Cvial, dr. jose lorenzo, fue, 976 grafts, 30/8/2021 (3nd operation)

bobby

Well-Known Member
Αυτό είναι, όλη η περιοχή του temporal που την έχει φάει η ρέτρο (μεταξύ των 2 κίτρινων γραμμών) πρέπει να ενισχυθεί για να μην χτυπάει η μεγάλη διαφορά με το υπόλοιπο μαλί που είναι πολύ πυκνό. Θέλει 20-25g x 15cm2 = 300-375g. Eυτυχώς μόνο η δεξιά πλευρά έχει αυτό το πρόβλημα. Είδες πως φεύγουν τα graft και πρέπει να δεις που έχουν το καλύτερο αισθητικό αποτέλεσμα?

Προβολή συνημμένου 37114
Και λίγο κλείσιμο τους κροτάφους. 0,5cm
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

IoannisG

Active Member
Πραγματικά έχω εντυπωσιαστεί από την ανάλυση και το πλάνο.. πριν λυτά διαβάσω οκά αυτά στο φόρουμ-και ακόμα δεν μπορώ να πω, πως τα χω καταλάβει όλα-έβλεπες κενά κ έλεγες να τα κλείσω, να κατεβάσω κροτάφους, όπως κάνουν οι περισσότεροι, που πάνε στις κλινικές που απλά τα αρπάζουν.. εδώ υπάρχει σοβαρό πλάνο.. keep up the good work
 

Jerom

Member
Φιλε vlafo τους καλούς Αμερικανούς τους έχω σχετικά κοντά αλλά 10€/graft δεν μπορώ (και ούτε θέλω) να δώσω….. Έχω στείλει φωτο σε όλους τους Ισπανούς-Πορτογάλους (Jose, Vila, Freitas, Ferreira), σε BHR (Athens, Brussels), Αναστασάκη, Τυρκαλά, HDC.

Μόλις πάρω από όλους (αργούν οι Vila, Freitas, Ferreira να μου δώσουν την άποψη τους, οι οποίοι έχουν και αναμονή 2 χρόνια που δεν παίζει για μένα) θα πάρω την απόφαση μου μάλλον για Χριστούγεννα.

Λίγο πολύ όλοι σχεδόν συμφωνούν για το πλάνο (θέλω 2 ΜΜ για ολοκληρωτική αποκατάσταση) περί τα 4500-5500 συνολικά. Θα περιμένω όμως το δωδεκάμηνο της φινας (Δεκέμβριος).

Το οικονομικό είναι ένα θέμα (όχι ότι δεν τα έχω, αλλά ότι θα λείψουν από αλλού…) και δεν ξέρω αν δικαιολογείται να πληρώσω τα δίπλα ή τριπλά για να πάω πχ στον Jose…. για Αμερικανούς δεν τίθεται καν θέμα… Θα δούμε….

Bobby γειά σου,

Να σε ρωτήσω αν αυτό που περιμένεις στο δωδεκάμηνο της φίνας είναι σε σχέση με τα 4500-5500 ευρώ που εκτιμάται η κατάσταση σου; Και αν τι ακριβώς περιμένεις να δεις; Thanks :)
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Ρε σεις γιατί κάνετε παράλληλο διάλογο σε άλλο νήμα. Αν θες τέτοιο info και δεν υπάρχει νήμα στείλε pm.
 

vlafo

Well-Known Member
Cvial
Να σου πω τη δική μου γνώμη αν ήμουν στη θέση σου.
Η χερλάιν η νεανική που έχεις σχεδιάσει,είσαι σίγουρος ήταν τόσο χαμηλά?
Δηλαδή στα πόσα εκ?
Τώρα που βρίσκεται στα 8?
Θα προχωρούσα ως εξής.
Διαθέσιμα g 1500g.
Μέχρι 500 θα τα έριχνα crown με τίποτα παραπάνω.Θα κλείσει όλο και δεν θα περνάει τίποτα.
Μένουν άλλα 1000g που θα τα έριχνα ως εξης:
Ένα μικρό πέρασμα μπροστά από χερλάιν στη μυτούλα,να αντιγράψεις ακόμα καλύτερα τη φυσική σου και εκεί νομίζω θα τα φας τα 100g μαζί και λίγο αριστερά της χερλάιν. Μένουν 900g.
Peaks δεν θα πείραζα γιατί αυτά ήδη τα έχεις,είναι πάντα χαμηλή πυκνότητα και δε χτυπάνε άσχημα.
Τemporal ούτε αυτά θα πείραζα γιατί δε χτυπάνε και αυτά άσχημα,αντιθέτως είναι σαν ένας που τα ξυρίζει τα μαλλια του πλάγια και πίσω.
Αυτό όμως ξεκάθαρα που θα εκανα,ήταν να γλυκάνω τους κροτάφους με καμία 400g,να έρθουν πιο ομαλά στα κλεισίματα, και να σβήσω τις οποίες ατέλειες στο μάτι και στη χερλάιν το δέσιμο να μην είναι τόσο απότομο.
Τα υπόλοιπα 500g πύκνωση middle και τέλος.
Έτσι θα ενεργούσα.
 

