2020 ISHRS Practice Census, δλδ τα πιο εγκυρα και επίσημα στατιστικά στον κλαδο της Μεταμοσχευση Τριχοθυλακιων

Κωνσταντίνος Αναστασάκης

Χειρουργός Αποκατάστασης Τριχωτού
Καθε 2 χρόνια, η ISHRS εκδιδει στατιστικα που έχουν προκύψει από ερωτηματολόγια στα μελή της.
Τα στατιστικα αφορούν τις ΜΕΤ, τα δημογραφικά στοιχεια ασθενών, τις χειρουργικές τεχνικές και άλλα δυναμικά στοιχεία ιατρικής πρακτικής.
Φαινονται καθαρα κάποιες τασεις και "κοινές πρακτικες".
Αξιζει πραγματικα να δειτε τα γραφηματα διότι αντιθετα με πολλούς ιατρούς σε φορουμ του εξωτερικού που δεν έχουν καμία σχεση με την ISHRS (είτε επειδη αδιαφορούν για την ακαδημαική καταξίωση είτε γιατι δεν έχουν γινει δεκτοι λόγω αμφιβολων πρακτικών), οι ιατροι που συμμετεχουν σε αυτα τα ερωτηματολόγια ειναι επιστημονικά καταξιωμενοι, αλλά μπορει να ειναι λιγοτερο στο ...ευρυ κοινο επειδή ακριβως δεν γραφουν στα φορουμ ή σε άλλα patient review sites που στοχευουν στους καταναλωτες.
Φυσικά, ΟΛΟΙ οι πασιγνωστοι χειορυργοι (παλιότεροι και νεοτεροι) παντοτε συμμετεχουν ενεργα σε αυτα τα ερωτηματολογια.
Αξιζει να δειτε ποσοστα διεισδυσης Finasteride, LLLT, PRP FUE vs. FUT vs combo, motor vs manual κτλ.

Ελπίζω να τα βρειτε ενδιαφεροντα.

https://ishrs.org/wp-content/uploads/2020/05/Report-2020-ISHRS-Practice-Census-05-22-20.pdf

Ζητησα στην ομαδα μου να μεταφρασει και το infographic για πιο ευκολη αναγνωση.
 

Συνημμένα

  • ISHRS PRACTICE CENSUS REPORT-GR 2020 .png
    ISHRS PRACTICE CENSUS REPORT-GR 2020 .png
    588.7 KB · Προβολές: 123

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

kharmacoma

Well-Known Member
Ποιοι Ελληνες γιατροί είναι μέλοι του ISHRS? Μπορούμε να το δούμε κάπου?
 
Τελευταία επεξεργασία:

Κωνσταντίνος Αναστασάκης

Χειρουργός Αποκατάστασης Τριχωτού
Ποιοι Ελληνες γιατροί είναι μέλοι του ISHRS? Μπορούμε να το δούμε κάπου?

 

makis25

Well-Known Member
παρα πολυ ωραιο θα κατσω να διαβασω σουπερ μπραβο . Ενα περασμα που το εκανα μου κανε εντυπωση το σημειο που γραφει ποσοστα για τους λογους που εκαναν ερωτηθεντες ασθενεις μεταμοσχευση το 19. και εχει τα ποσοστα πχ καριερα , κοινωνικοι λογοι κτλ . Και σκεφτομουν πως τα τελευταια 20 χρονια , απο οσους γιατρους επισκεφθηκα , ποτε κανενας δε με ρωτησε γιατι . Γιατι θες να κανεις μεταμοσχευση . Συνηθως ρωτανε τι , τι θες να κανεις πχ κροταφους κτλ και οχι γιατι. Και μια αλλη απαραδεκτη τακτικη που εχω συναντησει ειναι να σε κοιταει πωλητης , γιατι γιατρος δεν ηταν , και να σου λεει , φαινεσαι πολυ ασχημα ετσι με αυτο το μαλλι , θα εισαι ομορφος σιγουρα μετα απο δικη μας μεταμοσχευση . Το φορουμ εδω ασχολειται πολυ με τα τεχνικα . Καπου παρακατω δειχνει στο αρχειο αυτο και πως βαθμολογουν οι ασθενεις την ψυχικη επιπτωση που ειχε η μεταμοσχευση τους. Πολυ ενδιαφερον. Τελος παντων εκτος θεματος αλλα πολυ ενδιαφερον το αρχειο .
 

vlafo

Well-Known Member
Ένα άλλο ενδιαφέρον στοιχείο Μάκη από τα πολλά που παρατίθενται είναι η αύξηση κατά 157% των θεραπειών από το 2008 με πρώτη τη φιναστεριδη σε ποσοστό 64% και ακολουθούν οι υπόλοιπες.
Εντυπωσιακό αν μη τι άλλο.
Η αύξηση πάντως 16% των μμ από το 2016 και μετά δεν θα έλεγα ότι είναι σημαντική.
 

