Qeorqe, FUE, 2329g, 17/12/2020

Nikolas17

New Member
Θα έπρεπε να υπάρχει λίγο πιο οργάνωση.Δεν γίνεται να χαλάτε έτσι τα νήματα με ανούσιο λόγο ..γράψτε αφού είστε τόσο παθιασμένοι ένα νήμα αποκλειστικά για τη φίνα ..συνεχής αντιπαραθέσεις που δεν νομίζω ότι βοηθανε πουθενά τον απλό αναγνώστη.

Φιναστεριδη ένα φάρμακο που θα σε βοηθήσει για κάποια χρόνια και μετά σταματάει το μπούστ που σου δίνει .ενδεικνυται για νεαρες ηλικίες κ επιπλεον μπορεί να σου εμφανίσει κάποιες παρενέργειες ..τέλος thats all the story

Το ότι κάθεστε κ αξιολογείται έναν γιατρό από το εάν την προτείνει ή όχι είναι λίγο εξωπραγματικό ..το ότι δεν την προτείνει κακό σε εκείνον κάνει γιατί με φίνα μάλλον θα έχει καλύτερο αποτέλεσμα στην μμ του.
Και τέλος πιστεύω ότι λίγοι θα πάρουν τέτοιο ρίσκο καθώς και το ότι να παίρνεις ένα φάρμακο για μια ζωή από νεαρή ηλικία είναι πολύ δύσκολο για ψυχολογικούς , οικονομικούς και λόγους υγιειας ..
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

vlafo

Well-Known Member
Θα έπρεπε να υπάρχει λίγο πιο οργάνωση.Δεν γίνεται να χαλάτε έτσι τα νήματα με ανούσιο λόγο ..γράψτε αφού είστε τόσο παθιασμένοι ένα νήμα αποκλειστικά για τη φίνα ..συνεχής αντιπαραθέσεις που δεν νομίζω ότι βοηθανε πουθενά τον απλό αναγνώστη.

Φιναστεριδη ένα φάρμακο που θα σε βοηθήσει για κάποια χρόνια και μετά σταματάει το μπούστ που σου δίνει .ενδεικνυται για νεαρες ηλικίες κ επιπλεον μπορεί να σου εμφανίσει κάποιες παρενέργειες ..τέλος thats all the story

Το ότι κάθεστε κ αξιολογείται έναν γιατρό από το εάν την προτείνει ή όχι είναι λίγο εξωπραγματικό ..το ότι δεν την προτείνει κακό σε εκείνον κάνει γιατί με φίνα μάλλον θα έχει καλύτερο αποτέλεσμα στην μμ του.
Και τέλος πιστεύω ότι λίγοι θα πάρουν τέτοιο ρίσκο καθώς και το ότι να παίρνεις ένα φάρμακο για μια ζωή από νεαρή ηλικία είναι πολύ δύσκολο για ψυχολογικούς , οικονομικούς και λόγους υγιειας ..
Kάθεσαι και παρεμβαίνεις λέγοντας ότι το νήμα χαλάει,όταν ήδη το έχουμε αφήσει πίσω μας δύο σελίδες και έχουν ειπωθεί άλλα,και επανέρχεσαι πάλι.
Για τη φιναστερίδη κράτα τις προσωπικές σου απόψεις για σένα και άσε τα ρίσκα και τα συμπεράσματα.

Θα ξαναπώ τα εξής:
Χωρίς φίνα είνα σαν να οδηγείς ένα αμάξι χωρίς ρόδες,θέλει τέλειο πλάνο,μετρήσεις ακριβείας και πολύ συντηρητική προσέγγιση.
Με φίνα τα δεδομένα αλλάζουνε αλλά υπολογίζεις και τα επακόλουθα που πιθανόν να προκύψουν αν τη σταματήσεις.
Οι γιατροί δεν τη συνιστούν γιατί εκεί παίζεται το όλο παιχνίδι τα έχουμε ξαναπεί ,μπορεί να σε κρατήσει 10ετία για να ξαναπάς για τη 2 μμ αλλιώς μέσα σε πολύ σύντομο χρονικό διάστημα μπορεί να ξαναμπείς χειρουργείο.
Αυτό θέλουνε και οι περισσότεροι γιατροί.
Τα δεδομένα είναι αυτά και πρέπει να τα γνωρίζει ο ασθενής τόσο απλά.
Its up to him only.
 

