Ketoconazole shampoo: effect of long-term use in androgenic alopecia

Άκης

Administrator
Hair Loss Study Abstract: Ketoconazole shampoo: effect of long-term use in androgenic alopecia (genetic hair loss).

Authors: Pierard-Franchimont C. De Doncker P. Cauwenbergh G. Pierard GE.
Institution: Department of Dermatopathology, University of Liege, Belgium.
Title: Ketoconazole shampoo: effect of long-term use in androgenic alopecia.
Source: Dermatology. 196(4):474-7, 1998.

Abstract

BACKGROUND: The pathogenesis of androgenic alopecia is not fully understood. A microbial-driven inflammatory reaction abutting on the hair follicles might participate in the hair status anomaly.

OBJECTIVE: The aim of our study was to determine if ketoconazole (KCZ) which is active against the scalp microflora and shows some intrinsic anti-inflammatory activity might improve alopecia.

METHOD: The effect of 2% KCZ shampoo was compared to that of an unmedicated shampoo used in combination with or without 2% minoxidil therapy.

RESULTS: Hair density and size and proportion of anagen follicles were improved almost similarly by both KCZ and minoxidil regimens. The sebum casual level appeared to be decreased by KCZ.

CONCLUSION: Comparative data suggest that there may be a significant action of KCZ upon the course of androgenic alopecia and that Malassezia spp. may play a role in the inflammatory reaction. The clinical significance of the results awaits further controlled study in a larger group of subjects.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

derevos

New Member
Απ: Ketoconazole shampoo: effect of long-term use in androgenic alopecia

Εκτός των Nizoral/Fungoral και Revita ποια άλλα σαμπουάν με Ketoconazole γνωρίζουμε;
Αλήθεια, το σαμπουάν του Lee λέει τίποτα;
 

geofish

New Member
Απ: Ketoconazole shampoo: effect of long-term use in androgenic alopecia

την ketoconazole μπωρεις να την βρεις σε ενα απο τα παρακατω σαμπουαν
Daktarin Gold, Ketoderm, Nizoral, Orifungal M, Panfungol, Sebizole, Terzolin, C-86, Cetonil, Eumicel, Faction, Fangan, Fitonal, Grenfung, Keduo, Ketolef, Micoespec K, Micoral, Orifungal, Perative, Socosep, Tikl, Hexal Konazol Shampoo, Cetoneo, Cetozaz, Lozan, Sioconazol, Tonazox, Zanoc, Zolmicol, TKC, Arcolane, Abba, Orozanol, Ebersept, Ilgem, Neo-egmol, Scalpin, Sostatin, Diazon, Larry, Pristinex, Pristine, Stada K, Hyphoral, Yucomy, Ergomicon, Eurolat, Konaturil, Ketovid, Fungo Farmasierra, Beatoconazole, Fungo Zeus, AC-FA, Kazinal

αυτα που ειναι με εντονα γραμματα κυκλοφορουν στην ελληνικη αγορα και τα εχω χρησιμοποιήσει.
Αν και το χρησιμοποιώ μόλις 3 μήνες είμαι πολύ ευχαριστημένος. Λούζομαι 2 με 3 φόρες την εβδομάδα με αυτό και τις άλλες με το dercos.
Το μονό μειονέκτημα σε μένα είναι ότι ξεραίνει πολύ το Μαλί.
 

Άκης

Administrator
Απ: Ketoconazole shampoo: effect of long-term use in androgenic alopecia

geofish μπορείς να χρησιμοποιήσεις κάποιο κοντίσιονερ μετά.
Το ίδιο μου έκανε και εμένα στο μαλλί και χρησιμοποιό κοντίσιονερ.
 

baybars

New Member
Απ: Ketoconazole shampoo: effect of long-term use in androgenic alopecia

Η συγκεκριμένη έρευνα αναφέρεται και αυτή σε καθημερινή χρήση ketoconazole 2% ?
 

magic810

New Member
Απ: Ketoconazole shampoo: effect of long-term use in androgenic alopecia

Derevos είπε:
Εκτός των Nizoral/Fungoral και Revita ποια άλλα σαμπουάν με Ketoconazole γνωρίζουμε;
Αλήθεια, το σαμπουάν του Lee λέει τίποτα;

Πολυ καλο προιον.....
To χρησιμοποω αρκετο καιρο....
 

