BHR Athens Clinic: Scalp Micropigmentation

Κωστής Γωγιός

BHR Athens Patient Advisor
Καλησπέρα σας,
Θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε ότι η BHR Clinic Αθήνας, παράλληλα με τις μεταμοσχεύσεις μαλλιών, πλέον έχει και τμήμα το οποίο ασχολείται με το scalp micropigmentation (smp). Το smp στην BHR πραγματοποιείται από, πιστοποιημένο στο Ηνωμένο Βασίλειο, γιατρό, επιπέδου 4. Το smp είναι μια μορφή τατουάζ, η οποία δίνει τη δυνατότητα να καλύπτονται ουλές πχ από strip στο κεφάλι, να πυκνώνουν σημεία που έχουν μαλλιά αλλά όχι πύκνωση, ακόμα και να αλλάζει το οπτικό αποτέλεσμα περιοχών χωρίς καθόλου μαλλιά. Η διεξαγωγή του smp από γιατρό δίνει τη δυνατότητα της χρήσης τοπικής αναισθησίας, ελαχιστοποιώντας τον σχετικό πόνο. Χρησιμοποιούνται οργανικές βαφές, χωρίς βαριά μέταλλα και το αποτέλεσμα διατηρεί τη ζωντάνια του, αναλόγως του σημείου, για τουλάχιστον 4 χρόνια. Το "αναλόγως του σημείου" αναφέρεται, καθώς είναι πολύ διαφορετικό αν το σημείο είναι στην κορυφή του κεφαλιού (που εκτίθεται συνεχώς στον ήλιο) ή διαφορετικό αν είναι στο πίσω μέρος. Αναλόγως του περιστατικού, χρειάζονται περίπου 3-4 συνεδρίες ανά 12 μέρες για να ολοκληρωθεί το αποτέλεσμα. Ένα ακόμα θετικό είναι ότι η συντήρηση πραγματοποιείται σε μια συνεδρία, όπως και η αφαίρεση του μελανιού με pico laser, σε περίπτωση που αλλάξει γνώμη ο ασθενής. Επίσης, το αρχικό χρώμα, μπορεί ανά 4 περίπου χρόνια να αλλάζει, ακολουθώντας το φυσικό γκριζάρισμα των μαλλιών. Προφανώς, το smp είναι κάτι το οποίο απευθύνεται και σε γυναίκες ασθενείς, εξασφαλίζοντας την απαραίτητη και επιθυμητή πύκνωση.

Παραδείγματα που θα βοηθούσε πολύ το smp:
Ασθενείς NW 5-6-7
Όσοι έχουν μαλλιά αλλά όχι την επιθυμητή πύκνωση
Όσοι έχουν ήδη κάνει μεταμοσχεύσεις και δεν υπάρχουν άλλα διαθέσιμα μοσχεύματα από τη δότρια περιοχή
Όσοι έχουν ουλές από strip και επιθυμούν να τις καλύψουν

Το smp δεν χρειάζεται συνεχή συντήρηση. Ακολουθώντας κάποιους βασικούς κανόνες (πχ αντηλιακό), εξασφαλίζεται το ότι θα συνεχίσει να διατηρεί τα ζωντανά χρώματα του χωρίς κανένα πρόβλημα.

Για περισσότερες πληροφορίες, ερωτήσεις ή οτιδήποτε άλλο επιθυμείτε, μπορείτε να μου στείλετε μήνυμα.

Παρατίθενται χαρακτηριστικές περιπτώσεις από διαφορετικές εφαρμογές του smp είτε για πύκνωση είτε για περιοχές χωρίς καθόλου μαλλιά είτε και για κάλυψη ουλής.
 

