σμηγματορροϊκή δερματίτιδα?

Γεια σας παιδια!
χρειάζομαι την βοήθεια σας!
Ξεκίνησα την μινοξ 5% στις 14/11/12
μέχρι πριν 2 εβδομάδες όλα καλά μέχρι που άρχισαν οι κοκκινίλες, φαγούρες και σμηγματορροϊκή δερματίτιδα στις περιοχές που βάζω (κρόταφοι).
αγόρασα αλόε pure και βάζω και τώρα είμαι καλύτερα! και περιμένω να έρθει και ο αφρός 5% .

το πρόβλημα είναι ότι παρατήρησα ότι έχασα πολλή μαλλί σε εκείνη την περιοχή, είναι δυνατόν να είναι shedding η φταιει η σμ? και τι κάνω?
επίσης λούζομαι με fungoral!
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

panoslydios

New Member
ειναι προφανες οτι υπαρχει μια σχεση μεταξυ υπερλειτουργιας των σμηγματογονων
αδενων και τριχοπτωσης...το εχουν αναφερει τοσοι πολυ ...γι αυτο το fungoral
βοηθαει μερικους . το θεμα ειναι οτι αν η ιδια η χορηγηση μινοξιδιλης που προκαλει regrowth ,δημιουργει
ως συμπτωμα σμηγματορροικη δερματιτιδα , τοτεποιο το νοημα της σε αυτους π εχουν τετοια sides..
 
panoslydios είπε:
ειναι προφανες οτι υπαρχει μια σχεση μεταξυ υπερλειτουργιας των σμηγματογονων
αδενων και τριχοπτωσης...το εχουν αναφερει τοσοι πολυ ...γι αυτο το fungoral
βοηθαει μερικους . το θεμα ειναι οτι αν η ιδια η χορηγηση μινοξιδιλης που προκαλει regrowth ,δημιουργει
ως συμπτωμα σμηγματορροικη δερματιτιδα , τοτεποιο το νοημα της σε αυτους π εχουν τετοια sides..

εμενα παντως το fungoral με βοηθησε πολυ!
 

gianniskritikos

New Member
κιομως ευθηνεται το σμηγμα εχει DHT οπωτε οταν καθεται πανο στο θηλακα τον καταστρεφει και επιπλεον δεν αναπναουν οι θηλακες εχουν φραξει απο το σμηγμα αποψη μου ειναι οτι προκαλει τριχοπτωση.....
 
giannaras13 είπε:
Gousgounis είπε:
Ιατρικά πάντα απ όσο γνωρίζω η σ.δ δεν ευθύνεται για τριχοπτωση η αραιωση.

εχει και παραεχει.. το σμηγμα εχει dht... η υπερλειτουργια των αδενων ειναι στην αλυσιδα της αλωπεκιας..

paidia signomi gia ta grekglish ( tha ta diorthoso otan paw spiti gt eimai apo kinito)

osa exasa logo tis SD tha ksanavgoun??
 
mastermind είπε:
giannaras13 είπε:
Gousgounis είπε:
Ιατρικά πάντα απ όσο γνωρίζω η σ.δ δεν ευθύνεται για τριχοπτωση η αραιωση.

εχει και παραεχει.. το σμηγμα εχει dht... η υπερλειτουργια των αδενων ειναι στην αλυσιδα της αλωπεκιας..

paidia signomi gia ta grekglish ( tha ta diorthoso otan paw spiti gt eimai apo kinito)

osa exasa logo tis SD tha ksanavgoun??

λοιπον.... η αλωπεκια δεν ειναι 1 παραγοντας,αλλα συνολο παραγοντων που την προκαλουν.. δεν χανοντε μονο απο σμηγμα..
 

Gousgounis

New Member
giannaras13 είπε:
Gousgounis είπε:
Ιατρικά πάντα απ όσο γνωρίζω η σ.δ δεν ευθύνεται για τριχοπτωση η αραιωση.

εχει και παραεχει.. το σμηγμα εχει dht... η υπερλειτουργια των αδενων ειναι στην αλυσιδα της αλωπεκιας..

