Ωρα για αποφάσεις

photo94

New Member
Καλησπέρα σας ονομάζομαι Στέλιος ,είμαι 28 χρόνων και θα ηθελα τις απόψεις σας σχετικά με την περίπτωση μου

Η τριχόπτωση μου ξεκίνησε από τα 18 έχοντας πολύ πυκνό μαλλί με ευθεία πυκνή hairline .

Σταδιακά μέχρι τα 19 μισό ήταν αργή και λόγω του πολύ πυκνού Μάλλιου (χοντρή σγουρι τρίχα)

Δε φαινόταν ιδιαίτερα..

εκει ξαφνικά κοντά στα 20 έκανε ένα απίστευτο σοκ λος ,πολύ επιθετική

Με αποτέλεσμα μέσα σε 2-3 μήνες να χάσω hairline και κροτάφους και ένα άδειασμα γενικό

Το αξιοσημείωτο είναι ότι έκανα κάποια σπιτική θεραπεία με μασάζ και λάδια και μάλλον λόγω το νεαρό της ηλικίας το μαλλί επανήλθε σε σημείο που το παρατηρούσε κάποιος

Όποτε το αποδέχτηκα το κάλυπτα όσο μπορούσα

Αγωγή δεν ακολούθησα ποτέ παρά μόνο κανα λάδι με μασάζ 2-3 φορές τη βδομάδα (τα τελευταία 3 χρόνια τίποτα απολύτως )

Από τα 20 και μετά όμως μέχρι σήμερα το μαλλί είναι στην ίδια κατάσταση (ίσως έκανε μια επίθεση πριν ένα χρόνο αλλά ήταν σύντομη άδειασε σίγουρα λίγο και μετά σταθερά πάλι )

Και το τελευταίο χρόνο πάλι σταθερός

Δηλαδή ενώ ξεκίνησε στα 19 μισό τέρμα επιθετικά ,φτάνω τα 30 σιγά σιγά με το ίδιο μαλλί

Ο πατέρας μου στα 55 έχει χάσει πολύ αργά hairline και κροτάφους αλλά πίσω είναι φουλ μαλλί και γενικά μπροστά έχει αλλά αραιά

Από εκει όμως που πήρα είναι από τη μητέρα ,παππούς μεγάλο Norwood και ο θείος μου που έχουμε κοινά χαρακτηριστικά Norwood 5 στα 48 του με ψηλές γέφυρες όμως και δότρια καλή .

Είχα πάει σε ένα Τσεκ σε αθηναϊκή κλινική ,με είχε δει μια βοηθος μάλλον με κάμερα έκανε καποιεσ Μετρήσεις πριν κανα 7 μηνο μου είχαν πει πως χρειάζομαι 2,200 grafts μπροστά για hairline και κροτάφους

Τα σχόλια ήταν πως έχω καλή τρίχα και πυκνή δότρια ενώ οπτικά δεν ήταν σίγουρη στην αρχή

Με σχεδόν αποκλειστικά πολλά τρίχα τύπου 4-5

Ακόμα και 6

Και αγωγή για τα πίσω γιατί αδυνατίζουν

Το θέμα είναι ότι μινοξιδιλη μου παρουσίασε side φαγουρα στεγνό στόμα και ταχυκαρδίες που δεν είχα (έτυχε σε εμένα ,σαφώς κάθε σώμα διαφορετικά ,το καλό ήταν ότι σε 20 μέρες ήμουν όπως πριν σωματικά )

Σίγουρα και το ψυχολογικό κομμάτι είναι πολύ σημαντικό φυσικά ,όταν πάσχεις από κρίσεις πανικού μια μικρή ταχυκαρδία σου φαίνεται δέκα φορές πιο δυνατή

Anyway δυστυχώς δε μπόρεσα να συνεχίσω παρά ένα μήνα που πάχυνε η τρίχα και είχα έντονο hairloss

Στα δια αυτά τώρα ,όντας αρνητικός με τα φάρμακα ποσό μάλλον όταν αφορά το μαλλί και όχι κάτι παθολογικό

Αλλά η κακή ψυχολογία από το μαλλί από την άλλη κακά τα ψέματα μερικούς μας επηρεάζει πολύ ,όποτε συμβάλει μαζί με τα προϋπάρχοντα ψυχολογικά του καθενός ,ώστε πολλές φορές να μη χαίρεσαι τη καθημερινότητα στο έπακρο

