Hater_of_baldness, fue, 3000 grafts, 15-16/12/2016

hater_of_baldness

Active Member
Συνέχεια από εδώ: http://www.hairlossgr.com/threads/Η-2η-fue-μου-αυτή-τη-φορά-στην-κύπρο.11133/#post-179016

Καλησπέρα από Κύπρο!

Σήμερα είναι η 1η μέρα μετά την επέμβαση και είπα να ξεκινήσω την ενημέρωση μου όπως είχα υποσχεθεί. Σας γράφω από το στούντιο της κλινικής στο οποίο διαμένω και βρίσκεται ακριβώς δίπλα από την κλινική (καθαρό, άνετο και απολύτως εξοπλισμένο)!

Πριν ξεκινήσουμε την επέμβαση, μιλήσαμε με το γιατρό (κος Μάρας) και αποφασίσαμε πως θα κινηθούμε, δίνοντας βάση στη hairline η οποία ήταν ουσιαστικά ανύπαρκτη. Συμφωνήσαμε τελικά να πάμε αρκετά συντηρητικά χωρίς να κατέβουμε καθόλου, να κάνουμε μια διακριτική ένωση με τα πλαγια, και επίσης να μην ασχοληθούμε με το crown αυτή τη στιγμή. Για να είμαι ειλικρινής αυτό είχα κι εγώ στο μυαλό μου από την αρχή. Οι λόγοι είναι απλοί:
1. Η τριχόπτωση μου όντας 33 ετών δεν έχει σταθεροποιηθεί και δε νομίζω να συμβεί σύντομα καθώς δε θα ακολουθήσω αγωγή με propecia και το ιστορικό της οικογένειας δεν είναι και το καλύτερο ως προς την τριχόπτωση.
2. Η πρώτη μου fue πριν 3 χρόνια στη DHI (2200 grafts) δεν είχε τα επιθυμητά αποτελέσματα: μη ικανοποιητική φύτρωση, ανύπαρκτη hairline και σχετικά κακή διαχείρηση της δότριας.
3. Με τον τρόπο αυτό δε θα αλλάξει ιδιαίτερα το πρόσωπο μου και θα καταφέρουμε και ικανοποιητική πυκνότητα (μικρότερη περιοχή καλυψης).

Συνεπώς συμφωνήσαμε να φτιάξουμε την εικόνα μπροστά με 3000 grafts (περίπου τα μισά hairline και τα υπόλοιπα πιο πίσω), αγνοώντας το crown το οποίο ειναι γεμάτο με αδύναμες τρίχες που φυσικά δεν προσφέρουν ικανοποιητική κάλυψη. Θα υπήρχε σημαντικό ρίσκο τραυματισμού των μαμά μαλλιών αν επεμβαιναμε στην περιοχή του crown και από την άλλη θα χρειαζόμασταν πολλά μοσχεύματα για να φτιάξουμε ικανοποιητική κάλυψη. Έτσι το crown θα το παλέψω με Regaine και βλέπουμε μελλοντικά τι κάνουμε (ίσως δεν ασχοληθώ ποτέ με την πάρτη του, ίσως ρίχνω τοππικ, ίσως κάνω ΜΜ σε μερικά χρόνια όταν αδειάσει κι αλλο). Η στρατηγική αυτή θα μου επιτρέψει να έχω απόθεμα δοτριας για πιθανή επόμενη επέμβαση αν το θελήσω, ανάλογα με το πως θα πάει η τριχόπτωση μου, και επιπλέον θα βελτιώσει αισθητά αυτό που βλέπω στον καθρέφτη.

Η επέμβαση κράτησε 2 ημέρες, περίπου 16 ώρες συνολικά και πιστεύω πως όλα κύλησαν ομαλά. Αν πω ότι δεν πόνεσα θα έλεγα ψέματα, αλλά τόσο ο γιατρός όσο και το προσωπικό με έκαναν συνεχώς να ειμαι άνετα και γενικά ένιωθα ότι είμαι σε καλά χέρια.

Αυτη τη στιγμή είναι ξαπλωμένος στις 45μοιρες, ψεκάζω με φυσιολογικό όρο τη λήπτρια συνεχώς και αύριο θα κάνω το πρώτο λούσιμο στην κλινική. Από πρήξιμο έχω μπόλικο αλλά είναι φυσιολογικό και ελπίζω να φύγει τις επόμενες 2-3 μέρες.

Αυτά για τώρα, θετικές οι πρώτες εντυπώσεις όμως όλα θα κριθούν στο 12μηνο! Έως τότε παραμένω συγκρατημένος.

Περισσότερες πληροφορίες σχετικά με τον ακριβή αριθμό/λόγο των μοσχευμάτων, τη συνολική μου εμπειρία καθώς και φωτογραφίες από βδομάδα!
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

hater_of_baldness

Active Member
Μια φωτό μετά την επέμβαση (τέλος 2ης ημέρας) απο το κινητό μου. Από βδομάδα θα ανεβάσω τις πριν/μετά που έβγαλαν στην κλινική.
 

Συνημμένα

  • IMG_1816.JPG
    IMG_1816.JPG
    2.4 MB · Προβολές: 1,319
Τελευταία επεξεργασία:

aeratos28

Just aeratos
Ωραίος φίλε,μία χαρά φαίνεσαι καλή συνέχεια να έχεις και καλά αποτελέσματα..περιμενουμε καλύτερη ενημέρωση αυτή τη φορά ,όχι όπως την πρώτη επεμβαση.
 

hater_of_baldness

Active Member
Τελικά βάλαμε 2969 grafts, από τα οποία τα μισά (1494) μπήκαν στη hairline.

