Andyk, 2544 gts, 3/12/2022

andy.k

Active member
Καλησπέρα σε όλους. Το Σάββατο 3 Δεκ έκανα μονοήμερη επέμβαση στη starks, με τον Σωτήρη Τυρκαλα και το team του.H επέμβαση αποσκοπούσε σε πύκνωση στο μπροστά κομματι με προοοτικη να ενισχυθούν και οι πιο πίσω ζώνες και το crown σε μελλοντική επέμβαση στο βαθμό φυσικά που θα το επιτρέψει το απόθεμα της δοτριας. Θυμίζω ότι το Δεκέμβριο του 2015, πριν 7 χρόνια ακριβώς δλδ, είχα κάνει την πρώτη μου μμ στην advance,. 2006gts, με λόγο 2,96, με εξαγωγή κατά βάση από το φιλέτο της δοτριας. Το ευχάριστο είναι ότι αν και τώρα ζήτησα από το γιατρό να χρησιμοποιήσει μεγαλύτερο εύρος δοτριας ώστε να σβήσει το παράθυρο της advance και επεκταθηκαμε και στα πλαϊνά έως και αρκετά μπροστά στη δοτρια, ο λόγος παρέμεινε πολύ υψηλός (2,76 ήτοι 7038 hairs). Δε θα μπω στη διαδικασία να γράψω εντυπώσεις από την κλινική και αν ήταν ευχάριστος ο χώρος η όχι...ο χώρος είναι καθαρός και προσεγμένος και το προσωπικό ευγενέστατο. Αυτά νομίζω είναι standard...Η επέμβαση διήρκησε από τις 1100 το πρωί ως τις 2145 το βράδυ...Πολλά μοσχεύματα για μια μέρα... πύκνωση, θεωρώ ότι ήταν μεγάλος ο βαθμός δυσκολίας, δεδομένου ότι υπήρχε και αρκετά έντονη αιμορραγία κατά την τοποθέτηση. Το εμβαδόν ήταν γύρω στα 85cm2,ίσως και λίγο παραπάνω, υπήρχαν και μαλλιά από την πρώτη μμ στην περιοχή καθώς και δικά μου μαμισια τα οποία ο γιατρός ΔΕ τα θεώρησε
ασήμαντα και δε τα "τσαλαπατησε" ανελέητα...Ισως να μην έλαβε υπόψη τα σχεδόν εξαφανισμενα...αλλά τα σχετικά δυνατά μαμισια μαλλιά που έχω στο τσουλούφι, τα σεβάστηκε, δεδομένου ότι χρησιμοποιώ και αγωγή και θα μπορούσαν να με υποστηρίξουν για πολλά χρονια. Δε θα επεκταθω περισσότερο, αν υπάρχει οποιαδήποτε ερώτηση, ευχαρίστως να απαντήσω. Ακόμα δεν έχω πάρει τις φωτογραφίες από την κλινική, οπότε θα βάλω κάποιες φωτό δικές μου, πριν την επέμβαση, μετά την τοποθέτηση και σημερινές που έχουν φύγει τα scrabs στις 9 μέρες από την επέμβαση, δοτρια και ληπτρια.
 

Συνημμένα

  • IMG_20221212_195022.jpg
    IMG_20221212_195022.jpg
    398.6 KB · Προβολές: 453
  • IMG_20221212_195115.jpg
    IMG_20221212_195115.jpg
    1.6 MB · Προβολές: 439
  • IMG_20221212_195339.jpg
    IMG_20221212_195339.jpg
    1.9 MB · Προβολές: 404
  • IMG_20221212_195520.jpg
    IMG_20221212_195520.jpg
    890.8 KB · Προβολές: 376
  • IMG_20221212_195634.jpg
    IMG_20221212_195634.jpg
    1.3 MB · Προβολές: 401
  • IMG_20221212_195702.jpg
    IMG_20221212_195702.jpg
    1.9 MB · Προβολές: 405
  • IMG_20221212_195737.jpg
    IMG_20221212_195737.jpg
    1.6 MB · Προβολές: 465
Τελευταία επεξεργασία:

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

montecristo

Well-Known Member
Καλη φυτρωση φίλε. Φαίνεται καθαρή δουλειά. Αν και απλώσατε την εξαγωγή ο λόγος σου είναι όντως πολύ υψηλός στο 2,76 όποτε ίσως ο γιατρός να έκανε cherry picking στοχεύοντας πολυτριχα μοσχεύματα κατά την εξαγωγη για πιο πυκνό αποτέλεσμα. Ο αριθμος των μοσχευμάτων και αυτος αρκετος σε μια ημέρα…
Πες μας και το κόστος της επέμβασης.
 