makis25

Well-Known Member
vlafo και ακομα 2 μου τραβηξαν τη προσοχη . Στο πινακακι που λεει ποσο συχνα συνταγογραφουνται φαρμακα / θεραπειες για το 2019
66,4 % φιναστεριδη , 56,8 μινοξ αφρος , 55,4 μινοξ υγρο , αμεσως κατω απο τη μινοξ υγρο ειναι prp με 43,5% , βιταμινες συμπληρωματα 31,5% , κετοκοναζολη 25% , μετα βιοτινη 27,6% και αναρωτιεμαι γιατι δεν την εχει μαζι με τις βιταμινες πιο πανω αλλα ξεχωριστα , μαλλον οι γιατροι την δινουν σε αρκετα μεγαλο ποσοστο ξεχωριστα ωστε να χει θεση μονη της . Επειτα ειναι το LLLT θεραπεια στο σπιτι , προφανως με καποιο καπελο , βουρτσα ,κρανος κτλ με 21% , 23% παλι lllt με επισκεψη στο ιατρειο. Οι 3 πιο συχνες θεραπειες που δωσαν σε ασθενεις οι γιατροι του ishrs παγκοσμιως για το 2019 δηλαδη ειναι φινα , μινοξ και prp .

Το δευτερο που μου τραβηξε τη προσοχη ειναι ο μεσος αριθμος μεταμοσχευσεων ανα γιατρο ανα ετος για το 2019 .Ειναι περιπου 170 . Δηλαδη 3-4 περιστατικα την εβδομαδα καθε εβδομαδα ολο το χρονο η αν βγαλεις και συνολο 4 εβδομαδες διακοπες τοτε μπορει και 5 περιστατικα την εβδομαδα .
 

vlafo

Well-Known Member
Επίσης από το 2016 και μετά το 62% των γιατρών από 52% χρησιμοποιούν punches μέχρι 0.9mm διάμετρο.
Αυτά να τα βλέπουνε οι δικοί μας.
Από ότι είδα στην κλινική του Αναστασακη χρησιμοποιεί από 0.7-0.9mm- έτσι εξηγείται και η άριστη εικόνα της δότριας από τα ήδη αναρτημένα περιστατικά.
 

makis25

Well-Known Member
οπου πας ρωτας τι εργαλεια χρησιμοποιουν , αν σου πουν πανω απο 0,9 ειναι στη μειοψηφια , αν σου πουν πανω απο 1mm σφαζουν καλυτερα φυγε. Που το διαβασες πως χρησιμοποιει 0,7-0,9; προχθες που ρωτησα το παιδι που κανε χειρουργειο αν ξερει το εργαλειο του γιατρου , πηρα απαντηση που δε καταλαβα καν , αν ηταν χιουμοριστικη , αν ηταν ειρωνικη , παντως απαντηση με νουμερο δεν ηταν .
 

vlafo

Well-Known Member
Μπες στην ιστοσελίδα του και τα λέει αναλυτικότατα οτι πληροφορία θέλεις.
 

Κωνσταντίνος Αναστασάκης

Χειρουργός Αποκατάστασης Τριχωτού
οπου πας ρωτας τι εργαλεια χρησιμοποιουν , αν σου πουν πανω απο 0,9 ειναι στη μειοψηφια , αν σου πουν πανω απο 1mm σφαζουν καλυτερα φυγε. Που το διαβασες πως χρησιμοποιει 0,7-0,9; προχθες που ρωτησα το παιδι που κανε χειρουργειο αν ξερει το εργαλειο του γιατρου , πηρα απαντηση που δε καταλαβα καν , αν ηταν χιουμοριστικη , αν ηταν ειρωνικη , παντως απαντηση με νουμερο δεν ηταν .

Η αλήθεια ειναι πως εχω ανεβασει το πολυσελιδο οδηγο ποιυ λαμβανουν ΟΛΟΙ οι επισκεπτες του ιατρειου μου.
ΕΙΔΙΚΑ οι παλιοι του forum ειναι οι ΠΛΕΟΝ καταλληλοι να τα καταλαβουν οσα λεει μεσα, περισσοτερο από τον μέσο επισκεπτη μου!
ΠΡΟΒΟΛΕΣ????????
Μεσος ορος 7....

Μετα μην παραπονιεστε αν δεν σας απανταω πια, οταν έχω προλάβει τις ερωτησεις και κανεις δεν εχει μπει στο κοπο να τις διαβασει ;)

Αντε, ριξτε μια ματια

 

makis25

Well-Known Member
Δεν εχουμε ολοι ματια παντου αλλα ευχαριστω .Μια απο τις 7 αρχικες προβολες θα ημουν εγω να ειστε βεβαιος αλλα προφανως μου ξεφυγε. Τις τελευταιες μερες καταλαβαινω απο τα γραπτα σας γιατρε πως συνηθως εχετε ενα χιουμοριστικο νουθετικο τονο. Τουλαχιστον εγω ετσι θα το εκλαβω.

