Giannis1991, FUE, 2422 grafts,15-16/01/2019

Panos1982

Well-Known Member
Αφου στο.95% των γιατρων ειναι μεγαλο το.ρισκο τοτε γιατι βγάζετε τον γιατρο σκαρτο ? Η οχι " μαστερ" αν θες.
Κ στο 5 % των μαστερ ποιοι ανηκουν ?
Ο λορεντζο ας πουμε που δεν θα τον αναλαμβανε καν ??

Ειναι αλλου το θεμα κ αλλο το νόημα που πρεπει να βγει απ αυτο το νημα κ απ αυτη την εμπειρία του Γιαννη. Κ οχι ο Γεωργιου.

Θα τοποθετηθω κι εγω με αναλυση οταν βρω χρονο επειδη ειναι το νημα του Γιαννη.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

gregkont13

Verified MM member
Αφου στο.95% των γιατρων ειναι μεγαλο το.ρισκο τοτε γιατι βγάζετε τον γιατρο σκαρτο ? Η οχι " μαστερ" αν θες.
Κ στο 5 % των μαστερ ποιοι ανηκουν ?
Ο λορεντζο ας πουμε που δεν θα τον αναλαμβανε καν ??

Ειναι αλλου το θεμα κ αλλο το νόημα που πρεπει να βγει απ αυτο το νημα κ απ αυτη την εμπειρία του Γιαννη. Κ οχι ο Γεωργιου.

Θα τοποθετηθω κι εγω με αναλυση οταν βρω χρονο επειδη ειναι το νημα του Γιαννη.

Προσωπικη άποψη, ο Λορέτζο δεν υπήρχε μια στο δις να τον αναλάβει χωρίς φίνα.
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Αφου στο.95% των γιατρων ειναι μεγαλο το.ρισκο τοτε γιατι βγάζετε τον γιατρο σκαρτο ? Η οχι " μαστερ" αν θες.
Κ στο 5 % των μαστερ ποιοι ανηκουν ?
Ο λορεντζο ας πουμε που δεν θα τον αναλαμβανε καν ??

Ειναι αλλου το θεμα κ αλλο το νόημα που πρεπει να βγει απ αυτο το νημα κ απ αυτη την εμπειρία του Γιαννη. Κ οχι ο Γεωργιου.

Θα τοποθετηθω κι εγω με αναλυση οταν βρω χρονο επειδη ειναι το νημα του Γιαννη.

Σωστά το είπες. Όχι μάστερ γιατί το σκάρτος είναι βαριά κουβέντα και λάθος να λέγεται. Δεν είναι σωστό να απαξιώνουμε τον γιατρό ή και το ιατρικό του τημ γενικότερα. Θα επαναλάβω ότι μάστερ στο συγκεκριμένο κομμάτι, και δεν αναφέρομαι μόνο στον γιατρό αλλά σε όλο το τιμ/διαδικασία, είναι πολύ λίγοι σε θέματα πύκνωσης σε περιοχές με αρκετά ή και πολλά μαλλιά (και ειδικά στο crown) χωρίς φίνα.

Ως προς τον Λορένζο και μόνο αφού το έθιξες. Ναι, κατά πάσα πιθανότητα δεν θα τον αναλάμβανε χωρίς φίνα για λόγους αρχής όπως έχουμε αναλύσει κατ' επανάληψη (ηλικία, μελλοντικό NW, κλπ). Ως προς την πύκνωση όμως σε περιοχή του crown με αυτή την εικόνα θα τον αναλάμβανε σίγουρα και χωρίς φίνα αν το διακύβευμα ήταν το σοκλος. Για να μην μιλήσω για άλλες περιπτώσεις, θα πω για την δικιά μου. Το crown μου είναι πιο πυκνό από του Γιάννη. Kαι στις 2 μμ που έκανα μου πρότεινε να βάλει 500-700g σε μια περιοχή 4-5 φορές πιο μικρή από του Γιάννη χωρίς φυσικά να παίρνω φίνα. Δεν το έκανα γιατί χρειαζόμουν τα graft αλλού.

Ως προς το αν είναι το θέμα ο Γεωργίου ή όχι θα συμφωνήσω μαζί σου. Δεν υπάρχει καμμία πρόθεση από μέρους μου να κριτικάρω τον γιατρό (ή το τιμ του) για να τον βγάλω σκάρτο. Σχολιασμό του αποτελέσματος κάνω και υποθέσεις για το τι μπορεί να συνέβει βασιζόμενος σε αυτό και άλλα περιστατικά του.
 
Τελευταία επεξεργασία:

koumparos

Well-Known Member
Νομίζω πάλι θα αρχίσουμε να κυνηγάμε μάγισσες.Η φυτρωση κυμάνθηκε σε χαμηλά επίπεδα.Ακομα και μόνιμο σοκλος σε μαμά μαλια να επαθε εάν είχε υψηλή φυτρωση θα το είχε λύσει το θέμα του.Νομιζω ότι το πρόβλημα με τον συγκεκριμένο γιατρό είναι οι απρόσεκτοι placers που έχει διότι άλλο σοβαρό λόγο δεν βρίσκω να μην έχει σταθερά καλά αποτελέσματα συνολικά ως κλινική.Η παρεμβατικότητα του γιατρού είναι μικρή.Ανοιγει τις οπές και τέλος.Ακομα και την εξαγωγή ολόκληρη να κάνει ο ίδιος το θεωρώ απίθανο να καταστρέφει τα μοσχεύματα.Στην fue χωρίς pen είναι κρίσιμη η προσοχή που πρέπει να δώσουν οι placers στην τοποθέτηση μην τραυματισουν- καταστρέψουν το μόσχευμα.
Κρίμα πάντως διότι οι πετυχημένες hairline της κλινικής είναι επιπέδου κορυφαίων γιατρών.
 

vag25

Well-Known Member
Νομίζω πάλι θα αρχίσουμε να κυνηγάμε μάγισσες.Η φυτρωση κυμάνθηκε σε χαμηλά επίπεδα.Ακομα και μόνιμο σοκλος σε μαμά μαλια να επαθε εάν είχε υψηλή φυτρωση θα το είχε λύσει το θέμα του.ν.

Aκριβως αυτο που λες.

Εδω 2700 σε σχεδον αδειο crown.


Και καθολικο σοκ λος να ειχε ο giannis παλι πιθανον θα ηταν καλυτερο το αποτελεσμα αν φυτρωναν ολα.
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Aκριβως αυτο που λες.

Εδω 2700 σε σχεδον αδειο crown.


Και καθολικο σοκ λος να ειχε ο giannis παλι πιθανον θα ηταν καλυτερο το αποτελεσμα αν φυτρωναν ολα.

Vag25, για να συγκρίνεις 2 αποτελέσματα πρέπει να ξέρεις και λίγο πολύ τα χαρακτηριστικά τους. Για τον κύριο εδώ ξέρουμε για λόγο 2.58 και 55-60μ τρίχα άρα χαρακτηριστικά +++ και 300g παραπάνω. Για τον Γιάννη τι ξέρουμε; Απολύτως τίποτα. Αν είχαμε τουλάχιστο τον λόγο και την τρίχα θα μπορούσαμε να μιλάμε.

Πάντως ξανάκοιτώντας τις αρχικές φωτό παρατηρώ ότι η τοποθέτηση ήταν πολύ πυκνή και μέσα σε πολλά μαμά μαλλιά ακούρευτα. Το σωστό σε αυτές τις περιοχές είναι αραιότερη τοποθέτηση με πολύ υψηλούς λόγους γιατί η περιοχή έχει πρόβλημα αιμάτωσης. Στον Γιάννη με τόσα graft από τα πλαϊνά ο λόγος δεν πρέπει να ήταν μεγάλος αλλά και αυτό υπόθεση είναι. Καλό θα ήταν να ζήταγε ο Γιάννης τα στατιστικά του (αν υπάρχουν) για να τα ποστάρει.

Τέλος θα επαναλάβω ότι η εμφύτευση έγινε σε πολύ μεγαλύτερη περιοχή από αυτή που φαίνεται στις αρχικές φώτο το πρόβλημα αλλά επειδή είναι ακούρευτη σε ξεγελάει γιατί πολλά graft χάνονται στις φωτό κάτω από τα μαμά μαλλιά.
 
Τελευταία επεξεργασία:

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Εχεις δικιο αλλα και παλι....