vayero

Member
Απ: Ketoconazole shampoo: effect of long-term use in androgenic alopecia

Μήπως έχει δημιουργηθεί και σε εσάς αυτή η απορία, το Revita Shampoo που μεταξύ άλλων περιέχει κετοκοναζόλη αναφέρει στις οδηγίες χρήσης για σχεδόν καθημερινή χρήση/5 φορές-αν δεν κάνω λάθος-την εβδομάδα! Γνωρίζει κάποιος τι συμβαίνει εδώ, γιατί σε όλες τις έρευνες και τις αναφορές η κετοκοναζόλη δεν πρέπει να χρησιμοποιείται περισσότερο από 3 φορές την εβδομάδα.
 

Σπύρος

Μέλος του προσωπικού
Απ: Ketoconazole shampoo: effect of long-term use in androgenic alopecia

το revita περιέχει 1% κετοκον.,οπότε η ποσότητα ενεργής ουσίας υποδιπλασιάζεται=>από 3 φορές με fungoral 2% κενοκον. πας 6 φορές την εβδομάδα χαλαρά
 

vayero

Member
Απ: Ketoconazole shampoo: effect of long-term use in androgenic alopecia

Οπότε μπορεί να πει κάποιος ότι παίρνει μόνο αυτό και τελείωσε αφού θα λούζεται κάθε μέρα;
 

aggelos

Member
Απ: Ketoconazole shampoo: effect of long-term use in androgenic alopecia

και το botaderm (υπαρχει στα φαρμακεια) που χρησιμοποιω εγω εχει 2% ketonoconazole, καλο φαινεται σκεφτομαι να δοκιμασω και το fungoral που χρησιμοποιουν οι περισσοτεροι για να εχω μετρο συγκρισης...
 

azyx

New Member
Απ: Ketoconazole shampoo: effect of long-term use in androgenic alopecia

geofish είπε:
την ketoconazole μπωρεις να την βρεις σε ενα απο τα παρακατω σαμπουαν
Daktarin Gold, Ketoderm, Nizoral, Orifungal M, Panfungol, Sebizole, Terzolin, C-86, Cetonil, Eumicel, Faction, Fangan, Fitonal, Grenfung, Keduo, Ketolef, Micoespec K, Micoral, Orifungal, Perative, Socosep, Tikl, Hexal Konazol Shampoo, Cetoneo, Cetozaz, Lozan, Sioconazol, Tonazox, Zanoc, Zolmicol, TKC, Arcolane, Abba, Orozanol, Ebersept, Ilgem, Neo-egmol, Scalpin, Sostatin, Diazon, Larry, Pristinex, Pristine, Stada K, Hyphoral, Yucomy, Ergomicon, Eurolat, Konaturil, Ketovid, Fungo Farmasierra, Beatoconazole, Fungo Zeus, AC-FA, Kazinal

αυτα που ειναι με εντονα γραμματα κυκλοφορουν στην ελληνικη αγορα και τα εχω χρησιμοποιήσει.
Αν και το χρησιμοποιώ μόλις 3 μήνες είμαι πολύ ευχαριστημένος. Λούζομαι 2 με 3 φόρες την εβδομάδα με αυτό και τις άλλες με το dercos.
Το μονό μειονέκτημα σε μένα είναι ότι ξεραίνει πολύ το Μαλί.


Φιλε geofish υπαρχει κανενα σιτε να σου βγαζει ολα τα εμπορικα ονοματα για μια ουσια? οπως αυτα που παραθετεις?
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

geofish

New Member
Απ: Ketoconazole shampoo: effect of long-term use in androgenic alopecia

azyx είπε:
[quote author=geofish link=topic=282.msg5105#msg5105 date=1231067232]
την ketoconazole μπωρεις να την βρεις σε ενα απο τα παρακατω σαμπουαν
Daktarin Gold, Ketoderm, Nizoral, Orifungal M, Panfungol, Sebizole, Terzolin, C-86, Cetonil, Eumicel, Faction, Fangan, Fitonal, Grenfung, Keduo, Ketolef, Micoespec K, Micoral, Orifungal, Perative, Socosep, Tikl, Hexal Konazol Shampoo, Cetoneo, Cetozaz, Lozan, Sioconazol, Tonazox, Zanoc, Zolmicol, TKC, Arcolane, Abba, Orozanol, Ebersept, Ilgem, Neo-egmol, Scalpin, Sostatin, Diazon, Larry, Pristinex, Pristine, Stada K, Hyphoral, Yucomy, Ergomicon, Eurolat, Konaturil, Ketovid, Fungo Farmasierra, Beatoconazole, Fungo Zeus, AC-FA, Kazinal