Βλεπω στις σημειωσεις σας πως ειτε σε fue , ειτε σε fut χρησιμοποιειτε prp στη δοτρια . Ωραια .Πολυ ενδιαφερον . Ειδα πως επισης συναδελφοι σας στο report του ishrs δινουν prp στους ασθενεις τους με συχνοτητα διπλασια απο ο,τι το lllt . Επισης και shampoo κετοκοναζολης ( εχει συζητηθει στο φορουμ πολλες φορες στο παρελθον) βλεπω δινουν οι γιατροι πιο συχνα απο lllt , εξισου ενδιαφερον . Θα δουμε αν αλλαξουν αυτα τα trends στα επομενα χρονια . Αισθανομαι πως δειχνει και την ταση , την κατευθυνση αν θελετε της εμπιστοσυνης που εχουν οι γιατροι μελη του ishrs για τα αποτελεσματα των παραπανω θεραπειων . Να ειναι τα πιο δημοφιλη η φιναστεριδη και η μινοξιδιλη νομιζω ολοι το περιμενουν. Ευχαριστη εκπληξη πως στη τριτη θεση ειναι η prp

;)
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Κωνσταντίνος Αναστασάκης

Χειρουργός Αποκατάστασης Τριχωτού
Δεν εχουμε ολοι ματια παντου αλλα ευχαριστω .Μια απο τις 7 αρχικες προβολες θα ημουν εγω να ειστε βεβαιος αλλα προφανως μου ξεφυγε. Τις τελευταιες μερες καταλαβαινω απο τα γραπτα σας γιατρε πως συνηθως εχετε ενα χιουμοριστικο νουθετικο τονο. Τουλαχιστον εγω ετσι θα το εκλαβω.

Βλεπω στις σημειωσεις σας πως ειτε σε fue , ειτε σε fut χρησιμοποιειτε prp στη δοτρια . Ωραια .Πολυ ενδιαφερον . Ειδα πως επισης συναδελφοι σας στο report του ishrs δινουν prp στους ασθενεις τους με συχνοτητα διπλασια απο ο,τι το lllt . Επισης και shampoo κετοκοναζολης ( εχει συζητηθει στο φορουμ πολλες φορες στο παρελθον) βλεπω δινουν οι γιατροι πιο συχνα απο lllt , εξισου ενδιαφερον . Θα δουμε αν αλλαξουν αυτα τα trends στα επομενα χρονια . Αισθανομαι πως δειχνει και την ταση , την κατευθυνση αν θελετε της εμπιστοσυνης που εχουν οι γιατροι μελη του ishrs για τα αποτελεσματα των παραπανω θεραπειων . Να ειναι τα πιο δημοφιλη η φιναστεριδη και η μινοξιδιλη νομιζω ολοι το περιμενουν. Ευχαριστη εκπληξη πως στη τριτη θεση ειναι η prp

;)

Όταν ειχε βγει το φυλλάδιο, όντως , οπως εχω ξαναπει, εφαρμοσα πρωτοκολλα με prp για πάνω από 2 έτη.
ΔΕΝ ειδα καποια διαφορα και σκεφτηκα πως κάτι δεν κολλάει.
Συνομιλησα με κάποιους πολύ αξιόγους συναδελφους (Jerry Cooley, Paul Rose, Ron Shapiro) και κάποιος με παρεπεμψε σε μια παλαιότερη μελέτη που δεν είχε παρει πολλή δημοσιοτητα. (Απορώ γιατι...)
Η μελετη η οποία έδειξε πως και στην λήπτρια (και υποθετω και στη δοτρια με FUE), λόγω των πολλαπλών μικροτραυματισμων, οι υποδοχείς των 5 βασικών growth factors που βρισκει κανεις στο PRP ειναι ηδη κορεσμένοι και ειναι ανωφελο να κανεις επιπλέον PRP!
Μετά από αυτο το εύρημα, διέκοψα πλήρως την χρήση του KAI στην ΜΕΤ.

Stiefsohn K, Moser K, Moser C, Krugluger W. Platelet-Derived Cytokines in Hair Transplantation: Endogenous Release of Platelet Growth Factors in Scalp Incisions. Hair Transplant Forum Intl. 2014; 24(5):173

Εγω που μιλάω προσωπικά με δεκάδεσ πρωτοκλασσατα ονοματα του κλάδου σας επιβεβαιωνω πως αν οχι ολοι, οι περισσοτεροι,
το εφαρμοζουν διότι το ζητούν επίμονα οι ασθενείς (έπειτα από την εντυπωσιακή/υπερβολική προβολή στα ΜΜΕ) και το χρυσοπληρώνουν
>3000-5000Κ $ την ΦΟΡΑ!!!! (Μιλαμε γαι Αμερική)

Η δημοφιλια μιας ΜΗ-εγκεκριμένης αγωγής δεν σημαίνει πάντα (βασικά δεν σημαίνει ποτέ...) εγκυροτητα και αποτελεσματικότητα.
Ειδικά αν σκεφτειοτε ΠΟΙΟΙ στην Ελλάδα διαφημιζουν PRP ίσως να πονηρευτειτε....
 
Τελευταία επεξεργασία:

makis25

Well-Known Member
Αρα το φυλλαδιο χρειαζεται ανανεωση ωστε να μη νομισει υποψηφιος για μεταμοσχευση πως γινεται prp στη δοτρια .

Προσωπικα παντως το ποιος διαφημιζει στην Ελλαδα prp δεν αλλαζει το κριτηριο μου διοτι πολυ απλα χρησιμοποιω διαφορετικα κριτηρια απο το να νοιαστω για το ονομα καποιου η κλινικης. Με τους περισσοτερους απο οσους εχω ερθει σε επαφη σε Ελλαδα, υπηρχε δισταγμος , αρνηση , υπεκφυγη στο αναπαντησουν απλα ερωτηματα οπως , τι εξοπλισμο , μηχανηματα χρησιμοποιουν στο prp , ποσο καιρο το χρησιμοποιουν , σε ποσους και ποιους ασθενεις (πχ ταυτοχρονες θεραπειες ή μονοθεραπεια) , τι μεθοδολογια , πρωτοκολλο χρησιμοποιουν , αν υπαρχουν φωτογραφικα στοιχεια που δειχνουν καθαρα πριν και μετα . Αν δημοσιευουν τα στοιχεια αυτα στις ιστοσελιδες τους κτλ .

