Charalambos, FUE, 4031g, 25-26/02/21

Καλησπέρα παιδιά.

Είμαι ο Χαράλαμπος, 29 ετών από την Κύπρο και πρόσφατα έκανα και εγώ το μεγάλο βήμα (για δεύτερη φορά) και προχώρησα σε μεταμόσχευση μαλλιών.

Καταρχάς θα ήθελα να ευχαριστήσω όλα τα μέλη για την εξαιρετική δουλειά και τις πολύτιμες πληροφορίες που παρέχουν μέσα από το forum για το θέμα της τριχόπτωσης και της μεταμόσχευσης μαλλιών. Προσωπικά το forum μου άνοιξε τα μάτια και με βοήθησε πάρα πολύ στην επιλογή της κλινικής.

Να αναφέρω στο σημείο αυτό οτι έχω κάνει μια μ.μ. το 2014, τότε φοιτητής, όταν η αραίωση ήταν περιορισμένη ακόμη μόνο στο μπροστινό μέρος του κεφαλιού χωρίς να έχω το προσδοκόμενο αποτέλεσμα. Η μ.μ. εγινε στην κλινική της Β.Κ. στην Αθήνα και τοποθετήθηκαν 2000g αν και σήμερα πιστεύω οτι ο αριθμός των μοσχευμάτων που τοποθετήθηκαν ήταν κατα πολύ μικρότερος από 2000. Το κόστος ήταν 2000 ευρώ και περιλάμβανε και μια θεραπεία PRP. Απ' όσο έχω διαβάσει μέσα από το forum η συγκεκριμένη κλινική έχει κάψει κεφάλια και μακάρι να είχα ανακαλύψει νωρίτερα το forum ούτως ώστε να είχα αποφύγει την συγκεκριμένη κλινική. Ευτυχώς όμως γλύτωσα τα χειρότερα αφού δεν μου κατέστρεψαν την δότρια περιοχή. Επίσης δεν ακολούθησα πότε ούτε ακολουθώ κάποια φαρμακευτική αγωγή.

Η τριχόπτωση μου ξεκίνησε σιγά σιγά στην ηλικία των 21 και μετά την 1η μ.μ. η αραιώση επεκτάθηκε σταδιακά στην κορυφή και στο crown και ήθελα κάποια στιγμή στο μέλλον όταν θα είχε σταθεροποιηθεί περίπου η τριχόπτωση να προχωρήσω σε μεταμόσχευση. Μετά από αρκετή έρευνα και διάβασμα στο forum επέλεξα την κλινική HDC στην Κύπρο και η μεταμόσχευση πραγματοποιήθηκε στις 25-26 Φεβρουαρίου με υπεύθυνη ιατρό την Δρ. Χριστίνα Βρυωνίδου. Η δότρια αποδείχθηκε πολύ καλή και συνολικά τοποθετήθηκαν 4031 μοσχεύματα - 2040g την πρώτη ημέρα και 1991g την δεύτερη. Το κόστος στα €1,50 / τ.θ. (συνολικό κόστος 6000 ευρώ). Η αναλογία ήταν 2,18 τρίχες / τ.θ. (graft) και η κατανομή των μοσχευμάτων έχει ως εξής:

