Giannis1991, FUE, 2422 grafts,15-16/01/2019

koumparos

Well-Known Member
Γελειοτητες!!!Έχει ανάγκη τα 500ε να τα κρατήσει από το παιδί???Και επίσης να αναλάβει ΔΩΡΕΑΝ διορθωτικη στο Γιάννη γιατί τα έκανε μαντάρα με καταστροφικό πλάνο και φυτρωση.Η μαλον να του επιστρέψει τα χρήματα πίσω να πάει κάπου αλλού να τελειώνει.Εδω μιλάμε για ΠΛΗΡΗ ΑΠΟΤΥΧΙΑ και όχι απλά ένα μέτριο αποτέλεσμα.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

gregkont13

Verified MM member
Γελειοτητες!!!Έχει ανάγκη τα 500ε να τα κρατήσει από το παιδί???Και επίσης να αναλάβει ΔΩΡΕΑΝ διορθωτικη στο Γιάννη γιατί τα έκανε μαντάρα με καταστροφικό πλάνο και φυτρωση.Η μαλον να του επιστρέψει τα χρήματα πίσω να πάει κάπου αλλού να τελειώνει.Εδω μιλάμε για ΠΛΗΡΗ ΑΠΟΤΥΧΙΑ και όχι απλά ένα μέτριο αποτέλεσμα.

Φίλε μου, (χωρίς να θέλω να πάρω το μέρος του γιατρού, και το ότι έκανα εκεί δεν έχει σημασία, γιατί είμαι στο δίμηνο και αν δεν παω καλά φυσικά και θα τα βάλω μαζί του) αυτό που λες με τα 500 ευρώ δεν ισχυεί πουθενά. Άμα ο γιατρός έχει policy ότι άμα δώσεις προκαταβολή τη χάνεις , είναι δικό σου λάθος, όχι εκείνου. Εγώ είχα κλείσει ερντογάν και ακύρωσα και μου τα επέστρεψε γιατί το policy έλεγε ότι μπορώ μέχρι ένα μηνα πριν. Αν όμως τα ζητούσα 2 βδομάδες πριν, προφανώς δεν θα τα παιρνα. Ο γιατρός θα μπορούσε να κλείσει κάποιον άλλο. Αμα σου λεει ότι δεν επιστρέφω προκαταβολές τελιώσε. Αυτό είναι το policy του. Αν δεν σ αρέσει δεν κλείνεις. Δηλάδη αν κλείσεις ένα ξενοδοχείο και δεν πας και δεν σου τα επιστρέψουν επείδη το policy λέει, χωρίς επιστροφή, θα φταίει το ξενοδοχείο? Θα είχες δίκιο μόνο αν ο γιατρός έγραφε στο site του ότι τα επιστρέφει. τοσο απλα.

Σχετικά με το γιάννη, τι σχέση έχει η προκαταβολή του ενός με τη περίπτωση του άλλου. Ο ίδιος ο Γιάννης θα συμφωνήσει με το γιατρό τι θα γίνει και θα αποφασίσουν. Αν ο γιατρός δεν αναλάβει τις ευθύνες του, θα τον κατηγόρησουμε όλοι. Προς το παρόν δεν ξέρουμε τι συμβαίνει. Δηλαδή ο Feriduni που απέτυχε σε ένα παιδί στο φόρουμ επέστρεψε τα λεφτά? Ο Erdo που έχει 12 αποτυχίες στο hairrestoration.network το 19, επέστρεψε λεφτά πουθενά? Και τη μύτη σου να πας να φτιάξεις (διάφραγμα), αν δεν πάει καλα, κανείς δεν σου επιστρέφει λεφτά. Όλοι διορθωτικές κάνουν.

Όλοι μας αγανακτούμε με κακά αποτελέσματα, γιατί είναι μεγάλη ταλαιπώρια η επέμβαση ( το έζησα πριν 50 μέρες), τα grafts δεν αναπληρώνονται και κοστίζει πολλά λεφτά, αλλά χρειάζεται λίγο περισσότερη ψυχραιμία.
 

koumparos

Well-Known Member
Εδώ στο συγκεκριμένο φόρουμ κανένας γιατρός δεν θα αποφύγει την κριτικη.Το φόρουμ είναι αδέκαστο και δεν έχει ανάγκη καμία κλινική.Εαν σε ενοχλεί αυτό απλά μην ασχολείσαι.Ο συγκεκριμένος γιατρός τα έχει κάνει και άλλες φορές μαντάρα στο παρελθόν και υπάρχει περιστατικό με συγκεκριμένο χρήστη που τον ταλαιπωρούσε μήνες με ανόητες δικαιολογίες αντί να παραδεχτεί τις ευθύνες του.Τελικα τον φιμωσε και ούτε μάθαμε ποτέ εάν τον αποζημίωσε η τον ανέλαβε δωρεάν.Οπως η Hdc παντελονατα ανέλαβε τις ευθύνες της στο περιστατικό με τον σαλονικιο και τον ανέλαβε δωρεάν το ίδιο πρέπει να γίνει και εδώ.
 

gregkont13

Verified MM member
Εδώ στο συγκεκριμένο φόρουμ κανένας γιατρός δεν θα αποφύγει την κριτικη.Το φόρουμ είναι αδέκαστο και δεν έχει ανάγκη καμία κλινική.Εαν σε ενοχλεί αυτό απλά μην ασχολείσαι.Ο συγκεκριμένος γιατρός τα έχει κάνει και άλλες φορές μαντάρα στο παρελθόν και υπάρχει περιστατικό με συγκεκριμένο χρήστη που τον ταλαιπωρούσε μήνες με ανόητες δικαιολογίες αντί να παραδεχτεί τις ευθύνες του.Τελικα τον φιμωσε και ούτε μάθαμε ποτέ εάν τον αποζημίωσε η τον ανέλαβε δωρεάν.Οπως η Hdc παντελονατα ανέλαβε τις ευθύνες της στο περιστατικό με τον σαλονικιο και τον ανέλαβε δωρεάν το ίδιο πρέπει να γίνει και εδώ.

Είπα εγώ ότι με ενοχλεί κάτι? Είπα ότι το φόρουμ δεν είναι αδέκαστο? είπα να μην γίνει κριτική?

Αρχικά το αποτέλεσμα είναι πάρα πολύ κακό. Αν εγώ πάρω το ίδιο θα κράξω το γιατρό κατευθείαν. Κανένας δεν είπε το αντίθετο. όλοι το ίδιο λένε. Απλά επείδη άλλοι πιο έμπειροι το ανέλυσαν, δεν έχω λόγο να το ανάλυσω εγώ.

Δεν γνώριζω το παλίο περιστατικό, οπότε για κάτι που δεν γνωρίζω δεν μιλάω.