Vag όλοι υποθέσεις κάνουμε. Στην περίπτωση του Γιάννη κατ' εμέ έχουν γίνει αρκετά φάουλ. Καταρχήν ποιός ο λόγος να βάλει 2400g σε μια περιοχή που σαφώς το πρόβλημα θα λυνόταν με αρκετά λιγότερα και επιλεγμένα πολύτριχα. Κατ' αυτόν τον τρόπο ανάμεσα στα πολλά μαλία που είχε, θα πετύχαινε υψηλότερα ποσοστά φύτρωσης και θα ελαχιστοποιούσε το σοκλος, το οποιο ειρήσθω εν παρόδω, δεν περιορίζεται μόνο κατά την μμ αλλά μπορεί να συμβεί και αργότερα με πιο ήπια χαρακτηριστικά. Σε μια περιοχή που τα νέα graft ανταγωνίζονται τα αδύναμα υπάρχοντα για θρέψη και έχει θέματα αιμάτωσης λόγω τοποθεσίας (η χειρότερη περιοχή του κεφαλιού σε θέματα οξυγόνωσης) πήγε απροετοίμαστος χωρίς φίνα, χωρίς βιταμίνες πριν την μμ (λαθος να σταματάς τις πολυβιταμίνες πριν την μμ, μόνο η υπερβιταμίνωση από C έχει θέμα, για να έχουν επίδραση οι βιταμίνες στην μμ πρέπει να ξεκινάς 3 εβδομάδες πριν και να τις συνεχίζεις 5-6 μήνες μετά), χωρίς μίνοξ μετά, χωρίς τίποτα. Επιπρόσθετα η εμφύτευση έγινε και ακούρευτα που παρότι εν φέρνει δεν είναι τεχνικά λάθος, δεν είναι και ότι το καλύτερο σε τέτοια περιοχή για τόσα πολλά graft. Απορώ γιατί το επέτρεψε.

Τέλος δεν μπορώ να καταλάβω για ποιό λόγο για εμφύτευση στο crown που θες να το φορτώσεις με πολύτριχα έγινε harvesting από την temporal περιοχή και μάλιστα τόσο χαμηλά κοντά στα αυτιά και μπροστά αφού εκεί ως γνωστόν βρίσκεις σχεδον μόνο μονότριχα και μάλιστα λεπτά που τίποτα δεν συνεισφέρουν σε κάλυψη στο crown. Με μια πρόχειρη μέτρηση βγήκαν από εκεί γύρω στα 400. Συνήθως αυτή την περιοχή (temporal) την χρησιμοποιείς σε μεγάλη έκταση (με την προσθήκη της lower temporal) όταν κάνεις πολύ μεγάλες συνεδρίες χρησιμοποιώντας τα πολλά μονότριχα και δίτριχα για κάλυψη μπροστινών ζωνών και πάντα αμφίπλευρα (δεξιά-αριστερά) για λόγους συμμετρίας. Στην περίπτωση του Γιάννη έπρεπε να κινηθεί κατά βάση σε occipital και στις 2 parietal, άντε upper temporal με στόχο ένα πολύ καλό λόγο (2.4+). Με 1500 graft και τέτοιο λόγο θα ήταν μια χαρά αποτέλεσμα για το πρόβλημα που είχε για να μην πω ότι και 1000g θα έφταναν. Μια υπόθεση γιατί έγινε είναι ίσως γιατί ο Γιάννης δεν είχε αρκετά πολύτριχα στις πίσω περιοχές και για να βρουν όλα αυτά τα graft και να αυξήσουν την πυκνότητα (aka κάλυψη) προχώρησαν τόσο μπροστά. Ακόμα και έτσι όμως είναι λάθος αφού είναι προτιμότερο να κινηθείς και στις 2 περιοχές δεξιά-αριστερά και πιο ψηλά στις παρυφές paretial-temporal αυξάνοντας τον λόγο και αποκλείοντας τα μονότριχα και στοχεύοντας κυρίως στα 3τριχα. H δικαιολογία παίρνω μόνο από την αριστερή για να μην επιβαρύνω την δεξιά και πηγαίνω τόσο μπροστά και χαμηλά, χρησιμοποιώντας τέτοιας ποιότητας graft είναι σαφώς λάθος στρατηγική.

Εν κατακλείδι και επειδή η τωρινή του εικόνα απέχει πολύ λίγο σε σχέση με την πριν την μμ δεν μπορώ να πιστέψω ότι είχε τόσο χαμηλή φύτρωση (αν και φυσικά παραμένει και αυτό μια πιθανότητα). Μάλλον ένας συνδυασμός, μέτριας φύτρωσης, σοκλος υπαρχόντων και πιθανώς χαμηλού ως πολύ χαμηλού λόγου αυτών που μπήκαν. Φυσικά μπορεί να παίζει ρόλο και η συνεχιζόμενη ΑΑ. Αυτά όμως είναι υποθέσεις. Το σίγουρο είναι ότι δεν υπήρξε σωστή προετοιμασία, στρατηγική, σχεδιασμός. Όλα έπρεπε να είναι γνωστά και αναλυτικά πριν την μμ (σε consultation ή μετά το κούρεμα), να είχε συζητηθεί η στρατηγική κάλυψης και σαφώς να είχαμε και τα πριν και μετά στατιστικά για να κρίνουμε το αποτέλεσμα.

john.jpg


Update. Επειδή είμαι σε ταξίδι και έβλεπα τις φώτο από κινητό χωρίς δυνατότητα ζουμ, τώρα κοιτωντας στον υπολογιστή με ζουμ διαπιστώνω ότι στο κέντρο της περιοχής που είχε το θέμα υπάρουν πολλές λεπτές τρίχες σε thinning, άρα μαμά και πολύ λίγες χοντρές, αρά μεταμοσχευμένες, οπότε μάλλον αναθεωρώ την αποψή μου για την μέτρια φύτρωση και τείνω προς το χαμηλή (τουλάχιστον για την περιοχή που βλέπω καλά με ζουμ).
 
Τελευταία επεξεργασία:

kaiba

Active Member
Η ευθύνη είναι καθαρά του γιατρού όπως η hdc από την αρχή του είχε πει ότι δν μπορεί να αναλάβει το ρίσκο το ίδιο έπρεπε να πει κ ο Γεώργιου και να μην κοιτάξει απλά να πάρει τα λεφτά. Επίσης πάτα τα κάποια εξαιρετικά αποτέλεσματα που έχει στην hairline η hdc από Κύπρο πια απο τα αποτελέσματα του φόρουμ φαίνεται πιο safe επιλογή. Επίσης κάποια στιγμή πρέπει οι γιατροί σε Ελλάδα κ Κύπρο να είναι πιο ξεκάθαροι με την φιναστερίδη. Εγώ όταν ειχα πει στον Γεωργίου ότι ξεκίνησα δν μου είπε να περιμένουμε να δούμε τα αποτελέσματα της και τωρα που δν χρειάζομαι μεταμόσχευση δεν μου δίνει πίσω την προκαταβολή μου πήρε στην ουσία 500 ευρώ για να μην κάνει τπτ
 

dimitris50423

Well-Known Member
Επίσης gianni υπάρχει πρόβλημα πλέον στα πλαϊνά φαίνονται πολύ αραιά. Ένας λόγος που έλεγα ότι δεν ήθελα να μου πάρουν μοσχευματα από τα πλαϊνά.
Στην περίπτωση του Gianni για πιο λόγο να πάρει μοσχευματα από εκεί; Η γνώμη μου είναι ότι έπρεπε να πάρει μόνο από πίσω που έχει πολυτριχα και θα έδιναν καλύτερη κάλυψη. Η περιοχή που δέχθηκε τα μοσχευματα χρειαζόταν κάλυψη και μεγάλο λόγο τριχών που έχει η δοτρια πίσω.

τραγικο λαθος του γιατρου να παρει τοσα μοσχευματα απο το πλαινο που δεν εχει πολυτριχα.
Αν επαιρνε μονο απο πισω ο λογος θα ηταν σημαντικα μεγαλυτερος και τα μοσχευματα που θα χρειαζοταν να τοποθετησει στη ληπτρια λιγοτερα αλλα δινοντας καλυψη. Η πιθανοτητα τραυματισμου μαμα μαλλιων θα ηταν μικροτερη και πιστευω οτι θα βλεπαμε ενα τελειως διαφορετικο αποτελεσμα με κλειστο crown.
χαμηλη φυτρωση ακομη και σε αυτα που μπηκαν αλλιως η εικονα θα ηταν καλυτερη. Μια του υψους μια του βαθους τα αποτελεσματα.
Κριμα πραγματικα.
 