Georgie

Well-Known Member
Αναφέρει ο φίλος @Nikolas17 οτι η φιναστεριδη ενδείκνυται για τις νεαρές ηλικίες, υποθετω 25-35
Γιατι όμως απο τη στιγμή που η τριχοπτωση ουσιαστικά δε σταματάει ποτε να μην ειναι ωφέλιμη και για τις ηλικίες άνω των 50 ?
Επίσης φίλε @vlafo εχω την εντύπωση οτι η πλειοψηφία των κλινικών τη προτείνει.
 

vlafo

Well-Known Member
Αναφέρει ο φίλος @Nikolas17 οτι η φιναστεριδη ενδείκνυται για τις νεαρές ηλικίες, υποθετω 25-35
Γιατι όμως απο τη στιγμή που η τριχοπτωση ουσιαστικά δε σταματάει ποτε να μην ειναι ωφέλιμη και για τις ηλικίες άνω των 50 ?
Επίσης φίλε @vlafo εχω την εντύπωση οτι η πλειοψηφία των κλινικών τη προτείνει.
Η φιναστερίδη στην πλειοψηφία των περιπτώσεων Georgie,έχει πολύ επιδραστικότητα όπως ανέφερες και εσύ στις ηλικίες των 25-40 και φαίνεται θεαματική η διαφορά.
Μετά τα 40 για τους γνωστούς λόγους, η επίδραση της πέφτει στον ανθρώπινο οργανισμό και δεν έχει την ίδια επιρροή όπως αντίστοιχα αν την παίρνει κάποιος για πολλά χρόνια όπως εγώ.Καμία σχέση σε σύγκριση με την αρχή.
Άρα η λογική ότι την παίρνεις για πάντα δεν ισχύει το έχω ξανααναλύσει σε άλλο ποστ αυτό,απλά όλοι οι γιατροί σου λένε αυτό που κάνει τους ασθενείς να αισθάνονται ασφαλείς με το χάπι και που ιατρικώς είναι τεκμηριωμένο ότι επιδράει, αλλά στην ίδια τη ζωή απο παραδείγματα ατόμων που κάνουν χρόνια χρήση για πάνω από 10 χρόνια θα σου πούνε ακριβώς αυτό που σου αναφέρω.Πλέον καμία επίδραση.
Κάποιες την προτείνουν κάποιες όχι,οι Ελληνικές κλινικές στην πλειοψηφία του όχι οι ξένοι σχεδόν όλοι.
 

Georgie

Well-Known Member
Η φιναστερίδη στην πλειοψηφία των περιπτώσεων Georgie,έχει πολύ επιδραστικότητα όπως ανέφερες και εσύ στις ηλικίες των 25-40 και φαίνεται θεαματική η διαφορά.
Μετά τα 40 για τους γνωστούς λόγους, η επίδραση της πέφτει στον ανθρώπινο οργανισμό και δεν έχει την ίδια επιρροή όπως αντίστοιχα αν την παίρνει κάποιος για πολλά χρόνια όπως εγώ.Καμία σχέση σε σύγκριση με την αρχή.
Άρα η λογική ότι την παίρνεις για πάντα δεν ισχύει το έχω ξανααναλύσει σε άλλο ποστ αυτό,απλά όλοι οι γιατροί σου λένε αυτό που κάνει τους ασθενείς να αισθάνονται ασφαλείς με το χάπι και που ιατρικώς είναι τεκμηριωμένο ότι επιδράει, αλλά στην ίδια τη ζωή απο παραδείγματα ατόμων που κάνουν χρόνια χρήση για πάνω από 10 χρόνια θα σου πούνε ακριβώς αυτό που σου αναφέρω.Πλέον καμία επίδραση.
Κάποιες την προτείνουν κάποιες όχι,οι Ελληνικές κλινικές στην πλειοψηφία του όχι οι ξένοι σχεδόν όλοι.
Το καταλαβαίνω και εχει λογική .
Εάν κάποιος όπως εγω, στην ηλικια των 50, με αρκετό μαλλι στις πίσω ζωνες, αλλα δυνητικά μη ασφαλές, τη ξεκινήσει τωρα υπαρχει περίπτωση να κανει δουλειά ?
Και εάν οχι, γιατι ?
 