Δεν καταλάβαινω όμως τι σχέση έχουν όλα αυτά 1. με τη προκαταβολή ενός άλλου παιδιού, και 2. με το Γιάννη που δεν βλέπω να λέει κάπου ότι η κλινική του αρνήθηκε κάτι. Αν το πει, τότε θα συμφωνήσω μαζί σου. Προς το παρόν, ο παθών δεν έχει πει λέξη.
 

koumparos

Well-Known Member
Είδες να αναφέρομαι στο τελευταίο μήνυμα μου για τα 500ε??Φυσικά και το καλύτερο θα ήταν να τα επιστρέψει αμεσως.Απο επαγγελματικής πλευράς κυρίως διότι από την στιγμή που χρησιμοποιούν το φόρουμ για τη δουλειά τους και βγάζουν χιλιάρικα από το φόρουμ δεν το βρίσκω καταστροφικό να επιστρέψουν μια προκαταβολή.Οσο αναφορά τον Γιάννη περιμένω το λιγότερο να του προσφέρει διορθωτικη δωρεάν η πλήρη αποζημίωση.
 

kaiba

Active Member
Δεν διαφωνώ με τα γεγονότα. Οι ενστάσεις μου είναι οι εξής: Στην πρώτη μας επικοινωνία όταν με ρώτησε τι θεραπεία κάνω και του είπα δεν μου είπε να περιμένω την εξέλιξη της θεραπείας αλλα να δώσω γρήγορη προκαταβολή για να προλάβω ημερομηνία όλοι οι γιατρόι στο εξωτερικό λενε να κλείσεις πρώτα ενα διάστημα με φιναστερίδη και μετα να σε ξαναδούν. Δεν μ είπε ποτέ ότι δν γίνεται επιστροφή χρημάτων μ πε απλά ότι σν θέλω αλλάζω ημερομηνία. Επίσης εγώ δλδ δν έχω οικονομική ζημιά να χάσω ενα μισθό σχεδόν για το τπτ? Σε ευχαριστώ για την προσπάθεια που θα κάνεις κ δν εκμηδενίζω τον γιατρο έχει δώσει απίστευτα αποτέλεσματα κατα καιρούς απλα κάποια πράγματα καλό είναι να τα βελτίωσει πχ εγώ καλό αποτέλεσμα σε crown δν έχω δει σε καμία παρουσίαση στο φόρουμ μάς. Όπως και να χει Βαγγέλη μπράβο για την στάση σου
 

kaiba

Active Member
Επίσης να ενημερώσω το φόρουμ ότι δν ισχύει το policy εφόσον δν έχω υπογράψει κάποιο χαρτί ρώτησα δικηγόρο δικαστικά τα δικαιουμε πίσω αλλα τα δικαστικά έξοδα είναι πολύ πιο μεγάλα προφανώς
 

Georgie

Well-Known Member
Απο τη στιγμή που εχει υπογράφει συμφωνία η συμβόλαιο καμία προκαταβολή δεν επιστρέφεται αν ακυρωθεί απο τον αγοραστή υπηρεσιών η προϊόντων.
Εξαρτάται βέβαια και απο τους όρους του συμβολαίου που υπέγραψε .
Βέβαια ηθικο θα ηταν να επιστραφούν τα χρήματα στο φίλο απο τη στιγμή που δε χρησιμοποίησε τις υπηρεσίες της κλινικής .
Αλλα σιγά να μη συμβεί αυτο !
Και δεν αφορά μονο τη συγκεκριμένη κλινική, αλλα όλες πιστεύω.
Δε νομίζω οτι πολυενδιαφέρονται ( εάν ειδικά εχουν καλο feedback) αν το αποτέλεσμα βγήκε μέτριο η κακό σε κάποιο ποσοστό περιστατικών .
Αφού νομοτελειακά εχει συμβεί και θα ξανασυμβεί σε όλες τις κλινικές, άλλου περισσότερο άλλου λιγότερο.
Σίγουρα αν το περιστατικό ξεκινήσει μια παρουσίαση -διαφήμιση σε κάποιο φορουμ αυτο θα εχει αντίκτυπο αρνητικό στη κλινική και θα κοιτάξουν πως να το σώσουν αν σώζεται , αλλα αυτο δεν ονομάζεται fair play αλλα save my ass !
Γιατι σίγουρα οι περισσότεροι δε κανουν παρουσιάσεις, και αν τους προκύψει κατι τέτοιο...... Ενα φιλικό χτύπημα στη πλάτη ειναι αυτο που θα πάρουν, μη πω κατι άλλο ! .....shit happens !

Ps: Νομίζω φίλε Γιάννη απο τη στιγμή που δεν έμεινες ευχαριστημένος απο το αποτέλεσμα, και απο τη στιγμή που σου προσέφεραν διορθωτική δωρεάν, καλο θα ειναι να ξαναμπείς στη ταλαιπωρία αυτη .
Το ξέρω οτι δε σου ειναι εύκολο όπως δε θα ηταν σε κανέναν, αλλα δε βλέπω να εχεις αλλη επιλογή .
Καλή συνέχεια και καλή τύχη την επομενη φορα φίλε .
 

danceworld_2001

Well-Known Member
Μετα απο παρεμβαση μου και μονο λογω εμενα οχι του φορουμ η κατι αλλο θα στα επιστρεψει. Μολις μου απαντησε στο whatsapp l. Θα σου στειλει και email. Δεν ηταν κατι προσωπικο ουτε ειχε αναγκη τα λεφτα. Οσοι τον ξερουν γνωριζουν τον χαρακτηρα του. Ειναι θεμα πολιτικων και κανονων που ζητησα να παρακαμφθουν κατ εξαιρεση λογω της αναγκης σου.
 

kaiba

Active Member
Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για την επέμβαση σου να σαι καλα και μπράβο στον γιατρό που κοιτάει ολες τις περιπτώσεις και να ευχαριστήσω κ το φόρουμ χωρίς αυτό κ τον Βαγγέλη δν θα τα έπαιρνα
 
  • Like
Reactions: tol

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

danceworld_2001

Well-Known Member
Μην με ευχαριστεις. Και ενα pm να μου ειχες στειλει θα ειχα παρεμβει. Οσο για τον γιατρο του τονισα τα σημεια που με δυσαρεστησαν και θα συζητησουμε πολλα ωστε να βελτιωθουν τα πραγματα που υστερει γιατι ειναι ταλαντουχος, καλος ανθρωπος και μπορει να προσφερει ανωτερο επιπεδο και να διαψευσει την αποψη της μη σταθεροτητας. Θα πρεπει να παει σε αλλη λογικη βεβαια βλεπε Τουρκο και Ισπανο ωστοσο ειναι επιτακτικο να υπαρχει υψηλη ποιοτητα και συνεπεια στην αποτελεσματικοτητα. Για μενα προτεραιοτητα ειναι να λυθει τωρα το θεμα του Γιαννη.
 

giannis1991

Well-Known Member
Καλησπερα σας και παλι...να σας υπενθυμισω πως δεν εχω πολυ χρονο οποτε μπορω να απανταω ανα διαστηματα...θα κανω τωρα μια ανακεφαλαιωση των σχολιων σας με απαντησεις...
Αρχικα να πω οτι επικοινωνησα με τον γιατρο και απαντωντας μου αμεσα μου ειπε οτι θελει να με δει απο κοντα και οτι θα βρουμε λυση για το θεμα μου...Οπως καταλαβαινεται αυτο ειναι σιγουρα θετικο ΑΛΛΑ θα περιμενω να δω τις λυσεις που θα μου προτεινει και η μονη λυση που θα ηθελα και ξερω οτι δεν την εχω ειναι να μου γυρισει τα 2400 θυλακια μου ή εστω αυτα που δεν φυτρωσαν..
Θα συμφωνησω με την επισημανση του @koumparos και του @vag25 οτι και ολικο σοκλος να ειχαν τα μαμα μαλλια θα επρεπε η εικονα να δειχνει καλυτερη...δεν ειναι διακιολογια αυτο...
@kaiba φιλε μου οτι με απερριψε η hdc να με αναλαβει δεν εχει σχεση γιατι ηταν πριν 3 χρονια με τελειως διαφορετικο κροουν,εμφανως πιο πυκνο...Για να μην λεμε οτι θελουμε και ο Γεωργιου τις 2 επομενες χρονιες με εστειλε σπιτι μου και την 3η μου ειπε ωραια τωρα μπορω να δουλεψω πανω σε αυτο το κροουν...οποτε μην γραφουμε εικασιες οταν ειναι να κατηγορησουμε καποιον...
@gregkont13 τι εννοεις ο Γεωργιου δινει σε ολους μινοξ για 6 μηνες???λες βεβαια οτι εσενα σου τονισε να χρησιμοποιησεις αλλα εγω θα συμφωνησω με τον cvial οτι επρεπε να το τονισει γιατι οταν αναφερθηκαμε σε αυτο εγω ειπα οτι δυσκολα θα αρχισω μινοξ,μου ειπε μεν οτι βοηθαει αλλα δεν ηταν και καθετος λεγοντας μου για παραδειγμα αν δεν παρεις πιθανον θα εχεις θεμα...Επισης βιταμινες επαιρνα ενα καρο οποτε ουτε αυτο ειναι δικαιολογια...τις αναφερω κιολας σε παλιοτερη σελιδα και αν δειτε κιολας καλυπτω ολη την γκαμα των βιταμινων που θα μπορουσα να παρω...

