Kizcos, fue, 2948 grafts, 18-19/5/2016

kizcos

Member
Καλησπέρα παιδιά! Ήρθε και για μένα η ώρα για τη 2η μμ. Η πρώτη που είχα κάνει (Ιανουαριος 2012) ήταν με strip 2.5k grafts κυρίως για να φτιάξουμε το hairline και λίγο πιο πίσω. Το thread από την πρώτη είναι εδώ:
http://www.hairlossgr.com/threads/Έρευνα-πριν-την-μεταμόσχευση.3667/

Τώρα έχουν μείνει τα μεταμοσχευμένα μαλλιά στο hairline αλλά υπάρχει αραίωση πίσω μέχρι το crown. Σε τηλεδιάσκεψη αποφασίσαμε ότι χρειαζόμαστε 2.5-3k grafts αυτή τη φορά με fue. Παραθέτω και φωτό από την τωρινή κατάσταση.

Αποφάσισα να ξαναεμπιστευτώ την HDC διότι ήμουν ικανοποιημένος από την πρωτη φορά και επειδή έχω χρονικό περιθώριο τώρα και βιάζομαι να το κάνω.

Ανυπομονώ να το ξανακάνω κι ελπίζω το αποτέλεσμα να είναι ωραίο. Θα ενημερώνω το γκρουπ με φωτογραφίες από την εξέλιξη.
 

Συνημμένα

  • 7.jpg
    7.jpg
    987.2 KB · Προβολές: 1,300
  • 123.jpg
    123.jpg
    1.1 MB · Προβολές: 1,240

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

John_John1

Ειδικός συνεργάτης HDC Hair Clinic Cyprus.
Καλησπερα αδερφε.
Βλεπω ειχαμε παει την ιδια χρονικη περιοδο στην κυπρο με διαφορα 6 μηνων.Εγω πηγα ιουλιο 2012 και εβαλα με strip 3400 grafts.
1) Θα ηθελα να σε ρωτησω τοτε ποιος γιατρος στην εκανε?
2)Μπορεις να βαλεις καμια φωτο απο παλιοτερα με το πριν και μετα την μεταμοσχευση οπως εισαι τωρα να δουμε συγκριση τι δουλεια εγινε?
3)Ποσο ειχες πληρωσει τοτε με strip.
4)Γιατι σε εβαλαν μονο 2500 grafts τοτε ενω ησουν για πολυ παραπανω σαν και μενα?
Αν κρινω με βαση το αποτελεσμα σου οκ δε ξερω και που μπηκαν το θεωρω μετριο γιατι βλεπω και μενα και κρινω,αν και εβαλα 900 grafts παραπανω.
Τελος θα θελα να πω οτι στην κυπρο θα ειμαι την ιδια ημερομηνια με σενα γιατι θα ερθω με ενα φιλο που θα κανει μεταμοσχευση οποτε θα ειμαστε στα ιδια διαμερισματα.
Θα χαιρομουν να σε γνωριζα και απο κοντα.
Καλη επιτυχια!!!!
 

John_John1

Ειδικός συνεργάτης HDC Hair Clinic Cyprus.
Μπηκα στο νημα σου αλλα μονο 2-3 φωτο εχει και δεν μπορω να κρινω πως ησουνα πριν.και οι παλιοτερες φωτος σβηστικαν.
 

aeratos28

Just aeratos
καλή επιτυχία φίλε kizco..πάντως για 2500grafts που έβαλες μπροστα δεν βλέπω να έγινε καμία δουλειά.
 

John_John1

Ειδικός συνεργάτης HDC Hair Clinic Cyprus.
Κατσε ρε aeratos αμεσως ισωπεδωσει.(Καμια δουλεια δεν εγινε)
Ας δουμε και πως ητανε πριν.Και εγω δεν αρκουμε στο αποτελεσμα αλλα ετσι οπως το λες ειναι σα να λες τριχα δε φυτρωσε.
 

aeratos28

Just aeratos
μία φώτο που είδα που έχει την ημέρα της τοποθέτησης των grafts,έχει ήδη κάποια μαλλιά.με αυτά τα 2500 έπρεπε να είχε τα 2πλα από αυτά που έχει τώρα.δεν είπα ότι δεν βγήκε τριχα
 

kizcos

Member
Δεν τις έχω εύκαιρες τις παλιότερες φωτο αλλά μόλις τις βρω θα τις ποστάρω. Τότε μου την είχε κάνει ο Μάρας, όπως και τη 2η κανόνισα. Δεν έκανα καμία θεραπεία για να κρατηθούν, ίσως και διατροφή, άγχος κλπ...
Στις παρακάτω φαίνεται πόσες μπήκαν τότε και πόσες μείνανε τώρα. Θα τα κουρέψω σύντομα οπότε θα είναι πιο εμφανές.
 