Μπορείς να μου δώσεις μια πηγή που το λέει αυτό ; Με ενδιαφέρει ευχαριστω
 

weznem

Well-Known Member
gianniskritikos είπε:
κιομως ευθηνεται το σμηγμα εχει DHT οπωτε οταν καθεται πανο στο θηλακα τον καταστρεφει και επιπλεον δεν αναπναουν οι θηλακες εχουν φραξει απο το σμηγμα αποψη μου ειναι οτι προκαλει τριχοπτωση.....
λαθος τοθ θεμα αν γονιδιακα οι θυλακες σου ειναι γεννετικα ευαισθητοι στην dht αν ναι εχεις α/α και θα πεσουν αν δεν ειναι ευαισθητοι δεν θα πεσουν ποτε..σε ολους τους ανθρωπους οι θυλακες των μαλλιων εχουν την dht απλα δεν ειναι ολοι ευαισθητοι με αυτην τη λογικη θα επρεπε να χανεις και τα πισω μαλλια..απλα δεν τα χανεις διοτι δεν ειναι φτιαγμενα γονιδιακα να ειναι ευαισθητα στην dht
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

gianniskritikos

New Member
δεν ξερω ακουγετε σωστο αυτο που λες Wenz εγω δεν ειχα σμηγμα αλλου παραμονο πανο στο κεφαλι και μπροστα..... εχω δει εικονες απο ανθρωπους με ΣΔ που εχουν και στα πλαγια και ειναι με αραιομενο μαλλι αυτο που λες πιστευω τωρα που το λες ισχυει διοτι αιμα περναει απο μαντου αρα περναει και ΔΗΤ και στα πλαγια ομως ((δικη μου αποψη) Μηπως επιδει δεν αναπναιουν με την ενοια οτι η ΣΔ ειναι σαν μια ζημη ψομιου οταν ειναι σε μεγαλο επιπεδο που σκεπαζει τους θιλακες μηπως λιπον δεν αναπνεουν και πευτουν απο αυτο σε ανθρωπους που δεν εχουν ΑΑ?))επειτα το σμηγμα ειναι και φλεγμονοδεις δεν ειναι μονο η ΔΗΤ που εχει... αυτη ειναι η γνομη μου μπορει παλι να ειμαι λαθος..


αυτα που λενε για τα κρανει και καλα δεν αναπνεει το μαλλι οντως ειναι μαλακιες...αλλο ομως να εχεις ενα κρανος που απεχει τουλαχριστον και 1/20 CM απο το κρανιο και αλλο να εχεις σμηγμα πανο στο κρανιο καθως οι τριχα αντι για αερα περνει αυτο πιθανον ετσι να ατρωφει.... δεν ξερω εγω ισως που αραιωνω να εχω ΑΑ με διαχυτη μαζι οπως ειπαμε αλλα το μαλλι μου δεν εχει αραιοση παραμονο μπροστα στο σημειο που ειχα σμηγμα τυχαια λιπον η διαχυτη αλοπεκια με χτυπισε εκει που ειχα σμηγμα η επισεις επιδει ειμαι 20 χρονον μπορει να εχω ΑΑ οντως και απλα με το σμηγμα λογο ΔΗΤ μου εδειξε οτι οντως καποτε στα 22 ασπουμε μπορει να αρχισει κανονικα υποχοριση κροταφον και ολα τα σχετικα...το οτι δυλαδει οι τα τριχωθηλακια μου στο πανω μερος ειναι ευεσθητα στην ΔΗΤ και το καταλαβα με αυτον τον τροπο αν το σμηγμα λιπον δεν ριχνει το μαλλι για κανεναν αλλο λογο απο τη ΔΗΤ που εχει και οχι για τους λογους που προ ανεφερα τοτε ναι σιγουρα εγω εχω ΑΑ και οντως οποιος χανει μαλια απο ΣΔ εχει ΑΑ ειναι περιεργα τα πραγματα με τη ΣΔ εγω ασπουμε και πιστευω οτι εχω ΑΑ ιστερα απο οτι ειπαμε αλλα μεσα μου κραταω και ελπιδες οτι δεν εχω....το μελλον θα διξει


