Intermetting fasting

Ntoon91

Member
Εχει δοκιμάσει κανενας αυτη τη δίαιτά; Εχει ως λογικη να τρως τα γευματα σου, μέσα σε οκτώ ωρες και τις υπολοιπες δεκαεξι να παραμενεις νυστικος. Ερευνες λενε πως μπορεί να ανεβασει τα επιπεδα αυξητικής ορμονης και ρυθμιζει την ινσουλίνοαντισταση. Gomi την ειχες αναφερει καποτε ή κανω λάθος; Ξερω οτι η διατροφη δε παιζει μεγαλο ρολό, με ενδιαφερει μονό μην επιταχυνω την αα.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

kapa

Μέλος του προσωπικού
Εχει δοκιμάσει κανενας αυτη τη δίαιτά; Εχει ως λογικη να τρως τα γευματα σου, μέσα σε οκτώ ωρες και τις υπολοιπες δεκαεξι να παραμενεις νυστικος. Ερευνες λενε πως μπορεί να ανεβασει τα επιπεδα αυξητικής ορμονης και ρυθμιζει την ινσουλίνοαντισταση. Gomi την ειχες αναφερει καποτε ή κανω λάθος; Ξερω οτι η διατροφη δε παιζει μεγαλο ρολό, με ενδιαφερει μονό μην επιταχυνω την αα.
την ακολουθω 5 μηνες τον χρονο,οχι σκοπιμα,αλλα λογω εργασιας δεν προλαβαινω γευματα τις υπολοιπες 16 ωρες.
συγκεκριμενα τρωω μια φορα στις 3 και μια φορα στις 8 με 9 το βραδυ
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
ειναι καλουτσικη διαιτα,βεβαια λογω ηλικιας πλεον μπορει να μου προσφερει μονο σταθεροτητα στα κιλα,ειμαι 35.
10 χρονια πριν με αυτο εχανα κιλα.
αλλα οσο περνουν τα χρονια παρατηρω τον μεταβολισμο μου να πεφτει αισθητα
 

zaxosdogkanos

Active Member
λοιπον καπα επειδη λεγαμε για αυτο μερικους μηνες πριν το δοκιμασα και επεσα 4 κιλα σε εναν μηνα αλλα τρελη πεινα
τωρα με το κρυο δεν μπορω να το κανω ομως νιωθω συνεχεια κουρασμενος και με σχολη-δουλεια δεν με παιρνει να αρρωστησω
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
λοιπον καπα επειδη λεγαμε για αυτο μερικους μηνες πριν το δοκιμασα και επεσα 4 κιλα σε εναν μηνα αλλα τρελη πεινα
τωρα με το κρυο δεν μπορω να το κανω ομως νιωθω συνεχεια κουρασμενος και με σχολη-δουλεια δεν με παιρνει να αρρωστησω
για την συγκεκριμενη λες?φαγητο μονο στο 8ωρο?
 

zaxosdogkanos

Active Member
ναι απλα λογω προγραμματος ετωγα οτι φαω σε ενα 4ωρο και κανα καφε στο φουλ 8ωρο
ολη την υπολοιπη μερα δεν ετρωγα ουτε επινα τιποτα εκτος απο νερο εννοειται
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
ναι απλα λογω προγραμματος ετωγα οτι φαω σε ενα 4ωρο και κανα καφε στο φουλ 8ωρο
ολη την υπολοιπη μερα δεν ετρωγα ουτε επινα τιποτα εκτος απο νερο εννοειται
ειναι καλουτσικη,σε μικρες ηλικιες αποδιδει,επισης συγχωρει μικρο κρεπαλες,οπως το να ξεφυγεις σε ποσοτητα σε καποιο γευμα,οχι ομως καθημερινα.
στα 25 μου με αυτο σε βαθος 5μηνου εχανα τουλαχιστον 10 κιλα.
οσο μεγαλωνουμε ομως το σωμα μας ριχνει τον μεταβολισμο και εκει αρχιζουν τα ζορικα
 

zaxosdogkanos

Active Member
ναι φιλε λογικο ειναι οσο μεγαλωνεις να αλλαζει ο μεταβολισμος σου
παντως στην τριχοπτωση δεν ειδα διαφορα αλλα ετρωγα καλα στο 4ωρο και παιρνω και συμπληρωματα
επισης πολυ σημαντικο πιστευω ειναι να πινεις πολυ νερο και για τις καυσεις
 