Συνημμένα

  • 1.jpg
    1.jpg
    389.7 KB · Προβολές: 852
  • IMG-20200127-WA0000.jpg
    IMG-20200127-WA0000.jpg
    224.8 KB · Προβολές: 1,023
  • thumbnail_IMG-20200127-WA0001.jpg
    thumbnail_IMG-20200127-WA0001.jpg
    136.3 KB · Προβολές: 1,018
  • thumbnail_Screenshot_2020-01-31-20-55-09-338_com.facebook.katana.jpg
    thumbnail_Screenshot_2020-01-31-20-55-09-338_com.facebook.katana.jpg
    163.5 KB · Προβολές: 677

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

nucky

Active Member
Σε περίπτωση εφαρμογής smp για πύκνωση ή κάλυψη ουλής , μέσα σε υπάρχοντα μαλλιά δηλαδή το αντιηλιακό δεν είναι πρόβλημα;
 

Georgie

Well-Known Member
Σε περίπτωση εφαρμογής smp για πύκνωση ή κάλυψη ουλής , μέσα σε υπάρχοντα μαλλιά δηλαδή το αντιηλιακό δεν είναι πρόβλημα;
Ωραια ερώτηση .
Φαντάζομαι οτι θα ειναι προβλημα αφού θα εφαρμοστεί σε περιοχή που δε θα εχει υψηλή πυκνότητα για φυσική προστασία απο τις ηλιακές ακτίνες . .
Σίγουρα θα χρειαστεί καπέλο για τον ήλιο και σκουφί για το μπανιο στη θάλασσα αφού θα επηρεάζεται όπως ενα tattoo
 

nucky

Active Member
Να διευκρινίσω αν δεν είναι σαφές όπως το διατύπωσα οτι εννοώ το λάδωμα που θα επιφέρει το αντιηλιακό στα υπάρχοντα μαλλιά μα αποτέλεσμα να φαίνονται βαριά κολλημένα και αραια
 

Κωστής Γωγιός

BHR Athens Patient Advisor
Να διευκρινίσω αν δεν είναι σαφές όπως το διατύπωσα οτι εννοώ το λάδωμα που θα επιφέρει το αντιηλιακό στα υπάρχοντα μαλλιά μα αποτέλεσμα να φαίνονται βαριά κολλημένα και αραια
Καλημέρα σας,
Αν συζητούσαμε για ένα άλλο μέρος του κόσμου, ίσως το αντηλιακό να μην ήταν τόσο απαραίτητο. Επειδή όμως πρόκειται για Ελλάδα, στην οποία υπάρχει ήλιος τις περισσότερες μέρες του χρόνου, νομίζω ότι το αντηλιακό κρίνεται απαραίτητο. Αν πρόκειται για ουλή στο πίσω μέρος, σίγουρα δεν επηρεάζεται το ίδιο από ότι στο πάνω μέρος του κεφαλιού. Κατανοητό απόλυτα αυτό που αναφέρετε για το λάδωμα των μαλλιών, αλλά είναι ένας τρόπος να κρατήσει το μελάνι πολύ περισσότερο καιρό.
 

Κωστής Γωγιός

BHR Athens Patient Advisor
Ωραία νέα! Υπάρχουν καλύτερες φωτογραφίες; Επίσης ένα ενδεικτικό κόστος;
Καλημέρα σας,
δυστυχώς έχω μόνο αυτές τις φωτογραφίες αυτή τη χρονική στιγμή, αλλά περιμένω και άλλες τις επόμενες ημέρες. Το κόστος εξαρτάται από την περιοχή που θα πραγματοποιηθεί το smp. Σίγουρα η κάλυψη μεγάλης επιφάνειας, άρα περισσότερες ώρες, όπως για παράδειγμα στη φωτογραφία 2 και 3, έχει μεγαλύτερο κόστος από την πύκνωση της πρώτης φωτογραφίας. Αν θέλετε πολύ ευχαρίστως κάτι πιο συγκεκριμένο, μπορούμε να το δούμε με φωτογραφίες και ενδεικτικό κόστος.
 

