Η ζωη με Covid-19

Georgie

Well-Known Member
Απο τις 15:00 σημερα περάσαμε στο 3ο lockdown εδω στην Ιρλανδία .
Η μερα ηλιόλουστη και παγωμένη .
Οι Δουβλινεζοι καλοντυμένοι με τις απαραίτητες μασκες κάνανε τη τελευταία βόλτα στη γιορτινά στολισμένη πόλη.
Οι pub σέρβιραν τις τελευταίες Guinness και μετα οι δρόμοι ερήμωσαν .
Περίεργα Χριστούγεννα .
Ας ειναι η αρχη του τέλους αυτού του εφιάλτη που ζούμε εδω και πολλούς μηνες.

Εύχομαι σε όλα τα μέλη να εχουν καλες γιορτές και να προσέξουν πολυ αυτές τις ημέρες .
Ειδικά εάν εχουν να συναντήσουν ηλικιωμένους γονείς, η συγγενείς και φίλους.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Stratos

Well-Known Member
Απο τις 15:00 σημερα περάσαμε στο 3ο lockdown εδω στην Ιρλανδία .
Η μερα ηλιόλουστη και παγωμένη .
Οι Δουβλινεζοι καλοντυμένοι με τις απαραίτητες μασκες κάνανε τη τελευταία βόλτα στη γιορτινά στολισμένη πόλη.
Οι pub σέρβιραν τις τελευταίες Guinness και μετα οι δρόμοι ερήμωσαν .
Περίεργα Χριστούγεννα .
Ας ειναι η αρχη του τέλους αυτού του εφιάλτη που ζούμε εδω και πολλούς μηνες.

Εύχομαι σε όλα τα μέλη να εχουν καλες γιορτές και να προσέξουν πολυ αυτές τις ημέρες .
Ειδικά εάν εχουν να συναντήσουν ηλικιωμένους γονείς, η συγγενείς και φίλους.
μέχρι τώρα γελούσα με αυτούς που έλεγαν ότι δεν υπάρχει covid κλπ αλλά τώρα που ξεκίνησαν οι εμβολιασμοί
διαβάζω ότι δήθεν μεταλλάχθηκε και δεν ξέρουμε τι θα γίνει.
Μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει γιατί εμφανίστηκε τώρα η μετάλλαξη?
Αρχίζω και γίνομαι δύσπιστος
 

Georgie

Well-Known Member
μέχρι τώρα γελούσα με αυτούς που έλεγαν ότι δεν υπάρχει covid κλπ αλλά τώρα που ξεκίνησαν οι εμβολιασμοί
διαβάζω ότι δήθεν μεταλλάχθηκε και δεν ξέρουμε τι θα γίνει.
Μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει γιατί εμφανίστηκε τώρα η μετάλλαξη?
Αρχίζω και γίνομαι δύσπιστος
Δε μεταλλάχθηκε μονο , εχει ήδη μεταλλαχθεί 100αδες φορές ,δυστυχώς φίλε , μιλάνε για καινούργιο στέλεχος .
Οχι τοσο θανατηφόρο όπως φαίνεται , αρκετά μεταδοτικό όμως
 

Stratos

Well-Known Member
και πως εμφανίστηκε το νέο στέλεχος τώρα που ξεκινάνε οι εμβολιασμοί? είναι τυχαίο?
περίεργα όλα αυτά.
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Αγαπητέ οι μεταλλάξεις είναι τόσο παλιά ιστορία όσο και οι ιοί. Η συγκεκριμένη μετάλλαξη δεν είναι σίγουρο ότι συνέβει τώρα, μπορεί να τρέχει από το φθινόπωρο απλά τώρα την πήραν χαμπάρι οι Άγγλοι που το ψάχνουν μανιωδώς. Το εμβόλιο κατά πάσα πιθανότητα θα πιάνει και αυτήν (σε απόλυτο ή κάποιο βαθμό, μένει να ερευνηθεί). Όπως και να έχει, αυτά τα εμβόλια είναι πανεύκολο να τροποποιηθούν ελαφρώς για να πιάνουν και τις μεταλλάξεις (αν χρειαστεί το τονίζω αν χρειαστεί). Καθε χρόνο τα εμβόλια της γρίπης τροποποιούνται για τις μεταλλάξεις.

Δεν υπάρχει λόγος μακροπρόθεσμης ανησυχίας. Βραχυπρόθεσμα όμως αν ο ιός λόγω αυτής της μετάλλαξης είναι πιο μεταδοτικός θέλει αυξημένη προσοχή μέχρι να ολοκληρωθεί το πρόγραμμα εμβολιασμού.
 