Panos1982

Well-Known Member
Για Αρχη να αναφερω μερικα στοιχειωδη πραγματα

Η Τριχα ενος φυσιολογικου ατομου χωρις ΑΑ περναει 3 σταδια.
- Αναγενης φαση ( διαρκεια ~5 χρονια ) η τριχα φαινεται κανονικα στο κεφαλι.
- φαση μεταβασης ( διαρκεια περιπου 2-4 εβδομαδων ) οταν η τριχα ειναι ετοιμη να πεσει απ το κεφαλι - βουρτσισμα, λουσιμο, χτενισμα κτλπ
- τελογενης φαση ( διαρκεια ~3 μηνες ) οταν η τριχα εχει πεσει απ το κεφαλι αλλα ο θυλακας παραμενει ενεργος για να δωσει νεα τριχα.

Το ποσοστο τριχων Ενος υγιους κεφαλιου ΧΩΡΙΣ ΑΑ που βρισκονται σε καθε φαση ειναι το εξης
90-95% σε αναγενη φαση
1-2% μεταβατικη φαση
5-8% τελογενη φαση.

Αυτο πρακτικα σημαινει οτι σε πραγματικο χρονο ενα υγιες ατομο
μπορει να βλεπει μονο το 90-95 % των τριχων του γιατι παντα ενα 5-10% θυλακων βρισκεται σε τελογενη φαση.

Τα ποσοστα αυτα καθως και οι χρονοι που οι τριχες βρισκονται σε καθε φαση αλλαζουν οταν προκειτε για ενα κεφαλι που πασχει απο ΑΑ.

Η Αναγενη φαση μειωνεται κατα πολυ και αντιστοιχα η τελογενη φαση αυξανεται κατα πολυ της ταξεως 30-40% αντιστοιχα.
ΜΕ αποτελεσμα η αναγενη να ειναι πλεον στο 50-60% και αντιθετα η τελογενη 40-45%.

Αυτο πρακτικα σημαινει οτι ενω εχουμε ακομα ολους τους θυλακες που ειχαμε κ πριν ζωντανους κατω απ το δερμα,
πανω απ το δερμα ομως υπαρχει μια μειωση τριχων 35-45 % διοτι οι θυλακες υπαρχουν αλλα ειναι σε τελογενη φαση κ δεν δινουν τριχα.
Αρα βλεπουμε το ~ 60% των τριχων μας.

Αν ας πουμε πριν την ΑΑ ειχαμε 100 τριχες πανω απ το δερμα τωρα θα βλεπουμε 60. Οι θυλακες βεβαια κατω απ το δερμα
παραμενουν οι ιδιοι, απλα ειναι πολυ μεγαλο το ποσοστο που ειναι σε τελογενη φαση κ δεν δινει τριχα.

--Αν μπορουσαμε μαγικως να τραβουσαμε με το χερι αυτες τις 60 τριχες κ τις ξεριζωναμε μαζι με τους θυλακες τους, δια παντος
τοτε θα βλεπαμε εκεινη τη στιγμη ενα τελειως κενο τετραγωνικο εκατοστο χωρις καθολου τριχες.
Συντομα ομως μετα απο λιγους μηνες θα βλεπαμε ξανα τριχες στη περιοχη αυτη, που θα τις εδιναν ομως οι θυλακες που ηταν σε τελογενη φαση οταν εγινε το τραβηγμα ( και δεν ξηλωθηκαν γτ δεν ειχαν τριχα τοτε ) τωρα ομως μπηκαν σε αναγενη και θα ξαναγεμιζε το δερμα με τις τριχες των θυλακων αυτων περιπου 40 τριχες συμφωνα με τους αριθμους που ειπα πιο πανω.
Αν στην φυση ολες οι τριχες της κεφαλης εμπαιναν απο αναγενη σε τελογενη φαση ταυτοχρονα τοτε θα υπηρχαν καποια 3μηνα στη ζωη μας που θα ημασταν τελειως καραφλοι, θυλακες ομως θα ειχαμε κατω απ το δερμα -
-

Αφου εξηγησα αυτα κανω ενα επομενο ποστ να μιλησω για τις μμ
 
Τελευταία επεξεργασία:

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Panos1982

Well-Known Member
Σε συνεχεια του προηγουμενου ποστ παμε τωρα στις μεταμοσχευσεις !!

Οταν κανουμε μμ αυτη συνηθως γινεται σε μια περιοχη που πληττεται απο ΑΑ.
Αυτο σημαινει οτι στην περιοχη υπαρχει miniaturization και οπως ειπα κ πριν υπαρχουν πολλοι θυλακες που βρισκονται σε resting phase
κατω απ το δερμα κ δεν δινουν τριχα. Γι αυτο κ η περιοχη φαινεται πιο αδεια. Θυλακες απο κατω ομως υπαρχουν. κ προκειτε να δωσουν τριχα μετα απο καποιο διαστημα.

Η φιναστεριδη ας πουμε δε γενναει τριχες απ το πουθενα.. , απλα "ξυπναει" στην ουσια αυτους τους θυλακες και γι αυτο βλεπουμε επανεκφυση τριχων. Το ιδιο κανει με αλλο τροπο κ η μινοξιδιλη. Στην ουσια ξαναεπαναφερουν οσο ειναι δυνατον τους θυλακες παλι σε αναγενη φαση κ βελτιωνουν τα ποσοστα αναγενη κ μειωνουν τα τελογενη κ ως αποτελεσμα βλεπουμε περισσοτερες τριχες πανω απ το δερμα.

Οι γιατροι μμ γι αυτο προτεινουν να παρεις φινα 6 μηνες πριν την επεμβαση
πρωτον για να βοηθησουν τις τριχες που ειναι σε miniaturization να παχυνουν κ να γινουν πιο δυνατες
και δευτερον για να ξυπνησουν οσοι θυλακες ειναι σε τελογενη φαση κ να δωσουν οτι τριχα εχουν να δωσουν.
Με αυτο το τροπο θα ξερουν πλεον οτι , οτι κενο δερμα βλεπουν ειναι οντως κενο και δεν εχει θυλακα απο κατω ή το ποσοστο
των θυλακων κατω απ το κενο δερμα ειναι μονο ~10% . Χωρις την fina/minox το ποσοστο αυτο θα ηταν 40% και αρα οτι κενο δερμα εβλεπαν
θα ηταν σχεδον κατα το ημιση οντως κενο κ κατα το αλλο ημιση θα ειχε θυλακα ( που εκεινη την ωρα ηταν σε τελογενη φαση αλλα σε λιγους μηνες θα εδινε τριχα ).

Ενας γιατρος που κανει επεμβαση σε ασθενη που δεν κανει θεραπεια,
και φυτευει αναμεσα σε υπαρχοντα μαλλια
καθε οπη που σου κανει εχει ~40% πιθανοτητες να πεσει πανω σε θυλακα που βρισκεται σε τελογενη φαση - οσο κ το ποσοστο τους δλδ π βρισκεται στη φαση αυτη- και να τον σκοτωσει.

Αν ομως ο γιατρος εκανε τις οπες κ δεν φυτευε καθολου μαλλι.
μπορει εκεινη την ωρα κ τις επομενες μερες να βλεπαμε οτι δεν εχουμε καθολου shockloss,
μετα απο καποιους μηνες ομως οταν οι τριχες που ειχαμε θα μπουν σε φαση τελογενη κ θα επρεπε να βγουν εξω αυτες που ηταν πριν σε τελογενη κ τωρα ειναι η σειρα τους να μπουν σε αναγενη θα εοχυν πεθανει απ τις οπες....κ δεν θα βγουν ποτε...
Με αποτελεσμα να μειωθει δραματικα ο αριθμος των τριχων αλλα οχι αμεσα, αλλα μετα απο καποιο χρονικο διαστημα μηνων.
και τοτε θα αντιληφθουμε οτι τελικα εχουμε shockloss (τραυματικο )

Αν ο γιατρος ομως φυτευσει νεους θυλακες τοτε δεν ειναι σιγουρο οτι θα αντιληφθουμε αυτη την απωλεια επειδη θα φυτρωσουν οι νεοι θυλακες - αν φυτρωσουν, κ οσοι απ αυτους δεν "τρακαραν" πανω σε αλλους υπαρχοντες θυλακες κ δεν καταστραφηκαν κι αυτοι μαζι τους.

