Giannis1991, FUE, 2422 grafts,15-16/01/2019

Panos1982

Well-Known Member
Η ουσια ειναι να μας μεινουν 2 πραγματα απ ολο αυτο κ να τα γνωριζουμε για να τα αποφυγουμε στο μελλον
κ εμεις κ οσοι διαβαζουν.

Οτι οταν δεν περνεις φιναστεριδη κ επεμβαινεις σε περιοχη ειδικα του crown που υπαρχουν ακομα υφισταμενα μαλλια υπαρχει μεγαλος κινδυνος τα πραγματα να μην πανε καλα.... κ δεν κανει να επεμβαινεις μαζικα αν επεμβεις αυτο θα πρεπει να ειναι πολυ light.
Η θα περνεις φινα και θα επεμβαινεις με πιο ασφαλεια η δεν θα περνεις και θα περιμενεις να αδειασει αρκετα η περιοχη, οσο πιο αδεια τοσο το καλυτερο κ πιο safe για τους νεους θυλακες.

Επισης ναι να γινεται κουρεμα στο 1μμ οπως συνιθιζεται κ στη δοτρια κ την ληπτρια γτ ετσι μονο μπορεις να ακολουθεις πιστα την φορα των υφισταμενων τριχων.

Περιμενω κι εγω να δω την θεση του γιατρου κ απορω γιατι δεν εχεις επικοινωνησει ακομα.....εστω με μαιλ να δειξεις φωτο κλπ.

Προσωπικη μου αποψη οπως ειπα κ επιμενω σθεναρα σε αυτη ειναι οτι οι νεοι θυλακες δεν βρηκαν προσφορο εδαφος απο κατω τους για να φυτρωσουν,
Αν το crown ηταν αδειο θα ειχαν φυτρωσει κανονικα. Η οπως ειπες στο προηγουμενο ποστ αν ειχες παρει μινοξ 5 μηνες πριν την μμ
(για φινα δε το συζηταω τα εχουμε πει) κ ειχαν ξυπνησει οι μισοι εστω απ τους τελογενης θυλακες παλι πιστευω οτι
η εικονα σημερα θα ηταν αρκετα καλυτερη.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

giannis1991

Well-Known Member
Σωστος...Απλα να σημειωσω οτι εχω επικοινωνησει(το ανεφερα και σε ποστ) και μου ειπε οτι οταν με δει απο κοντα θα αποφανθει και θα βρουμε λυση...
 

kakoslykos

Member
Οπως αναφερω και στον τιτλο του νηματος ειπα και εγω να τολμησω και να περασω το κατωφλι των μεταμοσχευσεων...Η επιλογη εγινε σχετικα ευκολα...Την επιλογη να διαθεσω υπερογκα ποσα για να παω σε κλινικες τυπου Ισπανια δεν την εχω αλλα δεδομενου οτι δεν θα παρω φινα και του ταβανιου των μεταμοσχευσεων θα πηγαινα εκει μονο αν ειχα παρα πολυ καλη οικονομικη ανεση...Το λεω αυτο γιατι οπως και να το κανουμε αφενος κατανοω τους κινδυνους να μην παιρνω φινα και καποια στιγμη να βγω εκτος παιχνιδιου και αφετερου δεν νομιζω οτι ειναι τοσο μεγαλη η διαφορα στην ποιοτητα των γιατρων οσο η διαφορα στις τιμες τους...απλα εχει να κανει με το κοινο στο οποιο απευθυνονται οικονομικα...

Σαν λυσεις λοιπον εβλεπα HDC,MHRC και Erdogan...Ερντογαν ειπα να μην δοκιμασω για προσωπικους λογους και οχι για την λιγο υψηλοτερη τιμη...Τους 2 Κυπριους τους εβαζα πανω κατω στο ιδιο τσουβαλι...Η HDC εχει να δειξει τρομερα αποτελεσματα και η αξια της ειναι γνωστη οταν ''πιανουν'' τα αποτελεσματα τους αλλα ειχαν κανει και πολλες ''πατατες'' σε διαφορα αποτελεσματα,εκτιμησεις δοτριων και μου ξινιζει το γεγονος να προσφερουν υπηρεσιες 2 ταχυτητων με διαφορετικο γιατρο!Ο Γεωργιου παλι και αυτος τα ιδια οταν παινουν τα χερια του εχουμε δει τρομερα αποτελεσματα αλλα εχουμε δει και αποτελεσματα και ασχημα αλλα και ανεξηγητα οπως αυτο του Μπουκλα...
Ετσι λοιπον ειχα αποφασισει να ''μετρησω'' τις 2 κλινικες απο κοντα στα consultation'' που κανουν στην Αθηνα...Η HDC μου ζητησε φωτο πριν κλεισουμε ραντεβου και οταν τους εστειλα μου ειπαν οτι δεν μπορουν να επεμβουν με ασφαλεια στο κροουν μου και μαλλον πιο πολλη ζημια θα κανουν λογω shock-loss...μου προτειναν μμ στους κροταφους πραγμα που δεν με ενδιαφερει...Ο Μιχαλης απο την αλλη με ειδε απο κοντα και με κερδισε διοτι στα τελευταια αποτελεσματα του βλεπω μια σταθεροτητα,μου αφησε καλη εντυπωση σαν χαρακτηρας,μου φανηκε συννενοησιμος και το κυριοτερο μου εβγαλε εμπιστοσυνη καθως μου ειπε με σιγουρια οτι μπορω ανετα να δουλεψω την περιοχη που θες και δεν θα υπαρξει κανενα σοκ λος...Με λιγα λογια το πηρε πανω του καθως οπως εκεινος υποστηριζει το σοκ-λος ειναι αποκλειστικα θεμα γιατρου στο πως θα ανοιξει τις οπες και δεν θα τραυματισει τα διπλανα θυλακια!Αυτο ειναι και ενα θεμα στο οποιο θα εξεταστει και θα κριθει αυστηρα απο μενα καθως μετα την φυτρωση που σιγουρα ειναι το κυριοτερο του τονισα πολλες φορες οτι δεν θελω να υπαρξει εντονο σοκ-λος...

Για να μην σας πολυλογω 1 μερα πριν την επεμβαση πηγα στην Κυπρο...Να επιβεβαιωσω οτι τα ειχα ολα πληρωμενα,αεροπορικα,ξενοδοχειο και μεταφορες και το μονο που πληρωσα ηταν το αεροπορικο της κοπελας μου το οποιο με διευκολυναν και μου το εκλεισαν απο την κλινικη μαζι με το δικο μου...
Με τον Μιχαλη ειχαμε μιλησει για 2500 γκραφτς αλλα απο κοντα του ειπα καλυτερα να βγαλει λιγοτερα για να εχουμε καβατζα για το μελλον και επειδη το κροουν δεν θα με πειραζε να ειναι και λιγο αραιο...Στο τελος βεβαια εβγαλε 2422 και μου ειπε να μην ανησυχω μιας και η δοτρια ειναι καλη και εχει αποθεμα...Καλυψαμε σχετικα καλη περιοχη...Στοχος μου ειναι να μην κλεισω καθολου κροταφους και με τις μμ να παλεψω να διατηρηθω σε αυτο το πατερν που εχω τωρα...Τωρα αν δεν περισσεψουν τα γκραφτς ισως την πληρωσει το μιντλ στο σημειο που ενωνεται με το κροουν και μπουν εκει λιγοτερα τριχοθυλακια απο οτι θα υπολογιζα...

Στα του χειρουργειου νομιζω ημουν καλος πελατης!!!Δεν πονεσα σχετικα καθολου,δεν ειχα μεγαλες αιμορραγιες,το αναισθητικο με επιανε καλα και συμπληρωναμε πολυ λιγο μονο μετα το διαλειμμα για φαγητο,ηρεμιστικο δεν πηρα ουτε καν παυσιπονο,πρηξιμο δεν εχω καθολου(ισως γιατι εγινε στο κροουν και οχι μπροστα) και γενικα πηγαν ολα μια χαρα!!!!Οι κοπελες ευγενικοτατες,φανηκαν πολυ καλες και ενταξει στην δουλεια τους και αυτο που παρατηρησα ηταν οτι μεταξυ τους αλλα και με το γιατρο ειχαν πολυ καλη και φιλικη σχεση...Το μονο που περιμενα πιο μεγαλο ηταν η κλινικη καθως γενικα σαν χωρος δεν ειναι τοσο μεγαλος,αλλα δεν θεωρω οτι παιζει και τοσο μεγαλο ρολο αυτο...

Αναλυσεις για τριχοθυλακια και φωτο κλινικες θα τα ποσταρω οταν μου τα στειλουν...παντως ο Μιχαλης μου ειπε εβγαλα περιπου 1400 διτριχα και 500 τριτριχα αν δεν κανω λαθος αλλα θα τα δουμε στην πορεια...
Αυριο θα βαλω φωτος δικες μου απλα περιμενω λιγο να τις οργανωσω πρωτα!!!Οτι θελετε ρωτατε εχω να γραψω ακομα πολλα για στοχους,υπολογισμους,εντυπωσεις,κριτικες κτλπ αλλα θα τα πουμε ολα στην πορεια!!!
οταν λες ο μιχαλης??? ποιον γιατρο εννοεις και ποια κλινικη
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Για εμενα οι συνεδριες στο κροουν δεν θα επρεπε να γινονται ακουρευτες. Προσωπικη μου αποψη οπως ειπα κ επιμενω σθεναρα σε αυτη ειναι οτι οι νεοι θυλακες δεν βρηκαν προσφορο εδαφος απο κατω τους για να φυτρωσουν,
Αν το crown ηταν αδειο θα ειχαν φυτρωσει κανονικα. Η οπως ειπες στο προηγουμενο ποστ αν ειχες παρει μινοξ 5 μηνες πριν την μμ
(για φινα δε το συζηταω τα εχουμε πει) κ ειχαν ξυπνησει οι μισοι εστω απ τους τελογενης θυλακες παλι πιστευω οτι
η εικονα σημερα θα ηταν αρκετα καλυτερη.

Διαφωνώ με την θεωρία του "τρακαρίσματος", συμφωνώ με το ότι δεν βρήκαν (η καλύτερα δεν δημιουργήθηκε) πρόσφορο έδαφος. Κατά την αποψή μου φταίει ο μεγάλος αριθμός graft σε μικρή περιοχή, έλλειψη μίνο για μπουστάρισμα στην αρχή (όχι των παλιών τελογενών αλλά των νέων) και η ακούρευτη. Θα συμφωνήσω με το προηγούμενο ποστ σου ότι η φύτρωση δεν είναι τόσο χάλια όσο δείχνει η εικόνα, απλά έχουν χαθεί και πολλά μαμα και η τελική σουμα δίνει αυτή την εικόνα.
 

Panos1982

Well-Known Member
Πιστευω να εννοεις οτι ειναι μεγάλος ο αριθμος γκραφτ σε αυτη τη περιοχή σε συνδυασμό με τα υφιστάμενα θυλακια τελογενη η μη.
Γιατι αν ηταν κενο δερμα κ τελειως αδεια η περιοχη μια χαρα θα ηταν αυτος ο αριθμος δεν θα υπηρχε προβλημα.
Αν εννοεις αυτο ειμαι συμφωνος οτι ηταν μεγάλος ο αριθμος θα επρεπε να.μπουν λιγοτερα.

Ως προς το "τρακαρισμα" που διαφωνεις ,
Πιστευεις δλδ οτι αν καπου εχεις εναν κανονικο θυλακα με κανονικη τριχα κ επανω του κανω τρυπα κ βαλω απευθειας αλλον θυλακα θα φυτρωσει ο νεος ??
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Προφανώς εννοώ σε σχέση με το graft που υπήρχαν (σε thinning phase). Τώρα ως προς το τρακάρισμα ναι όντως πιστεύω ότι ο νέος δεν θα έχει πρόβλημα ειδικά δε αν υπάρχει από κάτω και τριχοθυλάκιο σε thinning phase.

hair_growth_cycle_1024.jpg

Να διευκρινήσουμε ότι το τριχοθυλάκιο (follicle) είναι διαφορετικό από την τριχοθυλακιακή μονάδα (FU). Στην φύση σε τελογενή φάση πέφτει το τριχοθυλακιο και όχι η τριχοθυλακιακή μονάδα (μόνο κατά την μμ όλο το FU πέφτει σε τελογενή φάση). Δηλαδή σε ένα 3-τριχο κάποια ή κάποιες τρίχες μπορεί να είναι σε τελογενή και κάποιες σε αναγενή (δηλαδή θα φαίνονται). Εξαφανισμένη τριχοθυλακιακή μονάδα σε υγιή μαλλιά είναι σπάνια (εκτός και αν μιλάμε για μονότριχα), τουτέστιν είναι εμφανής η ύπαρξή της.

Όντως, το papila (το κέντρο αναπαραγωγής του τριχοθυλακίου που έχει πολύ μικρό όγκο), στην τελογενή φάση ανεβαίνει πιο ψηλά αλλά όχι τόσο ώστε να τραυματιστεί από την εισαγωγή του νέου graft (αν γίνει σωστά). Αυτό το υπόλειμμα του τριχοθυλακίου παραμένει στο χαμηλότερο κομμάτι της dermis ή στην hypodermis κοντά στα αιμοφόρα αγγεία εκεί που κανονικά δεν πρέπει να φτάνει χειρουργικό εργαλείο αν είναι σωστό το βάθος της μμ. Εδώ το pen έχει και ένα πλεονέκτημα (αν έχει μικρό μέγεθος <1μμ) γιατί κάνει ανατομική τομή, δεν κόβει δηλαδή δέρμα αλλά ξεχωρίζει ιστούς οπότε δεν δημιουργεί ινώσεις άρα και βλάβες στην hypodermis και στην αγγείωση

Σε μια περιοχή όπως το crown του Γιάννη τα υγιή σε τελογενή φάση είναι ελάχιστα. Σχεδόν το σύνολο της περιοχής απαρτίζεται από ευαίσθητα τριχοθυλάκια σε thinning phase που σε σχέση με τα νεα (αν μεταμοσχευθούν σωστά) υστερούν σε βιωσιμότητα ακόμα και αν λειτουργήσουν ανταγωνιστικά σε κοντινές αποστάσεις.
 