vlafo

Well-Known Member
Το καταλαβαίνω και εχει λογική .
Εάν κάποιος όπως εγω, στην ηλικια των 50, με αρκετό μαλλι στις πίσω ζωνες, αλλα δυνητικά μη ασφαλές, τη ξεκινήσει τωρα υπαρχει περίπτωση να κανει δουλειά ?
Και εάν οχι, γιατι ?
Κατά κύριο λόγο επιδράει στις πίσω ζώνες και κυρίως στο crown.Κοίτα να δεις τι γίνεται τώρα.
Πέρα από την ανάπτυξη τριχοφυίας η οποία κατά περίπτωση σε άλλους μπορεί να είναι αρκετή σε άλλους μικρή,δεν μπορεί όμως να επηρεάσει σε τόσο μεγάλο βαθμό και να κλείσει όλο το crown.
Παραδείγματα που βλέπουμε crown που έχουνε καλυφθεί σε μεγάλο βαθμό,είναι απόρροια της τεράστιας βελτίωσης της διαμέτρου της τρίχας στα φυσιολογικά της επίπεδα και αυτό δίνει τεράστια κάλυψη.Αυτό έχω πάθει και εγώ που σε σχέση με τα 40 είμαι ίδιος δεν έχω απώλειες αντε λίγες,αλλά η διάμετρος της τρίχας έχει λεπτύνει πολύ στο crown με αποτέλεσμα να πρέπει να το αλλάξω αυτό το ισοζύγιο και να βάλω νέα υγιή πολύτριχα που θα δίνουν κάλυψη.Αυτή είναι κατά κύριο λόγο η τεράστια βελτίωση που βλέπουνε όλοι και όχι ότι πήρες φίνα και έβγαλες μαλλιά.Που συμβαίνει μεν αλλά όχι στο βαθμό που παρουσιάζεται.

Στην ηλικία σου(νέος είσαι ακόμα) η επίδραση της θα είναι 50% τουλάχιστον κάτω σε σύγκριση με έναν 30άρη.
Επειδή είσαι παρθένος οργανισμός σίγουρα θα επιδράσει και θα δεις διαφορά αν χρειάζεται όμως.Δηλαδή να δεις ότι οι τρίχες σου αρχίζουν να αδυνατίζουν αλλιώς τι να την κάνεις?
 
Τελευταία επεξεργασία:

tol

Well-Known Member
τέλος πιστεύω ότι λίγοι θα πάρουν τέτοιο ρίσκο
Φιλε μου, αγνοεις οτι στο εξωτερικο υπαρχουν δεκαδες χιλιαδες χρηστες φιναστεριδης.
το ότι δεν την προτείνει κακό σε εκείνον κάνει γιατί με φίνα μάλλον θα έχει καλύτερο αποτέλεσμα στην μμ του.

Φιλε μου, καλο κανει στον γιατρο και οχι κακο, αφου, αποτρεποντας τους ασθενεις να χρησιμοποιησουν τη μοναδικη θεραπεια, τους μετατρεπει αυτοματα σε "πελατες" που σε συντομο χρονικο διαστημα θα ξαναεμφανιστουν στο ιατρειο του για νεες μεταμοσχευσεις.


να παίρνεις ένα φάρμακο για μια ζωή από νεαρή ηλικία είναι πολύ δύσκολο για ψυχολογικούς , οικονομικούς και λόγους υγιειας ..

Για ολα αυτα, φιλε μου, υπαρχει και ο αντιλογος...

Κρινοντας απο τις φωτογραφιες που εχεις ανεβασει και οντας σε μικρη ηλικια, ηθελα να σε ρωτησω..δεν εχεις ή δεν ειχες ποτέ ψυχολογικα προβληματα; Εσυ και καθε νεαρος που βλεπει να τον αποχαιρετα η πλουσια κομη της εφηβειας, δε διακατεχεται απο ανασφαλεια, συμπλεγματα κατωτεροτητας και απωλεια αυτοπεποιθησης; Τι κανετε λοιπον; Αποδεχεστε τη μοιρα σας και αρνειστε να κανετε κατι, για να την αντιστρεψετε;

Απο που κι ως που θεωρουνται λογοι υγειας η πτωση ερωτικης διαθεσης που παρατηρειται σε ενα ποσοστο περιπου 10% (οπως βλεπεις το ανεβαζω κατα πολυ σε σχεση με το επισημο 3%); Λογοι υγειας, φιλε μου, ειναι άλλα σοβαρα συμπτωματα που προκαλουνται απο αλλους παραγοντες για τους οποιους, δυστυχως, οι περισσοτεροι νεοι αδιαφορουν (ελλειψη αθλησης, κακη διατροφη, ποτο, κανπνισμα, ξενυχτια κ.α.).