Και να συμβάλει στην οποία κακή ψυχολόγια

Έτσι βάζοντας τα κάτω ,ίσως η φιναστεριδη είναι μια καλή επιλογή για σταθεροποίηση και μετά μεταμόσχευση (εκει κιόλας που το σκέφτηκα σοβαρά είναι όταν είδα φίλο μετά από ένα χρόνο και είχε γεμίσει το μπιφτέκι και είχε στρώσει τρελή hairline ,διακριτικά τον ρώτησα αν έχει κάνει μεταμόσχευση και μου λέει όχι ρε συ φιναστεριδη ένα χρόνο να σώσουμε τη καράφλα ,του λέω δε φοβάσαι τις παρενέργειες και μου λέει όχι με γιατρό μίλησα και μου το πρότεινε 1mg τη μέρα και δε σκέφτομαι το ότιδηποτε αντίθετα προστατεύει προστάτη αυτός με αυτή τη ψυχολογία είχε μπει στο φάρμακο ,όποτε κακά τα ψέματα πολλές φορές είναι και το κεφάλι μας που άμα κολλήσει ότι και να πάθουμε θα λέμε φίνα ,φυσικά εννοείτε πιστεύω πως υπάρχουν και άνθρωποι που έπαιξαν θεματάκια )

Τώρα να κάνω hairline και κροτάφους μεταμόσχευση και να ανοίξουν μετά τα πίσω και λόγω ηλικίας είναι μπελάς και τρέξιμο χαρά στο κουράγιο όσοι το κάνατε και σίγουρα πολλές φορές πετυχημένα

Τώρα το ότι στα 28 είμαι στα ίδια με τα 20

Δε σημαίνει προφανώς ότι δε θα αδειάσω και άλλο τώρα ποτέ και ποσό κανεις δε ξέρει

Αλλά όσο πλησιάζω τα 30 ξέρω πως μπορεί να χτυπήσει κάποια στιγμή δυνατά τι να πω

Επίσης σκέφτομαι ότι εφόσον μέσα στην ατυχία είχα τη τύχη να μείνω 8 χρόνια σταθερός ίσως είναι δώρο στο να ξεκινήσω φίνα τώρα που έχει νόημα γιατί αν δώσει και σταθεροποίησει κακά τα ψέματα πάω βάζω 2,200-2,500 grafts και μέχρι τα 35 είμαι οκ

Μετά σίγουρα με ακόμα πιο καθαρό μυαλό και βλέποντας ακόμα πιο πολύ πως παω μπορώ να κάνω και μια δεύτερη για πίσω

Όποτε σκέφτομαι να κάνω εξετάσεις (γιατί κακά τα ψέματα έχω τον φόβο ,και αυτό πολλές φορές είναι μεγάλυτερο μείον)

Και να ξεκινήσω 3 φορές τη βδομάδα η καθημερινά 0,5 σε πιο low dose μιας και για κάποιο λόγω ενώ ξεκίνησα επιθετικότητα 8 χρόνια είμαι σε αρκετά αργό χάσιμο έως και Σταθερότητα θα έλεγα

Παρακάτω θα επισύναψω και φωτογράφιες με δότρια και λήπτρια

Οι φωτογραφίες είναι με βρεγμένα μαλλιά χτενισμένα πίσω

Εχω και μια που βάζω topik και τα μαζεύω

Περίπου έτσι είναι και στεγνά με το κατάλληλο χτένισμα απλά το τοπικ τα μπουσταρει

Topic βάζω ελάχιστα τύπου το μπουκαλάκι με τα 12g μου βγάζει 7 μηνο

Οποία τίποτε άποψη δεκτή ευχαριστώ πολύ
 

Συνημμένα

  • FA4BADF5-7549-4A3B-965F-474C83013B24.jpeg
    FA4BADF5-7549-4A3B-965F-474C83013B24.jpeg
    158.6 KB · Προβολές: 131
  • 57D6E8F7-F9F4-4A1B-A3A4-0D8EE95AEBBB.jpeg
    57D6E8F7-F9F4-4A1B-A3A4-0D8EE95AEBBB.jpeg
    128.6 KB · Προβολές: 130
  • 2427B2B1-88B3-4049-A9DC-FAC3900F9B0A.jpeg
    2427B2B1-88B3-4049-A9DC-FAC3900F9B0A.jpeg
    653.9 KB · Προβολές: 129
  • FDD315B9-4400-4913-AEA5-7DC368559C38.jpeg
    FDD315B9-4400-4913-AEA5-7DC368559C38.jpeg
    197.5 KB · Προβολές: 130
Τελευταία επεξεργασία:

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

ManCyprus87

Well-Known Member
Καλησπέρα φίλε.
Ξεκίνησες να σκέφτεσαι ορθά την αγωγή ίσως στο πιο κομβικό σημείο.
Η πρώτη φωτογραφία προδιαγράφει σχεδόν ξεκάθαρα το Norwood σου, το οποίο θεωρώ είναι το 5, και το οποίο θα πρέπει να μπλοκάρεις.
Το ότι 8 χρόνια είσαι σταθερός δε λέει απολύτως τίποτα, καθώς ξεκίνησε να χαράζει το πάττερν σου ήδη, το οποίο θα προσπαθήσει η ΑΓΑ να "επικυρώσει" μετά τα 30. Γι' αυτό μην επαναπαύεσαι.
Προτεραιότητα σου θα πρέπει να είναι κατά την ταπεινή μου άποψη η σταθεροποίηση και μετά η ΜΜ.
Και σταθεροποίηση όπως πολύ ορθά σκέφτεσαι με τη φίνα, και πριν μπεις στα 30 όπου θα ξεκινήσουν τα ορμονικά κύματα της ΑΓΑ.
Μόλις σταθεροποιηθείς, μπες και για ΜΜ και φτιάξε χερλαιν/κροτάφους με 2400-2500 όπου σε εκείνες τις περιοχές δεν έχει και πολύ νόημα η αγωγή.
Η δότρια σου, αν και σκοτεινές οι φώτο φαίνεται επαρκής και μπορεί να καλύψει και τις τωρινές αλλά και μελλοντικές σου ανάγκες.
 

Kostas97

Well-Known Member
Φαινεται οτι διαθετεις το σωστο mindset και οντως η φιναστεριδη αποτελει τη μοναδικη σου επιλογη προς το παρον.
Στη θεση σου θα ξεκιναγα με 4mg/week και θα εβαζα στοχο συντομα να πιασω τα 7.
Το οτι στα 28 εισαι σε αυτη την κατασταση δειχνει μια επιθετικη τριχοπτωση. Οπως ειπε και ο Male θα πας για τουλαχιστον nw5 και εισαι diffuse thinner.

Κανε την ερευνα σου και εδω ειμαστε. Παντως προσπαθησε οσο ειναι δυνατον να μη χασεις αλλο χρονο.
 

John_John1

Ειδικός συνεργάτης HDC Hair Clinic Cyprus.
Η δότρια φαίνεται δυνατή. Το Nw 5 διάχυτο.
Οι φωτός σου δεν ειναι καλες πιστευω το προβλημα σου ειναι αρκετο σε ολο το κεφαλι διακρινω αδυναμες τριχες.
Ξεκινα τις θεραπειες σου και κοιτα το στα 31-32 για μια καλη μεταμοσχευση.
 

nick90

Well-Known Member
Φίλε δεν είσαι για μεταμόσχευση προς το παρόν. Κακώς σου πρότειναν επέμβαση εκεί που πήγες με αδύναμο μαλλί στο υπόλοιπο κεφάλι. Το μαλλί σου φαίνεται αρκετά αδύναμο πιο πίσω, και θα αρχίζει να αραιώνει όσο περνάει ο καιρός αν δεν πάρεις φιναστερίδη. Οπότε πάρε φιναστερίδη για 1μησι με 2 χρόνια τουλάχιστον καθημερινή δόση 1mg και μετά το ξαναβλέπεις αφού πας σε μια κλινική και σου κάνει σοβαρές μετρήσεις να σου υπολογίσει ακριβή νούμερα και απόθεμα δότριας για να ξέρεις που βαδίζεις.
 