Τελευταία επεξεργασία:

tasos33

Well-Known Member
Προφανώς εννοώ σε σχέση με το graft που υπήρχαν (σε thinning phase). Τώρα ως προς το τρακάρισμα ναι όντως πιστεύω ότι ο νέος δεν θα έχει πρόβλημα ειδικά δε αν υπάρχει από κάτω και τριχοθυλάκιο σε thinning phase.

Προβολή συνημμένου 24943
Να διευκρινήσουμε ότι το τριχοθυλάκιο (follicle) είναι διαφορετικό από την τριχοθυλακιακή μονάδα (FU). Στην φύση σε τελογενή φάση πέφτει το τριχοθυλακιο και όχι η τριχοθυλακιακή μονάδα (μόνο κατά την μμ όλο το FU πέφτει σε τελογενή φάση). Δηλαδή σε ένα 3-τριχο κάποια ή κάποιες τρίχες μπορεί να είναι σε τελογενή και κάποιες σε αναγενή (δηλαδή θα φαίνονται). Εξαφανισμένη τριχοθυλακιακή μονάδα σε υγιή μαλλιά είναι σπάνια (εκτός και αν μιλάμε για μονότριχα), τουτέστιν είναι εμφανής η ύπαρξή της.

Όντως, το derma papila (το κέντρο αναπαραγωγής του τριχοθυλακίου που έχει πολύ μικρό όγκο), στην τελογενή φάση ανεβαίνει πιο ψηλά αλλά όχι τόσο ώστε να τραυματιστεί από την εισαγωγή του νέου graft (αν γίνει σωστά). Το υπόλειμμα του τριχοθυλακίου παραμένει στο χαμηλότερο κομμάτι της hypodermis κοντά στα αιμοφόρα αγγεία εκεί που κανονικά δεν πρέπει να φτάνει χειρουργικό εργαλείο αν είναι σωστό το βάθος της μμ. Εδώ το pen έχει και ένα πλεονέκτημα (αν έχει μικρό μέγεθος <1μμ) γιατί κάνει ανατομική τομή, δεν κόβει δηλαδή δέρμα αλλά ξεχωρίζει ιστούς οπότε δεν δημιουργεί ινώσεις άρα και βλάβες στην hypodermis και στην αγγείωση

Σε μια περιοχή όπως το crown του Γιάννη τα υγιή σε τελογενή φάση είναι ελάχιστα. Σχεδόν το σύνολο της περιοχής απαρτίζεται από ευαίσθητα τριχοθυλάκια σε thinning phase που σε σχέση με τα νεα (αν μεταμοσχευθούν σωστά) υστερούν σε βιωσιμότητα αν λειτουργήσουν ανταγωνιστικά σε κοντινές αποστάσεις.
Θα συμφωνήσω με τα γραφόμενα, άλλωστε και εδώ, στο δικο μας φόρουμ έχουμε δει μμ σε αραιωμένα crown με αδύνατες τρίχες όπου πήγαν πολύ καλά . Κατά την θεωρία του Πάνου εκεί το τρακάρισμα γιατί δεν είχε αρνητικές επιπτώσεις?
 

giannis1991

Well-Known Member
@tasos33 Νομιζω και απ οσο θυμαμαι δεν εχει κανει καποιος στο κροουν μεταμοσχευση που να βαλει αρκετα γκραφτ χωρις καμια θεραπεια και να παει καλα...Εννοειται με υφισταμενα μαλλια ενδιαμεσα...
Σε αυτα που ξαναγραφτηκαν συμφωνω οτι η ακουρευτη ηταν ενα λαθος και κακως το αφησε ετσι ο Μιχαλης και οσον αφορα αυτη την θεωρει δεν ξερω τι να πω με εχει μπερδεψει πραγματικα...
Τελος οσον αφορα την μινοξ και το μπουσταρισμα δεν ξερω αν θα εδινε κατι παραπανω αλλα δε νομιζω...ο κυριος λογος που δεν την αρχισα ειναι γιατι ηθελα να δω καθαρα τι θα φυτρωσει στο κεφαλι μου απο τα μεταμοσχευμενα καθως αν αρχιζα και μινοξ ισως να εβλεπα ενα αλλο αποτελεσμα που θα ηταν συνδυασμος μινοξ και μμ...Δεν ηθελα και να μπλεξω τοπικα σκευασματα καθως χρησιμοποιω και τοππικ και θα ταλαιπωριομουν με τα λουσιματα και τις εφαρμογες...
Επισης θα θεωρουσα πιο σωστο να μου ειχε τονιστει να την ειχα αρχισει κανα 4 μηνο πιο νωρις για να ξεκαθαρισουν τα πραγματα...
 
Τελευταία επεξεργασία:

Panos1982

Well-Known Member
Στην φωτο παρακατω φαινονται ολα τα μερη που απαρτιζουν ενα τριχοθυλακιο κ ειναι απαραιτητα για την αναπτυξη κ επιβιωση του.

follicle parts.jpg
follicle parts.jpg



Ολα τα επιμερους στιοχεια του οταν το θυλακιο μπαινει σε τελογενη φαση τεινουν να ανεβαινουν προς την επιφανεια του δερματος
συμπεριλαμβανομενου του pappila που ειναι επισης πολυ κρισιμο στοιχειο τη δομης του μιας κ παρεχει το αιμα κ το οξυγονο σε ολο το συστημα.

Οταν ο θυλακας ειναι σε τελογενη ολα τα δομικα του στοιχεια ανεβαινουν προς τα πανω κ ειναι πιο επιρρεπη σε τραυματισμο απο την ωπη.

Η διαφορα βαθους φαινεται στις φωτο απο κατω.

follicle phase 1.jpg

follicle phase 2.jpg





Με δεδομενο για μενα οτι λογο των πολλων οπων που εγιναν τραυματιστηκαν πολλα τελογενη θυλακια θα υπηρχε στην συνεχεια μετα απο μηνες μια μειωμενη εικονα μαμα τριχοθυλκιων εαν δεν ειχε γινει φυτευση νεων κ ειχαν γινει απλα οι ωπες μονο.
Ο Γιαννης μετα απο 5-6 μηνες θα ειχε πολυ λιγοτερο μαλλι απ οτι ειχε πριν.

Οταν μπαινει η βελονα και καταστρεψει τα δομικα συστατικα του θυλακα που βρισκεται απο κατω κοντα στην επιφανεια ειναι αυτονοητο οτι ο θυλακας δεν θα επιβιωσει.

Τωρα το papilla η αλλιως η θυλη ειναι πιο βαθεια αλλα κι αυτη επισης ανεβαινει προς την επιφανεια την πειροδο εκεινη, συγκεκριμενα στην τελευταια φωτο την απεικονιζει να βρισκεται σχεδον στο υψος που βρισκετε δεξια ο λοξος μυς που κραταει ολο τον θυλακα. ενω αντιστοιχα την αναγενη περιοδο φαινεται να ειναι σε τουλαχιστον διπλασιο βαθος. Τι ακριβως φταιει κ δεν φυτρωνει ο νεος θυλακας που θα μπει απο πανω. Ειτε τραυματιζεται κ το papilla, ειτε μπαινοντας ο νεος θυλακας εχοντας στον πατο του τα κατεστραμενα υπολειματα του προηγουμενου ειτε αλλοιωνεται ο ιδιος ( ειναι πολυ ευαιθητα τα θυλακια ειναι σαν ρευστο υλικο) ειτε εμποδιζεται ωστε να μπορεσει να συνδεθει εγκαιρως με το αιματολογικο δικτυο κ το papilla σε ευλογο χρονικο διαστημα για να οξυγονωθει αμεσα.


@tasos33 μην συγκρινεις ανομοια πραγματα .
καθε περιπτωση ειναι διαφοερετικη μη παρουσιαζεις ολα τα κροουν ιδια.


Ο Γιαννης στην περιπτωση εδω ηταν ενα πολυ νεο παιδι 27 χρονων μονο, π ειχε crown σε thinning phase.
Αυτο σημαινει οτι χανει μαλλια τα τελευταια μολις χρονια κ οτι εχει παρα πολλους θυλακες σε τελογενη φαση απο κατω.
Δεν μπορεις να τον συγκρινεις με εναν αλλον που ειναι 45- 50 χρονων κ εχει την ιδια αραιωση με τον Γιαννη. Θα εχει πολυ λιγοτερα θυλακια σε τελογενη φαση κ αρα θα ειναι πολυ πιο καθαρο κ safe το πεδιο να δουλεψει ο γιατρος. Κ συνεπως πολυ διαφορετικο το αποτελεσμα.

Επισης αλλος παραγοντας που κανει διαφορα ειναι ο αριθμος των θυλακιων που μπαινουν.
Αλλο να βαλεις στο ιδιο κροουν 1300 θυλακια κ αλλο 2500. Ο αριθμος οπως ειναι διπλασιος κ ο κινδυνος τραυματισμου θυλακων πολλαπλασιος στην δευτερη περιπτωση σε σχεση με την πρωτη.

Τελος οπως σωστα ανεφερε ο @giannis1991 ο ιδιος δεν επερνε κανενα φαρμακο και αρα μεγαλος αριθμος παρεμενε σε τελογενη φαση,
αν επερνε φαρμακα οπως φινα κ μινοξ θα ξυπναγαν παρα πολλα τριχοθυλακια κ θα εμπαιναν σε αναγεννη κ θα γεμιζε κ το κεφαλι με μαλλια
συνεπως ο γιατρος θα αναγκαζονταν να τοποθετησει λιγοτερα απο 2500 μοσχευματα πρωτον κ δευτερων σε οποια περιοχη θα εβλεπε κενο θα ηταν πολυ πιο πιθανο να ειναι οντως κενο κ να μην κρυβεται θυλακας απο κατω, μιας κ πολλα τελογενη θα ειχαν δωσει ηδη τριχα αν ο Γιαννης εκανε φαρμακευτικη αγωγη τουλαχιστον 6 μηνες πριν.


Τελος να αναφερω οτι παιζει πολυ ρολο και η φορα των τριχων οντως οπως αναφερθηκε.
Ηταν σημαντικο να κουρευεται το μαλλι στο 1μμ και να ακολουθειτε πιστα η φορα των οσων μαμα τριχων υπηρχαν στην περιοχη
Σε παλιοτερους διαλογους γιατρων σε ξενα φορουμ επεσημαναν κ μαλιστα θυμαμαι η janna του saphiro ειχε ανεβασει σχετικο βιντεο animation κ εδειχνε
ποσο σημαντικο ειναι να ακολουθειτε πιστα η μαμα φορα των τριχων περαν του να δειχνει φυσικο το αποτελεσμα επαιζε μεγαλο ρολο στο transaction με τους γειτονικους μαμα θυλακες. Αν δεν ακολουθουνταν η κλιση τους τοτε εδειχνε ποσο ευκολο ειναι να τραυματιστουν οι γειτονικοι. Ενταξει αυτο το λεει κ η κοινη λογικη βεβαια δεν ειναι κατι τοσο δυσκολο αλλα φαντασου ποσο μεγαλυτερος ειναι ο κινδυνος οταν μιλαμε για κροουν με σπειροειδη φορα. Γιατι τοτε ανεφεροντουσαν για hairline κυριως να φανταστεις....

Οποτε αν εχεις να μου δειξεις καποιον που να ειχε την αραιωση του Γιαννη κ να μην επερνε φαρμακα οπως ο Γιαννης κ να εβαλε των αριθμο θυλακιων που εβαλε κ ο Γιαννης ( το να ειναι κουρεμενη θα στο χαρισω ) θα ηθελα να το δω ναι.

Γιατι δεν κανει να παρουσιαζουμε τον Γιαννη σαν ενα μεμονομενο περιστατικο , αλλα να δουμε τι δεν δουλεψε καλα για να αποφθευχθει στο μελλον απο αλλα παιδια που θα ειναι στην κατασταση που ηταν ο Γιαννης προ μμ. κ να μην κανουν οτι ακιβως εκανε κι ο ιδιος γιατι θα παρουν το ιδιο αποτελεσμα που πηρε κ ο ιδιος κ οχι κατι αλλο.

Εγω ας πουμε αν ερθει αυριο καποιος στα 27 με το ιδιο η παραπλισιο κροουν κ μου πει παω να κανω επεμβαση κ δεν περνω φαρμακα κ θα βαλω 2000-2500 πισω να το γεμισω θα τον αποτρεψω οσο δε περνει κ θα του πω να περιμενει να αδειασει η περιοχη καλα κ μετα να κανει οτι θελει. Αλλιως θα πρεπει να παρει 6 μηνες φαρμακα κ μετα να παει να τον ξαναδει ενας γιατρος . Αν κ ειμαι κατα της φιναστεριδης κ κατι τετοιο επισης δεν θα το προτεινα ποτε σε καποιον αλλα θα το ανεφερα να το ξερει σαν επιλογη.
Ηδη αυτη τη σταση ειχα δηλαδη κ πριν απλα τωρα θα ημουν ακομα πιο αυστηρος στο να αποτρεψω για τα παραπανω....