Stratos

Well-Known Member
Αγαπητέ οι μεταλλάξεις είναι τόσο παλιά ιστορία όσο και οι ιοί. Η συγκεκριμένη μετάλλαξη δεν είναι σίγουρο ότι συνέβει τώρα, μπορεί να τρέχει από το φθινόπωρο απλά τώρα την πήραν χαμπάρι οι Άγγλοι που το ψάχνουν μανιωδώς. Το εμβόλιο κατά πάσα πιθανότητα θα πιάνει και αυτήν (σε απόλυτο ή κάποιο βαθμό, μένει να ερευνηθεί). Όπως και να έχει, αυτά τα εμβόλια είναι πανεύκολο να τροποποιηθούν ελαφρώς για να πιάνουν και τις μεταλλάξεις (αν χρειαστεί το τονίζω αν χρειαστεί). Καθε χρόνο τα εμβόλια της γρίπης τροποποιούνται για τις μεταλλάξεις.

Δεν υπάρχει λόγος μακροπρόθεσμης ανησυχίας. Βραχυπρόθεσμα όμως αν ο ιός λόγω αυτής της μετάλλαξης είναι πιο μεταδοτικός θέλει αυξημένη προσοχή μέχρι να ολοκληρωθεί το πρόγραμμα εμβολιασμού.
αν θεωρήσουμε ότι τα εμβόλια πιάσουν και τις μεταλλάξεις πότε υπολογίζεις ότι θα επιστρέψουμε πλήρως σε κανονική ζωή χωρίς μάσκες και μέτρα προστασίας?
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Εννοείται όχι. Αν δεν τελειώσει ο εμβολιασμός και δεν περάσουν και 2-3 μήνες ξέχνα το.
 

Georgie

Well-Known Member

Συνημμένα

  • IMG_8945.JPG
    IMG_8945.JPG
    313.1 KB · Προβολές: 238

nikolakis

Well-Known Member
Εννοείται όχι. Αν δεν τελειώσει ο εμβολιασμός και δεν περάσουν και 2-3 μήνες ξέχνα το.
Τα χρονια μου πολλά σε όλους σας!!!
ερωτηση... παίζει έστω κ μια στο εκατομμύριο όλο το στορι του COVID-19 να είναι μούφα; Μέχρι κ πριν το καλοκαίρι ήμουν από τους πιο ένθερμους υποστηρικτές των περιοριστικών μέτρων κτλ, αλλά τους τελευταίους 2 μήνες κάτι δε μου αρέσει. Παίζει;
 

Georgie

Well-Known Member
Τα χρονια μου πολλά σε όλους σας!!!
ερωτηση... παίζει έστω κ μια στο εκατομμύριο όλο το στορι του COVID-19 να είναι μούφα; Μέχρι κ πριν το καλοκαίρι ήμουν από τους πιο ένθερμους υποστηρικτές των περιοριστικών μέτρων κτλ, αλλά τους τελευταίους 2 μήνες κάτι δε μου αρέσει. Παίζει;
Χρονια πολλα φίλε
Ναι απ´οτι γνωρίζω παίζουν κατι γεμάτες εντατικές .
Να προσεχείς πολυ, και υπομονή μεχρι να κανεις το εμβόλιο .
 

John_John1

Ειδικός συνεργάτης HDC Hair Clinic Cyprus.
Σας μεταφέρω λόγια:

Εχω δυο πολύ καλές φίλες γιατρούς γυναίκες λίγο πιο πάνω από 50 ετών και οι δυο. (OXI άπλα γνώστες). Με την μια κάνω και παρέα συχνά.
Και οι δυο είναι παθολόγοι και είναι από την πόλη μου.

Όσο έλειπα ταξίδι με πρώτο lockdown και Covid ήμουν σε επαφή και με τις δυο διότι με την κοπελίτσα που ήμουν μαζί τις είχε δέκατα και βήχα και επίσης όταν ήμουν παλαιότερα άρρωστος μόνο σε αυτές πήγαινα.
Τελικά τόσες ώρες κλεισμένοι σε Hotel με κλιματισμό μάλλον από εκεί ήταν,τους έβαλα να το καθαρίσουν γιατί μας αρρωστενε.

Με την πρώτη συναντηθηκαμε πριν λίγες μέρες & την ρώτησα ρε συ τι γίνεται?
Γιάννη μου λέει,υπάρχει ο ιός άλλα λένε και πολλά ψέμματα και να μην κάνεις το εμβόλιο αν έρθει να περιμένεις πολύ καιρό...αυτό γιατί εγώ ταξιδεύω φυσικά.

