι δεν ειμαι (εγω τουλάχιστον) εδω για να ασχολούμαι με τιποτε άλλο από το αντικείμενο της δουλειας και της Επιστημης μου.

Σε ευχαριστω για τις ευχες σου (ως θεράπων ιατρός), ειμαι απόλυτα βεβαιος πως θα έχουμε ένα εξαιρετικό αποτέλεσμα.
 

Theodor

Member
Το συγκεκριμενο μυνημα στην 1η σελιδα το εκανα edit και το διεγραψα τελειως το κειμενο.

Μην με παρεξηγησει ο κ.Αναστασακης οτι ειμαι κανενας αντικαταστατης του tol που μπηκε αλλαγη στο 2ο ημιχρονο.;)

Ειπα και εξ αρχης, συγγνωμη δεν ηθελα να χαλασω το νημα.
 

Anastasakis Hair Clinic

Κλινική αποκατάστασης τριχωτού
Εννοείτε ότι δε θα επιβίωναν ή ότι δεν υπήρχε λόγος;
Δε σας κάνω "παρατήρηση" απλά ρωτάω αν γίνεται.

Βρε παιδια, δεν ειμαι κανας μπαμπούλας :)) Εκτιμώ πολυ την ευγενεια και τη θεωρω δείγμα πολλών καλών στοιχειων και την ανταποδίδω.
Δεν παρeξηγω ερωτησεις ειλικρινεις και ευγενικες, δεν ειμαι τοooooσο κομπλεξικός :)

Λοιπόν, γενικα τα μοσχευματα σε ουλη έχουν χαμηλή επιβίωση αν και δεν έχουν γινει μελετες.
Επίσης ο συγκεκριμένος ασθενής έχει ένα πολυ σοβαρο αισθητικό θέμα σε ολόκληρο το κεφάλι.
Οπότε αφού αποκταστησουμε τη "βιτρινα και ολα τα δωματια", θα δουμε αν υπάρχει ενδιαφέρον για το "υπόγειο".
Ούτως ή αλλιως, σε τετοιες εκτενεις αποκαταστασεις, ειναι απαρατητο να υπάρχει πιο μακρυ μαλλύ για να βοηθάει την κάλυψη περιοχών που δεν έλαβαν μεγάλες πυκνότητες για λόγους διαχείρισης μοσχευμάτων.
Τα μακρύτερα μαλλια στην πάνω περιοχή δένουν με λιγο μακρυ μαλλακι στα πλαγια και στην πίσω περιοχή, σαν αυτο που είχε προιν το κούρεμα.
Όταν ολοκληρωθει το αποτέλεσμα θα δούμε ΑΝ υπάρχει ενδιαφερον για καλυψη των παλαιων ενωμενων ουλών.
Αν υπάρχει, η πρώτη μας επλογη ειναι το SMP.
Αν δεν φερει το επιθυμητό αποτεέλσμα για τον ασθενή, βλεπουμε τι κανουμε.
Παντως σε ουλες, προτιμώ μοσχευματα απο γενια. Ειναι πιο ανθεκτικά, χοντρα και με καλύτερο impact.
 

grg19ggls

Member
Βρε παιδια, δεν ειμαι κανας μπαμπούλας :)) Εκτιμώ πολυ την ευγενεια και τη θεωρω δείγμα πολλών καλών στοιχειων και την ανταποδίδω.
Δεν παρeξηγω ερωτησεις ειλικρινεις και ευγενικες, δεν ειμαι τοooooσο κομπλεξικός :)

Λοιπόν, γενικα τα μοσχευματα σε ουλη έχουν χαμηλή επιβίωση αν και δεν έχουν γινει μελετες.
Επίσης ο συγκεκριμένος ασθενής έχει ένα πολυ σοβαρο αισθητικό θέμα σε ολόκληρο το κεφάλι.
Οπότε αφού αποκταστησουμε τη "βιτρινα και ολα τα δωματια", θα δουμε αν υπάρχει ενδιαφέρον για το "υπόγειο".
Ούτως ή αλλιως, σε τετοιες εκτενεις αποκαταστασεις, ειναι απαρατητο να υπάρχει πιο μακρυ μαλλύ για να βοηθάει την κάλυψη περιοχών που δεν έλαβαν μεγάλες πυκνότητες για λόγους διαχείρισης μοσχευμάτων.
Τα μακρύτερα μαλλια στην πάνω περιοχή δένουν με λιγο μακρυ μαλλακι στα πλαγια και στην πίσω περιοχή, σαν αυτο που είχε προιν το κούρεμα.
Όταν ολοκληρωθει το αποτέλεσμα θα δούμε ΑΝ υπάρχει ενδιαφερον για καλυψη των παλαιων ενωμενων ουλών.
Αν υπάρχει, η πρώτη μας επλογη ειναι το SMP.
Αν δεν φερει το επιθυμητό αποτεέλσμα για τον ασθενή, βλεπουμε τι κανουμε.
Παντως σε ουλες, προτιμώ μοσχευματα απο γενια. Ειναι πιο ανθεκτικά, χοντρα και με καλύτερο impact.

Η απάντηση σας είναι κατανοητή και σας ευχαριστώ πολύ.

