Gregkont13, Hattingen 30/09/2021-01/10/2021, Dr. Muresanu, 3780 grafts

vlafo

Well-Known Member
Συνολικά αεράτε έχει ακόμα 2500g να δώσει είτε με fut είτε με fue.
+_500g.
Αλλά έχει τεράστια επιφάνεια να καλύψει σαν εμβαδό μέτρηση.
Από την αρχή ήξερε ότι ήθελε 3μμ αλλά δεν ξέρω αν θα είναι αρκετές.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

gregkont13

Verified MM member
Συνολικά αεράτε έχει ακόμα 2500g να δώσει είτε με fut είτε με fue.
+_500g.
Αλλά έχει τεράστια επιφάνεια να καλύψει σαν εμβαδό μέτρηση.
Από την αρχή ήξερε ότι ήθελε 3μμ αλλά δεν ξέρω αν θα είναι αρκετές.

Αν κάνω τρίτη FUT έχω περίπου 2500, αν κάνω τρίτη FUE έχω περίπου 1500. Αν κάνω είτε το ένα είτε το άλλο, μετά για τέταρτη, αυτά τα νούμερα μειώνονται πάρα πολύ.

Σύμφωνα με το Muresanu, το λαπανζούλα που χα δει και το Μιχάλη με 8000 θα είχα καλή κάλυψη παντού. Τώρα αν αυτή πάει καλά, θα δω τι ακόμα χρειάζεται και πότε θα γίνει. Σύμφωνα και με τους 3 βοηθάει πάρα πολύ το χρώμα τρίχας, το σπαστό μαλλί και το πάχος αλλά και τα ψηλά πλαινά.
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Γενικά σε αυτή με το φως ειναι και πιο κοντό το μαλλί, όταν είναι πιο μακρύ και το χτενίσεις πίσω δεν περνάει το φως και δεν υπάρχει αυτό το πρόβλημα. Παρόλα αυτά τώρα που έκλεισαν τα κενά στο mid, αυτό θα διορθωθεί(αν όλα πάνε καλά) όπως και είπε και ο CVIAL.

Και ο Muresanu μου είπε πως γενικά χρειάζομαι ακόμα άλλα 1500-1800 σε mid-crown-forelock για να είμαι σε όλες τις περιοχές καλός, όμως δεν έβγαιναν άλλα σε μια επέμβαση.

Το μακρύ μαλλί το έχεις παντρευτεί, αυτό να το ξέρεις, θα σε βοηθήσει πολύ.
 

vlafo

Well-Known Member
Αν κάνω τρίτη FUT έχω περίπου 2500, αν κάνω τρίτη FUE έχω περίπου 1500. Αν κάνω είτε το ένα είτε το άλλο, μετά για τέταρτη, αυτά τα νούμερα μειώνονται πάρα πολύ.

Σύμφωνα με το Muresanu, το λαπανζούλα που χα δει και το Μιχάλη με 8000 θα είχα καλή κάλυψη παντού. Τώρα αν αυτή πάει καλά, θα δω τι ακόμα χρειάζεται και πότε θα γίνει. Σύμφωνα και με τους 3 βοηθάει πάρα πολύ το χρώμα τρίχας, το σπαστό μαλλί και το πάχος αλλά και τα ψηλά πλαινά.
Άρα θα κλείσεις με αυτήν και θα δεις που θα καταλήξεις.
Κάλυψη και εδώ θα είσαι σε καλό επίπεδο αλλά έχεις το μεγάλο disadvantage της τεράστιας έκτασης..
Με τα υπόλοιπα χαρακτηριστικά θετικά, θα καλύψεις πολύ από το έδαφος που θα θεωρούνταν χαμένο.
 

gregkont13

Verified MM member
Το μακρύ μαλλί το έχεις παντρευτεί, αυτό να το ξέρεις, θα σε βοηθήσει πολύ.

