LY191704 inhibits type I steroid 5 alpha-reductase in human scalp

Παναγιωτης

Μέλος του προσωπικού
Conversion of testosterone to dihydrotestosterone (DHT) has been demonstrated to be catalyzed by two isoforms of steroid 5 alpha- reductase, designated types I and II. Although several classes of steroid-based inhibitors of the type II isoform have been identified, these agents have not demonstrated highly selective pharmacological activity against human type I 5 alpha-reductase. LY191704 is representative of a series of nonsteroidal agents that have potent [apparent inhibitory constant (Ki) = 11.3 nM] inhibitory activity in human scalp skin homogenates (pH 7.5), a source of type I 5 alpha- reductase. [3H]-DHT production in the presence and absence of LY191704 is consistent with a noncompetitive mode of inhibition. In human prostatic homogenates (pH 5.5), a source of type II 5 alpha-reductase, LY191704 is virtually inactive as an inhibitor [concentration of inhibitor producing 50% inhibition of enzymatic activity (IC50) > 1,000 nM] of [3H]-DHT formation. LY191704 does not inhibit the type I or type II isoforms of rat 5 alpha-reductase, nor does the compound compete for binding to the murine androgen receptor expressed in SF9 cells using a baculo virus expression system. The benzoquinolinones, as exemplified by LY191704, possess exquisite pharmacological selectivity and provide a tool to understand the role of human type I 5 alpha-reductase in normal and pathophysiological states. These agents may also find clinical utility in treating androgen-dependent dermatological conditions.


πηγη
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

temponeras

New Member
Απ: LY191704 inhibits type I steroid 5 alpha-reductase in human scalp

αποτι βλεπω τα δινουν ολα για την αντιμετωπιση της δημιουργιας διυδροτεστοστερονης!! λογικο ειναι αφου λυνοντας αυτο το προβλημα θα μπορεσουν να καταπολεμισουν πολλα αλλα οπως η ακμη και υπερτριχοφυια και δν ξερω εγω τι αλλο :-\
 

Joda

Member
Απ: LY191704 inhibits type I steroid 5 alpha-reductase in human scalp

εμενα μου αρεσε που λεγανε παλια και ακομα και τωρα πολλοι οι οποιοι δεν ξερουν οτι οσοι εχουν ανδρογενετικη αλωπεκεια εχουν και πιο πολυ τεστοστερονη αρα ειναι και οι καλυτεροι γ@μι@δες..ειναι το μαμημενο το dht ομως
 

temponeras

New Member
Απ: LY191704 inhibits type I steroid 5 alpha-reductase in human scalp

ναι αλλα μην ξεχνας dht = τρελο αναβολικο ^^ οποτε τρεχα γυμνασου οσο ειναι καιρος γτ μετα.. σε βλεπω να το ριχνεις στα κουτακια με τις σκονες!! :tease: :tease:
 

Παναγιωτης

Μέλος του προσωπικού
Απ: LY191704 inhibits type I steroid 5 alpha-reductase in human scalp

Joda είπε:
εμενα μου αρεσε που λεγανε παλια και ακομα και τωρα πολλοι οι οποιοι δεν ξερουν οτι οσοι εχουν ανδρογενετικη αλωπεκεια εχουν και πιο πολυ τεστοστερονη αρα ειναι και οι καλυτεροι γ@μι@δες..ειναι το μαμημενο το dht ομως

φιλε πιστευω μου ειναι οτι οσοι εχουν ΑΑ δεν σημαινει οτι εχουν την dht σε μεγαλυτερα ποσοστα
αλλα οτι γενετικα οι θυλακες τους ειναι ευπαθεις
και αυτο μπορει να αποδειχτει ευκολα
πολλα παιδια απο εδω οι οποιοι υποφερουν απο την ΑΑ και ειναι και σε μεγαλη κλιμακα αν κανουν εξετασεις αιματος
θα διαπιστωσεις οτι οι περισσοτεροι απο αυτους δεν διαφερουν στα ορια απο καποιον ο οποιος εχει ραστα
 

tropheus

Well-Known Member
Απ: LY191704 inhibits type I steroid 5 alpha-reductase in human scalp

Παναγιωτης είπε:
φιλε πιστευω μου ειναι οτι οσοι εχουν ΑΑ δεν σημαινει οτι εχουν την dht σε μεγαλυτερα ποσοστα
αλλα οτι γενετικα οι θυλακες τους ειναι ευπαθεις

Σωστός ο Παναγιώτης !!!
 
Μπλουζα