Apokouts, FUE, 1400g, 05/06/2020

crossfire

Well-Known Member
Δεν υπάρχει κανόνας.
Μάλιστα θεωρω πως όσο αποκτα κάποιος εμπειρια μπορει να "παρακαμπτει" καποιους κανονες.
τα 30 ως ηλικία ειναι ένα αυθαιρετο και λάθος όριο.
Δεν εισαι αυτοματα ακαταλληλος επειδη εισαι 29 ουτε αυτοματα γινεσαι καταλληλος στα 31.
Οι βασικες ερωτησεις ειναι οι παρακάτω:
-Θα δειχνει καλύτερα ο ασθενής μετα την ΜΕΤ
-Θα νιώθει καλύτερα ο ασθενής μετα την ΜΕΤ
- Οι εφεδρείες μοσχευματων εξασφαλίζουν το μελλοντικό χείριστο σενάριο?

Επίσης, υπάρχουν τουλάχιστον
9 Μειζονα (π.χ. ηλικια, ιστορικο, χαρακτηριστικα δοτριας) και 9 Ελάσσονα (πάχος τριχωτού μέχρι οικονομική επιφάνεια!) κριτηρια για την καταλληλότητα του ασθενή, όπως και 3 κατηγορίες Red Flags (medical, objective & subjective) πριν παρθει η απόφαση.
Γενικά, υπάρχουν άπειροι συνδυασμοί για την λήψη της απόφασης και εξατομικευέται απόλυτα!
(ΞΕΡΩ οτι αλλού, ΟΛΟΙ ειναι υποψήφιοι, ΟΛΟΙ θα γεμισουν μαλλια με ΜΕΤ, για παντα και με γραπτη εγγυηση.
Στην κλινική μυ δυστυχως ΟΧΙ.
Πεφτουν πολλές χυλόπιτες αλλα με κερδισμενο πάντα το ασθενή!)

Δεν έχουμε χωρο να σας αναλύσω όλες τις παραμέτρους.
Μπορώ να σας το παρομοιάσω σαν το σκάκι (θα την ξαναχρησιμοποιήσω και αλλού αυτη την παρομίωση στο μέλλον!)
Όσο πιο έμπειρος σκακιστης γινεται κάποιος τόσο πιο έυκολα και ενστικτωδως βλέπει την σωστη κίνηση ακόμα και στο πιο πολύπλοκο ταμπλό.

Στην προκειμένη περίπτωση σας δινω κάποια από τα σηματικά στοιχεια:
Πολύ καλά χακτηριστικά τριχων και δότριας, κυματιστό μαλλί, μικρο κοντραστ με δερμα, ένα πειθαρχημενο και "υπακουο" παιδί (δεν έχει σαχλαμαρες τυπου δεν θα βαζω καθε μερα αγωγη, θα το ξεχναω κτλ.), ανάγκες μονο πρόσθιας περιοχής, μικρή επένδυση μοσχευμάτων, επάρκεια από σώμα και γενια ΑΝ ποτε χρειαστει, δεκτικός για FUT στο μελλον αν χρειαστει.

Σε αυτες τις περιπτώσεις, υπολογιζω με πόσα μοσχευματα θα τον κάλυπτα αν φτασει σταδιο 6 (τα σταδια 7 στα 24 ειναι ήδη άδειοι και φαινονται!).
Συμφωνα με τον αριθμο που υπολογιζω ως worst case scenario, του σχεδιαζω το hairline.
ΔΗΛΑΔΗ, του σχεδιάζω ενα hairline για αυτο τον κεφαλι που θα του σχεδιαζα αν ερζοντα σε 20 χρονια με σταδιο 6.
Αν το δεχθει, δεν εχω κανενα λόγο να του το στερησω για 20 χρόνια, αφού έχω κανει τα ...κουμαντα μου ηδη ακομα και για σταδιο 6!
Η εμπειρια και η γνωση υπεισερχονται στο να μην πέσεις έξω σε αυτα τα ...κουμαντα.


Λογικη στρατηγική συνυπολογίζοντας και την ψυχολογία του ασθενή.