Ισχυεί απίστευτα, όταν τα αφήνα μακρία καλύπτα όλο το mid και δεν πέρναγε καθόλου φως. Γενικά 1.5 cm πλαινά και πίσω και μακρία τα πάνω έδιναν τρομερή κάλυψη. Τώρα άμα όλα πάνε καλά, πιστεύω η ενίσχυση στο κροουν μαζί με μήκος μαλλιού θα δίνει αξιοπρεπή κάλυψη σε όλο το κεφάλι. Για να υπάρχουν καλές πυκνότητες παντού, οι γιατροί που έχω δει εκτιμούν περίπου άλλα 1500-2000 grafts.
 
Τελευταία επεξεργασία:

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Αν κάνω τρίτη FUT έχω περίπου 2500, αν κάνω τρίτη FUE έχω περίπου 1500. Αν κάνω είτε το ένα είτε το άλλο, μετά για τέταρτη, αυτά τα νούμερα μειώνονται πάρα πολύ.

Σύμφωνα με το Muresanu, το λαπανζούλα που χα δει και το Μιχάλη με 8000 θα είχα καλή κάλυψη παντού. Τώρα αν αυτή πάει καλά, θα δω τι ακόμα χρειάζεται και πότε θα γίνει. Σύμφωνα και με τους 3 βοηθάει πάρα πολύ το χρώμα τρίχας, το σπαστό μαλλί και το πάχος αλλά και τα ψηλά πλαινά.

Αν μείνεις έτσι όπως είσαι θα βρεις λύση έστω και με κάποιους συμβιβασμούς. Το θέμα όμως είναι να μην αρχίσει να ανοίγει περισσότερο το crown, εκεί θα στριμωχτείς. Επειδή είσαι 6ρης που μπορεί να εξελιχθεί ακόμα παραπάνω νομίζω ότι θα ήταν σοφό να ξεκινήσεις low έως very low dose φίνα αν εχεις δισταγμούς. Είσαι μικρός και έχεις μέλλον μπροστά σου.
 

gregkont13

Verified MM member
Άρα θα κλείσεις με αυτήν και θα δεις που θα καταλήξεις.
Κάλυψη και εδώ θα είσαι σε καλό επίπεδο αλλά έχεις το μεγάλο disadvantage της τεράστιας έκτασης..
Με τα υπόλοιπα χαρακτηριστικά θετικά, θα καλύψεις πολύ από το έδαφος που θα θεωρούνταν χαμένο.
όπως ακριβώς τα λές. Ξέρω που βαδίζω. Δεν θα χω ποτέ 2 ποντους μαλλί και πυκνότητα παντού. Στόχος είναι ότι μπαίνει να φυτρώνει και με τα χαρακτήριστικα μου και μακρύ μαλλί να πετυχαίνω κάλυψη. Πιθανή και μια τρίτη μμ και πολύ προσεκτική επιλογή γιατρών γιατί δεν έχω περιθώριο λάθους. Βέβαια ποτέ δεν ξέρεις αν θα βγει όπου και να πας, αλλά έστω πιθανοτικά.
 

gregkont13

Verified MM member
Αν μείνεις έτσι όπως είσαι θα βρεις λύση έστω και με κάποιους συμβιβασμούς. Το θέμα όμως είναι να μην αρχίσει να ανοίγει περισσότερο το crown, εκεί θα στριμωχτείς. Επειδή είσαι 6ρης που μπορεί να εξελιχθεί ακόμα παραπάνω νομίζω ότι θα ήταν σοφό να ξεκινήσεις low έως very low dose φίνα αν εχεις δισταγμούς. Είσαι μικρός και έχεις μέλλον μπροστά σου.
Δεν νομίζω να μπω σε φίνα. Θα δω πως θα παει και θα το σκεφτώ αλλά το θεώρω δύσκολο. Γενικά ως τώρα έχω ακριβώς το μαλλί του παππού από τη μεριά της μάνας μου. Στα 33 ήταν όπως εγώ τώρα και έμεινε έτσι ως τα 85 που πέθανε. Πιστέυω και ελπίζω ότι έτσι θα μείνει. Παρόλα αυτά, όπως και να χει πιστέυω αμα μπω για τρίτη είναι πιο αφαλές το δευτερο στριπ για να είμαι σίγουρος για τα μοσχευματα μακροπρόθεσμα
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Δεν νομίζω να μπω σε φίνα. Θα δω πως θα παει και θα το σκεφτώ αλλά το θεώρω δύσκολο. Γενικά ως τώρα έχω ακριβώς το μαλλί του παππού από τη μεριά της μάνας μου. Στα 33 ήταν όπως εγώ τώρα και έμεινε έτσι ως τα 85 που πέθανε. Πιστέυω και ελπίζω ότι έτσι θα μείνει. Παρόλα αυτά, όπως και να χει πιστέυω αμα μπω για τρίτη είναι πιο αφαλές το δευτερο στριπ για να είμαι σίγουρος για τα μοσχευματα μακροπρόθεσμα