Σε αντιθεση με πραγματα που βλεπω στο εξωτερικο οπως για παραδειγμα ο Bernstein που ειναι επισης μελος του ishrs , ειναι επισης fellow οπως εσεις και εχει μια υπεροχη σελιδα https://www.bernsteinmedical.com/medical-treatment/platelet-rich-plasma-prp/ οπου περιγραφει το πρπ , τα μηχανηματα που χρησιμοποιει , τη μεθοδο και παρεχει φωτογραφικα πριν και μετα απο περιστατικα με βελτιωση οπου η βελτιωση οφειλεται στο πρπ . Μεγαλη διαφανεια! Μου ειναι δυσκολο να πιστεψω πως ενας τετοιος γιατρος και γιατροι σα κι αυτον , με φωτογραφικες αποδειξεις για την αποτελεσματικοτητα μιας θεραπειας ,την προσφερει επειδη την ζητουν επιμονα ασθενεις . Το ιδιο και ο Cooley με φωτογραφικη τεκμηριωση. https://haircenter.com/prp-gallery/ . Ολα πολυ ενδιαφεροντα. Αυτα δε τα παραθετω για σας που ειμαι βεβαιος τα ξερετε ήδη . Αλλα για οποιον τυχει και περασει απο αυτο το νημα .

Τωρα για τη μελετη , καποια στιγμη θα επανελθω για το πρπ σε ξεχωριστο νημα . Οπως εχω κανει και στο παρελθον και για το πρπ και για τη κετοκοναζολη και αλλες θεραπειες . Εξαλλου εχω να διαβασω και 134 που μου δωσατε εσεις .
 

Κωνσταντίνος Αναστασάκης

Χειρουργός Αποκατάστασης Τριχωτού
Αρα το φυλλαδιο χρειαζεται ανανεωση ωστε να μη νομισει υποψηφιος για μεταμοσχευση πως γινεται prp στη δοτρια .

Προσωπικα παντως το ποιος διαφημιζει στην Ελλαδα prp δεν αλλαζει το κριτηριο μου διοτι πολυ απλα χρησιμοποιω διαφορετικα κριτηρια απο το να νοιαστω για το ονομα καποιου η κλινικης. Με τους περισσοτερους απο οσους εχω ερθει σε επαφη σε Ελλαδα, υπηρχε δισταγμος , αρνηση , υπεκφυγη στο αναπαντησουν απλα ερωτηματα οπως , τι εξοπλισμο , μηχανηματα χρησιμοποιουν στο prp , ποσο καιρο το χρησιμοποιουν , σε ποσους και ποιους ασθενεις (πχ ταυτοχρονες θεραπειες ή μονοθεραπεια) , τι μεθοδολογια , πρωτοκολλο χρησιμοποιουν , αν υπαρχουν φωτογραφικα στοιχεια που δειχνουν καθαρα πριν και μετα . Αν δημοσιευουν τα στοιχεια αυτα στις ιστοσελιδες τους κτλ .

Σε αντιθεση με πραγματα που βλεπω στο εξωτερικο οπως για παραδειγμα ο Bernstein που ειναι επισης μελος του ishrs , ειναι επισης fellow οπως εσεις και εχει μια υπεροχη σελιδα https://www.bernsteinmedical.com/medical-treatment/platelet-rich-plasma-prp/ οπου περιγραφει το πρπ , τα μηχανηματα που χρησιμοποιει , τη μεθοδο και παρεχει φωτογραφικα πριν και μετα απο περιστατικα με βελτιωση οπου η βελτιωση οφειλεται στο πρπ . Μεγαλη διαφανεια! Μου ειναι δυσκολο να πιστεψω πως ενας τετοιος γιατρος και γιατροι σα κι αυτον , με φωτογραφικες αποδειξεις για την αποτελεσματικοτητα μιας θεραπειας ,την προσφερει επειδη την ζητουν επιμονα ασθενεις . Το ιδιο και ο Cooley με φωτογραφικη τεκμηριωση. https://haircenter.com/prp-gallery/ . Ολα πολυ ενδιαφεροντα. Αυτα δε τα παραθετω για σας που ειμαι βεβαιος τα ξερετε ήδη . Αλλα για οποιον τυχει και περασει απο αυτο το νημα .

Τωρα για τη μελετη , καποια στιγμη θα επανελθω για το πρπ σε ξεχωριστο νημα . Οπως εχω κανει και στο παρελθον και για το πρπ και για τη κετοκοναζολη και αλλες θεραπειες . Εξαλλου εχω να διαβασω και 134 που μου δωσατε εσεις .