Έχω άλλο ένα ερώτημα:

Ο συνδυασμός Μεταμοσχευσης + SMP στη δότρια μπορεί να δώσει τη δυνατότητα στον ασθενή να διατηρεί ένα πιο "κοντοκουρεμένο" look στη δότρια περιοχή (πλάγια και πίσω) ; Eιδικά σε ανθρώπους με μεγάλα NW που πρέπει να αφαιρεθούν πολλά grafts και τα κενά - ουλές που απομένουν από την αφαίρεση των μοσχευμάτων είναι αρκετά εμφανή όταν κουρεύονται πολύ κοντά (5-10χιλ).

Έχω ακούσει για κάποιες κλινικές που κάνουν SMP στη δότρια με σκοπό να επεκτείνουν τo capacity της δότριας. Έχετε άποψη για αυτό;
 
Τελευταία επεξεργασία:

veg

Active Member
να ρωτησω κατι που πιθανων μου διαφευγει , ο 'ασθενης ΄ ειχε κανει 2 strip παλαιοτερα , εγω βλεπω μια τομη strip στις αρχικες φωτο η κανω λαθος ? Ειναι 2 και ενωθηκαν με τον καιρο και φαινονται σαν μια ?

το πετυχημενο αποτελεσμα στον συγκεκριμενο 'ασθενη' θεωρω θα δειξει εκτος απο τις ικανοτητες του ιατρου φυσικα και την προοδο της ΜΜ γενικοτερα , γιατι η εικονα αυτη πριν μια 10ετια θεωρω οτι ηταν συχνη εικονα μεταμοσχευσης ειδικα στην Ελλαδα , σημερα ειναι μη αποδεκτη .

Ομως θα ειχε ενδιαφερον να ειχαμε φωτο του ανθρωπου 12 μηνες μετα την δευτερη μμ , να δουμε και τοτε σε τι κατασταση ηταν.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Mak39

Member
να ρωτησω κατι που πιθανων μου διαφευγει , ο 'ασθενης ΄ ειχε κανει 2 strip παλαιοτερα , εγω βλεπω μια τομη strip στις αρχικες φωτο η κανω λαθος ? Ειναι 2 και ενωθηκαν με τον καιρο και φαινονται σαν μια ?

το πετυχημενο αποτελεσμα στον συγκεκριμενο 'ασθενη' θεωρω θα δειξει εκτος απο τις ικανοτητες του ιατρου φυσικα και την προοδο της ΜΜ γενικοτερα , γιατι η εικονα αυτη πριν μια 10ετια θεωρω οτι ηταν συχνη εικονα μεταμοσχευσης ειδικα στην Ελλαδα , σημερα ειναι μη αποδεκτη .

Ομως θα ειχε ενδιαφερον να ειχαμε φωτο του ανθρωπου 12 μηνες μετα την δευτερη μμ , να δουμε και τοτε σε τι κατασταση ηταν.
Καλησπέδρα Vag
Ο φίλος είχε κάνει δυο strip αλλά βλέπουμε μια ουλή γιατί τα strip ανοίχτηκαν στο ίδιο σημείο. Ίδια περίπτωση ήμουν και εγώ με τρία strip πάλι από το ίδιο σημείο.

Ο γιατρός είναι μετρ του είδους σε μεγάλα NW και εχει αναλάβει πολλές περιπτώσεις παρόμοιες. Ευτυχώς ο γιατρός κάνει Strip γιατί εμείς με τα μεγάλα NW θα είμασταν καταδικασμένοι με FUE only από τα αποδυτήρια.
 

leas

Well-Known Member
Ευχαριστώ για την απάντηση. Μιας και το νήμα αναφέρεται σε combo τεχνικών.


Θα ήθελα να ρωτήσω το εξής. Περιστατικά που τείνουν να καταλήξουν βαθμίδα 5 και 6 και θέλουν να πάρουν μάξιμουμ από την δοτρια περιοχή με συνδυασμό τεχνικών. Αν ξεκινήσουν με μια μικρή fue της τάξεως όχι παραπάνω από 2000 grafts θα είναι λάθος η στρατηγική; Δηλαδή δεν θα μπορέσει να αποδόσει η δοτρια όσα grafts θα απέδιδε παρθένα και με πρώτη επέμβαση fut; Εχει συζητηθεί στο φόρουμ πως για μάξιμουμ εκμετάλλευση το σωστό είναι να ξεκινήσει κάποιος με fut.


Επίσης υπάρχει απάντηση στο ποσο τις % παραπάνω μπορεί να εκμεταλλευθει μια δοτρια με συνδυασμό τεχνικών; Είναι πολύ ενδιαφέρον θέμα νομίζω και είχε κοινοποιήσει ο cvial μια έρευνα που του είχατε παραθέσει του shapiro αν δεν κάνω λάθος που ανέλυε ένα περιστατικό με αριθμούς.
 

ΛΕΣ

Active Member
Δεν ξερω αν εχει αρχισει η κλινικη να κανει SMP σε FUT ουλες, αν ναι θα ηταν ωραιο να ειχαμε καποια αποτελεσματα.
 
Μπλουζα