vagosx

Well-Known Member
Καλή επιτυχία Andy!
Νομίζω ότι είχες χάσει πολύ πράμα από την 1η μμ μέχρι σήμερα.
Επίσης φαίνεται αρκετά καθαρή δουλειά.
 

andy.k

Active member
Καλη φυτρωση φίλε. Φαίνεται καθαρή δουλειά. Αν και απλώσατε την εξαγωγή ο λόγος σου είναι όντως πολύ υψηλός στο 2,76 όποτε ίσως ο γιατρός να έκανε cherry picking στοχεύοντας πολυτριχα μοσχεύματα κατά την εξαγωγη για πιο πυκνό αποτέλεσμα. Ο αριθμος των μοσχευμάτων και αυτος αρκετος σε μια ημέρα…
Πες μας και το κόστος της επέμβασης.
Δε νομίζω ότι έκανε ιδιαιτερο cherry picking, νομίζω οτι ακόμα και στα πλαϊνά ήμουν γεμάτος πολυτριχα. Αλλά δυστυχώς έχω πολύ λεπτή τριχα...50μ μου τη μέτρησε ο Τυρκαλας, ο Λορένζο με το μάτι και εμπειρικά μου είπε 45μ.Εκτιμω είμαι καπου αναμεσα. Αρα δεν περιμένω θαύματα λόγω αριθμού τριχών. Η κατανομή/τοοθετηση και εμένα μου φαίνεται ομοιομορφη, το θέμα είναι τι ποσοστό φυτρωσης θα πιάσουμε. Το κόστος ήταν 2750. Δλδ περίπου 1,1€/μόσχευμα.
 

ManCyprus87

Well-Known Member
Καλή φύτρωση φίλε.
Πόσα χρόνια είσαι σε φίνα; Είσαι σταθερός με τη φίνα όλα αυτά τα χρόνια ή εχασες κάποιο έδαφος;
 

andy.k

Active member
Καλή επιτυχία Andy!
Νομίζω ότι είχες χάσει πολύ πράμα από την 1η μμ μέχρι σήμερα.
Επίσης φαίνεται αρκετά καθαρή δουλειά.
Ναι, από την πρώτη μμ υπήρξε μεγάλη υποχώρηση. Εφόσον δεν έπαιρνα αγωγή τα μαμά μαλλια είχαν τάση φυγής χρόνο με το χρόνο. Τα μεταμοσχευμενα στη θέση τους είναι αλλά υποχώρησε το forelock που ήταν γεμάτο μαμά μαλλιά και εκεί χάθηκε το οποίο illusion είχε επιτευχθει. Εδώ και 2 χρονια που περνώ φιναστεριδη δεν παρατηρώ επιπλέον υποχώρηση,με εξαίρεση την περίοδο που ακολουθησε τη διακοπή της μινοξιδιλης που έβαζα σχεδόν 7χρονια οπότε και έχασα κάποιο επιπλέον εδαφος. Δε ξέρω αν θα με κρατήσει η φίνα σταθερό και για πόσο, αλλά είναι το τελευταίο που μπορώ να δηλαδή ομοιόμορφη κατανομή των διαθέσιμων μοσχευμάτων στις περιοχές που πάσχουν για να επιτευχθεί μια σχετική ομοιογένεια και πάντα με την ελπίδα ότι η φίνα θα με κρατήσει σταθερό.
 

montecristo

Well-Known Member
Δε νομίζω ότι έκανε ιδιαιτερο cherry picking, νομίζω οτι ακόμα και στα πλαϊνά ήμουν γεμάτος πολυτριχα. Αλλά δυστυχώς έχω πολύ λεπτή τριχα...50μ μου τη μέτρησε ο Τυρκαλας, ο Λορένζο με το μάτι και εμπειρικά μου είπε 45μ.Εκτιμω είμαι καπου αναμεσα. Αρα δεν περιμένω θαύματα λόγω αριθμού τριχών. Η κατανομή/τοοθετηση και εμένα μου φαίνεται ομοιομορφη, το θέμα είναι τι ποσοστό φυτρωσης θα πιάσουμε. Το κόστος ήταν 2750. Δλδ περίπου 1,1€/μόσχευμα.
Για να ξέρεις αν όντως είχες πολλά πολυτριχα στα πλαϊνά ή όχι θα πρέπει να ξέρεις τον λόγο της δότριας σε occipital, perietal, temporal. Έχεις το χαρτί της κλινικής ;
Η λεπτή σου τρίχα σίγουρα δεν βοηθάει και σε ρίχνει σε κάλυψη αλλά τουλάχιστον δεν είχες μικρό λόγο…
Για την φυτρωση υπομονή κανα 6μηνο…
Η τιμη μια χαρά φαίνεται στο 1,1 € το μόσχευμα
 

