baldy:περι φαλακρας γενικα

baldy

Member
Παρακαλω προτου διαβασετε να ξερετε οτι το οτι ακολουθει ειναι δικες μου σκεψεις πανω στο θεμα καραφλα, θα με συγχωρησετε για οποιαδηποτε χρησιμοποιηση αγοραιου και χυδαιου λεξιλογιου αλλα θα ηθελα να διατυπωσω την σκεψη μου με τον τροπο που να εκφραζει ολικα τον τροπο σκεψης μου οποτε ελπιζω να δειξετε κατανοηση.

ΚΕΦΑΛΑΙΟ 1 ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΠΟΥ ΜΟΥ ΤΗΝ ΔΙΝΟΥΝ ΝΑ ΑΚΟΥΩ

1) ελα μωρε δεν καραφλιαζεις, απλως εκανες λιγους κροταφους, πολλοι αντρες το κανουν: ναι ε σοβαρα μην μου το λες και εγω που νομιζα οτι οι καραφλες γιναν σε μια μερα, ευχαριστω που μου δινεις αυτοπεποιθηση αλλα μην το παρακανεις, καταλαβε και την ανυνησιχια του αλλου

2)Σιγα και να κανεις η καραφλα δεν εισαι ο μονος πολλοι κανουν: πολλοι ειναι και παχυς,χοντροι πως το λενε αυτο τι σημαινει? που στο κατω κατω αυτο μπορουν να το αλλαξουν οποτε χεσε μας

3)Αμα εισαι ωραιος και χωρις μαλλια ωραιος θα εισαι,δεν ειναι μονο τα μαλλια που κανουν τον αλλον ωραιο : ε εδω τα θελει ο κωλος σου, μαλακα ε μαλακα αφου το πιστευεις αυτο σου ευχομαι να γινεις γλομπος και να πιστευεις οτι εισαι ωραιος. Τα μαλλια καθοριζουν σε τεραστιο βαθμο το πως φαινεται η φατσα σου, δεν θα κατσω να το αναλυσω γαμη$ου

4) Ενταξει τα μαλλια σου χανεις δεν εχεις και καρκινο: ευχαριστω, η συγκριση των 2 γεγονοτων εχει μεγαλη σχετικοτητα, με αποστωμοσες.Ακυρο και βλακωδες αυτο που ειπες αλλα ας σου πω το εξης, ο καρκινος σε σκοτωνει οκ. Και η καραφλα σκοτωνει πολλους αλλους τομεις του εαυτου σου και σε ενα βαθμο και την ιδια την ζωη σου και οσο ποιο νεος τοσο το χειροτερο, εμφανισιακα το ξερεις οτι σε χαλαει πολυ, ξερεις οτι εχει αρχισει η αντιστροφη μετρηση, εχεις να αντιμετωπισεις τα σχολια των αλλων και ακομα χειροτερα τα σχολια του εαυτου σου, εχεις συνειδητοποιησει οτι εχεις αρχισει να παιρνεις την κατω βολτα

5)Και ερχομαστε στο σημειο που θα ακουσεις και το τελευταιο αφου δεν εμεινε και τιποτα αλλο ηλιθιο που να μην εχεις ακουσει, ενταξει δικιο εχεις αλλα τι να κανουμε ετσι ειναι η ζωη, μπορει να εχεις καραφλα αλλα η ευτυχια δεν ειναι τα μαλλια ειναι πολλα αλλα πραγματα: Θα συμφωνησω εως 1 σημειο, σιγουρα δεν εχεις αλλη επιλογη και πρεπει να το παλεψεις και η ευτυχια δεν ειναι τα μαλλια για αυτον που τα εχει.... συμφωνοι. Οσο για το οτι η ευτυχια ειναι πολλα αλλα πραγματα θα διαφωνησω, ειναι πολυ ΛΙΓΑ αλλα πραγματα. ειναι 5 πραγματα το 1 ειναι οι κοινωνικες σου σχεσεις το 2 ειναι οι σχεσεις σου με το αλλο φυλο 3 κατα ποσο εχεις πετυχει τις επαγγλματικες σου φιλοδοξιες,δηλαδη τα πραγματα που σε κανουν να νιωθεις χρησιμος και ιδιαιτερος 4 ελευθερος χρονος ,ανεση, ξεκουραση και 5 αυτοπεποιθηση και αυτοεκτιμηση(βασικο στοιχειο)

λοιπον 5 πραγματα, ολλα αυτα αλληλεπιδρουν μεταξυ τους κανεις δεν μπορει να τα εχει τελεια ολλα. Αλλα ενας κρικος απο αυτα να σπασει μπορει να παρει μπαλα ολλα τα αλλα.

