Alopecia Areata

barman

Member
εχω ενα φιλο που η περιπτωση του μαλλον ανηκει σε αυτην την κατηγορια..πηγε σε δερματολογο και αυτος του συνεστησε τι αλλο,ασχετα πραγματα..ενα hairspray και ενα σαμπουαν..το αποτελεσμα? φουλ ερεθισμενο δερμα σε εκεινο το σημειο που πασχει...τι θα μπορουσε να κανει τωρα καθως και τι ουσιες γενικα χορηγουνται σε ασθενεις με alopecia areata? κανει προς το παρον το tricomin και το fungoral για να φυγουν οι ερεθισμοι?
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Άκης

Administrator
Απ: Alopecia Areata

barman, σου το μετέφερα εδώ το ποστ σου.

Καταρχάς με alopecia areata έχει κανείς ένα καλό και ένα κακό. Το καλό είναι ότι οι θύλακες παραμένουν "ζωντανοί" και ξαναξεκινάνε να βγάζουν μαλλιά όταν λάβουν το κατάλληλο σήμα και το κακό είναι ότι μέχρι σήμερα δεν έχει βρεθεί κάτι πλήρως αποτελεσματικό σαν θεραπεία, μιας και ο μηχανισμός που δημιουργεί αυτό το πρόβλημα δεν έχει γίνει 100% γνωστός.
Υπάρχουν περιπτώσεις που έχουν βγει μαλλιά και από μόνα τους, χωρίς θεραπεία. Μάλιστα, λένε, ότι το 50% των ατόμων με alopecia areata, θα ξαναβγάλει μαλλιά σε 1 χρόνο χωρίς θεραπεία.
Σαν βασικά πρέπει να δοκιμάσει : μινοξιδίλη (για το regrowth μέρος) και tricomin

Τώρα, μπορεί να δοκιμάσει και αυτά που συνιστούν πολλοί:
προπιονική κλομπεταζόλη (Clobetasol Propionate, θέλει προσοχή αυτό καθώς είναι δυνατή ουσία), Ανθραλίνη (anthralin, χρησιμοποιήτε και σε περιπτώσεις ψωρίασης) και κυκλοσπορίνη (Cyclosporine).

Επίσης, σε μία έρευνα που δημοσιεύτηκε στο Archives of Dermatology (vol. 134, 1998;1349-52), έδειξε ιδιαίτερα καλά αποτελέσματα και με την χρήση αρωματοθεραπείας (όπως λεβάντα, θυμάρι, δεντρολίβανο), όπου το λάδι τους δείχνει να κάνει καλή δουλειά.


Η καλύτερη online πηγή είναι το National Alopecia Areata Foundation
 

barman

Member
Απ: Alopecia Areata

1000 ευχαριστω και χαιρομαι που ειστε ενημεροι για ολα τα προβληματα του τριχωτου..!
 

tropheus

Well-Known Member
Απ: Alopecia Areata

Σε κάποια φάση πριν 2-3 χρόνια εμφάνισα Alopecia Areata σε μικρό βαθμό στο μάγουλο και στη φαβορίτα. Κινήθηκα όμως πολύ γρήγορα (πολύ βασικό !!!!) και πρόλαβα τα χειρότερα. Ιδού το ιστορικό σε φώτο :



Ξεκίνησα με κορτιζονούχες κρέμες δίχως αποτέλεσμα.
Στην τρίτη εικόνα (15 Δεκέμβριου) έκανα ενέση κορτιζόνης στα δυο σημεία και αμέσως άρχισε η αντίστροφη πορεία. Στό τέλος του Ιανουαρίου είχα επανέλθει πλήρως.
 

Άκης

Administrator
Απ: Alopecia Areata

Ενέσιμη κορτιζόνη είχα διαβάσει ότι συνιστούν πολλοί. Απλώς, δεν ξέρω αν ο καθένας προτιμά κάτι σε ενέσιμο. Δεν μου λες, tropheus, γιατρός σου το συνέστισε ή το βρήκες μόνος σου από αναζητήσεις σου;
 