Την περιοδο π ειχα παει στον ερντο υπηρχαν ουκ ολιγα περιστατικα με κροουν που τα ειχε αποριψει....
πολλοι μ εστειλαν προσωπικα μνματα πολλοι το ανεφεραν κ εδω μεσα σε νηματα τελη του 2017 με αρχες του 2018 αν θυμαστε το ανεφεραν πολλοι για το κροουν οτι δε τους αναλαμβανε ο ερντο. Γιατι ηταν σε thinning phase κ υπηρχε αυτος ο κινδυνος....
Οσοι παρακολουθειτε το φορουμ θα το θυμαστε αυτο που λεω ειχε αποριψει παρα πολλους....
 

Συνημμένα

  • follicle phase 2.jpg
    follicle phase 2.jpg
    88.1 KB · Προβολές: 189
  • follicle phase 2.jpg
    follicle phase 2.jpg
    84.8 KB · Προβολές: 185
Τελευταία επεξεργασία:

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Να διαχωρίσουμε λίγο τα πράγματα.

Το πρώτο θέμα είναι η καταστροφή των τριχοθυλακίων (και όχι graft) σε τελογενή ή μη φάση. Ο Panos ισχυρίζεται ότι λόγω του μεγάλου αριθμού των τελογενών σε φάση thinning (το προσδιορίζει σε 40% -ας το δεχτώ για λόγους διευκόλυνσης της συζήτησης αλλά θα μπορούσε να είναι και 30%-, άρα σε επίπεδο graft θα μιλάμε για ένα 20% με συντηρητικούς υπολογισμούς 2h/g) έγινε τραυματισμός της papilla (δεν θα ξεκινήσω την ίδια συζήτηση, όπως είπα ναι όντως ανεβαίνει η papilla άλλα όχι τόσο πολύ έτσι ώστε αν χρησιμοποιηθούν τα κατάλληλα λεπτά εργαλεία και γίνει έλεγχος βάθους δεν υπάρχει θέμα, τα σχήματα που παραθέτω και εγώ και ο Panos είναι εντελώς σχηματικά για αυτό και υπάρχει διαφορά από σχήμα σε σχήμα) και αυτό το τριχοθυλάκιο χάθηκε. Ας δεχτούμε ότι οι 2500 εισαγωγές έγιναν με λάθος τρόπο και τραυμάτισαν θανάσιμα τις μικροσκοπικές pappila. Με δεδομένο ότι ο γιατρός στόχευε σε άδειες περιοχές (όπως προείπα στα πολύτριχα υπάρχει συνήθως μια τρίχα σε αναγενή) ας δεχτώ (βαριά) ότι κατέστρεψε το 50% των τελογενών από κάτω. Άρα μιλάμε για ένα ποσοστό 20% Χ 50% = 10% του συνολικού αριθμού graft της περιοχής (και μάλιστα graft τα οποία δεν προσφέρουν και κάτι σπουδαίο στην κάλυψη) μικρού αριθμού για να δικαιολογήσει την εικόνα που βλέπουμε.

Το δεύτερο θέμα είναι τι γίνεται με τα αναγενή μαμα κατα την μμ που είναι και τα πιο πολλά. Χάθηκαν, επέζησαν? Εδώ δεν υπάρχει δομικό θέμα. Αν η μμ είναι άρτια δεν πρέπει να χαθούν. Πιστεύω πως εδώ έπαιξε αρνητικό ρόλο η ακούρευτη.

Το τρίτο θέμα (και το κυριότερο) είναι τα νέα graft. Εδώ έχουμε το τρακάρισμα. Ο τραυματισμός του papilla δεν έχει σχέση με το τι υπάρχει από κάτω (δεν θα ξαναεπεκταθώ, έχω πει αναλυτικά την αποψή μου, όταν γίνει μια καθαρή οπή και καλό placement δεν ασκούνται μηχανικές πιέσεις στον νέο θύλακα για να τραυματιστεί και η papilla που βρισκεται απο κάτω (αν βρίσκεται) είναι σε φάση αδράνειας - έχει ελάχιστες απαιτήσεις οξυγόνου αφού δεν παράγει τρίχα) αλλά με το αν είναι επιτυχημένη η μμ. Καλή εξαγωγή και εισαγωγή χωρίς να τραυματιστεί. Όλοι μας έχουμε δει πολύ επιτυχημένες εμφυτεύσεις σε διάχυτες περιοχές με πολλές τρίχες (crown, middle) σε παιδία 27-30-35. Είναι σαν να λέμε ότι για να κάνεις μια εμφύτευση πρέπει να πέριμενεις οπωσδήποτε να αδειάσεις εντελώς. Ξέρουμε ότι είναι σαφώς πιο δύσκολο, θέλει προετοιμασία, ικανότητα του γιατρού, και συντηρητικό πλάνο. Όμως γίνεται και το net βρίθει τέτοιων περιπτώσεων. Άρα δεν υπάρχει δομικό θέμα.

Η αποψή μου είναι ότι αν ο Γιάννης έβαζε τα μισα και είχε κουρευτεί δεν θα είχε κανένα δομικό θέμα για την επιτυχία της μμ. Από εκεί και πέρα φυσικά για το αποτέλεσμα παίζει μεγάλο ρόλο και η τεχνική της μμ (γιατρός, προσωπικό, εργαλεία, κλπ). Αν το ποσοστό φύτρωσης στα νέα ήταν πολύ υψηλό η κάλυψη θα ήταν πολύ καλύτερη. Τα μαμα σε φάση thinning έχουν αντιστοιχία 1 προς 5 σε σχέση με τα νέα λόγω πάχους τρίχας. Άρα το μείζον θέμα δεν είναι να χάσεις κάποια άρρωστα μαμα αλλά να μην χάσεις τα μεταμοσχευμένα.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Panos1982

Well-Known Member
Ωραια Ας ξεκινησουμε απ την Αρχη. Θα ανεβασω καποιες φωτο αλλες με εικονες αλλες με δεδομενα που περνω απο αρθρα που αφορουν την τριχοπτωση. Βρηκα μερικα Στα Ελληνικα μερικα στα Αγγλικα αλλα θα τα εξηγω κιολας.

Λοιπον στην 1η φωτο που θα ανεβασω απο κατω ακριβως βλεπουμε την πορια μιας τριχας οταν ειναι σε miniaturization.
Ξεκιναει απο μεγαλη κ παχια κ καταληγει σε ισχνη κ σχεδον ανυπαρκτη στο λεγομενο σταδιο vellus hair.
Οταν μια τριχα ειναι στο σταδιο vellus hair ειναι αδυνατον να ξαναγυρισει πλεον στην αρχικη κατασταση κ δεν περνει θεραπειες ειναι πλεον νεκρη κ πολυ πολυ πολυ μικροσκοπικη κ θεωρειται ανυπαρκτη κ η τριχα κ ο θυλακας της πλεον εχουν αποδομηθει πληρως.

velus hair.jpg



Στην συνεχεια στην 2η φωτο που θα ποσταρω απο κατω θα δειξω καποιους τραυματισμους των θυλακων κ εξηγει πως ειναι ο καθενας.

τραυματισμοι.jpg


στην ουσια μας εξηγει πως λεγεται η καθε ονομασια αναλογα τον τραυματισμο του τριχοθυλακιου. Ειναι ολοι θανασιμοι για την επιβιωση του τριχοθυλακιου..... Paring ειναι ο πλευρικος τραυματισμος , fracture ειναι σαν καταγμα ας το που με η ριξη ολης της μιας μερια του κ τελος transection ειναι οτι κοπει διαμπερες οπως βλεπουμε.


Και τωρα θα περασουμε στην καλυτερη φωτο που βρηκα και θα καταλαβετε πολλα εδω μιας και θα δουμε ζωντανους κ αληθινους πλεον θυλακες κ τους τραυματισμους τους. σε μια μεγεθυνση x60. Αυτη ειναι η 3η φωτο κ την ανεβαζω ακριβως απο κατω κ μεσω αυτης θα παρετε μια πολυ καλη αντιληψη για τα πραγματα σε πραγματικη μορφη.

τραυματισμοι θυλακιων.jpg


Οπως βλεπετε η φωτο εχει επανω A,B, C κλπ εικονες . ΘΑ τις παρω μια μια. Μας δειχνει θυλακες που εχουν τραυματιστει μετα απο εξαγωγη fue
και ειναι για πεταμα κ εξηγει τον τραυματισμο καθε φορα ποιος ειναι.

Στην εικονα Α) βλεπουμε οτι εχει γινει total transection και στα 2 τριχοθυλακια....εχουν κοπει στη μεση κ δεν εχουν καν τον βολβο της τριχας επανω.
Στην εικονα Β) εχουμε partial transection βλεπουμε 2 τριχοθυλακια εκ των οποιον το δεξι ειναι ολοκληρο κ το αριστερο εχει κοπει επισης κ λειπει παλι μεχρι κ ο βολβος κ ολα του σχεδον τα δομικα υλικα του κορμου του οποτε ειναι αχρηστο. ( μονο το αριστερο ειναι αχρηστο εδω το δεξιο πιθανως δεν δειχνει να εχει ζημια απ οτι φαινεται στη συγκεκριμενη φωτο )
Στην εικονα C) εχουμε paring και δειχνει στην φωτο την πλευρικη κοπη κ καταρευση του τοιχωματος του δεξιου τριχοθυλακιου.
Στην εικονα D) εχουμε DP ( derma Papilla ) injury. Σε αυτην την εικονα ειναι 2 τριχοθυλακια στο αριστερο στην βαση του θα δειτε τον βολβο του θυλακιου και στην κατω μερια του βολβου θα δειτε ενα ημιστρογγυλο λευκο ειναι η παπιλα η αλλιως η θυλη η οποια τροφοδοτει με αιμα τα τριχοθυλακια. Στο δεξι τρχθλ λειπει η θυλη εντελως ενω στο αριστερο ειναι αρτιμελη ολο το τρχθλκιο μαζι με την παπιλα του κ δειχνει υγιες.
Στην εικονα E ) εχουμε bulb injury, βλεπουμε οτι απ τα δυο τριχοθυλακια το αριστερο ειναι οκ ενω στο δεξι εχει θρυματιστει κ καταστραφει ο βολβος του.
Στην εικονα F ) εχουμε Fracture αυτο δεν θελει περεταιρω εξηγηση φαινεται καθαρα η ζημια του.

Και τελευταιο και καλυτερο !!!!!
Η εικονα G ) Telogen , Μας δειχνει ενα graft το οποιο ειχε επανω του 2 τριχοθυλακια κ το ενα βρισκοταν κατα την εξαγωγη σε τελογενη φαση... (ναι εχουμε κ στην δοτρια τελογενη) εχει καταστραφει κατα την εξαγωγη γιατι δεν φαινοταν η τριχα του επανω στην επιφανεια του δερματος με αποτελεσμα ο χειρουργος να βλεπει την μια απ τις 2 και κατα την εξαγωγη αμελησε την 2η λογο μη ορατοτητας της κ διελυσε το τριχοθυλακιο...

Εδω επισης βλεπουμε αυτο που φωναζω τοσο καιρο......κοιταξτε σε πραγματικο θυλακιο που βρισκεται σε ΤΕΛΟΓΕΝΗ φαση ποσο πιο πανω εχει ανεβει σε σχεση με το διπλανο του που ειναι σε αναγεννη ειναι σχεδον στο μισο βαθος κ σας το εχω πει κ με τις φωτο που ποσταρα στα προηγουμενα ποστ στα οποια ο cvial ειπε οτι οι εικονες ειναι παραστατικες . Εδω βλεπουμε οτι δεν ηταν καθολου παραστατικες αποδιδαν την πραγματικη κατασταση κ φαινεται κατα την εξαγωγη ενος πραγματικου τριχοθυλακιου πλεον η διαφορα βαθους τους , επισης κ τα δυο εχουν επανω τους παπιλα κοιταχτε που βρισκεται η παπιλα του ενος κ που του αλλου. Αυτο το αναφερω γιατι ο Cvial θεωρει οτι η παπιλα βρισκεται σε safe βαθος. Βεβαια δεν ειναι αναγκη οπως βλεπουμε να τραυματιστει μονο η παπιλα , εγω προσωπικα δεν ειπα ποτε κατι τετοιο,
οποιοδηποτε οπως βλεπουμε δομικο στοιχειο του θυλακα παθει καποια ριξη το τριχοθυλακιο απλα καταστρεφετε, ειτε στην παπιλα ειτε στον βολβο ειτε στο τοιχωματου μερικως η γενικως...ειτε στον μυ που το στηριζει... Ολα αποτελουν τα δομικα στοιχεια που τα εχω δειξει παλι σε προηγουμενο ποστ στο νημα εδω κ οποιοδηποτε μελος του παθει ζημια το τριχοθυλακιο χανεται κ εδω βλεπουμε μερικες απ τις ζημιες που μπορουν να παθουν. Να σημειωσω οτι το λευκο-κιτρινο και πολυ αχνο σαν ημιρευστο υλικο που φαινονται να εχουν οι τριχες, δεν μιλαω για το παχυ κιτρινο που ειναι ολο το graft μιλαω για το λευκοκιτρινο το αχνο που εχουν οι τριχες γυρω τους ειναι το σωμα τους κ αναποσπαστο κομματι του κορμου τους.....κοιταξτε ποσο ευαισθητο ειναι κ αν παθει το οτιδηποτε απο λεπιδα απλα τραυματιζεται πολυ ευκολα κ καταστει τις περισσοτερες φορες το τριχοθυλακιο αχρηστο...

Στην επομενη φωτο θα δουμε παλι σε μεγεθυνση πραγματικο graft με τις τριχοθυλακιακες του μοναδες επανω 1,2,3 κτλπ..
η 4η στο ποστ αυτο.

