Φαλακρα και ρατσισμος

Droven_89

Member
Γεια χαρα παιδια θελω να μιλησω για ενα θεμα που ισως τραβαει πολυ αναλυση και συζητηση.

εχω παρατηρησει κυριως στην Ελλαδα οτι οι ανθρωποι εχουν πολυ ρατσισμο απεναντι στους φαλακρους οσο σε καμια αλλη χωρα.

ειναι 3-4 χρονια που ειμαι κατοικος δυτικης ευρωπης και οι ανθρωποι εδω δεν ειναι ετσι..
εδω οι ανθρωποι σε κρινουν απ το ατομο σου,το τι μυαλο κουβαλας και τους τροπους σου
ην νοοτροπια-παιδεια σου και το ποσο σεβεσαι τους αλλους ανθρωπους.
ολα αυτα τα χρονια που ζω εδω ποτε δεν εχω ακουσει απο καποιον να πει "α ο καραφλας "αντε ρε καραφλα κλπ κλπ γενικα τους καραφλους ποτε δεν τους σχολιαζουν οπως κανουν στην ελλαδα
στην Ελλαδα οι ανθρωποι μολις δουν καποιον φαλακρο φερονται σαν ανωριμα
ανοητα μικρα παιδακια....


εχω ακουσει πολλες φορες σχολια απο τριτους ανθρωπους που ουτε καν τους γνωριζα...(στην ελλαδα)
για το κεφαλι μου "α κοιτα τον καραφλα" "α ο ραφλας" "πως εισαι ετσι ρε καραφλα" κλπ κλπ
και το αστειο ειναι οτι δεν ειμαι 100% φαλακρος εχω καποιες λιγες τριχες φαντασου να μην ειχα
τι θα λεγανε...

ακομα και απο γκομενες εχω φαει δουλεμα αρχικα να με αποφευγουν ευγενικα
και μετα απο λιγο μολις φυγω και γυρισω την πλατη μου
να γελανε με τις φιλες τους και να λενε¨α τον ειδες τον καραφλα που ηρθε και μου την επεσε"
"α εγω θα του αγοραζα μια περουκα και θα του την φορουσα¨λεει η φιλη της
και να χασκογελανε οι γκομενες μεταξυ τους..
και να πως σου φευγει η μαγκια 2 μετρα αντρας φαλακρος και γυμνασμενος με κατι τετοια σχολια απο γυναικες....


επισης εχω παρατηρησει απο πολλους ανθρωπους στην Ελλαδα να κοροιδευουν ακομα και τους εμφανισημους φαλακρους ...
ακομα και της showbiz εμφανισημους φαλακρους πχ τον μηδενιστη (γνωστος ελληνας ραπερ)
η τον κωστα μπογδανο (ξερω ειναι αντιπαθητικος και γραφικος)αλλα δεν ειναι ασχημος
που οι τυποι εχουν φατσα και ωραιο κεφαλι,και ομως παρολαυτα
παντα θα βρεθει καποιος να τους κρινει και να πει "Α αντε μωρε τον καραφλα πως ειναι ετσι"
"η φαλακρα ειναι ασχημια" κλπ κλπ

δεν μπορω να καταλαβω για ποιο λογο στην Ελλαδα η καραφλα και οι φαλακροι αντρες
που κανονικα ειναι υποδειγμα ανδρισμου να θεωρουνται ως ταμπου και να τρωνε τοσο θαψιμο απο ολο τον κοσμο
στο εξωτερικο που ζω τις πιο ωραιες γυναικες τις τρωνε οι φαλακροι και γενικα οσο καιρο ειμαι στο εξωτερικο εχω περασει τον καλυτερο καιρο της ζωης μου οι κοπελες εδω γουσταρουν τους φαλακρους-ξυρισμενους τους θεωρουνε πιο sexy και πιο αντρες απ τους υπολοιπους ξερω ακουγετε κουφο και τρελο αλλα ειναι αληθεια
επισης οι ανθρωποι γενικα εδω τους φαλακρους του σεβονται περισσοτερο
απ οτι αυτους που εχουν μαλλια.


εγω για παραδειγμα ειμαι εμφανισημος νεος με ωραιο προσωπο και σωμα αλλα
εχω διαχυτη αραιωση (norwood5-6)και τα ξυριζω γιατι ειναι πολυ αραια..

μια ζωη οι κοπελες στην ελλαδα οποτε κατεβω για διακοπες
μου το παιζουν βασιλισσες και δυσκολες μονο και μονο επειδη ειμαι φαλακρος δλδ δεν τους νοιαζει το γεγονος οτι εχω εναν alpha χαρακτηρα και ειμαι εμφανισημος και μορφωμενος αλλα τους νοιαζει μονο το ποσες τριχες κουβαλαω στο κεφαλι μου... =

για παραδειγμα το καλοκαιρι που ειχα κατεβει ελλαδα

παρατηρησα οτι οταν φορουσα καπελο ενα σωρο ομορφες κοπελες με φλερταραν
και με κοιτουσαν
και μολις τυχον εκανα την αποπειρα και πλησιαζα για να μιλησω να πιασω κουβεντα
και εκανα το λαθος να βγαλω το καπελο απο το κεφαλι μου
τα επαιζαν οι γκομενες....
ξενερωναν και μου τα μασαγανε και μου λεγανε" α εισαι μια χαρα παιδι
αλλα δεν εισαι ο τυπος μου.." δηλαδη σε μεταφραση "εισαι μια χαρα παιδι αλλα εισαι ραφλας και εγω με ραφλες δεν γουσταρω να ειμαι προτιμαω να ειμαι μαλλιαδες και ας μην δουλευει το εργαλειο τους
τουλαχιστον δεν θα ντρεπομαι να κυκλοφορησω μαζι τους.."


αλλα αυτα δεν ειναι τιποτα ..

το χειροτερο απο ολα απειρες φορες εχω κινδυνεψει απο τραμπουκισμο απο παρεες αναρχικων
λογω του ξυρισμενου κεφαλιου και του γυμνασμενου σωματος με περνανε για χρυσαυγιτη


μα ποσο καθυστερημενοι ανθρωποι να μπερδευουν ολους τους ξυρισμενος με skinhead?



απο αυτα και μονο καταλαβαινεις τα ελλατωματα που εχουμε σαν λαος που δεν τα εχουν οι αλλοι λαοι .
τοσο πολυ "shallow"λαος μονο τα αμερικανακια ...
εμεις και τα αμερικανακια ειμαστε ιδιοι , κρινουμε τους ανθρωπους απο την εμφανιση μαλλια κιλα,υψος κλπ
δλδ οποιος ειναι φαλακρος κοντος η χοντρος θα πρεπει να ντρεπεται
και οποιος ειναι μαλλιας ψηλος και αδυνατος να δοξαζεται...

δεν κανω αυτο το thread για να προκαλεσω και ξερω οτι μοιαζουν ακραιες αυτες οι αποψεις αλλα αυτα εχω βιωσει..και ειναι ενα θεμα που παντα ηθελα να αναλυσω και με αλλους ανθρωπους που ειναι συμπασχοντες αλλα ποτε δεν το ανεφερα σε κανεναν απο το κοντινο μου περιβαλλον γιατι ενοιωθα οτι θα εδινα την εντυπωση του ανθρωπου με χαμηλη αυτοπεποιθηση η κομπλεξικου.
πιστευω οτι σε αυτο το φορουμ ηταν ο καταλληλος τοπος για να το συζητησω

ευχαριστω παιδια
 
Τελευταία επεξεργασία:

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Soralteno

Alternative treatment member
Μέλος του προσωπικού
Όπως παρατήρησες, παιδεία, μορφωτικό επίπεδο σε αυτή χώρα ειναι για την πλειοψηφία του πληθυσμού πολύ χαμηλό.
Το bullying των μικρών παιδιών απλα παίρνει άλλη μορφή όταν μεγαλώσουν, πάντα θα βρίσκουν κάτι για να σε μειώσουν, είτε αυτό ειναι μαλλιά είτε αυτό ειναι γυαλιά οράσεως είτε αυτό ειναι το σωματικό βάρος κτλ. Μπορεί να μην στο πούνε κατάμουτρα αλλά αρκετοί ενώ σου σφίγγουν το χέρι θα σκέφτονται ¨καλως τον φάρο¨ ή ¨πού´σε ρε Τόφαλος¨ ή ¨για σου ρε μπασμένο¨. Ειναι καθαρά αντίδραση προερχόμενη ´απο το ζωικό βασίλειο και έχει να κάνει με το να ανακαλύπτεις και να υπέρ τονίζεις τυχόν μειονεκτήματα του ατόμου που έχεις απέναντι σου για να νιώσεις πως εσυ είσαι ανώτερος και ¨τον έχεις για πλακα¨.
Ειναι στη βάση του ο φόβος του διαφορετικού, δεν έχεις πάει επαρχία και ένα ´απο τα πρώτα που σε ρωτούν ¨απο που είσαι;¨
Όσον αφορά τις γυναίκες, οι Ελληνίδες ειναι χαρακτηριστικά σνομπ αλλά και εκεί οι μηχανισμοί ειναι παρόμοιοι, του στυλ ¨αντε ρε μπάμια που θες να γκομενισεις κιόλας. Λαμπόγυαλο, δεν πρόκειται να κατέβω εγώ level για την πάρτυ σου ¨
 