Xristoforaz

Well-Known Member
Ωραία νέα! Υπάρχουν καλύτερες φωτογραφίες; Επίσης ένα ενδεικτικό κόστος;
Γνωριζες φιλε μου οτι Micropigmentation κανει κι ο κυριος Παπανικολαου?
Αν θελεις πηγαινε σε αυτον διοτι δεν κοστολογει ακριβα την ''επεμβαση''.
Μου προτεινε κι εμενα να προβω σε αυτη τη διαδικασια με χαμηλο κοστος, για να καλυψει ''φαγωμενες'' περιοχες απο τις μεταμοσχευσεις αλλα αρνηθηκα!
Στον ibarumah ειχε κανει και δωρεαν Prp....Γενικα εχει μια τακτικη αντιμετωπισης των πελατων του, ο κυριος Παπανικολαου με την οποια φροντιζει να βοηθαει τους ''ασθενεις'' του! Προσφερεται εννοω και σε αλλους τομεις περαν της μεταμοσχευσης με σκοπο να βοηθησει σφαιρικως σχετικα με το προβλημα μας!
 

Κωστής Γωγιός

BHR Athens Patient Advisor
Γνωριζες φιλε μου οτι Micropigmentation κανει κι ο κυριος Παπανικολαου?
Αν θελεις πηγαινε σε αυτον διοτι δεν κοστολογει ακριβα την ''επεμβαση''.
Μου προτεινε κι εμενα να προβω σε αυτη τη διαδικασια με χαμηλο κοστος, για να καλυψει ''φαγωμενες'' περιοχες απο τις μεταμοσχευσεις αλλα αρνηθηκα!
Στον ibarumah ειχε κανει και δωρεαν Prp....Γενικα εχει μια τακτικη αντιμετωπισης των πελατων του, ο κυριος Παπανικολαου με την οποια φροντιζει να βοηθαει τους ''ασθενεις'' του! Προσφερεται εννοω και σε αλλους τομεις περαν της μεταμοσχευσης με σκοπο να βοηθησει σφαιρικως σχετικα με το προβλημα μας!
Καλησπέρα σας. Σίγουρα υπάρχουν πολλοί ειδικοί στο smp που μπορεί κάποιος να έχει υπ' όψιν. Υπάρχουν όμως και αρκετοί με αποτελέσματα κακής ποιότητας. Καλό θα ήταν να προηγηθεί η σχετική έρευνα από τον ενδιαφερόμενο και να επιλεχθεί μια ποιοτική, έμπιστη κλινική που να έχει αποδείξει ότι σέβεται αυτόν που την επιλέγει.
 

Xristoforaz

Well-Known Member
Καλησπέρα σας. Σίγουρα υπάρχουν πολλοί ειδικοί στο smp που μπορεί κάποιος να έχει υπ' όψιν. Υπάρχουν όμως και αρκετοί με αποτελέσματα κακής ποιότητας. Καλό θα ήταν να προηγηθεί η σχετική έρευνα από τον ενδιαφερόμενο και να επιλεχθεί μια ποιοτική, έμπιστη κλινική που να έχει αποδείξει ότι σέβεται αυτόν που την επιλέγει.
αν ενας δεν ειναι ικανοποιημενος απο επεμβαση μεταμοσχευσης (οχι στον κυριο bisanga)
και θελει να κανει επεμβαση συμπληρωματικη στην κλινικη του κυριου Bisanga στην Αθηνα απο γιατρους που εχει εκπαιδευσει ποσο παει το κοστος? Βεβαια εμενα με ειχε απορριψει ο κυριος bisanga ιντερνετικως!
απλα ετσι θετω ενα γενικο ερωτημα για να ξερω τι παιζει...αν θελεις απαντας φυσικα!
 