Αν ο συγκεκριμένος έβαζε φωτογραφιες στο φόρουμ πριν κανει μεταμόσχευση, ζητώντας μας συμβουλες τι να κανει και αν θα πρέπει να κανει μεταμόσχευση, οι 9 στους 10 θα του λέγαμε κάτσε να αδειασεις κι άλλο, να περάσεις τα 30 και τα ξαναλεμε.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Δεν υπάρχει κανόνας.
Μάλιστα θεωρω πως όσο αποκτα κάποιος εμπειρια μπορει να "παρακαμπτει" καποιους κανονες.
τα 30 ως ηλικία ειναι ένα αυθαιρετο και λάθος όριο.
Δεν εισαι αυτοματα ακαταλληλος επειδη εισαι 29 ουτε αυτοματα γινεσαι καταλληλος στα 31.
Οι βασικες ερωτησεις ειναι οι παρακάτω:
-Θα δειχνει καλύτερα ο ασθενής μετα την ΜΕΤ
-Θα νιώθει καλύτερα ο ασθενής μετα την ΜΕΤ
- Οι εφεδρείες μοσχευματων εξασφαλίζουν το μελλοντικό χείριστο σενάριο?

Επίσης, υπάρχουν τουλάχιστον
9 Μειζονα (π.χ. ηλικια, ιστορικο, χαρακτηριστικα δοτριας) και 9 Ελάσσονα (πάχος τριχωτού μέχρι οικονομική επιφάνεια!) κριτηρια για την καταλληλότητα του ασθενή, όπως και 3 κατηγορίες Red Flags (medical, objective & subjective) πριν παρθει η απόφαση.
Γενικά, υπάρχουν άπειροι συνδυασμοί για τη λήψη της απόφασης και εξατομικεύεται απόλυτα!
(ΞΕΡΩ οτι αλλού, ΟΛΟΙ ειναι υποψήφιοι, ΟΛΟΙ θα γεμισουν μαλλια με ΜΕΤ, για παντα και με γραπτη εγγυηση.
Στην κλινική μου "δυστυχως" ΟΧΙ.
Πεφτουν πολλές ...χυλόπιτες αλλα με κερδισμενο πάντα το ασθενή!)

Δεν έχουμε χωρο να σας αναλύσω όλες τις παραμέτρους.
Μπορώ να σας το παρομοιάσω με το σκάκι (θα την ξαναχρησιμοποιήσω και αλλού αυτη την παρομίωση στο μέλλον!)
Όσο πιο έμπειρος σκακιστης γινεται κάποιος τόσο πιο εύκολα και ενστικτωδως βλέπει τη σωστη κίνηση ακόμα και στο πιο πολύπλοκο ταμπλό.

Στην προκειμένη περίπτωση σας δινω κάποια από τα σημαντικά στοιχεια:
Πολύ καλά χακτηριστικά τριχων και δότριας, κυματιστό μαλλί, μικρο κοντραστ με δερμα, ένα πειθαρχημενο και "υπακουο" παιδί (δεν έχει σαχλαμαρες τυπου δεν θα βαζω καθε μερα αγωγη, θα το ξεχναω κτλ.), ανάγκες μονο πρόσθιας περιοχής, μικρή επένδυση μοσχευμάτων, επάρκεια από σώμα και γενια ΑΝ ποτε χρειαστει, δεκτικός για FUT στο μελλον αν χρειαστει.

Σε αυτες τις περιπτώσεις, υπολογιζω με πόσα μοσχευματα θα τον κάλυπτα αν φτασει σταδιο 6 (τα σταδια 7 στα 24 ειναι ήδη άδειοι και φαινονται!).
Συμφωνα με τον αριθμο που υπολογιζω ως worst case scenario, του σχεδιαζω το hairline.
ΔΗΛΑΔΗ, του σχεδιάζω ενα hairline για αυτο το κεφαλι που θα του σχεδιαζα αν ερχόταν σε 20 χρονια με σταδιο 6.
Αν το δεχθει, δεν εχω κανενα λόγο να του το στερησω για 20 χρόνια, αφού έχω κανει τα ...κουμαντα μου ηδη ακομα και για σταδιο 6!
Η εμπειρια και η γνωση υπεισερχονται στο να μην πέσεις έξω σε αυτα τα ...κουμαντα.