andy.k

Active member
Καλή φύτρωση φίλε.
Πόσα χρόνια είσαι σε φίνα; Είσαι σταθερός με τη φίνα όλα αυτά τα χρόνια ή εχασες κάποιο έδαφος;
Ευχαριστώ φίλε. Φιναστεριδη λαμβάνω 2 χρόνια. Από τους πρώτους κιόλας μήνες σταμάτησε η έντονη τριχόπτωση ακόμα και η εποχική. Στο χρόνο περίπου , υπήρξε μια περίοδος που έχασα έδαφος αλλά, όπως έγραψα και σε εναν άλλο φίλο παραπάνω, μάλλον οφείλεται στο ότι έκοψα τελείως τη μινοξιδιλη και έχασα κάποιες τρίχες που διατηρούσε αυτη. Γενικά νομίζω ότι με έχει βοηθήσει και με βοηθάει αρκετά, όχι σε επανεκφυση, αλλά στη συντήρηση και τη διατήρηση της κατάστασης και κυρίως στην κατάσταση και της δοτριας.
 

Α. Γιώργος

Active Member
Καλησπέρα σε όλους. Το Σάββατο 3 Δεκ έκανα μονοήμερη επέμβαση στη starks, με τον Σωτήρη Τυρκαλα και το team του.H επέμβαση αποσκοπούσε σε πύκνωση στο μπροστά κομματι με προοοτικη να ενισχυθούν και οι πιο πίσω ζώνες και το crown σε μελλοντική επέμβαση στο βαθμό φυσικά που θα το επιτρέψει το απόθεμα της δοτριας. Θυμίζω ότι το Δεκέμβριο του 2015, πριν 7 χρόνια ακριβώς δλδ, είχα κάνει την πρώτη μου μμ στην advance,. 2006gts, με λόγο 2,96, με εξαγωγή κατά βάση από το φιλέτο της δοτριας. Το ευχάριστο είναι ότι αν και τώρα ζήτησα από το γιατρό να χρησιμοποιήσει μεγαλύτερο εύρος δοτριας ώστε να σβήσει το παράθυρο της advance και επεκταθηκαμε και στα πλαϊνά έως και αρκετά μπροστά στη δοτρια, ο λόγος παρέμεινε πολύ υψηλός (2,76 ήτοι 7038 hairs). Δε θα μπω στη διαδικασία να γράψω εντυπώσεις από την κλινική και αν ήταν ευχάριστος ο χώρος η όχι...ο χώρος είναι καθαρός και προσεγμένος και το προσωπικό ευγενέστατο. Αυτά νομίζω είναι standard...Η επέμβαση διήρκησε από τις 1100 το πρωί ως τις 2145 το βράδυ...Πολλά μοσχεύματα για μια μέρα... πύκνωση, θεωρώ ότι ήταν μεγάλος ο βαθμός δυσκολίας, δεδομένου ότι υπήρχε και αρκετά έντονη αιμορραγία κατά την τοποθέτηση. Το εμβαδόν ήταν γύρω στα 85cm2,ίσως και λίγο παραπάνω, υπήρχαν και μαλλιά από την πρώτη μμ στην περιοχή καθώς και δικά μου μαμισια τα οποία ο γιατρός ΔΕ τα θεώρησε
ασήμαντα και δε τα "τσαλαπατησε" ανελέητα...Ισως να μην έλαβε υπόψη τα σχεδόν εξαφανισμενα...αλλά τα σχετικά δυνατά μαμισια μαλλιά που έχω στο τσουλούφι, τα σεβάστηκε, δεδομένου ότι χρησιμοποιώ και αγωγή και θα μπορούσαν να με υποστηρίξουν για πολλά χρονια. Δε θα επεκταθω περισσότερο, αν υπάρχει οποιαδήποτε ερώτηση, ευχαρίστως να απαντήσω. Ακόμα δεν έχω πάρει τις φωτογραφίες από την κλινική, οπότε θα βάλω κάποιες φωτό δικές μου, πριν την επέμβαση, μετά την τοποθέτηση και σημερινές που έχουν φύγει τα scrabs στις 9 μέρες από την επέμβαση, δοτρια και ληπτρια.
Καλή επιτυχία Andy, καλά θα πάει έβαλες τον αριθμό grafts που έπρεπε να βάλεις και με πολύ καλό λόγο, είσαι και σε θεραπεία εδώ και δύο χρόνια πιστεύω όλα θα πάνε πολύ καλά. Τωρα μόνο υπομονή 5 6 μήνες.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Bigk

