Advanced Hair Clinics, 2200 grafts.

Rigos

Member
Χαιρετώ την ομάδα, παλιούς και νέους. Rigos εδώ, ετών 26. Διαβάζω λίγο καιρό στο φόρουμ, μ'αρέσει η όρεξη για ανάλυση που έχετε και δηλώνω φαν. Ήρθε πλέον ο καιρός να δώσω και γω λίγη αξία πίσω όπως μπορώ, μοιράζοντας μαζί σαν την εμπειρία μου.
Να πω αρχικά ότι είμαι σε finasteride και dutasteride 1 χρόνο τώρα, τα οποία με το ζόρι μείωσαν καθώς το ρυθμό τριχόπτωσης(και μινοξιδίλη 5 χρόνια ). Το RU58841 που παίρνω το τελευταίο 6μηνο μαζί με PRP που κάνω βοήθησαν πιο πολύ να σταματήσει τη τριχόπτωση.
Το γνωστό πρόβλημα με παράθυρο να πω ότι το είχα διαβάσει εδώ, αλλά ήθελα τόσο άμεσα να φτιάξω το hairline, που ζύγισα θετικά-αρνητικά και σε συνδυασμό με το γρήγορο της διαδικασίας, και το ότι με 2-3 άτομα που μίλησα το τελευταίο έτος από την ίδια κλινική, οι δότριες τους έφτιαξαν πάνω στο 6μηνο, είπα να το ρισκάρω και να πάω. Αρχικά σκεφτόμουν να της πω να μην πάρει πάνω από 1500 για να είμαι σίγουρος, αλλά επειδή ήθελε μόνο 1700 για το hairline και άλλα 500 στο υπόλοιπο, τελικά πήραμε 2200, διαβεβαιώντας με ότι η δότρια μου θα μείνει δυνατή να ξαναδώσει μαλλί 2 φορές ακόμα(δε ξέρω αν πρέπει να γελάσω ή να κλάψω εδώ).

11 ημέρες μετά έχει φύγει το 50% από τις φυτεμένες, και τώρα όλο το κεφάλι έχει το ίδιο ομογενοποιημένο ΝW4-NW5 μαλλί χαχα. Παραθέτω τις φωτό και περιμένω γνώμες σας κυρίως για τη δότρια(τα δύο μου παράθυρα xD), γιατί έχω ήδη αρκετή αραίωση να καλύψω στο μέλλον, κατά πόσο τη βλέπετε τη δότρια να μπορεί να επανέρθει στα σωστά της ώστε να ξαναδώσει μαλλί. (Να πω ότι ήδη μιλάω με τους 3 Ισπανούς και θα κανονίσω σε μερικούς μήνες να με δει από κοντά κάποιος).
Επίσης, παράκληση, θέλω δυνατές και to the point γνώμες από το πόσο χάλια(ή καλά) μπορεί να είναι, αλλά εποικοδομητικές και χωρίς υπερβολές παρακαλώ πολύ. Στέλνω φωτό από 1 ημέρα μετά και από 11 ημέρες μετά.
 

Συνημμένα

  • IMG_20211203_111016.jpg
    IMG_20211203_111016.jpg
    601.7 KB · Προβολές: 313
  • IMG_20211203_111012.jpg
    IMG_20211203_111012.jpg
    1.2 MB · Προβολές: 332
  • Webp.net-compress-image.jpg
    Webp.net-compress-image.jpg
    6.5 KB · Προβολές: 293
  • IMG_20211214_130458.jpg
    IMG_20211214_130458.jpg
    449.8 KB · Προβολές: 303
  • IMG_20211214_130516.jpg
    IMG_20211214_130516.jpg
    781.7 KB · Προβολές: 285
  • Webp.net-compress-image (1).jpg
    Webp.net-compress-image (1).jpg
    247.2 KB · Προβολές: 284
  • IMG_20211214_181622.jpg
    IMG_20211214_181622.jpg
    1.4 MB · Προβολές: 309
  • IMG_20211214_181644.jpg
    IMG_20211214_181644.jpg
    2 MB · Προβολές: 334

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

aeratos28

Just aeratos
Kαλως τον φίλο..καλή επιτυχία να έχεις.μπροστα που βάλατε,οκ..από τη hairline και πίσω όμως αυτές τις λίγες τρίχες που σου έβαλαν και τις άπλωσαν μέχρι το crown ,για πιο λόγο το έκαναν?? Μηδέν συνεισφορά θα έχουν..επίσης το σχεδιασμό εσύ τον επέλεξες στη hairline?
 