Συμφωνώ με όλα. Θα έθετα ένα όριο ηλικίας μεταξύ 25 και 30 για ένα κύριο λόγο (που δεν έχει σχέση με την μμ). Να "ωριμάσει" ο υποψήφιος για να πάρει την σωστή απόφαση. Να δει το θέμα της ΑΑ πιο ψύχραιμα, έτσι ώστε να κάνει την σωστή επιλογή κλινικής αλλά και στρατηγικής. Δυστυχώς η αρχή της ΑΑ μαζι με το νεαρόν της ηλικίας δημιουργούν έναν "εκρηκτικό" συνδυασμό που τις περισσότερες φορές οδηγεί σε ολέθρια λάθη. Το φόρουμ βρίθει τέτοιων περιπτώσεων. Φυσικά υπάρχουν παιδιά 22 & 23 που είναι πιο ώριμα από 30ρηδες αλλά αυτός δεν είναι ο κανόνας.

Ως προς την συγκεκριμένη περίπτωση νομίζω ότι έχουμε έναν ιδανικό υποψήφιο για όλους τους λόγους που ανέφερε ο γιατρός (θα συμφωνήσω με τον FreeThinker ότι μάλλον είναι Α τύπος). Ο κυριότερος όμως είναι ότι έχει ανέβει αρκετά ψηλά η hairline (το κεντρικό της τμήμα) έτσι ώστε να είναι εφικτή μια πολύ συντηρητική οριοθέτηση (όπως και πρέπει να γίνει εξάλλου) και άρα τα λίγα graft (άλλη σωστή επιλογή) που θα ξοδευτούν να πιάσουν τόπο χωρίς να αλλάξουν την στρατηγική ακόμα και αν φτάσει σε υψηλό NW.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Bill1991

Active Member
@Κωνσταντίνος Αναστασάκης γιατρέ στο περιστατικό του νήματος ,αν ο ασθενής δεν έχει πρόβλημα να κουρεύει κοντά τα μαλλιά του η μέθοδος fut θα ήταν προτιμότερη ή όχι...δεν αναφορά το τελικό αποτέλεσμα αλλά όσο το δυνατόν καλύτερη κατάσταση δοτριας για το μέλλον. Ευχαριστώ
 

Κωνσταντίνος Αναστασάκης

Χειρουργός Αποκατάστασης Τριχωτού
@Κωνσταντίνος Αναστασάκης γιατρέ στο περιστατικό του νήματος ,αν ο ασθενής δεν έχει πρόβλημα να κουρεύει κοντά τα μαλλιά του η μέθοδος fut θα ήταν προτιμότερη ή όχι...δεν αναφορά το τελικό αποτέλεσμα αλλά όσο το δυνατόν καλύτερη κατάσταση δοτριας για το μέλλον. Ευχαριστώ

Οχι!
Σε αυτη την ηλικία/σταδιο δεν υπάρχει κανενας λογος για FUT που θα μειωσει τις στυλιστικες επιλογες και μάλιστα κινδυνευει να "ανοιξει" λόγο επιθετικής επούλωσης λόγω ηλικίας και εντονης ζωής.
1400 μοσχευματα με τοσο μικρο punch ειναι σαν να ειναι "σχεδον παρθενα" η δοτρια (σαν κάποιες που ειχαν μια σχεση μονο;))
Αρκει να δειτε τη δοτρια στις φωτογραφιες!
 

apokouts

Member
5 μηνες και κατι μετα!
 

Συνημμένα

  • DSC08472.JPG
    DSC08472.JPG
    200.3 KB · Προβολές: 364
  • DSC08473.JPG
    DSC08473.JPG
    235.6 KB · Προβολές: 387
  • DSC08474.JPG
    DSC08474.JPG
    291.5 KB · Προβολές: 399
  • DSC08475.JPG
    DSC08475.JPG
    268.2 KB · Προβολές: 392
  • DSC08476.JPG
    DSC08476.JPG
    507.7 KB · Προβολές: 385
  • DSC08477.JPG
    DSC08477.JPG
    544.2 KB · Προβολές: 407
  • DSC08478.JPG
    DSC08478.JPG
    592.8 KB · Προβολές: 425
  • DSC08479.JPG
    DSC08479.JPG
    640.4 KB · Προβολές: 378
  • DSC08480.JPG
    DSC08480.JPG
    705.2 KB · Προβολές: 346
  • DSC08481.JPG
    DSC08481.JPG
    575.7 KB · Προβολές: 426