ΚΑΤΑΝΟΜΗ 4031 ΜΟΣΧΕΥΜΑΤΩΝ 25-26/02/2021
123
25/02/2021360837843
26/02/2021400909682
ΣΥΝΟΛΟ76017461525

Σύμφωνα με την γιατρό η δότρια έχει να δώσει άνετα τα περίπου 3000g που χρειάζεται για να αποκατασταθεί η περιοχή του crown το οποίο θα επιθυμούσα να καλύψω μελλοντικά. Κατά την διάρκεια της μεταμόσχευσης δεν ένιωθα καθόλου πόνο εκτός από λίγο πόνο κατά την αναισθησία ο οποίος όμως ήταν ανεκτός. Μετά το πέρας της επέμβασης ένιωθα λίγο βαρετό το κεφάλι και λίγο κάψιμο το οποίο υποχωρούσε αμέσως με τα παυσίπονα.
Όσον αφορά το οίδημα αυτό παρουσιάστηκε την δεύτερη και τρίτη ημέρα μετα την μ.μ. και υποχώρησε εντελώς την τέταρτη ημέρα. Για τον περιορισμό του οιδήματος χρησιμοποιούσα παγοκύστη στο μέτωπο κάθε μισή ώρα, αμέσως μετά έκανα μασάζ σπρώχνοντας το οίδημα στο πλάι για να αποφύγω να κλείσουν τα μάτια μου και κοιμόμουν με 3-4 μαξιλάρια κάτω από τους ώμους. Επίσης κάθε μισή ώρα ψέκαζα με φυσιολογικό ορό την λήπτρια σύμφωνα με τις μετεγχειρητικές οδηγίες της κλινικής τις οποίες τήρησα και εξακολουθώ να τηρω ευλαβικά. Τόσο η γιατρός όσο και οι υπόλοιποι νοσηλευτές και τεχνικοί ήταν άψογοι και πολύ ευγενικοί.

Σήμερα είμαι στην 34η ημέρα μετά την επέμβαση. Παραθέτω φωτογραφικό υλικό της δότριας και λήπτριας περιοχής πριν, κατά και μετά τη μεταμόσχευση. Συγκεκριμένα επισυνάπτω φωτογραφίες πριν την επέμβαση, της πρώτης και δεύτερης ημέρας της επέμβασης, της 9ης/16ης/30ης μέρας μετά την επέμβαση, μια φωτογραφία της λήπτριας 33 μέρες μετα την επέμβαση όπως επίσης και μια φωτογραφία (no. 19) της 12ης ημέρας μετά την μ.μ. όπου απεικονίζονται οι ρωγμές (cracks) στην λήπτρια περιοχή οι οποίες άρχισαν να εμφανίζονται την 11η ημέρα μετα την μ.μ. Μετά από επικοινωνία με την κλινική με καθησύχασαν οτι αυτό δεν είναι καθόλου ανησυχητικό και οτι οι ρωγμές αυτές εξαφανίζονται σταδιακά με την πάροδο του χρόνου κάτι το οποίο νομίζω απεικονίζεται και μέσα από τις φωτογραφίες. Θα συνεχίσω να ανεβάζω φωτογραφικό υλικό σε μηνιαία βάση για να σχολιάζουμε μαζί την πορεία της μ.μ.

Y.Γ. Συγνώμη για την μακροσκελή ανάρτηση και περιμένω με μεγάλη ανυπομονησία τα σχόλια σας.
 

Συνημμένα

  • 1. Before FUE 4031g.jpg
    1. Before FUE 4031g.jpg
    1.9 MB · Προβολές: 1,032
  • 2. Before FUE 4031g.jpg
    2. Before FUE 4031g.jpg
    2.3 MB · Προβολές: 1,186
  • 3. Before FUE 4031g.jpg
    3. Before FUE 4031g.jpg
    2 MB · Προβολές: 1,134
  • 4. Back donor before FUE 4031g.jpg
    4. Back donor before FUE 4031g.jpg
    2.6 MB · Προβολές: 1,047
  • 5. Donor before FUE 4031g.jpg
    5. Donor before FUE 4031g.jpg
    2.5 MB · Προβολές: 907
  • 6. Before FUE 4031g.jpg
    6. Before FUE 4031g.jpg
    1.3 MB · Προβολές: 826
  • 7. Back donor before FUE 4031g.jpg
    7. Back donor before FUE 4031g.jpg
    1.3 MB · Προβολές: 753
  • 8. Donor before FUE 4031g.jpg
    8. Donor before FUE 4031g.jpg
    1.3 MB · Προβολές: 700
  • 9. Donor before FUE 4031g.jpg
    9. Donor before FUE 4031g.jpg
    1.3 MB · Προβολές: 764
  • 10. 1st day of surgery.jpg
    2.2 MB · Προβολές: 197
Τελευταία επεξεργασία:

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Φωτογραφιες 11-20
 

Συνημμένα

  • 12. 2nd day of surgery.jpg
    2.2 MB · Προβολές: 225
  • 14. Donor 2nd day of surgery .jpg
    3 MB · Προβολές: 187
  • 16. Recipient 9 days after surgery.jpg
    16. Recipient 9 days after surgery.jpg
    1.2 MB · Προβολές: 784
  • 17. Donor 9 days after surgery.jpg
    17. Donor 9 days after surgery.jpg
    1.4 MB · Προβολές: 704
  • 18. Donor 9 days after surgery.jpg
    18. Donor 9 days after surgery.jpg
    1.4 MB · Προβολές: 716
  • 19. Cracks 12 days after surgery.jpg
    19. Cracks 12 days after surgery.jpg
    1.6 MB · Προβολές: 834
  • 20. Recipient 16 days after surgery.jpg
    20. Recipient 16 days after surgery.jpg
    1.3 MB · Προβολές: 793
  • 11. Back donor 1st day of surgery.jpg
    11. Back donor 1st day of surgery.jpg
    2.9 MB · Προβολές: 687
  • 13. Back donor 2nd day of surgery.jpg
    13. Back donor 2nd day of surgery.jpg
    2.7 MB · Προβολές: 622
  • 15. Donor 2nd day of surgery.jpg
    15. Donor 2nd day of surgery.jpg
    2.8 MB · Προβολές: 577

Peter Pan

Active Member
Καλησπέρα φίλε, καταρχάς καλή φυτρωση σου εύχομαι, έκανες μια πολύ καλή επιλογή καθώς η Δρ. Βρυωνιδου αποδεικνύεται λύρα εκατό κ για την δουλειά της κ για την τιμή που προσφέρει. Ο αριθμός των μοσχευμάτων για την μπροστινή μεριά πιστεύω είναι εξαιρετικός κ θα πάρεις μια πολύ καλή πύκνωση, η δότρια σου δείχνει πολύ καλή κ σίγουρα θα σε καλύψει για μια τρίτη μμ μελλοντικά στην περιοχή του κροουν. Ωραίος επίσης κ ο σχεδιασμός της χερλαιν, καλή υπομονή λοιπόν τους επόμενους μήνες.
 
Φωτογραφιες 21-30
 

Συνημμένα

  • 21. Donor 16 days after surgery.jpg
    21. Donor 16 days after surgery.jpg
    1.5 MB · Προβολές: 554
  • 22. Donor 16 days after surgery.jpg
    22. Donor 16 days after surgery.jpg
    1.5 MB · Προβολές: 583
  • 25. Recipient 30 days after surgery.jpg
    25. Recipient 30 days after surgery.jpg
    1.2 MB · Προβολές: 614
  • 26. Donor 30 days after surgery.jpg
    26. Donor 30 days after surgery.jpg
    1.3 MB · Προβολές: 551
  • 27. Donor 30 days after surgery.jpg
    27. Donor 30 days after surgery.jpg
    1.3 MB · Προβολές: 575
  • 23. Back donor 16 days after hair transplant.jpg
    3 MB · Προβολές: 173
  • 24. Back right donor 16 days after surgery.jpg
    3 MB · Προβολές: 182
  • 28. Back donor 30 days after surgery.jpg
    2.9 MB · Προβολές: 171
  • 29. Back left donor 30 days after surgery.jpg
    2.9 MB · Προβολές: 170
  • 30. Back right donor 30 days after surgery.jpg
    3 MB · Προβολές: 174