Σημειωτεον επειδη αναφερθηκε οταν κανει καποιος ενα χειρουργειο μυτης για παραδειγμα,αν κατι παει στραβα μπορει να προσφερει διορθωτικη ο γιατρος ...Δεν θα ειναι οτι καλυτερο αλλα ο ασθενης ισως να ελπιζει σε κατι και δεν εχει να χασει κατι...οταν ομως για τον οποιοδηποτε λογο που δεν φταις εσυ δεν πετυχαινει μια μεταμοσχευση που 1)εχεις σκασει αρκετα χρηματα και 2) εχεις μετρημενα ενα ενα τα θυλακια ελπιζοντας να γυρισεις το χρονο πισω και να βελτιωθεις αισθητικα,τοτε τα πραγματα οπως καταλαβαινετε περιπλεκονται και οδηγουν σε πιθανο αδιεξοδο...Μονο εγω ηξερα ποσο πολυ ηθελα να κοψω ή τουλαχιστον να ελαττωσω το τοπικ και τελικα μονο αυτο δεν θα κανω...

Εν συνεχεια θελω να με ακουσουν ολοι οι υποψηφιοι που ειναι νεοι,πανε για μεγαλο nw και ειδικα που δεν παιρνουν φινα...Να πηγαινετε να κανετε μετρησεις!!!!!Μου το ειχε πει ο Πανος αλλα δεν τον ακουσα δυστυχως...το γιατι δεν θα το αναλυσω πληρως αλλα θα πω οτι ετσι μπορουν να βγουν χρησιμα συμπερασματα,να δειτε μεχρι που μπορειτε να φτασετε (αν μπορειτε κιολας) και να καταστρωσετε πλανο δυνατο για το μελλον...να δωσετε λιγα παραπανω λεφτα για αεροπορικα και να πατε ισπανια ή τουρκια ας πουμε δεν χαλασε ο κοσμος...

Συνεχιζω θελοντας να πω ενα ευχαριστω στον @danceworld_2001 γιατι πραγματικα τουλαχιστον σε μενα και νομιζω σε καθε ασθενη του Γεωργιου ασχολειται με ολες του τις δυναμεις και κανει ολη την βρωμοδουλεια στην επικοινωνια ασθενη με Γεωργιου...Ας μην ξεχναμε οτι χαρη σε αυτο το φορουμ και σε καποια παιδια που ετυχε να ερθουν κοντα με καποιους γιατρους απολαμβανουμε τιμες που μεχρι πριν μερικα χρονια ηταν απλησιαστες...Και νομιζω οτι σε αυτο ειδικα το κομματι ο Βαγγελης εχει τραβηξει ολη την αγορα προς τα κατω σε συμφωνια παντα με την καλη διαθεση του Μιχαλη και βλεπετε οτι δινει λυσεις ακομα και σε οικονομικα ζητηματα οπως αυτο του kaiba...

Συνοψιζοντας θελω να πω οτι οσο διαβαζω σχολια και περιεργαζομαι στο μυαλο μου τι πηγε λαθος με πιανει στεναχωρια αλλα και θυμος διοτι βλεποντας καθαρα τα πραγματα θεωρω οτι εγιναν παιδιαστικα λαθη απο τη μερια του γιατρου οπως αυτα που αναφερθηκαν ητοι επρεπε να μπουν λιγοτερα και πιο πολυτριχα μοσχευματα,να κουρευτει ισως λιγο παραπανω η ληπτρια και αλλα...δεν θα επακταθω περαιτερω σε αυτο διοτι θελω να δω τι θα πει και ο γιατρος απο κοντα ...

Ενα ερωτημα που με βασανιζε πριν την μμ ηταν ο ρολος της φινας και αν παιζει ρολο στο σοκλος...Πολλα μελη που πραγματικα ειναι γνωστες ελεγαν οτι για το σοκλος και για το αν αυτο θα ειναι μονιμο ή οχι φταιει το αν ο ασθενης παιρνει βιταμινες ή οχι,η δοση που βαζει ο γιατρος στην αναισθησια και το χερι του γιατρου ωστε να μην τραυματισει τα θυλακια...ακομα και ο cvial οπως και ο stripar αυτα ελεγαν αλλα τωρα βλεπω οτι παλι ανατρεπονται οι θεωριες...αρα στο δικο μοιυ μυαλο τουλαχιστον ξαναγεννιεται ενα θεμα...

Τελευταιο και κλεινω θα αφησω τον αδερφο @Panos1982 που πραγματικα καθε φορα με εκπλησσει και με συγκινει με την ολη σταση του και υποστηριξη του...Οτι και να πω για σενα φιλε θα σε αδικησει και ειλικρινα εισαι σπανια περιπτωση ανθρωπου...
Την θεωρια του Πανου δεν την ειχα ξανακουσει,δεν την ειχα στο μυαλο μου και οπως λεω και παραπανω ημουν εφησυχασμενος οτι θα παρω βιταμινες και θα εμπιστευτω το χερι του γιατρου για να μην εχω σοκλος...Ακομα και σε αυτο επεσες μεσα και θυμαμαι να μου λες μην σου βαλει τοσα θυλακια...Ο Γεωργιου μου ειχε πει για περιπου 2500...Εδω να τονισω οτι λιγες μερες πριν την μμ ξαναμιλησα με τον Πανο και με ξαναπαροτρυνε να μην βαλω τοσα...Την μερα του χειρουργειου λιγο πριν την διαδικασια ειπα στον Μιχαλη να πεσει σε αριθμο για να εχουμε καβατζα...μου ειπε ενα οκ αλλα στο τελος εβγαλε 2400 και μου ειπε μην αγχωνεσαι εχουμε ακομα πολλα για μελλον...Οπως ακριβως θυμαται ο Πανος ο γιατρος μου ειπε βαλε τοσα και δε ν θα ξανασχοληθεις...το σκεφτηκα λιγο και με επεισε γιατι ειδα οτι θα καλυπταμε σχετικα μεγαλη περιοχη και ειπα οτι αν δεν περισσεψουν και παρα πολλα θα κοψω λιγα απο το μιντλ...ετσι κι ναλλιως το χτενισμα που κανω με βοηθαει και με δυνατο κροουν θα στηριζεται και το μιντλ καλυτερα...Επισης σκεφτηκα οτι ο γιατρος ισως να νομιζε οτι το εκανα για οικονομικο λογο να βαλουμε δηλαδη λιγοτερο και δεν ηθελα να το νομιζει...βλακεια αλλα ετσι ενιωθα και αποθαρυνιηκα μονος μου...
Η θεωρια του Πανου δ εν μου ακουγεται τρελη,ισα-ισα αλλα δε ν μπορω να την πιστεψω για ενα και μονο λογο...Γιατι σεφτομαι οτι δεν μπορει να εχει αυτη την γνωση ο Πανος και οχι ο γιατρος...

Οσον αφορα για τις μαχες που λες Παναγιωτη μου βγηκα εκτος στοχων ηδη δυστυχως και τωρα τα πραγματα δεν ειναι ευκολα...Θα δειξει η πορεια παντως η πρωτη μαχη ηταν πανωλεθρια αλλα θα τα συζητησουμε και ιδιωτικα...
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Γιάννη, για να συμβεί μια μεγάλη καταστροφή πρέπει να πάνε πολλά πράγματα στραβά. Όχι μόνο ένα. Νόμιζω ότι λίγο έως πολύ αναλύσαμε τα λάθη που έγιναν και τα οποία συσωρευτικά δημιούργησαν το πρόβλημα. Κάπου εκεί πάνω κάτω βρίσκεται και η αλήθεια.