Κωστής Γωγιός

BHR Athens Patient Advisor
αν ενας δεν ειναι ικανοποιημενος απο επεμβαση μεταμοσχευσης (οχι στον κυριο bisanga)
και θελει να κανει επεμβαση συμπληρωματικη στην κλινικη του κυριου Bisanga στην Αθηνα απο γιατρους που εχει εκπαιδευσει ποσο παει το κοστος? Βεβαια εμενα με ειχε απορριψει ο κυριος bisanga ιντερνετικως!
απλα ετσι θετω ενα γενικο ερωτημα για να ξερω τι παιζει...αν θελεις απαντας φυσικα!
Καλημέρα σας! Επέμβαση συμπληρωτική εννοείτε FUE, σωστά; Όχι smp, αν καταλαβαίνω σωστά.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Xristoforaz

Well-Known Member
Ενω γνωριζω οτι η smp ειναι καλη μεθοδος ''αποκαταστασης'' μαλλιων, σε εμενα δεν ειναι αρεστη η
συγκεκριμενη διαδικασια....Εχει κανει κι ο κυριος Αναστασακης smp στον εαυτο του αλλα και παλι δε μου αρεσει κατι το μη φυσικο!
Ετσι και με τα μαλλια, τα καλυπτω με σκουφο-καπελο απο το να τα αφηνω μεγαλα και να φαινονται αραιωμενα (ενω υπαρχει και η επιλογη του παραπλανητικου κουρεματος που το αποφευγω διοτι και αυτη η μεθοδος ειναι κατι ξεγελαστικο και μη αληθινο οπως φυσικα και η χρηση toppik)!
Στο θεμα του ερωτηματος που θεσατε! Ναι εννοουσα για fue, διοτι εκανα μια συνεδρια με κυριο Παπανικολαου αλλα και παλι δεν καθαρισα με το
θεμα της εμφανισης του τριχωτου στην κεφαλη, γιατι νομιζα πως θα προβουμε σε διπλη συνεδρια (τοτε ισως να ηταν καλυτερο το αποτελεσμα).
Υπο αυτην την εννοια εγραψα ...συμπληρωματικη!
 

panosss23

Active Member
Ενω γνωριζω οτι η smp ειναι καλη μεθοδος ''αποκαταστασης'' μαλλιων, σε εμενα δεν ειναι αρεστη η
συγκεκριμενη διαδικασια....Εχει κανει κι ο κυριος Αναστασακης smp στον εαυτο του αλλα και παλι δε μου αρεσει κατι το μη φυσικο!
Ετσι και με τα μαλλια, τα καλυπτω με σκουφο-καπελο απο το να τα αφηνω μεγαλα και να φαινονται αραιωμενα (ενω υπαρχει και η επιλογη του παραπλανητικου κουρεματος που το αποφευγω διοτι και αυτη η μεθοδος ειναι κατι ξεγελαστικο και μη αληθινο οπως φυσικα και η χρηση toppik)!
Στο θεμα του ερωτηματος που θεσατε! Ναι εννοουσα για fue, διοτι εκανα μια συνεδρια με κυριο Παπανικολαου αλλα και παλι δεν καθαρισα με το
θεμα της εμφανισης του τριχωτου στην κεφαλη, γιατι νομιζα πως θα προβουμε σε διπλη συνεδρια (τοτε ισως να ηταν καλυτερο το αποτελεσμα).
Υπο αυτην την εννοια εγραψα ...συμπληρωματικη!
καλησπερα παιδια,χτες που ρωτησα την εν λογο κλινηκη κεντρο η οπως θες πες το... μου ειπαν 370 ευρω την ωρα... ζητησα μηπως γινετε κατι καλυτερο.μ ειπαν θα δουν κτλ. εγω ειμαι σε κλιμακα 5-6 θελω το 3-4ωρο μεσα στο νερο.οποτε μ φαινεται καπως τα χρηματα(και πιθανον ξανα περασαμα κοντα στα 3-5 χρονια).ακομα περιμενω καποιο εμαιλ τους με την προσφορα τους ενω εχω στειλει φωτο απο εχτες το μεσημερι. εχει κανεις εμπειρια να μ πει εαν ειναι καλυτερα να γινει σε τατουαζιδικο η εκει.βλεπω ενα γνωστο τατουαζιδικο στην αθηνα που κανει smp.μιλησα και με το παιδι ειναι αρκετα πιο οικονομικα... δεν ξερω ποιος τελικα εχει την καλυτερη εμπειρια....γιατι δεν μπορουμε να πουμε πως και ο τατουατζης που κανει σχεδια δεν μπορει να πετυχει κατι τοσο απλο...ενω κανει φανταστικα σχεδια σε χερια ποδια.
 