Τελευταία επεξεργασία:

Droven_89

Member
Όπως παρατήρησες, παιδεία, μορφωτικό επίπεδο σε αυτή χώρα ειναι για την πλειοψηφία του πληθυσμού πολύ χαμηλό.
Το bullying των μικρών παιδιών απλα παίρνει άλλη μορφή όταν μεγαλώσουν, πάντα θα βρίσκουν κάτι για να σε μειώσουν, είτε αυτό ειναι μαλλιά είτε αυτό ειναι γυαλιά οράσεως είτε αυτό ειναι το σωματικό βάρος κτλ. Μπορεί να μην στο πούνε κατάμουτρα αλλά αρκετοί ενώ σου σφίγγουν το χέρι θα σκέφτονται ¨καλως τον φάρο¨ ή ¨πού´σε ρε Τόφαλος¨ ή ¨για σου ρε μπασμένο¨. Ειναι καθαρά αντίδραση προερχόμενη ´απο το ζωικό βασίλειο και έχει να κάνει με το να ανακαλύπτεις και να υπέρ τονίζεις τυχόν μειονεκτήματα του ατόμου που έχεις απέναντι σου για να νιώσεις πως εσυ είσαι ανώτερος και ¨τον έχεις για πλακα¨.
Ειναι στη βάση του ο φόβος του διαφορετικού, δεν έχεις πάει επαρχία και ένα ´απο τα πρώτα που σε ρωτούν ¨απο που είσαι;¨
Όσον αφορά τις γυναίκες, οι Ελληνίδες ειναι χαρακτηριστικά σνομπ αλλά και εκεί οι μηχανισμοί ειναι παρόμοιοι, του στυλ ¨αντε ρε μπάμια που θες να γκομενισεις κιόλας. Λαμπόγυαλο, δεν πρόκειται να κατέβω εγώ level για την πάρτυ σου ¨


xaxxa εχεις πλακα φιλε
ετσι ειναι οντως. και ναι αυτο με την επαρχια ισχυει..
θυμαμαι που ημουνα στρατο και καποιοι θεσσαλονικεις και επαρχιωτες μου κραταγαν μουρη
και δεν με πηγαιναν παροτι εγω τους μιλουσα και τους ελεγα μια καλημερα
δεν με πηγαιναν μονο και μονο επειδη ειμαι αθηναιος... lol
δλδ με λιγα λογια επειδη βαση δικης τους λογικης ημουν διαφορετικος απο αυτους
η μη εμπιστεψιμος.

αρχικα ολοι με πηγαιναν μεχρι να τους πω οτι ειμαι απο αθηνα..
"α αθηναιος εισαι..." και η απαντηση αυτη ακολουθοταν απο μια μιζερη εκφραση στο προσωπο τους.
και εγω τους ελεγα: ρε παιδια γιατι να κανουμε διαχωρισμους ολοι ελληνες ζουμε κατω απο τον ιδιο ουρανο μαζι μεγαλωσαμε
και την ιδια γλωσσα μιλαμε .
αλλα αυτοι τιποτα.. εκει.... IQ barbecue
μεστο κομπλεξ.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Jen

Active Member
Γεια χαρα παιδια θελω να μιλησω για ενα θεμα που ισως τραβαει πολυ αναλυση και συζητηση.

εχω παρατηρησει κυριως στην Ελλαδα οτι οι ανθρωποι εχουν πολυ ρατσισμο απεναντι στους φαλακρους οσο σε καμια αλλη χωρα.

ειναι 3-4 χρονια που ειμαι κατοικος δυτικης ευρωπης και οι ανθρωποι εδω δεν ειναι ετσι..
εδω οι ανθρωποι σε κρινουν απ το ατομο σου,το τι μυαλο κουβαλας και τους τροπους σου
ην νοοτροπια-παιδεια σου και το ποσο σεβεσαι τους αλλους ανθρωπους.
ολα αυτα τα χρονια που ζω εδω ποτε δεν εχω ακουσει απο καποιον να πει "α ο καραφλας "αντε ρε καραφλα κλπ κλπ γενικα τους καραφλους ποτε δεν τους σχολιαζουν οπως κανουν στην ελλαδα
στην Ελλαδα οι ανθρωποι μολις δουν καποιον φαλακρο φερονται σαν ανωριμα
ανοητα μικρα παιδακια....


εχω ακουσει πολλες φορες σχολια απο τριτους ανθρωπους που ουτε καν τους γνωριζα...(στην ελλαδα)
για το κεφαλι μου "α κοιτα τον καραφλα" "α ο ραφλας" "πως εισαι ετσι ρε καραφλα" κλπ κλπ
και το αστειο ειναι οτι δεν ειμαι 100% φαλακρος εχω καποιες λιγες τριχες φαντασου να μην ειχα
τι θα λεγανε...

ακομα και απο γκομενες εχω φαει δουλεμα αρχικα να με αποφευγουν ευγενικα
και μετα απο λιγο μολις φυγω και γυρισω την πλατη μου
να γελανε με τις φιλες τους και να λενε¨α τον ειδες τον καραφλα που ηρθε και μου την επεσε"
"α εγω θα του αγοραζα μια περουκα και θα του την φορουσα¨λεει η φιλη της
και να χασκογελανε οι γκομενες μεταξυ τους..
και να πως σου φευγει η μαγκια 2 μετρα αντρας φαλακρος και γυμνασμενος με κατι τετοια σχολια απο γυναικες....


επισης εχω παρατηρησει απο πολλους ανθρωπους στην Ελλαδα να κοροιδευουν ακομα και τους εμφανισημους φαλακρους ...
ακομα και της showbiz εμφανισημους φαλακρους πχ τον μηδενιστη (γνωστος ελληνας ραπερ)
η τον κωστα μπογδανο (ξερω ειναι αντιπαθητικος και γραφικος)αλλα δεν ειναι ασχημος
που οι τυποι εχουν φατσα και ωραιο κεφαλι,και ομως παρολαυτα
παντα θα βρεθει καποιος να τους κρινει και να πει "Α αντε μωρε τον καραφλα πως ειναι ετσι"
"η φαλακρα ειναι ασχημια" κλπ κλπ

δεν μπορω να καταλαβω για ποιο λογο στην Ελλαδα η καραφλα και οι φαλακροι αντρες
που κανονικα ειναι υποδειγμα ανδρισμου να θεωρουνται ως ταμπου και να τρωνε τοσο θαψιμο απο ολο τον κοσμο
στο εξωτερικο που ζω εγω τις πιο ωραιες γκομενες τις τρωνε οι φαλακροι και γενικα οσο καιρο ειμαι στο εξωτερικο εχω περασει τον καλυτερο καιρο της ζωης μου οι κοπελες εδω γουσταρουν τους φαλακρους-ξυρισμενους τους θεωρουνε πιο sexy και πιο αντρες απ τους υπολοιπους
επισης οι ανθρωποι γενικα εδω τους φαλακρους του σεβονται περισσοτερο
απ οτι αυτους που εχουν μαλλια.


εγω για παραδειγμα ειμαι εμφανισημος νεος με ωραιο προσωπο και σωμα αλλα
εχω διαχυτη αραιωση (norwood5-6)και τα ξυριζω γιατι ειναι πολυ αραια..

μια ζωη οι κοπελες στην ελλαδα οποτε κατεβω για διακοπες
μου το παιζουν βασιλισσες και δυσκολες μονο και μονο επειδη ειμαι φαλακρος δλδ δεν τους νοιαζει το γεγονος οτι εχω εναν alpha χαρακτηρα και ειμαι εμφανισημος και μορφωμενος αλλα τους νοιαζει μονο το ποσες τριχες κουβαλαω στο κεφαλι μου... =

για παραδειγμα το καλοκαιρι που ειχα κατεβει ελλαδα

παρατηρησα οτι οταν φορουσα καπελο ενα σωρο ομορφες κοπελες με φλερταραν
και με κοιτουσαν
και μολις τυχον εκανα την αποπειρα και πλησιαζα για να μιλησω να πιασω κουβεντα
και εκανα το λαθος να βγαλω το καπελο απο το κεφαλι μου
τα επαιζαν οι γκομενες....
ξενερωναν και μου τα μασαγανε και μου λεγανε" α εισαι μια χαρα παιδι
αλλα δεν εισαι ο τυπος μου.." δηλαδη σε μεταφραση "εισαι μια χαρα παιδι αλλα εισαι ραφλας και εγω με ραφλες δεν γουσταρω να ειμαι προτιμαω να ειμαι μαλλιαδες και ας μην δουλευει το εργαλειο τους
τουλαχιστον δεν θα ντρεπομαι να κυκλοφορησω μαζι τους.."