α και το κρανος δεν το φορας ολη την ορα ακομα και στον υπνο σου το ιδιο και το καπελο που ειναι πανι.. το κεφαλι ακομα και με το κρανος εχει ωρες που ιρεμι δεν εχω παει ακομα στρατο δεν ξερω ποσες ωρες το φορανε αλλα δεν νομιζω συνεχια...
 

weznem

Well-Known Member
η τριχα δεν αναπνεει εξωτερικα.παιρνει οξυγονο μεσω του αιματος στον θύλακα..τωρα αν πέφτει το μαλλί απο το σμήγμα δεν το ξέρω ειλικρίνα..
αλλα βάση λογικής δεν μπορεί να πέφτει,διότι το σμήγμα εμπεριέχει και dht επομενώς
αν δεν είναι ευαίσθητοι οι θύλακες δεν θα πέσουν..αλλα ακόμα και αν έπεφταν λογω σ/γ τοτε το φουνγκοράλ
θα ηταν η λύση της τριχόπτωσης στο συγκεκριμένο πρόβλημα αφου θα σταμάταγε την υπερτροφια των σμηγματογόνων αδένων..
τα μαλλιά δεν πεφτουν απο το κράνος η τα καπέλα,
μονό η συνεχομένη τριβή θα μπορούσε να είναι ένας εξωτερικός παράγων πτώσης της τρίχας...
 
gianniskritikos είπε:
δεν ξερω ακουγετε σωστο αυτο που λες Wenz εγω δεν ειχα σμηγμα αλλου παραμονο πανο στο κεφαλι και μπροστα..... εχω δει εικονες απο ανθρωπους με ΣΔ που εχουν και στα πλαγια και ειναι με αραιομενο μαλλι αυτο που λες πιστευω τωρα που το λες ισχυει διοτι αιμα περναει απο μαντου αρα περναει και ΔΗΤ και στα πλαγια ομως ((δικη μου αποψη) Μηπως επιδει δεν αναπναιουν με την ενοια οτι η ΣΔ ειναι σαν μια ζημη ψομιου οταν ειναι σε μεγαλο επιπεδο που σκεπαζει τους θιλακες μηπως λιπον δεν αναπνεουν και πευτουν απο αυτο σε ανθρωπους που δεν εχουν ΑΑ?))επειτα το σμηγμα ειναι και φλεγμονοδεις δεν ειναι μονο η ΔΗΤ που εχει... αυτη ειναι η γνομη μου μπορει παλι να ειμαι λαθος..


αυτα που λενε για τα κρανει και καλα δεν αναπνεει το μαλλι οντως ειναι μαλακιες...αλλο ομως να εχεις ενα κρανος που απεχει τουλαχριστον και 1/20 CM απο το κρανιο και αλλο να εχεις σμηγμα πανο στο κρανιο καθως οι τριχα αντι για αερα περνει αυτο πιθανον ετσι να ατρωφει.... δεν ξερω εγω ισως που αραιωνω να εχω ΑΑ με διαχυτη μαζι οπως ειπαμε αλλα το μαλλι μου δεν εχει αραιοση παραμονο μπροστα στο σημειο που ειχα σμηγμα τυχαια λιπον η διαχυτη αλοπεκια με χτυπισε εκει που ειχα σμηγμα η επισεις επιδει ειμαι 20 χρονον μπορει να εχω ΑΑ οντως και απλα με το σμηγμα λογο ΔΗΤ μου εδειξε οτι οντως καποτε στα 22 ασπουμε μπορει να αρχισει κανονικα υποχοριση κροταφον και ολα τα σχετικα...το οτι δυλαδει οι τα τριχωθηλακια μου στο πανω μερος ειναι ευεσθητα στην ΔΗΤ και το καταλαβα με αυτον τον τροπο αν το σμηγμα λιπον δεν ριχνει το μαλλι για κανεναν αλλο λογο απο τη ΔΗΤ που εχει και οχι για τους λογους που προ ανεφερα τοτε ναι σιγουρα εγω εχω ΑΑ και οντως οποιος χανει μαλια απο ΣΔ εχει ΑΑ ειναι περιεργα τα πραγματα με τη ΣΔ εγω ασπουμε και πιστευω οτι εχω ΑΑ ιστερα απο οτι ειπαμε αλλα μεσα μου κραταω και ελπιδες οτι δεν εχω....το μελλον θα διξει


α και το κρανος δεν το φορας ολη την ορα ακομα και στον υπνο σου το ιδιο και το καπελο που ειναι πανι.. το κεφαλι ακομα και με το κρανος εχει ωρες που ιρεμι δεν εχω παει ακομα στρατο δεν ξερω ποσες ωρες το φορανε αλλα δεν νομιζω συνεχια...




