Χρήση minoxidil

zoupas

New Member
Καλησπέρα σας,

Θα ήθελα να συμβουλή σας σχετικά με την θεραπεία που ακολουθώ. Χρησιμοποιώ εδώ και 4 χρόνια botafex 2% (minoxidil) με κάποια σχετική επιτυχια.Εχω αραίωση στο crown και στους κροταφους, σε πολύ λογικά πλαισια,τόσο ώστε να μην μου χαλάει την ψυχολογία τουλάχιστον όχι ακόμα. Είμαι 39 χρόνων και καμιά ιστορικότητα φαλακρας στην οικογενεια(άτυχος).Το χρησιμοποιώ μία φορά την ημέρα πριν κοιμηθώ.Αξιζει να ανέβω σε 5% μήπως δω κάτι καλύτερο σαν αποτέλεσμα;

Σας ευχαριστώ για της απαντήσεις
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

gerassis

Well-Known Member
Κανονικά για τους άνδρες προτείνεται Minoxidil 5%. Αν με το 2% είχες διαφορά τότε με το 5% με χρήση 2 φορές τη μέρα θα έχεις καλύτερο αποτέλεσμα. Η σωστή χρήση του σύμφωνα με το φυλλάδιο οδηγιών είναι 2 φορές την μερα 5-6 ψεκασμούς. Τυχόν παραπάνω απο την ενδεδειγμένη χρήση δεν έχει επιπλέον αποτέλεσμα. Μπορείς επίσης να πάρεις και Saw Palmetto σε κάψούλες (320mg δόση). Saw + Minoxidil δίνει ακόμη καλύτερο αποτέλεσμα με τις λιγότερες ανεπιθύμητες ενέργειες.
 

ΛΕΣ

Active Member
Κανονικά για τους άνδρες προτείνεται Minoxidil 5%. Αν με το 2% είχες διαφορά τότε με το 5% με χρήση 2 φορές τη μέρα θα έχεις καλύτερο αποτέλεσμα. Η σωστή χρήση του σύμφωνα με το φυλλάδιο οδηγιών είναι 2 φορές την μερα 5-6 ψεκασμούς. Τυχόν παραπάνω απο την ενδεδειγμένη χρήση δεν έχει επιπλέον αποτέλεσμα. Μπορείς επίσης να πάρεις και Saw Palmetto σε κάψούλες (320mg δόση). Saw + Minoxidil δίνει ακόμη καλύτερο αποτέλεσμα με τις λιγότερες ανεπιθύμητες ενέργειες.
Φίλε να σε ρωτήσω από πού ψωνίζεις minoxidil rogaine; Γιατί έπαιρνα από goldhair αλλά δεν έχει πια.
 

dim d

Well-Known Member
εγω προσωπικα με κομπο μινοξ saw δεν ειδα κατι, και δεν ειναι και φθηνο. Δεν εχω διαβασει κανενα παιδι να εχει θετικα αποτελεσματα. Υπαρχουν ενδειξεις οτι βοηθα αλλα ελαχιστες ερευνες.
 

gerassis

Well-Known Member
Δεν δουλευουν όλα σε όλους το ίδιο καλα. Απο τις μεσοπρόθεσμες θεραπείες όμως ειναι αυτη με τα λιγοτερα Side effects η Φινα σίγουρα δουλευει καλύτερα αλλα δε θα πάρω ποτε. Saw palmetto βρισκεις φθηνό. Μίνοξ kirkaland foam απο έξω.
 

dim d

Well-Known Member
Το θεμα ειναι να δουλευει κατι καλα εστω σε ενα ποσοστο των ληπτων. Επισης δεν εχουν γινει οσες μελέτες εχει η φινα σχετικα με περνεργειες αρα δεν ξερεις ακριβως αν εχει η οχι σε σχεση με φινα που εχεις μια σαφη εικονα τι παιρνεις.
 
Μπλουζα