Carthamus tinctorius extract-Τοπικο blocker ισαξιο της φινα?

kos1987

New Member
Χρονια πολλα παιδια!!!

Υπαρχει μια προσφατη ερευνα με πολυ ισχυρο τοπικο 5ar blocker φυτικης προελευσης Carthamus tinctorius extract ...Δεν μπορω να την ανεβασω γιατι ειναι κλειδωμενη αλλα φαινεται οτι θα προχωρησουν και αλλο την ερευνα οπως λενε στο τελος.
Τωρα ποσο "τοπικο" ειναι θα δειξει...
 

Συνημμένα

  • Untitled-1.jpg
    Untitled-1.jpg
    12.6 KB · Προβολές: 226

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

show_palmettos

New Member
Απ: Carthamus tinctorius extract-Τοπικο blocker ισαξιο της φινα?

Η εικονα ανοιγει....κ παρατηρω οτι τη συγκρινει με τη μινοξιδιλη...
αφου ειναι τοπικο blocker της dht τοτε γιατι το συγκρινει με μινοξιδιλη κ οχι με φιναστεριδη ?
 

Άκης

Administrator
Απ: Carthamus tinctorius extract-Τοπικο blocker ισαξιο της φινα?

kos1987 thanks για την ενημέρωση.

Βασικά αυτό που είδα λίγο που έψαξα, είναι ότι το έχουν σαν "hair growth" και όχι σαν dht blocker.
Δεν ξέρω αν η έρευνα που αναφέρεσαι το τσεκάρει σαν dht blocker.

Για όσους θέλουν να το ψάξουν, το carthamus tinctorius λέγεται και safflower. Στα ελληνικά κάρδαμο ή κάρθαμο ή κνίκος.
Ένα απόσμασμα που βρήκα:
Το carthamus tinctorius είναι από τις πιο παλαιές καλλιέργειες. Το όνομά του στα Ελληνικά είναι κνίκος (προέρχεται από την αρχαία λέξη «κνήκος» ή «κνίκιον»). Το κοινό του όνομα στα Αγγλικά είναι safflower. Τα πορτοκαλοκόκκινα άνθη του μερικές φορές αντικαθιστούν το πολύτιμο σαφράν και χρησιμοποιούνται σε μίγματα από διαφορά μπαχαρικά

Το (CLA) είναι ένα ισομερές του λινολεϊκού οξέος (ένα από τα ουσιαστικά λιπαρά οξέα). Η μορφή του CLA που βρίσκεται συνηθέστερα στα διαιτητικά συμπληρώματα κατασκευάζεται από φυτικά έλαια όπως το ηλιέλαιο ή το έλαιο safflower.
Ένα από τα κυρίαρχα εμπορικά σήματα στην αγορά CLA, το Tonalin™, προέρχεται από έλαιο safflower.
 

show_palmettos

New Member
Απ: Carthamus tinctorius extract-Τοπικο blocker ισαξιο της φινα?

ακη κοιτα αυτο το φοβερο σαιτ κ κυριως τα διαγραμματα που εχει !
http://www.dolcera.com/wiki/index.php?title=Alopecia_-_Hair_Loss
στο στελνω σε αυτο το νημα...γιατι χτυπωντας για τον καρδαμο στο γκουγκλ επεσα πανω σε αυτο
 

kos1987

New Member
Απ: Carthamus tinctorius extract-Τοπικο blocker ισαξιο της φινα?

Άκης είπε:
kos1987 thanks για την ενημέρωση.

Βασικά αυτό που είδα λίγο που έψαξα, είναι ότι το έχουν σαν "hair growth" και όχι σαν dht blocker.
Δεν ξέρω αν η έρευνα που αναφέρεσαι το τσεκάρει σαν dht blocker.

Για όσους θέλουν να το ψάξουν, το carthamus tinctorius λέγεται και safflower. Στα ελληνικά κάρδαμο ή κάρθαμο ή κνίκος.
Ένα απόσμασμα που βρήκα:

Το τσεκαρουν για καθαρο αναστολεα 5ar. Τα αποτελεσματα ειναι: 1gr extract ισοδυναμει με 25 mg φινα
Μελετουν και αλλα φυτα που εχουν μικροτερη ισχυ οπως Phyllanthus emblica L. , Cymbopogon citratus .