ποιο χαζος πεθαινεις...


αλλα αυτα δεν ειναι τιποτα ..

το χειροτερο απο ολα απειρες φορες εχω κινδυνεψει απο τραμπουκισμο απο παρεες αναρχικων
λογω του ξυρισμενου κεφαλιου και του γυμνασμενου σωματος μου με περνανε για χρυσαυγιτη


μα ποσο καθυστερημενοι ανθρωποι???



απο αυτα και μονο καταλαβαινεις τα ελλατωματα που εχουμε σαν λαος που δεν τα εχουν οι αλλοι
λαοι .
τοσο πολυ "shallow"λαος μονο τα αμερικανακια ...
εμεις και τα αμερικανακια ειμαστε ιδιοι , κρινουμε τους ανθρωπους απο την εμφανιση :μαλλια
κιλα,υψος κλπ
δλδ οποιος ειναι φαλακρος κοντος η χοντρος θα πρεπει να ντρεπεται
και οποιος ειναι μαλλιας ψηλος και αδυνατος να δοξαζεται...

δεν κανω αυτο το thread για να προκαλεσω και ξερω οτι μοιαζουν ακραιες αυτες οι αποψεις αλλα αυτα εχω βιωσει..και ειναι ενα θεμα που παντα ηθελα να αναλυσω και με αλλους ανθρωπους που ειναι συμπασχοντες αλλα ποτε δεν το ανεφερα σε κανεναν απο το κοντινο μου περιβαλλον γιατι ενοιωθα οτι θα εδινα την εντυπωση του ανθρωπου με χαμηλη αυτοπεποιθηση η κομπλεξικου.
πιστευω οτι σε αυτο το φορουμ ηταν ο καταλληλος τοπος για να το συζητησω

ευχαριστω παιδια

Παρότι είμαι γυναίκα δεν ξέρω αν μπορώ να συμφωνήσω με αυτό που λες ή μάλλον με το ένα σκέλος αυτού που λες. Είναι αλήθεια ότι υπάρχει γενικά "ρατσισμός" στην Ελλάδα όσον αφορά την εξωτερική εμφάνιση γενικά (κιλά, ομορφιά, μαλλιά κτλ.) και για να πω την αλήθεια γνωρίζω κοπέλα που έχει απορρίψει κάποιον λόγω φαλάκρας. Δεν νομίζω όμως ότι η διαφορά που παρατηρείς στο εξωτερικό όσον αφορά τα μαλλιά έχει να κάνει με το τόσο υψηλότερο επίπεδο των ανθρώπων. Καταρχήν δεν θεωρώ καν ότι είναι τόσο μεγάλη η διαφορά όσον αφορά το τι πραγματικά πιστεύουν, αλλά μπορεί να υπάρχει μια διαφορά ως προς το πώς και σε τι βαθμό το εκφράζουν. Γενικά στη δύση οι άνθρωποι είναι περισσότερο politically correct όσον αφορά τη γλώσσα και την έκφραση αλλά δεν είναι σίγουρο κατά πόσο αυτό αντικατοπτρίζει τις πραγματικές αντιλήψεις των ανθρώπων στο συγκεκριμένο θέμα. Κατά δεύτερον θεωρώ ότι σε μεγάλο βαθμό η όποια διαφορά που αφορά όντως την αντίληψη είναι περισσότερο θέμα ποπ κουλτούρας η οποία επηρεάζει και τα πρότυπα ομορφιάς ή γενικά το τι θεωρείται ωραίο και αποδεκτό, ειδικά στη νεολαία. Θα έλεγα δηλ. ότι ενδεχομένως εκεί το ξυρισμένο κεφάλι να θεωρείται cool, κάτι που αποδεικνύεται από την αντίθετη "ακρότητα" που περιγράφεις, δηλ. "τις πιο ωραιες γκομενες [να] τις τρωνε οι φαλακροι". Από την άλλη βέβαια η δυτική ευρώπη είναι πολύ πιο μπροστά από εμάς γενικά σε θέματα tolerance ή καλύτερα acceptance, εξ ου και οι τεράστιες διαφορές μας σε θέματα που αφορούν την ποιότητα ζωής ομοφυλόφιλων, transgender ατόμων και άλλων κοινωνικών ομάδων.

Το σημαντικό όμως για μένα είναι άλλο. Βλέπεις π.χ. πως το θέμα με τα μαλλιά σου επηρεάζει την εικόνα σου ως άντρα και θεωρείς ότι αυτό είναι ένδειξη "καθυστερημένων" ανθρώπων. Έχεις σκεφτεί ποτέ όμως πώς θα αντιμετώπιζες εσύ ως άντρας μια γυναίκα με αντίστοιχο πρόβλημα; Και δεν μιλάω για μια απλή αραίωση, μιλάω για πραγματικό πρόβλημα. Αν εσένα λοιπόν στην έπεφτε μια τέτοια γυναίκα σε ένα μπαρ τι θα έλεγες; "Ας μπω στη διαδικασία να τη γνωρίσω γιατί μπορεί να είναι καλή κοπέλα;" Και αν εσύ προσωπικά όντως το έλεγες, σκέψου πόσοι άντρες δεν θα το έλεγαν. Και δεν νομίζω ότι στο εξωτερικό υπάρχει τεράστια διαφορά σε αυτό το θέμα, εκτός αν έχεις παραδείγματα που αποδεικνύουν το αντίθετο -και μακάρι να έχεις. Το πρόβλημα είναι ότι δυστυχώς οι περισσότερες και περισσότεροι από εμάς μπαίνουμε στη διαδικασία να κατακρίνουμε τον ρατσισμό μόνο όταν φτάσει να απειλήσει προσωπικά εμάς και μόνο στα θέμα που μας "καίνε". Έτσι όμως δεν λύνεται το πρόβλημα στη ρίζα του.
 

xk

Active Member
Φίλε μου αμα μπεις σε ξενα καραφλοφόρουμ θα δεις ότι όλοι οι καραφλοί άντρες από όλες τις χωρες έχουν τα ίδια παράπονα.Αυτοι που έχουν τα λιγότερα παράπονα και που δεν πολυασχολούνται είναι οι μαυροι καραφλοί

Πάντως κάτι μπορεί να κάνεις λάθος,δεν είνα ιδυνατόν να λες ότι εισαι ψηλός γυμνασμένος εμφανίσιμος και να σε βρίζουν οι γκόμενες κα ινα σε λένε καράφλα.Ενταξει μλκιες απο άντρες θ ακούσεις σίγουρα αλλα να σε δουλευουν άσχημα οι γκόμενες αποκλείεται εκτός κι αν έπεσες σε τίποτα νταλικέρισες
 

xk

Active Member
Οσον αφορα γενικα την εξωτερικη εμφανιση θα σου πω πως πιστευω ότι δουλευει το πράγμα...Ο κολλητός μου γουστάρει ΜΟΝΟ ψηλές εγώ απεναντίας τις αποφευγω.Οταν γνωριζω γυναικες ή σκαναρω στο δρόμο τις ψηλές δε τις πολυκοιτάω,δε ξερω δε μου κάθονται καλά,δε θέλω να με περναει στο ύψος γυναικα.Αυτο εγώ που θεωρω μειονεκτημα ο κολλητός μου το θεωρει πλεονέκτημα...ο κολλητος δε κοιταει κοντες με τίποτα(γιατι ειναι και λιγο ψηλος)

Αυτο που θέλω να πω είνα ιότι υπάρχουν γυναίκες εκει έξω που μόλις δουν καράφλα δεν ενδιαφερονται...αυτό μπορεί να έχει να κάνει με το τι θα πει η μανα μου ή οι κολλητες μου ή με το θέλω να χαιδευω μαλλιά ή απλά δεν με ερεθιζεις ρε παιδί μου κτλ...Το ίδιο όμως ισχυει κα ιγια μένα,δε γουσταρω ψηλή στο κρεβάτι μου ή δε θέλω να λενε οι φίλοι μου του ρίχνει του ''κοντού'' η γκόμενα κτλ...

Ετσι ειναι τι να κάνουμε.Όταν καραφλιάζεις χάνεις ένα ποσοστό απ αυτες.Υπάρχουν όμως και άλλες που είτε δεν έχουν πρόβλημα ή και ακόμα αυτες που γουσταρουν.

Όλα αυτα φυσικά με την ρηχή αντίληψη των πραγμάτων...μια μέρα γνώρισα μια ψηλή και ξετρελάθηκα μαζί της,ακομα τη σκεφτομαι που και που και πανε χρόνια....το ίδιο έχει πάθει κα ιο κολλητός μου με κοντή...

άμα έχεις κάποια ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ πράγματα πάνω σου που αρέσουν σε ενα ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ άτομο θα σε θέλει κι ας έλεγε παλιά ''α δε θελω καραφλους/κοντους'' κτλ έχω πολλά παραδείγματα
 

GiannisTak

Active Member
Δεν είναι θέμα ρατσισμού ή "αμορφωσίας". Το μεγαλύτερο κομμάτι του ελληνικού πληθυσμού έχει πια σπουδάσει (είμαστε πρώτοι ή δεύτεροι στην Ευρώπη) και από πλευράς γλωσσομάθειας ακόμα περισσότερο.