γραφτς - τριχοθυλακια.jpg


Σε αυτην την φωτο καταλαβαινουμε οτι οταν ενας θυλακας ειναι πολυτριχος ειναι αρκετα πιο παχυς !! Αρα πιο παχιες πρεπει να ειναι και οι οπες που θα γινουν. Οταν κανουμε επεμβαση στο crown ο γιατρος στοχευει συνηθως τα πολυθυλακια σε σχεση με οταν κανουμε στην hairline που στοχευει κ σε μονοθυλακια.... με αποτελεσμα οι οπες να χρειαζεται να ειναι με μεγαλυτερο punch κ πιο χοντρες ( αυτο αυτοματως σημαινει κ μεγαλυτερη ζημια ).

Λιγα λογια τωρα για τον κυκλο της τριχας. Οπως ειπα κ στα προηγουμενα ποστ ειναι ανεγεννη καταγενη τελογενη τα σταδια κ τα εχω αναλυσει.
παρακατω θα δειξω φωτο απο αρθρα για την τριχοπτωση να εστιασω σε αυτα που θελω κ ενδιαφερουν για την περιπτωση εδω του συγκεκριμενου νηματος.

Εδω εξηγει λιγο για την φαση της τελογενης καταστασης των τριχων.

εξηγει τελογενη φαση.jpg


Εδω εξηγει οτι μειωνεται ο ογκος του τριχωτου αλλα οι βολβοι ΔΕΝ ειναι νεκροι απλα ειναι σε χειμερια ναρκη (τελογενη φαση) κ οσο περισσοτερο διαστημα μενουν ετσι τοσο αυξανεται κ ο αριθμος των τριχων που λειπουν απ το τριχωτο σε πραγματικο χρονο....
Μονο που οι θυλακες ΔΕΝ ειναι νεκροι σημειωνω.


Στην επομενη φωτο μας λεει το εξης αλλο στοιχειο , οτι κατα την φαση του miniaturization που ειναι κ ο @giannis1991 οι τριχες περνανε
σε τελογενη φαση κ μαλιστα σε μεγαλο ποσοστο !! Κ εξηγει οτι υπαρχει μια μακρα πορια που αδυνατιζουν κ την πορια προς το vellus hair...
εδω να εξηγησουμε οτι αυτο περνει αρκετα χρονια ωσπου μια τριχα να χαθει εντελως κ περναει απο αρκετες τελογενης φασεις (resting phases -προκειμενου να επιβιωσει) που διαρκουν ολο κ περισσοτερο ωσπου να καταληξει να γινει vellus κ να χαθει οριστικα.

τελογενη φαση-velus hair.jpg



Στην επομενη φωτο θα δουμε κατι πολυ σημαντικο που αφορα παρα πολυ την περιπτωση των crown και του Γιαννη συγκεκριμενα γι αυτο κ την αναφερω.

2πλο θυλακιο φθηνει σε μονο.jpg


Εδω η φωτο απο πανω λεει το εξης μαγικο στοιχειο κλειδι. Οτι οταν ενα θυλακιο εχει μια τριχα χανεται πολυ πιο γρηγορα απ οταν εχει 2 η 3 η περισσοτερες.
Πρεπει να γινει κατανοητο κατι. Τα μονα θυλακια στην κεφαλη τεινουν να βρισκονται στην πλειοψηφια τους μπορστα στο κεφαλι κ τους κροταφους. Κι εκει ειναι που οι θεραπειες ΔΕΝ μπορουν να αποδωσουν καλα. Γιατι αυτα τα θυλακια ειναι κατα πλειοψηφιαν μονα,
και χανονται γρηγορα. Εκει ειναι ομως που δουλευεουν καλα οι Μεταμοσχευσεις μαλλιων γιατι εκει το δερμα καθαριζει ευκολα και ειναι κενο κ πανω και κατω. Κ το τοπιο ειναι καθαρο κ ετοιμο για μμ κ εκει ειναι που οι μμ δουλευουν καλυτερα.
ΠΑμε τωρα στο crown !!
Το Crown εχει κατα κορον πολυθυλακια 2,3,4 κλπ.... εχω ξαναπει κ σε προηγουμενο ποστ εδω οτι εχει βαρυ φορτιο κ γι αυτο εκει αργει κ η φυτρωση στις μμ. σε σχεση με τις hairline. Εδω τι μας λεει το αρθρο απο πανω οτι ενας θυλακας πρωτα αν ειναι διπλος γινεται μονος κ μετα αρχιζει να χανεται....αν ειναι 4πλος γινεται 3πλος μετα 2πλος μετα μονος κοκ.... Αυτη η διαδικασια περνει πολυ περισσοτερο χρονο για εναν θυλακα ωστε να καταστραφει εντελως κ να γινει vellus σε σχεση με ενα μονοθυλακιο ( που βρισκονται κυριως μπροστα) .
Γι αυτο κ στο κροουν δουλευουν πολυ καλα οι θεραπειες !!! Γιατι στην περιοχη αυτη οι θυλακες ΔΕΝ χανονται αμεσως.
Κ τα φαρμακα μπορουν να δωσουν επανεκφυση επειδη ακριβως οι θυλακες ειναι ακομα ζωντανοι !!!
Εκει ομως ΔΕΝ δουλευουν καλα οι μεταμοσχευσεις..... γιατι ακριβως το δερμα απο κατω δεν ειναι καθαρο οπως ειναι στο μπροστα μερος π εξηγησα πριν με αποτελεσμα οι φυτρωσεις να μην πηγαινουν καλα ειδικα οταν μιλαμε για crown που ειναι ακομα σε miniaturization οπως του Γιαννη.


Τωρα θα δουμε κατι αλλο θα δουμε τι τιμες ειναι φυσιολογικες σε ενα τριχοριζογραμμα.
στην φωτο απο κατω.

ποσοστα τριχοριζογραμα.jpg


Εδω βλεπουμε οτι οι τελογενη τριχες σε ενα φυσιολογικο ατομο (Γιαννης Μπεζος -μιας κ συνιθιζουμε να τον αναφερουμε ως το ειδωλο μας :D )
μπορουν να βρισκονται μεχρι κ σε ποσοστο 20% κ μαλιστα σε νορμαλ ατομο οχι σε ατομο που πασχει απο ΑΑ. Οπως βλεπουμε λεει οτι οταν εχουμε ΑΑ διαταρασσεται η αναλογια κ οπως εδειξα κ σε φωτο πιο πριν οι τελογενης αυξανονται πολυ σε ποσοστο ( Αλλα οι θυλακες δεν ειναι νεκροι απλα οι τριχες λειπουν ) .


Στην επομενη φωτο απο κατω θα δουμε το εξης , (που θα εξηγησω κατω απ τη φωτο )

τελογενη φαση 2-12 μηνες.jpg

Εδω λεει ξεκαθαρα για τους θυλακες π ειναι σε τελογενη φαση κ υπνωση κ μαλιστα λεει κατι πολυ σημαντικο
οι μηνες ειναι απο 2 εως 12 που βρισκονται ετσι.
Και θα εξηγησω,
ειναι 2 με 3 μηνες στα φυσιολογικα ατομα κ στις φυσιολογικες τριχες που δεν πασχουν απο ΑΑ. Βλεπουμε κ στις εμφυτευσεις οταν περνουμε
τους απο πισω υγιεις θυλακες κανουν δυο μηνες με τρεις να φυτρωσουν (μετρωντας απ τον 1ο μηνα κ μετα που τοτε μπαινουν σε τελογενη κ οχι απ την ημερα της επεμβασης ) γι αυτο εμεις βλεπουμε επανεκφυση τον 3ο κ 4ο που πρακτικα ειναι ο 2ος κ 3ος μετα την τελογενη φαση.

Στα ατομα ομως με ΑΑ ο χρονος που μενει ο θυλακας σε υπνωση αυξανεται κατα πολυ....μπορει να μεινει ετσι μεχρι κ 12 μηνες ( το εχω ξανα αναφερει σε προηγουμενο ποστ ) με αποτελεσμα οσο περισσοτερο μενουν οι θυλακες σε αυτη τη φαση τοσο περισσοτερο να αυξανεται κ το ποσοστο των τριχων που βρισκονται σε τελογενη φαση. Ειναι ευκολα κατανοητο αυτο...εφ οσων αυξανεται η χρονικη διαρκεια που μενουν σε τελογενη αντιστοιχα αυξανεται κ το ποσοστο που βρισκεται σε τελογενη στην περιοχη γιατι πολυ απλα αν καποια ειναι σε τελογενη εδω κ 10 μηνες θα ειναι μαζι με καποια που μπηκαν σημερα....δεν θα ηταν ποτε ομως κ οι δυο μαζι αυτες αν η πρωτη ειχε βγει απ τη φαση αυτη σε 3 μηνες αντι για 12......συσσορευεται πληθως τριχων σε αυτη τη φαση μεσω τις παρατεταμενης διαρκειας με αποτελεσμα το τριχωτο επανω να μειωνεται αισθητα !!! Ξαναλεω ομως, οι θυλακες απο κατω ειναι σε υπνωση κ οχι νεκροι.


Λοιπον ερχομενος στις παρατηρησεις του cvial τωρα ,
εχεις προσπαθησει να κανεις μια εξισωση στο τελευταιο ποστ η οποια κατ εμε ειναι τελειως αβασιμη γιατι πολυ απλα προσπαθεις να βρεις ενα αποτελεσμα μονο που στην πραγματικοτητα εχεις μονο αγνωστους στην εξισωση κ κανενα δεδομενο...... δεν γνωριζεις ποσο ειναι το ποσοστο των τελογενων τριχων που εχει στην περιοχη του crown ο Γιαννης.
Εχεις εικασει οτι ειναι 30-40% την στιγμη που το φυσιολογικο οριο οπως ειδαμε ειναι το 20%.
Ο Γιαννης στην περιοχη εχει αραιωση, εφ οσων μπορουμε κ την βλεπουμε με το ματι σημαινει οτι λειπει πανω απο το 50% των τριχων στην περιοχη. Το ποσο λειπει δεν το ξερω μπορει το 60% μπορει το 70% κοκ. Επισης ψαχνοντας την περιοχη του crown του Γιαννη δεν εχει ουτε μισο τετ. εκ. κενο που να μην εχει μεσα αρκετα θυλακια αυτο σημαινει οτι δεν εχει vellus στην περιοχη (τουλαχιστον οχι ακομα - θα δειξω φωτο του πιο μετα )
εχει παντου συνεχως μαλλι σε φαση miniaturization κ οχι σε vellus κι αν υπαρχουν καποια vellus ειναι ακομα πολυ πολυ πολυ λιγα γιατι ο Γιαννης εχει παντου μαλλι ακομα κ ΟΧΙ κενο δερμα. Αυτο σε συνδιασμο με το οτι μπορω κ βλεπω την αραιωση του με οδηγει στο συμπερασμα οτι λειπει πανω απο 50% των τριχων αρα εχει σιγουρα πανω απο 50% τριχες σε miniaturization το ποσο ακριβως δε το ξερω μπορει να εχει κ 70%. Μονο μια μετρηση θα το ελεγε αυτο.
Δευτερος παραγοντας στην εξισωση που προσπαθησες να κανεις ειναι ο αριθμος τριχων ανα θυλακιο κ εικαζεις οτι ειναι 2 αλλα παλι δεν μπορω να το δεχτω γιατι οπως εξηγησα και σε φωτο πιο πανω τα πολυθυλακια τεινουν να χανουν τον αριθμο τριχων τους και να μετατρεπονται σε μοναδες κ επειτα αρχιζουν να φθηνουν κ να μπαινουν σε miniaturization κ να οδηγουνται τελικως σε vellus. Οποτε μιας κ δεν εχει γινει καμμια μετρηση οχι μονο των τελογενων αλλα ουτε κ των θυλακιων πισω σε τι λογο εχουν πλεον υποπεσει στη φαση του miniaturization που βρισκονται δεν μπορω να κανω κανεναν υπολογισμo. Πιθανως να ειναι κατα πλειοψηφιαν μονοθυλακια εικαζω πλεον.....κ μαλιστα πολλες τριχες να εχουν χασει και τα micron τους σιγουρα !!

Αφου ειπαμε αυτα παμε τωρα στο τραυμα. Μιλας κ στεκεσαι αποκλειστικα κ μονο για τον τραυματισμο της papilla λες και η παπιλα ειναι ολο το στελεχος του τριχοθυλακιου η λες και ειναι το μονο που δεν κανει να τραυματιστει ενω αν τραυματιστει οτιδηποτε αλλο ειναι οκ.
Οχι δεν ειναι καθολου ετσι , οτιδηποτε κι αν τραυματιστει απ τον κορμο του θυλακα ο θυλακας καταστρεφεται κ μαλιστα κ αρκετα ευκολα...
Γι αυτο ειπα κ σε προηγουμενο παλι ποστ οτι η φορα των inscicions ειναι πολυ σημαντικη κ πρεπει πιστα να ακολουθουνται τα μαμα μαλλια για να μην τραυματιστουν τα γειτονικα τριχοθυλακια ειτε φαινονται ειτε οχι. Κ μιλησα κ για το ποστ που ειχε κανει η janna του saphiro για το θεμα αυτο με βιντεακι (το οποιο εψαξα αλλα δυστηχως δεν βρισκω, πανε κ χρονια ).

Οποτε εφ οσων εγω προβλεπω οτι ο Γιαννης εχει εκτεταμενα στην περιοχη του crown τελογενη θυλακια θεωρω οτι ειναι πολυ επικινδυνο το να αρχισεις να κανεις τρυπες σε αυτη τη περιοχη ( και μαλιστα τρυπες χοντρες γιατι επιλεγονται πολυθυλακια για το crown -οπως εδειξα κ σε φωτο πιο πανω ) Η προσεγγιση επρεπε να ειναι πιο ηπια της ταξεως των 1200-1500 μαξ θυλακιων . Οι 2500 οπες σε μια περιοχη με τοσες τριχες ακομα σε miniaturization κ τοσους ζωναντους θυλακες απο κατω σε υπνωση ηταν σκοτωμα ( το οποιο δεν φανηκε αμεσως....αλλα στους επομενους μηνες)

Αφου εχω μιλησει για τους τραυματισμους κ εχω δειξει κ πραγματικους θυλακες στην 3η φωτο αυτου του ποστ κ συγκεκριμενα την εικονα (G)
που δειχνει ποσο πιο ψηλα βρισκετε ενα τελογενες θυλακιο κ η παπιλα του ας μιλησουμε για βαθη.....

