Low-Level Light Therapy (LLLT)

vag25

Well-Known Member
Ανοίγω αυτο το νήμα για να συζητάμε εδω περι LLLT.

Δεν υπάρχει ακόμα πολυ έρευνα για το LLLT, αλλα τα αποτέσματα είναι θετικά και πολλές συσκευές FDA approved/cleared. Ακόμα δεν δουλέυεται κάποιο συγκεκριμένο πρωτόκολλο, αλλά σε γενικές γραμμές οι οδηγίες είναι για χρήση μέρα παρα μέρα απο 7-30 λεπτά(πάνω κάτω, αναλογα την συσκευη).



Comparison of low-level light therapy and combination therapy of 5% minoxidil in the treatment of female pattern hair loss

This study demonstrated a significant effect of LLLT on FPHL, even better than 5% minoxidil especially in the control of oil-secretion and thickening of hair.
Δουλεύει καλυτέρα από την minox με ‘’δώρο’’ την μείωση σμήγματος (στην γυναικεία τριχόπτωση)


Low-level light therapy using a helmet-type device for the treatment of androgenetic alopecia
A 16-week, multicenter, randomized, double-blind, sham device-controlled trial


Results
Comparing the results at baseline and week 16, the experimental group showed an increase in hair density of 41.90 hairs/cm2 and an increase in hair thickness of 7.50 μm, whereas the control group showed an increase of 0.72 hairs/cm2 and a decrease of 15.03 μm, respectively (P < .001). No adverse events or side effects occurred.
Conclusion
LLLT showed a significant effect on increasing hair density in patients with androgenetic alopecia. LLLT could be a safe and effective treatment for androgenetic alopecia in both sexes.


Εβαλα τις πιο πρόσφατες.

Απο μικρη έρευνα αγορας που έκανα αυτο που μου έκανε περισσότερη εντυπωση ήταν η εγγύηση για επιστροφη χρημάτων στους 6μήνες ή 12 της irestore (και οι θετικές κριτικές στο amazon), καθώς και η τεράστια διαφορα στην τιμη με την συσκευη Capillus(πολυ ακριβή). Για την ώρα δεν μπορώ να καταλάβω για ποιο λόγο υπάρχει αυτή η διαφορά.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

vag25

Well-Known Member
O Aναστασακης εχει ενα βιντεο για το Capillus

Xristos87
Δεν ειμαι σιγουρος οτι το συγκεκριμενο ειναι lllt. Δυστυχως στην Ελλαδα δεν βλεπω να πουλανε γενικα lllt καπελα, εκτος απο τον Αναστασακη.

Moνο το μονο σμηγμα να μου μειωνε θα το σκεφτομουν αν ηταν πιο φθηνο. Λουζομαι καθε μερα.
Γενικα φαινεται να μην εχει καθολου παρενεργειες, αλλα οι ερευνες δεν ειναι για μεγαλης διαρκειας χρηση.
 

Kostas97

Well-Known Member
Ισως ναμπορουσαν τουλαχιστον σε αυτο να μας πουνε μια τιμη που το δινουν καθως οπως ειναι λογικο δεν μπορει ενας να παει επισκεψη απο κει απλα για να μαθει αυτο.
 

makakas

Member
Το θέμα είναι αν τα αποτελέσματα θα είναι μόνιμα και όχι να χάνει και αυτό την δράση του με τον καιρό σαν τα φάρμακα.
Να μην το πάρεις και πάει χαμένο σε καμία τριετία.
 

vag25

Well-Known Member
Αυτο ειναι διαφημιση ουσιαστικα αλλα δεν ειναι οτι εδειξε και κανα αποτελεσμα εξωπραγματικο που δεν το υποστηριζει η μεχρι τωρα ερευνα. Μεχρι εκει θα περιμενα να δινει αυτη η θεραπεια.
 