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

makis25

Well-Known Member
Οτι φυτεψε βγαινει , απο αυτη την αποψη θα ναι εντελως πετυχημενη η επεμβαση . Ξυρισμενη δοτρια βλεπω στον 5μηνα ειναι σα να μην συνεβη τιποτα . Μεγαλωσα τις φωτο και εψαχνα να βρω τιποτα white dots και κενα και τιποτα , ειναι πολυ δυσκολο . Αυτο να βλεπουμε και το ρολο που παιζει στο τραυματισμο της δοτριας και το σωστο εργαλειο ,οπως παραπονιεμαι σε αλλα νηματα . Νομιζω παει καλα
 

apokouts

Member
17/03/2021
 

Συνημμένα

  • DSC02940.jpg
    DSC02940.jpg
    1.7 MB · Προβολές: 378
  • DSC02941.jpg
    DSC02941.jpg
    1.9 MB · Προβολές: 375
  • DSC02945.jpg
    DSC02945.jpg
    1.9 MB · Προβολές: 341
  • DSC02946.jpg
    DSC02946.jpg
    1.8 MB · Προβολές: 335
  • DSC02947.jpg
    DSC02947.jpg
    1.6 MB · Προβολές: 320
  • DSC02948.jpg
    DSC02948.jpg
    2.3 MB · Προβολές: 284
  • DSC02949.jpg
    DSC02949.jpg
    1.9 MB · Προβολές: 265
  • DSC02950.jpg
    DSC02950.jpg
    2.3 MB · Προβολές: 270
  • DSC0294356.jpg
    DSC0294356.jpg
    2 MB · Προβολές: 300

v_anast

Member
Φίλε μου μπράβο, η εικόνα σου άλλαξε πολύ! Να χαίρεσαι το αποτέλεσμα σου! Είσαι μικρός, μακάρι με τη βοήθεια των φαρμάκων που σε έχει συμβουλέψει ο γιατρός να μην ασχοληθείς για αρκετά χρόνια με το μαλλί.

Να πω εδώ ότι σε αυτήν την περίπτωση ο γιατρός έδωσε ένα πολύ καλό αποτέλεσμα -για τα δικά μου μάτια- παρά το σχετικά μικρό αριθμό μοσχευμάτων, σε σχέση πάντα με την έκταση της αραίωσης (αυτό βέβαια δε σημαίνει πως αυτή η στρατηγική δουλεύει παντού). Βέβαια εδώ υπήρχε και το νεαρό της ηλικίας οπότε ορθά δε σπαταλήθηκαν γραφτς.
 
Τελευταία επεξεργασία:

apokouts

Member
Φίλε μου μπράβο, η εικόνα σου άλλαξε πολύ! Να χαίρεσαι το αποτέλεσμα σου! Είσαι μικρός, μακάρι με τη βοήθεια των φαρμάκων που σε έχει συμβουλέψει ο γιατρός να μην ασχοληθείς για αρκετά χρόνια με το μαλλί.

Να πω εδώ ότι σε αυτήν την περίπτωση ο γιατρός έδωσε ένα πολύ καλό αποτέλεσμα -για τα δικά μου μάτια- παρά το σχετικά μικρό αριθμό μοσχευμάτων, σε σχέση πάντα με την έκταση της αραίωσης (αυτό βέβαια δε σημαίνει πως αυτή η στρατηγική δουλεύει παντού). Βέβαια εδώ υπήρχε και το νεαρό της ηλικίας οπότε ορθά δε σπαταλήθηκαν γραφτς.
Ειλικρινα ειμαι παραπανω απο ικανοποιημενος με το αποτελεσμα!
 

Ronaldo

Well-Known Member
Ειλικρινα ειμαι παραπανω απο ικανοποιημενος με το αποτελεσμα!
Μπράβο φίλε. Μπορείς όμως να μας ανεβάσεις κάποιες δικές σου φωτογραφίες πέρα από τις επίσημες της κλινικής? π.χ. κάποιες δικές σου σε εξωτερικές συνθήκες και μία πανοραμική ?
 
Μπλουζα