Οσον αφορα στους οικονομικους λογους, το αφηνω ασχολιαστο (μηνιαιο κοστος χρησης φιναστεριδης 3 ευρω...ενας καφες!!!).



δεν νομίζω ότι βοηθανε πουθενά τον απλό αναγνώστη.

Τελος, φιλε μου, επειδη μας κατηγορησες για ανουσιες αντιπαραθεσεις...ειλικρινα απορω με εσας, τα νεα μελη του forum...για ποιο λογο κανατε εγγραφη στο forum; Δε σας νοιαζει, δηλαδη, να γραφονται ανα τακτα χρονικα διαστηματα (ωστε να τα εμπεδωνετε και να εμπλουτιζετε τις γνωσεις σας) χρησιμες συμβουλες/εμπειριες που αφορουν (εκτος απο τις μεταμοσχευσεις) στη θεραπεια της τριχοπτωσης;

Σε τελικη αναλυση, αν βαριεστε να διαβαζετε, αν θεωρειτε περιττες τις πληροφοριες που σας δινουμε, αδιαφορειστε για αυτες, προσπεραστε καθε σχολιο που σας αποπροσανατολιζει.

Φιλικες καλοπροαιρετες συμβουλες, νεαρε φιλε μου. Καλες γιορτες και ευτυχισμενο το νεο ετος!
 
Τελευταία επεξεργασία:

Nikolas17

New Member
Αρχικα θα ηθελα να επισημανω οτι ειμαι απλός αναγνώστης που βρηκα χρονο στην καραντινα και μπαινω στο σαιτ αυτον τον καιρο. θα προτιμουσα να υπαρχει λιγο πιο πολυ "οργάνωση ". Δηλαδη γραφει το νημα μμ τυρκαλας ? εε να βλεπω για αυτο και οχι κατι αλλο .Θα μπορουσατε απλα να δωσετε μια συμβουλη στο παιδι που εκανε τη μμ και οχι να φανατιζεστε τοσο πολυ για το φαρμακο λες και ειναι η ομαδα σας. Αλλωστε σας εκανε συσταση και ο Mod οποτε σιγουρα καπως ξεφυγατε.. Σιγουρα ειναι ενδιαφερον αυτα που λετε ,αλλα αμα το κανετε στο σωστο νημα θα ηταν καλυτερο πιστευω. Δεν ηταν κατηγορια διοτι δεν ειναι δικαστηριο το φορουμ , ειναι φιλικη συσταση για να γινει πιο ευαναγνωστο το φορουμ.
Δεν χρειαζετε να προσπαθητε να πεισετε καποιον να παρει ή να μην παρει το φαρμακο. Μπορειτε να γραφετε την δικη σας εμπειρια απλα θετική ή αρνητική.
τωρα για την δικη μου περιπτωση θα το εκτιμουσα αν εγραφες κατι εκει για να μην κανουμε συζητηση σε ξενα νηματα. Δεν θεωρω οτι χανωντας καποιος τα μαλλια του αποκταει ψυχολογικα ..Σιγουρα στεναχωριεται ,σιγουρα πεφτει η αυτοπεποιθηση του και δεν νιωθει τοσο ομορφος ..Βεβαια ο καθενας το αντιμετωπιζει διαφορετικα
Τελος διαβασα σε ενα νημα δεν θυμαμαι σε ποιο .. καποιος αναγκαστηκε να σταματησει το φαρμακο επειδη θα εμπαινε χειρουργειο και επρεπε να παιρνει αλλα φαρμακα , οποτε αυτο το μετεφρασα οτι το φαρμακο κανει και αλλα περα απο την πτωση ερωτικης διαθεσης . ισχυει ?
Ειναι καλυτερο να παιρνεις φαρμακο για 10 χρονια και να καθυστερεις το αναποφευκτο ? ή τα αφηνεις να πεσουν και κανεις μμ ?
 

koumparos

Well-Known Member
Καλή φυτρωση.Φωτο δεν μπορώ να δω.Εαν βλέπετε παράθυρο..συγνώμη αλλά απαράδεκτο και το πρώτο φάουλ...
 

vlafo

Well-Known Member
Το είδαμε και το είπαμε και μάλιστα του το ανέφερα γιατί με ενόχλησε.
Δεν υπάρχει τέτοια περίπτωση μου λέει ποτέ δεν το κάνω αυτό,αλλά όταν επέμεινα και με άκουγε δεν του θύμιζε κάτι.
Μετά δεν το προχώρησα αλλά εδώ είναι ξεκάθαρα λάθος.
Πώς του ξέφυγε δεν ξέρω.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Qeorqe