ΙΟΥΛΙΟΣ

Well-Known Member
Ζωγραφική στο τηλέφωνο.
Μια πρόχειρη προσομοίωση του τελικού αποτελέσματος
 

Συνημμένα

  • 20210613_143854~2.png
    20210613_143854~2.png
    1.6 MB · Προβολές: 244

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Cvial
Να σου πω τη δική μου γνώμη αν ήμουν στη θέση σου.
Η χερλάιν η νεανική που έχεις σχεδιάσει,είσαι σίγουρος ήταν τόσο χαμηλά?
Δηλαδή στα πόσα εκ?
Τώρα που βρίσκεται στα 8?
Θα προχωρούσα ως εξής.
Διαθέσιμα g 1500g.
Μέχρι 500 θα τα έριχνα crown με τίποτα παραπάνω.Θα κλείσει όλο και δεν θα περνάει τίποτα.
Μένουν άλλα 1000g που θα τα έριχνα ως εξης:
Ένα μικρό πέρασμα μπροστά από χερλάιν στη μυτούλα,να αντιγράψεις ακόμα καλύτερα τη φυσική σου και εκεί νομίζω θα τα φας τα 100g μαζί και λίγο αριστερά της χερλάιν. Μένουν 900g.
Peaks δεν θα πείραζα γιατί αυτά ήδη τα έχεις,είναι πάντα χαμηλή πυκνότητα και δε χτυπάνε άσχημα.
Τemporal ούτε αυτά θα πείραζα γιατί δε χτυπάνε και αυτά άσχημα,αντιθέτως είναι σαν ένας που τα ξυρίζει τα μαλλια του πλάγια και πίσω.
Αυτό όμως ξεκάθαρα που θα εκανα,ήταν να γλυκάνω τους κροτάφους με καμία 400g,να έρθουν πιο ομαλά στα κλεισίματα, και να σβήσω τις οποίες ατέλειες στο μάτι και στη χερλάιν το δέσιμο να μην είναι τόσο απότομο.
Τα υπόλοιπα 500g πύκνωση middle και τέλος.
Έτσι θα ενεργούσα.

Καταρχήν πρέπει να δούμε την κατανομή αυτών που θα βγουν. Με βάση τις προηγούμενες μμ έχουμε:
1500g , 1h: 360 - 2η: 900 - 3h: 225 - 4h: 15
Στην hairline θα πάνε όλα τα μονότριχα, άρα θα μπουν 360 - 1h + 240 - 2h. Συμφωνώ μαζί σου φτιάξιμο η μυτούλα με λίγο δεξιά και αριστερά συν ένα πιο γλυκο κλείσιμο στους κροτάφους 5mm, η υπόλοιπη hairline απείραχτη ίσως με κάποιες πινελιές εδώ και εκεί. Σύνολον 500g.
Στο crown όλα τα 3h: 225, 4h: 15, 2h: 260, σύνολοn 500 με καλό λόγο όμως 2,5 ότι πρέπει.
Το δεξί temporal είναι MUST, κάνει μεγάλη αντίθεση με την πιο πάνω περιοχή, δεν είναι καθόλου ωραίο και θα γίνει χειρότερο, είναι 15cm2 και θέλει 20g, όλα δίτριχα, άρα 300g με ωραίο λόγο 2.0. Αυτό θα φέρει την δεξιά temporal στα κυβικά της αριστερής. Προφανώς τα peaks δεν θα πειραχτούν.
Τα υπόλοιπα 200g (όλα 2τριχα) κατά βούληση όπου υπάρχουν κενά. Θα φανεί στο ξύρισμα.

Η πιο σημαντική εικόνα μας είναι μπροστά και μετά πλαγιά. Είμαι πολύ ευχαριστημένος από την αριστερή temporal, η δεξιά όμως είναι σκωροφαγωμενη θέλει ενίσχυση.
 