Τελευταία επεξεργασία:

photo94

New Member
Καταρχάς σας ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο και τις απαντήσεις σας

Το σημαντικότερο (ξέχασα το να αναφέρω πάνω στην εστίαση του προβλήματος μου)

Να ευχαριστήσω όλα τα παιδιά και τον διαχειριστή που ασχολείστε και δίνετε συμβουλές και ενημερώνεται πως να κατανοήσουμε τι είναι η ΑΓΑ και ποιες επιλογές έχουμε να την αντιμετωπίσουμε μακροχρόνια .

Προσωπικά ένα χρόνο διαβάζω αρκετά το forum , μπήκα με τη λογική ότι απλά χρειάζονται κάποια καλά χρήματα και όλα λυνωνται .

Δεν είχα ιδέα τι είναι η δότρια ,τι είναι η λήπτρια το είναι τα grafts

Και πως στη τελική το ότι κανεις μεταμόσχευση ,δε μπλοκάρει την ΑΓΑ

Όποτε για εμένα ήταν μια πολύ καλή πηγή ενημερώσης και με βοηθήσω να καταλάβω ότι θέλει ένα πλάνο και μια στρατηγική που σε μεγάλα NW ειδικά δε χωράνε λαθοι .

Όσον αφορά τη φιναστεριδη ήμουν αντιθέτως μέχρι αρκετά πρόσφατα .

Τον τελευταίο μήνα ειδικά ψήθηκα

Τα έβαλα κάτω και Κατάλαβα ότι η θα ταλαιπωρηθώ παρά πολύ με μεταμοσχεύσεις και μπαλώματα (με κόστος μεγάλο οικονομικό και ψυχολογικό )

Και επίσης όπως πολύ σωστά πολλά παιδιά έχουν αναφέρει καταναλώνουμε καθημερινά συντηρητικά νικοτίνη ζάχαρη κάνουμε καθιστική ζωή

Όποτε αν είμαστε υγιής σωματικά και πνευματικά πιστεύω η φίνα είμαι το τελευταίο πράγμα που θα μας καταστρέψει τη ζωή

Επίσης η κακη ψυχολογία οδηγεί σε ψυχοσωματικά ,καταθλίψεις ,αυτοάνοσα

Φυσικά δεν εννοώ πως το μαλλί είναι το μόνο πρόβλημα (υπάρχουν προβλήματα προσωπικά ,περιβαλλοντικά ,γονιδιακά κλπ που μπορούν να ρίξουν την ψυχολογία )

Απλά το μαλλί τα δένει μεταξύ τους και εκει που θες να ανέβεις θα σε ρίξει .

Τώρα όσον αφορά πόνους ,εχω χρόνια ψυχοσωματικά ,πρόσφατα κιόλας με έπιασε για μια εβδομάδα ένας έντονος πόνος στους όρχεις και λέω κοιτά να δεις αν έπαιρνα φίνα θα έλεγα ότι αυτή φτάει

Λοιπόν να μη το τραβάω πολύ

Τα σχόλια εύστοχα με έχετε σιγουρέψει ακόμα περισσότερο ,κρατάω ότι ευτυχώς εχω όντως πολύ δυνατή και πυκνή δότρια ,στα μείων μεγάλο πρόβλημα να Καλυψώ

Θα ξεκινήσω με 3 g τη βδομάδα να δω πως μου κάθεται και σιγά σιγά θα δω να αυξήσω

Δε περιμένω τρέλα πράγματα ,εχω αρκετό μαλλί αδύναμο αν αυτό γινόταν υγιές και το κρατήσω θα είμαι ευχαριστημένος .

Σκέφτομαι να δώσω και λίγο χώρο σε derma roller 1mm μια φορά τη βδομάδα με κανα λαδακι καλό (εφόσον μινοξιδιλη δε μου κάθεται καλά )

Το ελάχιστο που μπορώ και εγώ να κάνω είναι να ενημερώσω το νήμα ξανά

Αφού κάνω εξετάσεις (δερματολόγο από ότι καταλαβαίνω δεν έχει νόημα να παω να με παρακολουθεί εφόσον όλα είναι οκ )

Να ξανά άναβασω πιο φωτεινές φωτογράφιες και να ενημερώνω ένα 3 μηνο για τυχόν παρενέργειες και εξέλιξη .
 