Στο σήμερα όμως. Αυτό για το οποίο παροτρύνεις τα μέλη (και έχει μαλλίασει η γλώσσα μου να το φωνάζω τόσα χρόνια) πρέπει καταρχήν να το εφαρμόσεις στον εαυτό σου αφού κακώς δεν το έκανες πριν την μμ σου. Και ο Πάνος (φαντάζομαι) αλλά και εγώ μπορούμε να σε βοηθήσουμε σε αυτό. Πρέπει να τραβήξεις μια γραμμή και να αποτιμήσεις την σημερινή πραγματική σου κατάσταση. Δεν σου κρύβω ότι με προβληματίζει και η κατάσταση των πλαινών σου. Προφανώς θα συναντηθείς και με τον Γεωργίου για να δεις τι θα σου πει και αυτός. Δεν ξέρω όμως πόσο αντικειμενικός θα είναι, όπως εξάλλου και κάθε γιατρός/κλινική σε παρόμοια κατάσταση.

Μερικές διευκρινιστικές παρατηρήσεις σε αυτά που έγραψες. Την ώρα της μμ και τις επόμενες 10 μέρες δεν έχεις ουσιαστική βοήθεια από τις βιταμίνες αν δεν τις έχει ξεκινήσει τουλάχιστον 3 εβδομάδες πριν. Ακόμα και αν παίρνεις έναν τόνο βιταμίνες μετα την μμ, θα αρχίζουν να συνεισφέρουν 2-3 εβδομάδες μετά όχι αμέσως. Άρα το πρώτο δεκαήμερο δεν είχες ουσιαστικά βοήθεια. Επαναλαμβάνω, δεν θεωρώ ότι είναι καταλυτικής σημασίας απλά είναι ένα ακόμα λάθος στην αλυσίδα των πολλών που έγιναν. Ως προς το σοκλος και αυτα που λες για αναισθησίες, χέρι γιατρού, ανατροπή θεωριών, κλπ. Θα σου πω πάλι το ίδιο. Δεν είναι ικανά και αναγκαία μόνο αυτά. Όλα παίζουν το ρόλο τους. Και η αναισθησία και το χέρι του γιατρού αλλά και ο μέγιστος αριθμός των graft και τα πολύτριχα και η φίνα και η μίνο. Όλα δρουν συσσωρευτικά και μάλιστα με διαφορετικό τρόπο σε κάθε περίπτωση.

Στο Workshop στην Αθήνα ρώτησα τον Shapiro ποιό, κατά την απόψη του, είναι το βασικό μυστικό για μια επιτυχημένη μμ. Η απαντήση του ήταν: δεν υπάρχει βασικό μυστικό. Μια επιτυχημένη μμ εξαρτάται από μια αλληλουχία πολλών μικρών βημάτων/ενεργειών που το καθένα επηρεάζει ένα κομμάτι του αποτελέσματος. Οι κλινικές που παράγουν σταθερά καλά αποτελέσματα είναι αυτές που δίνουν σημασία σε όλα τα βήματα και σε όλες τις λεπτομέρειες έχοντας δημιουργήσει ένα ολοκληρωμένο πρωτόκολλο που ξεκινάει πριν την μμ.
 
Τελευταία επεξεργασία:

gregkont13

Verified MM member
Καλησπερα σας και παλι...να σας υπενθυμισω πως δεν εχω πολυ χρονο οποτε μπορω να απανταω ανα διαστηματα...θα κανω τωρα μια ανακεφαλαιωση των σχολιων σας με απαντησεις...
Αρχικα να πω οτι επικοινωνησα με τον γιατρο και απαντωντας μου αμεσα μου ειπε οτι θελει να με δει απο κοντα και οτι θα βρουμε λυση για το θεμα μου...Οπως καταλαβαινεται αυτο ειναι σιγουρα θετικο ΑΛΛΑ θα περιμενω να δω τις λυσεις που θα μου προτεινει και η μονη λυση που θα ηθελα και ξερω οτι δεν την εχω ειναι να μου γυρισει τα 2400 θυλακια μου ή εστω αυτα που δεν φυτρωσαν..
Θα συμφωνησω με την επισημανση του @koumparos και του @vag25 οτι και ολικο σοκλος να ειχαν τα μαμα μαλλια θα επρεπε η εικονα να δειχνει καλυτερη...δεν ειναι διακιολογια αυτο...
@kaiba φιλε μου οτι με απερριψε η hdc να με αναλαβει δεν εχει σχεση γιατι ηταν πριν 3 χρονια με τελειως διαφορετικο κροουν,εμφανως πιο πυκνο...Για να μην λεμε οτι θελουμε και ο Γεωργιου τις 2 επομενες χρονιες με εστειλε σπιτι μου και την 3η μου ειπε ωραια τωρα μπορω να δουλεψω πανω σε αυτο το κροουν...οποτε μην γραφουμε εικασιες οταν ειναι να κατηγορησουμε καποιον...
@gregkont13 τι εννοεις ο Γεωργιου δινει σε ολους μινοξ για 6 μηνες???λες βεβαια οτι εσενα σου τονισε να χρησιμοποιησεις αλλα εγω θα συμφωνησω με τον cvial οτι επρεπε να το τονισει γιατι οταν αναφερθηκαμε σε αυτο εγω ειπα οτι δυσκολα θα αρχισω μινοξ,μου ειπε μεν οτι βοηθαει αλλα δεν ηταν και καθετος λεγοντας μου για παραδειγμα αν δεν παρεις πιθανον θα εχεις θεμα...Επισης βιταμινες επαιρνα ενα καρο οποτε ουτε αυτο ειναι δικαιολογια...τις αναφερω κιολας σε παλιοτερη σελιδα και αν δειτε κιολας καλυπτω ολη την γκαμα των βιταμινων που θα μπορουσα να παρω...

Σημειωτεον επειδη αναφερθηκε οταν κανει καποιος ενα χειρουργειο μυτης για παραδειγμα,αν κατι παει στραβα μπορει να προσφερει διορθωτικη ο γιατρος ...Δεν θα ειναι οτι καλυτερο αλλα ο ασθενης ισως να ελπιζει σε κατι και δεν εχει να χασει κατι...οταν ομως για τον οποιοδηποτε λογο που δεν φταις εσυ δεν πετυχαινει μια μεταμοσχευση που 1)εχεις σκασει αρκετα χρηματα και 2) εχεις μετρημενα ενα ενα τα θυλακια ελπιζοντας να γυρισεις το χρονο πισω και να βελτιωθεις αισθητικα,τοτε τα πραγματα οπως καταλαβαινετε περιπλεκονται και οδηγουν σε πιθανο αδιεξοδο...Μονο εγω ηξερα ποσο πολυ ηθελα να κοψω ή τουλαχιστον να ελαττωσω το τοπικ και τελικα μονο αυτο δεν θα κανω...

Εν συνεχεια θελω να με ακουσουν ολοι οι υποψηφιοι που ειναι νεοι,πανε για μεγαλο nw και ειδικα που δεν παιρνουν φινα...Να πηγαινετε να κανετε μετρησεις!!!!!Μου το ειχε πει ο Πανος αλλα δεν τον ακουσα δυστυχως...το γιατι δεν θα το αναλυσω πληρως αλλα θα πω οτι ετσι μπορουν να βγουν χρησιμα συμπερασματα,να δειτε μεχρι που μπορειτε να φτασετε (αν μπορειτε κιολας) και να καταστρωσετε πλανο δυνατο για το μελλον...να δωσετε λιγα παραπανω λεφτα για αεροπορικα και να πατε ισπανια ή τουρκια ας πουμε δεν χαλασε ο κοσμος...