Rigos

Member
Kαλως τον φίλο..καλή επιτυχία να έχεις.μπροστα που βάλατε,οκ..από τη hairline και πίσω όμως αυτές τις λίγες τρίχες που σου έβαλαν και τις άπλωσαν μέχρι το crown ,για πιο λόγο το έκαναν?? Μηδέν συνεισφορά θα έχουν..επίσης το σχεδιασμό εσύ τον επέλεξες στη hairline?
Η κοπέλα διάλεξε το το hairline και μου είπε, ή το ισιώνουμε/κατεβάζουμε λίγο και δε βάζουμε πίσω, ή θα βαλουμε και λίγα πίσω και το hairline θα μείνει έτσι τριγωνικό. Πίσω στο crown έβαλε όλα τα 3τριχα που είχα νομίζω, σε μια προσπάθεια κάπως να ομογενοποιήσει τη περιοχή. Να φοβάμαι για τα ήδη υπάρχοντα μαλλιά τριγύρω; Τα "παράθυρα" πως τα βλέπεις;
 

aeratos28

Just aeratos
Εσένα σου άρεσε αυτός ο σχεδιασμός μπροστά ?
Η κοπέλα διάλεξε το το hairline και μου είπε, ή το ισιώνουμε/κατεβάζουμε λίγο και δε βάζουμε πίσω, ή θα βαλουμε και λίγα πίσω και το hairline θα μείνει έτσι τριγωνικό. Πίσω στο crown έβαλε όλα τα 3τριχα που είχα νομίζω, σε μια προσπάθεια κάπως να ομογενοποιήσει τη περιοχή. Να φοβάμαι για τα ήδη υπάρχοντα μαλλιά τριγύρω; Τα "παράθυρα" πως τα βλέπεις;
 

Rigos

Member
Εσένα σου άρεσε αυτός ο σχεδιασμός μπροστά ?
Ήταν το παλιό μου hairline ακριβώς. Εκείνη τη στιγμή προτίμησα το τριγωνικό σχήμα και να μπει και λίγο μαλλί πιο πίσω. Ξενερώνω με αυτό το hairline τωρα γτ είναι πολύ ψηλά, αλλά ήταν επιλογή μου.
 

pagouras

Well-Known Member
Καλη επιτυχια φιλος.
Aν μπορεις βαλε φωτο πριν την μμ να δουμε την κατασταση σου , επισης ανεβασε φωτογραφιες με καλυτερο φωτισμο και καλυτερη αναλυση ειναι λιγο θολες και δεν μπορουν να εξαχθουν ασφαλη συμπερασματα.
 

aeratos28

Just aeratos
Καλύτερα αυτά τα 500 να έμπαιναν μόνο στη α ζώνη ,μπροστά δλδ..με καλύτερη κατανομή..δλδ τα τρίτριχα κτλ,να έμπαιναν πιο πίσω και μπροστά μπροστά μόνο τα μονά και διπλά..γτ αυτά τα 500 με τέτοιο άπλωμα που έγινε δεν θα σου δώσουν τπτ.ειναι πάρα πολύ λίγα για να κάνουν διάφορα έστω και στα μάτια.
 

giorgosv

Active Member
Φωτογραφία από το πρίν δεν έχουμε. Οι κροταφοι αν κατέβαιναν θα έτρωγαν πολλά μοσχευματα. Καλύτερα έτσι γιατί το μέλλον δεν ξέρεις τι σου επιφυλάσσει.
Όσο για τη δοτρια θα την κρίνεις σε μερικούς μήνες. Με 2200 μοσχευματα δεν νομίζω να έχεις θέμα. Καλή φυτρωση.
 