Το σβηνουμε με μαρκαδορο. Απλα, ΔΕΝ το σβησαμε με μαρκαδορο στο αρχειο που ανεβασαμε για να αποφυγουμε "θεωριες συνομωσιας" κτλ.
Γραφετε οτι οι περισσοτεροι αρνηθηκα ή υπεκφυγαν να απαντησουν. Δηλαδη καποιοι απαντησαν τις ερωτησεις σας??????
Θα μου εκανε τρομερη εντυπωση εστω και ενας αν σας απαντησε!
Ειδα τα links που ανεβασατε.
Και ο Robert και ο Jerry είναι ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΟΙ επιστημονες.
Τα αποτελεσματα που δειχνουν ειναι απόλυτα εφικτά (ειδικα αν θεωρησουμε οτι ειανι τα καλυτερα τους με το PRP) και εγω δεν τα θεωρώ ικανα να με πεισουν να βαλω τους ασθενεις μου σε αυτη τη διαδικασία.
Αλλα εγω μπορει να μεροληπτω για πολλους λόγους, σωστα;
Θέλω να σας ρωτησω αν εχετε κάνει εσείς ο ίδιος PRP και έχετε δει αποτελεσματα έστω και στον εαυτο σας;

Εντωμεταξυ, ο Rob έχει και μια μεγάλη σελιδα για το LLLT και συγκεκριμένα γράφει κάτι που σιγουρα δεν το γραφει στο PRP:

Recent studies have shown that Low Level Light Laser Therapy (LLLT) appears about equal to the benefits of hair loss medications used over the short term in both men and women, although the long-term benefits are less clear. The use of LLLT should be of particular interest to women in whom medical treatment and surgical options may be limited.

Αντιθετα, στο PRP γραφει:
PRP for hair loss is a relatively new treatment with a limited number of scientific studies to show its efficacy. The long-term benefits of PRP treatments for hair loss are not yet known. All patients receiving PRP treatments at Bernstein Medical are followed closely to determine effectiveness and if other therapeutic modalities may be needed.

Με βρισκει απολυτα συμφωνω και με τις δυο δηλωσεις.
Και ειναι προφανες ποια ειναι πιο "βαριά".
 

makis25

Well-Known Member
Δεν εχω κανει prp , θα κανω στο πλανο μιας ενδεχομενης επεμβασης ως κομματι γενικοτερης θεραπειας μαζι με τα φαρμακα που χρησιμοποιω οταν ειμαι ικανοποιημενος απο απαντησεις που θα παρω απο κλινικη , η αναζητηση μου ειναι να βρω γιατρο /κλινικη οπου θα κανω και τη μεταμοσχευση μου μαζι με ενδεχομενη σειρα απο prp αλλα προς το παρον στην Ελλαδα δεν ειναι εφικτο. Σε αλλες χωρες της ευρωπης ενδεχομενως ειναι . Αυτο φυσικα δεν αποκλειει τη χρηση απο εμενα συσκευων LLLT μαζι με τα παραπανω, γιατι νοιωθω πως τα παρουσιαζετε με τετοιο τροπο ωστε να εννοειτε κατι τετοιο. Τις τελευταιες μερες οσες φορες συζητησαμε μαζι πρπ και λλλτ νομιζω ποτε δεν ανεφερα καποιο δηλημα ή ποτε δεν εννοησα το ενα ή το αλλο τοσο γενικα οσο και για την κλινικη σας . Καταλαβα και την πρωτη φορα δε χρειαζεται να επαναλαμβανεστε , ξερω πως δεν νοιωθετε ικανοποιημενος απο τη σημερινη μεχρι τωρα τελος παντων επιστημη για το πρπ , δε σας γεμιζει το ματι η αποτελεσματικοτητα του ετσι το αποφευγετε στην Κλινικη .


Σε αυτο το νημα απλα τονισα , βασιζομενος σε εκθεση που δημοσιευσατε εσεις , πως οπως φαινεται οι περισσοτεροι συναδελφοι σας στο ishrs δεν πραττουν οπως εσεις .


το trigger point μου ηταν πως σε δυο διαφορετικα κειμενα σας στο φορουμ επιασε το ματι μου ανυποπτα να αναφερετε το prp ως ψευτο prp . Αν εννοειτε ψευτο prp εξαιτιας κακης εφαρμογης απο Ελληνικες κλινικες και οχι λογω ελειματος επιστημονικης τεκμηριωσης τοτε επρεπε να το διευκρινησετε απο τη πρωτη στιγμη. Οπως φαινεται ειστε συμφωνος για την αποτελεσματικοτητα του απλα δεν ικανοποιει εσας το μεγεθος της αποτελεσματικοτητας. Προφανως ικανοποιει βεβαια περισσοτερους συναδελφους σας αρκετους για να σκοραρει πολυ ψηλα ( τριτη δημοφιλεστατη θεραπεια) για τους χ λογους στην εκθεση του ishrs.

Θα περιμενω με περιεργεια να διαβασω και την εκθεση του χρονου για το 2020 και το 2021 , θα ειναι εκει ξεκαθαρα τα trends . Προσωπικα πιστευω πως θα ανεβουν τα ποσοστα και απο το prp και απο το lllt .

Τωρα σχετικα με με τη μεροληψια Ενα προσωπικο ωστοσο αποτελεσμα ή οχι , οι λεγομενες προσωπικες μαρτυριες απο χρηστες σε αυτο ή σε αλλο φορουμ δεν εχουν βαρος μπροστα σε διπλες τυφλες μελετες , σε μεγαλα δειγματα κτλ . Παρα πολλες φορες μεροληπτουμε και αθελα μας , εδω ειδικα στην επιστημη πεφτουμε σε παγιδες να μεροληπτουμε ακομα και οταν προσπαθουμε ενδελεχως να το αποφυγουμε .

