Fenugreek

Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.

Ntia

New Member
Άλλο ένα βότανο το οποίο ισχυρίζονται ότι βοηθά είναι το fenugreek ή ελληνιστί τριγονέλα. Και αυτό με τη σειρά του βοηθά και σε πολλές άλλες παθήσεις.
Δυστυχώς δεν θυμάμαι το site αλλά αν το ψάξετε λίγο στο internet θα βρείτε πολλές αναφορές.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Άκης

Administrator
Απ: Fenugreek

Απ'ότι είδα αναφέρεται σαν ισχυρό αντι-ανδρογόνο, με ευεργετική επίδραση κατά της χοληστερόλης, του σακχάρου και διαφόρων φλεγμονών.

http://en.wikipedia.org/wiki/Fenugreek
 

Ntia

New Member
Απ: Fenugreek

Είναι γεγονός. Είναι πάρα πολλές οι αναφορές. Στα ελληνικα ονομάζεται τριγονέλα και υπάρχουν πολλές αναφορές και για άλλες παθήσεις.
 

Άκης

Administrator
Απ: Fenugreek

Δεν ξέρω, φοβάμαι να τα δοκιμάσω αυτά γιατί αν είναι ιδιαίτερα ισχυρό και περάσει στο αίμα (σαν αντιανδρογόνο), τότε φοβάμαι ότι με το καιρό θα γίνουμε και "κολλητές", ntia.
 

Ntia

New Member
Απ: Fenugreek

Ε τότε τι να πω, θα έχεις και καινούρια ενότητα, με θέμα τη μόδα...
 

Ntia

New Member
Απ: Fenugreek

Πάντως δεκτή κάθε άποψη. Άλλωστε το αν σαν λέξη είναι μόνιμα στο δικό μου μυαλό από την πρώτη στιγμή που αναγκάστηκα να σπαταλάω το χρόνο μου ψάχνοντας για τρίχες και να τροφοδοτώ τον οργανισμό μου με κάθε λογής σκεύασματα! Κάνω κάθε χρόνο γενικές εξετάσεις και συμπτωματικά πριν ξεκινήσω το συγκεκρινένο προιόν είχα πάρει τα αποτελέσματα και ήταν όλα καλά. Για το στρες στη συγκεκριμένη περίπτωση δεν νομίζω, το συγκεκριμένο χρονικό διάστημα ήταν όλα καλά, με τα συνηθισμένα δλδ. Τι να πω, όταν μπορώ να το υποστηρίξω με αποτελέσματα θα το ξαναναφέρω.
 

Άκης

Administrator
Απ: Fenugreek

Δεν πιστεύω να το πήρες στραβά αυτό που είπα.
Πλάκα κάνουμε έτσι να ξεφεύγουμε και λίγο.

Ξέρω ότι από την στιγμή που ένα φυτικό προϊόν, χαρακτηριστεί αντιανδρογόνο, τότε κάνει για την περίπτωση μας.
Απλώς με εμάς τους άντρες, τα αντιανδρογόνα αν είναι πολύ ισχυρά και περάσουν και στο αίμα, όπως καλή ώρα το rogaine, τότε θα έχουμε προβλήματα...
Τα ξέρετε πιστεύω τα ανεπιθύμητα αποτελέσματα που έχουν στους άντρες, μην τα αναφερω.
 

Ntia

New Member
Απ: Fenugreek

Oκ συμφωνώ. Αλλά εγώ έχω ακούσει ότι με το proscar μπορεί να μην έχεις στύση. Αξίζει τον κόπο βρε παιδιά???
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Ntia

New Member
Απ: Fenugreek

Όλα έχουν το τίμημά τους! Βarman, με ρώτησες πριν για τη τιμή του folliplus? Δεν είδα την απάντηση μου να φαίνεται, το σαμπουάν έχει 15 ε και η λοσιόν 30 και είναι για ένα μήνα. Εγώ τα παραγγέλνω direct και μου κάνουν δώρο το σαμπουάν.
 