Αυτος ειναι ο λογος που ολοι οι γιατροι μμ θελουν να κανουμε θεραπειες τουλαχιστον 6 μηνες πριν την μμ για να γνωριζουν τι γινεται κατω απ κενο δερμα κ να μην ρισκαρουν να υπαρχουν θυλακες απο κατω.

Οσο πιο χοντρος ειναι ενας θυλακας τοσο πιο ανθεκτικος ειναι. σε περιπτωση τραυματισμου με αλλον , εξαγωγης , οξειδωσης κτλπ.

Οσο πιο μικρος ειναι ηλικιακα καποιος τοσο πιο πολλους θυλακες εχει ακομα ζωντανους κατω απ το δερμα του κι ας εχει καραφλα.
Θελουν πολλα χρονια μεχρι να πεθανουν οριστικα οι θυλακες και να μην δινουν ποια καθολου τριχα.

ΑΝ ενας 27 χρονος κ ενας 50 χρονος εχουν την ιδια ακριβως αραιωση στο crown ας πουμε, τοτε ο 27 χρονος εχει πολλους περισσοτερους
θυλακες ζωνταντους (σε τελογενη φαση ομως) παρα ο 50 χρονος. Ο 50 χρονος εχει ηδη αρκετους θυλακες που εχουν πεθανει οριστικα κ δεν θα ξαναδωσουν τριχα κ δεν υπαρχουν καν κατω απ το δερμα.
Γι αυτο κ ενας 27 χρονος μπορει να αντιδρασει καλα στις θεραπειες και να εχει πολυ καλυτερη επανεκφυση απο εναν 50 χρονο
διοτι οι θυλακες ειναι ακομα ζωνταντοι αλλα μπαινει μεγαλο ποσοστο σε τελογενη φαση με αποτελεσμα να μην βλεπει ολο το μαλλι π εχει,
με τα φαρμακα ομως αλλαζει το ποσοστο τελογενων μπαινουν σε αναγενη κ βλεπει ξανα περισσοτερο μαλλι.

Στην περιπτωση του Γιαννη, μπηκαν παρα πολλα μοσχευματα
εγιναν παρα πολλες οπες. Οσο περισσοτερες οπες γινονται τοσο περισσοτερες πιθανοτητες υπαρχουν αυτες να εχουν χτυπησει πανω σε θυλακα που βρισκεται σε resting phase. Ο γιαννης ειναι μικρος ηλικιακα κ εχει πολλους θυλακες σε resting phase.

Πιστευω οτι εχει χαθει μεγαλο κομματι απ τα θυλακια αυτα κ αυτο δεν γινεται να το αντιληφθεις τον 1ο μηνα....
Επισης κατα το impact προφανως σκοτωθηκαν και καποιο ποσοστο απ τα νεα θυλακια καθως και δεν βρηκαν καταλληλο εδαφος για να ζησουν κ να αναπτυχθουν
επειδη ακριβως εσκασαν πανω σε υπαρχων θυλακα με αποτελεσμα θανατωση κ των δυο.

Αυτος ηταν ο λογος που ειπα στον ερντο να μου βαλει πισω μονο 1000 θυλακες και δεν ηθελα παραπανω. Για να μειωθει το transaction rate.
Το αναφερω και στο δικο μου νημα.

Οταν μιλουσα ιδιωτικα με τον Γιαννη πριν κανει την επεμβαση τον ειχα παροτρυνει να μην βαλει κι αυτος πανω απο 1200 θυλακια, ειχαμε παρομοια πανω κατω αραιωση. και περαν του transaction το κροουν ειναι κ μια περιοχη που δεν γεμιζει οσα κι αν βαλεις γτ δεν εχει καλυψη απο πουθενα και δεν δινει καλο illusion of density. εκει ομως κανουν εκπληκτικη δουλεια τα consealers. οποτε αρκει να εχεις λιγες μονο τριχες εκει κ ολα φτιαχονται. κ κρατας την πυκνοτητα κ την δοτρια σου για το μπροστα κομματι.

Ο γιαννης μετα την επισκεψη του γιατρου στην αθηνα κ το mini consultation o γιατρος του προτεινε για 2200 η 2400 θυλακια.
@giannis1991 θυμησε μου ακριβως γτ παει καιρος κ δεν θυμαμαι.
Τοτε κ οι δυο θεωρησαμε οτι ηταν υπερβολικο λιγο το νουμερο ουτε κ εγω συμφωνουσα σε αυτο αλλα ο γιατρος τον επεισε.
Τον επεισε οτι δεν θα υπαρξει ουτε σοκλος κ οτι δεν θα ασχοληθει ποτε ξανα με το crown αλλα και οτι βρισκεται σε καλα χερια (σε αυτο συμφωνουσα κι εγω τον εμπιστευομουν κ τον εμπιστευομαι ακομα ). Παιζει μεγαλο ρολο να νοιωθεις ψυχολογικα και να σου περναει ο γιατρος την αυρα οτι βρισκεσαι σε καλα χερια κ η ψυχολογια σου κ διαθεση σου να ειναι καλη βοηθαει πολυ κ στην διαρκεια της επεμβασης κ μετα.
Κ οπως δεν κατηγορω τον γιαννη που πηγε με τα νερα του γιατρου κ εβαλε τα θυλακια που του προτεινε ετσι δεν κατηγορω κι εμενα γιατι κ εγω το ιδιο εκανα , δεχτηκα να μου βαλει ο ερντο 1500 ενω ηθελα μονο 1000. ( 1800 ηταν να μου βαλει αλλα το καναμε καπου στη μεση κ τα αλαλ 300 μπηκαν στο mid ).

Ολοι μας οσο εμπειροι κι αν ημαστε αναγκαζομαστε να ακολουθησουμε κ τους γιατρους που επιστευτηκαμε το κεφαλι μας γιατι σιγουρα η γνωμη τους παντα θα εχει παραπανω βαρυτητα απ την δικη μας στο κομματι της επεμβασης.

Τωρα γιατι εμενα το αποτελεσμα πηγε πιο καλα κ του γιαννη οχι το ιδιο ??

Πιστευω για 3 λογους.
1ον επειδη εγω εχω αρκετα χοντρο θυλακα κ ισως ο γιαννης εχει πιο αδυνατο κ επομενως λιγοτερο ανθεκτικο στο impact κ τον τραυματισμο.
2ον επειδη εγω ειμαι 10 χρονια μεγαλυτερος κ σιγουρα ειχα περιοχες που ηταν πλεον τελειως νεκρες απο θυλακες ενω ο γιαννης οχι τοσο.
με αποτελεσμα κ να σκοτωθουν οι θυλακες π ηταν απο κατω αλλα κ οι νεοι που τρακαραν επανω τους.
3ον επειδη εγω εβαλα λιγοτερα θυλακια κ τραυματισα λιγοτερα τελογενη θυλακια αλλα και νεα θυλακια που μπηκαν κατω απ το δερμα.

Δεν μπορω να αποδωσω καπου αλλου την διαφορα μας.

Οσο αναφορα τον γιατρο το λαθος του για μενα ειναι οτι ηθελε να του βαλει τοσα πολλα θυλακια.
πιστευω οτι θεωρησε οτι οσα τελογενη κ να χαθουν απο κατω, θα ειναι τοσος ο ογκος των νεων που θα μπουν που θα υπερ καλυψουν αυτη τη χασουρα και θα μπουκωσει το κεφαλι με μαλλι.
ΕΛα μου ομως που απο κατω πρεπει να υπηρχαν απειροι θυλακες και εγινε μεγαλη συκγρουση νεων με παλιους θυλακες....κ συνεβη αυτο π συνεβει... εκει το αποδιδω.
Γιατι κατα τα αλλα ξερω οτι ειναι πολυ καλος κ εχω φιλους μου που εχουν παει εκει κ τα εχουν παει καλα ολοι τους.
Επουδενι δεν ισχυει οτι δεν παραγει καλα αποτελεσματα.
κ στον Γιαννη ολα κατα τα εκανε απλα δε μπορει να ξερει τι γινεται κατω απ το δερμα....οπως δεν θα ηξερε κ κανεις γιατρος....
Αλλος π.χ δεν θα τον αναλαμβανε οταν εβλεπε οτι η περιοχη ειναι σε thinning phase κα ιοτι ο γιαννης δε κανει θεραπεια γι αυτον ακριβως τον λογο του οτι δεν θα ηξερε τι γινεται απο κατω - και για κανενα αλλον λογο !!!