Δε νομιζω ωστοσο πως μεροληπτειτε . Μα αν με ρωτουσε καποιο πχ μελλος για σας μου λεγε μακη τι πιστευεις για τον Δρ Αναστασακη θα του λεγα πως δικη μου εκτιμηση ειναι πως με τα χρονια ενδεχεται να αλλαξει θεση και να παρεχει prp . Ισως βεβαια και οχι . Ποιος αραγε γνωριζει με βεβαιoτητα το μελλον; Ολα αυτα δεν εχουν σημασια γιατι εγω ειμαι ενας περαστικος υποψηφιος πελατης ενω εσεις οχι .

Τελος ,καποια απο τα προβληματα στην εφαρμογη του πρπ , υπαρχουν και στην εφαρμογη του LLLT . Για παραδειγμα πληθος συσκευων , κατασκευαστων , ποικιλια σε αριθμο laser , ποικιλια σε ισχυ των laser , διαφορες στο wavelength κτλ . Αν εχετε καποια references που μπορειτε να παραθεσετε που να δειχνουν πχ γιατι ειναι πιο αποτελεσματικη η ταδε συσκευη απο μια αλλη κτλ . Θα χαρω πολυ να τα διαβασω και να μαθω περισσοτερα πραγματα .
 

dim d

Well-Known Member
Σαν χρηστης της θεραπειας κι πολυ σκεπτικος κι με πολλες ωρες διαβασματος, εχω καταληξει οτι συμπληρωματικα με αλλες θεραπειες βοηθα. Δεν γινεται να κανεις δυο χρονια κατι και να βλεπεις πυκνωση κι οταν σταματας να χανεις εδαφος. Ισως οπως και αλλες θεραπειες για καποιους να μην εχει την ιδια αποτελεσματικοτητα και τα πρωτοκολλα να μην εχουν την ιδια αποδοχη οπως στις γνωστες θεραπειες (πχ καθημερινη χρηση μινοξιδιλης). Απο προσωπικη εμπειρια πιστευω οτι μπορει να συνδραμει σε μια αγωγη. Θεωρω επισης οτι αν κι ειναι μια απλη διαδικασια, υπερκοστολογειται και εδω.
 

Κωνσταντίνος Αναστασάκης

Χειρουργός Αποκατάστασης Τριχωτού
Δεν εχω κανει prp , θα κανω στο πλανο μιας ενδεχομενης επεμβασης ως κομματι γενικοτερης θεραπειας μαζι με τα φαρμακα που χρησιμοποιω οταν ειμαι ικανοποιημενος απο απαντησεις που θα παρω απο κλινικη , η αναζητηση μου ειναι να βρω γιατρο /κλινικη οπου θα κανω και τη μεταμοσχευση μου μαζι με ενδεχομενη σειρα απο prp αλλα προς το παρον στην Ελλαδα δεν ειναι εφικτο. Σε αλλες χωρες της ευρωπης ενδεχομενως ειναι . Αυτο φυσικα δεν αποκλειει τη χρηση απο εμενα συσκευων LLLT μαζι με τα παραπανω, γιατι νοιωθω πως τα παρουσιαζετε με τετοιο τροπο ωστε να εννοειτε κατι τετοιο. Τις τελευταιες μερες οσες φορες συζητησαμε μαζι πρπ και λλλτ νομιζω ποτε δεν ανεφερα καποιο δηλημα ή ποτε δεν εννοησα το ενα ή το αλλο τοσο γενικα οσο και για την κλινικη σας . Καταλαβα και την πρωτη φορα δε χρειαζεται να επαναλαμβανεστε , ξερω πως δεν νοιωθετε ικανοποιημενος απο τη σημερινη μεχρι τωρα τελος παντων επιστημη για το πρπ , δε σας γεμιζει το ματι η αποτελεσματικοτητα του ετσι το αποφευγετε στην Κλινικη .


Σε αυτο το νημα απλα τονισα , βασιζομενος σε εκθεση που δημοσιευσατε εσεις , πως οπως φαινεται οι περισσοτεροι συναδελφοι σας στο ishrs δεν πραττουν οπως εσεις .


το trigger point μου ηταν πως σε δυο διαφορετικα κειμενα σας στο φορουμ επιασε το ματι μου ανυποπτα να αναφερετε το prp ως ψευτο prp . Αν εννοειτε ψευτο prp εξαιτιας κακης εφαρμογης απο Ελληνικες κλινικες και οχι λογω ελειματος επιστημονικης τεκμηριωσης τοτε επρεπε να το διευκρινησετε απο τη πρωτη στιγμη. Οπως φαινεται ειστε συμφωνος για την αποτελεσματικοτητα του απλα δεν ικανοποιει εσας το μεγεθος της αποτελεσματικοτητας. Προφανως ικανοποιει βεβαια περισσοτερους συναδελφους σας αρκετους για να σκοραρει πολυ ψηλα ( τριτη δημοφιλεστατη θεραπεια) για τους χ λογους στην εκθεση του ishrs.

Θα περιμενω με περιεργεια να διαβασω και την εκθεση του χρονου για το 2020 και το 2021 , θα ειναι εκει ξεκαθαρα τα trends . Προσωπικα πιστευω πως θα ανεβουν τα ποσοστα και απο το prp και απο το lllt .