Ως λαός, από την αρχαιότητα λατρεύαμε το Ωραίο, τα νιάτα, τον όμορφο έφηβο και το απόλυτο ανδρικό πρότυπο ομορφιάς θεωρείται ο Ερμής του Πραξιτέλη. Θα ήταν κωμικοτραγικό ο Ερμής να έχει ένα ξεγυρισμένο Norwood 6 αντί για πυκνούς βοστρύχους, δεν θα ανταποκρινόταν σε κανένα πρότυπο ομορφιάς, θα γέλαγαν όλοι.

Θα μου πείτε: Έτσι μπορούν να είναι όλοι; Προφανώς όχι ούτε είναι δυνατόν κάτι τέτοιο. Ωστόσο αυτό το αρχαίο πρότυπο είναι διαχρονικό, είναι κάτι που αρέσει σε όλους και υποσυνείδητα το αναζητούν στις ανθρώπινες μορφές γύρω μας.
 

Droven_89

Member
Δεν είναι θέμα ρατσισμού ή "αμορφωσίας". Το μεγαλύτερο κομμάτι του ελληνικού πληθυσμού έχει πια σπουδάσει (είμαστε πρώτοι ή δεύτεροι στην Ευρώπη) και από πλευράς γλωσσομάθειας ακόμα περισσότερο.

Ως λαός, από την αρχαιότητα λατρεύαμε το Ωραίο, τα νιάτα, τον όμορφο έφηβο και το απόλυτο ανδρικό πρότυπο ομορφιάς θεωρείται ο Ερμής του Πραξιτέλη. Θα ήταν κωμικοτραγικό ο Ερμής να έχει ένα ξεγυρισμένο Norwood 6 αντί για πυκνούς βοστρύχους, δεν θα ανταποκρινόταν σε κανένα πρότυπο ομορφιάς, θα γέλαγαν όλοι.

Θα μου πείτε: Έτσι μπορούν να είναι όλοι; Προφανώς όχι ούτε είναι δυνατόν κάτι τέτοιο. Ωστόσο αυτό το αρχαίο πρότυπο είναι διαχρονικό, είναι κάτι που αρέσει σε όλους και υποσυνείδητα το αναζητούν στις ανθρώπινες μορφές γύρω μας.



Τι εκανε λεει ειμαστε μορφωμενοι και 1οι 2οι στην ευρωπη???
θεουλης ...
απορω σε τι κοσμο ζεις αδερφε...

πηγαινε αγγλια,γαλλια,γερμανια,βελγιο να δεις τα πανεπιστημια που εχουν και μετα θα καταλαβεις

στην ελλαδα ειναι πανεπιστημια αυτα?
ολο καταληψεις και λαλακιες και οι πιο πολλοι που τελειωνουν τις σχολες ζητημα το 50% απο αυτους να βγαινουν πραγματικοι επιστημονες....
η ελλαδα 3 πανεπιστημια να χει ολα και ολα που κανουν δουλεια ολα τα αλλα ειναι για κλεισιμο με την νοοτροπια
που βαρανε...
 
Τελευταία επεξεργασία:

Droven_89

Member
Παρότι είμαι γυναίκα δεν ξέρω αν μπορώ να συμφωνήσω με αυτό που λες ή μάλλον με το ένα σκέλος αυτού που λες. Είναι αλήθεια ότι υπάρχει γενικά "ρατσισμός" στην Ελλάδα όσον αφορά την εξωτερική εμφάνιση γενικά (κιλά, ομορφιά, μαλλιά κτλ.) και για να πω την αλήθεια γνωρίζω κοπέλα που έχει απορρίψει κάποιον λόγω φαλάκρας. Δεν νομίζω όμως ότι η διαφορά που παρατηρείς στο εξωτερικό όσον αφορά τα μαλλιά έχει να κάνει με το τόσο υψηλότερο επίπεδο των ανθρώπων. Καταρχήν δεν θεωρώ καν ότι είναι τόσο μεγάλη η διαφορά όσον αφορά το τι πραγματικά πιστεύουν, αλλά μπορεί να υπάρχει μια διαφορά ως προς το πώς και σε τι βαθμό το εκφράζουν. Γενικά στη δύση οι άνθρωποι είναι περισσότερο politically correct όσον αφορά τη γλώσσα και την έκφραση αλλά δεν είναι σίγουρο κατά πόσο αυτό αντικατοπτρίζει τις πραγματικές αντιλήψεις των ανθρώπων στο συγκεκριμένο θέμα. Κατά δεύτερον θεωρώ ότι σε μεγάλο βαθμό η όποια διαφορά που αφορά όντως την αντίληψη είναι περισσότερο θέμα ποπ κουλτούρας η οποία επηρεάζει και τα πρότυπα ομορφιάς ή γενικά το τι θεωρείται ωραίο και αποδεκτό, ειδικά στη νεολαία. Θα έλεγα δηλ. ότι ενδεχομένως εκεί το ξυρισμένο κεφάλι να θεωρείται cool, κάτι που αποδεικνύεται από την αντίθετη "ακρότητα" που περιγράφεις, δηλ. "τις πιο ωραιες γκομενες [να] τις τρωνε οι φαλακροι". Από την άλλη βέβαια η δυτική ευρώπη είναι πολύ πιο μπροστά από εμάς γενικά σε θέματα tolerance ή καλύτερα acceptance, εξ ου και οι τεράστιες διαφορές μας σε θέματα που αφορούν την ποιότητα ζωής ομοφυλόφιλων, transgender ατόμων και άλλων κοινωνικών ομάδων.

Το σημαντικό όμως για μένα είναι άλλο. Βλέπεις π.χ. πως το θέμα με τα μαλλιά σου επηρεάζει την εικόνα σου ως άντρα και θεωρείς ότι αυτό είναι ένδειξη "καθυστερημένων" ανθρώπων. Έχεις σκεφτεί ποτέ όμως πώς θα αντιμετώπιζες εσύ ως άντρας μια γυναίκα με αντίστοιχο πρόβλημα; Και δεν μιλάω για μια απλή αραίωση, μιλάω για πραγματικό πρόβλημα. Αν εσένα λοιπόν στην έπεφτε μια τέτοια γυναίκα σε ένα μπαρ τι θα έλεγες; "Ας μπω στη διαδικασία να τη γνωρίσω γιατί μπορεί να είναι καλή κοπέλα;" Και αν εσύ προσωπικά όντως το έλεγες, σκέψου πόσοι άντρες δεν θα το έλεγαν. Και δεν νομίζω ότι στο εξωτερικό υπάρχει τεράστια διαφορά σε αυτό το θέμα, εκτός αν έχεις παραδείγματα που αποδεικνύουν το αντίθετο -και μακάρι να έχεις. Το πρόβλημα είναι ότι δυστυχώς οι περισσότερες και περισσότεροι από εμάς μπαίνουμε στη διαδικασία να κατακρίνουμε τον ρατσισμό μόνο όταν φτάσει να απειλήσει προσωπικά εμάς και μόνο στα θέμα που μας "καίνε". Έτσι όμως δεν λύνεται το πρόβλημα στη ρίζα του.




δλδ αμα σου ρθει ενας φαλακρας εμφανισημος με καλη δουλεια και λεφτα
ατομο σωστο και μορφωμενο θα του πεις
"α κοιτα εχεις ολο το πακετο αλλα σου λειπει κατι.
τα μαλλια... οποτε για αυτο και μονο δεν εισαι αντρας δεν εισαι σεξυ
και δεν μου κανεις"
το μονο σιγουρο ειναι οτι οταν μιλαω με ευρωπαιους η κοπελιτσες απο ευρωπη δεν κοιτανε ουτε για μια στιγμη το κεφαλι μου δεκαρα δεν δινουν,
κατι που δεν κανουν οι ελληνες οι οποιοι μολις δουνε κανα
φαλακρο τον κοιτανε λες και εχει καμια αρρωστια....
τους μιλας και την ωρα που τους μιλας αυτοι κοιτανε το κεφαλι σου.

πολυ απλα γιατι οι γυναικες στην ευρωπη τους αρεσουν οι αντρες να ειναι "alpha males" και οχι να ειναι ομορφοπαιδα
με μαλλακια και απο χαρακτηρα να ειναι κοτουλες ανασφαλεις και να φοβουνται να μιλησουν σε μια κοπελα

επισης να μην σχολιασω το παρακατω που ειπες ::το θέμα με τα μαλλιά σου επηρεάζει την εικόνα σου ως άντρα και θεωρείς ότι αυτό είναι ένδειξη "καθυστερημένων" ανθρώπων"


τα μαλλια μου επηρεαζουν την ποιοτητα μου ως αντρας?
συνειδητοποιείς οτι οι φαλακροι και ξυρισμενοι εχουν την πιο επιβλητικη εμφανιση απο ολους τους υπολοιπους αντρες?

