2800 fut dr. feriduni+3.200 fue

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

athenian

Well-Known Member
Υπάρχει καλή φύτρωση μόνο στην hairline και ένα δυο το πολύ εκατοστά πίσω. Από εκεί και πέρα νομίζω ότι δεν έχουμε καλό αποτέλεσμα αλλά είναι και η τρίχα που δεν βοηθάει...
 
Ο γιατρός μιλάει για ποσοστό φύτρωσης 40% ενώ εγώ για 20-25% (αν και δεν είμαι σίγουρος καθώς δυσκολεύομαι να το υπολογίσω). Φυσικά συμφωνεί ότι δεν είναι υψηλό το 40% και ότι πρέπει να φτάσει τουλάχιστον 70-80-% για να είναι ικανοποιημένος. Αν δεν το φτάσει αναλαμβάνει να κάνει touch-up δωρεάν.
Επίσης μου είπε οτι το αποτέλεσμα είναι καλό μόνο στην hairline (όπως άλλωστε φαίνεται) και ότι γενικά πάω πολύ αργά. Ωστόσο, βλέπει πολλές νέες τρίχες ακόμα και τώρα οι οποίες δεν φαίνονται με γυμνό μάτι. Τέλος, κοιτώντας τις σημειώσεις του μου είπε ότι δεν βλέπει κάποιο πρόβλημα στη διαδικασία την ημέρα της επέμβασης.
Βέβαια να πω ότι έχω και εγώ κάποια αιματολογικά προβλήματα σε δείκτες που συνδέονται με τριχόπτωση π.χ. φεριτίνη, και αυτό ίσως να παίζει ρόλο στο αποτέλεσμα και στην καθυστέρηση. Τώρα πλέον με full θεραπεία τα έχω σχεδόν λύσει.
 

crossfire

Well-Known Member
Ο γιατρός μιλάει για ποσοστό φύτρωσης 40% ενώ εγώ για 20-25% (αν και δεν είμαι σίγουρος καθώς δυσκολεύομαι να το υπολογίσω). Φυσικά συμφωνεί ότι δεν είναι υψηλό το 40% και ότι πρέπει να φτάσει τουλάχιστον 70-80-% για να είναι ικανοποιημένος. Αν δεν το φτάσει αναλαμβάνει να κάνει touch-up δωρεάν.
Επίσης μου είπε οτι το αποτέλεσμα είναι καλό μόνο στην hairline (όπως άλλωστε φαίνεται) και ότι γενικά πάω πολύ αργά. Ωστόσο, βλέπει πολλές νέες τρίχες ακόμα και τώρα οι οποίες δεν φαίνονται με γυμνό μάτι. Τέλος, κοιτώντας τις σημειώσεις του μου είπε ότι δεν βλέπει κάποιο πρόβλημα στη διαδικασία την ημέρα της επέμβασης.
Βέβαια να πω ότι έχω και εγώ κάποια αιματολογικά προβλήματα σε δείκτες που συνδέονται με τριχόπτωση π.χ. φεριτίνη, και αυτό ίσως να παίζει ρόλο στο αποτέλεσμα και στην καθυστέρηση. Τώρα πλέον με full θεραπεία τα έχω σχεδόν λύσει.

Χίλια μπράβο στον γιατρο.......δεν προσπάθησε να σου κάνει το άσπρο μαυρο.
Τίποτα περισσότερο και τίποτα λιγότερο.
 

aeratos28

Just aeratos
Και για τα χαμένα ως τώρα 1700grafts με τους υπολογισμούς του γιατρού που του δίνουμε χίλια μπράβο χωρίς τίποτα λιγότερο και τίποτα περισσότερο??πρέπει να φτάσει λέει 70-80% φυτρωση?αν είναι για τόση φυτρωση δεν χρειάζεται να πας σε αυτόν..το κάνεις εδώ και ίσως με αρκετά μεγαλύτερη φυτρωση τελικα. ένα strip,2800grafts και κόστος 4€ το graft,μέχρι τώρα πέταξε περίπου 7500€ στον κάδο, + 1700grafts μαζί..και τι να το κάνω το δωρεάν touch up??εγώ δεν θα τον εμπιστεύομουν να με φτιάξει πάλι..όταν με την πρώτη φορά δεν κατάφερε να πιάσει φυτρωση ούτε καν αποδεκτή..μην μοιράζεται μπράβο εκεί που δεν αξίζουν και να είστε αντικειμενικοί..
 