Nik.Mos

Well-Known Member
Kαλησπερα φιλε,καλη επιτυχια ευχομαι.Ειχες πεσει και εσυ στα χερια των εμπειρων expert γιατρων της BK;2000 grafts παντως αποκλειεται να σου ειχαν βαλει,2000 τριχες μπορει(ισως να λεω και πολλες).Εχεις μηπως καμια φωτογραφια με την κατασταση σου πριν την πρωτη σου μεταμοσχευση;
Παμε τωρα στο θεμα μας,εκανες καλη επιλογη γιατρου και κλινικης.Εισαι καθαρα 5αρης στην κλιμακα norwood και εχεις χοντρη τριχα.Θα βοηθησει πολυ στην καλυψη,πιστευω οτι μια δευτερη μμ θα την χρειαστεις στο μελλον,το ποσο συντομα θα εξαρτηθει απο σενα και απο το ποσο ικανοποιημενο θα σε αφησει αυτη η μμ.
Επειδη εχεις μια μονο φωτο απο την τοποθετηση και αυτη μονο για ζωνη Α ,μπορεις να βαλεις και αλλες της κλινικης για να δουμε πως δουλεψανε στο συνολο της αδειας περιοχης;
Πολυ σωστα σου ειπε η γιατρος να μην ανησυχεις με τις ρωγμουλες στην ληπτρια,στην ουσια δημιουργουνται επειδη τα scabs(κακαδακια) πεφτουν.Δεν υποδηλωνουν δηλαδη μειωμενη πυκνοτητα η χασιμο grafts,ειναι απολυτως φυσιολογικο.
Μπορεις επισης να μας βαλεις και φωτο απο την δοτρια μετα την εξαγωγη;Βαλε της κλινικης οσες εχεις αν θελεις.Καλη φυτρωση και υπομονη τωρα.
 

Nik.Mos

Well-Known Member
Απο κεκτημενη ταχυτητα βιαστηκα να ζητησω παραπανω φωτογραφιες,απολογουμαι φιλε μου.
Αρα δουλεψατε Α και Β ζωνη με 4031 grafts και υποθετω θα μπεις για crown σε μελλοντικη επεμβαση,το πλανο μου αρεσει πολυ.
Αν τα 4000 grafts ειχαν χρησιμοποιηθει και για τις 3 ζωνες δηλαδη για ολο το κεφαλι θα ειχα ενστασεις αλλα αφηνοντας το crown εκτος ο αριθμος των grafts ειναι πολυ καλος για τις δυο πρωτες ζωνες.Ο καλος λογος και η χοντρη τριχα οπως ειπα πριν θα βοηθησουν πολυ την εικονα του τελικου αποτελεσματος.
Μου αρεσει πολυ και ο σχεδιασμος της hairline που κλεινει πολυ ομορφα με την temporal hairline δημιουργωντας την σωστη γωνια χωρις να "τρωει" τους κροταφους.Το μονο καπως αρνητικο για μενα ειναι καποια πολυτριχα που φαινονται στην αρχη της hairline στα σημεια των κροταφων,ισως κανω λαθος(μπορει να ειναι χοντρα μαυρα μονοτριχα ενω θα επρεπε να διαλεχτουν πιο soft και bright ).Παρολαυτα,το graft distribution ειναι σωστο,μεγαλυτερο φορτωμα στα πεταλακια απο τα lateral humps μεχρι μπροστα στους κροταφους,εκει με το Layering effect αφηνοντας μακρυ μαλλι και με την χοντρη τριχα που εχεις θα παιξεις ωραια μπαλα.Οverall,μια πολυ ωραια δουλεια.Καλη συνεχεια φιλε
 
Καλησπέρα φίλε, καταρχάς καλή φυτρωση σου εύχομαι, έκανες μια πολύ καλή επιλογή καθώς η Δρ. Βρυωνιδου αποδεικνύεται λύρα εκατό κ για την δουλειά της κ για την τιμή που προσφέρει. Ο αριθμός των μοσχευμάτων για την μπροστινή μεριά πιστεύω είναι εξαιρετικός κ θα πάρεις μια πολύ καλή πύκνωση, η δότρια σου δείχνει πολύ καλή κ σίγουρα θα σε καλύψει για μια τρίτη μμ μελλοντικά στην περιοχή του κροουν. Ωραίος επίσης κ ο σχεδιασμός της χερλαιν, καλή υπομονή λοιπόν τους επόμενους μήνες.
Καλησπέρα φίλε

Σε ευχαριστώ πολύ για τα ενθαρρυντικά σου σχόλια και ευχές. Αναμένω και εγώ να έχω ενα καλό αποτέλεσμα. Μέχρι τότε όμως υπομονή.
 