και ναι οι ανθρωποι ειναι καθυστερημενοι χωρις δευτερη σκεψη ειναι αποδεδειγμενο
χρονια τωρα οτι οι ελληνες ειναι απ τους πιο γραφικους λαους στην ευρωπη.

θα σου πω αυτο και κρατα το

παλια οταν ειχα μαλλια φουλ δεν προκαλουσα τοσο πανικο στις γυναικες παροτι με μαλλια ημουνα κουκλος και πιο ομορφος

ξαφνικα ομως απο τοτε που αρχισα να ξυριζω το κεφαλι μου με την σκαλα 2
οπου εμπαινα ολες οι κοπελες αρχισαν να με κοζαρουν και να κολλανε σαν τις μυγες απανω μου και να με περιτρυγιριζουν αυτο πως το εξηγεις εσυ??

απαντηση : επιβλητικη αρρενωπη εμφανιση τα μαλλια σε βαζουν στην κατηγορια του average τυπου που ειναι σαν ολους τους αλλους

ενω το ξυρισμενο κεφαλι σε κανει να διαφερεις απ τους αλλους αντρες
και να μην εισαι" ιδιος" σαν τους αλλους
πολυ πιο μαγκας και αντρας φαινεσαι με ξυρισμενο κεφαλι παρα με μαλλια.

και οτι οι γυναικες στο εξωτερικο οτι προτιμανε τους φαλακρους ειναι αληθεια οσο και αν δεν θες να το πιστεψεις ειδικα
αν εισαι και ψηλος 185-190 τοτε θα εχεις μεγααααλη περαση στις γυναικες....


οσο για την κοπελα που θα ειχε φαλακρα ναι θα πηγαινα μαζι της, γιατι ειμαι αρσενικος
οποια κοπελα μου ζητησει "κατι"τι στο δινω κατευθειαν χωρις δευτερη σκεψη

επισης οι αντρες εχουν την πραγματικη ομορφια γιατι ουτε βαφονται ουτε φορανε τακουνια,ουτε κανουν αυτα που κανουν οι γυναικες

ολες αυτες τις θεες που βλεπεις στα κλαμπ τα βραδυα βγαλτους το μακιγιαζ,τα τακουνια κλπ
και δες τες το πρωι που σηκωνονται τι φατσες εχουν και μετα ελα μιλα.

ενω οι αντρες ειναι "αυθεντικοι" φορανε την κωλονιτσα τους το πουκαμισακι
τους κανα μουσακι η ξυρισμα και αυτο ηταν ΑΡΣΕΝΙΚΟ

οχι οπως τις γυναικες που μεταλλασονται την νυχτα με τα βαψιματα τακουνια φορεματα νυχια σε θεες και την αλλη μερα δεν της γνωριζεις.....

οι αντρες οπως ξενυχτανε ετσι ξυπνανε ειναι οι ιδιοι εμφανισιακα
και τις 24 ωρες της ημερας.

ενω το πρωι που σηκωνονται ολες αυτες οι "θεες" των νυχτερινων κλαμπ απ τα κρεβατια τους μοιαζουν αγνωριστες και σαν βακχες και τρεχουν γρηγορα το πρωι στον καθρεφτη
να καμουφλαρουν τα χαλια τους.

και μετα μου λες εμενα για την καραφλα..
ευτυχως που δεν γεννηθηκα γυναικα LOL
 
Τελευταία επεξεργασία:

Droven_89

Member
Δεν είναι θέμα ρατσισμού ή "αμορφωσίας". Το μεγαλύτερο κομμάτι του ελληνικού πληθυσμού έχει πια σπουδάσει (είμαστε πρώτοι ή δεύτεροι στην Ευρώπη) και από πλευράς γλωσσομάθειας ακόμα περισσότερο.

Ως λαός, από την αρχαιότητα λατρεύαμε το Ωραίο, τα νιάτα, τον όμορφο έφηβο και το απόλυτο ανδρικό πρότυπο ομορφιάς θεωρείται ο Ερμής του Πραξιτέλη. Θα ήταν κωμικοτραγικό ο Ερμής να έχει ένα ξεγυρισμένο Norwood 6 αντί για πυκνούς βοστρύχους, δεν θα ανταποκρινόταν σε κανένα πρότυπο ομορφιάς, θα γέλαγαν όλοι.

Θα μου πείτε: Έτσι μπορούν να είναι όλοι; Προφανώς όχι ούτε είναι δυνατόν κάτι τέτοιο. Ωστόσο αυτό το αρχαίο πρότυπο είναι διαχρονικό, είναι κάτι που αρέσει σε όλους και υποσυνείδητα το αναζητούν στις ανθρώπινες μορφές γύρω μας.

Α ναι τα γραφικα προτυπα της αρχαιας ελλαδας..
φιλε εμεις οι σημερινοι ελληνες χωρις παρεξηγηση αλλα δεν εχουμε ΚΑΜΙΑ σχεση με τους αρχαιους ελληνες αυτο ειναι το μονο σιγουρο....

επισης τα νιατα φαινονται απ το προσωπο και οχι απ τα μαλλια

δλδ θες να μου πεις οτι ενα παλικαρι 20-25 χρονων που συνυθως εχει νεανικο προσωπο
θα φανει γερος εξαιτιας του ξυρισμενου κεφαλιου του?
πιθανον να φανει ως μεγαλυτερος 27-30 εξαιτιας της φαλακρας αλλα οχι και γερος...
μηπως παρατρολλαρετε μερικοι???

αν το πιστευεις πραγματικα αυτο τοτε πρεπει να κοιταχτεις.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Droven_89

Member
Φίλε μου αμα μπεις σε ξενα καραφλοφόρουμ θα δεις ότι όλοι οι καραφλοί άντρες από όλες τις χωρες έχουν τα ίδια παράπονα.Αυτοι που έχουν τα λιγότερα παράπονα και που δεν πολυασχολούνται είναι οι μαυροι καραφλοί

Πάντως κάτι μπορεί να κάνεις λάθος,δεν είνα ιδυνατόν να λες ότι εισαι ψηλός γυμνασμένος εμφανίσιμος και να σε βρίζουν οι γκόμενες κα ινα σε λένε καράφλα.Ενταξει μλκιες απο άντρες θ ακούσεις σίγουρα αλλα να σε δουλευουν άσχημα οι γκόμενες αποκλείεται εκτός κι αν έπεσες σε τίποτα νταλικέρισες


φιλε αυτα συνυθως ειναι αμερικανικα φορουμ και οχι ευρωπαικα
οι αμερικανοι ειναι κομπλεξικοι οπως και οι ελληνες
 

Bouklas

Well-Known Member
Γνώμη μου.
Φυσικά και υπάρχουν κάποιες χαζογκόμενες που απορρίπτουν έναν άντρα για λόγους όπως η καράφλα, όμως ο μέσος ορος των χαζογομενων είναι πολύ μικρότερος στις γυναίκες που είναι σε μια πιο ώριμη ηλικία, όπως πχ 26-27+ σε σχέση με κάποια στα 18-21, και οι λόγοι είναι προφανείς, ανωριμότητα. Επίσης είσαι ψηλός όπως λες, εάν έχεις προσέξει οι ψηλοί έχουν κατα πολύ περισσότερη πέραση από εκείνους που πολύ απλά έχουν μαλλιά.
Εσύ Droven_89 σε τι ηλικίες έπαιζες μπάλα και έχεις αυτή την άποψη?
 

Άκης

Administrator
Πάντως κάτι μπορεί να κάνεις λάθος,δεν είνα ιδυνατόν να λες ότι εισαι ψηλός γυμνασμένος εμφανίσιμος και να σε βρίζουν οι γκόμενες κα ινα σε λένε καράφλα.Ενταξει μλκιες απο άντρες θ ακούσεις σίγουρα αλλα να σε δουλευουν άσχημα οι γκόμενες αποκλείεται εκτός κι αν έπεσες σε τίποτα νταλικέρισες

Εξαρτάτε το άτομο που δέχεται τα σχόλια, όπως και το άτομο που κάνει τα σχόλια. Για παράδειγμα τα άτομα που κάνω παρέα ξέρουν ότι δεν με ενδιαφέρει/επηρεάζει το να μου πουν κάτι και δεν μου λένε το παραμικρό. Αν με ενοχλούσε και με έβλεπαν ότι με το παραμικρό θέμα στο μαλλί με πιάνει κίτρινος πυρετός, ε τότε είμαι σίγουρος ότι δεν θα σταματούσαν τα σχόλια/πειράγματα.

Από την άλλη, δεν έχω ακούσει κάτι από γυναίκες. Όχι ότι δεν θα τις έβαζα στην θέση τους αν δηλαδή ξέφευγε η συμπεριφορά τους, κάτι που ίσως παίζει και αυτό τον ρόλο στο αν πουν ή όχι κάτι σχετικά. Επίσης ένα παράδειγμα που είναι κάτι που πολλοί θα γνωρίζουν, ο Βαρουφάκης έχει δεχτεί άπειρα σχόλια στο εσωτερικό όσο και στο εξωτερικό και δεν έχουν πει κάτι για το μαλλί του (θα τα έχετε διαβάσει σίγουρα οι περισσότεροι).
 