crossfire

Well-Known Member
Και για τα χαμένα ως τώρα 1700grafts με τους υπολογισμούς του γιατρού που του δίνουμε χίλια μπράβο χωρίς τίποτα λιγότερο και τίποτα περισσότερο??πρέπει να φτάσει λέει 70-80% φυτρωση?αν είναι για τόση φυτρωση δεν χρειάζεται να πας σε αυτόν..το κάνεις εδώ και ίσως με αρκετά μεγαλύτερη φυτρωση τελικα. ένα strip,2800grafts και κόστος 4€ το graft,μέχρι τώρα πέταξε περίπου 7500€ στον κάδο, + 1700grafts μαζί..και τι να το κάνω το δωρεάν touch up??εγώ δεν θα τον εμπιστεύομουν να με φτιάξει πάλι..όταν με την πρώτη φορά δεν κατάφερε να πιάσει φυτρωση ούτε καν αποδεκτή..μην μοιράζεται μπράβο εκεί που δεν αξίζουν και να είστε αντικειμενικοί..

Χίλια μπράβο όχι για το αποτέλεσμα, αλλά για την συμπεριφορά του.......ήταν ειλικρινης και δεν προσπάθησε να τον βγάλει τρελό.
Ο συγκεκριμένος έχει ένα κακό αποτέλεσμα στα εκατοντάδες και όχι μονιμως μέτρια.
Μην τα μπερδεύεις αερατε.
 

Giorgos-3

Well-Known Member
2 θα ελεγα εγω ... 2 στα 2 σ αυτο το φόρουμ εχει ...το αλλο περιστατικό που εκανε με λορετζο κ ανέλαβε την μπροστα ζώνη ειναι αποτελεσμα για εναν υποτιθεται τοπ στον κοσμο ;μιλαμε οτι αν το κανε αυτο ελληνικη κλινική τωρα θα χαν μαζευτεί στο συνταγμα για διαδήλωση! Κ τωρα μοιράζεται κ συγχαρητηρια για την ειλικρινια του ...
 
Στην ιατρική υπάρχουν και αποτυχίες ακόμα και από τους καλύτερους γιατρούς. Δεν υπάρχει γιατρός με 100% επιτυχία σε κανένα πεδίο χειρουργικής (αλλά φυσικά και γενικότερα). Κάθε φορά που επιλέγεις γιατρό, ουσιαστικά επιλέγεις ποσοστά επιτυχίας. Αυτό είναι όλο. Και δυστυχώς αν κάτι δεν πάει καλά δεν υπάρχει ούτε αποζημίωση ούτε μπορείς να φέρεις το χρόνο πίσω. Το μόνο που σου απομένει είναι η «ηθική» του γιατρού. Να τον εμπιστευτείς και εκείνος να μπορέσει να σε στηρίξει σε ό,τι χρειαστείς ανά πάσα στιγμή είτε ψυχολογικά είτε οικονομικά είτε και τα δύο. Για αυτόν ακριβώς το λόγο επέλεξα τον συγκεκριμένο γιατρό από τη λίστα των 10-20 καλύτερων γιατρών του κόσμου. Για την «στραβή». Για εκείνο το 10% της αποτυχίας (που σε άλλους γιατρούς γίνεται 30, 40 ή 50%) που όλοι ελπίζουμε να μην μας κάτσει, όμως εν τέλει, δυστυχώς, σε κάποιους θα κάτσει και πολλές φορές δεν θα φταίει καν πραγματικά ο γιατρός αλλά εμείς (π.χ. στη δική μου περίπτωση οι χαμηλοί αιματολογικοί δείκτες ). Επομένως, πάντα έτσι επιλέγω γιατρό. Δεν λαμβάνω υπόψη τα χρήματα αλλά μόνο τις ικανότητες και την ηθική τους, και η αλήθεια είναι ότι δεν το έχω μετανιώσει μέχρι τώρα.