Member
Το είδαμε και το είπαμε και μάλιστα του το ανέφερα γιατί με ενόχλησε.
Δεν υπάρχει τέτοια περίπτωση μου λέει ποτέ δεν το κάνω αυτό,αλλά όταν επέμεινα και με άκουγε δεν του θύμιζε κάτι.
Μετά δεν το προχώρησα αλλά εδώ είναι ξεκάθαρα λάθος.
Πώς του ξέφυγε δεν ξέρω.
Σε τι ακριβώς αναφέρεστε, εγω ειμαι σχεδόν στο δίμηνο. Duckling phase
 

vlafo

Well-Known Member
Αναφερόμαστε στην εξαγωγή που πήρε μόνο από το φιλέτο πίσω την occipital.
Δεν είναι ορθή πρακτική αυτή και δεν το κάνει αυτό,αλλά σε σένα έτσι φαίνεται.
Βάλε φώτο να δούμε τη δότρια πως είναι.
 

Qeorqe

Member
Qeorqe
Φωτογραφίες θα βάλεις?
Με άσπρο φόντο..
Θες και άσπρο φόντο! Χαχα, δεν εχω άσπρους τοίχους, σορυ! φωτογραφίες θα βγάλω όταν βρω χρόνο. Είμαι στην φαση π ξεκινάνε να γεμίζουν μπροστά, πισω Είμαι μια χαρά. Όπως είπα όταν βρω χρόνο θα ανεβάσω φωτο, αν και για να είμαι ειλικρινής μετάνιωσα που έκανα νήμα εδω γτ μερικοί εδω μέσα είστε τραγικοί. Σορυ κιολας αλλά μέχρι και για τον γκουσγκουνη αναφερθήκατε μερικοί.
 

vlafo

Well-Known Member
Θες και άσπρο φόντο! Χαχα, δεν εχω άσπρους τοίχους, σορυ! φωτογραφίες θα βγάλω όταν βρω χρόνο. Είμαι στην φαση π ξεκινάνε να γεμίζουν μπροστά, πισω Είμαι μια χαρά. Όπως είπα όταν βρω χρόνο θα ανεβάσω φωτο, αν και για να είμαι ειλικρινής μετάνιωσα που έκανα νήμα εδω γτ μερικοί εδω μέσα είστε τραγικοί. Σορυ κιολας αλλά μέχρι και για τον γκουσγκουνη αναφερθήκατε μερικοί.
Όταν λέμε άσπρο φόντο,εννοούμε σε διάχυτο φως να βγούνε καθαρές.
Ούτε ήλιο,έξω στο μπαλκόνι σε μια καθαρή μέρα με την κάμερα του κινητού βγαίνουν μια χαρά.
Αναμένουμε.
 

Ronaldo

Well-Known Member
Θες και άσπρο φόντο! Χαχα, δεν εχω άσπρους τοίχους, σορυ! φωτογραφίες θα βγάλω όταν βρω χρόνο. Είμαι στην φαση π ξεκινάνε να γεμίζουν μπροστά, πισω Είμαι μια χαρά. Όπως είπα όταν βρω χρόνο θα ανεβάσω φωτο, αν και για να είμαι ειλικρινής μετάνιωσα που έκανα νήμα εδω γτ μερικοί εδω μέσα είστε τραγικοί. Σορυ κιολας αλλά μέχρι και για τον γκουσγκουνη αναφερθήκατε μερικοί.
Φίλε θα σου πρότεινα να μην ακούς τι λένε μερικοί εδώ μέσα και να συνεχίσεις κανονικά την παρουσίαση σου. Από τον 4ο μήνα που θα έχει ξεκινήσει η φύτρωση και μετά μπορείς να αρχίσεις να μας βάλεις κάποιες φώτο σου.
 
Φίλε μου μην ακούς κανένα και ανεβαζε από δω και πέρα που ξεκινάει η φυτρωση κάθε μήνα αν σου είναι εύκολο γιατί όλο τιρκαλας ακούμε και ακόμα ένα αποτέλεσμα ολοκληρωμένο δεν έχουμε δει
 

vlafo

Well-Known Member
Πως θα δεις ολοκληρωμένο όταν είναι όλοι στο αρχικό στάδιο της φύτρωσης?
Και ούτε καν.
 
Μπλουζα