2 μεταμόσχευση απορίες

gkms

Member
Καλησπέρα. Έχει περάσει ήδη ένας μήνας.
Ο γιατρός μπήκε και ανάμεσα στα μεταμοσχευμένα και προυπάρχοντα μαλλιά που δεν είχαν κουρευτεί για πύκνωση.
Προς το παρόν δεν έχω παρατηρήσει απώλεια μαλλιών πέρα από 5-6 ανά ημέρα τρίχες στο λούσιμο συνήθως. Αυτό σημαίνει
ότι μάλλον γλύτωσα το shock loss ή αυτό αν συμβεί μπορεί να παρατηρηθεί αργότερα.?
Ένα μεγάλο ποσοστό των νέων μεταμοσχευμένων μαλλιών δεν έχει πέσει. Αυτό σημαίνει ότι τα αντίστοιχα τριχοθυλάκια
έχουν επιβιώσει πλέον?
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

JimKan1

Well-Known Member
1. παιρνεις φινα;
2.που εκανες μμ;
3.ποσα τριχοθυλακια εβαλες και σε ποιες περιοχες;

Το sheding κραταει μεχρι και 3 μηνες αλλα τα περισσοτερα θα τα δεις να πεφτουν απο τον πρωτο μεχρι τον δευτερο μηνα, ενα ποσοστο 10-20% απο τα μεταμοσχευμενα μπορει να μην πεσει. Τα μαλλια απο προηγουμενη μμ δεν παθαινουν σοκ λος εκτος και αν βαλει τα καινουργια στο δοξα πατρι ,τα μαμα ειναι που ειναι επιφοβα ειδικα αν δεν παιρνεις φινα.
 

gkms

Member
Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.
1. Φίνα δεν παίρνω. Ο γιατρός δεν ανέφερε κάτι ίσως λόγω ηλικίας. Έχω περάσει τα 60.Μόνο μινο
2.Αναστασάκης
3.500 στην πρώτη Α-Β ζώνη ,3000 δεύτερη πύκνωση έως και πίσω
 

ManCyprus87

Well-Known Member
Ευχαριστώ πολύ. Δεν αποκλείω να είμαι ίσως ο μεγαλύτερος που έχει κάνει μεταμόσχευση ο γιατρός. Θα τον ρωτήσω
Και καλά κάνεις και το παλεύεις φίλε.
Μπράβο για την προσπάθεια σου, και καλή επιτυχία και στη συνέχεια.
 

witcher

Well-Known Member
Είχα ξεκινήσει μια προσπάθεια εδώ
Καλη επιτυχία να έχεις αρχικά.

Ναι απλά έλεγα να ανεβάσεις εδώ κάποιες νέες φωτογραφιες με την εξέλιξη σου ή να φτιάξεις ένα νέο νήμα και να ανεβάζεις την πορεία σου ανά μήνα. Όπως καταλαβαίνεις είναι πολύ σημαντικό για το φόρουμ να βλέπουμε παρουσιάσεις σε πραγματικό χρόνο ανά μήνα με την εξέλιξη της πορείας κάποιου. Αυτές οι παρουσίασεις έχουν την μεγαλύτερη βαρύτητα και ουσία όταν δεν ξέρεις το αποτέλεσμα για να κρίνεις και τα ποσοστά φυτρωσης μιας κλινικής, σε αντιθεση με τις τελειωμένες παρουσιάσεις που ήδη έχει κριθεί το αποτέλεσμα και κατά συνέπεια δεν βγάζεις συμπέρασμα για ποσοστά επιτυχίας.
 

gkms

Member
Και καλά κάνεις και το παλεύεις φίλε.
Μπράβο για την προσπάθεια σου, και καλή επιτυχία και στη συνέχεια.
Σ΄ευχαριστώ.Να περάσει και ο δεύτερος μήνας που είναι ο χειρότερος,γιατί μια αγωνία υπάρχει...
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

gkms

Member
Καλησπέρα 2 μήνες έχουν περάσει πλέον. Σήμερα έβγαλα το παραπάνω που φαίνεται στην φωτογραφία.Είναι νεκρό τριχοθυλάκιο?
Επίσης ψάχνοντας την δότρια περιοχή μου φαίνεται ότι φυτρώνουν νέες τρίχες είναι δυνατόν?
 

ApofasismenosPsyxakias

Καραφλοφυτευθείς Νεο-Κουκλεντές
Φίλε δεν είναι νεκρό τριχοθυλάκιο (δεν είναι η ρίζα, το μόσχευμα δηλαδή) αλλά το στέλεχος της τρίχας που έπεσε προκειμένου να ξεκινήσει η αναγενής φάση, να βγει μαλλί καινούριο και υγιές δηλαδής.