Αυτή είναι η βασική διαφορά του συγκεκριμένου γιατρού με τους εγχώριους γιατρούς τους οποίους γεύτηκα πριν κάποια χρόνια από πρώτο χέρι (μιας και σε αυτούς έκανα την πρώτη μου HT) αλλά και έχοντας δει αρκετά περιστατικά και συμπεριφορές τους από φίλους και γνωστούς. Μια βόλτα δε, σε 3-4 από αυτούς πριν δύο χρόνια με έπεισε ότι «όλα τριγύρω αλλάζουν και όλα τα ίδια μένουν».

Επομένως, σαφέστατα και τέτοιες συμπεριφορές αξίζουν μπράβο…Και το λέω εγώ από τη δύσκολη θέση που είμαι αυτή τη στιγμή.
 

dimitris50423

Well-Known Member
Ο φίλος του έσκασε κοντά στα 11000 ευρώ; Με στριπ;
Το λιγότερο που θα μπορούσε να κάνει θα ήταν να αναγνωρίσει το κακό αποτέλεσμα.
Αν δεν αλλάξει κάτι έχει χαθεί ένας σημαντικός αριθμός μοσχευματων.
Τα οποία είναι και ακριβοπληρωμενα.
Επίσης είπε ότι με 70-80% θα ήταν ικανοποιημενος. Ενώ εμείς για τέτοια ποσοστά τα θεωρούμε μέτρια.
Δεν νομίζω να πληρώνει κάνεις αυτά τα χρήματα για τέτοια ποσοστά φυτρωσης
 

Giorgos-3

Well-Known Member
Αφου εχεις το κουραγιο κ την ψυχραιμία να φερθείς ετσι ... Μπραβο σου φιλε .... εγω μαλλον ειμαι πιο πολυ εκνευρισμένος απο εσενα βλεποντας χρημα και γκραφτς να κανουν φτερα ....
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

danceworld_2001

Well-Known Member
Στην πρώτη σου παράγραφο έγραψες τι επιτομή του τι να περιμένεις απο μια μμ και το ευρύτερο disclaimer των γιατρών γιατί οι περισσότεροι εδώ πιστεύουν πως η διαδικασία ειναι bullet proof ενώ δεν ειναι. Χαράς το κουράγιο σου και την στάση σου και εύχομαι να βρεις λύση γιατί δεν τολμώ να φανταστώ πως νοιώθεις.

Στην ιατρική υπάρχουν και αποτυχίες ακόμα και από τους καλύτερους γιατρούς. Δεν υπάρχει γιατρός με 100% επιτυχία σε κανένα πεδίο χειρουργικής (αλλά φυσικά και γενικότερα). Κάθε φορά που επιλέγεις γιατρό, ουσιαστικά επιλέγεις ποσοστά επιτυχίας. Αυτό είναι όλο. Και δυστυχώς αν κάτι δεν πάει καλά δεν υπάρχει ούτε αποζημίωση ούτε μπορείς να φέρεις το χρόνο πίσω. Το μόνο που σου απομένει είναι η «ηθική» του γιατρού. Να τον εμπιστευτείς και εκείνος να μπορέσει να σε στηρίξει σε ό,τι χρειαστείς ανά πάσα στιγμή είτε ψυχολογικά είτε οικονομικά είτε και τα δύο. Για αυτόν ακριβώς το λόγο επέλεξα τον συγκεκριμένο γιατρό από τη λίστα των 10-20 καλύτερων γιατρών του κόσμου. Για την «στραβή». Για εκείνο το 10% της αποτυχίας (που σε άλλους γιατρούς γίνεται 30, 40 ή 50%) που όλοι ελπίζουμε να μην μας κάτσει, όμως εν τέλει, δυστυχώς, σε κάποιους θα κάτσει και πολλές φορές δεν θα φταίει καν πραγματικά ο γιατρός αλλά εμείς (π.χ. στη δική μου περίπτωση οι χαμηλοί αιματολογικοί δείκτες ). Επομένως, πάντα έτσι επιλέγω γιατρό. Δεν λαμβάνω υπόψη τα χρήματα αλλά μόνο τις ικανότητες και την ηθική τους, και η αλήθεια είναι ότι δεν το έχω μετανιώσει μέχρι τώρα.