ΤΑ tips μου ειναι οτι :

ΑΝ κανετε επεμβαση κ δεν κανετε θεραπεια, περιμενετε να αδειασει η περιοχη οσο το δυνατον πιο πολυ. Οσο πιο πολυ αδειασει τοσο πιο πολυ θα μειωνεται το transaction. κ τοσο πιο safe ειναι η επεμβαση.

Αν το αδειασμα γινει αποτομα μεσα σε 1-3 χρονια δωστε κι αλλο ενα δυο χρονια μεχρι να κανετε την μμ να σιγουρευτειτε οτι εοχυν πεθανει οριστικα οι θυλακες κ δεν θα τραυματισετε τους νεους.

Μην κανετε σε νεα ηλικια γιατι οι θυλακες ειναι ακομα ζωντανοι κ υπαρχει κινδυνος impact των νεων θυλακων με τους παλιους απο κατω κ κινδυνος μειωμενης φυτρωσης.

Ολα αυτα αυξανονται σε περιπτωση που μιλαμε για crown γιατι εκει η περιοδος που θελει ενας θυλακας να πεθανει απο ΑΑ ειναι πιο μεγαλος
οπως πιο μεγαλοι ειναι κ οι χρονοι που βρισκεται ο θυλακας σε resting phase ( για αυτο κ σε αυτη την περιοχη η finasteride δινει επανεκφυση ενω μπροστα οχι ) γιατι οι θυλακες πισω στο κροουν εχουν αργο κυκλο κ αργουν να πεθανουν οριστικα απ την ΑΑ.
κ γι αυτο πολλες επεμβασεις μπροστα πανε καλα ενω πισω οχι. γιατι μπροστα χανονται πιο γρηγορα οριστικα οι θυλακες απο ΑΑ ενω πισω οχι κ δημιουργειτε συγχηση κατα την εμφυτευση παρ ολο που το δερμα μπορει να δειχνει κενο.Απο κατω δεν ειναι.

Y.Γ @giannis1991
κριμα που το λεω αλλα προτιμουσα να γινει σε οποιονδηποτε αλλον αυτο εκτος απο σενα......γιατι ξερω τι παιδι εισαι κ τι εχεις περασει ~!!!!!
μην ανησυχεις εχεις χασει μερικως τη 1η μαχη αλλα οχι τον πολεμο.
Εισαι ακομα σε σημειο που ολα μπορουν να διορθωθουν.
Υπαρχουν ακομα πολλες μαχες επιλογες κ λυσεις να δωθουν κ το γνωριζεις.
Πιο προσεκτικα βηματα απο δω και περα θελει.
Και αποφυγη φιναστεριδης με καθε κοστος !!!!
Δεν θα καραφλιασουμε ποτε κουφαλα ΑΑ ;)
 
Τελευταία επεξεργασία:

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
κ στον Γιαννη ολα κατα τα εκανε απλα δε μπορει να ξερει τι γινεται κατω απ το δερμα....οπως δεν θα ηξερε κ κανεις γιατρος....
Αλλος π.χ δεν θα τον αναλαμβανε οταν εβλεπε οτι η περιοχη ειναι σε thinning phase κα ιοτι ο γιαννης δε κανει θεραπεια γι αυτον ακριβως τον λογο του οτι δεν θα ηξερε τι γινεται απο κατω - και για κανενα αλλον λογο !!!

Στον Γιάννη μάλλον δεν τα έκανε καλά και όπως προείπα έγιναν αδικαιολόγητα χοντρά λάθη. ΛΑΘΟΣ 1. Σε αυτό το crown δεν βάζεις 2400g. Είναι προφανές ότι σε αυτή την ηλικία και με αυτή την εικόνα υπάρχουν πάρα πολλοί θύλακες ζωντανοί κάτω από το δέρμα. Απλά δεν ξέρεις που είναι όπως σωστά λες, είσαι σε ένα ναρκοπέδιο, αλλά δεν χρειάζεται και να ξέρεις αν ενεργήσεις με στρατηγική.

Δεν θα συμφωνήσω με την θεωρία του "τρακαρίσματος". Από την στιγμή που ανοίγεται μια οπή για να μπει θύλακας καταστρέφεται ότι ζωντανό υπάρχει εκεί και δημιουργείται χώρος για να μπει το νέο αφού η εμφύτευση γίνεται στο ίδιο βάθος. Όπως σκάβεις μια τρύπα σε μια γλάστρα για να μεταφυτεύσεις μια νέα ρίζα. Όταν όμως εμφυτεύεις σε περιοχές σαν αυτή με τα χαρακτηριστικά που σωστά ανέλυσες (resting phase, ηλικία, κλπ), αυτό που γίνεται είναι ότι επειδή περιμέτρικα της τρύπας όπου μπαίνει το νέο μόσχευμα υπάρχουν ακόμα πολλά "ζωντανά" θυλάκια ή υπολείματα θυλάκων που ανταγωνίζονται το νέο σε θρέψη και οξυγόνο, και αυτό αφορά και αυτά που βλέπουμε αλλά και αυτά που δεν βλέπουμε (που παρόλο που είναι σε resting phase ακόμα "αναπνεύουν"). Επίσης ξέρουμε ότι στο crown έχει θέμα στο να χτιστεί ένα νέο αιματολογικό δίκτυο γρήγορα (δεν υπάρχει κύρια αρτηρία κοντά), κάτι που το χρειάζονται οπωσδήποτε τα μεταμοσχευμένα τα οποία προέρχονται από σοκλος (για αυτό και βοηθάει η μινοξιδίλη μετά την μμ). Η επιτυχία μιας φύτρωσης, αν θεωρήσουμε ότι δεν έχει τραυματιστεί το graft κατά την μμ, εξαρτάται από την επαρκή αιμάτωση/οξυγόνωσή του σε γρήγορο χρόνο έτσι ώστε να ξεπεράσει το μηχανικό αλλά και το θερμικό σοκ (από τους 4 βαθμούς στο ψυγείο στους 37 στο σώμα) το οποίο προσπαθούμε να ξεπεράσουμε εν μέρει και με τo ΑΤP.

Θα μου πείς το ίδιο δεν ισχύει και σε άλλες περιοχές; Ακριβώς το ίδιο απλά σε κάποιες περιοχές είναι πιο εύκολη η ανάπτυξη νέου αιματολογικού δικτύου (πχ hairline, ζώνη Α) σε κάποιες άλλες όχι (crown). Σαφέστατα όμως παίζει μεγάλο ρόλο και η ύπαρξη ζωντανών θυλάκων στην περιοχή της εμφύτευσης (φανερών και κρυφών) οι οποίοι ανταγωνίζονται τα νέα που πασχίζουν να εγκατασταθούν. Ένας γιατρός λοιπόν που έχει στρατηγική ξέρει να εκτιμήσει το max που μπορεί να δεχθεί η κάθε περιοχή ανάλογα με την κατάσταση της για να έχεις καλή φύτρωση. Μετά λόγου γνώσης σου λέω ότι ο Λορενζο δεν υπήρχε περίπτωση να του βάλει παραπάνω από 1000-1200 σε αυτή την περιοχή. Και λέω Λορενζο γιατί έχω δει σε μεγάλο δείγμα τι προτείνει σε τέτοιες περιπτώσεις.