Rigos

Member
Καλύτερα αυτά τα 500 να έμπαιναν μόνο στη α ζώνη ,μπροστά δλδ..με καλύτερη κατανομή..δλδ τα τρίτριχα κτλ,να έμπαιναν πιο πίσω και μπροστά μπροστά μόνο τα μονά και διπλά..γτ αυτά τα 500 με τέτοιο άπλωμα που έγινε δεν θα σου δώσουν τπτ.ειναι πάρα πολύ λίγα για να κάνουν διάφορα έστω και στα μάτια.
Καταλαβαίνω τι λες για τους 500 θήλακες αυτούς. Ξέρω ότι προτιμάται να τελειωνει μια περιοχη εντελως πριν παμε στην επομενη. Μου έβγαζε νόημα ομως εκείνη τη στιγμή, ειδικά μιας και η επόμενη μεταμόσχευση μου θα είναι κάπου που ξέρουν να χειρίζονται καλα μικρές δότριες, αλλά σε τουλάχιστον 1μιση-2 χρόνια.
 

Ronaldo

Well-Known Member
Καταλαβαίνω τι λες για τους 500 θήλακες αυτούς. Ξέρω ότι προτιμάται να τελειωνει μια περιοχη εντελως πριν παμε στην επομενη. Μου έβγαζε νόημα ομως εκείνη τη στιγμή, ειδικά μιας και η επόμενη μεταμόσχευση μου θα είναι κάπου που ξέρουν να χειρίζονται καλα μικρές δότριες, αλλά σε τουλάχιστον 1μιση-2 χρόνια.
Αυτό το έχουν σαν πλάνο στους περισσότερους που έχουν θέμα και πισω να απλώνουν τα grafts και να βάζουν και μερικά πιο πίσω να κλεινουν κάποια κενά, αλλά δεν συνεισφέρει κάτι αυτό αφού ειναι πολύ λίγα τα grafts. Το έχουμε δει και αλλού αυτό. Η σωστή πρακτική ειναι να τελειώνεις μια περιοχή και να πηγαίνεις μετά στην άλλη και να μην απλώνεις τα grafts. Έπρεπε να στα βάλει όλα μπροστά δηλαδή.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Rigos

Member
Καλη επιτυχια φιλος.
Aν μπορεις βαλε φωτο πριν την μμ να δουμε την κατασταση σου , επισης ανεβασε φωτογραφιες με καλυτερο φωτισμο και καλυτερη αναλυση ειναι λιγο θολες και δεν μπορουν να εξαχθουν ασφαλη συμπερασματα.
Έχω φωτό με φλάσ, αλλά είναι τρομακτικές, σαν να έχω DUPA, που καμια σχεση με τον καθρεπτη μου. Πιθανώς να δείχνει έτσι επειδή το μαλλί είναι πρόκα ίσιο και κοντό τώρα. Λοιπόν ξανανεβάζω μετά την μεταμόσχευση, με φλας.
 

Συνημμένα

  • IMG_20211214_131134.jpg
    IMG_20211214_131134.jpg
    631.4 KB · Προβολές: 286
  • IMG_20211214_131107.jpg
    IMG_20211214_131107.jpg
    1.1 MB · Προβολές: 246
  • IMG_20211214_131259.jpg
    IMG_20211214_131259.jpg
    1.1 MB · Προβολές: 242
  • IMG_20211214_131343.jpg
    IMG_20211214_131343.jpg
    1.5 MB · Προβολές: 249
  • IMG_20211214_131458.jpg
    IMG_20211214_131458.jpg
    2.4 MB · Προβολές: 223
  • IMG_20211214_131530.jpg
    IMG_20211214_131530.jpg
    1.5 MB · Προβολές: 225
  • IMG_20211214_131118.jpg
    IMG_20211214_131118.jpg
    588 KB · Προβολές: 263

Rigos

Member
Φωτογραφία από το πρίν δεν έχουμε. Οι κροταφοι αν κατέβαιναν θα έτρωγαν πολλά μοσχευματα. Καλύτερα έτσι γιατί το μέλλον δεν ξέρεις τι σου επιφυλάσσει.
Όσο για τη δοτρια θα την κρίνεις σε μερικούς μήνες. Με 2200 μοσχευματα δεν νομίζω να έχεις θέμα. Καλή φυτρωση.
Ανεβάζω και μερικές από ΠΡΙΝ, από ένα μήνα πριν μέχρι και 1 ώρα πριν την επέμβαση. Όλες ίδιο μαλλί, άλλο μήκος τρίχας.
 

