Ωρα για φινα;;!

Andreas10

New Member
Καλησπέρα στο φόρουμ!! Είμαι 21 ετών και εδώ και 3 χρόνια περίπου έχω τριχόπτωση. Στα πρώτα στάδια έχασα τον έναν απ τους δύο κροταφους και εδώ και ένα εξάμηνο έχει αρχίσει να υποχωρεί και ο δεύτερος. Στο υπόλοιπο hairline δεν έχω παρατηρήσει κάποια διαφορά και γενικά οι τρίχες που βρίσκω τριγύρω (κρεβάτι,μπάνιο κτλ) δεν είναι πολλές. Η βασική διαφορά που έχω διαπιστώσει είναι η λεπτυνση της τρίχας πράγμα που σημαίνει ότι το επόμενο στάδιο είναι η πτώση της. Συνεπώς, σκέφτομαι να ξεκινήσω φιναστεριδη (η μινοξιδιλη που χρησιμοποιώ εδώ και ένα εξάμηνο δεν μου έχει προσφέρει κάτι ουσιαστικό) και θα ήθελα τις συμβουλές σας σε κάποια πράγματα.

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Andreas10

New Member
Αρχικά, σκέφτομαι να πάω σε κάποιον δερματολόγο γιατι η φιναστεριδη είναι συνταγογραφουμενη αλλα και για εναν γενικότερο ελεγχο του κεφαλιού μου. Βάσει της έρευνας που έκανα στο φόρουμ διαπίστωσα ότι πολλοί δερματολόγοι αποτρέπουν τους "ασθενείς" απ τη χρήση της φιναστεριδης, όποτε και λέω να πάω σε κάποια κλινική τύπου αναστασακη ή και κάποιου άλλου που σαφώς θα έχουν μια πιο εμπεριστατωμένη άποψη και συγχρόνως δεν θα με αποτρέψουν από τη χρήση της.
Επειδή γνωρίζω ότι μερικοί θα αρχίσουν να λένε διαφορα για τη φιναστεριδη, δεν είναι αυτός ο σκοπός του εν λόγω ποστ, αλλά η κατατοπιση στο που πρέπει να απευθυνθώ.

Τελευταία επεξεργασία:

MaleCyprus

Active Member
Πόσο συχνά χρησιμοποιείς την μινοξιδίλη; 2 φορές την ημέρα ή 1 φορά; Επίσης το 5% χρησιμοποιείς ή το 2%;
Θα συνιστούσα στην ηλικία που είσαι, να εξανλήσεις καταρχήν όλες τις δυνατότητες της μινοξιδίλης και μετά να σκεφτείς για φιναστερίδη.

Kostas97

Well-Known Member
Γεια σου Ανδρεα. Νομιζω εντοπισες το θεμα στα πολυ αρχικα σταδια και αυτο ειναι καλο.
Θεωρω πως η ιδανικη επιλογη για την περιπτωση σου ειναι η τοπικη φιναστεριδη με μινοξιδιλη. Το χρησιμοποιεις μια φορα τη μερα.
Προσωπικη εμπειρια εχω απο το σκευασμα MFT της fagron. Μπορεις να μπεις στο νημα τοπικη φιναστεριδη να παρεις επιπλεον πληροφοριες.

Υ.Γ.:Πριν κανεις το ο,τιδηποτε θα σου προτεινα να πας και σε ενα δερματολογο να σε δει, να στο επιβεβαιωσει οτι πασχεις απο ΑΑ.