το χασιμο των μαλλιων ας πουμε δεν επηρρεαζει το 1,3 και 4 αμμεσα.Το 2 και το 5 στο επηρρεαζει. Η εμφανιση παιζει τεραστιο ρολο στην αυτοπεποιθηση οπως βεβαια και τα αλλα, οτιδηποτε θετικο εχεις βοηθα την αυτοπεποιθηση σου και κατα συνεπεια την ευαιξια σου. το 2 δεν το συζητω η εμφανιση εκει παιζει τεραστιο ρολο οσο και να θες να πιστευεις το αντιθετο,βαλε το βεγγο πχ μια χαρα ανθρωπος,πετυχημενος και πολλα αλλα, τι γκομενες μπορουσε να πιασει και αυτες με ποση προσπαθεια.Λοιπον αν πειραχτει η αυτοπεποιθηση προτου εχεις προλαβει να χτισεις τουλαχιστον κατι απο το προηγουμενα σου κανει την δουλεια πολυδυσκολη αφου σου ρουφα την ενεργεια να πετυχεις τα αλλα.Για αυτο και το να χανεις τα μαλλια σου μεγαλος ειναι πιο ευκολο γιατι εχεις προλλαβει να χτισεις αυτα που επρεπε νεος και αν οχι τοτε θα σε κανει σε κανει εξισου σκατα ισως σαν και τωρα αλλα τουλαχιστον θα εχεις την παρηγορια οτι εχεις πιο πολλους καραφλες συνομιλικους

Οσο για ολλους τους μαλακες που ''κατηγορουν'' τους ανθρωπους που χανουν τα μαλλια τους και ειναι σε καταθλιψη ή δεν ξερω και εγω τι,αι στα αναθεμα ειλικρινα.Το να εισαι σε καταθλιψη 1 χρονο για τα μαλλια σου φενεται παλαβο και με μηδενικη κατανοηση αλλα το να χασεις μια γκομενα ή την δουλεια σου και να εισαι 1 χρονο σε καταθλιψη εξακολουθει να ειναι πιο αποδεκτο.ΕΛΕΟΣ δεν υπαρχει συγκριση! Απλως κοιταξτε πως επηρρεαζονται οι παραγοντες που ανεφερα παραπανω!

Θα ακολουθησουν και αλλα κεφαλαια με διαφορετικη θεματικη στο ιδιο thread, καταλαβαινω οτι το ποστ μπορει να ειναι ενοχλητικο για καποιους, θα θεωρουσα οτι κακιασμενα ποστ θα πετυχουν λιγα πραγματα.Θα ηθελα να ακουσω τις αποψεις σας και να πειτε τι σκεφτεστε
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Serifis

Active Member
Το θρέντ αυτό θα μπορούσε άνετα να γίνει group therapy. Πολλοί θα διαφωνήσουν αλλά υπάρχουν πολλά άτομα που δεν έχουν που να τα πούν και να ξεσπάσουν...
 
baldy είπε:
Παρακαλω προτου διαβασετε να ξερετε οτι το οτι ακολουθει ειναι δικες μου σκεψεις πανω στο θεμα καραφλα, θα με συγχωρησετε για οποιαδηποτε χρησιμοποιηση αγοραιου και χυδαιου λεξιλογιου αλλα θα ηθελα να διατυπωσω την σκεψη μου με τον τροπο που να εκφραζει ολικα τον τροπο σκεψης μου οποτε ελπιζω να δειξετε κατανοηση.

ΚΕΦΑΛΑΙΟ 1 ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΠΟΥ ΜΟΥ ΤΗΝ ΔΙΝΟΥΝ ΝΑ ΑΚΟΥΩ

1) ελα μωρε δεν καραφλιαζεις, απλως εκανες λιγους κροταφους, πολλοι αντρες το κανουν: ναι ε σοβαρα μην μου το λες και εγω που νομιζα οτι οι καραφλες γιναν σε μια μερα, ευχαριστω που μου δινεις αυτοπεποιθηση αλλα μην το παρακανεις, καταλαβε και την ανυνησιχια του αλλου

2)Σιγα και να κανεις η καραφλα δεν εισαι ο μονος πολλοι κανουν: πολλοι ειναι και παχυς,χοντροι πως το λενε αυτο τι σημαινει? που στο κατω κατω αυτο μπορουν να το αλλαξουν οποτε χεσε μας

3)Αμα εισαι ωραιος και χωρις μαλλια ωραιος θα εισαι,δεν ειναι μονο τα μαλλια που κανουν τον αλλον ωραιο : ε εδω τα θελει ο κωλος σου, μαλακα ε μαλακα αφου το πιστευεις αυτο σου ευχομαι να γινεις γλομπος και να πιστευεις οτι εισαι ωραιος. Τα μαλλια καθοριζουν σε τεραστιο βαθμο το πως φαινεται η φατσα σου, δεν θα κατσω να το αναλυσω γαμησου