Ο max αριθμός των graft είναι η πρώτη γραμμή άμυνας. Η δεύτερη είναι το είδος των τριχοθυλακιών. Εδώ είναι το ΛΑΘΟΣ 2 του γιατρού. Τα πολύτριχα (3 τριχα) επιβιώνουν σαφώς πιο εύκολα κατά την μμ, έχουν μικρότερο θερμικό σοκ (έχουν όγκο) και ακόμα και αν στραγγαλιστούν στην αρχή (για αυτό στην αρχή ξεκινάν σαν μονοτριχα και εν καιρώ δίνουν 3 τρίχες) επιβιώνουν σε δύσκολα περιβάλλοντα. Εδώ τι έκανε ο γιατρός; Harvesting και από τα χαμηλά πλάγια. Κάπου γράφει ο Γιάννης ότι του είπε για 1400 2τριχα, 500 3 τριχα άρα τα υπόλοιπα (υποθέτω) 500 1τριχα. Οι πιθανότητες να επιβιώσουν 1τριχα σε αυτό το crown είναι ελάχιστες και ακολουθουν τα 2τριχα (αν δεν υπάρχει χημική βοήθεια). Η επιβίωση εξαρτάται από την δυνατότητα παραγωγή ενέργειας (με ίδιες δυνάμεις ή με βοήθεια) για να ξεπεραστεί το θερμικό σοκλος και η μη επαρκής οξυγόνωση για μεγάλο διάστημα, κάτι που στα "παχιά" πολυτριχα έχει μεγαλύτερες πιθανότητες να συμβεί. Στο crown η στρατηγική λέει ότι πρέπει να στοχεύσεις λόγο min 2.5 άρα το σωστό νούμερο εδώ θα ήταν (αν θεωρούσαμε ότι το max είναι 1200) 600 3τ-600 2τ αν και εγώ θα επιθυμούσα ακόμα μεγαλύτερο λόγο ας πούμε στο 2.8 με 900 3τ - 300 2τ σε αυτό το crown. Αν ήθελε να είναι ακόμα πιο safe μικρότερος αριθμός graft μόνο 3τριχα.

Το ΛΑΘΟΣ 3 του γιατρού είναι ότι δεν συνέστησε σε τέτοιο κεφάλι καμμιά (preop/postop) φαρμακευτική αγωγή για να βοηθήσει τον τόσο μεγάλο αριθμό graft. Εδώ ήταν απολύτως δόκιμη και η μινο μετά αλλά και το ξεκίνημα βιταμινών 3 εβδομάδες πιο πριν αφού η φίνα ήταν εκτός παιχνιδιού. Δεν λέω ότι θα υπήρχε τεράστια διαφορά αλλά κάτι θα έκαναν.

Το ΛΑΘΟΣ 4 είναι η ακούρευτη. Δεν θέλω να ξαναγράψω τα ίδια. Έκανε και την δικιά του δουλειά και την δουλεία των placers πιο δύσκολη χωρίς λόγο. Χωρίς κούρεμα είναι πολύ πιο δύσκολο να κοντρολάρεις καλά το βάθος και την γωνία κατά την τοποθέτηση, παίρνει περισσότερη ώρα, μένουν περισσότερη ώρα τα graft στα γάντια, αφυδατώνονται, κλπ, κλπ. Είναι γνωστό ότι η ακούρευτη έχει επίδραση στην βιωσιμότητα.

Ένας γιατρός είναι καλός όχι μόνο επειδή "κεντάει" καλά αλλά και επειδή έχει σωστή στρατηγική και παίρνει σωστές κρίσιμες αποφάσεις έχει δηλαδή μια ολιστική προσέγγιση. Κατά την προσωπική μου γνώμη εδώ στο δεύτερο σκέλος (που για αυτήν την περίπτωση ήταν και το πιο κρίσιμο) έκανε σοβαρά λάθη.

Τέλος θα διαφωνήσω και για το θέμα του να εμπιστευτείς τον γιατρό σου ακόμα και αν αυτό που σου προτείνει σου φαίνεται κάπως ακραίο. Είναι προτιμότερο να είσαι συντηρητικός ακόμα και αν δεν μπορείς να το αιτιολογήσεις, ποσό δε μάλλον όταν σου έχει πει μια κλινική (HDC) ότι δεν σε αναλαμβάνει. Ο Γιάννης δεν ξέρω αν πήρε γνωμάτευση από τον Erdo, τον Λορενζο ή κάποιον άλλο για τον αριθμό των graft που μπορούν να μπουν χωρίς φίνα. Νόμίζω πως όχι (αν και θα έπρεπε). Του το είπες όμως εύστοχα εσύ και είχε και αυτός τις αμφιβολίες του.

Το ηθικό λοιπόν δίδαγμα από αυτή την παρουσίαση πέρα από τις δικές σου και τις δικές μου βαθυστόχαστες αναλύσεις είναι να είμαστε συντηρητικοί. Αν του είχε πει βάλε 1000 γιατί φοβάμαι και δεν το συζητάω, πιθανότατα τώρα θα μιλάγαμε για ένα άλλο αποτέλεσμα.
 
Τελευταία επεξεργασία:

gregkont13

Verified MM member
Στον Γιάννη μάλλον δεν τα έκανε καλά και όπως προείπα έγιναν αδικαιολόγητα χοντρά λάθη. ΛΑΘΟΣ 1. Σε αυτό το crown δεν βάζεις 2400g. Είναι προφανές ότι σε αυτή την ηλικία και με αυτή την εικόνα υπάρχουν πάρα πολλοί θύλακες ζωντανοί κάτω από το δέρμα. Απλά δεν ξέρεις που είναι όπως σωστά λες, είσαι σε ένα ναρκοπέδιο, αλλά δεν χρειάζεται και να ξέρεις αν ενεργήσεις με στρατηγική.

Δεν θα συμφωνήσω με την θεωρία του "τρακαρίσματος". Από την στιγμή που ανοίγεται μια οπή για να μπει θύλακας καταστρέφεται ότι ζωντανό υπάρχει εκεί και δημιουργείται χώρος για να μπει το νέο αφού η εμφύτευση γίνεται στο ίδιο βάθος. Όπως σκάβεις μια τρύπα σε μια γλάστρα για να μεταφυτεύσεις μια νέα ρίζα. Όταν όμως εμφυτεύεις σε περιοχές σαν αυτή με τα χαρακτηριστικά που σωστά ανέλυσες (resting phase, ηλικία, κλπ), αυτό που γίνεται είναι ότι επειδή περιμέτρικα της τρύπας όπου μπαίνει το νέο μόσχευμα υπάρχουν ακόμα πολλά "ζωντανά" θυλάκια ή υπολείματα θυλάκων που ανταγωνίζονται το νέο σε θρέψη και οξυγόνο, και αυτό αφορά και αυτά που βλέπουμε αλλά και αυτά που δεν βλέπουμε (που παρόλο που είναι σε resting phase ακόμα "αναπνεύουν"). Επίσης ξέρουμε ότι στο crown έχει θέμα στο να χτιστεί ένα νέο αιματολογικό δίκτυο γρήγορα (δεν υπάρχει κύρια αρτηρία κοντά), κάτι που το χρειάζονται οπωσδήποτε τα μεταμοσχευμένα τα οποία προέρχονται από σοκλος (για αυτό και βοηθάει η μινοξιδίλη μετά την μμ). Η επιτυχία μιας φύτρωσης, αν θεωρήσουμε ότι δεν έχει τραυματιστεί το graft κατά την μμ, εξαρτάται από την επαρκή αιμάτωση/οξυγόνωσή του σε γρήγορο χρόνο έτσι ώστε να ξεπεράσει το μηχανικό αλλά και το θερμικό σοκ (από τους 4 βαθμούς στο ψυγείο στους 37 στο σώμα) το οποίο προσπαθούμε να ξεπεράσουμε εν μέρει και με τo ΑΤP.

Θα μου πείς το ίδιο δεν ισχύει και σε άλλες περιοχές; Ακριβώς το ίδιο απλά σε κάποιες περιοχές είναι πιο εύκολη η ανάπτυξη νέου αιματολογικού δικτύου (πχ hairline, ζώνη Α) σε κάποιες άλλες όχι (crown). Σαφέστατα όμως παίζει μεγάλο ρόλο και η ύπαρξη ζωντανών θυλάκων στην περιοχή της εμφύτευσης (φανερών και κρυφών) οι οποίοι ανταγωνίζονται τα νέα που πασχίζουν να εγκατασταθούν. Ένας γιατρός λοιπόν που έχει στρατηγική ξέρει να εκτιμήσει το max που μπορεί να δεχθεί η κάθε περιοχή ανάλογα με την κατάσταση της για να έχεις καλή φύτρωση. Μετά λόγου γνώσης σου λέω ότι ο Λορενζο δεν υπήρχε περίπτωση να του βάλει παραπάνω από 1000-1200 σε αυτή την περιοχή. Και λέω Λορενζο γιατί έχω δει σε μεγάλο δείγμα τι προτείνει σε τέτοιες περιπτώσεις.