αυτα που ειναι με εντονα γραμματα κυκλοφορουν στην ελληνικη αγορα και τα εχω χρησιμοποιήσει.
Αν και το χρησιμοποιώ μόλις 3 μήνες είμαι πολύ ευχαριστημένος. Λούζομαι 2 με 3 φόρες την εβδομάδα με αυτό και τις άλλες με το dercos.
Το μονό μειονέκτημα σε μένα είναι ότι ξεραίνει πολύ το Μαλί.


Φιλε geofish υπαρχει κανενα σιτε να σου βγαζει ολα τα εμπορικα ονοματα για μια ουσια? οπως αυτα που παραθετεις?
[/quote]


Site που να σου λέει όλα τα εμπορικά σήματα για μια ουσία δεν γνωρίζω. Το συγκεκριμένο πάντως για την κετοκοναζόλη το βρήκα εδώ.

http://www.pharmacyescrow.com/s3290-s-NIZORAL.aspx
Σε κάποιες ουσίες που έψαξα στο τέλος σου λέει και κάποια άλλα εμπορικά σήματα.
 

temponeras

New Member
Απ: Ketoconazole shampoo: effect of long-term use in androgenic alopecia

παιδια μια απορια.. παιζει το fungoral και μονο του να σου κανει shedding μετα απο 3 μηνες χρηση? ευχαριστω
 

azyx

New Member
Απ: Ketoconazole shampoo: effect of long-term use in androgenic alopecia

geofish είπε:
Site που να σου λέει όλα τα εμπορικά σήματα για μια ουσία δεν γνωρίζω. Το συγκεκριμένο πάντως για την κετοκοναζόλη το βρήκα εδώ.

http://www.pharmacyescrow.com/s3290-s-NIZORAL.aspx
Σε κάποιες ουσίες που έψαξα στο τέλος σου λέει και κάποια άλλα εμπορικά σήματα.

Thank u geofish:)
Κατι τετοιο ηθελα...
 

Σπύρος

Μέλος του προσωπικού
Απ: Ketoconazole shampoo: effect of long-term use in androgenic alopecia

temponeras είπε:
παιδια μια απορια.. παιζει το fungoral και μονο του να σου κανει shedding μετα απο 3 μηνες χρηση? ευχαριστω
δεν έχει αναφέρει κανείς shed μόνο από fungoral,βέβαια κανείς δεν χρησιμοποίησε μόνο fungoral... 8)
 

heyya

New Member
Απ: Ketoconazole shampoo: effect of long-term use in androgenic alopecia

Σπύρος είπε:
[quote author=temponeras link=topic=282.msg18626#msg18626 date=1254354298]
παιδια μια απορια.. παιζει το fungoral και μονο του να σου κανει shedding μετα απο 3 μηνες χρηση? ευχαριστω
δεν έχει αναφέρει κανείς shed μόνο από fungoral,βέβαια κανείς δεν χρησιμοποίησε μόνο fungoral... 8)
[/quote]

Στην πρώτη χρήση του σαμπουάν η αλήθεια είναι ότι παρατήρησα ένα μικρό shed!! αν και νομίζω ότι με όλα τα σαμπουάν στην πρώτη τους χρήση το παθαίνω :chinscratch

Παίδες, γνωρίζει κανείς ποιό από τα σαμπουάν κετοκοναζόλης είναι SLS (sodium lauryl/laurel sulfate) free??
 

geofish

New Member
Απ: Ketoconazole shampoo: effect of long-term use in androgenic alopecia

heyya είπε:
Παίδες, γνωρίζει κανείς ποιό από τα σαμπουάν κετοκοναζόλης είναι SLS (sodium lauryl/laurel sulfate) free??

Υπάρχει από ότι είδα το ILGEM,.

Εκδοχα: Texapon, Cocoamide DEA, Laurildimonium hydrolised, Animal collagen, Imidurea, Water.