4) Ενταξει τα μαλλια σου χανεις δεν εχεις και καρκινο: ευχαριστω, η συγκριση των 2 γεγονοτων εχει μεγαλη σχετικοτητα, με αποστωμοσες.Ακυρο και βλακωδες αυτο που ειπες αλλα ας σου πω το εξης, ο καρκινος σε σκοτωνει οκ. Και η καραφλα σκοτωνει πολλους αλλους τομεις του εαυτου σου και σε ενα βαθμο και την ιδια την ζωη σου και οσο ποιο νεος τοσο το χειροτερο, εμφανισιακα το ξερεις οτι σε χαλαει πολυ, ξερεις οτι εχει αρχισει η αντιστροφη μετρηση, εχεις να αντιμετωπισεις τα σχολια των αλλων και ακομα χειροτερα τα σχολια του εαυτου σου, εχεις συνειδητοποιησει οτι εχεις αρχισει να παιρνεις την κατω βολτα

5)Και ερχομαστε στο σημειο που θα ακουσεις και το τελευταιο αφου δεν εμεινε και τιποτα αλλο ηλιθιο που να μην εχεις ακουσει, ενταξει δικιο εχεις αλλα τι να κανουμε ετσι ειναι η ζωη, μπορει να εχεις καραφλα αλλα η ευτυχια δεν ειναι τα μαλλια ειναι πολλα αλλα πραγματα: Θα συμφωνησω εως 1 σημειο, σιγουρα δεν εχεις αλλη επιλογη και πρεπει να το παλεψεις και η ευτυχια δεν ειναι τα μαλλια για αυτον που τα εχει.... συμφωνοι. Οσο για το οτι η ευτυχια ειναι πολλα αλλα πραγματα θα διαφωνησω, ειναι πολυ ΛΙΓΑ αλλα πραγματα. ειναι 5 πραγματα το 1 ειναι οι κοινωνικες σου σχεσεις το 2 ειναι οι σχεσεις σου με το αλλο φυλο 3 κατα ποσο εχεις πετυχει τις επαγγλματικες σου φιλοδοξιες,δηλαδη τα πραγματα που σε κανουν να νιωθεις χρησιμος και ιδιαιτερος 4 ελευθερος χρονος ,ανεση, ξεκουραση και 5 αυτοπεποιθηση και αυτοεκτιμηση(βασικο στοιχειο)

λοιπον 5 πραγματα, ολλα αυτα αλληλεπιδρουν μεταξυ τους κανεις δεν μπορει να τα εχει τελεια ολλα. Αλλα ενας κρικος απο αυτα να σπασει μπορει να παρει μπαλα ολλα τα αλλα.

το χασιμο των μαλλιων ας πουμε δεν επηρρεαζει το 1,3 και 4 αμμεσα.Το 2 και το 5 στο επηρρεαζει. Η εμφανιση παιζει τεραστιο ρολο στην αυτοπεποιθηση οπως βεβαια και τα αλλα, οτιδηποτε θετικο εχεις βοηθα την αυτοπεποιθηση σου και κατα συνεπεια την ευαιξια σου. το 2 δεν το συζητω η εμφανιση εκει παιζει τεραστιο ρολο οσο και να θες να πιστευεις το αντιθετο,βαλε το βεγγο πχ μια χαρα ανθρωπος,πετυχημενος και πολλα αλλα, τι γκομενες μπορουσε να πιασει και αυτες με ποση προσπαθεια.Λοιπον αν πειραχτει η αυτοπεποιθηση προτου εχεις προλαβει να χτισεις τουλαχιστον κατι απο το προηγουμενα σου κανει την δουλεια πολυδυσκολη αφου σου ρουφα την ενεργεια να πετυχεις τα αλλα.Για αυτο και το να χανεις τα μαλλια σου μεγαλος ειναι πιο ευκολο γιατι εχεις προλλαβει να χτισεις αυτα που επρεπε νεος και αν οχι τοτε θα σε κανει σε κανει εξισου σκατα ισως σαν και τωρα αλλα τουλαχιστον θα εχεις την παρηγορια οτι εχεις πιο πολλους καραφλες συνομιλικους

Οσο για ολλους τους μαλακες που ''κατηγορουν'' τους ανθρωπους που χανουν τα μαλλια τους και ειναι σε καταθλιψη ή δεν ξερω και εγω τι,αι στα αναθεμα ειλικρινα.Το να εισαι σε καταθλιψη 1 χρονο για τα μαλλια σου φενεται παλαβο και με μηδενικη κατανοηση αλλα το να χασεις μια γκομενα ή την δουλεια σου και να εισαι 1 χρονο σε καταθλιψη εξακολουθει να ειναι πιο αποδεκτο.ΕΛΕΟΣ δεν υπαρχει συγκριση! Απλως κοιταξτε πως επηρρεαζονται οι παραγοντες που ανεφερα παραπανω!

