FREZYDERM HAIR FORCE MASK

Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.

cool11

Well-Known Member
http://www.frezyderm.gr/Templates/ProductInside.asp?C=Maliwn&S=96&A=474

Eκανα ενα search και θεμα ειδικα γι αυτο, ως dht blocker, αν και οι γνωμες μαλλον διιστανται, δεν βρηκα.
Οποτε ανοιξα το παρον.

Ας μαζεψουμε εδω το τι ξερουμε γι αυτο.

Αν το εχετε χρησιμοποιησει, τι παρατηρησατε, αν ειναι αποτελεσματικο κλπ
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Death Valley

New Member
Απ: FREZYDERM HAIR FORCE MASK

Mε 1-2 φορες την εβδομαδα δεν νομιζω να δεις μεγαλα αποτελεσματα.
Laurel oil συστατικο απο λαδι ελιας.


Benefits: Traditionally known as a hair tonic, laurel oil can be used as a hair mask. Rich in vitamin E and fatty acids, it protects and strengthens the hair cuticle while it nourishes and adds shine. Ideal for both men and women confronting seasonal or permanent hair loss.




Saw Palmetto-υπαρχουν και καλα και κακα σχολια για το αν ειναι ικανος dht blocker



Ceramides συστατικο της τριχας.
 

Σπύρος

Μέλος του προσωπικού
Απ: FREZYDERM HAIR FORCE MASK

δεν βασιζόμαστε στην μάσκα για κύρια θεραπεία
εγώ την χρησιμοποιώ 3-4 φορές την εβδομάδα μετά το fungoral,περισσότερο λόγω ξηρότητας από το fungoral και για την σύστασή της σε saw palmetto
 

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Απ: FREZYDERM HAIR FORCE MASK

Την έχω πάρει και γω μαζί με το σαμπουάν της frezyderm, αλλά δεν την εχω χρησιμοποιήσει ακόμα. Όχι ότι περιμένω κάτι απο αυτή, αλλά ετσι να βρίσκεται.
Σπύρο λέει για χρήση 2 φορές την εβδομάδα. Εσύ την χρησιμοποιείς 3-4? Γιατί και εμενα πολύ λίγο μου φαινόταν και σκεφτόμουν να την βάζω και γω 3...
Επίσης ξεπλένεις μετά από 5 λεπτά όπως λέει? Τι να κάνει σε 5 λεπτα....?
 

dim74

Member
Απ: FREZYDERM HAIR FORCE MASK

εμενα ο δεματολογος που μου ειπε να την παρω,μια φορα την βδομαδα μου ειπε να την βαζω...δεν νομιζω να δωσει κατι αξιολογο στην τριχοπτωση,κανει καλο στα μαλλια σε αλλα πραγματα ομως...
 

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Απ: FREZYDERM HAIR FORCE MASK

1 φορά μόνο....? και ξέβγαλμα μετά από 5 λεπτά? περίεργο....
 

Σπύρος

Μέλος του προσωπικού
Απ: FREZYDERM HAIR FORCE MASK

GOMI είπε:
Την έχω πάρει και γω μαζί με το σαμπουάν της frezyderm, αλλά δεν την εχω χρησιμοποιήσει ακόμα. Όχι ότι περιμένω κάτι απο αυτή, αλλά ετσι να βρίσκεται.
Σπύρο λέει για χρήση 2 φορές την εβδομάδα. Εσύ την χρησιμοποιείς 3-4? Γιατί και εμενα πολύ λίγο μου φαινόταν και σκεφτόμουν να την βάζω και γω 3...
Επίσης ξεπλένεις μετά από 5 λεπτά όπως λέει? Τι να κάνει σε 5 λεπτα....?
δοκιμαστικά την χρησιμοποίησα 3-4 φορές την εβδομάδα-τις ημέρες που λουζόμουν με fungoral

έμεινα πολύ ευχαριστημένος και δεν είχα ποτέ ξηρότητα από fungoral,οπότε και το συνεχίζω