Πάμε στην δεύτερη:
Όταν γύρισα από το ταξίδι στο αεροδρόμιο μου κάναν Test με μπατονετα μέσα από το στόμα (φαρυγγικό επίχρισμα) PCR με στέλνει μήνυμα και με ρωτάει:
Να σε ρωτήσω κάτι Γιάννη;Τι τεστ σου έκαναν; αίματος,με rapid test ποιοτικό IgM /IgG?
Η pcr από ρινοφαρυγγικο επίχρισμα;


Την απαντάω εγώ με τι έκανα και ρωτάω αν είναι αξιόπιστο & μου λέει:

Τίποτε δεν είναι αξιόπιστο πολύ.Θα σου πρότεινα να κάνεις και τεστ αντισωμάτων αρκετά αξιόπιστο.Είπα την ................ και το έφερε. IGMIGG 60 euro.Εγώ το κάνα σήμερα.Κοστίζουν γιαυτό δεν τα κάνουν στο γενικό πληθυσμό.
Αν κι αυτά είναι αρνητικά και η pcr που έκανες και σε 14 μέρες δεν έχεις τίποτε όλα καλά.

Κάνει κι ο.....(γιατρος}............rapid με 20 ευρώ αλλά δεν το θεωρώ τόσο αξιόπιστο.(το τεστ).


Ρωτάω εγώ:
Αν πχ. κόλλησα την προτελευταία μέρα κάτι αυτό θα φαινόταν στο τεστ την επόμενη που με το έκαναν το τεστ?Η ο ιός θα είχε εκκόλαψη τις επόμενες μέρες?

Μου λέει:
Σωστό.Γι'αυτό λέω κάνε και το τεστ αντισωμάτων στο τέλος αυτής της εβδομάδας.
Αν ο ιός έχει επώαση 14 μέρες η pcr σαφώς και δεν θα έδειχνε... Γι αυτό το λέω.
Γι'αυτό σε βάζουν καραντίνα.


Η άποψη η δικιά μου είναι ότι κυριαρχεί και το ψέμα και η τρομοκρατία πολύ μέσω ΜΜΕ.
Επίσης πιστεύω ότι υπάρχει ο ιός γιατί κόλλησε και ο ανιψιός μου,δεν είχε γεύση και όσφρηση και είχε δέκατα. Βγήκε θετικός.

Με κάνει να μου δημιουργούν ερωτήματα:
Ταϊλάνδη η δεύτερη η τρίτη χωρά που κόλλησε μαζί με την Σιγκαπούρη.
75 εκατομμ. πληθυσμού με 4500 κρούσματα & 70 νεκρούς.
Είχαν μόνο Lockdown τον Μάρτιο-Απρίλιο με μια μικρή απαγόρευση κυκλοφορίας από τις 11-5 βράδυ.
Βλέπω καθημερινά τα club πίτα και κάνουν festivals με χιλιάδες κόσμο.
Στα σχολεία τα παιδάκια φοράνε μάσκα αλλά στα κλαμπ ελεύθερα.
Βιετνάμ σαν να μην συμβαίνει τίποτα όπως και άλλες χώρες τις Ν.Α. Ασιας.

Παιδιά ψεκασμένος δεν είμαι με κάνουν ψεκασμένο οι ίδιοι τους όταν βλέπουμε επιστήμονες να διαφωνούν και όταν βλέπω φεστιβάλ με χιλιάδες κόσμο σε Ασιατικές χώρες.

Επίσης το νοσοκομείο τις πόλης μου πάντα κάθε χειμώνα ήταν πίτα στους γριπωμενους και αρρώστους οι γιατροί δεν προλαβεναν και έξω από το νοσοκομείο εκατοντάδες αμάξια.

Κάτι τελευταίο....Όλοι οι άνθρωποι φοβούνται τον θάνατο όπως και εγώ ο οποίος με το παραμικρό θα πάρω αντιβίωση και είμαι υπέρ των φαρμάκων και τις επιστήμης.
Αν ήταν τόσο θανατηφόρα επιδημία ο κόσμος και οι νέοι θα κλεινοντουσαν από μονοί τους μέσα χωρίς τα Lockdown.
Επίσης οι μονοί που δεν προφυλασονται είναι οι ηλικιωμένοι,πρώτοι στα παζάρια,πάρκα,πλατείες.

Πιστεύω ναι,αλλά ΟΧΙ στην υπερβολή που μας παρουσιάζεται από τα τρομοκρατικά ελληνικά κανάλια.


94138656_2685057095057917_1174804053742321664_n.jpg
 
Μπλουζα