κατα τη γνωμη μου τριχοπτωση μονιμη απο καπελα,σκουφους,διατροφη και παρομοια δεν υπαρχει..η αλωπεκια ειναι πολλοι παραγοντες αλλα χρειαζεται και το γονιδιακο κομματι.. ο παππους μου οπως και αλλοι τοτε στον β' παγκοσμιο ηταν 4 χρονια στο πολεμο, φαι της πλακας μπανιο οπως ελεγε μια φορα το μηνα και το μαλλι οταν παιθανε 87 ηταν τουμπανο..δεν ειχε τα γονιδια δεν εχασε τα μαλλια... τα γονιδια ειναι τεραστια πληροφορια... πρεπει να βγαλεις ακρη απο 3000 ζευγη "μεγαβασεων" ....
 

edyuser1

Active Member
οπως λεει και ο weznem η τριχα αναπνεει απο το οξυγονο που εχει το αιμα οποιος καπνιζει κοψιμο το τσιγαρο μαχαιρι γιατι διαβασα οτι το τσιγαρο επηρεαζει το οξυγονο στο αιμα και στις αρτηριες.εγω εχω 5 μερες να το βαλω στο στομα μου να δουμε τι θα γινει με το μαλλι τωρα
 

gianniskritikos

New Member
δεν θα δεις διαφορα απο τη μια μερα στην αλλη στο μαλλι επιδει εκοψες το τσιγαρο... και δεν οφιλετε το τσιγαρο στην τριχοπτωση αυτα ειναι βλακιες που βγαινουν εξω..... ποσοι καπνιζουν και εχουν μαλλι τουμπανο... ειναι οτι ειπε το παιδι ειναι το γονιδιο.... αμα εσυ εχεις προδιαθεση για ν ακαραφλιασεις το τσιγαρο μπορει να βοηθηση σε ενα μικρο βαθμο να καραφλιασεις πιο γρηγορα η σε μεγαλυτερο βαθμο αλλα μικρο παντα.... αμα δεν εχεισ προδιαθεση οτι και να κανεις καραφλος δεν μενεις......
 

panoslydios

New Member
.οι επιγενετικοι παραγοντες μπορει να ειναι πολυ πιο καθοριστικοι...
αν ηταν να τα αποδωσουμε ολα στα γονιδια καλυτερα να μην ψαχνουμε ολα αυτα περι ορμονων και προσταγλανδινων.
μπορουμε να επηρεασουμε την επιγενετικη εκφραση των γονιδιων μας γι αυτο και κανουμε οτι κανουμε
 
rocknrolla είπε:
Το θέμα είναι τι ισχύ έχουν αυτοί οι παράγοντες... το κάπνισμα, οι βιταμίνες, η ποιότητα του σαμπουάν που χρησιμοποιούμε και όλα αυτά παίζουν ρόλο στο αν τα μαλλιά μας δείχνουν άτονα, ζωντανά, κ.λπ. Αλλά μέχρι εκεί.

Κόψε το κάπνισμα, πάρε του κόσμου τις βιταμίνες και το καλύτερο σαμπουάν και μέτρα τα αποτελέσματα. Μετά ξεκίνα φίνα και κάνε το ίδιο. Θα δεις ότι τα αποτελέσματα στην κάθε περίπτωση δεν συγκρίνονται.

μονο η φινα ή τα νεα φαρμακα για προσταγλανδινες μπορουν να διακοψουν μηχανισμους,ολα τα αλλα..
 

weznem

Well-Known Member
εγω το χω κοψει ξανα απο τον ιουλιο δεν νομιζω οτι εχω διαφορα στα μαλλια,το ειχα κοψει πριν κανα 2χρονια για 11 μηνες και το ξανα ξεκιησα,τωρα τερμα για παντα..
 
Μπλουζα