μην τρελαινόμαστε - σαμπουάν και μάσκες δεν είναι κύρια θεραπεία,απλά ενισχύουν την κύρια θεραπεία και προσφέρουν καθαρά/απαλά μαλλιά
 

cool11

Well-Known Member
Απ: FREZYDERM HAIR FORCE MASK

Επειδη δεν εχω ξαναβαλει μασκα στα μαλλια μπορειτε να μου πειτε πως ακριβως το κανω;
Στις οδηγιες λεει οτι απλωνουμε με τα δαχτυλα στις ριζες. Αφηνουμε 5 λεπτα. Ξεπλενουμε.

Ομως, πριν να απλωσουμε την κρεμα, χρειαζεται να ειναι λουσμενο/βρεγμενο το κεφαλι; ή στεγνο;
Επισης, σαν δοσολογια, ποση μασκα πρεπει να βαζουμε στα δαχτυλα? Και για να αποφυγουμε τη σπαταλη, αλλα και να μην κανουμε και απο μονοι μας υπερδοσολογιες.
 

Σπύρος

Μέλος του προσωπικού
Απ: FREZYDERM HAIR FORCE MASK

όταν το πρωτοπήρα μίλησα με μια κοπέλα (αισθητικός) και μου είπε :

- 2 φορές πιέζεις το απλικατερ

- σε υγρά ή καλύτερα λουσμένα μαλλιά,το απλώνεις στις ρίζες και κάνεις λίγο μασαζ με τα δάκτυλα στο δέρμα και μετά (με τα δάκτυλα) τα μαλλιά προς τα πίσω (έτσι φτάνει στις άκρες)

- αφήνεις 5' και ξεβγάζεις
 

cool11

Well-Known Member
Απ: FREZYDERM HAIR FORCE MASK

Κατα την πρωτη εφαρμογη, εχω να πω οτι δεν ειμαι σιγουρος αν εκανα καλα τη διαδικασια.
Ριζες; Εγω καταλαβαινω οτι ριζες=κρανιο. Σωστα?

Αλλα 2 πιεσεις στο απλικατερ φτανουν;

Και που το βαζεις κυριως, εκει που νομιζεις οτι εχεις προβλημα;

Ενω ειναι καλο προιον, δεν βλεπω να 'φτουραει', δηλαδη δεν αρκει, που να βαλεις, ποσο να βαλεις, αν το βαζεις καλα κλπ. Με τα ιδια συστατικα αν υπηρχε κατι σαν αφρο θα ημουν σιγουρος πως το βαζω.

Ενω οτι ειναι σε υγρη μορφη το νιωθω στο κεφαλι, το απλωνω ευκολα (μιλω για μινοξιδιλη-σαν μορφη-υγρου), με αυτη τη μασκα, ισως και λογω απειριας, δεν ξερω τι κανω κι αν το κανω σωστα.
 

Σπύρος

Μέλος του προσωπικού
Απ: FREZYDERM HAIR FORCE MASK

δεν υπάρχει σωστό ή λάθος στην εφαρμογή - όλοι στο ψάξιμο είμαστε,αλλά δεν είναι και η κύρια θεραπεία
απλά ακολουθώ τον τρόπο εφαρμογής της μίνοξιδίλης για τα σημεία αραίωσης και στο τελείωμα τα κάνω όλα προς τα πίσω

οι ρίζες που λέει είναι ουσιαστικά στο δέρμα του κρανίου

με 1 πίεση του απλικατερ δεν φτάνει για πουθενά και με 3 μένει πολύ ποσότητα στα δάκτυλα
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Σπύρος

Μέλος του προσωπικού
Απ: FREZYDERM HAIR FORCE MASK

12€ από φαρμακείο - δεν είναι κύρια θεραπεία, απλά νιώθω τα μαλλιά μου/κεφάλι μου πολύ απαλά και λόγω σύστασης saw palmetto
 

cool11

Well-Known Member
Απ: FREZYDERM HAIR FORCE MASK

Το χρησιμοποιω λοιπον κι εγω. Απο τη μια το fungoral μου διωχνει ολη την λιπαροτητα (κι ειμαι πολυ λιπαρος...) και τα μαλλια γινονται σκληρα-ενω εχω μαλακη τριχα-, κι απο την αλλη το frezyderm τα κανει μαλακα ξανα.