Άκης

Administrator
Απ: Fenugreek

Εννοείτε ότι δεν αξίζει τον κόπο.
Απλώς, είναι φαινόμενο που παρουσιάζεται στο 2% των αντρών και εξαφανίζεται από μόνο του μετά από μερικές εβδομάδες.
Αν δεν, μπορεί να το σταματήσει κάποιος και να εξαφανιστεί από το αίμαι του η ουσία.
Γνωρίζει κανείς ότι ένα ποιό συχνό ανεπιθύμητο (??) αποτέλεσμα της χρήσης proscar είναι η αυξημένη libido?
Μάλιστα είναι και ποιό συχνό από ότι η μειωμένη στύση. Αλλά και πάλι -δυστυχώς- φεύγει μετά από μερικές εβδομάδες, μιας και το σώμα προσαρμόζεται στα νέα δεδομένα.
Αλλά με τα αντιανδρογόνα, μπορεί να εμφανιστεί γυναικομαστία, όπου για να φύγει θέλει νυστέρι :-X
 

Ntia

New Member
Απ: Fenugreek

Για τη γυναικομαστία το έχω ακούσει επίσης... Άλλα σκέφτομαι και το άλλο.... Ας πούμε ότι παίρνω όσα παίρνω τόσα χρόνια, φυτικά ή μη, και κάποια στιγμή αποφασίζω να κάνω παιδί και τα κόβω όλα για ένα 6μηνο για να καθαρίσει ο οργανισμός. Και μετά μένω έγκυος και κάνω ένα παιδί τερατάκι ή οτιδήποτε άλλο. Δεν θα σκέφτομαι μετά ότι μπορεί να έφταιξαν και όλα αυτα? Ή σκέψου και το άλλο, να έχει και ο άντρας μου παρελθόν με τέτόια ή άλλα φάρμακα. Άντε μετά να βρεις άκρη. Γιατί μπορεί να μη φταίμε εμείς αλλά μετά να έχουμε τύψεις για μια ζωη!
 

Άκης

Administrator
Απ: Fenugreek

Εδώ τί άλλο να πώ απ'ότι έχεις απόλυτο δίκιο.
Αντε τώρα να θέλεις να κάνεις παιδί με όλα αυτά στο αίμα σου.
Και για τις γυναίκες δεν ξέρω, αλλά για τους άντρες το σπέρμα τους είναι νερωτό, σαν αντένδειξη του proscar.
Και εμφανίζεται στους περισσότερους και μετά από αρκετό καιρό χρήσης.
Γενικά όλα αυτά τα σκευάσματα, βγήκαν για τις νεότερες ηλικίες όπου το θέμα γάμος και παιδια δεν τους επιρεάζει ακόμη.
Μετά ή τα παρατά κανείς ή πάει σε λοσιόν για συντήρηση.
Και πάλι θέλει καμιά συμβουλή από γιατρό.
 

Παναγιωτης

Μέλος του προσωπικού
Απ: Fenugreek

επειδη αναφερθηκε η γυναικομαστια
αν καποιος εχει τετοιο προβλημα αν το προλαβει στα νωρις νωρις
μπορει να λυθει το προβλημα με nolvadex
αν δεν το προλαβει με το παραπωνω πολυ φοβαμαι ποως θα χρειαστει νυστερι και 2 με 3 χιλιαρικα για επεμβαση
 

Άκης

Administrator
Απ: Fenugreek

Ωχ... Πιστεύω να μην υπάρχουν πολλοί με τέτοιο αποτέλεσμα.
Πάντως διάβασα ότι η Merck ανέφερε ότι μόνο οσοι έχουν προδιάθεση από μικροί (χαμηλά επίπεδα τεστοστερόνης;;; ) θα δουν γυναικομαστία...
Thanks πάντως για το info.
Τώρα είναι πράγμα αυτό να έχεις;

photo από έφηβο.
 

Παναγιωτης

Μέλος του προσωπικού
Απ: Fenugreek

ειναι αηδιαστικο αυτο
αλλα η γυναικομαστια δεν ειναι παντα ετσι δηλαδη μπορει να μην εχεις τοσο μεγαλο στηθως αλλα οι ρογες και γυρο απο αυτες να εχουν αυτο το στυλ
θελει μεγαλη προσοχη
 
Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.
Μπλουζα