Τωρα που τη διαβαζω πιο καλα την ερευνα λεει
The most potent 5R inhibitor in this experiment 301 was
Carthamus tinctorius (safflower), which contains safflower 302 yellow
as a major compound in the florets (Duke, 1992; Fan et al., 303 2009).
This suggested that the synergistic interaction of some other 304 phytochemicals
in the ethanolic extract of Carthamus tinctorius, 305 including
flavonoids – for example, carthamin, carthamidin, 306 isocarthamidin,
6-hydroxykaempferol compounds, etc. – may result in the 307 highest
inhibitory activity. The other active plants contained 308 different
classes and amounts of phytochemicals, which may result in 309 the
same inhibitory potency. Besides that, the crude extract of 310 each
plant contains many kinds of phytochemicals, some of which 311 may
be active against the enzyme inhibition, or even promote the 312 activity
of the enzyme. The balance of those two chemicals resulted 313 in
the FEA values seen in this experiment. For confirmation, 314 partial
or full purification of the extract needs to be performed in 315 order
to define which classes of phytochemicals have the great 316 potency.
This may lead to the development of new alternative medicines 317 to
treat androgen-related disorders, especially androgenic 318 alopecia.

Δεν μ'αφηνει να την αποθηκευσω ολοκληρη γιατι ανεβηκε πριν απο 2 βδομαδες στο sciencedirect
 

Fenimore

Μέλος του προσωπικού
Απ: Carthamus tinctorius extract-Τοπικο blocker ισαξιο της φινα?

Για το γνωστό κάρδαμο που χρησιμοποιήτε στην μαγειρική λέτε?
Έχω τέτοιο στο σπίτι (έκρυβα τέτοιο θυσαυρό στο συρτάρι μου? :p )
Οι σπόροι μυρίζουν κάπως σαν λεμόνι, και είναι πολύ ελαφρείς σε βάρος. Σπάει εύκολα ο φλοιός και μέσα έχει πολά καφέ σποράκια στρογγυλά μικρά σαν ενωμενα μεταξύ τους σε ένα.
 

show_palmettos

New Member
Απ: Carthamus tinctorius extract-Τοπικο blocker ισαξιο της φινα?

1g καρδαμος ισοδυναμει με 25 mg φινα ?
αρα 1000 mg καρδαμου ισοδυναμουν με 25 mg φινα
φινα ομως πρεπει να λαμβανουμε ημερησιως 1 mg
αρα πρεπει να λαμβανουμε 1/25 των 1000mg καρδαμου
δηλαδη αν παιρνουμε 40 mg καρδαμου ειναι το ιδιο με το να παιρνουμε 1mg φιναστεριδης?
με τα ιδια αποτελεσματα αλλα με λιγοτερες παρενεργειες?
υπαρχει καποιο προιον με καψουλες καρδαμου ?

επισης δειτε κ αυτο το διαγραμμα
ezmjog.jpg

κ η απορια μου ειναι η εξης
το 4 κυκλοαλκοξυ που λεει ποιο dht blocker ειναι?
 

show_palmettos

New Member
Απ: Carthamus tinctorius extract-Τοπικο blocker ισαξιο της φινα?

Penny price Safflower (Carthamus tinctorius) - Ζαφορέλαιο 100 ml
τιμή με ΦΠΑ: 6.56€

Βρηκα νεο ΦΤΗΝΟ ΣΟΥΠΕΡ DHT BLOCΚER ;D...ΤΙ ΛΕΤΕ?
http://www.pharmacy4u.gr/penny-price-safflower-carthamus-tinctorius-%C3%8E%C2%96%C3%8E%C2%B1%C3%8F%C2%86%C3%8E%C2%BF%C3%8F%C2%81%C3%8E%C2%AD%C3%8E%C2%BB%C3%8E%C2%B1%C3%8E%C2%B9%C3%8E%C2%BF-p-12178.html
 

weznem

Well-Known Member
Απ: Carthamus tinctorius extract-Τοπικο blocker ισαξιο της φινα?