Well-Known Member
Καλή φυτρωση φίλε.. όντως πάρα πολλά μοσχεύματα σε μια μέρα και πολύ καλή τιμή. Τέτοιες τιμές πράγματι κάνουν το κόστος μιας αισθητικής επέμβασης προσιτό σε πολύ μεγαλύτερο κοινό. Εύχομαι να πάνε όλα καλά .
 

andy.k

Active member
Καλή επιτυχία Andy, καλά θα πάει έβαλες τον αριθμό grafts που έπρεπε να βάλεις και με πολύ καλό λόγο, είσαι και σε θεραπεία εδώ και δύο χρόνια πιστεύω όλα θα πάνε πολύ καλά. Τωρα μόνο υπομονή 5 6 μήνες.
Η επιφάνεια ήταν μεγάλη, δε ξέρω αν τα μοσχεύματα θα δώσουν επαρκή κάλυψη. O lorenzo πρότεινε 2900 υπολογίζοντας διάμετρο τρίχας 45μ και χωρίς να υπολογίζει ίσως τόσο υψηλό λόγο. Επίσης δε ξέρω πού ακριβώς θα οριοθετουσε την τοποθέτηση αυτών των 2900. Σε κάθε περίπτωση παραπάνω μοσχεύματα σε μια μέρα δε ξέρω αν θα μπορούσαν να μπουν. Μπήκανε πολλά μοσχεύματα, μιλάμε για μαραθώνια διαδικασία...από ένα σημείο και μετά επέρχεται κούραση. Και η κούραση φέρνει λάθη. Επίσης έχω και πίσω ζώνες να καλύψω. Θέλω και εκεί γύρω στα 2000 μοσχεύματα (κατά lorenzo). Γενικα από την εικόνα που βλέπω μετά την απομάκρυνση των scrabs και με δεδομένο ότι έως τώρα έχουν πέσει και αρκετα τριχακια, η εικόνα μου αρέσει, όσον αφορά την πυκνότητα και την ομοιογένεια. Δλδ αν είχα αυτή την εικόνα σε 9 μήνες θα ήμουν απόλυτα ικανοποιημένος...Αυτο φυσικα προϋποθέτει ότι θα έχω σχεδον 100% φυτρωση, κάτι το οποιο δεν πετυχαίνεται συνήθως και επίσης ότι και τα δικά μου προϋπάρχοντα μαλλιά θα αντέξουν το σοκ και δε θα χαιρετίσουν...Επίσης κάποια από αυτά που μπήκαν τώρα, θα είναι σε τελογενη φάση ...αρα έτσι δε θα είμαι! Από την πλευρά μου δε νομίζω ότι μπορώ να κάνω κάτι άλλο για να δημιουργήσω ιδανικότερες συνθήκες και επιβιωσιμοτητα, συνεχίζω φίνα και παίρνω βιταμίνες. Δε ξέρω αν θα βοηθούσε και η μινοξ για ένα διάστημα ώστε να επιταχύνω τη φυτρωση, ενδεχομένως να την χρησιμοποιήσω για κάποιο διάστημα μόνο για το boostαρισμα, δε την ξαναπαντρεύομαι επ ουδενι σε topical...
 

andy.k

Active member
Καλή επιτυχία Andy. Ο λόγος τριχών πολύ δυνατός. Ωραία και η hairline σου χωρίς υπερβολές.
Ευχαριστω. Η hairline πάτησε πάνω στην προηγούμενη που είχε σχεδιάστει κατά την 1η μμ. Ωστόσο τώρα έγιναν πολύ καλύτερα δεσίματα με τα πλαϊνά
 

andy.k

Active member
Καλή επιτυχία φίλε για έξτρα μπουστάρισμα, μπορείς να δοκιμάσεις oral mino.
Ίσως να το έκανα αυτό, απλά νομίζω δεν τη φτιάχνουν και πολλά φαρμακεία. Επίσης δε ξέρω αν θα έχει το ίδιο αποτέλεσμα με την υγρη. Η υγρή μορφή ξέρω ότι με "έπιανε" αλλά με ταλαιπωρούσε τόσο δερματολογικά όσο και σαν διαδικασία. Αν κάποιος γνωρίζει που την φτιαχνουν, τι δοσολογία προτείνεται κλπ, θα βοηθούσε.
 
Μπλουζα