Θα ακολουθησουν και αλλα κεφαλαια με διαφορετικη θεματικη στο ιδιο thread, καταλαβαινω οτι το ποστ μπορει να ειναι ενοχλητικο για καποιους, θα θεωρουσα οτι κακιασμενα ποστ θα πετυχουν λιγα πραγματα.Θα ηθελα να ακουσω τις αποψεις σας και να πειτε τι σκεφτεστε

φιλε δεν ενοχλει κανεναν.. δεν νομιζω οτι κανενας μας θα ηθελε να χανει τα μαλλαι του σε τετοια ηλικια,20+ ή ακομα και νωριτερα.. καλα αμα εισαι 50 χρονων δεν τρεχει τιποτα .. αλλα τωρα ειναι πολυ ψυχοφθορο,ειδικα τον πρωτο καιρο,οχι οτι μετα δεν ειναι απλα μετα απο τον πρωτο καιρο τουλαχιστον συνειδητοποιεις την κατασταση..
 

gianniskritikos2

Active Member
συμφωνο με ολα baldy τα πες τελεια... η γκομενα δεν ειναι κοματι του εαυτου σου που αμα τηην χασεις ολοι θεωρουνε λογικο να παθεις καταθληψη... ενω τα μαλλια που ειναι δικο σου κομματι κανεις δεν το καταλαβαινει...για καποιους το νουμερο 5 μετραει πανω απο ολα και βαση αυτουνου αποτινχανει και στα αλλα ... σε αλλους οχι τοσο αλλα και παλι οσο νανε επηρεαζει.. τα ειπες πολυ καλα και μπραβο σου γιατι ειναι θεμα της ψιχολογιας μας και κατα ποσο μας επιρεαζει και συμφωνο μαζι σου...


εγω λεω τις προαλες στην μανα μου για το θεμα μαλλιων και μου λεει ξερεις σε τι στεναχωριεμαι? τις λεω σε τι? μου λεει δεν πειρες το καλυτερο απο τον πατερα σου ολα τα πηρες αλλα στο θεμα το τι δεν με νοιαζει τιποτα πως ειμαι ολα στα @@ μου να σε ανετος δεν το πηρες.... εκει τι της λες?..... στον πατερα μολις το λεω πατερα μαλλων καραφλιαζω΄... Πατερας: χαχαχαχαχαχα μυχαυχυχαυχαχαχαχαχαχα παιδι μου εσυ! σαν και εμενα θα γινεις! wtf???? και εδω τι του λες?
 

jimys

Member
σε πολλα θα συμφωνησω μαζι σου baldy σε μερικα ομως θα διαφωνησω.. θα σου πω σε ποια διαφωνω αρα στα υπολοιπα συμφωνω:
1) οσον αφορα αυτα που σου λενε κατα καιρους οι αλλοι , για παρηγορια στον αρρωστο πιστεψε με οτι ουτε αυτοι τα πιστευουν απλα στα λενε για να σε παρηγορησουν η τουλαχιστον αυτο προσπαθουν οποτε αδικως αποδυκνυεις με επιχειρηματα τη πραγματικοτητα γιατι δεν υπαρχει κανεις στο κοσμο ετσι κ αλλιως που θα διαφωνησει σε αυτα που ειπες.. απλα καποια πραγματα τα λενε για να τα πουνε..
2)και εγω περναω δυσκολη φαση που μου πεφτουν τα μαλλια αλλα δεν το θεωρω λογικο να εχεις ΚΑΤΑΘΛΙΨΗ , (και οταν λεμε καταθλιψη εννοουμε καταθλιψη και οχι λυπη γτ απεχουν πολυ τα δυο απ αυτα) , πιθανον στη ζωη σου ειτε να μην ειχες καποιο πολυ σοβαρο θεμα υγειας, ειτε να μην εχεις χασει κανενα κοντινο σου προσωπο γι αυτο το μεγαλοποιεις τοσο.. αν ζησεις κατι απ αυτα θα δεις που αξιζει να ειναι το θεμα καραφλας μεσα στο μυαλο μας.

τελος: ΤΡΙΧΟΠΤΩΣΗ + ΜΑΛΛΙΑ = ΕΞΩΤΕΡΙΚΗ ΕΜΦΑΝΙΣΗ

αυτη η εξισωση ειναι νομοτελειακη και τη δεχομαστε σαν αξιωμα , μην ερθει κανεις και μου πει ααα θελω μαλλια γιατι εχω αλλη προσωπικοτητα.. ειναι καθαρα θεμα εξωτερικης εμφανισης και η εξωτερικη εμφανισει αλλαζει τη ψυχολογια μας και ντομινο ολα τα αλλα και με τη μεθοδο της επαγωγης αν καποιος εχει κανονικη καταθλιψη και ξανα λεω ΚΑΤΑΘΛΙΨΗ και οχι απλη στενοχωρια απ τα μαλλια τοτε το προβλημα του ειναι βαθυτερο και αφορα τη ζωη του γενικοτερα καθως δεν εχει αλλους τομεις να παραγει εποικοδομητικα .. αυτο το ατομο δεν θελει επανεκφυση μαλλιων αλλα ενα πολυ καλο ψυχολογο πρωτα.. γιατι ακομα κ οταν θα βαλει μαλλια θα παθει καταθλιψη οταν αυτα ασπρισουν η οταν βγαλει ρυτιδες..