Συνημμένα

  • DSCN0140.JPG
    DSCN0140.JPG
    1.5 MB · Προβολές: 1,255
  • 2.jpg
    2.jpg
    692.1 KB · Προβολές: 1,224

andy.k

Active member
Ok δε μπορώ να καταλάβω από τις φωτό σε ποια ακριβώς επιφάνεια μπήκαν τα μοσχεύματα στην πρώτη μμ, αλλά θα αν μπήκαν μόνο στις μπροστινές ζώνες 2500gts, ακόμα και αν έπεσαν όλα τα μαμά μαλλιά, θα έπρεπε να είναι πιο πυκνή η εικόνα τώρα. Πιθανώς βέβαια να φταίει κ η ποιότητα της τρίχας (αν είναι λεπτή) αλλά νομίζω ότι 2500gts στις προσθιες ζώνες, ακόμα και σε καραφλο κεφαλι θα έδιναν πιο πυκνό αποτέλεσμα...εφόσον πας όμως για νεα μμ, θα μπορεσεις να πυκνωσεις κ μπροστά να γεμίσεις κ πισω. Με 5000+ gts αθροιστικά κ στις 2 επεμβάσεις θεωρώ ότι μπορείς να καλύψεις κ τεράστια norwood...οπότε πιθανοτατα θα εχεις, δεδομένης κ της επιλογής γιατρού που έχεις κάνει, πολύ καλό αποτέλεσμα.
 

John_John1

Ειδικός συνεργάτης HDC Hair Clinic Cyprus.
Στην hairline αν και εχεις φυτρωση στην εκανε πολυ λεπτη.
Εμενα δεν την ειχε κανει ο Μαρας τοτε.
Τελικα γιατι δεν σε ειχαν βαλει παραπανω grafts τοτε?
 

aeratos28

Just aeratos
σορυ ρε παιδιά αλλά εγώ για 2500grafts,θεωρώ πως δεν πήγε καθόλου καλά.με σηκωμένα μαλλιά και σε φως θα φανεί..έτσι όπως φαίνεται νομίζω πως το πολύ 1000grafts έχουν βγει..δεν νομίζω να κανω λαθος
 

John_John1

Ειδικός συνεργάτης HDC Hair Clinic Cyprus.
1000 graft εχει μονο η hairline.Αλλα φενεται δε πηγε πολυ καλα.Αλλα πρεπει να δουμε και φωτο απο πριν.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

aeratos28

Just aeratos
1000 grafts έχουν φυτρώσει γενικά φίλε μου john.στο σύνολο της επέμβασης..όχι όνο hairline..δηλαδή πόσα πιστεύεις εσύ ότι έχουν βγει?
 

sven

Active Member
Δεν χρειάζετε να δεις φωτό πως ήτανε πριν την επέμβαση για να καταλάβεις ότι αυτά που βλέπεις τώρα αυτην την στιγμή δεν είναι 2500 grafts φυτρωμένα.

Όταν πας εκεί πέρα ξανά για ρωτα τους βγήκανε όλα τα 2500 grafts? Mπας και σου κάνουν καμια έκπτωση γιατί την πρώτη φορα δεν πήγαν όλα τόσο καλά.

Καλή τύχη την δεύτερη απόπειρα σου


aeratos28@1000 grafts έχουν φυτρώσει γενικά φίλε μου john.στο σύνολο της επέμβασης..όχι όνο hairline..δηλαδή πόσα πιστεύεις εσύ ότι έχουν βγει?

Aυτή την απάντηση θέλω να την ακούσω και εγώ.
 
Τελευταία επεξεργασία:

John_John1

Ειδικός συνεργάτης HDC Hair Clinic Cyprus.
1000 grafts λεω μονο φυτρωσαν στην hairline παιδια αντε και μερικες δεκαδες πιο πισω.Αυτο λεω.
 

aeratos28

Just aeratos
δεν νομίζω ρε john..δηλαδή αυτή τη hairline την βλέπεις να παίζει με 50-55 grafts?δεν το βλέπω.εγώ από τα 2500grafts συνολικά δεν νομίζω να έχουν βγει πάνω από 800..και hairline και από πίσω..όλα μαζι
 

kizcos

Member
Ετοιμάζομαι για το ταξίδι στην Κύπρο. Αύριο πρωί είναι η πτήση και Τετάρτη/Πέμπτη τα δύο session. Αποφασίσαμε να μπούνε 2500-3000 grafts αλλά με απασχολεί λίγο η κατανομή των grafts στο κεφάλι. Σας παραθέτω μια φωτό σημερινή με ελαφρώς ξυρισμένο μαλλί στην οποία φαίνονται τα δύο σενάρια που έχω κατά νου:
Α - Καλύπτουμε όλο το κεφάλι με μικρότερη πυκνότητα (περιοχές A,B,C,D)
Β - Δεν πειράζουμε το crown και πετυχαίνουμε καλύτερη πυκνότητα μπροστά (περιοχές A,B και μισή C).