Droven_89

Member
Γνώμη μου.
Φυσικά και υπάρχουν κάποιες χαζογκόμενες που απορρίπτουν έναν άντρα για λόγους όπως η καράφλα, όμως ο μέσος ορος των χαζογομενων είναι πολύ μικρότερος στις γυναίκες που είναι σε μια πιο ώριμη ηλικία, όπως πχ 26-27+ σε σχέση με κάποια στα 18-21, και οι λόγοι είναι προφανείς, ανωριμότητα. Επίσης είσαι ψηλός όπως λες, εάν έχεις προσέξει οι ψηλοί έχουν κατα πολύ περισσότερη πέραση από εκείνους που πολύ απλά έχουν μαλλιά.
Εσύ Droven_89 σε τι ηλικίες έπαιζες μπάλα και έχεις αυτή την άποψη?


Ποτε ειπα εγω οτι ειμαι ψηλος?
φυσιολογικο υψος εχω 1,80

οι ψηλοι εχουν περαση εαν εχουν και ωραιο σωμα,η ενα ομορφο προσωπο γιατι αλλιως
ξεχνα το....
και ψηλος να εισαι αν δεν εχεις και τοσο ομορφη φατσα δυσκολα τα πραγματα δλδ
ενας που ειναι 175 αλλα εχει ομορφοπ προσωπο,θα εχει πιο πολυ περαση απ τον ψηλο
που δεν εχει ομορφο προσωπο.

ποσους φιλους μου ψηλους 185-190 ξερω που ειναι μπακουρια μονο και μονο επειδη δεν ειναι "εμφανισημοι" στο προσωπο..

κοιτα οι ηλικιες που παιζω μπαλά ειναι συνηθως 20-26 ειμαι 26 ετων

ισως φταιει και η νεαρη ηλικια γιατι τα κοριτσια μεχρι να πατησουν τα 25
δεν εκτιμανε το ατομο σου σε υπολογιζουν μονο για την ξεπετα...
 
Τελευταία επεξεργασία:

Droven_89

Member
Εξαρτάτε το άτομο που δέχεται τα σχόλια, όπως και το άτομο που κάνει τα σχόλια. Για παράδειγμα τα άτομα που κάνω παρέα ξέρουν ότι δεν με ενδιαφέρει/επηρεάζει το να μου πουν κάτι και δεν μου λένε το παραμικρό. Αν με ενοχλούσε και με έβλεπαν ότι με το παραμικρό θέμα στο μαλλί με πιάνει κίτρινος πυρετός, ε τότε είμαι σίγουρος ότι δεν θα σταματούσαν τα σχόλια/πειράγματα.

Από την άλλη, δεν έχω ακούσει κάτι από γυναίκες. Όχι ότι δεν θα τις έβαζα στην θέση τους, ίσως παίζει και αυτό ρόλο στο να πουν ή όχι κάτι. Επίσης ένα παράδειγμα που είναι κάτι που πολλοί θα γνωρίζουν, ο Βαρουφάκης έχει δεχτεί άπειρα σχόλια στο εσωτερικό όσο και στο εξωτερικό και δεν έχουν πει κάτι για το μαλλί του (θα τα έχετε διαβάσει σίγουρα οι περισσότεροι).


Γιατι κλεβει την παρασταση το ολο συνολο του βαρουφακη "φημη,χαρακτηρας δυνατος με λεγειν,μορφωμενος και με αυτοπεποιθηση,ολα αυτα ειναι χαρακτηριστικα των "alpha males" για αυτο και δεν λενε τιποτα για την παρτυ του γιατι ο τυπος οπου μπαινει τους κανει ολους χωνι και κανει τους αλλους να νοιωθουν μειονεκτικα μπροστα του
και οι ανθρωποι και κυριως οι γυναικες μυριζονται την αυτοπεποιθηση απο μακρυα
και ο βαρουφακης εχει μπολικη απο αυτην ...(δεν ειμαι συριζαιος)
ασχετα αν τα εκανε θαλασσε με τα περι μνημονιου :p

επισης εσυ ακη δεν εισαι σε νεαρη ηλικια 20-26 με norwood 5-6 διαχυτη αλωπεκια...
για να βιωσεις τετοια σκηνικα
οταν εισαι νεος κανεις μπαμ λογω του οτι οι συνομιλικοι σου εχουν συνυθως μαλλια οποτε θεωρεισαι και καλα ο "παραξενος"φαινεσαι διαφορετικος απο ολους τους υπολοιπους.
ενω οταν εισαι 30-40 εκει δεν δινουν δεκαρα... γιατι το θεωρουνε φυσιολογικο
οι πιο πολλοι αντρες μετα τα 27-28 τωρα πια παιρνουν την κατω βολτα στο θεμα μαλλιων..
 
Τελευταία επεξεργασία:

Άκης

Administrator
Γιατι κλεβει την παρασταση το ολο συνολο του βαρουφακη "φημη,χαρακτηρας δυνατος με λεγειν,μορφωμενος και με αυτοπεποιθηση,ολα αυτα ειναι χαρακτηριστικα των "alpha males" για αυτο και δεν λενε τιποτα για την παρτυ του γιατι ο τυπος οπου μπαινει τους κανει ολους χωνι και κανει τους αλλους να νοιωθουν σαν γατακια μπροστα του
και οι ανθρωποι και κυριως οι γυναικες μυριζονται την αυτοπεποιθηση απο μακρυα
και ο βαρουφακης εχει μπολικη απο αυτην ...(δεν ειμαι συριζαιος)

οταν εισαι νεος κανεις μπαμ λογω του οτι οι συνομιλικοι σου εχουν συνυθως μαλλια οποτε θεωρεισαι και καλα ο "παραξενος"φαινεσαι διαφορετικος απο ολους τους υπολοιπους.
Δεν χρειάζεται να είσαι Σύριζα για να πεις το αυτονόητο. Ναι, αυτός ήταν και ο λόγος που τον ανέφερα, ότι η αύρα του "Alpha Male" καλύπτει την όποια ατέλεια σου δίνει είτε το πάχος, είτε το μαλλί. Αυτός είναι και ο λόγος που ο Μηδενιστής (που ανέφερες παραπάνω) δεν φαίνεται "καραφλός" και ούτε θα τον "πειράξει" και κανείς γι'αυτό.

Από την άλλη δεν έχεις άδικο για αυτό που αναφέρεις (για το "παράπονο"), αλλά πίστεψε με, αν νιώθεις διαφορετικός σε μια παρέα, ε τότε είσαι διαφορετικός και έτσι θα σε λάβουν και οι άλλοι.
 

Jen

Active Member
δλδ αμα σου ρθει ενας φαλακρας εμφανισημος με καλη δουλεια και λεφτα
ατομο σωστο και μορφωμενο θα του πεις
"α κοιτα εχεις ολο το πακετο αλλα σου λειπει κατι.
τα μαλλια... οποτε για αυτο και μονο δεν εισαι αντρας δεν εισαι σεξυ
και δεν μου κανεις"
το μονο σιγουρο ειναι οτι οταν μιλαω με ευρωπαιους η κοπελιτσες απο ευρωπη δεν κοιτανε ουτε για μια στιγμη το κεφαλι μου δεκαρα δεν δινουν,
κατι που δεν κανουν οι ελληνες οι οποιοι μολις δουνε κανα
φαλακρο τον κοιτανε λες και εχει καμια αρρωστια....
τους μιλας και την ωρα που τους μιλας αυτοι κοιτανε το κεφαλι σου.

πολυ απλα γιατι οι γυναικες στην ευρωπη τους αρεσουν οι αντρες να ειναι "alpha males" και οχι να ειναι ομορφοπαιδα
με μαλλακια και απο χαρακτηρα να ειναι κοτουλες ανασφαλεις και να φοβουνται να μιλησουν σε μια κοπελα

επισης να μην σχολιασω το παρακατω που ειπες ::το θέμα με τα μαλλιά σου επηρεάζει την εικόνα σου ως άντρα και θεωρείς ότι αυτό είναι ένδειξη "καθυστερημένων" ανθρώπων"


τα μαλλια μου επηρεαζουν την ποιοτητα μου ως αντρας?
συνειδητοποιείς οτι οι φαλακροι και ξυρισμενοι εχουν την πιο επιβλητικη εμφανιση απο ολους τους υπολοιπους αντρες?

και ναι οι ανθρωποι ειναι καθυστερημενοι χωρις δευτερη σκεψη ειναι αποδεδειγμενο
χρονια τωρα οτι οι ελληνες ειναι απ τους πιο γραφικους λαους στην ευρωπη.