προσωπικη γνωμη ολα αυτα και παντα φιλικα :)
 

Serifis

Active Member
Οπότε που καταλήγουμε; Στο να κάνουμε υπομονή. Θα ακουστεί πολύ κλισέ αλλά είμαστε η γενιά που θα ζήσει μεγάλες προόδους σε πολλούς τομείς, να με θυμάστε. Δεν είναι τα πράγματα όπως ήταν παλιά, που εάν είχες πρόβλημα άντε να πάρεις μίνο και άντε να πας και σε έναν χασάπη να σου περιποιηθεί το scalp, πλέον οι αλλαγές (και σε άλλους τομείς) που θα γίνουν σε 5-10 χρόνια θα είναι πολύ μεγαλύτερες σε σχέση με όσα έγιναν τα τελευταία 40 χρόνια. Υπομονή λοιπόν γιατί καλύτερες μέρες θα έρθουν...
 

krhtikos21

Member
Σε καταλαβαίνω απόλυτα φίλε γτ και εγώ 22 είμαι και είμαι σε φάση κατάθλιψης αλλά δε θα αφήσω αυτό να επηρεάσει τους στόχους μου.Πάλεψε το με μεταμοσχεύσεις θεραπείες έχει προχωρήσει πολύ η τεχνολογία και στο μέλλον θα είναι ακόμα καλύτερα τα πράγματα.Μην αφήσεις αυτή την μαλακία να σου γκρεμίσει και το μέλλον σου.Σίγουρα σε στιγματίζει ανεπανόρθωτα η αραίωση από τα 20 αλλά πρέπει να το πολεμήσεις
 

jimys

Member
επισης οταν ειμαστε απο 30 και κατω μας επηρεαζει περισσοτερο αποτι να ειμαστε 35 - 40 παντρεμενοι και με ενα καρο προβληματα και αλλα θεματα πανω απ το κεφαλι μας..

εγω προσωπικα δεν ξεκινησα τη θεραπεια ελπιζοντας οτι θα βγει πανακεια στην επομενη δεκαετια, γιατι δεν προκειται! ειδικα οσο αυξανονται και πληθυνονται οι κλινικες μεταμοσχευσεων .,,

ξεκινησα λοιπον για να καθυστερησω τη τριχοπτωση θελω να φτασω 30 εκει γυρω και να εχω κατι απο μαλλι ,, ειναι καθαρα θεμα γουστου αλλα οσο μεγαλωνουμε τοσο λιγοτερο θα μας φθειρει ...
 

tasoulis

New Member
jhmmys είπε:
επισης οταν ειμαστε απο 30 και κατω μας επηρεαζει περισσοτερο αποτι να ειμαστε 35 - 40 παντρεμενοι και με ενα καρο προβληματα και αλλα θεματα πανω απ το κεφαλι μας..

εγω προσωπικα δεν ξεκινησα τη θεραπεια ελπιζοντας οτι θα βγει πανακεια στην επομενη δεκαετια, γιατι δεν προκειται! ειδικα οσο αυξανονται και πληθυνονται οι κλινικες μεταμοσχευσεων .,,

ξεκινησα λοιπον για να καθυστερησω τη τριχοπτωση θελω να φτασω 30 εκει γυρω και να εχω κατι απο μαλλι ,, ειναι καθαρα θεμα γουστου αλλα οσο μεγαλωνουμε τοσο λιγοτερο θα μας φθειρει ...

το μαλλί συμβολίζει την νεότητα , είτε είσαι 20 είτε είσαι 60 νιώθεις άσχημα όταν τα χάνεις απλά στο τέλος συμβιβάζεσαι και το συνηθίζεις.
 