Πειραζει αν λουζομαι πρωτα με fungoral, μετα ξεπλυμα, μετα βαζω την κρεμα της frezyderm, και μετα ξεπλυμα μονο με νερο?

Αλληλεπιδρουν-εμποδιζει το ενα το αλλο; Υπαρχει υπονοια για κατι τετοιο;
 

Παναγιωτης

Μέλος του προσωπικού
Απ: FREZYDERM HAIR FORCE MASK

οχι εγω δεν εχω ακουσει τιποτα για αλληλεπιδραση

αλλα οταν βαζεις fugnoral πρεπει να περιμενεις με τον αφρο που εχεις στο κεφαλι σου για 4 λεπτακια και μετα να ξεβγαλεις
 

Σπύρος

Μέλος του προσωπικού
Απ: FREZYDERM HAIR FORCE MASK

ρώτησα την frazyderm - δεν αλληλεπιδρούν

αρκεί να κρατούνται στο κεφάλι όσο λέει το καθένα και πάντα ξέβγαλμα πριν την χρήση του καθενός
 

cool11

Well-Known Member
Απ: FREZYDERM HAIR FORCE MASK

Παναγιωτης είπε:
οχι εγω δεν εχω ακουσει τιποτα για αλληλεπιδραση

αλλα οταν βαζεις fugnoral πρεπει να περιμενεις με τον αφρο που εχεις στο κεφαλι σου για 4 λεπτακια και μετα να ξεβγαλεις

ok, το αφηνω να δρασει κανα 5λεπτο
και κανα 5λεπτο το frezyderm
 

cool11

Well-Known Member
Απ: FREZYDERM HAIR FORCE MASK

Το εχω ενταξει λοιπον στην τριχο-περιποιηση, 1-2 φορες βδομαδα.
Δεν με νοιαζει ομως αν εχει αισθητικα αποτελεσματα, οπως πχ. απαλα μαλλια κλπ.

Με νοιαζει επικουρικα οντως να βοηθαει, να βαζει ενα λιθαρακι κι αυτο κατα της τριχοπτωσης.
Το κανει ομως?
Ιδου η απορια...

Οπως καταλαβα, οι αποψεις περι palmetto, διιστανται...
Ισως βοηθαει, ισως φανει αυτο στο μελλον, ισως οχι κλπ.

Δεν ξερω...

Αν ειναι να το βαζω ως φρου-φρου αρωματα, μπορει και να το κοψω.
Αν δρα εστω και λιγο ως dht blocker τοτε αξιζει.

Αλλα εχω μπερδευτει τελικα...

Ειναι κατι που το βρισκω ευκολα στο φαρμακειο, σε νορμαλ τιμη, εχω εμπιστοσυνη στη frezyderm γιατι γενικως δεν βγαζει κοτσανες, δεν γουσταρω παραγγελιες απο εξωτερικο με πιστωτικες-courrier κλπ, ουτε προιοντα που μπορουν να επηρρεασουν μελλοντικα την...αρρενωποτητα(!), αλλα επι του προκειμενου ομως, το εν λογω προιον δρα ως dht blocker εστω και λιγο, βοηθα λιγο κατα της τριχοπτωσης?
 

Σπύρος

Μέλος του προσωπικού
Απ: FREZYDERM HAIR FORCE MASK

αν την ψάχνεις με την μάσκα,
θέλει 3-4 φορές την εβδομάδα χρήση και πάλι δεν είναι το "θαύμα" - πάντα συνδυαστικά κρίνουμε τα προϊόντα ;)
 
Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.
Μπλουζα