αλλά από την άλλη έχει Cocoamide DEA το οποίο και αυτό έχει χαρακτηριστεί σαν ύποπτο

εγω το ILGEM το χρησιμοποιώ καιρό γιατί αυτό μου γράφει ο δερματολόγος. Το μειονέκτημα του είναι ότι δεν κάνει καθόλου αφρό.
 

geofish

New Member
Απ: Ketoconazole shampoo: effect of long-term use in androgenic alopecia

Όποιος θέλει πάντως μπορεί να πάει σε ένα φαρμακείο και να δει τα έκδοχα του κάθε σαμπουάν κετοκοναζόλης που κυκλοφορούν στην ελληνική αγορά.
Να η λίστα

ABBA/Medichrom: med.shamp 2% w/w x 60 ml - x 120 ml, - x 180 ml
ADENOSAN/Farmanic: med.soap 2% w/w x 60 ml, - x 120 ml,
AQUARIUS/Demo: med.shamp 2% x 60 ml
BOTADERM/Ζηκίδης: med.shamp 2% w/w x 120 ml
EBERSEPT/Bros: med.shamp 2% w/w x 120 ml
FUNGORAL/Janssen-Cilag: cr.ext.us 2% x 30g, med.shamp 2% w/w x 60 ml, - x 120 ml
ILGEM/Rafarm: cr.ext.us 2% x 30 g, med.shamp 2% x 120 ml
KETOCONAZOLE GENEPHARM/Genepharm: cr.ext.us 2% x 30 g, med.shamp 2% x 120 ml
NEO-EGMOL/Norma: med.shamp 2%(w/w) x 60 ml
SCALPIN/Specifar: med.shamp 2% w/w x 120 ml
 

azyx

New Member
Απ: Ketoconazole shampoo: effect of long-term use in androgenic alopecia

Σημερα εφτιαξα λοσιον 3.3%. 2g ketoconazole σε 60ml = 3.3% λοσιον κετοκοναζολης (30ml PPG +30 ml Ethanol) λεω να το βαζω μιση ωρα πριν το μπανιο! μια μερα θα λουζομαι με σαμπουαν κετοκοναζολης και μια μερα με ενα αλλο οπως και πριν...μεχρι να τελειωσει το σαμπουαν κετοκοναζολης... μετα λεω να τοσ ταματησω εντελος και να παρω ενα SLS free :) με τοσο ppg ειναι αρκετα λιπαρο το παρασκευασμα!
Στηχησε 7.5 ευρω
τα 10 χαπακια funoral των 200mg 6.71ευρω
τα 100ml PPG = 1 ευρω
το οινοπνευμα το ειχα...
*εχει πολυ PPG και χωρις καθολου αποσταγμενο νερο κατι που σημαινει οτι πρεπει να απορροφαται άριστα τοπικα αλλα θε εχει και πολι εντονο ερεθισμο σ οσους ειναι ευαισθητοι στο PPG και οινοπνευμα.. για να δουμε.. αν παρατηρησω ερεθισμο θα το αραιωσω με αποσταγμενο νερο!
Επισης κατι αλλο που σκεφτικα ειναι να κανουμε σκονη 10 χαπακια fungoral και να τα ριξουμε στο σαμπουαν μεσα... ετσι απο 2% θα παει στο 3,5% ο carrier υπαρχει ειδη στο σαμπουαν για να μεταφερθει η ουσια εκει που πρεπει, αλλα η λοσιον μου φαινετε πολυ καλυτερη λυση!


Σε αυτο το έγγραφο εχει αναλογίες για παρασκευή διαφόρων τοπικων σκευασμάτων απο αυτα που χρησιμοποιούμε!@
http://www.paddocklabs.com/forms/secundum/12.2.pdf
 

Keyser Soze

New Member
Απ: Ketoconazole shampoo: effect of long-term use in androgenic alopecia

Παιδιά κάτι που παρατήρησα..

Έχω και το Fungoral 2% και το Botaderm 2% και τα χρησιμοποιώ και τα δυο..

Αυτό που έχω παρατηρήσει είναι ότι μετά από 2 λεπτά με το Fungoral νιώθω ένα μικρό "γαργαλητό" στο κεφάλι το οποίο δεν το νιώθω με το Botaderm. Επισεις το Bodaderm σαν να είναι πιο απαλό στα μαλλιά από ότι το Fungoral.

Το έχει παρατηρήσει κανείς?
 
Μπλουζα