Συνεχιζω θελοντας να πω ενα ευχαριστω στον @danceworld_2001 γιατι πραγματικα τουλαχιστον σε μενα και νομιζω σε καθε ασθενη του Γεωργιου ασχολειται με ολες του τις δυναμεις και κανει ολη την βρωμοδουλεια στην επικοινωνια ασθενη με Γεωργιου...Ας μην ξεχναμε οτι χαρη σε αυτο το φορουμ και σε καποια παιδια που ετυχε να ερθουν κοντα με καποιους γιατρους απολαμβανουμε τιμες που μεχρι πριν μερικα χρονια ηταν απλησιαστες...Και νομιζω οτι σε αυτο ειδικα το κομματι ο Βαγγελης εχει τραβηξει ολη την αγορα προς τα κατω σε συμφωνια παντα με την καλη διαθεση του Μιχαλη και βλεπετε οτι δινει λυσεις ακομα και σε οικονομικα ζητηματα οπως αυτο του kaiba...

Συνοψιζοντας θελω να πω οτι οσο διαβαζω σχολια και περιεργαζομαι στο μυαλο μου τι πηγε λαθος με πιανει στεναχωρια αλλα και θυμος διοτι βλεποντας καθαρα τα πραγματα θεωρω οτι εγιναν παιδιαστικα λαθη απο τη μερια του γιατρου οπως αυτα που αναφερθηκαν ητοι επρεπε να μπουν λιγοτερα και πιο πολυτριχα μοσχευματα,να κουρευτει ισως λιγο παραπανω η ληπτρια και αλλα...δεν θα επακταθω περαιτερω σε αυτο διοτι θελω να δω τι θα πει και ο γιατρος απο κοντα ...

Ενα ερωτημα που με βασανιζε πριν την μμ ηταν ο ρολος της φινας και αν παιζει ρολο στο σοκλος...Πολλα μελη που πραγματικα ειναι γνωστες ελεγαν οτι για το σοκλος και για το αν αυτο θα ειναι μονιμο ή οχι φταιει το αν ο ασθενης παιρνει βιταμινες ή οχι,η δοση που βαζει ο γιατρος στην αναισθησια και το χερι του γιατρου ωστε να μην τραυματισει τα θυλακια...ακομα και ο cvial οπως και ο stripar αυτα ελεγαν αλλα τωρα βλεπω οτι παλι ανατρεπονται οι θεωριες...αρα στο δικο μοιυ μυαλο τουλαχιστον ξαναγεννιεται ενα θεμα...

Τελευταιο και κλεινω θα αφησω τον αδερφο @Panos1982 που πραγματικα καθε φορα με εκπλησσει και με συγκινει με την ολη σταση του και υποστηριξη του...Οτι και να πω για σενα φιλε θα σε αδικησει και ειλικρινα εισαι σπανια περιπτωση ανθρωπου...
Την θεωρια του Πανου δεν την ειχα ξανακουσει,δεν την ειχα στο μυαλο μου και οπως λεω και παραπανω ημουν εφησυχασμενος οτι θα παρω βιταμινες και θα εμπιστευτω το χερι του γιατρου για να μην εχω σοκλος...Ακομα και σε αυτο επεσες μεσα και θυμαμαι να μου λες μην σου βαλει τοσα θυλακια...Ο Γεωργιου μου ειχε πει για περιπου 2500...Εδω να τονισω οτι λιγες μερες πριν την μμ ξαναμιλησα με τον Πανο και με ξαναπαροτρυνε να μην βαλω τοσα...Την μερα του χειρουργειου λιγο πριν την διαδικασια ειπα στον Μιχαλη να πεσει σε αριθμο για να εχουμε καβατζα...μου ειπε ενα οκ αλλα στο τελος εβγαλε 2400 και μου ειπε μην αγχωνεσαι εχουμε ακομα πολλα για μελλον...Οπως ακριβως θυμαται ο Πανος ο γιατρος μου ειπε βαλε τοσα και δε ν θα ξανασχοληθεις...το σκεφτηκα λιγο και με επεισε γιατι ειδα οτι θα καλυπταμε σχετικα μεγαλη περιοχη και ειπα οτι αν δεν περισσεψουν και παρα πολλα θα κοψω λιγα απο το μιντλ...ετσι κι ναλλιως το χτενισμα που κανω με βοηθαει και με δυνατο κροουν θα στηριζεται και το μιντλ καλυτερα...Επισης σκεφτηκα οτι ο γιατρος ισως να νομιζε οτι το εκανα για οικονομικο λογο να βαλουμε δηλαδη λιγοτερο και δεν ηθελα να το νομιζει...βλακεια αλλα ετσι ενιωθα και αποθαρυνιηκα μονος μου...
Η θεωρια του Πανου δ εν μου ακουγεται τρελη,ισα-ισα αλλα δε ν μπορω να την πιστεψω για ενα και μονο λογο...Γιατι σεφτομαι οτι δεν μπορει να εχει αυτη την γνωση ο Πανος και οχι ο γιατρος...

Οσον αφορα για τις μαχες που λες Παναγιωτη μου βγηκα εκτος στοχων ηδη δυστυχως και τωρα τα πραγματα δεν ειναι ευκολα...Θα δειξει η πορεια παντως η πρωτη μαχη ηταν πανωλεθρια αλλα θα τα συζητησουμε και ιδιωτικα...

Γιαννη, η αλήθεια είναι ότι σε μένα επέμεινε για τη μινοξ, λέγοντας ότι πρέπει να τη βάλω για να βοηθήσω το αποτέλεσμα και να προστατέψω την "επένδυση" μου. Ήταν λάθος του που δεν το είπε και σε σένα, ενώ είχες τόσα μαλλιά στο crown. Εγώ που βάζω μινοξ, στη α ζώνη δεν είχα σχεδόν τρίχα.

Σχετικά με τις μετρήσεις θέλω και εγώ να ευχαριστήσω τον Πάνο και τον Cvial που με παρότρυναν να τις κάνω, προτού κάνω το οτιδοίποτε και τις έκανα στον Λαπανζούλα. Είναι αλήθεια ότι ο Μιχάλης δεν μου έκανε κάποια μέτρηση και αυτό είναι κάτι στο οποίο πρέπει να βελτιωθεί μετάξι άλλων, που ανέφεραν οι πιο έμπειροι του φόρουμ. Επίσης να αναφέρω ότι όταν είχα κλείσει στον ερντο, το πλάνο του ήταν να μου βαλει θύλακες και στο κροουν και ο πανος με παρότρυνε να μην το κάνω γιατί έχω πολύ μαλλί εκεί. Ευτύχως που τον ακουσα. Όλα αυτά είναι ένα μεγάλο μάθημα για όσους δεν παίρνουν φίνα.
 

giannis1991

Well-Known Member
Σωστά όλα αυτά που λέτε... Για τις βιταμίνες θα επιμείνω τις έπαιρνα καιρό πριν οπότε από αυτό τον παράγοντα δεν προεκυψε θέμα... Είχα δει τις συμβουλές σου περι βιταμινών cvial και τις ακολουθησα...
Θέλω να ενημερώσουν το νημα τους οι @Nasos13 και @Δημητρης δ θα έχει ενδιαφέρον να μας παρουσιασουν και να πουν και οι 2 τις εμπειρίες τους καθώς έκαναν τις ίδιες μέρες με εμένα...
 

giannis1991

Well-Known Member
Χαιρετω ξανα την παρεα και θα ηθελα να ενημερωσω το νημα μου με καποιες σκεψεις που εκανα και με προβληματισαν...Πιο συγκεκριμενα με προβληματισε αυτο που ειπε ο @Panos1982 και η ολη θεωρια για τον κυκλο της τριχας κτλπ...Βρηκα λοιπον καποιες φωτο απο τον Αυγουστο του 2016 και μεσα του 2017...οπως θα δειτε το κροουν ειχε ψιλοαδειασει απο τοτε οποτε ειχε περασει καμποσος καιρος που ειχε μεινει η περιοχη αραιη... Σχεδον απο 2,5 χρονια πριν...
Μετα απο αυτα αναρωτιεμαι ποσα χρονια πρεπει να περιμενει καποιος αν ισχυει τελικα η θεωρια του Παναγιωτη και αν ειχα γλιτωσει ολο αυτο χρησιμοποιωντας πριν την μμ μινοξ για να δω που υπαρχουν ακομα θυλακες...ισως βεβαια φταιει και το κροουν που μαλλον κανει πολλους κυκλους αναγεννησης κτλπ για αυτο και λειτουργουν εκει καλα οι θεραπειες...
 