Απο κεκτημενη ταχυτητα βιαστηκα να ζητησω παραπανω φωτογραφιες,απολογουμαι φιλε μου.
Αρα δουλεψατε Α και Β ζωνη με 4031 grafts και υποθετω θα μπεις για crown σε μελλοντικη επεμβαση,το πλανο μου αρεσει πολυ.
Αν τα 4000 grafts ειχαν χρησιμοποιηθει και για τις 3 ζωνες δηλαδη για ολο το κεφαλι θα ειχα ενστασεις αλλα αφηνοντας το crown εκτος ο αριθμος των grafts ειναι πολυ καλος για τις δυο πρωτες ζωνες.Ο καλος λογος και η χοντρη τριχα οπως ειπα πριν θα βοηθησουν πολυ την εικονα του τελικου αποτελεσματος.
Μου αρεσει πολυ και ο σχεδιασμος της hairline που κλεινει πολυ ομορφα με την temporal hairline δημιουργωντας την σωστη γωνια χωρις να "τρωει" τους κροταφους.Το μονο καπως αρνητικο για μενα ειναι καποια πολυτριχα που φαινονται στην αρχη της hairline στα σημεια των κροταφων,ισως κανω λαθος(μπορει να ειναι χοντρα μαυρα μονοτριχα ενω θα επρεπε να διαλεχτουν πιο soft και bright ).Παρολαυτα,το graft distribution ειναι σωστο,μεγαλυτερο φορτωμα στα πεταλακια απο τα lateral humps μεχρι μπροστα στους κροταφους,εκει με το Layering effect αφηνοντας μακρυ μαλλι και με την χοντρη τριχα που εχεις θα παιξεις ωραια μπαλα.Οverall,μια πολυ ωραια δουλεια.Καλη συνεχεια φιλε
Καλησπέρα φίλε, σε ευχαριστώ πολύ για τα θετικά και ενθαρρυντικά σχόλια.
Κανένα προβλημα, δυστυχώς δεν μπορούσα να ανεβάσω όλες τις φώτο μαζί καθώς ο μέγιστος επιτρεπόμενος αριθμός είναι 10 ανα δημοσίευση οπόταν έπρεπε να τις στείλω ξεχωριστά.
Δυστυχώς ναι έπεσα και εγώ στα χέρια των έμπειρων expert της ΒΚ και πραγματικά αναρωτιέμαι τι μυαλό κουβαλούσα τότε που πήγα και ρίσκαρα το κεφάλι μου σε αυτούς χωρίς να το ψάξω καθόλου προηγουμένως. Θα κοιτάξω να βρω φωτογραφίες που να αποτυπώνουν την κατάσταση πριν την 1η μμ και θα τις ανεβάσω.
Ναι μελλοντικά θα ήθελα να αποκαταστήσω την περιοχή του crown. Αυτό ήταν εξάλλου και το πλάνο που θέσαμε εξαρχής με την κλινική.
Νομίζω μονότριχα είναι αυτά στην αρχη της hairline στα σημεία των κροτάφων χωρίς να είμαι και απόλυτα σίγουρος. Επισυνάπτω φωτογραφίες από την κατάλληλη γωνία και ελπίζω να ειναι διαφωτιστικές.
 