τα εχω χασει δεν κανετε ενα ρεζουμε..τι κανει αυτο?οτι η φινα χωρις παρενεργειες και τι αποδειξεισ εχουμε?για να λαλατε να μπανισουμε και εμεις τι γινετε .... :p
 

show_palmettos

New Member
Απ: Carthamus tinctorius extract-Τοπικο blocker ισαξιο της φινα?

και εδω regrowth λενε οτι δινει
Safflower oil applied to the scalp acts as a vasolidator that dilates blood vessels.
This allows more blood to deliver nutrients to the hair follicle thus helps in promoting hair regrowth.

πηγη http://www.articlesbase.com/hair-loss-articles/9-simple-home-remedies-for-hair-loss-4139151.html
 

kos1987

New Member
Απ: Carthamus tinctorius extract-Τοπικο blocker ισαξιο της φινα?

weznem είπε:
τα εχω χασει δεν κανετε ενα ρεζουμε..τι κανει αυτο?οτι η φινα χωρις παρενεργειες και τι αποδειξεισ εχουμε?για να λαλατε να μπανισουμε και εμεις τι γινετε .... :p

Εγινε μια ερευνα με αφορμη κατι ασιατικες "τοπικες συνταγες" :D που "θεραπευουν" την καραφλα.Μελετησαν εκχυλισματα φυτων και βρηκαν οτι μπλοκαρουν τη δραση του ενζυμου 5ar, οπως κανει και η φινα.Στη συνεχεια τα δοκιμασανε πανω σε ποντικια και ειδαν θετικα αποτελεσματα.Το θεμα ειναι αυτα τα ματζουνια να δρουν τοπικα και οχι συστηματικα οπως τα χαπια.Για τις παρενεργειες δεν ξερουν αν υπαρχουν ή οχι αν μπαινουν δλδη στη συστηματικη κυκλοφορια (αλλα γι'αυτο γινεται η μελετη αυτη).τεσπα λενε οτι θα συνεχισουν περαιτερω ερευνες.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

show_palmettos

New Member
Απ: Carthamus tinctorius extract-Τοπικο blocker ισαξιο της φινα?

μα το θεμα με τη δοκιμη στα ποντικια δεν ειναι το να ειδαν θετικα αποτελεσματα...αλλα να ειδαν με τον καρδαμο ιδια αποτελεσματα στα ποντικια που ειδαν κ με τη φιναστεριδη σε αντιστοιχα πειραματα
 

kos1987

New Member
Απ: Carthamus tinctorius extract-Τοπικο blocker ισαξιο της φινα?

Να και μια καλη προεπισκοπηση σχετικα με τις αντιdht - growth ιδιοτητες http://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0378874111008774
 

Άκης

Administrator
Απ: Carthamus tinctorius extract-Τοπικο blocker ισαξιο της φινα?

show_palmettos είπε:
ακη κοιτα αυτο το φοβερο σαιτ κ κυριως τα διαγραμματα που εχει !
http://www.dolcera.com/wiki/index.php?title=Alopecia_-_Hair_Loss
στο στελνω σε αυτο το νημα...γιατι χτυπωντας για τον καρδαμο στο γκουγκλ επεσα πανω σε αυτο
Ωραίο, thanks :)

kos1987 είπε:
Να και μια καλη προεπισκοπηση σχετικα με τις αντιdht - growth ιδιοτητες http://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0378874111008774
Έχω κάνει attach σε .pdf ολόκληρη την έρευνα, μιας και αυτό το link την έχει κλειδωμένη.
Οπότε δηλαδή, σύμφωνα με τα λεγόμενα τους, το έλαιο του Carthamus tinctorius μπορεί να γίνει καλό DHT blocker...