θα σου πω αυτο και κρατα το

παλλια οταν ειχα μαλλια φουλ δεν προκαλουσα τοσο πανικο στις γυναικες παροτι με μαλλια ημουνα κουκλος και πιο ομορφος

ξαφνικα ομως απο τοτε που αρχισα να ξυριζω το κεφαλι μου με την σκαλα 2
οπου εμπαινα ολες οι κοπελες αρχισαν να με κοζαρουν και να κολλανε σαν τις μυγες απανω μου και να με περιτρυγιριζουν αυτο πως το εξηγεις εσυ??

απαντηση : επιβλητικη αρρενωπη εμφανιση τα μαλλια σε βαζουν στην κατηγορια του average τυπου που ειναι σαν ολους τους αλλους

ενω το ξυρισμενο κεφαλι σε κανει να διαφερεις απ τους αλλους αντρες
και να μην εισαι" ιδιος" σαν τους αλλους
πολυ πιο μαγκας και αντρας φαινεσαι με ξυρισμενο κεφαλι παρα με μαλλια.

και οτι οι γυναικες στο εξωτερικο οτι προτιμανε τους φαλακρους ειναι αληθεια οσο και αν δεν θες να το πιστεψεις ειδικα
αν εισαι και ψηλος 185-190 τοτε θα εχεις μεγααααλη περαση στις γυναικες....


οσο για την κοπελα που θα ειχε φαλακρα ναι θα πηγαινα μαζι της, γιατι ειμαι αρσενικος
οποια κοπελα μου ζητησει "κατι"τι στο δινω κατευθειαν χωρις δευτερη σκεψη

επισης οι αντρες εχουν την πραγματικη ομορφια γιατι ουτε βαφονται ουτε φορανε τακουνια,ουτε κανουν αυτα που κανουν οι γυναικες

ολες αυτες τις θεες που βλεπεις στα κλαμπ τα βραδυα βγαλτους το μακιγιαζ,τα τακουνια κλπ
και δες τες το πρωι που σηκωνονται τι φατσες εχουν και μετα ελα μιλα.

ενω οι αντρες ειναι "αυθεντικοι" φορανε την κωλονιτσα τους το πουκαμισακι
τους κανα μουσακι η ξυρισμα και αυτο ηταν ΑΡΣΕΝΙΚΟ

οχι οπως τις γυναικες που μεταλλασονται την νυχτα με τα βαψιματα τακουνια φορεματα νυχια σε θεες και την αλλη μερα δεν της γνωριζεις.....

οι αντρες οπως ξενυχτανε ετσι ξυπνανε ειναι οι ιδιοι εμφανισιακα
και τις 24 ωρες της ημερας.

ενω το πρωι που σηκωνονται ολες αυτες οι "θεες" των νυχτερινων κλαμπ απ τα κρεβατια τους μοιαζουν αγνωριστες και σαν βακχες και τρεχουν γρηγορα το πρωι στον καθρεφτη
να καμουφλαρουν τα χαλια τους.

και μετα μου λες εμενα για την καραφλα..
ευτυχως που δεν γεννηθηκα γυναικα LOL


1) Όπως είπα και στην αρχή, παρόλο που είμαι γυναίκα δεν είμαι αυτή τη στιγμή κατάλληλη να απαντήσω σε αυτό που με ρωτάς, χωρίς να χρειάζεται να μπω σε λεπτομέρειες. Προσωπικά όσους άντρες έχω ερωτευτεί στο παρελθόν σίγουρα δεν τους ερωτεύτηκα λόγω εμφάνισης- και μ' αυτό δεν εννοώ ότι δεν μου άρεσαν εμφανισιακά αλλά αντίθετα ότι μου άρεσαν και εμφανισιακά παρόλο που δεν ήταν μοντέλα. Και σχεδόν όλοι είχαν φαλάκρα.

2) Αυτά που (ξανα)λες δεν αναιρούν αυτά που είπα εγώ. Εγώ μίλησα για τους πιθανούς λόγους για τους οποίους υπάρχει αυτή η διαφορά στη συμπεριφορά και ότι δεν έχει να κάνει μόνο με διαφορά επιπέδου και παιδείας.

3) Δεν είπα ότι λόγω φαλάκρας είσαι λιγότερο άντρας. Είπα ότι εσύ λες ότι λόγω φαλάκρας οι γυναίκες σε απορρίπτουν ως άντρα.

4) Αυτά που λες παραπάνω αποδεικνύουν περίτρανα αυτό που είπα πιο πριν: αφενός ότι κοιτάμε μόνο το ρατσισμό που δεχόμαστε εμείς και δεν μπορούμε να δούμε το πόσο ρατσιστές είμαστε εμείς οι ίδιοι. Αφετέρου ότι ο ρατσισμός απέναντι στους φαλακρούς είναι μέρος μια γενικότερης ρατσιστικής θεώρησης που μας διακατέχει όχι μόνο ως Έλληνες αλλά ως ανθρώπους γενικά. Το να λες π.χ. ότι "οι φαλακροι και ξυρισμενοι εχουν την πιο επιβλητικη εμφανιση απο ολους τους υπολοιπους αντρες" ή ότι η φαλάκρα είναι "επιβλητικη αρρενωπη εμφανιση" είναι το άλλο άκρο αλλά εξίσου ρατσιστικό και υπεργενικευτικό με το να σου λέει μια γυναίκα "δεν είσαι άντρας επειδή έχεις φαλάκρα". Το δε σχόλιό σου "οι αντρες εχουν την πραγματικη ομορφια γιατι ουτε βαφονται ουτε φορανε τακουνια,ουτε κανουν αυτα που κανουν οι γυναικες" τα λέει όλα. Αγαπητέ μου, το θέμα είναι ακριβώς αυτό: τι ορίζει η ΚΟΙΝΩΝΙΑ ως πραγματική ομορφιά για τις γυναίκες και τι για τους άντρες. Ο λόγος που οι γυναίκες χωρίς το make up και τα τακούνια δεν θεωρούνται ωραίες ενώ οι άντρες θεωρούνται, δεν είναι επειδή όντως δεν είναι ωραίες ενώ οι άντρες είναι, αλλά επειδή στη σύγχρονη κοινωνία το ιδανικό πρότυπο για τη γυναίκα είναι η σούπερ περιποιημένη και φτιασιδωμένη φαμ φατάλ ενώ για τον άντρα το πρότυπο ομορφιάς είναι προφανώς διαφορετικό. Και λέω στη σύγχρονη κοινωνία γιατί θα πρέπει να ξέρεις ότι σε διάφορες ιστορικές φάσεις και σε διάφορους πολιτισμούς και κοινωνίες τo μακιγιάζ και τα κοσμήματα τύπου δαχτυλίδια και σκουλαρίκια ήταν απαραίτητο μέρος της ζωής και των αντρών, για να μη σου πω κυρίως των αντρών. Και ο λόγος που οι γυναίκες σήμερα μπαίνουν σ' αυτή τη διαδικασία είναι επειδή προσπαθούν να ανταποκριθούν στο πρότυπο που οι ίδιοι οι σύγχρονοι άντρες έφτιαξαν για εκείνες. Εσύ δηλαδή θεωρείς ότι αν όλοι οι άντρες προτιμούσαν τις γυναίκες χωρίς make up θα υπήρχε λόγος οι γυναίκες να το φοράνε και να δίνουν τόσα λεφτά σε θέματα περιποίησης; 'Η θεωρείς ότι αντικειμενικά υπάρχει λόγος να το φοράνε επειδή είναι εκ φύσεως άσχημες; Το ότι εσύ θεωρείς την αμακιγιάριστη γυναίκα "χάλι" και "βάκχα" δεν είναι πρόβλημα της γυναίκας ούτε υποδηλώνει ότι δεν είναι όντως όμορφη από τη φύση της, υποδηλώνει ακριβώς το ότι εσύ έχεις μάθει να θεωρείς ομορφιά το ψεύτικο μακιγιάζ και όχι τη φυσική ομορφιά που κρύβεται από κάτω. Εμ της το επιβάλλεις δηλαδή ώστε να την θεωρήσεις όμορφη εμ την κατηγορείς γι' αυτό. Και όχι τίποτα άλλο, δεν βλέπεις καν πόσο ανάποδη και σεξιστική είναι η αντίληψή σου. Κάτι αντίστοιχο, λέω λοιπόν, ισχύει και για τα μαλλιά. Ενώ δηλαδή για τους άντρες το να είναι φαλακροί εξισορροπείται σε μεγάλο βαθμό από άλλα χαρακτηριστικά και προσόντα, γιατί η κοινωνία γενικά αξιολογεί τους άντρες κυρίως με βάση τις ικανότητές τους και τις επαγγελματικές τους επιτυχίες, στις γυναίκες, ακριβώς επειδή η κοινωνία τις αξιολογεί κυρίως με βάση την εμφάνισή τους και θεωρεί ότι είναι ο ρόλος τους να είναι όμορφες, η φαλάκρα έχει πολύ μεγαλύτερο αντίκτυπο..

