αρτηριακη πιεση (υπερταση)

kapa

Μέλος του προσωπικού
δεν ηξερα που να ανοιξω θεμα για αυτην την ενοτητα.
ποσοι απο εσας παρακολουθειτε την πιεση σας?
υπαρχουν ερευνες οτι καραφλα και πιεση πανε μαζι.
εγω εχω υπερταση τουλαχιστον 8 χρονια τωρα.
φετος ο μεσος ορος ειναι 9 και 14 δυστυχως
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

kapa

Μέλος του προσωπικού
athenian είπε:
Την παρακολουθω συχνα.Ειναι φυσιολογικη.

ειμαι μια ανασα πριν την υπερταση βαση τιμων,με το δεξι ποδι μεσα για την ακριβεια.
αν δεν καταφερω φετος να την ριξω με συμπληρωματα 1 και 1 μοναδα,φευγω για γιατρο.
εχω κληρονομικοτητα και απο τις δυο μεριες
 

al_gi

Member
kapa ακομα δεν εχεις υπερταση ακομα. εχεις την προδιαθεση ομως. δυστυχως και εγω.. θελει πολλη προσοχη στη διατροφη και την ασκηση χωρις ομως αυτα να σου εξασφαλιζουν πως δεν θα αυξηθει αργοτερα χωρις φαρμακα
 

Άκης

Administrator
Πρόσεξε και την ποσότητα καφέ που πίνεις. Ψαχνόμουν να βρω με τον Doc τι διάολο έτρωγα και μου ανέβαζε την πίεση (ήμουν στο max όριο) και όταν έκοψα τον φραπέ ήρθα στα ίσια μου (την μέτραγα κάθε ημέρα ανά 2 ώρες και του έδινα κάθε απόγευμα τις μετρήσεις).

Επίσης η αρτ.πίεση είναι σημάδι ινσουλινοαντίστασης, αν θες να το ψάξεις παραπάνω.
Relationship Between Insulin Resistance and Hypertension
 

pithikas

Well-Known Member
kapa είπε:
δεν ηξερα που να ανοιξω θεμα για αυτην την ενοτητα.
ποσοι απο εσας παρακολουθειτε την πιεση σας?
υπαρχουν ερευνες οτι καραφλα και πιεση πανε μαζι.
εγω εχω υπερταση τουλαχιστον 8 χρονια τωρα.
φετος ο μεσος ορος ειναι 9 και 14 δυστυχως

Αν ξεκινησεις το τρεξιμο τουλαχιστον 3 φορες την βδομαδα στο εγγυωμαι θα εχεις αποτελεσματα, ειχα κι εγω ενα διαστημα υπερταση και την κατεβασα με αυτον τον τροπο πιστεψε με τεραστια διαφορα.
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
Άκης είπε:
Πρόσεξε και την ποσότητα καφέ που πίνεις. Ψαχνόμουν να βρω με τον Doc τι διάολο έτρωγα και μου ανέβαζε την πίεση (ήμουν στο max όριο) και όταν έκοψα τον φραπέ ήρθα στα ίσια μου (την μέτραγα κάθε ημέρα ανά 2 ώρες και του έδινα κάθε απόγευμα τις μετρήσεις).

Επίσης η αρτ.πίεση είναι σημάδι ινσουλινοαντίστασης, αν θες να το ψάξεις παραπάνω.
Relationship Between Insulin Resistance and Hypertension

πινω αρκετο καφε δυστυχως.
2 φραπεδες το πρωι για να ξυπνησω και δυο το απογευμα για να ξανα ξυπνησω απο τον μεσημεριανο υπνο,συνοδευονται απο καπνισμα


pithikas είπε:
Αν ξεκινησεις το τρεξιμο τουλαχιστον 3 φορες την βδομαδα στο εγγυωμαι θα εχεις αποτελεσματα, ειχα κι εγω ενα διαστημα υπερταση και την κατεβασα με αυτον τον τροπο πιστεψε με τεραστια διαφορα.

εχω διαπιστωσει οτι σε καταστασεις διαιτας πεφτει 2 και 2 μοναδες.
δηλαδη η υπερταση μου οφειλεται σε διατροφη και μονο παρολο που οι καφεδες και το καπνισμα παραμενουν


Άκης είπε:
Επίσης η αρτ.πίεση είναι σημάδι ινσουλινοαντίστασης, αν θες να το ψάξεις παραπάνω.
Relationship Between Insulin Resistance and Hypertension

δεν εχω κανει εξετασεις αλλα το εχω υποψιν
 

athenian

Well-Known Member
Πετα τον φραπε εμενα μου φερνει ταχυκαρδια και μου ανεβαζει και την μεγαλη πιεση.Απο κιλα πως εισαι?
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
athenian είπε:
Πετα τον φραπε εμενα μου φερνει ταχυκαρδια και μου ανεβαζει και την μεγαλη πιεση.Απο κιλα πως εισαι?