show_palmettos είπε:
Penny price Safflower (Carthamus tinctorius) - Ζαφορέλαιο 100 ml
τιμή με ΦΠΑ: 6.56€
Βρηκα νεο ΦΤΗΝΟ ΣΟΥΠΕΡ DHT BLOCΚER ;D...ΤΙ ΛΕΤΕ?
Το θέμα είναι αυτοί συνήθως κάνουν μόνοι τους απόσταγμα από τα φυτά και δεν χρησιμοποιούν έτοιμο λάδι.
πχ όπως αναφέρεται στην έρευνα (από το pdf):
Traditional plants, as shown in Table 1, were purchased from local markets in Chiang Mai, Thailand. Since the plants were purchased from local market as a fresh form, they were confirmed
y comparing with herbarium specimens at Faculty of Pharmacy,chiang Mai University, to ensure that the plants used in this experiment were correct materials. Ethanol was used as an extraction
solvent due to the semipolar property of this solvent, which soluble various phytochemical groups more than the use of polar solvent like water or non-polar solvents. Moreover, using ethanolic extract as an active ingredient in pharmaceutical and cosmetic products provided more safety and compatibility than other organic solvent. To extract the plants, they were separately dried at 45◦ C in a hot-air oven. Next, they were ground by using an electric grinder and extracted by maceration with 95% ethyl alcohol. The extracts were then evaporated to dryness under controlled pressure and temperature using a rotary evaporator (Eyela, Tokyo, Japan).
 

kos1987

New Member
Απ: Carthamus tinctorius extract-Τοπικο blocker ισαξιο της φινα?

Ωραιος ο Ακης οπως παντα :p
Αν παρουμε αυτο και φτιαξουμε το διαλυμα ? http://www.mdidea.com/products/new/new015showing.html#bf
 

Soralteno

Alternative treatment member
Μέλος του προσωπικού
Εγώ που έχω δοκιμάσει πάντως το λάδι και όχι το extract (το αιθανολικό), μια χαρά φαίνεται να δουλεύει ως τοπικό.
Ετοιμάζομαι για extract.

ΥΓ κοίτα να δεις που τελικά υπάρχουν φυσικές λύσεις, τι να πει κανείς...
 

panoslydios

New Member
Soralteno είπε:
Εγώ που έχω δοκιμάσει πάντως το λάδι και όχι το extract (το αιθανολικό), μια χαρά φαίνεται να δουλεύει ως τοπικό.
Ετοιμάζομαι για extract.

ΥΓ κοίτα να δεις που τελικά υπάρχουν φυσικές λύσεις, τι να πει κανείς...

Τhnx ρε soltareno .Εψαχνα μια εμπειρια για αυτο.
Που το αγορασες?Στο sensities εχει τα 10 ml καπου στα 18 ευρω!!!!

http://www.sensities.com/product_details.php?id=1742&mid=1&n=%CE%9A%CE%AC%CF%81%CE%B4%CE%B1%CE%BCo_10ml

Σκεφτομαι ρε γαμωτο να παρω εναν αποστακτηρα αιθεριων ελαιων .

Μπομπα για την υγεια του τριχωτου ειναι να κοψεις 1/4 αβοκαντο και να το αναμειξεις με 1 κουταλακι καρδαμο ,το βαζεις,το αφηνεις καποια ωρα και ξεβγαζεις.
Δεν πιστευω σε anti-dht φυτικα εκχυλισματα.Ο τροπος που δρουν ειναι γιατι βοηθουν τον οργανισμο να δημιουργησει αγγειογενεση και παιζουν με την ηλεκτρικοτητα του και τα νευρικα του κυτταρα(ηλεκτρισμος και νευρικο συστημα ειναι η ζωη η ιδια οπως την ξερουμε).

Αμφιβαλλω αν κατι φυσικο μπορει να προκαλεσει κατι αφυσικο.
 

Soralteno

Alternative treatment member
Μέλος του προσωπικού
panoslydios είπε:
Soralteno είπε:
Εγώ που έχω δοκιμάσει πάντως το λάδι και όχι το extract (το αιθανολικό), μια χαρά φαίνεται να δουλεύει ως τοπικό.
Ετοιμάζομαι για extract.

ΥΓ κοίτα να δεις που τελικά υπάρχουν φυσικές λύσεις, τι να πει κανείς...

Τhnx ρε soltareno .Εψαχνα μια εμπειρια για αυτο.
Που το αγορασες?Στο sensities εχει τα 10 ml καπου στα 18 ευρω!!!!

http://www.sensities.com/product_details.php?id=1742&mid=1&n=%CE%9A%CE%AC%CF%81%CE%B4%CE%B1%CE%BCo_10ml

Σκεφτομαι ρε γαμωτο να παρω εναν αποστακτηρα αιθεριων ελαιων .