Xristoforaz

Well-Known Member
καλησπερα παιδια,χτες που ρωτησα την εν λογο κλινηκη κεντρο η οπως θες πες το... μου ειπαν 370 ευρω την ωρα... ζητησα μηπως γινετε κατι καλυτερο.μ ειπαν θα δουν κτλ. εγω ειμαι σε κλιμακα 5-6 θελω το 3-4ωρο μεσα στο νερο.οποτε μ φαινεται καπως τα χρηματα(και πιθανον ξανα περασαμα κοντα στα 3-5 χρονια).ακομα περιμενω καποιο εμαιλ τους με την προσφορα τους ενω εχω στειλει φωτο απο εχτες το μεσημερι. εχει κανεις εμπειρια να μ πει εαν ειναι καλυτερα να γινει σε τατουαζιδικο η εκει.βλεπω ενα γνωστο τατουαζιδικο στην αθηνα που κανει smp.μιλησα και με το παιδι ειναι αρκετα πιο οικονομικα... δεν ξερω ποιος τελικα εχει την καλυτερη εμπειρια....γιατι δεν μπορουμε να πουμε πως και ο τατουατζης που κανει σχεδια δεν μπορει να πετυχει κατι τοσο απλο...ενω κανει φανταστικα σχεδια σε χερια ποδια.
Μπορεις να πας ας πουμε στου τακι τσαν στη Νεα Ιωνια και να σου χτυπησουν τατουαζ στα αραιωμενα σημεια του κεφαλιου, η οπου αλλου γουσταρεις μπορεις να κανεις smp...απλα οι μεταμοσχευτες μαλλιων εκμεταλλευονται καταστασεις και κοιτανε να στα παρουν απο παντου με τον ενα η τον αλλο τροπο (γενικος κανονας στο συγκεκριμενο επαγγελμα)!

τωρα αν δεν εμπιστευεσαι τατουατζηδες και προτιμας γιατρους μεταμοσχευσης...οκ..δικη σου η επιλογη!
 

Κωστής Γωγιός

BHR Athens Patient Advisor
Καλησπέρα σας! Ανεξαρτήτως αν θα επιλέξετε τη BHR ή κάποια άλλη κλινική, η πρόταση μου είναι να γίνει η διαδικασία με γιατρό. Τα χρήματα μπορεί να είναι περισσότερα, αλλά επειδή λογικά θα χρειαστούν αρκετές ώρες και πάνω από μια συνεδρίες, στην περίπτωση του γιατρού, αυτό θα γίνει με τοπική αναισθησία.
 

panosss23

Active Member
Μπορεις να πας ας πουμε στου τακι τσαν στη Νεα Ιωνια και να σου χτυπησουν τατουαζ στα αραιωμενα σημεια του κεφαλιου, η οπου αλλου γουσταρεις μπορεις να κανεις smp...απλα οι μεταμοσχευτες μαλλιων εκμεταλλευονται καταστασεις και κοιτανε να στα παρουν απο παντου με τον ενα η τον αλλο τροπο (γενικος κανονας στο συγκεκριμενο επαγγελμα)!

τωρα αν δεν εμπιστευεσαι τατουατζηδες και προτιμας γιατρους μεταμοσχευσης...οκ..δικη σου η επιλογη!
βασικα δεν με καταλαβες,δεν μιλαω για μεταμοσχευση που δεν ειμαι υπερ.γιατι οπως τα λες ειναι. εγω μιλαω για κατι διαφορετικο...
ινσιτουτα που σου κανουν τατου vs tattouatzides καθαρα. κανουν το ιδιο? γιατι διαπιστωσα μια μεγαλη διαφορα τιμης απο το ενα στο αλλο...
 