εχω υψος 1,70
μετα τα 77 κιλα ξεκινα η πιεση.
στα 68 εχω πολυ χαμηλες τιμες,πιο χαμηλες και απο το φυσιολογικο.
ακομα και στα 85 που ειμαι τωρα δεν ειμαι χοντρος.
για τον φραπε αν δεν ποιω,δεν ανοιγει το ματι.
δοκιμασα απλα να μειωσω σε 1 και 1 με αποτυχια
 

athenian

Well-Known Member
Ειααι πολλα κιλα.Εγω με υψος 1,74 οταν ημουν 93 κιλα ειχα πιεση περιπου 13 και 9.Τωρα στα 68 κιλα εχω φυσιολογικη πιεση.Μαλλον η πιεση σου ειναι θεμα κιλων και καφεδων.
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
athenian είπε:
Ειααι πολλα κιλα.Εγω με υψος 1,74 οταν ημουν 93 κιλα ειχα πιεση περιπου 13 και 9.Τωρα στα 68 κιλα εχω φυσιολογικη πιεση.Μαλλον η πιεση σου ειναι θεμα κιλων και καφεδων.

δυστυχως το ξερω.
η αρτηριακη πιεση εχει να κανει με κληρονομικοτητα αλλα κυριως με διατροφη.
παρακολουθω ολα τα θεματα του φορουμ,αλλα δεν μπορω να ακολουθησω καποια σωστα βηματα ενω το ξερω οτι ειναι σωστα.
η διατροφη εχει επιπτωσεις στην ψυχολογια.
ψυχολογικα side effect δηλαδη.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

kwsths

Member
kapa είπε:
athenian είπε:
Ειααι πολλα κιλα.Εγω με υψος 1,74 οταν ημουν 93 κιλα ειχα πιεση περιπου 13 και 9.Τωρα στα 68 κιλα εχω φυσιολογικη πιεση.Μαλλον η πιεση σου ειναι θεμα κιλων και καφεδων.

δυστυχως το ξερω.
η αρτηριακη πιεση εχει να κανει με κληρονομικοτητα αλλα κυριως με διατροφη.
παρακολουθω ολα τα θεματα του φορουμ,αλλα δεν μπορω να ακολουθησω καποια σωστα βηματα ενω το ξερω οτι ειναι σωστα.
η διατροφη εχει επιπτωσεις στην ψυχολογια.
ψυχολογικα side effect δηλαδη.

τι εννοεις επιτωσες σε ψυχολογια ?


kapa είπε:
athenian είπε:
Ειααι πολλα κιλα.Εγω με υψος 1,74 οταν ημουν 93 κιλα ειχα πιεση περιπου 13 και 9.Τωρα στα 68 κιλα εχω φυσιολογικη πιεση.Μαλλον η πιεση σου ειναι θεμα κιλων και καφεδων.

δυστυχως το ξερω.
η αρτηριακη πιεση εχει να κανει με κληρονομικοτητα αλλα κυριως με διατροφη.
παρακολουθω ολα τα θεματα του φορουμ,αλλα δεν μπορω να ακολουθησω καποια σωστα βηματα ενω το ξερω οτι ειναι σωστα.
η διατροφη εχει επιπτωσεις στην ψυχολογια.
ψυχολογικα side effect δηλαδη.

τι εννοεις επιπτωσεις σε ψυχολογια ?
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
kwsths είπε:
τι εννοεις επιπτωσεις σε ψυχολογια ?

δεν εννοω κατι σοβαρο.
απλα,αν ευχαριστηθείς το φαγητο τοσο σε ποσοτητα οσο και σε γευση η ψυχολογια ανεβαινει.
βεβαια κατα βαθος καποιες ορμονες εχουν εμπλακει σε ολη αυτην την διαδηκασια
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
athenian είπε:
και αν βλεπεις μετα τον καθρεφτη ξενερωνεις.ασε τα εχω περασει αυτα.

εγω στα 72 κιλα με φυσιολογικη πιεση.
ωραιος ηταν ο καθρεφτης
και η υγεια επισης
ψυχολογικα ημουν λιγο περιεργα μιας και ειχα αποβαλει οτι ειχε σχεση με γευση και κορεσμο
λιγους μηνες μετα εφτασα στα 68 με σχεδον υποταση και δερμα τσιγαροχαρτο
 

Συνημμένα

  • 149256_158242510881820_100000882177607_258056_1074888_n[1].jpg
    149256_158242510881820_100000882177607_258056_1074888_n[1].jpg
    17.6 KB · Προβολές: 152

kwsths

Member
kapa είπε:
kwsths είπε:
τι εννοεις επιπτωσεις σε ψυχολογια ?