Συνημμένα

  • 3B4A8113.jpg
    2.8 MB · Προβολές: 197
  • 3B4A8112.jpg
    2.5 MB · Προβολές: 197
  • 3B4A8101.jpg
    2.9 MB · Προβολές: 174
  • 3B4A8100.jpg
    3 MB · Προβολές: 171
  • 20210328_184942.jpg
    20210328_184942.jpg
    1.5 MB · Προβολές: 682
  • 20210328_184958.jpg
    20210328_184958.jpg
    1.7 MB · Προβολές: 664

manly_Man

Well-Known Member
Καλη φύτρωση φίλε. Μου αρέσει ο σχεδιασμός της hairline. Βάλατε και αρκετά μοσχεύματα, οποτε πιστευω θα εχεις ενα ικανοποιητικό αποτέλεσμα. Ελπιζω να συνεχίσεις μεχρι τέλους την παρουσίαση της εξέλιξης σου και να μας ενημερώνεις τακτικά. Καλη συνεχεια!
 
Οι φωτογραφίες με αρ. 11, 13, 15, 23, 24, 28, 29, 30 έχουν ανέβει ξανά σε καλύτερη ποιότητα μιας και οι προηγούμενες που είχαν ανέβει σε μορφή screenshot δεν ήταν καθαρές.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Καλη φύτρωση φίλε. Μου αρέσει ο σχεδιασμός της hairline. Βάλατε και αρκετά μοσχεύματα, οποτε πιστευω θα εχεις ενα ικανοποιητικό αποτέλεσμα. Ελπιζω να συνεχίσεις μεχρι τέλους την παρουσίαση της εξέλιξης σου και να μας ενημερώνεις τακτικά. Καλη συνεχεια!
Ευχαριστώ πολύ φιλε. Θα συνεχίσω μέχρι τέλους την παρουσίαση της εξέλιξης και θα προσπαθήσω να ενημερώνω όσο το δυνατόν συχνότερα.
 

vagosx

Well-Known Member
Η δουλειά δείχνει εξαιρετική, ο λόγος hair/graft πολυ καλός, πραγματικά κάθε φορά η Βρυωνιδου με εντυπωσιάζει όλο και περισσότερο, κεντάει με όλη τη σημασία της λέξεως, νομιζω πως έχει όλες τις προδιαγραφές για world class γιατρος, εύγε!
 

v_anast

Member
Καλή φύτρωση φίλε! Τα υπόλοιπα περί ικανότητας της γιατρού τα έχουμε αναφέρει πολλές φορές στο παρελθόν, πλέον είναι δεδομένη η επιτυχία! Μακάρι να μείνεις απόλυτα ικανοποιημένος με το αποτέλεσμα!
 

makis25

Well-Known Member
Πολυ καλη δουλεια . Πολυ χοντρη τριχα , και μου κανει εντυπωση περασε πανω απο μηνας και δε λεν να πεσουν τα μοσχευματα . Με τοσο χοντρη τριχα θα βελτιωθει τρομερα η εικονα . Επισης πολυ θετικη εντυπωση η εικονα της δοτριας , κοιταξτε ποσο μικρες φαινονται οι οπες . Αν αυτες οι οπες ειναι οπως μαθαμε προσφατα απο εργαλειο με εσωτερικη διαμετρο 0,9 και εξωτερικη 1mm τοτε βλεποντας το ενα μετα το αλλο περιστατικα της hdc αρχιζω να προβληματιζομαι αν αλλες κλινικες στην Ελλαδα χρησιμοποιουν οντως 1mm ή 0,9 mm εργαλειο οπως λενε . Κρινοντας απο εικονες δοτριας και πως επουλονονται στην Ελλαδα ο Αναστασακης εκτιμω πως χρησιμοποιει οντως τα μικρα εργαλεια που γραφει . Οι υπολοιποι; ... Πλεον εχω ενδοιασμους για αλλους . Και αυτη ειναι εικονα δοτριας που βγηκαν 4κ τωρα συν καμια 1000 το 14 . Αν βαλεις ενα φυσιολογικο τρανσεξιον τωρα και ενα κακο τρανσεξιον το 14 , πρεπει η δοτρια να χει συνολο καμια 6 χιλιαδες τρυπες . Οπως και να το δω , να το σκεφτω , το 2021 η hdc κενταει στις δοτριες περα απο ολα τα υπολοιπα .
 
Μπλουζα