Οκ όπως και να έχει παρακολουθησέ το να δεις πως εξελίσεται (το crown) και ανάλογα πράττεις.
 

jacksmith

Active Member
Kαλή επιτυχία και από μένα. Αυτή η κλινική ήταν η πρώτη μου επιλογή, αλλά....ουκ αν λάβεις παρά του μή έχοντος. Ζηλέυω.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

vagosx

Well-Known Member
Grekont πηγές κατεμε μακραν στην καλύτερη κλινική Fut στην Ευρώπη και μια από τις τρεις καλύτερες παγκοσμιως μαζί με H & W και Konior.
Πιστεύω ότι έκαναν ότι καλυτερο μπορούσαν δεδομενου ότι είχε προηγηθεί μεγάλο Fue.
Θεωρώ ότι το τελικό αποτέλεσμα θα είναι εξαιρετικό, απλά επειδη μπήκες πλέον στο τρυπάνι δύσκολα θα αποφύγεις και μια Τρίτη για να τελειοποιήσεως το αποτέλεσμα.

ΥΓ Παρότι υπήρχε πολυ καλο αποτέλεσμα από πλευράς φυτρωσης από την πρώτη επέμβαση η hairline έπασχε, θεωρώ πολυ σημαντικό ότι ο Muresanu στη διόρθωσε - ενίσχυσε.
 

witcher

Well-Known Member
Καλή επιτυχία να έχεις. Πολύ χρήσιμη η παρουσίαση σου θα έλεγα, για όποιον χρειάζεται οπωσδήποτε να κάνει FUT και θέλει μια σίγουρη και αξιόπιστη επιλογή κλινικής.
 

oreo

Well-Known Member
Όπως βλέπεις σε συνθήκες ηλιοφάνειας το μπροστινό κομμάτι είναι see-thru σε όλο σχεδόν το βάθος του κυρίως για 2 λόγους, μηδενική κάλυψη/σκίαση από πίσω και όχι πολύ ισχυρό κεντρικό forelock. Νομίζω ότι την πρωτη αιτία με την πύκνωση με 2.7h/g στο mid θα την διορθώσεις αισθητά και σίγουρα θα βελτιωθεί και η εικόνα της 1ης μμ. Εκτιμώ όμως ότι σε κάποια σημεία στο κέντρο θα ήθελε ενίσχυση η 1η μμ κάτι που μπορεί να κάνεις σε επόμενο στάδιο fine tuning. Επίσης το crown με 2τριχα μόνο δεν πρόκειται να αποκατασταθεί αλλά σίγουρα θα μαυρίσει. Το ζητούμενο νομίζω για σένα από αυτή την μμ είναι ένα καλό μπάζωμα και στήριξη της 1ης μμ. Πάντως είσαι δύσκολη περίπτωση, πολύ μεγάλη επιφάνεια.

Προβολή συνημμένου 40895
Να μπεις στον πύργο πίσω και να μην αφήσεις σε "ησυχία" απο την υπηρέτρια ως την κόμισσα....
Καλή επιτυχία φίλε !!!
 

gregkont13

Verified MM member
Η ακουρευτη ηταν δικιά σου επιθυμία ή έτσι δουλεύουν ;

Γενικά σε όλους, αφήνουν τα γυρω γυρω μακριά και κουρέυουν τη λήπτρια. Μετά από 12 μέρες που βγάζεις τα ράμματα, παίρνεις και τη δότρια με τη μηχανή και τελιώνεις. Εμένα τη Hairline την άφησαν γιατί με ρώτησαν εκείνη την ώρα αν τη θέλω μιας που που δεν ενοχλεί. Είπα αφήστε τη. Βλακεία έκανα. Σε 12 μέρες όλα σκάλα 4 θα κοπούν.
 