Dob31

Active Member
Ειχα ανοιξει εγω ενα νημα γιατι τυχαινει να χρησημοποιω το llt του Αναστασακη μαζι με μινοξιδιλλη βεβαια. Αν θελετε κοιταξτε εκει την δικη μου πορεια
 

vag25

Well-Known Member
Γραψε αν θελεις για την εμπειρια σου και εδω. Η τρχοπτωση μειωθηκε; Η λιπαροτητα. Αν ειχες.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Dob31

Active Member
Στον 1 χρονο ακριβως που χρησημοποιω το λεηζερ και 1 μιση χρονο μινοξιδιλλη εχει μειωθει αισθητα η τριχοπτωση (να φανταστεις ειχα επιθετικη) και τωρα χανω ελαχιστες. Λιπαροτητα εχω απο γεννησιμιου και κανω καθε μερα 2 χερια το κεφαλι οποτε σε αυτο το κομματι δεν μπορων να σε βοηθησω. Επισης βαζω και fungoral καθε τριτη μερα περιπου...Αν θελετε στο νημα εκεινο εχω ανεβασει και φωτογραφιες σχεδον μηνα-μηνα και θα ανεβασω συντομα την ετησια.
 

Kostas97

Well-Known Member
Στον 1 χρονο ακριβως που χρησημοποιω το λεηζερ και 1 μιση χρονο μινοξιδιλλη εχει μειωθει αισθητα η τριχοπτωση (να φανταστεις ειχα επιθετικη) και τωρα χανω ελαχιστες. Λιπαροτητα εχω απο γεννησιμιου και κανω καθε μερα 2 χερια το κεφαλι οποτε σε αυτο το κομματι δεν μπορων να σε βοηθησω. Επισης βαζω και fungoral καθε τριτη μερα περιπου...Αν θελετε στο νημα εκεινο εχω ανεβασει και φωτογραφιες σχεδον μηνα-μηνα και θα ανεβασω συντομα την ετησια.
Η τιμη του λειζερ ειναι προσιτη;; ΤΟ χρησιμοποιεις καθημερινα?
 

Dob31

Active Member
Καθημερινά 7 λεπτά. Το κατά πόσο προσιτή είναι εξαρτάται από τον καθένα. Είναι σίγουρα πολύ φθηνότερο από μια μεταμόσχευση
 

felaini

Active Member
1,5 χρονο κολητος μου το χρησιμοποιησε απ το ebay αγορασμενο 600 ευρω απο αμερικη.. ουτε το 30% απ οτι του δινε η μινοξιδιλη δεν του εδωσε.. εκλειγε τα λεφτα του.. γελαει ο κοσμος..μου το πουλαει 150 ευρω..
 

Bill1991

Active Member
@Dob31 φίλε πως ξεκίνησες lllt και μινο , πηγές από την κλινική για consultation; πόσο κάνει το lllt μπορείς να μας πεις;
 

vag25

Well-Known Member
1,5 χρονο κολητος μου το χρησιμοποιησε απ το ebay αγορασμενο 600 ευρω απο αμερικη.. ουτε το 30% απ οτι του δινε η μινοξιδιλη δεν του εδωσε.. εκλειγε τα λεφτα του.. γελαει ο κοσμος..μου το πουλαει 150 ευρω..
το θεμα ειναι ποιο ειναι. Δεν δουλευουν ολα το ιδιο.
 

dim d

Well-Known Member
1,5 χρονο κολητος μου το χρησιμοποιησε απ το ebay αγορασμενο 600 ευρω απο αμερικη.. ουτε το 30% απ οτι του δινε η μινοξιδιλη δεν του εδωσε.. εκλειγε τα λεφτα του.. γελαει ο κοσμος..μου το πουλαει 150 ευρω..
.
Για κατι που δινει αποτελεσματα μινοξ δεν καταλαβαινω τον λογο να δωσεις λεφτα μικρης μεταμοσχευσης...κι ξαναλεω σαν μηχανημα οπως ολα εχει χρονο ζωης
 
  • Like
Reactions: tol

Bill1991

Active Member
@dim d αν έκανε το ίδιο πράγμα με τη μίνο και σ έτρωγε μόνο 7 λεπτά από την ζωή σου εγώ θα το έβαζα....Ο Αναστασάκης είχε πει ότι η θεραπεία έχει πάντα μίνο και βάζεις και lllt
 
Μπλουζα