Συνημμένα

  • IMG_20211107_195345.jpg
    IMG_20211107_195345.jpg
    1.5 MB · Προβολές: 265
  • IMG_20211202_095038.jpg
    IMG_20211202_095038.jpg
    888.7 KB · Προβολές: 261
  • IMG_20211128_165005.jpg
    IMG_20211128_165005.jpg
    398 KB · Προβολές: 271
  • Webp.net-compress-image (2).jpg
    Webp.net-compress-image (2).jpg
    648.5 KB · Προβολές: 255
  • IMG_20211129_132952.jpg
    IMG_20211129_132952.jpg
    799.3 KB · Προβολές: 219
  • IMG_20211129_132958 (1).jpg
    IMG_20211129_132958 (1).jpg
    1.1 MB · Προβολές: 254

Rigos

Member
Οκ, ξανακοιτώντας τα ποστ και τον οδηγό επιβίωσης που έχουν γίνει για τη συγκεκριμένη κλινική, νοιώθω λίγο μ@κας που δεν περίμενα λίγους μήνες ακόμα ώστε να διαθέσω αυτά τα χρήματα σε μια κλινική εξωτερικού, πιθανώς και τα μισά grafts. Η αλήθεια είναι ότι μέχρι μια βδομάδα πριν την επέμβαση πριν ξυρίσω το κεφάλι νόμιζα ήμουν NW3 vertex, ή το πολύ μικρό NW4, οπότε σκεφτόμουν, 2k grafts ρε αδερφέ, από όπου και να τα πάρουν, σιγά. Ξυρίζοντας το κεφάλι και βλέποντας το πραγματικό NW4, ανησυχώ τώρα ότι και οι μικρές πιθανότητες να πετύχω πλήρη πύκνωση με FUE (ή και FUT) εξανεμίζονται. Έξαχνα για ώρα να δω εάν έχουν σωθεί πραγματικά τέτοια κεφάλια και βρήκα μερικά παραδείγματα. Είναι πραγματικά εφικτή η πλήρη πύκνωση εδώ;
 

spi

Well-Known Member
Καλή φυτρωση φίλε για αρχή. Μετέπειτα έχεις αγχωθει χωρίς λόγο. Στα άπλωσαν ναι και αυτό είναι ένα από τα λάθη της κλινικής σε τέτοιες περιπτώσεις. Από εκεί και πέρα δεν βλέπω άσχημη την δοτρια σε αυτή την φάση. Σταμάτησε να σκέφτεσαι τι δεν πήγε καλά και σκέψου ότι θα αλλάξει η όψη σου καθώς η φυτρωση από την κλινική είναι πολύ μεγάλη έως τώρα. Διαφωνώ κι εγώ για τον σχεδιασμό. Πολύ λάθος.
 

aeratos28

Just aeratos
Με τα 500 αυτά grafts θα γινόταν πολύ καλύτερος σχεδιασμός της hairline.δεν θα είχε τριγωνικό σχήμα ,θα ήταν πιο οβάλ και σημετρικο ..δεν μιλάμε για κατέβασμα
Φωτογραφία από το πρίν δεν έχουμε. Οι κροταφοι αν κατέβαιναν θα έτρωγαν πολλά μοσχευματα. Καλύτερα έτσι γιατί το μέλλον δεν ξέρεις τι σου επιφυλάσσει.
Όσο για τη δοτρια θα την κρίνεις σε μερικούς μήνες. Με 2200 μοσχευματα δεν νομίζω να έχεις θέμα. Καλή φυτρωση.
 

Legwg James

If you try to take it, .40 with a laser
Καλή φύτρωση. Παίρνεις ταυτόχρονα φιναστερίδη, ντουταστερίδη και RU ; Πως είσαι φίλε μου ; Άμα δεις την Κορινθίου σου βγάζει κάνα άγριο βαιμπ ; Δε τρολλάρω . 1η φορά ακούω τέτοια επίθεση :p
 