Τελευταία επεξεργασία:

bobby

Well-Known Member
Cvial
Να σου πω τη δική μου γνώμη αν ήμουν στη θέση σου.
Η χερλάιν η νεανική που έχεις σχεδιάσει,είσαι σίγουρος ήταν τόσο χαμηλά?
Δηλαδή στα πόσα εκ?
Τώρα που βρίσκεται στα 8?
Θα προχωρούσα ως εξής.
Διαθέσιμα g 1500g.
Μέχρι 500 θα τα έριχνα crown με τίποτα παραπάνω.Θα κλείσει όλο και δεν θα περνάει τίποτα.
Μένουν άλλα 1000g που θα τα έριχνα ως εξης:
Ένα μικρό πέρασμα μπροστά από χερλάιν στη μυτούλα,να αντιγράψεις ακόμα καλύτερα τη φυσική σου και εκεί νομίζω θα τα φας τα 100g μαζί και λίγο αριστερά της χερλάιν. Μένουν 900g.
Peaks δεν θα πείραζα γιατί αυτά ήδη τα έχεις,είναι πάντα χαμηλή πυκνότητα και δε χτυπάνε άσχημα.
Τemporal ούτε αυτά θα πείραζα γιατί δε χτυπάνε και αυτά άσχημα,αντιθέτως είναι σαν ένας που τα ξυρίζει τα μαλλια του πλάγια και πίσω.
Αυτό όμως ξεκάθαρα που θα εκανα,ήταν να γλυκάνω τους κροτάφους με καμία 400g,να έρθουν πιο ομαλά στα κλεισίματα, και να σβήσω τις οποίες ατέλειες στο μάτι και στη χερλάιν το δέσιμο να μην είναι τόσο απότομο.
Τα υπόλοιπα 500g πύκνωση middle και τέλος.
Έτσι θα ενεργούσα.
Ακριβώς τα ίδια είπα και εγώ!
 

oreo

Well-Known Member
Καλή ερώτηση. Δεν υπάρχει κανόνας, εξαρτάται και από το σχήμα του προσώπου. Δες στην παρακάτω φώτο που ήταν και πως ήταν η νεανική μου hairline.

Προβολή συνημμένου 37112
Mod αν έπαιζε τέτοιο σχήμα η hairline στα νιάτα σου, πρέπει να υποθέσουμε οτι έχεις και υπερμεγέθεις κυνόδοντες :p
 

oreo

Well-Known Member
Καταρχήν πρέπει να δούμε την κατανομή αυτών που θα βγουν. Με βάση τις προηγούμενες μμ έχουμε:
1500g , 1h: 360 - 2η: 900 - 3h: 225 - 4h: 15
Στην hairline θα πάνε όλα τα μονότριχα, άρα θα μπουν 360 - 1h + 240 - 2h. Συμφωνώ μαζί σου φτιάξιμο η μυτούλα με λίγο δεξιά και αριστερά συν ένα πιο γλυκο κλείσιμο στους κροτάφους 5mm, η υπόλοιπη hairline απείραχτη ίσως με κάποιες πινελιές εδώ και εκεί. Σύνολον 500g.
Στο crown όλα τα 3h: 225, 4h: 15, 2h: 260, σύνολοn 500 με καλό λόγο όμως 2,5 ότι πρέπει.
Το δεξί temporal είναι MUST, κάνει μεγάλη αντίθεση με την πιο πάνω περιοχή, δεν είναι καθόλου ωραίο και θα γίνει χειρότερο, είναι 15cm2 και θέλει 20g, όλα δίτριχα, άρα 300g με ωραίο λόγο 2.0. Αυτό θα φέρει την δεξιά temporal στα κυβικά της αριστερής. Προφανώς τα peaks δεν θα πειραχτούν.
Τα υπόλοιπα 200g (όλα 2τριχα) κατά βούληση όπου υπάρχουν κενά. Θα φανεί στο ξύρισμα.

Η πιο σημαντική εικόνα μας είναι μπροστά και μετά πλαγιά. Είμαι πολύ ευχαριστημένος από την δεξιά temporal η δεξιά όμως είναι σκωροφαγωμενη θέλει ενίσχυση.
300g στο crown και τα υπόλοιπα μπροστά. Όπως σε βλέπω πάντα θα έχεις ένα μήκος στα μαλλιά, που θα καλύπτει το μικρό κενό.
Οπότε δυναμώνεις το μπροστά, αποκαθιστάς κατα το δοκούν την δεξιά temporal , κάνεις ένα ωραίο fade πλάγια και αν τα 5 ημερών γένια σου πάνε στο αξύριστο, είσαι άρχοντας.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Έρχεσαι στα λόγια μου, για να κάνεις fade θες και μαλλί στο πλάι. Θα συμφωνήσω μαζί σου ότι μπροστά είναι το ζουμί, από την στιγμή που το μαλλί το έχω πάντα μακρύ η ζώνη C είναι χάσιμο graft. Θα δούμε το πόσα χρειάζεται το crown. Πιθανόν να πρέπει να γίνει και εκεί μια έξυπνη τοποθέτηση πιο ψηλά για να εκμεταλλευτώ και το μικρό layering. Και 100 να γλύτωσω από τα 500 μπροστά θα πάνε.
 