panosss23

Active Member
Καλησπέρα σας! Ανεξαρτήτως αν θα επιλέξετε τη BHR ή κάποια άλλη κλινική, η πρόταση μου είναι να γίνει η διαδικασία με γιατρό. Τα χρήματα μπορεί να είναι περισσότερα, αλλά επειδή λογικά θα χρειαστούν αρκετές ώρες και πάνω από μια συνεδρίες, στην περίπτωση του γιατρού, αυτό θα γίνει με τοπική αναισθησία.
το θεμα ειναι η υπαρξη γιατρου δικαιολογει και την μεγαλη διαφορα του ποσου αναμεσα σε ενα τατουατζη απο εναν γιατρο? και τι γιατρος ειναι.να φανταστω δερματολογος,δεν ξερω.απο την αλλη εμπιστευομαι σαν καλητεχνη το τατουατζη περισοτερο πανω στο σχεδιο απο εναν γιατρο και ας ειναι εξειδικευμένος στο συγκεκριμενο.
 

Κωστής Γωγιός

BHR Athens Patient Advisor
το θεμα ειναι η υπαρξη γιατρου δικαιολογει και την μεγαλη διαφορα του ποσου αναμεσα σε ενα τατουατζη απο εναν γιατρο? και τι γιατρος ειναι.να φανταστω δερματολογος,δεν ξερω.απο την αλλη εμπιστευομαι σαν καλητεχνη το τατουατζη περισοτερο πανω στο σχεδιο απο εναν γιατρο και ας ειναι εξειδικευμένος στο συγκεκριμενο.
Καλημέρα σας! Στην περίπτωση της BHR Clinic είναι δερματολόγος, ο οποίος έχει πιστοποιηθεί για τη συγκεκριμένη τεχνική στο Ηνωμένο Βασίλειο. Αυτά που μπορώ να αναφέρω εγώ ως πλεονεκτήματα είναι ότι ο συγκεκριμένος γιατρός κάνει μεταμοσχεύσεις μαζί με τον Dr. Bisanga τα 2 τελευταία χρόνια. Αυτό σημαίνει ότι το hairline που θα δημιουργήσει, κατά τη γνώμη μου πάντα, θα είναι πολύ πιο κοντά στο φυσικό. Αυτό το γεγονός, σε συνδυασμό με τη χρήση τοπικής αναισθησίας είναι που θεωρώ ότι προσφέρει περισσότερα πλεονεκτήματα έναντι κάποιου tattoo artist. Προφανώς η επιλογή είναι κάτι που μπορεί να βασίζεται σε τελείως διαφορετικούς παράγοντες για τον κάθε άνθρωπο.
 

panosss23

Active Member
Αυτό σημαίνει ότι το hairline που θα δημιουργήσει, κατά τη γνώμη μου πάντα, θα είναι πολύ πιο κοντά στο φυσικό.
ευχαριστω πολυ καταρχην για τις απαντησεις που δινετε....
τωρα οσο αφορα αυτο που λετε,και ο τατουατζης μη ξεχναμε πως ειναι καλλιτέχνης και εκεινος το ιδιο πραγμα κανει να προσομιασει το σχεδιο ιδιο με αυτο που του δινεις να σου κανει πχ χερι ποδι κτλ.δλδ μετραει παρα πολυ το ταλεντο του (ζωγραφου) και αυτο το βλεπουμε στα εργα του καθε καλλιτέχνη πχ. χωρις να εχω αμφηβολια για την αψογη δουλεια και των δυο. θα μπορουσατε κυριε κωστη γωγιο να μου πειτε μια τιμη για αυτη την μέθοδο...
ανικω στην κλιμαδα NW 5-6
αποτι γνωριζω απο αλλους συναδερφους σας θελω 3-4 ωρες.
αν υπάρχει πρόβλημα μπορειτε να μου απαντήσετε και σε πμ. ευχαριστω οπως κ να εχει
 

Gionas87

New Member
Καλησπέρα και γω θα ήθελα μια τιμή για smp. Ανήκω στο στάδιο 6 προς 7.ειτε εδώ είτε pm. Ευχαριστώ.
 
Μπλουζα