Παναγιωτης

Μέλος του προσωπικού
Απ: Alopecia Areata

ΚΟΡΤΙΖΟΝΗ ειναι καταβολικη ουσια
το αντιθετο της αναβολικης

μονο για σοβαρα προβληματα καλο ειναι να χρησιμοποιηται
και πιστοποιημενα οτι κανει καλο
αλλιως γιατι τζαμπα να βαλεις τον οργανισμο σου σε καταβολικη φαση
 

tropheus

Well-Known Member
Απ: Alopecia Areata

Admin είπε:
Ενέσιμη κορτιζόνη είχα διαβάσει ότι συνιστούν πολλοί. Απλώς, δεν ξέρω αν ο καθένας προτιμά κάτι σε ενέσιμο. Δεν μου λες, tropheus, γιατρός σου το συνέστισε ή το βρήκες μόνος σου από αναζητήσεις σου;

Το βρήκα στις αναζητήσεις που έκανα αλλά όταν το είπα στο γιατρό (δερματολόγο) αυτός συμφώνησε ότι ήταν η καλυτερη λύση.
Η φάση είναι ότι την πρώτη φορά που πήγα δεν μου είχε πει τη λύση της ενέσιμης κορτιζόνης αντιθέτως αναλωθήκαμε στο να συζητάμε θέματα για την τριχόπτωση. 'Οταν διαπίστωσε τις "γνώσεις" μου επί του θέματος μου έδωσε το mail του για να του στείλω studies σχετικά με την ανδρογενετική αλωπεκία. Και υποτίθεται ότι ήταν άτομο με ειδικές γνώσεις και πήγα συστημένος .... δηλαδή που να ήταν και άσχετος ...


ΚΟΡΤΙΖΟΝΗ ειναι καταβολικη ουσια
το αντιθετο της αναβολικης

μονο για σοβαρα προβληματα καλο ειναι να χρησιμοποιηται
και πιστοποιημενα οτι κανει καλο
αλλιως γιατι τζαμπα να βαλεις τον οργανισμο σου σε καταβολικη φαση


Σωστός Παναγιώτη.

Στην περίπτωση της areata (αυτοάνοσος νόσος) οι δυνατότητες αντιμετώπισης είναι ελάχιστες :

- τοπική χρήση κορτιζόνης και ενέσιμης κορτιζόνης ακόμη και λήψη από το στόμα.
- ανοσοθεραπεία (πρόκληση τοπικής αλλεργικής αντίδρασης)
- Ανθραλίνη, Puva και minoxidil.

Αλλά αν δεν σου κάτσει η κορτιζόνη .... you drunk him

Η ανδρογενετική αλλωπεκία είναι παιχνιδάκι μπροστά στην areata ...
 

sito

Active Member
Απ: Alopecia Areata

Ένας φίλος μ (φίλος, όχι γνωστός του γνωστού), έπασχε από αλοπεκία αρεάτα (είχε πολλά στρόγγυλα κενά πίσω κ στα πλάγια), είχε πάει σε δερματολογο του ειχε δώσει κατι τοπικα κ δεν καναν δουλεια, ένας ταρίφας στην Βουλγαρία τον είδε κ τον είπε να παρει την πράσινη φλούδα απο τα καρύδια να βγάλει τον ζομό της, κ να τον απλωνει στα σημεια. Τελικα ξαναεβγαλε μαλλια σε εκεινα τα σημεια. Τωρα αν ήταν όντως απο τήν φλούδα των καρυδιων ή απλά έτυχε απο μόνα τους να βγουνε την περιοδο που το έβαζε αυτό δεν ξερω.. ::)
 

Παναγιωτης

Μέλος του προσωπικού
Απ: Alopecia Areata

δεν πιστευω η φλούδα των καρυδιων να το εκανε μονη της αυτο

αλλα δεν μενει παρα να τσεκαρουμε τι ερευνες εχουν γινει πανω στο θεμα
και αν βοηθαει πραγματικα
 

Trina

New Member
Καλησπερα. Εχω γυροειδη αλοπεκια στο πισω μερος του κεφαλιου μου εδω και καποιους μηνες. Η γιατρος μου ειπε να βαζω κατι λοσιον ομως η εστια αντι να μικραινει μεγαλωνε... Τρομαξα.. Πηγα σε αλλο γιατρο και τωρα βαζω αφρο clarelux. Ακομα δε βλεπω καμια διαφορα Αν και εξακολουθω να νομιζω πως η εςτια μεγαλωνει κι αλλο... Διαβασα διαφορα στο ιντρνετ και οφειλω να πω οτι εσεις εδω με κατατοπησατε καλυτερα και απο τους γιατρους! Τωρα νιωθω πιο ενημερη για τα καλα και τα κακα της περιπτωσης μου. Θενξ
 