Βρίσκομαι στην 6η ημέρα μετά την επέμβαση και η περιοχή έχει σχεδόν καθαρίσει από τα κακαδάκια (μιας και με έλουζαν στην κλινική 2 φορές την ημέρα μέχρι χθες). Από σήμερα λούζομαι προσεχτικά μόνος μου. Σχετικά με θεραπείες θα ξεκινήσω μετά το μήνα Regaine 2% για αρκετούς μήνες και μετά θα επανέλθω στο 5%. Propecia δε θα ξεκινήσω καθόλου αν και πιστεύω θα είχα σημαντική βοήθεια τόσο στο να κρατήσω τα μαμά μαλλιά αλλά και να βελτιώσω το crown. Από συμπληρώματα πολυβιταμίνη, Ω3 και βιοτίνη.

Ακολουθούν φωτογραφίες πριν και μετά την επέμβαση.
 
Τελευταία επεξεργασία:

hater_of_baldness

Active Member
Φωτογραφίες ακριβώς πριν την επέμβαση.
 

Συνημμένα

  • DSC_4562a.JPG
    DSC_4562a.JPG
    2.1 MB · Προβολές: 1,217
  • DSC_4563a.JPG
    DSC_4563a.JPG
    2.5 MB · Προβολές: 1,236
  • DSC_4564a.jpg
    DSC_4564a.jpg
    1.9 MB · Προβολές: 1,053
  • DSC_4565a.jpg
    DSC_4565a.jpg
    1.9 MB · Προβολές: 1,254
  • DSC_4570a.JPG
    DSC_4570a.JPG
    2.3 MB · Προβολές: 1,074

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

hater_of_baldness

Active Member
Καλή επιτυχία, υπομονή και ακολουθα τις οδηγίες για συχνό ψεκασμα. Αναμένουμε και τις φωτό.

Thank you φίλε μου! Πρέπει να ψέκασα πάνω από 6 λίτρα μέσα σε 6 μέρες... :)

καλή επιτυχία να χεις!!!

Να είσαι καλά! Ευχαριστώ!

Ωραίος φίλε,μία χαρά φαίνεσαι καλή συνέχεια να έχεις και καλά αποτελέσματα..περιμενουμε καλύτερη ενημέρωση αυτή τη φορά ,όχι όπως την πρώτη επεμβαση.

Ευχαριστώ φίλε αεράτε. Θα ενημερώνω μιας και όλοι (σχεδόν) συμπάσχουμε και καλό είναι να ανταλλάζουμε εμπειρίες, γνώμες κλπ.

Την καλυτερη επιλογη εκανες!για ενα μηνα θελει προσοχη!υπομονη κ καλα αποτελεσματα!

Ευχαριστώ φίλε Σαλονικιέ! Κι εσύ, καλή ολοκλήρωση του αποτελέσματος (έχει αρκετό να δώσει ακόμα)...

Με 3000 που εβαλες νομιζω δεν θα ξανασχοληθεις ποτε με α,β ζωνη.Μακαρι να σου πανε ολλα καλα!!!!!

Μακάρι φίλε μου! Ευχαριστώ!

Καλη επιτυχία φιλε.

Thank you ANAR! Και σε σένα, καλή ολοκλήρωση του αποτελέσματος εύχομαι!
 

TheoZKS

Member
Καλή επιτυχία και από μένα φίλε μου. Μακάρι να έχεις καλή φυτρωση και να μην ξανά ασχοληθείς
 
Τελευταία επεξεργασία:

Flosk

Well-Known Member
Φαινεται πολυ φορτωμενο το κεφαλι σου φιλε. Αν εχεις κ´καλη φυτρωση που θα εχεις το πιο πιθανο θα γινεις πολυ καλος..
 

hater_of_baldness

Active Member
Καλη επιτυχια συνονοματε και χρονια πολλα. Αυτη την φορα θα πας καλα!! Χρονια πολλα επισης ευχομαι.

Thanks Βαγγέλη!! Χρόνια πολλά με υγεία και μαλλιά!!

Καλή επιτυχία και από μένα φίλε μου. Μακάρι να έχεις καλή φυτρωση και να μην ξανά ασχοληθείς

Σε ευχαριστώ πολύ!!!

Φαινεται πολυ φορτωμενο το κεφαλι σου φιλε. Αν εχεις κ´καλη φυτρωση που θα εχεις το πιο πιθανο θα γινεις πολυ καλος..

Μακάρι Flosk! :)
 

hater_of_baldness

Active Member
9η ημέρα μετά την επέμβαση - αρκετή ξηροδερμία και τα πήγματα σιγά σιγά φεύγουν. Κάνω 2 λουσίματα την ημέρα με τα 2 σαμπουάν, ακριβώς σύμφωνα με της οδηγίες της κλινικής και από χθες ξανάρχισα ψέκασμα με νερό συχνά για να μαλακώσουν τα υπόλοιπα πήγματα.

Αυτά προς το παρόν! Εύχομαι Χρόνια Πολλά σε όλους με υγεία πάνω απ´ολα και από εκεί και πέρα μαλλιά και επιτυχίες!!

ΥΓ: φωτό με flash σε υψηλή ανάλυση.
 

Συνημμένα

  • IMG_2716.JPG
    IMG_2716.JPG
    2.4 MB · Προβολές: 948
Μπλουζα