Ο max αριθμός των graft είναι η πρώτη γραμμή άμυνας. Η δεύτερη είναι το είδος των τριχοθυλακιών. Εδώ είναι το ΛΑΘΟΣ 2 του γιατρού. Τα πολύτριχα (3 τριχα) επιβιώνουν σαφώς πιο εύκολα κατά την μμ, έχουν μικρότερο θερμικό σοκ (έχουν όγκο) και ακόμα και αν στραγγαλιστούν στην αρχή (για αυτό στην αρχή ξεκινάν σαν μονοτριχα και εν καιρώ δίνουν 3 τρίχες) επιβιώνουν σε δύσκολα περιβάλλοντα. Εδώ τι έκανε ο γιατρός; Harvesting και από τα χαμηλά πλάγια. Κάπου γράφει ο Γιάννης ότι του είπε για 1400 2τριχα, 500 3 τριχα άρα τα υπόλοιπα (υποθέτω) 500 1τριχα. Οι πιθανότητες να επιβιώσουν 1τριχα σε αυτό το crown είναι ελάχιστες και ακολουθουν τα 2τριχα (αν δεν υπάρχει χημική βοήθεια). Η επιβίωση εξαρτάται από την δυνατότητα παραγωγή ενέργειας (με ίδιες δυνάμεις ή με βοήθεια) για να ξεπεραστεί το θερμικό σοκλος και η μη επαρκής οξυγόνωση για μεγάλο διάστημα, κάτι που στα "παχιά" πολυτριχα έχει μεγαλύτερες πιθανότητες να συμβεί. Στο crown η στρατηγική λέει ότι πρέπει να στοχεύσεις λόγο min 2.5 άρα το σωστό νούμερο εδώ θα ήταν (αν θεωρούσαμε ότι το max είναι 1200) 600 3τ-600 2τ αν και εγώ θα επιθυμούσα ακόμα μεγαλύτερο λόγο ας πούμε στο 2.8 με 900 3τ - 300 2τ σε αυτό το crown. Αν ήθελε να είναι ακόμα πιο safe μικρότερος αριθμός graft μόνο 3τριχα.

Το ΛΑΘΟΣ 3 του γιατρού είναι ότι δεν συνέστησε σε τέτοιο κεφάλι καμμιά (preop/postop) φαρμακευτική αγωγή για να βοηθήσει τον τόσο μεγάλο αριθμό graft. Εδώ ήταν απολύτως δόκιμη και η μινο μετά αλλά και το ξεκίνημα βιταμινών 3 εβδομάδες πιο πριν αφού η φίνα ήταν εκτός παιχνιδιού. Δεν λέω ότι θα υπήρχε τεράστια διαφορά αλλά κάτι θα έκαναν.

Το ΛΑΘΟΣ 4 είναι η ακούρευτη. Δεν θέλω να ξαναγράψω τα ίδια. Έκανε και την δικιά του δουλειά και την δουλεία των placers πιο δύσκολη χωρίς λόγο. Χωρίς κούρεμα είναι πολύ πιο δύσκολο να κοντρολάρεις καλά το βάθος και την γωνία κατά την τοποθέτηση, παίρνει περισσότερη ώρα, μένουν περισσότερη ώρα τα graft στα γάντια, αφυδατώνονται, κλπ, κλπ. Είναι γνωστό ότι η ακούρευτη έχει επίδραση στην βιωσιμότητα.

Ένας γιατρός είναι καλός όχι μόνο επειδή "κεντάει" καλά αλλά και επειδή έχει σωστή στρατηγική και παίρνει σωστές κρίσιμες αποφάσεις έχει δηλαδή μια ολιστική προσέγγιση. Κατά την προσωπική μου γνώμη εδώ στο δεύτερο σκέλος (που για αυτήν την περίπτωση ήταν και το πιο κρίσιμο) τα έκανε όλα λάθος.

Τέλος θα διαφωνήσω και για το θέμα του να εμπιστευτείς τον γιατρό σου ακόμα και αν αυτό που σου προτείνει σου φαίνεται κάπως ακραίο. Είναι προτιμότερο να είσαι συντηρητικός ακόμα και αν δεν μπορείς να το αιτιολογήσεις, ποσό δε μάλλον όταν σου έχει πει μια κλινική (HDC) ότι δεν σε αναλαμβάνει. Ο Γιάννης δεν ξέρω αν πήρε γνωμάτευση από τον Erdo, τον Λορενζο ή κάποιον άλλο για τον αριθμό των graft που μπορούν να μπουν χωρίς φίνα. Νόμίζω πως όχι (αν και θα έπρεπε). Του το είπες όμως εύστοχα εσύ και είχε και αυτός τις αμφιβολίες του.

Το ηθικό λοιπόν δίδαγμα από αυτή την παρουσίαση πέρα από τις δικές σου και τις δικές μου βαθυστόχαστες αναλύσεις είναι να είμαστε συντηρητικοί. Αν του είχε πει βάλε 1000 γιατί φοβάμαι και δεν το συζητάω, πιθανότατα τώρα θα μιλάγαμε για ένα άλλο αποτέλεσμα.

Δεν θα απαντήσω σε τίποτα σχετικά με όσα λες cvial, ουτε εσύ, ούτε ο πάνος καθώς μπροστά σας είμαι παντελώς άσχετος. Το μόνο που ξέρω είναι ότι ο Γεωργιού δίνει μινοξ σε όλους για τουλάχιστον 6 μήνες , 15 μέρες μετά τη μμ. Το γράφουν οι οδηγίες. Παρόλα αυτα, είναι επιλογή σου αν θα το κάνεις. Το ξέρω αυτό λόγω του ότι έκανα εκεί πριν 50 μέρες. Μου το είπε και στο ιατρείο να την πάρω. Τώρα αν θα το κάνεις είναι δικό σου θέμα. Και στο λορετζο μπορείς να πεις παίρνω φίνα και να μην πάρεις.
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Δεν το ήξερα οπότε σβήσε (εν μέρει) το νούμερο 3. Βέβαια καλό θα ήταν (πέραν των οδηγιών κονσέρβα) να τόνιζε και την σημασία της μίνο σε κάθε διαφορετική περίπτωση
 

danceworld_2001

Well-Known Member
@giannis1991 Γιάνναρε καλησπέρα, καλησπέρα σε όλο το φόρουμ μετά από καιρό. Μπορεί να μην γράφω λόγω επαγγελματικών υποχρεώσεων αλλά σας διαβάζω. Εμείς τα λέμε και συχνά στο facebook οπότε γνωρίζω από πρώτο χέρι τι έχει συμβεί δεν περίμενα να το δω εδώ. Είναι μεγάλη η στεναχώρια μου το ξέρεις, γιατί δεν ήθελα να συμβεί σε κανέναν αυτό, και ειδικά σε εσένα. Τον λόγο της αποτυχίας δεν τον ξέρω και ούτε θα τον αναλύσω γιατί δεν είμαι γιατρός. Είμαι κάτι σε μεταξύ μέτριας φύτρωσης και πτώσης μαμά μαλλιών σε συνδυασμό με την θεωρία του panos1982 και λίγο cvial ως προς το ότι έπρεπε να μπουν λιγότερα grafts και κατά το βέλτιστον, υποστήριξη με φίνα. Ο γιατρός με απογοήτευσε και του το έχω επικοινωνήσει μιας και του ζήτησα να με καλέσει πριν λίγες μέρες να συζητήσουμε μετά από καιρό διάφορα θέματα. Εννοείτε θα μεσολαβήσω να λάβεις λύση αν και δεν θα χρειαστεί, μου το επιβεβαίωσες και εσύ και ο ίδιος πως ήδη μιλήσατε και θα βρεθείτε σύντομα από κοντά στην μετά από καιρό επικείμενη επίσκεψη του κατά 90% στις 4-5 Απριλίου. Απλά και την δική μου παρουσία θα φροντίσω 101% να δικαιωθείς σε οτιδήποτε αξιώσεις. Πάνω από όλα να βρεθεί το σφάλμα και μετά να δούμε τι λύση θα υπάρξει.