Καταρχην ουτος η αλλος ακομα κ αν δεν ειχε ο Γιαννης σε τελογενη φαση τα μαλλια του στην περιοχη κ βρισκονταν στο νορμαλ βαθος της αναγεννης φασης, και παλι θα τραυματιζονταν το στελεχος του θυλακα ειτε ο βολβος ειτε το οτιδηποτε. Γιατι πολυ απλα το βαθος που φυτευονται οι νεοι θυλακες ειναι ιδιο με το βαθος που βρισκονται οι υπαρχοντες..... αρα η λεπιδα που θα κανει την οπη θα βρει κ θα τεμιαχισει στανταρ καποιον θυλακα αν υπαρχει απο κατω, το οτι οι θυλακες ειναι σε τελογενη κ ανεβαινουν ακομα πιο κοντα στην επιφανεια αυτο ειναι το
κερασακι στην τουρτα....δεν υπαρχει ελπιδα σωτηριας αν γινει οπη πανω απο ενα τελογενη τριχοθυλακιο να την γλυτωσει....


Οπως θα δουμε στην φωτο απο κατω το μεγεθος κ το βαθος των θυλακιων της κεφαλης ειναι στα 4μμ~
κ εξηγει κ καποια αλλα στοιχεια ας πουμε το βαθος του μυ που στηριζει το θυλακιο ειναι μολις στο 1.65mm.
βαθος τριχοθυλακιων.jpg


Θα κανω συνεχεια σε 2ο ποστ !!!
 
Τελευταία επεξεργασία:

Panos1982

Well-Known Member
Συνεχεια του προηγουμενου Ποστ !!!

οπως ειπαμε ο θυλακας ειναι ~4μμ και επειδη καποιος εξυπνακιας μπορει να πει οτι το βαθος δεν ειναι αυτο,
να πουμε οτι ο θυλακας ξεκιναει σχεδον αμεσως κατω απ το δερμα... κ στην φωτο απο κατω βλεπουμε τα διαφορα βαθη
που βρισκονται οι θυλακες σε διαφορα σημεια του σωματος μας. Στο τριχωτο που ειναι το 1ο (scalp ) το δινει 3-5μμ

βαθος θυλακων πινακας.jpg



Εχοντας πει κι αυτο να δειξω αλλη μια φωτο απο κατω που μιλαει για το συνηθες βαθος των οπων σε μια μμ.

βαθος οπων.jpg


Εδω μας μιλαει για το βαθος κ τους συνηθεις τραυματισμους των θυλακιων που ειναι αυτοι που ανεφερα κ στο προηγουμενο ποστ.
Το μεσο βαθος φυτευσης ειναι στα 3μμ. Οι θυλακες μπορει να ειναι 4μμ σε μηκος αλλα ηταν λογικο να φυτευονται στα 3μμ γιατι δεν μπαινουν ευθεια καθετα μεσα στο δερμα αλλα εχουν μια καθετη κλιση περιπου 30°- 40°.
Στα 3 χιλιοστα που γινονται οι οπες μπορουν καλιστα να διαλυσουν οποιοδηποτε θυλακα ανενεργο βρισκεται απο κατω ακομα κι αν δεν ηταν
υπερυψωμενος λογο της τελογενους του φασης.

Αυτο μπορει ο καθενας να το διαπιστωσει κ στην καθημερινη του ζωη. Ποσοι απο εσας ή καποιος φιλος σας εχετε κουτουλησει σε καποιο δοκαρι η σε καποιο αιχμηρο αντικειμενο κ χτυπησατε το κεφαλι σας και στο σημειο δεν βγαλατε παλι ποτε ξανα μαλλια.....
ποσοι αν ξυρισουμε κοντο το μαλλι μας στα 3χιλ θα δουμε να εχουμε σημαδια απο χτυπηματακια που δεν βγαζουν μαλλι.....
γιατι εγιναν αυτα ?? γιατι χτυπηθηκαν μονο οι παπιλες ??? η γιατι εγιναν σε μεγαλυτερο βαθος απο τα 3-4 μμ που γινονται οι οπες ??
Σκεφτειτε το ειναι τοσο απλο δε θελει εξειδικευμενες γνωσεις.... πολυ ευκολα καταστρεφετε ενα τριχοθυλακιο αν κατι αιχμηρο το τραυματισει.


Εδω στην φωτο απο κατω βλεπουμε μια περιεργη μορφη τριχοπτωσης , ειναι απο υπερβολικο στρες κ για αυτο δεν εχει το γνωστο πατερν της ΑΑ.

αγχος τριχοπτωση.jpg



Στην φωτο αυτη απο πανω βλεπουμε μια πληρως κενη τρυπα ας πουμε οτι εχει διασταση 4χ5 εκ. = 20 τετ. εκ.
που εχει δημιουργηθει απο αγχος. Δηλαδη οι θυλακες για οσους δεν ξερουν παθαινουν υπερβολικο στρες κ πεφτουν μαζικα σε τελογενη φαση
ανα περιοχες....σε 100% τελογενη απ οτι βλεπετε.... αυτο μπορει να κρατησει ετσι μεχρι κ 1 χρονο αν δεν κανεις καποια αγχολυτικη θεραπεια.
Απο κατω απ το δερμα ολοι οι θυλακες ειναι ζωντανοι , βεβαια τριχα επανω δεν βλεπεις . φανταστειτε τωρα οτι παει καποιος γιατρος και βαζει μια
καλη πυκνοτητα της ταξεως του 50θυλ / εκ. θα πρεπει να κανει εκει μεσα 1000 οπες !!!! φανταζεστε την εικονα που θα εχει αυτη η τρυπα μετα απο αυτη την πανωλεθρια των 1000 οπων κ τη ζημια θα εοχυν παθει απο κατω οι θυλακες ?? θα ειναι σαν να εχει χτυπησει το κεφαλι του σε 1000 αιχμηρα δοκαρια :D θα χαθει πολυ μαλλι το οποιο αν δεν γινονταν οι οπες συντομα θα εβγαινε παλι στην επιφανεια.


Τωρα παμε στο κεφαλι του @giannis1991

γιαννης 1991.jpg


κοιταξτε καλα την περιοχη , δεν υπαρχει πουθενα ΚΕΝΟ σημειο στο crown. υπαρχει διαχυτο μαλλι παντου. σε ακομα αρκετα πυκνη μορφη.
Οι τριχες που ειναι εξω δεν ειναι vellus μεγαλωνουν ακομα κανονικα εχουν νορμαλ μεγεθος κ εμφανιση αλλα ειανι πιο λιγες γιατι ?
γιατι τα πολυθυλακια οπως εξηγησαμε της περιοχης εχουν γινει μονοθυλακια κ εχει πεσει τραγικα ο λογος στην περιοχη κ επισης πολλα απ αυτα τα θυλακια δεν εχουν ΚΑΝ τριχες επανω απ το δερμα γιατι βρισκονται σε υπνωση. Φαινεται ξεκαθαρα οτι το crown εχει ακομα καλες τριχες κ οτι ειναι σε φαση miniatirization . Ο Γιαννης στην φωτο αυτη ηταν 27 χρονων κ φανταζομαι οτι στα 21-22 πριν 5 χρονια απ τη φωτο αυτη οτι θα ειχε πολυ πυκνο μαλλι ακομα στην περιοχη. ( ας μας ποσταρεις Γιαννη μια φωτο η ας μας πεις κ ο ιδιος )
Αυτο σημαινει οτι λειπει πολυ τριχα σε πολυ μικρο χρονικο διαστημα , αυτο αυτοματως σημαινει μεγαλος αριθμος σε τελογενη φαση εφ οσων εγινε σε μικρο διαστημα κ επισης επειδη δεν πανε πολλα χρονια απο τοτε , οι θυλακες ακομα ΔΕΝ ειναι νεκροι αλλα σε υπνωση.
ΘΑ ειχε πολυ μεγαλη διαφορα αν ο Γιαννης ηταν 40 χρονων κ θα ειχε επισης διαφορα αν εχανε ολο αυτο το μαλλι σε 20 χρονια κ οχι σε 5.
Θα σημαινε οτι ο αριθμος τελογενων θα ηταν μικροτερος !!!


Δεν μπορεις να τον συγκρινεις με ενα crown σαν το απο κατω.
crown -velus hair.jpg


Εδω βλεπουμε ενα κροουν που δεν εχει ζωηρες τριχες που να μεγαλωνουν κανονικα....εχει προσπερασει το σταδιο του miniaturization
και βρισκεται στην φαση του vellus. Αν δειτε εχει συνεχως κενο δερμα κ οτι τριχα υπαρχει ειναι σχεδον ισχνη...
Η ηλικια του αν ειναι ας πουμε και 40 δεν μπορεις να συγκρινεις αυτο το εδαφος με του Γιαννη....ειναι σαφως πιο ετοιμο να δεχτει νεα τριχοθυλακια !!! Πρεπει να ξεχωριζεται ποτε ειστε σε καλο κ ασφαλες σημειο να επεμβετε στην περιοχη κ ποτε οχι κ παιζουν ρολο πολλοι παραγοντες σε αυτο. Απ την ηλικια τον ρυθμο τριχοπτωσης το ποσοστο τελογενων το αν περνετε φαρμακευτικη αγωγη κλπ....


Τελος να πω οτι ο Cvial καταληγει οτι φταιει ο μεγαλος αριθμος μοσχευματων οπως κ η ακουρευτη ( σε αυτα τα 2 συμφωνω πληρως κι εγω )
δεν επρεπε σε αυτο το κροουν που εχει ο Γιαννης με αυτη την εικονα κ με αυτα τα δεδομενα (μικρη ηλικια, χωρις φαρμακευτικη αγωγη)
να επεμβει τοσο επιθετικα ο γιατρος....επρεπε να γινει πολυ πιο ηπια προσεγγιση, κ λογο της φορα των θυλακιων της περιοχης επρεπε να γινει κουρεμενη κ οχι ακουρευτη να μειωθει οσο το δυνατον το transaction rate. Aυτα ειναι σιγουρα κ κατ εμε δυο βασικα λαθη που επαιξαν ρολο.

Ο Cvial αναφερεται κ στον γιατρο κ το προσωπικο. Εκει διαφωνω πολυ....
το μονο λαθος που εκανε οπως ειπα κατ εμε ο γιατρος ηταν η επιθετικη προσεγγιση,
οποιος γιατρος κι αν αναλαμβανε να κανει το ιδιο πραγμα κ να βαλει 2500 θυλακες εκει μεσα θα ειχε να αντιμετωπισει οτ ιδιο ακριβως προβλημα κ ο Γιαννης θα ειχε πανω κατω την ιδια εικονα που εχει σημερα. Το λαθος εγω το αποδιδω εκει κ οχι κατα την διαδικασια οχι στις placers οχι πουθενα αλλου.

Εξ αλλου αν ο Γιαννης ρωτουσε στον λορεντζο ας πουμε κ του ελεγε οτι δεν θα κανει φαρμακευτικη αγωγη κ ελεγε την ηλικια του κ εβλεπε την φαση του miniaturization που βρισκεται ο Γιαννης , τοτε ο λορεντζο δεν θα τον αναλαμβανε καν..... ειδικα χωρις αγωγη...
μονο με φινα και αν....και παλι πολυ πιο συντηρητικη προσεγγιση οχι 2500. ΔΕν θα εβαζε καν το χερι του εκει μεσα.
Και ας μην γελιομαστε ηταν επικυνδινο crown κ ο λορεν ως συντηρητικος δεν θα ηθελε να ρισκαρει...
τον συγκρινω με τον λορεντζο ως εναν πολυ καλο γιατρο κ επειδη τυχαινει να ειναι κ γιατρος του cvial.

Για του λογου το αληθες καποτε cvial ειχαμε παλι μια αντιπαραθεση στο δικο μου νημα

Επειδη ομως μ αρεσει να μιλαω μαζι σου αν μιλησουμε για μενα υποθετικα και πουμε οτι ηθελα να παω στον λορεντζο οχι δεν θα μου τα εβγαζε τα κουκια. Ειμαι σιγουρος οτι δεν θα βγαινανε. Κι αν τελικα βγαινανε θα βγαινανε μονο και μονο επειδη εγω ειχα παει πρωτα αλλου κ ειχα κανει στριπ. κ ειχα ριξει 3200 σε ολο το μπροστινο κομματι κ θα ειχε πιο ευκολο εργο. (που κ παλι αμφιβαλλω )
Αν πηγαινα με την παρθενα καραφλα μου δλδ τερμα αδειος μπροστα κ ανοιχτος πισω στο κροουν και να ειχα μονο λιγα μαλλια στο middle ( την γεφυρα δλδ απο αριστερα προς δεξια ) κ εβλεπε τη δοτρια μου κ τα χαρακτηριστικα της και την retro μου και το οτι δε προκειτε να παρω φινα
οχι Cvial με το χερι στη καρδια θα με εδιωχνε.

Θα συμφωνήσω απόλυτα ως προς το ότι ο Λορενζο δεν θα σε αναλάμβανε χωρίς φίνα όταν έκανες την 1μμ. Είναι σαφές. Μετά το στριπ όμως και την καταστασή της δότριας σου όπως την μέτρησε ο Erdo, ο Λορενζο θα σε αναλάμβανε. H διαφορά λόγου από το 2,07 στο 2,67 (μέση μαμίσια) δεν νομίζω ότι θα έκανε διαφορά σε φυσικότητα ούτε θα είχες θέμα κάλυψης.