Συνημμένα

  • 2016  ΑΥΓΟΥΣΤΟΣ 2.jpg
    2016 ΑΥΓΟΥΣΤΟΣ 2.jpg
    247.1 KB · Προβολές: 186
  • 2016  ΑΥΓΟΥΣΤΟΣ.jpg
    2016 ΑΥΓΟΥΣΤΟΣ.jpg
    232.6 KB · Προβολές: 178
  • 2017 3.jpg
    2017 3.jpg
    933.6 KB · Προβολές: 236
  • 2017 4.jpg
    2017 4.jpg
    1.3 MB · Προβολές: 239

Panos1982

Well-Known Member
Η θεωρια δεν ειναι δικη μου αλλα ειναι θεσεις γιατρων αυτες κ δημοσιες απαντησεις τους σε ερωτησεις ασθενων κ τις εχω εν γνωση μου εδω κ παρα πολλα χρονια που ασχολουμε κ εχω εντρυφησει στο θεμα ΑΑ/ΜΜ ως παθων..

**Εδω να πω οτι επειδη αναφερομαι σε τεχνικα θεματα προσωπικα ειμαι ανοιχτος στο να παρουν θεση επισημα γιατροι που τυχον παρακολουθουν το φορουμ, ή ο ιδιος που εκανε την μμ αν παρακολουθει.
περαν απ τους κανονες του φορουμ κι αν το απαγορευουν η οχι , εγω προσωπικα ειμαι επισημα ανοιχτος στο να διορθωθω σε κατι τεχνικο που εχω πει κ θεωρειται ανακριβες, αν αυτο ωφελει στη διεξαγωγη της συζητησης κ πιο ασφαλη συμπερασματων.
Αν δηλαδη ειναι επιτρεπτο παροτρυνω κιολας οποιονδηποτε επιστημονικα καταρτισμενο να παρει θεση - απο εμενα ειναι ελευθερος τουλαχιστον οσων αφορα το τεχνικο κομματι**

Ειναι γνωστο οτι οσοι δεν εχουν ΑΑ εοχυν παντα ενα ~10% σε τελογενη φαση.
Σε οσους εχουν ΑΑ αυτο το ποσοστο αυξανεται πολυ στις περιοχες που πασχουν.
Ο θυλακας πεφτει σε τελογενη φαση ή Resting phase φαση αναπαυσης δλδ γιατι αυτη ειναι η αμυνα του για να καταφερει να επιβιωσει.
Οι θυλακες κατω στη βαση τους εχουν τον βολβο, κι εκει γινεται η παροχη αιματος κ οξυγονου. δλδ οπως φυτευεται ενας θυλακας μες το δερμα
ακριβως στον πατο ας πουμε του θυλακα στην κατω μερια του βολβου γινεται η παροχη αιματος-οξυγονου.
Βλεπε φωτο graft shaft.png


Οταν ο θυλακας μπαινει σε τελογενη φαση το δερμα ακριβως πανω απ τον βολβο ( που ειναι το στρογγυλο στη βαση της τριχας) κλεινει με αποτελεσμα η τριχα να αποκοπτεται απ τον βολβο κ σιγα σιγα μετα απο καποιο διαστημα να πεσει απ το κεφαλι.
ο βολβος τωρα παραμενει μες το δερμα κλεισμενος απο πανω κ σπρωχνεται οσο καιρο δεν παραγει τριχα προς την επιφανεια του δερματος δλδ το βαθος του αλλαζει κ τεινει να ανεβαινει λιγο προς την επιφανεια, κ οταν ξαναπαραξει τριχα κατεβαινει παλι πιο χαμηλα στο φυσιολογικο του βαθος.
Αυτο το οτι δλδ ανεβαινει λιγο προς τα πανω τον κανει πιο επιρρεπη στους τραυματισμους απο τα insicions μιας κ ειναι πιο κοντα προς την επιφανεια του δερματος. Ποσο μαλλον οταν μιλαμε για crown και την σπειροειδη φορα που εχουν οι θυλακες σε αυτη τη περιοχη.
Ειναι πολυ πιο ευαισθητη η περιοχη του crown κ πολυ πιο δυσκολη απ την περιοχη της hairline λογο της σπειροειδης της φορας κ ειναι πιο επιρρεπης σε τραυματισμο οπως κ ειναι μια περιοχη που εχει πιο αργο ρυθμο φυτρωσης σε σχεση με την hairline κ τα διαστηματα της τελογενης φασης μπορουν να διαρκεσουν πολυ περισσοτερο σε αυτη την περιοχη παρα στο μπροστα κομματι του κεφαλιου.

Ενας απ τους λογους ειναι οτι οι θυλακες εκει ειναι κυριως πιο πολυ πολυθυλακια ενω στην hairline ειναι πιο πολυ μονοθυλακια διθυλακια.
Εκει υπαρχουν πολλες τριχες ανα θυλακα 3-4-5 με αποτελεσμα ο θυλακας
να χρειαζεται περισσοτερο την παροχη αιματος (θρεπτικων συστατικων)/ οξυγονου μιας κ κουβαλαει βαρυτερο φορτιο. κι γι αυτο ακριβως παραμενει παραπανω χρονο σε resting phase.

Οταν εχουμε ΑΑ ο χρονος που ο θυλακας παραμενει σε resting phase ειναι μεγαλυτερος απ το φυσιολογικο (σχετικα με ενα ατομο που δεν πασχει απο ΑΑ ) Αν δλδ το φυσιολογικο ειναι 2-3 μηνες τοτε οι θυλακες που πασχουν μενουν παραπανω μηνες.... κ οταν εχουν περασει πολλα χρονια κ ο θυλακας που πληττεται βρισκεται προς το τελος του τοσο μεγαλωνουν τα χρονικα διαστηματα σε καθε κυκλο που βρισκεται σε resting phase...κ οσο πιο πολλες τριχες εχει ο θυλακας επανω του τοσο κ μεγαλυτερο το διαστημα που μενει εκτος....μπορει να ξεπερασει ακομα κ τον 1 χρονο που θα βρισκεται σε τελογενη φαση σε εναν κυκλο.....μονο κ μονο προσπαθοντας να επιβιωσει.

Το κακο τωρα πιο ειναι στο crown.
Πρωτον οταν η περιοχη βρισκεται σε miniaturisation υπαρχει μεγαλο ποσοστο θυλακων σε τελογενη φαση....δεν ειναι ιδιο με το hairline..
δευτερον η φορα των θυλακων ειναι σπυροειδης με αποτελεσμα να απλωνοντοι οι θυλακες οχι καθετα οπως κοιταμε οπως γινεται με την hairline αλλα πλαγιο-οριζοντια με αποτελεσμα να εκτιενονται κατα μηκος του δερματος κ να πιανουν μεγαλυτερη επιφανεια κ να ειναι πιο ανοιχτοι σε τραυματισμους..... επισης την περιοδο π ειναι σε τελογενη πλησιαζουν προς την επιφανεια του δερματος κ ειναι επισης πιο ευαλλωτοι σε τραυματισμους απ τα blades, κατα τα insicions....