Rigos

Member
Καλή φύτρωση. Παίρνεις ταυτόχρονα φιναστερίδη, ντουταστερίδη και RU ; Πως είσαι φίλε μου ; Άμα δεις την Κορινθίου σου βγάζει κάνα άγριο βαιμπ ; Δε τρολλάρω . 1η φορά ακούω τέτοια επίθεση :p
Χαχαχα καλά κάνεις και φρικάρεις, διαβεβαιώνω ότι όλα δουλεύουν μια χαρά κάτω, αλλά πάνω ακόμα να δω σταθεροποίηση της φαλάκρας. Παίζει να είμαι η μοναδική περίπτωση που σκέφτομαι να σταματήσω τις αγωγές, όχι επειδή έχω παρενέργειες, αλλά επειδή δεν έχουν κανένα αποτέλεσμα στη διατήρηση των υπαρχόντων μαλλιών.
Πραγματικά η εμπειρία μου είναι πολύ πολύ ιδιαίτερη με τις συγκεκριμένες αγωγές, αξίζει δικό της thread ξεχωριστά.

Δώστε μου ένα feedback για την υπάρχουσα δότρια παιδιά που με καίει(και άμα όντως έχω diffuse alopecia ή είναι απλά θέμα του πως πέφτει το φως ή το μήκος του μαλλιού), και θα τα δούμε και τα άλλα.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Legwg James

If you try to take it, .40 with a laser
Χαχαχα καλά κάνεις και φρικάρεις, διαβεβαιώνω ότι όλα δουλεύουν μια χαρά κάτω, αλλά πάνω ακόμα να δω σταθεροποίηση της φαλάκρας. Παίζει να είμαι η μοναδική περίπτωση που σκέφτομαι να σταματήσω τις αγωγές, όχι επειδή έχω παρενέργειες, αλλά επειδή δεν έχουν κανένα αποτέλεσμα στη διατήρηση των υπαρχόντων μαλλιών.
Πραγματικά η εμπειρία μου είναι πολύ πολύ ιδιαίτερη με τις συγκεκριμένες αγωγές, αξίζει δικό της thread ξεχωριστά.

Δώστε μου ένα feedback για την υπάρχουσα δότρια παιδιά(και άμα όντως έχω diffuse alopecia ή είναι απλά θέμα του πως πέφτει το φως/μήκος του μαλλιού), και θα τα ανεβάσω όλα αναλυτικά.
Αγορίνα δε γίνεται να μη σε κρατάν αυτά τα 3 μαζί. Αδύνατον. Λογικά θα έχεις κάποια έλλειψη βιταμινών η κάποιο άλλο ορμονολογικο ζήτημα ή απλά συμβαίνει το πιο απλό, δηλαδή η ταυτόχρονη λήψη και των 3 σου πετάει πολύ μαλλί με shedding και εσύ νομίζεις πως δε σε κρατάει η αγωγή. Να πάνε ολα καλα σου εύχομαι και επέμεινε στη θεραπεια.
 

Rigos

Member
Αγορίνα δε γίνεται να μη σε κρατάν αυτά τα 3 μαζί. Αδύνατον. Λογικά θα έχεις κάποια έλλειψη βιταμινών η κάποιο άλλο ορμονολογικο ζήτημα ή απλά συμβαίνει το πιο απλό, δηλαδή η ταυτόχρονη λήψη και των 3 σου πετάει πολύ μαλλί με shedding και εσύ νομίζεις πως δε σε κρατάει η αγωγή. Να πάνε ολα καλα σου εύχομαι και επέμεινε στη θεραπεια.
Shedding πάνω απο ένα χρόνο μετά; Στη φίνα είμαι 13,5 μήνες, στη Duta 12 μήνες, στο Ru 8 μήνες(με διακοπή 1μιση μήνα το RU).
Fina kai Dutasteride δεν έχουν δουλέψει μετά πλήρης βεβαιώτητας(μηπως με χειροτέρεψαν κιόλας δεν ξέρω). Έλεγξα και DHT levels πριν και μετά απο 6μηνες fina, και όχι απλά δε μειώθηκαν, αλλά αυξήθηκαν κιόλας λίγο.
Με το RU είδα βελτίωση στο 4μηνο, αλλά σταμάτησα να το βάζω για 1μιση μήνα(γ**ώ τα τελωνεία), και νομίζω έχασα όσο κέρδισα. Ξαναξεκίνησα RU και έχω απόθεμα για καιρό τώρα. Σε κανα 4μηνο το ξαναβλέπουμε για το συγκεκριμένο.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Μπλουζα