oreo

Well-Known Member
Έρχεσαι στα λόγια μου, για να κάνεις fade θες και μαλλί στο πλάι. Θα συμφωνήσω μαζί σου ότι μπροστά είναι το ζουμί, από την στιγμή που το μαλλί το έχω πάντα μακρύ η ζώνη C είναι χάσιμο graft. Θα δούμε το πόσα χρειάζεται το crown. Πιθανόν να πρέπει να γίνει και εκεί μια έξυπνη τοποθέτηση πιο ψηλά για να εκμεταλλευτώ και το μικρό layering. Και 100 να γλύτωσω από τα 500 μπροστά θα πάνε.
Και το γυαλί, μην ξεχνάς το γυαλί!!
 

Gianney

Well-Known Member
Σχετικά με το δεξί πλαϊνό που όπως προειπες είναι και πιο φαγωμενο λόγω ρετρό να σου πω ότι δεν πολύ φαίνεται επίσης αν ήσουν νέος θα το ξυρίζες η θα το έπαιρνες τέρμα κοντά που ναι και της μόδας και θα σουν κομπλέ.Εγω θα έκλεινα λιγο πιο γλυκά κροτάφους θα έβαζα και λίγα crown και τέλος.
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Φίλε έχω πολλά γυαλιά, αυτό που βλέπεις είναι το light sophisticated, τιτάνιο βραχίονες, κόκαλο σκελετός, Lindberg, πιο ελαφρύ δεν υπάρχει.
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Σχετικά με το δεξί πλαϊνό που όπως προειπες είναι και πιο φαγωμενο λόγω ρετρό να σου πω ότι δεν πολύ φαίνεται επίσης αν ήσουν νέος θα το ξυρίζες η θα το έπαιρνες τέρμα κοντά που ναι και της μόδας και θα σουν κομπλέ.Εγω θα έκλεινα λιγο πιο γλυκά κροτάφους θα έβαζα και λίγα crown και τέλος.

Δεν μου αρέσει το ξυρισμένο πλάι, fade ναι. Επίσης αν ήταν φαγωμένο συμμετρικά οκ, δεν είναι όμως και έχει μεγάλη διαφορά από το άλλο.
 
Τελευταία επεξεργασία:

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Να ευχαριστήσω όλα τα μέλη για τις απόψεις τους. Είναι πολύ χρήσιμες. Όταν πρόκειται για τον εαυτό μας σημασία έχει πως μας βλέπει και ο υπόλοιπος κόσμος οπότε όλες οι γνώμες μετράνε.
 

grg19ggls

Member
Για ποιο λόγο δεν εξετάζεις το ενδεχόμενο να πάρεις κ μοσχεύματα από το μούσι?
Θεωρώ οτι στα πλάγια ενδέχεται να κάνανε καλό blend
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Για πλάγια όχι είναι πολύ χοντρά, για το crown σίγουρα. Νομίζω ότι θα μου φτάσουν από κέφαλοι αν ήθελα και άλλα σίγουρα θα το εξέταζα
 

Anastasakis Hair Clinic

Κλινική αποκατάστασης τριχωτού
Καλή ερώτηση. Δεν υπάρχει κανόνας, εξαρτάται και από το σχήμα του προσώπου. Δες στην παρακάτω φώτο που ήταν και πως ήταν η νεανική μου hairline.

Προβολή συνημμένου 37112

Από εσας έχει πάρει το cookie cutter hairline designer o χειρουργος των celebrities???

@CVIAL, θα ειναι ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΑ "επιθετικο" και άσχημο αυτό το σχήμα.
ΜΗΝ το κάνεις.
Δεν έχει ΚΑΜΙΑ σημασια πιο ήταν το σχημα του hairline κάποια στιγμη ένω ειχε ξεκινησει η ΑΓΑ.
Σημασια τι ταιριάζει ΤΩΡΑ και τι εικονα θες να έχεις.
Μια εικονα νεανική άλλα όχι με "τεχνητούς" τεραστιους κροταφους ειναι αυτη που σου ταιριάζει.
non-flared at all!
Προσωπική μου γνωμη
 
Μπλουζα