δεν εννοω κατι σοβαρο.
απλα,αν ευχαριστηθείς το φαγητο τοσο σε ποσοτητα οσο και σε γευση η ψυχολογια ανεβαινει.
βεβαια κατα βαθος καποιες ορμονες εχουν εμπλακει σε ολη αυτην την διαδηκασια

παιζει να συμφωνω σε αυτο περισσοτερο απο οποινδηποτε αλλο εδω μεσα. Ειμαι μεγα λατρης του φαγητου και της ποσοτητας..Τις 2 βδομαδες χριστουγεννων να φανταστεις ετρωγα βραδυνο στη μια τα παρακατω - 2 γυρους , ενα σακουλακι bake rolls, 6 φετες κεικ και 6 - 8 μελομακαρονα και μισο λιτρο γαλα .. Αυτα καθε μερα και οταν δεν επαιρνα γυρους τα αντικαθιστουσα με 3- 4 τοστ .. απο μικρος ετρωγα ετσι και ειχα τεραστιο προβλημα με τα κιλα μου και πλεον η μεγαλυτερη απολαυση για μενα ειναι το φαγητο ! νταξει αυτο π σ περιεγραψα πιο πανω το κανα κοντα 3 εβδομαδες δεν ειναι ειναι η ζωη μου ετσι.. χαχα θα χα πεθανει..Το κανα 1 γτ ημουν χαλια ψυχολογικα κ το φαγητο μ ανεβαζε και 2 ον για ενα 5 μηνο πειραμα που ολοκληρωσα σε σχεση με τη μινοξιδιλη... αλλα με το καιρο πειραματιστηκα πολυ εχασα κιλα ξαναεβαλα και εφτιαξα το μεταβολισμο και τον οργανισμο μου ωστε δεν εχω προβλημα ειμαι λεπτος πια εδω και 2 χρονια και το διατηρω.. Το θεμα ειναι να φτιαξεις τη καθημερινη διατροφη σου με καποια κολπα και σε συνδυασμο με ασκηση 3 4 φορες την εβδομαδα να φτιαξεις μεταβολισμο και μεν να μη σου λειπει το φαγητο και να μην νιωθεις καμια εξαρτηση αλλα να μπορεις να σαβουριαζεις και ανετα οσο θελεις.


kapa είπε:
athenian είπε:
και αν βλεπεις μετα τον καθρεφτη ξενερωνεις.ασε τα εχω περασει αυτα.

εγω στα 72 κιλα με φυσιολογικη πιεση.
ωραιος ηταν ο καθεφτης
και η υγεια επισης
ψυχολογικα ημουν λιγο περιεργα μιας και ειχα αποβαλει οτι ειχε σχεση με γευση και κορεσμο
λιγους μηνες μετα εφτασα στα 68 με σχεδον υποταση και δερμα τσιγαροχαρτο

ωχ τωρα το δα. νταξει τουμπανο εισαι ρε ειχες τετοιο σωμα και το παρατησες ?
 

athenian

Well-Known Member
ωραιος ησουν και απο οτι καταλαβαινω εκανες και αρκετη γυμναστικη και επαιρνες και συμπληρωματα.
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
athenian είπε:
ωραιος ησουν και απο οτι καταλαβαινω εκανες και αρκετη γυμναστικη και επαιρνες και συμπληρωματα.

δεν εκανα γυμναστικη εκεινο το διατημα.
εκανα καρατε απο τα 7 μεχρι τα 21.
μετα καποια χρονια βαρη και τα σταματησα στα 26.η φωτο ειναι στα 29.
κατα περιεργο τροπο το σωμα μου κραταει καποια μυικοτητα στην διαιτα.
υπαρχει ενα μεγαλο καιφαλαιο που λεγεται κληρονομικοτητα και δεν ξεφευγουμε ευκολα απο αυτην.
ακομα και 13 κιλα απο αυτην την φωτο δεν ειμαι χοντρος
 

George3V

Member
Kapa ,φίλε α)καπνιζεις β)πινεις καφέ γ)είσαι υπερβαρος. Αυτά τα 3 από μόνα τους αρκουν ,περα από κληρονομικότητες κτλ.Δε χρειάζεσαι ούτε συμπληρώματα ,ούτε φάρμακα.
Οτιδήποτε από τα 3 παραπάνω ελαχιστοποιήσεις θα δεις μεγάλη διαφορά.
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
George3V είπε:
Kapa ,φίλε α)καπνιζεις β)πινεις καφέ γ)είσαι υπερβαρος. Αυτά τα 3 από μόνα τους αρκουν ,περα από κληρονομικότητες κτλ.Δε χρειάζεσαι ούτε συμπληρώματα ,ούτε φάρμακα.
Οτιδήποτε από τα 3 παραπάνω ελαχιστοποιήσεις θα δεις μεγάλη διαφορά.

το μονο που ελατωσα και ειδα διαφορα ειναι το φαγητο.
αλλα δυστυχως δεν μπορω για μεγαλα διαστηματα.
επηρεαζει την ψυχολογια μου
 
Μπλουζα