Κάθε οργανισμός αντιδρά διαφορετικά στη ΜΜ. Στο 5% τα μεταμοσχευμένα μαλλιά δεν πέφτουν ποτέ και μεγαλώνουν κανονικά σαν δικά τους. Το συνηθέστερο είναι να πέσουν όλα τα ΜΜ μέσα σε 2-3 μήνες και να παίξει και ένα προσωρινό shock loss, με αποτέλεσμα το πρώτο τρίμηνο να 'ναι το διάστημα του ασχημόπαππου που χρειαζόμαστε τη μπαντάνα μας. Από τέταρτο μήνα συνήθως ξεκινά η φύτρωση και ως τον όγδοο θα ξέρεις τί αποτέλεσμα περίπου έχεις να λάβεις, με την πλήρη ωρίμανση να σκάει στο χρόνο.

Συμφωνώ με τους συναγωνιστές, πόσταρε αν θέλεις πριν και μετά φωτογραφίες. Είσαι ιδανικός υποψήφιος λόγω ηλικίας.
 

gkms

Member
Φίλε δεν είναι νεκρό τριχοθυλάκιο (δεν είναι η ρίζα, το μόσχευμα δηλαδή) αλλά το στέλεχος της τρίχας που έπεσε προκειμένου να ξεκινήσει η αναγενής φάση, να βγει μαλλί καινούριο και υγιές δηλαδής.

Κάθε οργανισμός αντιδρά διαφορετικά στη ΜΜ. Στο 5% τα μεταμοσχευμένα μαλλιά δεν πέφτουν ποτέ και μεγαλώνουν κανονικά σαν δικά τους. Το συνηθέστερο είναι να πέσουν όλα τα ΜΜ μέσα σε 2-3 μήνες και να παίξει και ένα προσωρινό shock loss, με αποτέλεσμα το πρώτο τρίμηνο να 'ναι το διάστημα του ασχημόπαππου που χρειαζόμαστε τη μπαντάνα μας. Από τέταρτο μήνα συνήθως ξεκινά η φύτρωση και ως τον όγδοο θα ξέρεις τί αποτέλεσμα περίπου έχεις να λάβεις, με την πλήρη ωρίμανση να σκάει στο χρόνο.

Συμφωνώ με τους συναγωνιστές, πόσταρε αν θέλεις πριν και μετά φωτογραφίες. Είσαι ιδανικός υποψήφιος λόγω ηλικίας.
Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Αρκετά τριχοθυλάκια εμφυτεύθηκαν ανάμεσα σε μεταμοσχευμένα μαλλιά από την πρώτη μεταμόσχευση που δεν κουρεύτηκαν οπότε προς το παρόν δεν βγαίνει κάποιο συμπέρασμα.
 

faniskar

Member
Καλησπέρα. Εύχομαι ότι καλύτερο. Αν κατάλαβα καλά έβαλε grafts ανάμεσα στα μακριά μεταμοσχευμένα μαλλιά σου; και σου έβαλαν 3000 grafts; συγνώμη αλλά πόσο διήρκησε η επέμβαση; Λογικά πολύ περισσότερο.

Θα μπορούσες να ανεβάσεις καμία φωτογραφία; Με ενδιαφέρει γιατί και εγώ θέλω να κάνω 2η μμ αλλά λόγω δουλειάς είναι δύσκολο να ξυρίσω τη λήπτρια..
 

gkms

Member
Καλησπέρα. Εύχομαι ότι καλύτερο. Αν κατάλαβα καλά έβαλε grafts ανάμεσα στα μακριά μεταμοσχευμένα μαλλιά σου; και σου έβαλαν 3000 grafts; συγνώμη αλλά πόσο διήρκησε η επέμβαση; Λογικά πολύ περισσότερο.

Θα μπορούσες να ανεβάσεις καμία φωτογραφία; Με ενδιαφέρει γιατί και εγώ θέλω να κάνω 2η μμ αλλά λόγω δουλειάς είναι δύσκολο να ξυρίσω τη λήπτρια..
Καλησπέρα. Ο γιατρός μπήκε με άνεση ανάμεσα στα ακούρευτα μεταμοσχευμένα μαλλιά τα οποία ήταν και πολύ μακριά.Πλαινά και πίσω τη δότρια την κούρεψε.Η επέμβαση ήταν διήμερη. Τώρα εσύ αν θέλεις πιθανολογώ ότι μπορείς να ζητήσεις και FUT. Μην το φοβάσαι. Έτσι με 4-5cm μαλλί στη δότρια δεν θα φαίνεται τίποτα. Ότι θέλεις στην διάθεση σου. Για να καταλάβεις καλύτερα δες εδώ
 
Μπλουζα