Οταν τωρα ενας θυλακας κοιμαται κ ο γιατρος βλεπει απο πανω κενο δερμα κ κανει ενα insicion πρωτον σκοτωνει τον κοιμομενο θυλακα...
και δευτερον δεν επιτρεπει στον νεο θυλακα που θα μπει απο πανω να παροχετευτει αμεσα με οξυγονο....γιατι ακριβως απο κατω στον πατο του νεου θυλακα
βρισκεται ο διαλυμμενος παλιος κοιμομενος θυλακας με αποτελεσμα να μην μπορει να δημιουργηθει αμεσα το δικτυο στον πατο του βολβου κ να τον διοχετευσει με αιμα κ οξυγονο αμεσα, με αποτελεσμα να πεθαινει κι αυτος. Εχει στη διαθεση του μονο λιγες ωρες ζωης χωρις αιμα κ οξυγονο εντος του δερματος ενας θυλακας.

@giannis1991 δινω πολυ εμφαση στην περιπτωση σου απο πραγματικο ενδιαφερον κ οτι λεω δε το λεω με κανενα αλλο κινητρο περαν
της επιγνωσης της καταστασης να καταλαβουμε τη εγινε τι δεν εγινε περαν απο κατηγοριες κλπ...αυτα ειναι δευτερευουσης σημασιας,
σημασια εχει η συνεχεια απο δω κ περα να ειναι καλυτερη. Και για να ειναι καλυτερη πρεπει να καταλαβουμε τι πηγε λαθος και αυτο ακριβως προσπαθω να κανω.

Για εμενα οι συνεδριες στο κροουν δεν θα επρεπε να γινονται ακουρευτες.
ΕΙναι η φορα των τριχων τοσο ιδιορυθμη στο σημειο αυτο κ τοσο εκτεθιμενοι οι θυλακες λογο της κλισης τους που θα πρεπει να ακολουθειται αυστηρα η μαμα φορα των υφισταμενων τριχων
γιατι η παραμικρη αποκλιση αυξανει δραματικα τον κινδυνο να τραυματιστει γειτονικος θυλακας κοιμομενος η μη.

Για εμενα δεν υπαρχει πληρης κλινικη μμ μαλλιων. Δεν υπαρχει ακομα κλινικη που να κανει τα παντα σωστα.
Πριν απο οποιαδηποτε μμ θα πρεπει καταρχην να ελεγχουμε την κατασταση του κεφαλιου κ επανω κ κατω απ το δερμα
ΝΑ εχουμε ολα τα στοιχεια κ ολη την γνωση ωστε να ξερουμε τα δεδομενα κ τι να περιμενουμε.

Κυκλοφορει ενα πολυ χρησιμο εργαλειο που για μενα δε θα επρεπε να λειπει απο καμμια σοβαρη κλινικη μεταμοσχευσης
και ειναι το TRICHOSCALE PRO. Aναλυει τα παντα απο αριθμο θυλακων λογο τριχων παχος τριχας ακομα κ αριθμο χνουδιου στη περιοχη
οπως επισης τον λογο αναγενη - τελογενη σε καθε περιοχη. φωτογραφιζει ψηφιακα την πυκνοτητα κ μετραει τις τριχες κ το διαφορετικο παχος τριχων εντος περιοχης ετσι ωστε να μπορεις κ να το συγκρινεις κ με το μετα κλπ. Κανει τα ΠΑΝΤΑ. κ σε ληπτρια κ σε δοτρια κ δινει ολες τις απαραιτητες πληροφοριες που θα επρεπε να εχει στα χερια του ενας γιατρος αλλα κ ο ασθενης.
οποιος θελει να κανει consultation θα ερπεπε να του το κανουν με αυτο το οργανο. κ τριχοριζογραμμα και τα παντα.

Αχρειαστο να ειναι αλλα ειδικα σε περιπτωσεις που κατι δεν εχει παει οπως θα επρεπε θα μπορουσαμε τωρα να κοιταξουμε ποσος ειναι ο λογος αναγενων-τελογενων σε σχεση με πιρν την μμ ας πουμε σε εσενα Γιαννη, ετσι ωστε να ξερουμε ποσες θανατωθηκαν ,αν θανατωθηκαν,
οπως επισης να ελεγχαμε τις τριχες π ειχες στην περιοχη κ τα παχη τους...κ τις τριχε;ς που εχεις τωρα κ τα παχη τους....
θα μπορουσαμε να ξερουμε τα παντα !!! και να βγαλουμε εντελως ασφαλη συμπερασματα για το τι ακριβως εγινε τι ακριβως φυτρωσε τι ακριβως χαθηκε.

Επισης αν πριν την μμ σου εδειχνε ενα ποσοστο τελογενων στο 40% θα ηταν απαγορευτικο να πας να επεμβεις στην περιοχη.....
γιατι θα υπηρχε πολυ υλικο κατω απ το δερμα το οποιο θα ηταν εκτεθημενο στον κινδυνο του transaction...

Επισης ο καθε γιατρος θα επρεπε να ενημερωνει τον ασθενη με ολα αυτα τα απαραιτητα στοιχεια οπως και να εχει κ πριν κ μετα την μμ
( βεβαια κατι τετοιο δεν θα συμφερε τους γιατρους γιατι ακομα και 200 θυλακες να ελειπαν στην επαναμετρηση μετα την ολοκληρωση ενος αποτελεσματος θα απαιτουσαν χρηματικη αποζημιωση ή επιστροφη κλπ κλπ..)

Επισης ολες οι κλινικες θα επρεπε να εφαρμοζουν σε περιστατικα μεγαλου νοργουντ κ των συνδιασμο των 2 τεχνικων κ να ενημερωνουν τον ασθενη για τα οφελη κ την επιλογη της καθε μιας κ να αντιμετωπιζουν ολα τα περιστατικα κ να ενημερωνουν κ σωστα τον καθε υποψηφιο πελατη για τις επιλογες του κ να του λενε οελς τους τις επιλογες που ειναι διαθεσιμες....

Αντ αυτου εχουμε κλινικες που κανουν μονο την μεθοδο που τους δινει περισσοτερο χρημα, δεν κανουν μετρησεις πριν μετα...
δεν ελεγχουν φυτρωσεις πριν μετα....κανουν τις κλινικες τους πλυντηρια....και ξεπετανε κοσμο να ρεει το χρημα....
δινουν στον κοσμο να κουμπωνει χαπια 6 μηνες πριν κ 12 μετα τουλαχιστον για να δειξουν αυτοι το καλο τους αποτελεσμα να γλυτωσουν απο shock loss χαμηλες φυτρωσεις κτλπ και να αναδειξει κ το φαρμακο κι αλλο το αποτελεσμα τους.....κ αδιαφορουν για την υγεια του καθενος αλλα κ δεν τον ενημερωνουν καν για το τι μπορει να παθουν κ γενικα υπαρχει μια κατασταση εισαι καλο case για μενα ?? σε αναλαμβανω...
δεν εισαι ?? δεν σε αναλαμβανω δεν καθομαι να ασχοληθω....ακομα κι αν υπαρχει λυση στο προβλημα σου...

Ετσι ειναι η κατασταση, οποτε θα πρεπει μονοι μας να καθησουμε να μαθουμε τι συμβαινει τι επιλογες εχουμε τι κινδυνοι υπαρχουν δυστηχως....
γιατι οι γιατροι κ οι κλινικες δεν κανουν ουτε πληρη αναλυση της καταστασης μας, ουτε πληρη ενημερωση για τις επιλογες μας,
εχουν δικο τους πλανο κ το ακολουθεις η οχι. Κ οι μετρησεις π κανουν ειναι τοσες οσες.....ποτε δεν μετρανε ακριβη αριθμο πριν κ μετα στις περιοχες που δουλευεουν...ο νοων νοειτο.