Τωρα σχετικα με με τη μεροληψια Ενα προσωπικο ωστοσο αποτελεσμα ή οχι , οι λεγομενες προσωπικες μαρτυριες απο χρηστες σε αυτο ή σε αλλο φορουμ δεν εχουν βαρος μπροστα σε διπλες τυφλες μελετες , σε μεγαλα δειγματα κτλ . Παρα πολλες φορες μεροληπτουμε και αθελα μας , εδω ειδικα στην επιστημη πεφτουμε σε παγιδες να μεροληπτουμε ακομα και οταν προσπαθουμε ενδελεχως να το αποφυγουμε .

Δε νομιζω ωστοσο πως μεροληπτειτε . Μα αν με ρωτουσε καποιο πχ μελλος για σας μου λεγε μακη τι πιστευεις για τον Δρ Αναστασακη θα του λεγα πως δικη μου εκτιμηση ειναι πως με τα χρονια ενδεχεται να αλλαξει θεση και να παρεχει prp . Ισως βεβαια και οχι . Ποιος αραγε γνωριζει με βεβαιoτητα το μελλον; Ολα αυτα δεν εχουν σημασια γιατι εγω ειμαι ενας περαστικος υποψηφιος πελατης ενω εσεις οχι .

Τελος ,καποια απο τα προβληματα στην εφαρμογη του πρπ , υπαρχουν και στην εφαρμογη του LLLT . Για παραδειγμα πληθος συσκευων , κατασκευαστων , ποικιλια σε αριθμο laser , ποικιλια σε ισχυ των laser , διαφορες στο wavelength κτλ . Αν εχετε καποια references που μπορειτε να παραθεσετε που να δειχνουν πχ γιατι ειναι πιο αποτελεσματικη η ταδε συσκευη απο μια αλλη κτλ . Θα χαρω πολυ να τα διαβασω και να μαθω περισσοτερα πραγματα .

Σε ολα αυτα εχω απαντησει με ακρίβεια στα 2 βιντεο που εχω δημοσια στο Youtube.

Υπάρχουν διαφορα confirmation bias στο συλλογισμο σας και θα τα θιξω για τελευταια φορα επειδη με αφορούν:
Αρχικα, πρεπει να δειτε το δειγμα των ιατρων που απαντησαν.
H ISHRS εχει >1300 μέλη, οποτε αν κάτι νγαιενι από την μελέτη ειναι ότι οι περισσότεροι στο ΜΗ τυχαιο δειγμα είχαν μια ή άλλη συμπεριφορα.
Πραγματι, αυτοι πραττουν διαφορετικά
Επίσης, σας εξηγησα το ΓΙΑΤΙ αυτοι που γνωριζω προσωπικα (δεν ξερω ποσοι ειναι στο δειγμα) και μιλάω μαζι τους καθε βδομαδα σε διαφορες επιτροπες κανουν PRP. Αν εσεις διβαζοντας μια μελετεη βγαλατε άλλο συμπερασμα, οτι δλδ το κανουν επειδη ειναι ικανοποιημένοι απο την αποιτελσματικοτητα, κανενα προβλημα. Προσωπικα γνωριζω σε πρωτο προσωπο τι πιστευουν και αν π.χ. θα το πληρωναν για να το κανουν στον εαυτο τους. (Εγω π.χ. LLLT κάνω καθε βραδυ. PRP δεν έκανα ποτε)

Ψευτο-prp ειναι αυτο που πουλιεται σε "κλινικες" και κάποια ιατρεια στην Ελλαδα. Ημουν σαφεστατος ΚΑΙ στα 2 βιντεο.

Αν βρεθει ενα σαφες και optimized πρωτοκολλο(α) και μειωθει το cost/benefit ratio (cost κυριως σε ποσο ΑΙΜΑ χρειάζεται ανα φορα + ποσο συχνα!), ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ πως θα αλλάξω γνωμη ΜΕΤΑ ΧΑΡΑΣ!

Όσον αφορα το LLLT υπάρχει predicate device, εξ΄ου και το FDA-clearence, εχει δοκιμαστει σε διπλες-τυφλες, τυχαιοποιημένες πολυκεντρικες μελετες και εχει δειξει από θετικα έως εφαμιλλα του MInoxidil αποτελεσματα και μάλιστα συνεργικα. Το έχω δει συχνα και εγω!
Οπότε, επειδη η πελατες μου, δεν ειναι στο Beverly Hills ή στην Fifth Avenue, και πρεπει να διαλεξω ΤΙ θα τους δωσω γιατι έχουν και οικονομικο κριτηριο/ποσα μαλλια θα βγαλει, επιλεγω αυτο που έχει την ισχυροτερη τεκμηριωση.