tropheus

Well-Known Member
Trina είπε:
Καλησπερα. Εχω γυροειδη αλοπεκια στο πισω μερος του κεφαλιου μου εδω και καποιους μηνες. Η γιατρος μου ειπε να βαζω κατι λοσιον ομως η εστια αντι να μικραινει μεγαλωνε... Τρομαξα.. Πηγα σε αλλο γιατρο και τωρα βαζω αφρο clarelux. Ακομα δε βλεπω καμια διαφορα Αν και εξακολουθω να νομιζω πως η εςτια μεγαλωνει κι αλλο... Διαβασα διαφορα στο ιντρνετ και οφειλω να πω οτι εσεις εδω με κατατοπησατε καλυτερα και απο τους γιατρους! Τωρα νιωθω πιο ενημερη για τα καλα και τα κακα της περιπτωσης μου. Θενξ

Αγαπητή φίλη μάλλον πρέπει να κινηθείς προς πιο επιθετικές λύσεις από τα τοπικά κορτικοστεροειδή όπως το clarelux.
Μάλλον η ενέσιμη κορτιζόνη πρέπει να είναι η επόμενη κίνηση σου. Συζήτησέ το με το γιατρό σου ...
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

PSmech

New Member
Καλησπέρα! Είμαι 24 χρονών, και εδώ και 10 μήνες έχω γηροειδή αλωπεκία στο μούσι που ξεκινάει από το μέσω περίπου του μαγουλου και συνεχίζει μέχρι το μουστακι. Τους δύο πρώτους μήνες έβαζα καθημερινά butavate, όπως μου πρότεινε ο γιατρός, χωρίς ενθαρυντικά αποτελέσματα. Το κενό γέμισε με άσπρες και λεπτές τρίχες μέσα στους 7 μήνες, χωρίς όμως να έχει καλυφθεί πλήρως. Ελάχιστες από τις τρίχες έχουν μαυρίσει, και εδώ και τρεις μήνες δεν έχω δει κάποια βελτίωση. Οι τρίχες είναι ακόμα λεπτες και φαίνεται πως υπάρχει κενό. Επίσης τον τελευταίο μήνα εμφάνισα και ένα δεύτερο μικρότερο κενό στην άλλη πλευρά του προσώπου. Ξαναπήγα στον γιατρό και μου σύστησε εκτός από butavate και minoxidil 5%. Αγόρασα το hairway και το βάζω πρωί βράδυ. Ακόμα όμως δεν έχω δει κάποια διαφορά. Εχουν βγει σε άλλους απσρες τρίχες στο γένι, και αν ναι σε πόσο καιρό έγιναν μαύρες και φυσιολογικού πάχους ; Κάποια άλλη θεραπεία πιστεύετε θα βοηθούσε; Αξίζει να κάνω ενέσεις κορτιζόνης ;
 

mimis giova

Active Member
Βαλε κ minoxidil κανενα 6μηνο τουλαχοστον..κ αν δεν γινει τπτ..τοτε ενεσεις κορτιζονης
 

nikolakis

Well-Known Member
Ρε συνάδελφοι σημερα κουρεύτηκα πολυ κοντά κ παρατήρησα αυτα. Εχω αλλα δυο στα πλαγια κ ενα στο δεξί κρόταφο κ ενα στο μπιφτέκι. Πως το κόβετε;
IMG_4261.JPG
 

tasos33

Well-Known Member
Βλέπω εχεις κ στο χερι κάποια μικρά σημάδια παρόμοια με αυτα στο κεφάλι, νομίζω είναι μύκητες που προκαλούν λευκές κηλίδες,έχω κ εγώ,αλλά.όχι στο κεφάλι,καλό ειναι να πας σε έναν δερματολογο να σε δει,δεν είναι ανησυχητικό αλλά αν το αφήσεις θα γίνεις σαν πουα
 

nikolakis

Well-Known Member
Βλέπω εχεις κ στο χερι κάποια μικρά σημάδια παρόμοια με αυτα στο κεφάλι, νομίζω είναι μύκητες που προκαλούν λευκές κηλίδες,έχω κ εγώ,αλλά.όχι στο κεφάλι,καλό ειναι να πας σε έναν δερματολογο να σε δει,δεν είναι ανησυχητικό αλλά αν το αφήσεις θα γίνεις σαν πουα
Ευχαριστώ θα το κοιτάξω.
 
Μπλουζα