Τελευταία επεξεργασία:

photo94

New Member
Καλησπερα
Με το καλό από βδομάδα ξεκινάω φίνα
Αναμένω εξετάσεις τεστοστερόνης την Τρίτη και μετά ξεκιναω
Θα ξανά αναβασω φωτογραφίες με αρκετό φως να δω πως ξεκίνησα και βλεπουμε
Απλά από την ανυπομονησία μου στο φαρμακείο δεν είχε Proscar και πήρα finar ίδια ουσία είναι φιναστεριδη όποτε λέω να ξεκινήσω με finar
Να δω πως θα πάει και αν είμαι οκ με παρενέργειες μετά θα βρω φαρμακείο που το σπάει το χάπι σε 1 mg
Γιατί μου φαίνεται πολύ μικρό για να σπάει σε 5 κομμάτια
Αν κάποιος έχει κάποια ένσταση σχετικά με το finar δεκτή
Ευχαριστώ
Αναμένεται ενημέρωση μέσα στη βδομάδα
Edit αντικαταθλιπτικά με φίνα δεν έχουν κάποια αλληλεπίδραση από ότι εχω καταλάβει ,σωστά ;
 

dlazaros

Well-Known Member
Καλησπερα
Με το καλό από βδομάδα ξεκινάω φίνα
Αναμένω εξετάσεις τεστοστερόνης την Τρίτη και μετά ξεκιναω
Θα ξανά αναβασω φωτογραφίες με αρκετό φως να δω πως ξεκίνησα και βλεπουμε
Απλά από την ανυπομονησία μου στο φαρμακείο δεν είχε Proscar και πήρα finar ίδια ουσία είναι φιναστεριδη όποτε λέω να ξεκινήσω με finar
Να δω πως θα πάει και αν είμαι οκ με παρενέργειες μετά θα βρω φαρμακείο που το σπάει το χάπι σε 1 mg
Γιατί μου φαίνεται πολύ μικρό για να σπάει σε 5 κομμάτια
Αν κάποιος έχει κάποια ένσταση σχετικά με το finar δεκτή
Ευχαριστώ
Αναμένεται ενημέρωση μέσα στη βδομάδα
Edit αντικαταθλιπτικά με φίνα δεν έχουν κάποια αλληλεπίδραση από ότι εχω καταλάβει ,σωστά ;
Φίλε μου καλησπέρα. Μου έκανε εντύπωση ο τρόπος που γράφεις με γέφυρες, δότριες κλπ οπότε φαίνεται οτι έχεις ρίξει διάβασμα καιρό τώρα.
Η φίνα είναι ο καλύτερος σου φίλος απο εδώ και πέρα, μην το παίρνεις με φόβο, ενα ορμονορυθμιστικό είναι που εμείς οι γέροι το παίρνουμε και για τον προστάτη για να μην τρέχουμε στην τουαλέτα το βράδυ..
Το finar μια χαρά είναι, οι περισσότεροι το σπάμε στα 4 γιατί στα 5 το καταφέρνουν όσοι έχουν δει το breaking bad. Υπάρχουν πολλά φαρμακεία που ζητάς και σου φτιάχνουν όσες κάψουλές θέλεις με όσο mg θέλεις. Απλά σου πάει ακριβότερα. (πχ 180 κάψουλες των 1mg Έχουν 54€).
Κατάθλιψη και φίνα. Εδώ θέλει προσοχή λίγο. Όλες οι ουσίες που ρυθμίζουν ορμόνες έχουν επίπτωση στην διάθεση λίγο πολύ. Πρέπει να αρχίσεις την φίνα και να δείς πάνω σου πως λειτουργεί. Υπάρχει περίπτωση να σε ρυθμίσει θετικά και να μην χρειάζεσαι πχ zoloft και υπάρχει περίπτωση να σε ρυθμίσει αρνητικά και να χρειάζεσαι περισσότερο ή να προσθέσεις 5-htp.
Σε κάθε περίπτωση καλως ήρθες, καλά το πάς και είμαστε εδώ για οτι χρειαστείς.
 

John_John1

Ειδικός συνεργάτης HDC Hair Clinic Cyprus.
finar επαιρνα 2 χρονια. Μου ηταν πιο ηπιο σε παρενεργειες.
 
Μπλουζα