Andreas10

New Member
Πόσο συχνά χρησιμοποιείς την μινοξιδίλη; 2 φορές την ημέρα ή 1 φορά; Επίσης το 5% χρησιμοποιείς ή το 2%;
Θα συνιστούσα στην ηλικία που είσαι, να εξανλήσεις καταρχήν όλες τις δυνατότητες της μινοξιδίλης και μετά να σκεφτείς για φιναστερίδη.
Μια φορά τη χρησιμοποιώ, το 5%

Andreas10

New Member
Σ
Γεια σου Ανδρεα. Νομιζω εντοπισες το θεμα στα πολυ αρχικα σταδια και αυτο ειναι καλο.
Θεωρω πως η ιδανικη επιλογη για την περιπτωση σου ειναι η τοπικη φιναστεριδη με μινοξιδιλη. Το χρησιμοποιεις μια φορα τη μερα.
Προσωπικη εμπειρια εχω απο το σκευασμα MFT της fagron. Μπορεις να μπεις στο νημα τοπικη φιναστεριδη να παρεις επιπλεον πληροφοριες.

Υ.Γ.:Πριν κανεις το ο,τιδηποτε θα σου προτεινα να πας και σε ενα δερματολογο να σε δει, να στο επιβεβαιωσει οτι πασχεις απο ΑΑ.
Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση φίλε μου!!

MaleCyprus

Active Member
Αύξησε την σε 2 φορές την ημέρα πρωί-βράδυ, να δεις το αποτέλεσμα. Και να είσαι συνεπής.
Μετά κρίνεις αν θα πας σε φιναστερίδη.

Andreas10

New Member
Αύξησε την σε 2 φορές την ημέρα πρωί-βράδυ, να δεις το αποτέλεσμα. Και να είσαι συνεπής.
Μετά κρίνεις αν θα πας σε φιναστερίδη.
Ευχαριστώ για την απάντηση!
Θεωρείς σκόπιμο να απευθυνθώ σε κάποιον δερματολόγο ή κλινική ή να περιμένω πρώτα κάποιο διάστημα να δω πως θα πάει αυξάνοντας τη δόση;

Gianney

Active Member

Εσύ δηλ φίλε τ λες για την τοπική φιναστεριδη με μινο; κάνει δουλειά;γιατί ακούω διφορούμενες απόψεις.

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Kostas97

Well-Known Member
Εσύ δηλ φίλε τ λες για την τοπική φιναστεριδη με μινο; κάνει δουλειά;γιατί ακούω διφορούμενες απόψεις.
Προσωπικα μετα απο ενα χρονο καθημερινης χρησης εχω καλες εντυπωσεις. Με κραταει σταθερο και οταν μπω στο χαπι θα μπω και πιο ομαλα.
Ειναι επισης γεγονος οτι ολο και περισσοτεροι γιατροι το προτεινουν σε οποιον ειναι στα αρχικα σταδια.

Andreas10

New Member
Προσωπικα μετα απο ενα χρονο καθημερινης χρησης εχω καλες εντυπωσεις. Με κραταει σταθερο και οταν μπω στο χαπι θα μπω και πιο ομαλα.
Ειναι επισης γεγονος οτι ολο και περισσοτεροι γιατροι το προτεινουν σε οποιον ειναι στα αρχικα σταδια.
Φίλε Κώστα αν επιτρέπεται τι ηλικία εισαι και τι norwood;

Andreas10

New Member
@Kostas97 σκεφτομαι να παρω το MFT της fagron που μου ειπες. Ειδα οτι κυκλοφορει αφρος, τον οποιο προσωπικα θελω να αποφυγω γιατι δεν ξερω αν θα τον εφαρμοζω καλα. Εχεις δει να κυκλοφορει υγρο διαλυμα για να το προτιμησω;

Τελευταία επεξεργασία:

Kostas97

Well-Known Member
@Kostas97 σκεφτομαι να παρω το MFT της fagron που μου ειπες. Ειδα οτι κυκλοφορει αφρος, τον οποιο προσωπικα θελω να αποφυγω γιατι δεν ξερω αν θα τον εφαρμοζω καλα. Εχεις δει να κυκλοφορει υγρο διαλυμα για να το προτιμησω;
Ο αφρος ειναι πακετακι. Ερχεται στον φαρμακοποιο και το ετοιμαζει.
Υπαρχει το εξης, πες του θελω το MFT αλλα οχι με Trichofoam αλλα με Trichosol(ειναι το υγρο).

Μπλουζα