Οποτε Γιαννη κι εσυ θα σε συμβουλευα στο σημειο που εισαι επειδη δεν υπαρχουν περιθωρια για λαθη την επομενη φορα να κανεις μια πληρη μετρηση με αυτο το οργανο υπαρχει κ στην ελλαδα αν το γκουγκλαρεις θα δεις ποιοι το χρησιμοποιουν κ καλο θα ειναι να κανεις μια πληρη μετρηση των παντων...αξιζει ακομα κι αν πληρωσεις και 100 και 200 ευρω ας πουμε θα αξιζαν τον κοπο οι πληροφοριες αυτες.

Επισης να πω μετα απο πολυ ελεγχο των φωτογραφιων σου οτι σιγουρα υπαρχει περισσοτερη φυτρωση απ οτι νομιζουμε....κι ας ειναι το αποτελεσμα ετσι.
Εχουν αντικατασταθει πολλες απο τις μαμα παλιες τριχες απο καινουργιες και επισης υπαρχουν σημεια που εχουν εμφανη καλυτερη εικονα απο πριν οπως στην δεξια μερια του κροουν σου υπαρχει πολυ περισσοτερο μαλλι απ οτι πριν. Ενω αριστερα π ειναι η "ρουφυχτρα" δεν υπαρχει το ιδιο καλη ας πουμε. Αλλα υπαρχει καλυτερη κ μπροστα προς της γ ζωνη στις ακρες του κροουν καλυτερο κλεισιμο απ οτι πριν.
Εν ολιγης σιγουρα εχεις χασει νωρις καποια μαμα θυλακια νωριτερα απ οτι ηταν να χαθουν κ σιγουρα χαθηκαν καποια νεα θυλακια αλλα μεχρι ενα ποσοστο οχι ολα....δλδ το crown θα συνεχισει να εχει μαλλι (εστω αυτο το λιγο κ πιθανως λιγο λιγοτερο) για αρκετα χρονια ακομα, αλλα δε θα αδειασει εντελως. Θα χρειαστει παλι μια ενισχυση στο μελλον σιγουρα αλλα σε νορμαλ επιπεδα.
ΜΕ προσοχη , μετρησεις και σωστο συνδιασμο τεχνικων κ πλανου μπορεις ακομα να τα πας πολυ καλα κ εχεις πολλους θυλακες διαθεσιμους σιγουρα πανω απο 7000+. οποτε να μην ανησυχεις στο λεω ειλικρινα γιατι καταλαβαινω πως αισθανεσαι κ γι αυτο κ το μακροσκελες ποστ για να μεταδωσω οσο μπορω τις γνωσεις μου κ τις εμπειριες μου ωστε να αποφυγεις οτι τυχον προβλημα μπορει να προκυψει.

Κι αν η επομενη κλινικη που θα πας ειτε ειναι η ιδια ειτε αλλη στο μελλον δεν κανει μετρησεις να πας να κανεις μονος σου μετρησεις των περιοχων που θα δουλεψεις κ πριν κ μετα την ολοκληρωση αποτελεσματος. Ετσι ωστε να εχεις αποδεικτικα του τι γινεται.
ποσους θυλακες ειχες πριν ποσους μετα, τι παχοι τριχων ειχες πριν τι μετα κτλπ...

Αυτα βεβαια θα επρεπε να τα κανει καθε σοβαρη κλινικη π.σεβεται τον εαυτο της τον.πελατη της κ.τα λεφτά του απο μονη της....αλλα ειπαμε δεν τις συμφερει να γινονται εκτενεις μετρησεις πριν κ.μετα...
Οποτε δε θα δεις καμμια να το κανει.
Γιατι αν πληρώσεις 3 ευρω το θυλακα για 5000 θυλακια κ στην μετα μετρηση φυτρωσαν 4500 θα Πρεπει να επιστρεψει λεφτα 1500 ευρω π.χ... οποτε ειναι σαφως προτιμότερο να πληρωνεις για 5000 θυλακες κ να περνεις πισω ενας θεος ξερει ποσους θυλακες....
Αυτα ζουμε, εποχη μπακαλισμου εις το συμφερον καποιων....
Πληρωσε σ λεει εσυ ντουκου τους 5000 θυλακες κ ενταξει κοιταμε μετα γενικα το.κεφαλι κι αν η εικονα ειναι ικανοποιητικη ολα κομπλε....ας φυτρωσαν κ 4000 μια χαρα ειναι.
80% φυτρωση δλδ κ σαμπως κ θα το. Καταλαβεις.....

Δυστηχως το κεφαλι ειναι δικο μας και πρεπει να κανουμε μονοι μας ολη την βρωμικη δουλεια..... οι γιατροι δεν ασχολουνται τοσο...θελουν να κανουν τη δουλεια τους να παρουν τα λεφτα κ να πανε στον επομενο. θα σου πουν παρε φινα ελα σε 6 μηνες θα σου πατησουν μια φυε κ εφυγες....
Ετσι ειναι τωρα η μπισνα φινα + fue.
Σου αρεσει καλως...
δεν σου αρεσει, ο επομενος.....
 
Τελευταία επεξεργασία:

giwrgos8888

Active Member
ποιοι γιατροι το χρησιμοποιουν? καλο θα ηταν να γραφτουν τα ονοματα τους ετσι ωστε οταν ερθει η στιγμη να κανουμε ενα consultation να γνωριζουμε ποιους θα επιλεξουμε
 

giannis1991

Well-Known Member
@Panos1982 Θα αρχισω πρωτα με το οτι εννοειται οτι καταλαβαινω οτι γραφεις ολα αυτα με αποκλειστικο ενδιαφερον για την περιπτωση μουκαι ξερεις ποσο σημαντικη ειναι η γνωμη σου ειδικα για μενα...Καθε φορα κιολας με εκπλησσεις ολο και περισσοτερο με το ψαξιμο,το μυαλο και τις γνωσεις σου...
Η συγκεκριμενη θεωρια δε μου προκαλεσε πολυ ενδιαφερον και ουδεποτε την αμφισβητησα απλα ακουγοντας την πρωτη φορα με παρεξενεψε αλλα στα αυτια μου πλεον ακοθυγεται αρκετα λογικη σαν μια βασικη αιτια..
Δεν θελω να επεκταθω παρα πολυ καθως δεν εχω μιλησει ακομα με τον Μιχαλη αλλα τα ''κατηγορω'' μου προς αυτον ειναι αρκετα και θελω πρωτα να του τα εκφρασω και να δω τι θα μου πει....
Επισης με εχει απογοητευσει η ολη φαση καθως περαν του αποτελεσματος τα βαζω και με τον εαυτο μου που δεν προσεξα καποια βασικα σημεια τα οποια τα ηξερα και επρεπε να τα εφαρμοσω οπως πχ το κουρεμα,την απαιτηση να μπουν μαξ 2.000 τχθ,να κανω μια μετρηση κτλπ...
Σκεψου Πανο ενω τοσες και τοσες συζητησεις εχουμε κανει προσωπικα δεν σου εχω ανοιξει κουβεντα καθως απο ολο αυτο μου εχει βγει μια ξενερα,κουραση και απογοητευση και προς το παρον δεν ασχολουμαι καθολου...
Ελπιζω προς το καλοκαιρι να δω τον Μιχαλη και ειμαι παρα πολυ περιεργος να δω τι θα πει οτι φταιει...Επισης σε αυτο που λες εχεις δικιο,κανεις μα κανεις δεν τα εχει ολα και πρεπει να εισαι ετοιμος να διαχειριστεις εσυ ο ιδιος το κεφαλι σου..
Για αλλη μια φορα σε ευχαριστω πολυ!!!
 
Μπλουζα