Αυτή είναι η βασική διαφορά του συγκεκριμένου γιατρού με τους εγχώριους γιατρούς τους οποίους γεύτηκα πριν κάποια χρόνια από πρώτο χέρι (μιας και σε αυτούς έκανα την πρώτη μου HT) αλλά και έχοντας δει αρκετά περιστατικά και συμπεριφορές τους από φίλους και γνωστούς. Μια βόλτα δε, σε 3-4 από αυτούς πριν δύο χρόνια με έπεισε ότι «όλα τριγύρω αλλάζουν και όλα τα ίδια μένουν».

Επομένως, σαφέστατα και τέτοιες συμπεριφορές αξίζουν μπράβο…Και το λέω εγώ από τη δύσκολη θέση που είμαι αυτή τη στιγμή.
 

crossfire

Well-Known Member
Παιδιά, οι μικρες διαφορες κάνουν την μεγαλη διαφορά στην ψυχολογία.
Εάν έχεις την οικονομική άνεση και παρ'ολα αυτά κάνεις μεταμόσχευση στην Ελλάδα και αποτυχεις, θα χτυπάς το κεφάλι σου στον τοίχο γιατί ενώ δεν είχες οικονομικό πρόβλημα, δεν έφυγες έξω.
Αντιθέτως, αν κάνεις τη μεταμόσχευση σε κορυφαίο γιατρο του εξωτερικόυ και παλι αποτυχεις, τότε θα νιώθεις πιο ήρεμος γιατί έκανες ότι καλύτερο μπορούσες να κάνεις για το κεφάλι σου.
 

aeratos28

Just aeratos
Crossfire ,δεν τα μπερδεύω φίλε ,απλά όταν ακούω το γιατρο να λέει ότι περίμενα 70-80% φυτρωση και έχουμε 40%,κάτι δεν μ αρέσει..ο feriduni είναι,όχι ο Αναστασάκης για να μιλάει με αυτά τα νούμερα..11000€ πηρε για ένα μεσαίου μεγέθους strip..λάθος αντιμετώπιση του προβλήματος ήταν εντελώς.ηθελε από την αρχή τα διπλά grafts..εδω θέλεις τις ικανότητες του..αντιμετώπιση σαν του mark84 εγώ βλέπω.οτι και αν λέμε τώρα.του απλωσε σχεδον παντου 2800grafts.απ τον feriduni δεν το περιμένεις αυτό..επειδή του είπε δωρεάν touch up δηλαδή σας κάνει να λέτε χίλια μπράβο?μάλλον εσείς μπερδευεστε παιδιά και όχι εγώ.
 

aeratos28

Just aeratos
Σόρυ αλλά ότι καλύτερο για το κεφάλι ας πούμε εδώ του φίλου,ήταν να του απλώσει 2800grafts σε αυτή την έκταση??ψιλά γράμματα φίλε στριπαρ είναι αυτά?κατανοητό πως το λέει,αλλά στην συγκεκριμένη περίπτωση δεν βλέπω να έγινε ότι καλύτερο..ότι πιο πρόχειρο μάλλον..λάθος τακτική..τακτική Ελλάδας με τιμές Βελγίου είναι..τπτ άλλο..(προσωπική αποψη)
 

Stripar

Established Member
Μα αφού λόγου της προηγούμενης κακής μεταμοσχευσής του και
της κακής ελαστικότητας ΔΕΝ μπορούσε να του βγάλει μεγαλύτερο strip!.

Ήταν ξεκάθαρο απο την αρχή.
Μιλάμε για strip και για τους γνωστούς περιορισμούς της strip ,
συνεπώς ας βλέπουμε τα γεγονότα ώς έχουν με τους εκάστοτε περιορισμούς της κάθε μεθόδου.