Μπομπα για την υγεια του τριχωτου ειναι να κοψεις 1/4 αβοκαντο και να το αναμειξεις με 1 κουταλακι καρδαμο ,το βαζεις,το αφηνεις καποια ωρα και ξεβγαζεις.
Δεν πιστευω σε anti-dht φυτικα εκχυλισματα.Ο τροπος που δρουν ειναι γιατι βοηθουν τον οργανισμο να δημιουργησει αγγειογενεση και παιζουν με την ηλεκτρικοτητα του και τα νευρικα του κυτταρα(ηλεκτρισμος και νευρικο συστημα ειναι η ζωη η ιδια οπως την ξερουμε).

Αμφιβαλλω αν κατι φυσικο μπορει να προκαλεσει κατι αφυσικο.

Λάδι: http://www.iherb.com/Life-Flo-Health-Pure-Safflower-Oil-16-fl-oz-473-ml/44212 5,3€

Extract που τα' χει όλα: http://www.iherb.com/Innersense-Organic-Beauty-Harmonic-Healing-Oil-1-fl-oz-25-ml/29767 10,3€

ΥΓ α, ψάχνεις αιθεριο ελαιο, τώρα το είδα. Εγώ χρησιμοποίησα αυτό που εχω βάλει στο link
 

dk1984

Member
Soralteno είπε:
panoslydios είπε:
Soralteno είπε:
Εγώ που έχω δοκιμάσει πάντως το λάδι και όχι το extract (το αιθανολικό), μια χαρά φαίνεται να δουλεύει ως τοπικό.
Ετοιμάζομαι για extract.

ΥΓ κοίτα να δεις που τελικά υπάρχουν φυσικές λύσεις, τι να πει κανείς...

Τhnx ρε soltareno .Εψαχνα μια εμπειρια για αυτο.
Που το αγορασες?Στο sensities εχει τα 10 ml καπου στα 18 ευρω!!!!

http://www.sensities.com/product_details.php?id=1742&mid=1&n=%CE%9A%CE%AC%CF%81%CE%B4%CE%B1%CE%BCo_10ml

Σκεφτομαι ρε γαμωτο να παρω εναν αποστακτηρα αιθεριων ελαιων .

Μπομπα για την υγεια του τριχωτου ειναι να κοψεις 1/4 αβοκαντο και να το αναμειξεις με 1 κουταλακι καρδαμο ,το βαζεις,το αφηνεις καποια ωρα και ξεβγαζεις.
Δεν πιστευω σε anti-dht φυτικα εκχυλισματα.Ο τροπος που δρουν ειναι γιατι βοηθουν τον οργανισμο να δημιουργησει αγγειογενεση και παιζουν με την ηλεκτρικοτητα του και τα νευρικα του κυτταρα(ηλεκτρισμος και νευρικο συστημα ειναι η ζωη η ιδια οπως την ξερουμε).

Αμφιβαλλω αν κατι φυσικο μπορει να προκαλεσει κατι αφυσικο.

Λάδι: http://www.iherb.com/Life-Flo-Health-Pure-Safflower-Oil-16-fl-oz-473-ml/44212 5,3€

Extract που τα' χει όλα: http://www.iherb.com/Innersense-Organic-Beauty-Harmonic-Healing-Oil-1-fl-oz-25-ml/29767 10,3€

ΥΓ α, ψάχνεις αιθεριο ελαιο, τώρα το είδα. Εγώ χρησιμοποίησα αυτό που εχω βάλει στο link

Soralteno καθαρο sallflower extract εχεις βρει πουθενα??Να μην περιεχει αλλα λαδια μεσα.
Επισης στην αποτελεσματικοτητα του παιζει ρολο και ο τροπος επεξεργασιας του

The methods used to extract safflower oil from the seeds of the plant affect its nutritional value. In the chemical process of extraction, the oil is refined with chemicals and by heating; this technique actually eliminates some of the essential nutrients naturally found in the oil. Safflower oil extracted by mechanical process is considered raw because it is not heat or chemically treated. This is the best method as the nutrient value of the safflower oil is retained. Check the product label for the method of extraction before purchasing safflower oil
 
Μπλουζα