5) Εγώ, αν καταλάβες καλά το μήνυμά μου, δεν είπα ότι καλώς υπάρχει ο ρατσισμός απέναντι στους φαλακρούς άντρες. Ίσα ίσα, είπα ότι θα πρέπει να αντιμετωπιστεί γενικά το θέμα του ρατσισμού σε κάθε του μορφή και για να γίνει αυτό θα πρέπει να έχουμε λίγο και το γνώθι σαυτόν και να βλέπουμε και πόσο ρατσιστές είμαστε οι ίδιοι. Σε τι ακριβώς διαφέρεις εσύ που θεωρείς ότι μια γυναίκα χωρίς μακιγιάζ είναι χάλι ή ότι "τα κοριτσια μεχρι να πατησουν τα 25 δεν εκτιμανε το ατομο σου σε υπολογιζουν μονο για την ξεπετα" με μια γυναίκα που σε απορρίπτει λόγω φαλάκρας; Η ίδια ρηχή και υπεργενικευτική αντιμετώπιση είναι. Δηλαδή εσύ που λες "οσο για την κοπελα που θα ειχε φαλακρα ναι θα πηγαινα μαζι της, γιατι ειμαι αρσενικος" δείχνει πολύ επίπεδο και φοβερή παιδεία. Δηλαδή ο λόγος που θα πήγαινες μαζί της είναι γιατί είσαι και πολύ άντρας να ούμ και όλα τα σφάζω όλα τα μαχαιρώνω, όχι επειδή θα εκτιμήσεις τα υπόλοιπα χαρακτηριστικά της κοπέλας όπως απαιτείς εσύ να κάνουν οι γυναίκες για σένα. Γενικά η απάντησή σου προς το σχόλιό μου δείχνει μεγάλο σεξισμό και ένα βαθύ κόμπλεξ που πηγάζει από σένα τον ίδιο. Δεν νομίζω λοιπόν ότι ο λόγος που σε απορρίπτουν οι γυναίκες είναι η φαλάκρα. Μάλλον η συμπεριφορά σου και η προσέγγισή σου είναι το πρόβλημα.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Droven_89

Member
Δεν χρειάζεται να είσαι Σύριζα για να πεις το αυτονόητο. Ναι, αυτός ήταν και ο λόγος που τον ανέφερα, ότι η αύρα του "Alpha Male" καλύπτει την όποια ατέλεια σου δίνει είτε το πάχος, είτε το μαλλί. Αυτός είναι και ο λόγος που ο Μηδενιστής (που ανέφερες παραπάνω) δεν φαίνεται "καραφλός" και ούτε θα τον "πειράξει" και κανείς γι'αυτό.

Από την άλλη δεν έχεις άδικο για αυτό που αναφέρεις (για το "παράπονο"), αλλά πίστεψε με, αν νιώθεις διαφορετικός σε μια παρέα, ε τότε είσαι διαφορετικός και έτσι θα σε λάβουν και οι άλλοι.


κοιτα εγω προσωπικα δεν εχω κομπλεξ με το ξυρισμενο κεφαλι μου γιατι μου παει
απλα δεν μπορω να καταλαβω τι το παραξενο αν καποιος εχει ξυρισμενο κεφαλι
η φαλακρο, η φαλακρα ειναι αντρικο πραγμα και ειναι σημαδι υψηλης τεστοστερονης αν τα χασεις πριν τα 25
εγω ξεκινησα να τα χανω 17 χρονων αραιωσα φανερα στα 21 και μετα με τα χρονια αδειαζα
και μπαμ πριν μερικους μηνες εχασα πολλα μαλλια...
και ετσι τα πηρα ξουρα ολα με την 2η σκαλα για να φαινονται ομοιομορφα και ευτυχως μου
παει λογω οτι εχω καλη φατσα και σχημα κεφαλιου, και η ειρωνια ειναι οτι απ το σοι της μανας μου και του πατερα
μου παππουδες θειοι κλπ ολοι εχουν μαλλι φουλ...
μονο εγω την πατησα.
ποτε δεν εχω δωσει την εντυπωση στους αλλους οτι με ενοχλει η τριχοπτωση μου
απλα βλεπω τριγυρω μου το πως
ξηγιουνται οι ανθρωποι στους υπολοιπους ξυρισμενους-φαλακρους και τσαντιζομαι
εμενα με πανε και μου λενε οτι ειμαι τυχερος που μου παει το ξυρισμενο κεφαλι γιατι στους πιο πολλους δεν παει.

πολυ κομπλεξικος λαος οι Ελληνες φιλε αστο οτι και να μου λετε ,
αμερικανοι και ελληνες ειναι απ τους πιο κομπλεξικους λαους του κοσμου,ειδικα οι αμερικανοι που λενε οτι αν εισαι κατω απο 183 υψος οτι εισαι κοντος και οτι και καλα για να εισαι γνησιο alpha male οτι πρεπει να εισαι τουλαχιστον 6feet
δηλαδη 1,83
και εχω ακουσει απειρες φορες απο αμερικανιδες
"i dont wanna date someone who's under 6ft"
και κραζουν τον brad pitt κοντο που ο τυπος ειναι 1,80...
 

Bouklas

Well-Known Member
Ποτε ειπα εγω οτι ειμαι ψηλος? φυσιολογικο υψος εχω 1,80

Πιο πάνω έγραψες αυτό εδώ...
ακομα και απο γκομενες εχω φαει δουλεμα αρχικα να με αποφευγουν ευγενικα
και μετα απο λιγο μολις φυγω και γυρισω την πλατη μου
να γελανε με τις φιλες τους και να λενε¨α τον ειδες τον καραφλα που ηρθε και μου την επεσε"
"α εγω θα του αγοραζα μια περουκα και θα του την φορουσα¨λεει η φιλη της
και να χασκογελανε οι γκομενες μεταξυ τους..
και να πως σου φευγει η μαγκια 2 μετρα αντρας φαλακρος και γυμνασμενος με κατι τετοια σχολια απο γυναικες....
Νόμιζα πως έγραφες για εσένα.

οι ψηλοι εχουν περαση εαν εχουν και ωραιο σωμα,η ενα ομορφο προσωπο γιατι αλλιως
ξεχνα το....
Αναφέρθηκα για τους ψηλούς ως 1 κριτήριο, από μονο του, είτε είναι άσχημος, όμορφος, μέτριος, το να είσαι ψηλός είναι το τρίτο καλύτερο μετά από ένα όμορφο πρόσωπο. Το πρώτο βεβαια είναι να έχεις προσωπικότητα.

και ψηλος να εισαι αν δεν εχεις και τοσο ομορφη φατσα δυσκολα τα πραγματα δλδ
ενας που ειναι 175 αλλα εχει ομορφοπ προσωπο,θα εχει πιο πολυ περαση απ τον ψηλο
που δεν εχει ομορφο προσωπο.
Φιλε εγώ θα σου πω 1, εάν αυτός θέλει απλώς να τραβάει τα βλέμματα, ναι ο 1.75 με ωραίο πρόσωπο θα τραβήξει περισσότερα από τον ψηλό άσχημο. Αυτό όμως δεν δεν του δίνει κανένα γερο πλεονέκτημα για να ρίξει μια γυναικα, απέχει χιλιόμετρα το ένα με το άλλο. Και αυτό το βλέπω καθημερινά με τον κόσμο που συναναστρέφομαι, είτε με παρέες έξω είτε στο γυμναστήριο, είτε παντού.

ποσους φιλους μου ψηλους 185-190 ξερω που ειναι μπακουρια μονο και μονο επειδη δεν ειναι "εμφανισημοι" στο προσωπο..
Προσέχουν τον εαυτό τους, την εμφάνιση τους? Μιλάνε με κοπέλες? Προσπαθούν? Εάν και σε αυτά προσέχουν και προσπαθούν τότε κάτι κάνουν λάθος, η ασχήμια είναι ασχήμια και μειονέκτημα το ξέρω αλλα δεν αποτελεί κριτήριο για να μην έχεις κατακτήσεις.

κοιτα οι ηλικιες που παιζω μπαλά ειναι συνηθως 20-26 ειμαι 26 ετων

ισως φταιει και η νεαρη ηλικια γιατι τα κοριτσια μεχρι να πατησουν τα 25
δεν εκτιμανε το ατομο σου σε υπολογιζουν μονο για την ξεπετα...
Φιλε σε αυτό έχεις ένα μεγάλο δίκιο. Από τις εμπειρίες μου με ηλικίες 18-23 πραγματικά δεν ξέρουν τι τους γίνετε. Και ποσο ανώριμες να είναι, εδω ακόμα και με 1 φοιτήτρια φιλοσοφικής θυμάμαι μου το έπαιζε ρομαντική, ποιήτρια, κουλτουριάρα, αλλιώς την περίμενα αλλιώς μου βγήκε. Γενικά με τις συγκεκριμένες ηλικίες έχω τελειώσει, είναι χάσιμο χρόνου, όπως το είπες και εσύ μονο για κάτι προσωρινό.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Μπλουζα