nine

Active Member
Εχει δοκιμασει καποιος fasting και αν ναι, ειδε καποια διαφορα στη τριχοπτωση;
ΕΙμαι 1μιση μηνα που κανω 16/8 και η ποιοτητα στο μαλλι εχει χαλασει παρα πολυ. Αρκετο shedding
 

afanas#not

Active Member
Εχει δοκιμασει καποιος fasting και αν ναι, ειδε καποια διαφορα στη τριχοπτωση;
ΕΙμαι 1μιση μηνα που κανω 16/8 και η ποιοτητα στο μαλλι εχει χαλασει παρα πολυ. Αρκετο shedding

Ξεκίνησα χθες 16/8, σύνολο 5 γεύματα από τις 12:00 ως τις 20:00. Οπότε δεν έχω ακόμα εμπειρία.
Σχετικά με την τριχόπτωση και ποιότητα της τρίχας, αμφιβάλω να επηρεάζει αρνητικά το συγκεκριμένο pattern διατροφής, εφόσον κάνεις σωστές επιλογές τροφών και συμπληρωμάτων.
Μήπως χρησιμοποιείς κάποια συμπληρώματα που συμβάλλουν στην τριχόπτωση; Πχ εμένα η κρεατίνη και η whey isolate επηρεάζουν αρνητικά τα μαλλιά μου.
 

nine

Active Member
Ναι whey της on. ποια whey παιρνεις;
Γενικα θα ελεγα καποιες μερες δεν κανω σωστα το 16/8.
Στο πρωινο πινω πρωτεινη με νερο αντι πληρες πρωινο γευμα. Παντως δουλευει αψογα μιας και εχω εχασει 4-5 κιλα.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

afanas#not

Active Member
Ναι whey της on. ποια whey παιρνεις;
Γενικα θα ελεγα καποιες μερες δεν κανω σωστα το 16/8.
Στο πρωινο πινω πρωτεινη με νερο αντι πληρες πρωινο γευμα. Παντως δουλευει αψογα μιας και εχω εχασει 4-5 κιλα.

Πλέον δεν παίρνω πρωτεΐνη γάλακτος αλλά φυτική. Η καλύτερη γάλακτος που έχω πάρει είναι της ΟΝ η Hydrowhey!

σήμερα ήταν η 4η μέρα μου 16/8 και είχα ημικρανίες. Δεν ξέρω αν φταίει η δίαιτα, και σκέφτομαι να το γυρίσω σε 12/12.
 

nine

Active Member
Πλέον δεν παίρνω πρωτεΐνη γάλακτος αλλά φυτική. Η καλύτερη γάλακτος που έχω πάρει είναι της ΟΝ η Hydrowhey!

σήμερα ήταν η 4η μέρα μου 16/8 και είχα ημικρανίες. Δεν ξέρω αν φταίει η δίαιτα, και σκέφτομαι να το γυρίσω σε 12/12.

Παντως η υψηλη καταναλωση πρωτεινης απο φαγητα κλπ προφανως και απο συμπληρωμα βοηθαει στο μαλλι απο οτι εχω διαβασει.
Δες και 12/12 εγω ετσι οπως το παω θα ελεγα δεν κραταω καποιες φορες αυστηρο fasting. απλα δεν τρωω πρωινο αν δεν πιω whey και περιμενω το μεσημεριανο. 2-3 γευματα max την ημερα και συνηθως απλα τρωω μεσημεριανο - βραδινο σε διαστημα 2μμ εως 11μμ και μετα κανα γλυκακι. :p

Πιστευω ολο αυτο δουλευει λογω θερμιδων, ποτε δεν καταφερα να χασω τοσο ευκολα κιλα με 5-6 γευματα. Καταληγω οτι το πρωινο ειναι μυθος ως απαραιτητο γευμα, ισως ειναι σε διαιτα 5-6 γευματων αλλα εμενα δεν δουλεψε γιατι οταν ετρωγα πρωινο και μετα πεινουσα ξαναετρωγα κατι αλλο πριν το μεσημεριανο.
Η πεινα στην αρχη ηταν δυσκολη πλεον πειναω αλλα συνιθισα.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Μπλουζα