osfp91

New Member
καλα αυτες οι επιφανειακες παπαριες του στυλ "ουτε ο πρωτος εισαι ουτε ο τελευταιος" παντα με νευριαζαν.νομιζουν οτι οταν βλεπουν ενα καραφλα στο δρομο,αυτος απλα ξυρισε το κεφαλι του συνεχισε τη ζωη του χωρις να επηρεαστει...πραγματικα τρελενομαι οταν ακουω τετοιες παπαριες.η γκομενα μου οταν ξεκινησα να της λεω ποσο ξενερωνω με το μαλλι και αυτα,αρχισε να μου λεει οτι ειμαι βλακας που με περνει απο κατω,και οτι τοσοι αλλοι εχουν το ιδιο προβλημα και τετοιες παπαριες.αυτο πραγματικα με εξοργιζει.σε οποιον λεει αυτες τις μαλακιες θα ηθελα να καραφλιασει για μια βδομαδα να δει πως ειναι,και μετα βλεπουμε αν θα το παιζει φιλοσοφος.σ'αυτα που γραφεις baldy συμφωνω εν μερει αν και μερεικες φορες εισαι υπερβολικος στο συγκεκριμενο θεμα
 

kwpous

Member
Εγω σε καταλαβαινω απολυτα απο τα 15 μου χανω μαλλια και τωρα που ειμαι 22 ειμαι NW6 πολλες φορες το σκεφτομαι αλλα λεω αλλοι εχουν χειροτερα προβληματα και προσπαθω να το αποδεχτω...παντος εχω δει πολλους καραφλους με πολυ ωραιες γυναικες και χωρις να ειναι λευταδες...
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

dimos18

Member
Βρείτε κάτι άλλο να απασχολήσετε το μυαλό σας.Και η καράφλα να μην υπήρχε κάτι άλλο θα βρίσκατε πάνω σας που θα σας χάλαγε.Είστε νέοι στο λούκι αλλά τι να κάνουμε ,έτσι είναι η ζωή.Η ασχολία με τη θεραπεία πρέπει να είναι χόμπι και όχι στόχος ζωής.
 

kаl

New Member
Η καραφλα σε χαλαει,βεβαια την συνηθιζεις και ξερεις τι θα γινει μετα..Κλ ειναι να κανεις προσπαθειες να τα διατηρησεις αλλα οχι και να πεθανεις..Οσο αφορα την αυτοπεποιθηση ειναι πολλα πραγματα που σε ανεβαζουν:ενα υψηλο κοινωνικο στατους,μια κερδοφορα δουλεια στην ελλαδα της κρισης,ενα γυμνασμενο σωμα..Και εν τελει το φιλοσοφησα και παρατηρησα και οταν δν ειχα τριχοπτωση επαναπαυομουν πιο ευκολα,και πλ ετρωγα τις χυλοπιτες μου απο γκομενες.Οποτε ισως μ βγαινει σε καλο ισως ειναι κινητηριος δυναμη για ριζικες αλλαγες γνωριζοντας οτι θα τσαλακωθω εμφανισιακα..Μακαρι βεβαια να χουμε αλλαγες στο θεμα τριχοπτωση ,αλλα και να μην εχουμε να παει ν μαμηθει οτι γινει ας γινει..!
 

baldy

Member
ωραιες οι απαντησεις σας, ειναι καλο να βλεπω οτι υπαρχουν και αλλοι που σκεφτοντε με παρομοιο τροπο.Γιατι εξω βλεπεις τοιχο και μηδενικη κατανοηση, σιγουρα ειμαι υπερβολικος αν δεν ημουνα τοτε οι αλλοι που εχουν σοβαρο θεμα τι θα καναν, αλλα δυστηχως ο καθενας τα βλεπει τα πραγματα διαφορετικα.Εγω αυτο που ειπα μετα απο πολυ καιρο ειναι οτι εχεις μια ζωη οπως και πρεπει να να προσπαθεις για το καλυτερο.Αυτο ομως ειναι μια λεξη, το ασχημο ειναι το οτι παντα θα ειναι εκει να σε χτυπαει δηλαδη λιγο να πεσει η ψυχολογια σου απο κατι αλλο σου ερχεται και αυτο και σε ξαναπαιρνει απο κατω. Καμια φορα ειναι περα απο τον ελεγχο σου.Σε μια επιθετικη αλωπεκια δεν νομιζω οτι θα μπορεσω να την αντιμετωπισω.Καλο ειναι να μην σκεφτεσαι οτι θα γινει παντως.
 

kаl

New Member
Ετσι ειναι η ζωη ειναι λιγο παραξενη,εγω πιστευω στους ευλογημενους ανθρωπους που τα χουν ολα και τους πανε ολα ρολοι και σ αυτους που παντα κατι εμφανιζεται μπροστα και πρεπει να προσπαθουν να το προσπερνανε ειτε ειναι καραφλα ειτε κατι αλλο..Ατιμη ζωη....
 