Επειδη το ειχα και περιεργεια τοτε,
ειχα στειλει φορμα επικοινωνιας στο λορεν με ολα μου τα χαρακτηριστικα κ τις μετρησεις που ειχα κανει στον ερντο
και μαλιστα του εστειλα τις φωτο του consultation της asmed ακριβως πριν μπω χειρουργειο. με λογους παχος τριχας coverage value κλπ Βεβαια δεν του ειπα οτι εχω κανει ηδη την επεμβαση αλλα εστειλα ως υποψηφιος πελατης για να δω αν θα με αναλαμβανε....
κ η απαντηση ηταν η εξης...

sdgsdg.png


Oπως βλεπεις δεν θα με ανελαμβανε.....και επαληθευτηκα. Δεν το γνωστοποιησα ποτε στο φορουμ κ δεν υπηρχε κ λογος να το κανω ηταν για προσωπικη χρηση....
Οπως αντιλαμβανεσαι ομως δεν συμπιπτουν παντα οι αποψεις σου με της κλινικης του lorenzo...
γιατι οπως αντιλαμβανεσαι δεν ειναι μονο γιατρος αλλα εχει κ επιχειρηση κ δεν θελει να ρισκαρει με τυχον φτωχα αποτελεσματα.

Αλλα ας μην κρυβομαστε πισω απ το δαχτυλο μας, ηξερα κ ξερω πολυ καλα γιατι δεν με ανελαβε....
γιατι ειμαι κι εγω σε φαση miniaturization κ δεν κανω θεραπεια....κ ειμαι κ εγω ενα επικινδυνο περιστατικο
κ προφανως ο λορεντζο δεν θελει να ρισκαρει εχοντας ενα μετριο η φτωχο αποτελεσμα.
Κ γι αυτο με προτρεπει στην φινα, για να βγουν απ την τελογενη φαση κ να δει καλυτερα το τοπιο κ αναλογα να κρινει.
Αλλιως μου λεει να περιμενω... τι να περιμενω ομως ?? να αδειασω προφανως για να μπορει να δουλεψει πιο safe.
Ειχα αναφερει στην φορμα οτι επερνα φινα κ οτι δεν προκειτε να ξαναπαρω.

Ο λορεντζο δεν φοβηθηκε κατι αλλο, φοβηθηκε αυτο ακριβως που λεω, γιατι εγω δεν ημουν ενα παρθενο κεφαλι...ειχα ηδη κανει στριπ
του το εδειξα στις φωτο κ του το ειπα. Αρα ημουν ηδη ενα κεφαλι σημαδεμενο δεν θα τον πειραζε να συνεχισει τις μμ πανω μου γτ ακριβως ειχα ηδη μπει στον χωρο των μμ....δεν ημουν ενα περθενο κεφαλι που ηθελε να με προφυλαξει απ αυτο. Απλα δεν το εκανε για λογους ασφαλειας.

Και να σου πω και κατι, καλα εκανε !! Γιατι εγω εδω κ μερες προσπαθω να σας πω οτι δεν ειανι ο Γιαννης ιδιαιτερη περιπτωση κ οπου κι αν ειχε παει το ιδιο θα συνεβαινε κ δεν φταιει ο γιατρος κ το προσωπικο της κλινικης που πηγε ( περαν της επιθετικης προσεγισης )
φταιει που ο γιατρος πηρε το ρισκο. Οπως κ ο ερντο σε εμενα πηρε το ρισκο...ενω ο λορεν δε θα το επερνε...

Και εγω με την σειρα μου σας προετρεψα κ στο πιο προηγουμενο ποστ αν ειστε σαν τον Γιαννη και δεν κανετε θεραπεια να ΜΗΝ προχωρατε σε επεμβαση να περιμενετε να αδειασει η περιοχη αρκετα καλα γιατι το crown οπως περιεγραψα ειναι ιδιοτροπο σημειο για πολλους λογους που ανεφερα και δεν ειναι hairline .... και αν οι υποψηφιοι πελατες δεν το αντιλαμβανονται και θελουν να πανε με το ζορι να βαζουν μαλλι σε μια τοσο επικυνδινη κατασταση ισως τελικα ειναι καλυτερα να εχουν εναν αντιστοιχο λορεντζο μπορστα τους που θα τους σταματησει...ειναι προτιμοτερο απ το να παρουν ενα μετριο αποτελεσμα.....

Αυτα ειχα να πω.... ηθελα καιρο να κανω το ποστ αλλα ηταν πολυ μεγαλο κ το υλικο πολυ...
δεν εχω τον χρονο κ την πολυτελεια να αφιερωνω τοσο χρονο και δεν ξερω αν θα ξανα απαντησω κατι κι αν χρειαζεται κιολας να το κανω...
νομιζω οτι εχω καταθεσει αναλυτικα την αποψη μου....

Αυτη ειναι η αποψη μου την εχω ποσταρει καιρο μπορειτε να ψαξει κ ο καθενας μονος του γενικα ειμαστε στο 2020 πλεον.
Προσωπικα ασχολουμε με το συγκεκριμενο θρεντ τοσο πολυ οπως εχω ξαναπει επειδη προκειτε για τον Γιαννη κ λεω ξεκαθαρα την γνωμη μου κ την αποψη μου για την ακουσει κ ο ιδιος αλλα κ οι οποιοι ενδιαφερομενοι.... κ ειτε τη δεχονται ειτε οχι ας την εχουν στο μυαλο τους.

Θα περιμενω κι εγω την εκτιμηση του ιδιου του γιατρου που εκανε την επεμβαση να μας την ποσταρει εδω κι ο Γιαννης που τον εμπιστευομαι απολυτα κ ειναι εντελως ανιδιοτελης χρηστης κ θα ξανασυζητησουμε τοτε παλι.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Georgie

Well-Known Member
Με τη παρατήρηση οτι
στην alopecia areata δεν ειναι μονο το stress παράγοντας, αλλα ως αυτοάνοσο νόσημα ειναι contraindicated σε μεταμοσχευση . Κανεις και ποτε δεν επεμβαίνει σε τέτοια περιοχή .
Επίσης στα consultation πρεπει να αναφέρεται στο ιστορικό του περιστατικού, εάν υπήρχε ποτε περίοδος στη ζωη κάποιου που εμφάνισε τέτοιο νόσημα, οχι μονο στο τριχωτό της κεφαλής αλλα και στα γενια που ειναι και πιο συχνό.
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Συνεχεια του προηγουμενου Ποστ !!!

οπως ειπαμε ο θυλακας ειναι ~4μμ και επειδη καποιος εξυπνακιας μπορει να πει οτι το βαθος δεν ειναι αυτο,
να πουμε οτι ο θυλακας ξεκιναει σχεδον αμεσως κατω απ το δερμα... κ στην φωτο απο κατω βλεπουμε τα διαφορα βαθη
που βρισκονται οι θυλακες σε διαφορα σημεια του σωματος μας. Στο τριχωτο που ειναι το 1ο (scalp ) το δινει 3-5μμ

Προβολή συνημμένου 25244


Εχοντας πει κι αυτο να δειξω αλλη μια φωτο απο κατω που μιλαει για το συνηθες βαθος των οπων σε μια μμ.

Προβολή συνημμένου 25245

Εδω μας μιλαει για το βαθος κ τους συνηθεις τραυματισμους των θυλακιων που ειναι αυτοι που ανεφερα κ στο προηγουμενο ποστ.
Το μεσο βαθος φυτευσης ειναι στα 3μμ. Οι θυλακες μπορει να ειναι 4μμ σε μηκος αλλα ηταν λογικο να φυτευονται στα 3μμ γιατι δεν μπαινουν ευθεια καθετα μεσα στο δερμα αλλα εχουν μια καθετη κλιση περιπου 30°- 40°.
Στα 3 χιλιοστα που γινονται οι οπες μπορουν καλιστα να διαλυσουν οποιοδηποτε θυλακα ανενεργο βρισκεται απο κατω ακομα κι αν δεν ηταν
υπερυψωμενος λογο της τελογενους του φασης.

Αυτο μπορει ο καθενας να το διαπιστωσει κ στην καθημερινη του ζωη. Ποσοι απο εσας ή καποιος φιλος σας εχετε κουτουλησει σε καποιο δοκαρι η σε καποιο αιχμηρο αντικειμενο κ χτυπησατε το κεφαλι σας και στο σημειο δεν βγαλατε παλι ποτε ξανα μαλλια.....
ποσοι αν ξυρισουμε κοντο το μαλλι μας στα 3χιλ θα δουμε να εχουμε σημαδια απο χτυπηματακια που δεν βγαζουν μαλλι.....
γιατι εγιναν αυτα ?? γιατι χτυπηθηκαν μονο οι παπιλες ??? η γιατι εγιναν σε μεγαλυτερο βαθος απο τα 3-4 μμ που γινονται οι οπες ??
Σκεφτειτε το ειναι τοσο απλο δε θελει εξειδικευμενες γνωσεις.... πολυ ευκολα καταστρεφετε ενα τριχοθυλακιο αν κατι αιχμηρο το τραυματισει.


Εδω στην φωτο απο κατω βλεπουμε μια περιεργη μορφη τριχοπτωσης , ειναι απο υπερβολικο στρες κ για αυτο δεν εχει το γνωστο πατερν της ΑΑ.

Προβολή συνημμένου 25246


Στην φωτο αυτη απο πανω βλεπουμε μια πληρως κενη τρυπα ας πουμε οτι εχει διασταση 4χ5 εκ. = 20 τετ. εκ.
που εχει δημιουργηθει απο αγχος. Δηλαδη οι θυλακες για οσους δεν ξερουν παθαινουν υπερβολικο στρες κ πεφτουν μαζικα σε τελογενη φαση
ανα περιοχες....σε 100% τελογενη απ οτι βλεπετε.... αυτο μπορει να κρατησει ετσι μεχρι κ 1 χρονο αν δεν κανεις καποια αγχολυτικη θεραπεια.
Απο κατω απ το δερμα ολοι οι θυλακες ειναι ζωντανοι , βεβαια τριχα επανω δεν βλεπεις . φανταστειτε τωρα οτι παει καποιος γιατρος και βαζει μια
καλη πυκνοτητα της ταξεως του 50θυλ / εκ. θα πρεπει να κανει εκει μεσα 1000 οπες !!!! φανταζεστε την εικονα που θα εχει αυτη η τρυπα μετα απο αυτη την πανωλεθρια των 1000 οπων κ τη ζημια θα εοχυν παθει απο κατω οι θυλακες ?? θα ειναι σαν να εχει χτυπησει το κεφαλι του σε 1000 αιχμηρα δοκαρια :D θα χαθει πολυ μαλλι το οποιο αν δεν γινονταν οι οπες συντομα θα εβγαινε παλι στην επιφανεια.


Τωρα παμε στο κεφαλι του @giannis1991

Προβολή συνημμένου 25247

κοιταξτε καλα την περιοχη , δεν υπαρχει πουθενα ΚΕΝΟ σημειο στο crown. υπαρχει διαχυτο μαλλι παντου. σε ακομα αρκετα πυκνη μορφη.
Οι τριχες που ειναι εξω δεν ειναι vellus μεγαλωνουν ακομα κανονικα εχουν νορμαλ μεγεθος κ εμφανιση αλλα ειανι πιο λιγες γιατι ?
γιατι τα πολυθυλακια οπως εξηγησαμε της περιοχης εχουν γινει μονοθυλακια κ εχει πεσει τραγικα ο λογος στην περιοχη κ επισης πολλα απ αυτα τα θυλακια δεν εχουν ΚΑΝ τριχες επανω απ το δερμα γιατι βρισκονται σε υπνωση. Φαινεται ξεκαθαρα οτι το crown εχει ακομα καλες τριχες κ οτι ειναι σε φαση miniatirization . Ο Γιαννης στην φωτο αυτη ηταν 27 χρονων κ φανταζομαι οτι στα 21-22 πριν 5 χρονια απ τη φωτο αυτη οτι θα ειχε πολυ πυκνο μαλλι ακομα στην περιοχη. ( ας μας ποσταρεις Γιαννη μια φωτο η ας μας πεις κ ο ιδιος )
Αυτο σημαινει οτι λειπει πολυ τριχα σε πολυ μικρο χρονικο διαστημα , αυτο αυτοματως σημαινει μεγαλος αριθμος σε τελογενη φαση εφ οσων εγινε σε μικρο διαστημα κ επισης επειδη δεν πανε πολλα χρονια απο τοτε , οι θυλακες ακομα ΔΕΝ ειναι νεκροι αλλα σε υπνωση.
ΘΑ ειχε πολυ μεγαλη διαφορα αν ο Γιαννης ηταν 40 χρονων κ θα ειχε επισης διαφορα αν εχανε ολο αυτο το μαλλι σε 20 χρονια κ οχι σε 5.
Θα σημαινε οτι ο αριθμος τελογενων θα ηταν μικροτερος !!!


Δεν μπορεις να τον συγκρινεις με ενα crown σαν το απο κατω.
Προβολή συνημμένου 25248

Εδω βλεπουμε ενα κροουν που δεν εχει ζωηρες τριχες που να μεγαλωνουν κανονικα....εχει προσπερασει το σταδιο του miniaturization
και βρισκεται στην φαση του vellus. Αν δειτε εχει συνεχως κενο δερμα κ οτι τριχα υπαρχει ειναι σχεδον ισχνη...
Η ηλικια του αν ειναι ας πουμε και 40 δεν μπορεις να συγκρινεις αυτο το εδαφος με του Γιαννη....ειναι σαφως πιο ετοιμο να δεχτει νεα τριχοθυλακια !!! Πρεπει να ξεχωριζεται ποτε ειστε σε καλο κ ασφαλες σημειο να επεμβετε στην περιοχη κ ποτε οχι κ παιζουν ρολο πολλοι παραγοντες σε αυτο. Απ την ηλικια τον ρυθμο τριχοπτωσης το ποσοστο τελογενων το αν περνετε φαρμακευτικη αγωγη κλπ....