Δεν δικαιολογώ κανένα, λυπάμαι ειλικρινά, θεωρώ δεν έχεις ευθύνη για τίποτα και ούτε ο γιατρός καν το υπονόησε, και θα βρούμε την λύση. Από εκεί και πέρα ο κόσμος πρέπει να ξέρεις πως στο φόρουμ παρουσιάζεται ένα 5% της δουλειάς του γιατρού, όντας παρών στα ραντεβού του, το 90% του κόσμου από Ελλάδα είναι από το φόρουμ, κάποιοι απλοί επισκέπτες χωρίς λογαριασμό, άλλοι εγγεγραμμένα μέλη, που όμως ούτε το 5% αυτών δεν παρουσιάζει. Το δείγμα δεν είναι επαρκές για να χαρακτηρίσουμε κάποιον καλό ή κακό εδώ μέσα. Στην HDC πχ υπάρχει σαφέστατα μεγαλύτερο δείγμα γιατί όντας μεγαλύτερη κλινική έχει παραπάνω πελάτες και οι μετατροπές των παρουσιάσεων είναι μεγαλύτερες. Η αποτυχία δυστυχώς ελλοχεύει ακόμη και στα πιο τρανταχτά ονόματα, και θεωρώ πως ο Γεωργίου θα πρέπει να γίνει πιο συντηρητικός στα περιστατικά που επιλέγει και να υιοθετήσει ίσως και πρακτικές των άλλων γιατρών με επιβολή φίνας κτλ. Εγώ προσωπικά από αυτά που βλέπω θεωρώ πως παράγει αρκετά καλά αποτελέσματα, όπως προανέφερε ο Πάνος με έναν κοινό μας γνωστό αλλά και άλλα άτομα. Ωστόσο ας μην πω περισσότερα γιατί δεν μπήκα εδώ να υπερασπιστώ τον γιατρό, για μένα είναι καταδικαστέος για την αποτυχία του Γιάννη και με απογοητεύει και του το έχω τονίσει, ωστόσο και αρκετά μηδενιστικά σχόλια τα βρίσκω άδικα, όπως αδόκιμο βλέπω άτομα που δεν έχουν καμία σχέση με ιατρική και δεν είναι γιατροί ή χειρούργοι μεταμόσχευσης μαλλιών, ήτοι λοιπόν ημιμαθείς και χειρότεροι από τους αμαθείς, να παρουσιάζουν ιατρικά πορίσματα με εξαιρετικό ζήλο.



Γιάννη θα τα πούμε από κοντά εμείς.
 
  • Like
Reactions: tol

danceworld_2001

Well-Known Member
Αγαπητέ kaiba καλησπέρα, προσφάτως είχα τηλεφωνική επικοινωνία με τον Μιχάλη για το θέμα του Γιάννη εδώ, και επειδή διάβασα το σχόλιο σου και σε θυμάμαι από τα ραντεβού, του ζήτησα ορισμένες εξηγήσεις προκειμένου να σε βοηθήσω. Μου έκανε λοιπόν μια ανασκόπηση της μεταξύ σας αλληλογραφίας και μου παρέθεσε τα ακόλουθα δεδομένα (δικά του λεγόμενα που μεταφέρω όσο πιο αυτούσια μπορώ):

  • Έκλεισες μεταμόσχευση για 23-24/09/2020 έχοντας πληρώσει προκαταβολή 500 ευρώ (ειδική τιμή ενώ κανονικά είναι 2000 ευρώ). Οι προκαταβολές δεν χάνονται (μετάθεση χειρουργείου σε άλλη ημερομηνία αν ακυρώσεις προσωρινά) αλλά δεν επιστρέφονται κιόλας. Το γράφει ρητώς στο site στο price policy. Ο λόγος της προκαταβολής είναι να υπάρχει σοβαρότητα μεταξύ πελάτη – γιατρού γιατί παλιά αρκετοί έκλεισαν και ακύρωναν και αυτό επιφέρει ζημία στο γιατρό που χάνει άλλους ενδιαφερόμενους, κοινώς δεσμεύει τις δυο μεριές. Είναι καθαρά θέμα policy και όχι κέρδους.
  • Τέλη Αυγούστου 2019 ανέβαλες το χειρουργείο σου, 1 μήνα πριν την επέμβαση για προσωπικούς σου λόγους, δεν αξίωσες την προκαταβολή πίσω και είπες θα επανέλθεις με νέα ημερομηνία πιθανότατα τον Φεβρουάριο του 2020.
  • Ο γιατρός μου είπε πως από την ακύρωση σου αυτή σε μια περίοδο υψηλής ζήτησης και μόλις 1 μήνα πριν δεν κατάφερε να αναπληρώσει τις μέρες με αντίστοιχη οικονομική ζημία για αυτόν. Τέλη Αυγούστου και με τον περισσότερο κόσμο ακόμη σε διακοπές δεν ήταν δυνατόν να αναπληρώσει. Ωστόσο δεν παραπονέθηκε και δέχτηκε την προσωρινή ακύρωση - μετάθεση σου για άγνωστη ημερομηνία
  • Πριν λίγο καιρό μου είπε έστειλες email και είπες πως επειδή πας πολύ καλά με την φιναστερίδη θες να ακυρώσεις εντελώς το χειρουργείο και ζήτησες την προκαταβολή πίσω και σου αρνήθηκε για τους παραπάνω λόγους. Ωστόσο σου είπε πως η προκαταβολή δεν χάνεται και πως αν θελήσεις στο μέλλον να την κάνεις την επέμβαση, όποτε και να είναι αυτό, θα ισχύει, επίσης σου είπε πως μπορείς να την μεταβιβάσεις σε φίλο η συγγενή σου αν θελήσει να πάει στο μέλλον.

Δεν ξέρω αν αυτά αληθεύουν ωστόσο αυτά μου είπε. Εγώ από την μεριά μου θα του μεταφέρω και θα τον παρακαλέσω να κάνει μια εξαίρεση λόγω εμένα και να την λάβεις πίσω, όσο και αν αυτό βέβαια αντιβαίνει τις πολιτικές της εταιρείας του, χωρίς να δεσμεύομαι πως θα το καταφέρω.


Με εκτίμηση,

ΒΑΓΓΕΛΗΣ


Η ευθύνη είναι καθαρά του γιατρού όπως η hdc από την αρχή του είχε πει ότι δν μπορεί να αναλάβει το ρίσκο το ίδιο έπρεπε να πει κ ο Γεώργιου και να μην κοιτάξει απλά να πάρει τα λεφτά. Επίσης πάτα τα κάποια εξαιρετικά αποτέλεσματα που έχει στην hairline η hdc από Κύπρο πια απο τα αποτελέσματα του φόρουμ φαίνεται πιο safe επιλογή. Επίσης κάποια στιγμή πρέπει οι γιατροί σε Ελλάδα κ Κύπρο να είναι πιο ξεκάθαροι με την φιναστερίδη. Εγώ όταν ειχα πει στον Γεωργίου ότι ξεκίνησα δν μου είπε να περιμένουμε να δούμε τα αποτελέσματα της και τωρα που δν χρειάζομαι μεταμόσχευση δεν μου δίνει πίσω την προκαταβολή μου πήρε στην ουσία 500 ευρώ για να μην κάνει τπτ
 
  • Like
Reactions: tol

georgio124

New Member
Απλα επειδή βλεπω ότι πάμε να μηδενίσουμε τον γιατρό..θα συμφωνήσω με τον dance κ θα πω ότι εσω υπάρχει ένα μικρό δείγμα των αποτελεσμάτων...κ παίρνω παραδειγμα από εμενα..σε 1 βδομαδα κλείνω τετράμηνο από την μεταμόσχευση μ στον γεωργιου...δν παρουσιαζω λόγω πολύ λίγου προσωπικού χρονου...κ βλεπω ότι πάω αρκετά καλά!!αυτα απο μένα!!την καλησπέρα μ στην παρέα..!!
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Θα παρακαλέσω όλους όσους γράφουν να κρατούν ήπιους τόνους και από τις δύο πλευρές. Κρίνουμε αυστηρά και μόνο την συγκεκριμένη περίπτωση χωρίς φόβο και πάθος. Γενικεύσεις δεν πρέπει να γίνονται αλλά τα λάθη και οι παραλείψεις για αυτή την μμ πρέπει να επισημαίνονται τεκμηριωμένα. Εννοείται ότι για όλες τις απόψεις είναι χρήσιμος και επιθυμητός και ο αντίλογος.
 
Μπλουζα