Ό,τι απόψεις έχετε είναι καλοδεχούμενες.

ΥΓ: Περιέργως φαίνεται πιο πυκνό το κεφάλι με κοντό μαλλί.
 

Συνημμένα

  • kefali3.jpg
    kefali3.jpg
    161.5 KB · Προβολές: 1,104

nucky

Active Member
Καθολου περιέργως....Αυτο ειναι το φυσιολογικό ...καλή επιτυχία.. Από αυτο το μήκος θα γίνει η επέμβαση ; Η ουλή φαίνεται ;
 

John_John1

Ειδικός συνεργάτης HDC Hair Clinic Cyprus.
Καλησπερα αδερφε ειμαστε στο 401 δωματιο τεταρτο οροφο.
Αυριο πρωι μπαινει ο salonikios30 για επεμβαση.Εαν θελεις περνα για καφε στο δωματιο μας.
Και εγω εχω κανει μεταμοσχευση το 2012,
 
Τελευταία επεξεργασία:
  • Like
Reactions: tol

kizcos

Member
Καλησπέρα παιδιά! Επανέρχομαι με updates της περίπτωσής μου. Η διαδικασία ολοκληρώθηκε σε δύο session από τα οποία τοποθετήθηκαν συνολικά 2948 grafts. Αποφασίστηκε να μπούμε μέχρι την αρχή του crown και να μην καλύψουμε όλο το κεφάλι ώστε να πετύχουμε υψηλότερη πυκνότητα. Ο γιατρός αφού με είδε από κοντά είπε ότι περίμενε καλύτερο το αποτέλεσμα από την 1η μεταμόσχευση και με ρώτησε εάν πρόσεξα μεταμοσχευμένες τρίχες να πέφτουν. Μου άρεσε η ειλικρίνειά του αλλά επίσης με θορύβησε για το εάν το αποτέλεσμα της 2ης θα είναι καλύτερο.

Μέρα 1: Τοποθετήθηκαν 1545 grafts - μέτρησα ότι ανοίχτηκαν περίπου 1100 τρύπες για να τοποθετηθούν.
Μέρα 2: Toποθετήθηκαν 1403 grafts - μέτρησα ότι ανοίχτηκαν περίπου 1000 τρύπες για να τοποθετηθούν.

Ο γιατρός μου εξήγησε ότι ανοίχτηκαν λιγότερες τρύπες γιατί κάποια μονότριχα μπαίνουν μαζι με άλλα. Δεν ξέρω εάν είναι συνήθης τακτική αυτή αλλά δεν με απασχόλησε και πολύ, γιατί, στην τελική, ο αριθμός των μαλλιών που μπαίνουν είναι ο ίδιος.

Έμεινα στην Κύπρο για μια βδομάδα και κάναμε κανονικά τα λουσίματα στην κλινική καθημερινά. Η υποστήριξη ήταν πολύ καλή όπως και την 1η φορά. Ο πόνος ήταν πιο έντονος στη δότρια αλλά σίγουρα πιο εύκολη αποθεραπεία από το στριπ.

Γενικά είμαι ικανοποιημένος με την τοποθέτηση των grafts και τη συνεργασία με την κλινική. Βέβαια εκ του αποτελέσματος κρινόμαστε κι ελπίζω να πετύχω καλή φύτρωση.

Τώρα είμαι ακριβώς 2 βδομάδες μετά και έχουν φύγει τα καγκαθακια και από δότρια και από λήπτρια. Συνεχίζω δύο φορές τη μέρα λούσιμο με τα σαμπουάν της κλινικής και σήμερα, πρώτη μέρα, είδα κάποιες τρίχες να πέφτουν, κάτι το οποίο είναι φυσιολογικό ώστε να ξαναβγούν.

ΥΓ: John John σόρρυ τώρα μπήκα στο φόρουμ για να ενημερώσω και δεν είχα δει το μνμ σου. Ελπίζω να περάσατε ωραία και καλή πύκνωση εύχομαι στον Σαλονικιό!


Φωτογραφίες

Πριν τη μεταμόσχευση:

PRIN.jpg
PRIN2.jpg
2.jpg


Μετά την 1η μέρα:

1.jpg
DSC_1604.JPG
DSC_1606.JPG
DSC_1607.JPG


Μετά την 2η μέρα:

DSC_1628.JPG
DSC_1636.JPG





 

Συνημμένα

  • 2.jpg
    2.jpg
    692.1 KB · Προβολές: 953
Μπλουζα