Τελος να πω οτι ο Cvial καταληγει οτι φταιει ο μεγαλος αριθμος μοσχευματων οπως κ η ακουρευτη ( σε αυτα τα 2 συμφωνω πληρως κι εγω )
δεν επρεπε σε αυτο το κροουν που εχει ο Γιαννης με αυτη την εικονα κ με αυτα τα δεδομενα (μικρη ηλικια, χωρις φαρμακευτικη αγωγη)
να επεμβει τοσο επιθετικα ο γιατρος....επρεπε να γινει πολυ πιο ηπια προσεγγιση, κ λογο της φορα των θυλακιων της περιοχης επρεπε να γινει κουρεμενη κ οχι ακουρευτη να μειωθει οσο το δυνατον το transaction rate. Aυτα ειναι σιγουρα κ κατ εμε δυο βασικα λαθη που επαιξαν ρολο.

Ο Cvial αναφερεται κ στον γιατρο κ το προσωπικο. Εκει διαφωνω πολυ....
το μονο λαθος που εκανε οπως ειπα κατ εμε ο γιατρος ηταν η επιθετικη προσεγγιση,
οποιος γιατρος κι αν αναλαμβανε να κανει το ιδιο πραγμα κ να βαλει 2500 θυλακες εκει μεσα θα ειχε να αντιμετωπισει οτ ιδιο ακριβως προβλημα κ ο Γιαννης θα ειχε πανω κατω την ιδια εικονα που εχει σημερα. Το λαθος εγω το αποδιδω εκει κ οχι κατα την διαδικασια οχι στις placers οχι πουθενα αλλου.

Εξ αλλου αν ο Γιαννης ρωτουσε στον λορεντζο ας πουμε κ του ελεγε οτι δεν θα κανει φαρμακευτικη αγωγη κ ελεγε την ηλικια του κ εβλεπε την φαση του miniaturization που βρισκεται ο Γιαννης , τοτε ο λορεντζο δεν θα τον αναλαμβανε καν..... ειδικα χωρις αγωγη...
μονο με φινα και αν....και παλι πολυ πιο συντηρητικη προσεγγιση οχι 2500. ΔΕν θα εβαζε καν το χερι του εκει μεσα.
Και ας μην γελιομαστε ηταν επικυνδινο crown κ ο λορεν ως συντηρητικος δεν θα ηθελε να ρισκαρει...
τον συγκρινω με τον λορεντζο ως εναν πολυ καλο γιατρο κ επειδη τυχαινει να ειναι κ γιατρος του cvial.

Για του λογου το αληθες καποτε cvial ειχαμε παλι μια αντιπαραθεση στο δικο μου νημα





Επειδη το ειχα και περιεργεια τοτε,
ειχα στειλει φορμα επικοινωνιας στο λορεν με ολα μου τα χαρακτηριστικα κ τις μετρησεις που ειχα κανει στον ερντο
και μαλιστα του εστειλα τις φωτο του consultation της asmed ακριβως πριν μπω χειρουργειο. με λογους παχος τριχας coverage value κλπ Βεβαια δεν του ειπα οτι εχω κανει ηδη την επεμβαση αλλα εστειλα ως υποψηφιος πελατης για να δω αν θα με αναλαμβανε....
κ η απαντηση ηταν η εξης...

Προβολή συνημμένου 25250

Oπως βλεπεις δεν θα με ανελαμβανε.....και επαληθευτηκα. Δεν το γνωστοποιησα ποτε στο φορουμ κ δεν υπηρχε κ λογος να το κανω ηταν για προσωπικη χρηση....
Οπως αντιλαμβανεσαι ομως δεν συμπιπτουν παντα οι αποψεις σου με της κλινικης του lorenzo...
γιατι οπως αντιλαμβανεσαι δεν ειναι μονο γιατρος αλλα εχει κ επιχειρηση κ δεν θελει να ρισκαρει με τυχον φτωχα αποτελεσματα.

Αλλα ας μην κρυβομαστε πισω απ το δαχτυλο μας, ηξερα κ ξερω πολυ καλα γιατι δεν με ανελαβε....
γιατι ειμαι κι εγω σε φαση miniaturization κ δεν κανω θεραπεια....κ ειμαι κ εγω ενα επικινδυνο περιστατικο
κ προφανως ο λορεντζο δεν θελει να ρισκαρει εχοντας ενα μετριο η φτωχο αποτελεσμα.
Κ γι αυτο με προτρεπει στην φινα, για να βγουν απ την τελογενη φαση κ να δει καλυτερα το τοπιο κ αναλογα να κρινει.
Αλλιως μου λεει να περιμενω... τι να περιμενω ομως ?? να αδειασω προφανως για να μπορει να δουλεψει πιο safe.
Ειχα αναφερει στην φορμα οτι επερνα φινα κ οτι δεν προκειτε να ξαναπαρω.

Ο λορεντζο δεν φοβηθηκε κατι αλλο, φοβηθηκε αυτο ακριβως που λεω, γιατι εγω δεν ημουν ενα παρθενο κεφαλι...ειχα ηδη κανει στριπ
του το εδειξα στις φωτο κ του το ειπα. Αρα ημουν ηδη ενα κεφαλι σημαδεμενο δεν θα τον πειραζε να συνεχισει τις μμ πανω μου γτ ακριβως ειχα ηδη μπει στον χωρο των μμ....δεν ημουν ενα περθενο κεφαλι που ηθελε να με προφυλαξει απ αυτο. Απλα δεν το εκανε για λογους ασφαλειας.

Και να σου πω και κατι, καλα εκανε !! Γιατι εγω εδω κ μερες προσπαθω να σας πω οτι δεν ειανι ο Γιαννης ιδιαιτερη περιπτωση κ οπου κι αν ειχε παει το ιδιο θα συνεβαινε κ δεν φταιει ο γιατρος κ το προσωπικο της κλινικης που πηγε ( περαν της επιθετικης προσεγισης )
φταιει που ο γιατρος πηρε το ρισκο. Οπως κ ο ερντο σε εμενα πηρε το ρισκο...ενω ο λορεν δε θα το επερνε...

Και εγω με την σειρα μου σας προετρεψα κ στο πιο προηγουμενο ποστ αν ειστε σαν τον Γιαννη και δεν κανετε θεραπεια να ΜΗΝ προχωρατε σε επεμβαση να περιμενετε να αδειασει η περιοχη αρκετα καλα γιατι το crown οπως περιεγραψα ειναι ιδιοτροπο σημειο για πολλους λογους που ανεφερα και δεν ειναι hairline .... και αν οι υποψηφιοι πελατες δεν το αντιλαμβανονται και θελουν να πανε με το ζορι να βαζουν μαλλι σε μια τοσο επικυνδινη κατασταση ισως τελικα ειναι καλυτερα να εχουν εναν αντιστοιχο λορεντζο μπορστα τους που θα τους σταματησει...ειναι προτιμοτερο απ το να παρουν ενα μετριο αποτελεσμα.....

Αυτα ειχα να πω.... ηθελα καιρο να κανω το ποστ αλλα ηταν πολυ μεγαλο κ το υλικο πολυ...
δεν εχω τον χρονο κ την πολυτελεια να αφιερωνω τοσο χρονο και δεν ξερω αν θα ξανα απαντησω κατι κι αν χρειαζεται κιολας να το κανω...
νομιζω οτι εχω καταθεσει αναλυτικα την αποψη μου....

Αυτη ειναι η αποψη μου την εχω ποσταρει καιρο μπορειτε να ψαξει κ ο καθενας μονος του γενικα ειμαστε στο 2020 πλεον.
Προσωπικα ασχολουμε με το συγκεκριμενο θρεντ τοσο πολυ οπως εχω ξαναπει επειδη προκειτε για τον Γιαννη κ λεω ξεκαθαρα την γνωμη μου κ την αποψη μου για την ακουσει κ ο ιδιος αλλα κ οι οποιοι ενδιαφερομενοι.... κ ειτε τη δεχονται ειτε οχι ας την εχουν στο μυαλο τους.

Θα περιμενω κι εγω την εκτιμηση του ιδιου του γιατρου που εκανε την επεμβαση να μας την ποσταρει εδω κι ο Γιαννης που τον εμπιστευομαι απολυτα κ ειναι εντελως ανιδιοτελης χρηστης κ θα ξανασυζητησουμε τοτε παλι.

Αυτή είναι η πρώτη από τις απαντήσεις σε αυτά που έγραψε ο Panos1982. Επειδή θέλει καιρό θα απαντήσω σταδιακά και ολοκληρωμένα όταν βρω χρόνο.

Ας ξεκινήσω με τον Λορένζο. Το ότι δεν σε ανέλαβε ο Λορένζο χωρίς την χρήση φίνας ΔΕΝ σημαίνει ότι ισχύουν τα προηγούμενα ή τα επόμενα από αυτά που γράφεις. Έχουν πολλά λογικά κενά οι συλλογισμοί σου τα οποία θα αναλύσω έχοντας πολύ καλή γνώση της στρατηγικής που ακολουθεί.

1. Είναι στάνταρντ πρακτική του Λορενζο να απαντά μέσω της Grace (Αγγλίδα extractor που απαντά σε μη Ισπανόφωνους πελάτες) για χρήση φίνας όταν ο υποψήφιος στείλει email και η ηλικία του είναι κάτω των 45 ετών, ιδιαίτερα όταν έχει επιβαρυμένο ιστορικό δότριας και προχωρημένο NW. Έχω τονίσει κατ' επανάληψη σε όλους όσους θέλουν να κάνουν μμ στον Λορένζο να κάνουν live consultation, αν έχουν πρόβλημα με φίνα, και να ΜΗΝ στέλνουν email γιατί η απάντηση θα είναι σαν αυτή που πήρες. Από το consultation στην Αθήνα όπου εξετάστηκαν 34 υποψήφιοι που επιλέχθηκαν από ένα αρχικό δείγμα 100+ με φώτο και πλήρες ιστορικό, είδαμε ότι οι αρχικές εκτιμήσεις μέσω φώτο σε σχέση με αυτά που έβγαλε το live consultation είχαν μεγάλη (έως και ανατρεπτική) διαφορά. Για παράδειγμα: ανέλαβε 3 υποψηφίους (οι οποίοι έκαναν και μμ) χωρίς χρήση φίνας όταν εξέτασε το εύρος, την πυκνότητα, την κατάσταση της δότριας και το διαφαινόμενο NW και είδε ότι βγαίνουν τα κουκιά και οι υποψήφιοι αληθινά (λόγω στάσης ζωής) δεν ήθελαν φίνα. Και οι 3 στο παρελθόν είχαν πάρει παρόμοιο με σένα email.

2. Δεν είναι λογικό να συμπεραίνεις και να γράφεις για "του λόγου το αληθές" επειδή σου έγραψε ότι πρέπει να πάρεις φίνα αυτό αποδεικνύει τους ισχυρισμούς σου περί τελογενών, ρίσκου, παρθένου κεφαλιού, κλπ. Η αλήθεια είναι εντελώς διαφορετική και στο λέω επειδή έχω περάσει αμέτρητες ώρες πέρυσι με το consultation και τους υποψηφίους για να καταλάβω την λογική πάνω στην οποία κινείται και η οποία είναι σαφής. Την φίνα την δίνει για να ελέγξει την δότρια κατά κύριο λόγο, πολύ δευτερευόντως για την λήπτρια έως και καθόλου για το σοκλος. Το έχει πει σε μένα άπειρες φορές και το είπε και σε όλα τα μέλη που ήρθαν. Αυτή είναι η τακτική του έτσι ώστε να κάνει ένα ολοκληρωμένο πλάνο μμ με ελέγξιμο το ισοζύγιο δότριας/λήπτριας σε βάθος χρόνου. Δεν τον νοιάζει αν παίρνεις φινα για να επέμβει στο crown, δεν είναι αυτό το πρόβλημά του, δεν σε απορρίπτει για αυτό το λόγο. Στο δικό μου το crown που είναι πιο "δάσος" από αυτό του Γιάννη μου έχει πει 5-6 φορές να μου βάλει 500g ΧΩΡΙΣ φίνα. Όταν τον ρώτησα, χωρίς φίνα?, η απάντηση ήταν: ναι δεν έχω πρόβλημα να κάνω πύκνωση χωρίς φίνα και το κάνω μέχρι εκεί που μπορώ, ακόμα και με φίνα δεν θα βάλω περισσότερα. His words.

3. Ως προς το αν παίζει ρόλο ο γιατρός (πέραν των άλλων 2 βασικών αιτιών που συμφωνούμε). Μα δεν είναι προφανές ότι παίζει τεράστιο ρόλο ο γιατρός από το αυτονόητο, δηλαδή από το να ξέρει πόσα πρέπει να σου βάλει έτσι ώστε να μην έχεις πρόβλημα? Αυτό που εσύ απλουστευτικά προσπερνάς σαν "επιθετική προσέγγιση" είναι το alter ego της εμπειρίας και της ικανότητας του γιατρού. Άρα πως δεν παίζει ρόλο ο γιατρός?

4. Και για να σταματήσουμε με τις υποθέσεις, του έστειλα τις φώτο του Γιάννη προ μμ (χωρίς περαιτέρω ανάλυση σαν να είναι υποψήφιος για μμ) με το απλό ερώτημα, αυτή είναι η ηλικία, χωρίς φίνα προ/μετά, πόσα μπορείς να βάλεις (αν μπορείς) με ασφάλεια σε αυτή την περιοχή. Απάντηση: γύρω στα 750-1000.
 