Δέν μπορούμε να συγκρίνουμε ανόμοια πράγματα ,
το παρών περιστατικό (strip) με ένα άλλο περιστατικό (Fue) σε παρθένο κεφάλι,
ούτε γιατί του έβγαλε τόσα και δέν του έβγαλε άλλα τόσα ,
όταν έχει προηγηθεί ένα κακό strip και έχει περιορισμένη ελαστικότητα.

Στην Ελλάδα έχουμε δεί να σφάζουν κόσμο και να κόβουν strip για 300 grafts σε παρθένο κεφάλι,
όπου αυτό δέν είναι ιατρική αλλά αλητεία!.

Για την φύτρωση δέν έχω παρά να συμφωνήσω ,
όπως και με τον τρόπο σκέψης του @crossfire αλλά και του @giorgosris

Σημασία έχει πώς αντιμετωπίζει τις όποιες αναποδιές ο ασθενής και ιδιαίτερη αξία τι πράτει η κλινική.

Αυτό δείχνει ποιότητα συμπεριφοράς που σπανίζει στις ημέρες μας.

Δείτε για παράδειγμα τον τρόπο που χειρίζετε η HDC τα περιστατικά του salonikiou και του Pantel,
για τα πανηγύρια...
 
Τελευταία επεξεργασία:

aeratos28

Just aeratos
Δεν είδε ο γιατρός το προηγούμενο χειρουργείο?δεν ήξερε ότι το strip θα ήταν περιορισμένο εξ αρχής και ότι δεν θα μπορούσε να του δώσει τον αριθμό που έπρεπε για μεγιστη κάλυψη?δεν έπρεπε να εξηγήσει του φιλου την περίπτωση ο γιατρός, ότι με αυτά τα grafts δεν κάνουμε τπτ?και σε όλα αυτά έχουμε και ένα μηδαμινό αποτέλεσμα στο οποίο του λέει για δωρεάν touch up..για πιο touch up μιλάμε??με πια δοτρια?με αυτή που έχει γίνει επέμβαση και με fue και με strip??τι έχει να δώσει ακόμα?ελαστικότητα σε μονοψήφια επίπεδα πλέον..και αραιωμένη..όλο αυτό σου δείχνει εσένα υποδειγματική συμπεριφορά που όπως λες σπανίζει στις μέρες μας??αυτό που σπανίζει στις μέρες μας είναι η καθαρή εξήγηση εξ αρχής..να του πει όλα αυτά που προείπα και αν συμφωνήσει ο πελάτης να προχωρήσει..σπανίζει διεθνώς όπως βλέπω..δεν είναι ελληνικό προνόμιο..
 

Stripar

Established Member
Πού ξέρεις ότι δέν έγινε αυτή η εξέταση και η εξήγηση, αλλά το μέλος ήθελε να προχωρήσει παρόλα αυτά?

Γιατί προτρέχεις και θεωρητικολογείς?
 

aeratos28

Just aeratos
Δεν είναι θεωρητικολογια..αν είναι έτσι,θα έπρεπε πρώτον..να το πει..δεν είναι κακο..και δεύτερον..εφόσον έγινε αυτή η εξήγηση,που βλέπετε εσείς σε αυτό όλο το στορυ,να έγινε ότι καλύτερο μπορούσε να γίνει?δεν μπορώ να σου βγάλω πολλά του είπε και θα σου βάλω σε όλη την έκταση αυτή 2800grafts με αποτέλεσμα τι ακριβώς?ψάχνετε τρόπους δικαιολόγησης του κακού αποτελέσματος,για τα χαμένα 1700 grafts βλέπω παιδιά..και τα 7500€.το αιματολογικό του που ανέφερε ο φίλος πιο πριν δεν το είδε?χαμηλή φερριτινη κτλ??ότι είχε ήδη μια αποτυχία δεν το είδε?πολλά disadvantage εξ αρχής και παρόλα αυτά τον έβαλε για χειρουργείο..και μιλάμε ακόμα για ποιότητα συμπεριφοράς που σπανίζει?ποιότητα συμπεριφοράς θα υπήρχε αν δεν τον καθιζε στο κρεβάτι.
 
Μπλουζα