gregkont13

Verified MM member
Grekont πηγές κατεμε μακραν στην καλύτερη κλινική Fut στην Ευρώπη και μια από τις τρεις καλύτερες παγκοσμιως μαζί με H & W και Konior.
Πιστεύω ότι έκαναν ότι καλυτερο μπορούσαν δεδομενου ότι είχε προηγηθεί μεγάλο Fue.
Θεωρώ ότι το τελικό αποτέλεσμα θα είναι εξαιρετικό, απλά επειδη μπήκες πλέον στο τρυπάνι δύσκολα θα αποφύγεις και μια Τρίτη για να τελειοποιήσεως το αποτέλεσμα.

ΥΓ Παρότι υπήρχε πολυ καλο αποτέλεσμα από πλευράς φυτρωσης από την πρώτη επέμβαση η hairline έπασχε, θεωρώ πολυ σημαντικό ότι ο Muresanu στη διόρθωσε - ενίσχυσε.

Να είσαι καλά φίλε μου. Και εγώ ένιωσα πολύ καλά με την επιλογή μου και κατά τη διάρκεια της επέμβασης. Βασικά αισθανόμουν σαν ασθενής και όχι σαν πελάτης αν καταλαβαίνεις τι εννοώ. Όντως δεν μπορούσαν να βγάλουν άλλα.

Παρόλα αυτά και ο Sever και η Laura (η γυναίκα του) μου είπαν ξεχωρίστα το ίδιο. Το ύψος μου(1.90) σε συνδιασμό με τις γέφυρες, το χρώμα μαλλιού και τον τύπο τρίχας κάνει τέτοια κάλυψη στο μέσο του κεφαλιού που και με την πρώτη μμ δεν φαινόταν το πρόβλημα αν δεν καθόμουν. Το ίδιο μου είχε πει ο Γεωργιού και ο Λαπανζούλα. Το ίδιο μου χε πει χωρίς να ξέρει και ο @Panos1982 όταν συναντηθήκαμε. Από την αρχή ήταν ξεκάθαροι ότι με ότι κάναμε δεν θα είναι το κροουν τίγκα και ειδικά με κοντό κουρέμα. Μου είπαν ότι στο μικροσκοπείο φαίνεται κατα 99% που θα πάνε οι γέφυρες και το κροουν στο μέλλον και ότι με μήκος μαλλιού θα υπάρχει πάρα πολύ κάλη κάλυψη. Με κοντό μαλλί θα πάσχει σε σημεία. Σε 4-5 χρόνια, με περίπου άλλα 500 στο μιντ, 700-800 κρόουν και μικρές ενισχυίσεις στις γέφυρες θα είμαι οκ ακόμα και με ένα μέσο μήκος. Αυτά μου είπαν γενικά και νομίζω ξέρουν. Γενικά εντυπωσιάστηκα από μικρόπραγματα που μου παν , όπως η hairline είναι πολύ καλή, αλλά εδώ η γωνία φύτρωσης είναι λίγο περίεργη (ένα πολύ μικρό σημείο) και δεν χτενίζεται καλά. Όντως ήταν το μόνο σημείο που δεν χτενίζεται καλά. Και μου έβαλαν εκεί δίπλα 10 θύλακες με άλλη φορά για να χτενίζετε καλύτερα. Επίσης έχεις δικίο η ενίσχυση στη Hairline και εμένα μου άρεσε πολύ.
 

gregkont13

Verified MM member
Καλή επιτυχία να έχεις. Πολύ χρήσιμη η παρουσίαση σου θα έλεγα, για όποιον χρειάζεται οπωσδήποτε να κάνει FUT και θέλει μια σίγουρη και αξιόπιστη επιλογή κλινικής.

Ευχαριστώ πολύ! Αν δεν υπήρχε το φόρουμ ούτε ξέρω που θα χα καταλήξει από κλινικές και αποφάσεις... Είναι υποχρέωση μου να βοηθήσω και εγώ με την παρουσιάση μου κατέ με. Εύχομαι να μου πάει και καλα η επιλογή της κλινικής.
 
Μπλουζα