Konjaap, dr jose lorenzo, fue, 2200 grafts + 300 beard grafts, 18/09/2021 (1st operation)

Konjaap

Verified MM member
Καλησπέρα στα μέλη του forum. Είμαι μέλος στο forum περίπου ενάμιση χρόνο. Είμαι 31 χρονών και αντιμετωπίζω πρόβλημα τριχόπτωσης από τα 18. Έχω ιστορικό 3 επεμβάσεων με την μέθοδο FUT 2012 2013 2014. Είχα κάποιο αποτέλεσμα τότε και περισσότερο μαμά μαλλιά και το παράτησα. Η τριχόπτωση συνεχιζόταν επιθετικά χρόνο με τον χρόνο και το πρόβλημα όλο και χειροτέρευε. Έκανα smp στην ουλή και ξύρισα το κεφάλι μου, αλλά λόγο της έκτασης της ουλής και του ιστού που είχε διαμορφωθεί η ουλή ήταν αρκετά ορατή και δεν είχε πλήρη κάλυψη και δεν μου άρεζε αυτό. Το 2018 ξεκίνησα θεραπεία με μινοξιδίλη μήπως κρατήσω κάποια μαλλιά στο crown κυρίως και έκανα κάποιες επισκέψεις όπου συνειδητοποίησα ποσό λίγα πράγματα για την περίπτωση μου πλέον μπορούν να γίνουν. Αποφάσισα να ξεκινήσω θεραπεία με finasteride και να περιμένω ένα χρόνο να δω κατά ποσό μπορεί να βελτιωθεί η κατάσταση.

Τον Μάιο πήγα στο consultation με τον Lorenzo όπου ο γιατρός με εξέτασε και μου έδειξε παρόμοιες περιπτώσεις με την δική μου, ίδια χαρακτηριστικά και τον τρόπο που τις αντιμετώπισε . Επίσης κοιτούσε λεπτομέρειες στην hairline μου και πρότεινε πώς να την αναδιατάξουμε και να την κάνουμε πιο φυσική και μου άρεσε αυτό. Του είπα ότι ενδιαφέρομαι για κάλυψη όλων των περιοχών και μου είπε ότι είναι εφικτό κάνοντας μου ένα πλάνο τριών επεμβάσεων με 2200 hair grafts + 300 beard grafts κάθε μια. Επίσης θα κοιτάξει μήπως βάλουμε κάποια graft στην ουλή.

Αποφάσισα να το προχωρήσω συνειδητοποιώντας την δυσκολία της κατάστασης και αντιλαμβανόμενος τα μηδενικά περιθώρια λάθους που υπάρχουν για την περίπτωση μου.

Και κάπως έτσι φτάνουμε στην παρουσίαση μου, μέσα από την όποια θέλω και εγώ με τον τρόπο μου να ανταποδώσω σε αυτήν την προσπάθεια που γίνεται μέσα από αυτό το forum και να βοηθήσω oπως βοηθήθηκα από όλο αυτό το υλικό των μελών που υπάρχει εδώ μέσα. Στην πρώτη επέμβαση καλύψαμε την μπροστά ζώνη και διόρθωσε την hairline

Κλείνοντας θέλω να ευχαριστήσω θερμά για ακόμη μια φορά τον Cvial για την στήριξη και την οργάνωση όλου αυτού και την κλινική του κυρίου Αναστασάκη για την φιλοξενία.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
O Κοnjaap είναι repair case. 3 επεμβάσεις με μια μεγάλη ουλή κληρονομιά. Η εικόνα του κακή, σαν να έχει πολύ μεγάλη διάχυτη αραίωση. Η hairline του με τρίχες άναρχα ριγμένες και με λάθος γωνίες. Μετά από 3 επεμβάσεις εξακολουθεί να μην έχει hairline.

1KS18.09.21F1.JPG

1KS18.09.21L1.JPG
1KS18.09.21L3.JPG
1KS18.09.21C1.JPG

1KS18.09.21P2.JPG
 
Τελευταία επεξεργασία:

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Παρόλη την περιορισμένη δότρια, επιλέχθηκε στρατηγική 3 επεμβάσεων των 2500g, (2200κεφάλι+300 γένεια η πρώτη) και σε παρόμοιο ρυθμό και οι υπόλοιπες με επαναξιολόγηση της δότριας σε 6 μήνες.

3KS18.09.21S3.JPG


3KS18.09.21C1.JPG


Ξύρισμα και εμβαδομετρήσεις. Είναι εμφανής και η μεγάλη ουλή αποτέλεσμα 3 επεμβάσεων FUT.

5KS18.09.21P2.JPG


5KS18.09.21P1.JPG


Άποψη της δότριας από κεφάλι και γένεια μετά την εξαγωγή.

8KS18.09.21P1.JPG
8KS18.09.21P3.JPG
8KS18.09.21P2.JPG
9KS21.09.21BHT1.jpeg
 
Τελευταία επεξεργασία:

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Στην 1 επέμβαση έγινε παρέμβαση στις μπροστινές ζώνες και αφαιρέθηκαν graft από hairline με κακές γωνίες και επανατοποθετήθηκαν.

8KS18.09.21L2.JPG
8KS18.09.21L3.JPG
8KS18.09.21S1.JPG
8KS18.09.21S2.JPG
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Τα στατιστικά εξαγωγής. Αφορούν 2201 από την κανονική δότρια, 300 από γένεια και 22 που αφαιρέθηκαν από την hairline και επανατοποθετήθηκαν.

KONSTANTINOS GRAFTS 1.png
KONSTANTINOS GRAFTS.png
KONSTANTINOS GRAFTS 2.png


Δυστυχώς επειδή ήταν ο τελευταίος, η επέμβαση πήρε μέχρι αργά το βράδυ 22:30 και την άλλη μέρα έφυγε ο Λορενζο δεν υπάρχουν στατιστικά postop λόγω μιας βλάβης της memory card της κάμερας και των εμβαδών της λήπτριας.

0KS18.09.21EstDonante.png
 

oreo

Well-Known Member
εμβαδό real recipient area και real density ? Μπορεί να μην το πρόσεξα βέβαια.
Βλέποντας φίλε , παραδείγματα σαν το δικό σου, ισχυροποιείται η αποψή μου, για το πόσο σημαντική είναι η αποκατάσταση, σε πρότερα στάδια και η επιλογή του "καλλιτέχνη" που θα συμβαδίσει με τις προσδοκίες σου. Εύχομαι να είναι η αρχή του τέλους του Γολγοθά σου.
Καλή επιτυχία :cool:
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

oreo

Well-Known Member
Επίσης ιδιαίτερη εντύπωση κάνει το γεγονός, οτι παρά τις 3 μετ, έχεις ακόμα 7500 graft στην δότρια προς χρήση.
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
εμβαδό real recipient area και real density ? Μπορεί να μην το πρόσεξα βέβαια.
Βλέποντας φίλε , παραδείγματα σαν το δικό σου, ισχυροποιείται η αποψή μου, για το πόσο σημαντική είναι η αποκατάσταση, σε πρότερα στάδια και η επιλογή του "καλλιτέχνη" που θα συμβαδίσει με τις προσδοκίες σου. Εύχομαι να είναι η αρχή του τέλους του Γολγοθά σου.
Καλή επιτυχία :cool:

Ξαναδιάβασε το σχολιό μου στο ποστ των στατιστικών.
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Την αναλογία δεν την ξέρω αλλά θα την συζητήσω μαζί του όταν ξαναέλθει και θα ενημερώσω.
 
Μπλουζα