Τελευταία επεξεργασία:

gregkont13

Verified MM member
Αυτή είναι η πρώτη από τις απαντήσεις σε αυτά που έγραψε ο Panos1982. Επειδή θέλει καιρό θα απαντήσω σταδιακά και ολοκληρωμένα όταν βρω χρόνο.

Ας ξεκινήσω με τον Λορένζο. Το ότι δεν σε ανέλαβε ο Λορένζο χωρίς την χρήση φίνας ΔΕΝ σημαίνει ότι ισχύουν τα προηγούμενα ή τα επόμενα από αυτά που γράφεις. Έχουν πολλά λογικά κενά οι συλλογισμοί σου τα οποία θα αναλύσω έχοντας πολύ καλή γνώση της στρατηγικής που ακολουθεί.

1. Είναι στάνταρντ πρακτική του Λορενζο να απαντά μέσω της Grace (Αγγλίδα extractor που απαντά σε μη Ισπανόφωνους πελάτες) για χρήση φίνας όταν ο υποψήφιος στείλει email και η ηλικία του είναι κάτω των 45 ετών, ιδιαίτερα όταν έχει επιβαρυμένο ιστορικό δότριας και προχωρημένο NW. Έχω τονίσει κατ' επανάληψη σε όλους όσους θέλουν να κάνουν μμ στον Λορένζο να κάνουν live consultation, αν έχουν πρόβλημα με φίνα, και να ΜΗΝ στέλνουν email γιατί η απάντηση θα είναι σαν αυτή που πήρες. Από το consultation στην Αθήνα όπου εξετάστηκαν 34 υποψήφιοι που επιλέχθηκαν από ένα αρχικό δείγμα 100+ με φώτο και πλήρες ιστορικό, είδαμε ότι οι αρχικές εκτιμήσεις μέσω φώτο σε σχέση με αυτά που έβγαλε το live consultation είχαν μεγάλη (έως και ανατρεπτική) διαφορά. Για παράδειγμα. ανέλαβε 3 υποψηφίους (οι οποίοι έκαναν και μμ) χωρίς χρήση φίνας όταν εξέτασε το εύρος, την πυκνότητα, την κατάσταση της δότριας και το διαφαινόμενο NW και είδε ότι βγαίνουν τα κουκιά και οι υποψήφιοι αληθινά (λόγω στάσης ζωής) δεν ήθελαν φίνα. Και οι 3 στο παρελθόν είχαν πάρει παρόμοιο με σένα email.

2. Δεν είναι λογικό να συμπεραίνεις και να γράφεις για "του λόγου το αληθές" επειδή σου έγραψε ότι πρέπει να πάρεις φίνα αυτό αποδεικνύει τους ισχυρισμούς σου περί τελογενών, ρίσκου, παρθένου κεφαλιού, κλπ. Η αλήθεια είναι εντελώς διαφορετική και στο λέω επειδή έχω περάσει αμέτρητες ώρες πέρυσι με το consultation και τους υποψηφίους για να καταλάβω την λογική πάνω στην οποία κινείται και η οποία είναι σαφής. Την φίνα την δίνει για να ελέγξει την δότρια κατά κύριο λόγο, πολύ δευτερευόντως για την λήπτρια έως και καθόλου για το σοκλος. Το έχει πει σε μένα άπειρες φορές και το είπε και σε όλα τα μέλη που ήρθαν. Αυτή είναι η τακτική του έτσι ώστε να κάνει ένα ολοκληρωμένο πλάνο μμ με ελέγξιμο το ισοζύγιο δότριας/λήπτριας σε βάθος χρόνου. Δεν τον νοιάζει αν παίρνεις φινα για να επέμβει στο crown, δεν είναι αυτό το πρόβλημά του, δεν σε απορρίπτει για αυτό το λόγο. Στο δικό μου το crown που είναι πιο "δάσος" από αυτό του Γιάννη μου έχει πει 5-6 φορές να μου βάλει 500g ΧΩΡΙΣ φίνα. Όταν τον ρώτησα, χωρίς φίνα?, η απάντηση ήταν: ναι δεν έχω πρόβλημα να κάνω πύκνωση χωρίς φίνα και το κάνω μέχρι εκεί που μπορώ, ακόμα και με φίνα δεν θα βάλω περισσότερα. His words.

3. Ως προς το αν παίζει ρόλο ο γιατρός (πέραν των άλλων 2 βασικών αιτιών που συμφωνούμε). Μα δεν είναι προφανές ότι παίζει τεράστιο ρόλο ο γιατρός από το αυτονόητο, δηλαδή από το να ξέρει πόσα πρέπει να σου βάλει έτσι ώστε να μην έχεις πρόβλημα? Αυτό που εσύ απλουστευτικά προσπερνάς σαν "επιθετική προσέγγιση" είναι το alter ego της εμπειρίας και της ικανότητας του γιατρού. Άρα πως δεν παίζει ρόλο ο γιατρός?

4. Και για να σταματήσουμε με τις υποθέσεις, του έστειλα τις φώτο του Γιάννη προ μμ (χωρίς περαιτέρω ανάλυση σαν να είναι υποψήφιος για μμ) με το απλό ερώτημα, αυτή είναι η ηλικία, χωρίς φίνα προ/μετά, πόσα μπορείς να βάλεις (αν μπορείς) με ασφάλεια σε αυτή την περιοχή. Απάντηση: γύρω στα 750-1000.

Ως προς το 1, αυτο δειχνει προχειρη αντιμετωπιση κατα τη γνώμη μου. Απο τη στιγμη που εχει δει ατομα απο κοντα και βλεπει ανατρεπτικες διαφορες σχετικα με τις φωτο, γιατι ζηταει απο ολο τον κοσμο, κατω απο 45, να παρει φινα 6 μηνες πριν τον εξετασει, χωρις να ζητησει ιστορικο υγειας στο αρχικο consulation? Προχειροτητα. Απο τη στιγμή που η εμπειρια του λεει , συμφωνα με οσα λες, οτι μπορει οι διαφορες των φωτο και της πραγματικοτητας να ειναι θεαματικες, τοτε αρκετοι ασθενεις του παιρνουν φινα , χωρις ισως να την χρειαζονται, γιατι πολυ απλα τους εξεταζει 6 μηνες αφου τη ξεκινησουν βασισμενος σε φωτος. Επισης, εμενα προσωπικα απο τις φωτος μου εκρινε τη δοτρια ως κακη και οι πυκνοτητες που τελικα ειχα ηταν ψηλοτερες απο παρα πολλους στο φορουμ. Εγω, πχ, τοτε ειχα απογοητευτει. Το δεν εχει χρονο δεν ειναι δικαιολογια... δλδ ο λαπαναζουλα, ο freitas, ο erdo εχουν χρονο ενω ο λορετζο δινει τη φινα, μεσω της grace, αλλιως πρεπει να παρεις τηλεφωνο , να πας στο ιατρειο του κλπ για να σε δει.. δλδ να παρακαμψεις τη διαδικασια που σου προτείνει επισημα να κανεις , για να σε δει , ωστε ισως να αλλαξουν τα δεδομενα.. το συμπερασμα; Η διαδικασια του στο κομματι online consulation και συνταγογραφηση φινας απο φωτος ειναι προχειρη και λαθος.
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Ως προς το 1, αυτο δειχνει προχειρη αντιμετωπιση κατα τη γνώμη μου. Απο τη στιγμη που εχει δει ατομα απο κοντα και βλεπει ανατρεπτικες διαφορες σχετικα με τις φωτο, γιατι ζηταει απο ολο τον κοσμο, κατω απο 45, να παρει φινα 6 μηνες πριν τον εξετασει, χωρις να ζητησει ιστορικο υγειας στο αρχικο consulation? Προχειροτητα. Απο τη στιγμή που η εμπειρια του λεει , συμφωνα με οσα λες, οτι μπορει οι διαφορες των φωτο και της πραγματικοτητας να ειναι θεαματικες, τοτε αρκετοι ασθενεις του παιρνουν φινα , χωρις ισως να την χρειαζονται, γιατι πολυ απλα τους εξεταζει 6 μηνες αφου τη ξεκινησουν βασισμενος σε φωτος. Επισης, εμενα προσωπικα απο τις φωτος μου εκρινε τη δοτρια ως κακη και οι πυκνοτητες που τελικα ειχα ηταν ψηλοτερες απο παρα πολλους στο φορουμ. Εγω, πχ, τοτε ειχα απογοητευτει. Το δεν εχει χρονο δεν ειναι δικαιολογια... δλδ ο λαπαναζουλα, ο freitas, ο erdo εχουν χρονο ενω ο λορετζο δινει τη φινα, μεσω της grace, αλλιως πρεπει να παρεις τηλεφωνο , να πας στο ιατρειο του κλπ για να σε δει.. δλδ να παρακαμψεις τη διαδικασια που σου προτείνει επισημα να κανεις , για να σε δει , ωστε ισως να αλλαξουν τα δεδομενα.. το συμπερασμα; Η διαδικασια του στο κομματι online consulation και συνταγογραφηση φινας απο φωτος ειναι προχειρη και λαθος.

Δεν νομίζω ότι τίθεται θέμα προχειρότητας αλλά πίστης στην φίνα. Είναι υπέρμαχος της φίνας για την πλειοψηφία των περιπτώσεων που πάνε για υψηλό NW. Το θέμα το έχουμε αναλύσει διεξοδικά σε άλλο νήμα όπου έχουμε πει αναλυτικά τι πιστεύει για τις παρενέργειες, τον χρόνο εμφάνισής τους, πως τις αντιμετωπίζεις, κλπ Οι περιπτώσεις που ανέφερα (ως προς τις ανατροπές) δεν είναι ο κανόνας αλλά η εξαίρεση και είναι δομικός ο λόγος αφού δεν μπορείς να εκτιμήσεις επαρκώς μια δότρια αν δεν βάλεις μικροσκόπιο. Και αυτό ισχύει για όλους τους γιατρούς.
 

gregkont13

Verified MM member
Δεν νομίζω ότι τίθεται θέμα προχειρότητας αλλά πίστης στην φίνα. Είναι υπέρμαχος της φίνας για την πλειοψηφία των περιπτώσεων που πάνε για υψηλό NW. Το θέμα το έχουμε αναλύσει διεξοδικά σε άλλο νήμα όπου έχουμε πει αναλυτικά τι πιστεύει για τις παρενέργειες, τον χρόνο εμφάνισής τους, πως τις αντιμετωπίζεις, κλπ Οι περιπτώσεις που ανέφερα (ως προς τις ανατροπές) δεν είναι ο κανόνας αλλά η εξαίρεση και είναι δομικός ο λόγος αφού δεν μπορείς να εκτιμήσεις επαρκώς μια δότρια αν δεν βάλεις μικροσκόπιο. Και αυτό ισχύει για όλους τους γιατρούς.

Διαφωνουμε σε αυτο το κομματι. Θεωρω οτι υπαρχει ενα σημαντικο ποσοστο που εχει αρκετα καλυτερη δοτρια απο κεινη που κρίνει μεσω των φωτο. Επισης εγω καταφερα να μιλησω μαζι του μεσω μεσαζοντα και ζητησα να παω εκει να με δει, να πληρωσω επισκεψη για το χρονο του και ας μην με κανει αν δεν ειναι καλη η δοτρια. Ηθελα μονο μια επισκεψη. Και το αρνηθηκε. Εντελή, ειχα πολυ καλη δοτρια. Δεν πιστευω ομως οτι ειμαι η εξαιρεση, αλλα ουτε ο κανονας. Νομιζω , ομως οτι υπαρχουν αρκετοι σαν και μενα.

να πω εδω οτι ο φρειτας με δεχτηκε χωρις φινα και αναφερω αυτον και οχι 7-8 αλλους που ρωτησα, επειδη ειναι της ιδιας σχολης.

παρολα αυτα, δεν θα χαλασω αλλο το νημα του γιαννη σχετικα με το λορετζο. Η αναζητηση της αιτιας για οτι , δυστυχως, επαθε ο γιαννης, ειναι αυτο που πρεπει να συζητηθει.
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Διαφωνουμε σε αυτο το κομματι. Θεωρω οτι υπαρχει ενα σημαντικο ποσοστο που εχει αρκετα καλυτερη δοτρια απο κεινη που κρίνει μεσω των φωτο. Επισης εγω καταφερα να μιλησω μαζι του μεσω μεσαζοντα και ζητησα να παω εκει να με δει, να πληρωσω επισκεψη για το χρονο του και ας μην με κανει αν δεν ειναι καλη η δοτρια. Ηθελα μονο μια επισκεψη. Και το αρνηθηκε. Εντελή, ειχα πολυ καλη δοτρια. Δεν πιστευω ομως οτι ειμαι η εξαιρεση, αλλα ουτε ο κανονας. Νομιζω , ομως οτι υπαρχουν αρκετοι σαν και μενα.

να πω εδω οτι ο φρειτας με δεχτηκε χωρις φινα και αναφερω αυτον και οχι 7-8 αλλους που ρωτησα, επειδη ειναι της ιδιας σχολης.

παρολα αυτα, δεν θα χαλασω αλλο το νημα του γιαννη σχετικα με το λορετζο. Η αναζητηση της αιτιας για οτι , δυστυχως, επαθε ο γιαννης, ειναι αυτο που πρεπει να συζητηθει.

Συμφωνώ δεν υπάρχει λόγος να χαλάμε το νήμα του Γιάννη. Εξάλλου το θέμα του Λορέντζο έχω αναλυθεί σε πολλά νήματα. Στατιστικά να σου πω όμως ότι το ποσοστό που συζητάμε είναι περίπου 9%. Δηλαδή στους 34 που είδε έπεσε έξω στους 3. Το καταθέτω γιατί είναι πραγματικό δείγμα για το οποίο έχω ίδια άποψη.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Μπλουζα