Το πρόβλημα όταν μιλάει κάποιος χωρις εμπρακτη γνωση - εφαρμογη ειναι πως του λειπουν παραμετροι που δεν γνωριζει πως δεν γνωριζει (unknown-unknowns) και κρινει σωστα μεν με τα δεδομενα που εχει αλλα αγνοει οτι ειναι ελλειπη.
Οι μελέτες και οι δημοσιεύσεις παρουσιάζουν μια πτυχη και υπάρχουν πολλαπλα bias, από author bias, pyblication bias και πολλά άλλα.
Μονο η ενασχοληση με το αντικείμενο μετά τη μελέτη μπορει να σου δειξει τι ισχυει τελικα και πότε.
Για αυτο και σπουδαζουμε 6 χρονια ιατρική, ξερουμε τα πάντα αλλα δεν μπορουμε να κανουμε τιποτα και με τα χρόνια ξεχναμε παρα πολλά αλλα πλεον μαθαινουμε να κανουμε πολλά εμπρακτα χρησιμα και σωτηρια.
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Τον Dr. Cooley είχα την ευκαιρία να τον γνωρίσω και να συζητήσω μαζί του στo 2o FUE Workshop στην Αθήνα όπου έκανε μια παρουσίαση με θέμα "θεραπεία τριχόπτωσης με αυτόλογους αυξητικούς παράγοντες" στο section Non-Surgical Treatments (J.Cooley), δηλαδή ένα summary για το PRP παρουσιάζοντας και αναλύοντας αρκετές από τις μελέτες που έχουν ανεφερθεί στο παραπάνω ποστ. Η παρουσίαση του αλλά και η μετέπειτα συζήτηση στο πάνελ, όσο και ένας μακρύς διάλογος που είχα μαζί του μιλώντας και για τα Carolinas (είναι ο τόπος του και εκεί που έχω κάνει το μεταπτυχιακό μου) μου άφησε την εντύπωση ότι "ναι έχει αποτέλεσμα αλλά υπο προυποθέσεις, με συνεχή προσπάθεια και όχι πάντα το ίδιο σε όλους".

Αν το αναλύσω με όρους διαχείρισης προσπάθειας & προσωπικού χρόνου vs αποτελέσματος παίρνει χαμηλό βαθμό. Απαιτεί συνεχείς επισκέψεις σε κλινικές, αρκετό αίμα, και γενικά μια εξάρτηση που μου θυμίζει "αιμοκάθαρση" (εννοείται ότι δεν έχει καμμία σχέση αλλά για πολλούς αυτή η διαδικασία και το περιβάλλον δεν είναι κάτι το ευχάριστο). Από την άλλη το LLLT σκοράρει υψηλά σε αυτό τον δείκτη και για μένα αν έπρεπε να κάνω κάτι, θα ήταν σίγουρα η πρώτη επιλογή. Ακόμα και αν ήταν ένα κλικ πιο κάτω σε αποτελεσματικότητα.
 
Τελευταία επεξεργασία:

vag25

Well-Known Member
Τον Dr. Cooley είχα την ευκαιρία να τον γνωρίσω και να συζητήσω μαζί του στo 2o FUE Workshop στην Αθήνα όπου έκανε μια παρουσίαση με θέμα "θεραπεία τριχόπτωσης με αυτόλογους αυξητικούς παράγοντες" στο section Non-Surgical Treatments (J.Cooley), δηλαδή ένα summary για το PRP παρουσιάζοντας και αναλύοντας αρκετές από τις μελέτες που έχουν ανεφερθεί στο παραπάνω ποστ. Η παρουσίαση του αλλά και η μετέπειτα συζήτηση στο πάνελ, όσο και ένας μακρύς διάλογος που είχα μαζί του μιλώντας και για τα Carolinas (είναι ο τόπος του και εκεί που έχω κάνει το μεταπτυχιακό μου) μου άφησε την εντύπωση ότι "ναι έχει αποτέλεσμα αλλά υπο προυποθέσεις, με συνεχή προσπάθεια και όχι πάντα το ίδιο σε όλους".

Αν το αναλύσω με όρους διαχείρισης προσπάθειας & προσωπικού χρόνου vs αποτελέσματος παίρνει χαμηλό βαθμό. Απαιτεί συνεχείς επισκέψεις σε κλινικές, αρκετό αίμα, και γενικά μια εξάρτηση που μου θυμίζει "αιμοκάθαρση" (εννοείται ότι δεν έχει καμμία σχέση αλλά για πολλούς αυτή η διαδικασία και το περιβάλλον δεν είναι κάτι το ευχάριστο). Από την άλλη το LLLT σκοράρει υψηλά σε αυτό τον δείκτη και για μένα αν έπρεπε να κάνω κάτι, θα ήταν σίγουρα η πρώτη επιλογή. Ακόμα και αν ήταν ένα κλικ πιο κάτω σε αποτελεσματικότητα.

Θα μπορουσαμε να εχουμε ενα νημα για LLLT οπου και ο Γιατρος Αναστασακης θα μπορει να ποσταρει αποτελεσματα(αν ο ιδιος επιθυμει);
Φαινεται ενδιαφερον χωρις παρενεργειες και με εφαπαξ κοστος απο οτι καταλαβαινω.

Ειναι αυτος που το δινει σε πελατες οποτε θα μπορουσε να εχει και ενα πριν/μετα. Αλλα και να μαζεψουμε ερευνητικο υλικο κτλ

Θα μπορουσες να μεταφερεις και καποια ποστς απο εδω.
 
Τελευταία επεξεργασία:

gio7

Member
Έχει ιδιαίτερο ενδιαφέρον το γεγονός, ότι εκτός από τους κκ Αναστασάκη και Βεκρή,από τα υπόλοιπα μέλη του ISHRS στην Ελλάδα, δεν έχουμε δει καμία παρουσίαση μμ στο Forum
 
Μπλουζα