pat13

New Member
Πραγματι και εγω σκεφτομαι γιατι να μου τυχει εμενα κλπ.Ειμαι 23,παντα με ενοιαζαν τα μαλλια μου και γενικα η εμφανιση μου με ενδιεφερε αρκετα.Πριν 6 μηνες δεν περνουσε καν απτο μυαλο μου το θεμα καραφλα αλλα πλεον το τελευταιο διμηνο μου εχει γινει εμμονη..Τοτε ηταν που τα πηρα με την ψιλη και καταλαβα το μεγεθος του προβληματος,ξεκινησα εδω και ενα 20ημερο θεραπεια και ελπιζω να το καθυστερησω οσο μπορω..Αλλα να σας πω και κατι ρε παιδια..Νομιζω πως αυτη ειναι η ζωη,ειναι γεματη προβληματα τα οποια πρεπει παντα να βρισκουμε τη δυναμη να τα ξεπερναμε.Εγω απο οταν θυμαμαι τον εαυτο μου θυμαμαι κατι να παιδευει το μυαλο μου..Οι κακοι βαθμοι,τα προβληματα με τους φιλους,με καποια κοπελα,το διαζυγιο των γωνιων μου,ο θανατος του παππου η της γιαγιας κλπ..Αυτα ειναι πραγματα που συμβαινουν και μας στεναχωρουν,αλλα πρεπει να επιβιωσουμε και να βγουμε πιο δυνατοι απο αυτα..Νομιζω πως στο βαθμο που ειναι εφικτο καταφερα να τα ξεπερασω ολα τα παραπανω και ειμαι σιγουρος πως θα καταφερω να ξεπερασω και το θεμα καραφλα και μετα να σκασει μυτη το επομενο ''σοβαρο'' προβλημα..Οτι κ αν μας συμβει ομως αυτο που πρεπει να μενει στο μυαλο μας στο τελος τις ημερας ειναι οι καλες στιγμες με τους δικους μας ανθρωπους, μ αυτους που μας νοιαζονται πραγματικα και δεν τους νοιαζει ουτε αν θα μαστε καραφλοι η μαλλιαδες,χοντροι η λεπτοι,ψηλοι η κοντοι αλλα μας αγαπουν και μας νοιαζονται γι αυτο ακριβως που ειμαστε..
 

Chs

Μέλος του προσωπικού
Τα καλύτερα στη ζωή περνάνε λέγοντας "είναι πολύ νωρίς", αλλά μετά "είναι πολύ αργά"..
 

jimys

Member
tasoulis είπε:
jhmmys είπε:
επισης οταν ειμαστε απο 30 και κατω μας επηρεαζει περισσοτερο αποτι να ειμαστε 35 - 40 παντρεμενοι και με ενα καρο προβληματα και αλλα θεματα πανω απ το κεφαλι μας..

εγω προσωπικα δεν ξεκινησα τη θεραπεια ελπιζοντας οτι θα βγει πανακεια στην επομενη δεκαετια, γιατι δεν προκειται! ειδικα οσο αυξανονται και πληθυνονται οι κλινικες μεταμοσχευσεων .,,

ξεκινησα λοιπον για να καθυστερησω τη τριχοπτωση θελω να φτασω 30 εκει γυρω και να εχω κατι απο μαλλι ,, ειναι καθαρα θεμα γουστου αλλα οσο μεγαλωνουμε τοσο λιγοτερο θα μας φθειρει ...

το μαλλί συμβολίζει την νεότητα , είτε είσαι 20 είτε είσαι 60 νιώθεις άσχημα όταν τα χάνεις απλά στο τέλος συμβιβάζεσαι και το συνηθίζεις.
στην αρχη ειπα να μην απαντησω αλλα μετα δεν αντεξα :p αληθεια τωρα πιστευεις οτι οι 60ρηδες αγχωνονται για τη τριχοπτωση;;;;
αλλιως νιωθει ο 20αρης που ακομα ψαχνει να δει πως ριχνουν γκομενες και αλλιως νιωθει ο παντρεμενος 40ρης... ειναι αλλα μετρα και αλλα σταθμα μη τα ισοπεδωνουμε ολα!

και ΞΑΝΑ ΛΕΩ δεν ειναι οτι δεν μας κανει να νιωθουμε ασχημα αλλα οχι και καταθλιψη ρε παιδια! κακη ψυχολογια, στενοχωρια,χαμηλη αυτοπεποιθηση, ισως εμμονη ναι ! αλλα οχι καταθλιψη

και για οσους δεν το ξερουν καταθλιψη εχεις οταν εχεις φτασει σε σημειο να θες να κοιμασαι για να μην εισαι ξυπνιος , για να μη ζεις...!
 

dk1984

Member
Επειδη περασα τη καταθλιψη 4 χρονια δεν ερχεται απο τη μια μερα στην αλλη και οχι μονο λογω των μαλλιων ερχεται αργα χωρις να το καταλαβαινεις γιατι διαταρασεται η αλυσιδα που ειπε ο baldy δεν εχεις μαλλια δεν σου αρεσει η εικονα σου δεν εχεις αυτοπεποιθηση Κλεισμενος μες στο σπιτι κλαψομουνιζοντας οχι μονο κοπελα αλλα ουτε καινουργιους ανθρωπους δε μπορεις να γνωρισεις δεν εχεις προσωπικη ζωη δεν εχεις ορεξη για δουλεια..κτλ
Οι ανθρωποι που εχεις γυρω σου(οικογενια συγγενεις φιλοι) δεν μπορουν να σε βοηθησουν γιατι θες να μπορουν να σου λυσουν το προβλημα (βλ hairloss.gr) και οχι να προσπαθουν να σε πεισουν οτι δεν υπαρχει.
Οποτε φτανεις σε ενα τελμα και νιωθεις πιο μονος απο ποτε.
Καποιοι εδω μεσα το παιζουν cool ειτε γιατι δεν εχουν μεγαλο προβλημα ειτε γιατι ειναι 18-20 χρονων και εχουν 100 σιτε με διαφορα σκευασματα να διαβασουν για το πως να περιορισουν το προβλημα τους και τελοσπαντων εχουν το χρονο με το μερος τους.
Τωρα αν και εγω δεν καραφλιαζα απο τα 18 δεν ειχα κανει 4 μεταμοσχευσεις και δεν ειχα ξοδεψει 14000ε και οταν ημουν 20 χρονων υπηρχαν ενα σωρο σαιτ για το πως να περιορισω την τριχοπτωση μου τοτε θα το επαιζα και εγω ανετος.
Απλως με τα χρονια αποδεχεσαι το προβλημα σου αποδεχεσαι την εικονα σου δινεις εμφαση και βελτιωνεις αλλα στοιχεια του χαρακτηρα σου φτιαχνεις τη προσωπικη σου ζωη και το προβλημα των μαλλιων υπαρχει αλλα ειναι πια δευτερευον δε μπαινει πια εμποδιο....εχεις χασει ομως πολλα χρονια αδικα γεματα θλιψη και μελαγχολια
 

George3V

Member
dk1984 είπε:
Επειδη περασα τη καταθλιψη 4 χρονια δεν ερχεται απο τη μια μερα στην αλλη και οχι μονο λογω των μαλλιων ερχεται αργα χωρις να το καταλαβαινεις γιατι διαταρασεται η αλυσιδα που ειπε ο baldy δεν εχεις μαλλια δεν σου αρεσει η εικονα σου δεν εχεις αυτοπεποιθηση Κλεισμενος μες στο σπιτι κλαψομουνιζοντας οχι μονο κοπελα αλλα ουτε καινουργιους ανθρωπους δε μπορεις να γνωρισεις δεν εχεις προσωπικη ζωη δεν εχεις ορεξη για δουλεια..κτλ
Οι ανθρωποι που εχεις γυρω σου(οικογενια συγγενεις φιλοι) δεν μπορουν να σε βοηθησουν γιατι θες να μπορουν να σου λυσουν το προβλημα (βλ hairloss.gr) και οχι να προσπαθουν να σε πεισουν οτι δεν υπαρχει.
Οποτε φτανεις σε ενα τελμα και νιωθεις πιο μονος απο ποτε.
Καποιοι εδω μεσα το παιζουν cool ειτε γιατι δεν εχουν μεγαλο προβλημα ειτε γιατι ειναι 18-20 χρονων και εχουν 100 σιτε με διαφορα σκευασματα να διαβασουν για το πως να περιορισουν το προβλημα τους και τελοσπαντων εχουν το χρονο με το μερος τους.
Τωρα αν και εγω δεν καραφλιαζα απο τα 18 δεν ειχα κανει 4 μεταμοσχευσεις και δεν ειχα ξοδεψει 14000ε και οταν ημουν 20 χρονων υπηρχαν ενα σωρο σαιτ για το πως να περιορισω την τριχοπτωση μου τοτε θα το επαιζα και εγω ανετος.
Απλως με τα χρονια αποδεχεσαι το προβλημα σου αποδεχεσαι την εικονα σου δινεις εμφαση και βελτιωνεις αλλα στοιχεια του χαρακτηρα σου φτιαχνεις τη προσωπικη σου ζωη και το προβλημα των μαλλιων υπαρχει αλλα ειναι πια δευτερευον δε μπαινει πια εμποδιο....εχεις χασει ομως πολλα χρονια αδικα γεματα θλιψη και μελαγχολια

Ωραίο το ποστ σου φίλε αλλά πραγματικά πιστεύεις ότι σήμερα υπάρχουν προσφορότερα μέσα για θεραπεία από πριν 10 χρόνια;Πληθώρα σάιτ υπάρχει ,πληθώρα λύσεων δεν υπάρχει.Πολύ φιλολογία-παραφιλολογία αλλά στην πράξη τπτ πέραν των γνωστών.
 
Μπλουζα