Υποψήφιος για μεταμόσχευση

Babis11

New Member
Καλησπέρα σας. Υπεθυμίζω ότι ενδιαφέρομαι για μμ, είμαι 46 ετών από βόρεια Ελλάδα και έχω κάνει δύο μεταμοσχεύσεις με strip το 2003 και 2005 στη Θεσσαλονίκη με τα αποτελέσματα να μην είναι καλά, αλλά εδώ και πολλά χρόνια πίστευα πως αυτό είναι η καλύτερη πυκνότητα που θα μπορούσε να επιτευχθεί. Βέβαια, η τεχνογνωσία βελτιώνεται, οπότε για πριν από περίπου 20 χρόνια, ίσως αυτό να ήταν καλό αποτέλεσμα. Να αναφέρω απλώς, ότι η κλινική που έκανα τις μμ δεν υπάρχει καθόλου μέσα στο forum σας.
Όπως ανέφερα σήμερα το πρωί, πριν από 20 μέρες (9/7/2021) είχα διαδικτυακή συνάντηση μέσω viber με μία κοπέλα από την κλινική του κ Αναστασάκη, για να αποφύγουμε αρχικώς τη μετακίνηση μου στην Αθήνα λόγω απόστασης.
Η μισάωρη ενημέρωση ήταν αρκετά καλή, είδε τη λήπτρια περιοχή που είναι πολύ αραιή, καθώς και τη δότρια η οποία είναι πολύ πυκνή αν εξαιρέσουμε τις δύο λωρίδες λόγω strip σε νεαρή ηλικία (τότε ήμουν 28 με 30 ετών), που έχουν διευρυνθεί αλλά δε φαίνονται γιατί αφήνω λίγο μακριά μαλλιά.
Το βασικό ερώτημα μου σχετίζεται με το κόστος, το οποίο σίγουρα ξεκινούσε από τις 9500 ευρώ για 3000 - αν θυμάμαι καλά - τριχοθυλάκια. Σίγουρα, μου είπε ότι μπορούν να κάνουν έκπτωση αν η μμ γίνει έως τέλος Ιουλίου, επειδή υπήρχε προσφορά. Επίσης, νομίζω ότι ανέφερε ότι μπορεί να μειωθεί η τιμή, μειώνοντας τον αριθμό των τριχοθυλακίων...
Συγνώμη, που είμαι λίγο ασαφής σε αυτό το σημείο και δε θυμάμαι λεπτομέρειες. Δε θέλω να αδικήσω την κλινική λέγοντας ανακρίβειες (είμαι κι εγώ ελεύθερος επαγγελματίας και καταλαβαίνω πόσο εκνευριστικό είναι όταν κάποιος σου ασκεί άδικη ή κακόπιστη κριτική), αλλά πραγματικά όταν άκουσα το "9.500€" ξαφνιάστηκα τόσο που δε μπόρεσα να παρακολουθήσω το συλλόγισμό της κοπέλας από εκεί και μετά, παρόλο που έκανε κάποιους υπολογισμούς σχετικά με το κόστος ανά τριχοθυλάκιο.
Επέλεξα τη συγκεκριμένη κλινική για να μιλήσω μαζί τους, διότι εντυπωσιάστηκα από τα video του κ. Αναστασάκη στα οποία χτενίζει ζωντανά τους πελάτες του και δε μένει μόνο στην παράθεση φωτογραφιών. Βέβαια, όπως καταλαβαίνετε δεν έχω ιδιαίτερη εμπειρία, διότι δεν είχα ασχοληθεί τόσα χρόνια, μετά τις πρώτες μμ στις οποίες υπεβλήθη, αποδεχόμενος το μέτριο αποτέλεσμα που βλέπετε σε μένα ως φυσιολογικό!
Πάντως, μετά από περίπου 20 μέρες δεν μου έχουν απαντήσει ακόμη, αφού τους έστειλα τις φωτογραφίες, ίσως λόγω φόρτου. Θα επικοινωνήσω πάλι μαζί τους ώστε να μιλήσω με τον ίδιο τον γιατρό, αφού άλλωστε αυτός έχει τον τελευταίο λόγο για την ενδεδειγμένη μέθοδο - στην περίπτωση μου - αλλά και για το τελικό κόστος.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Babis11

New Member
01.jpg
 

Babis11

New Member
Σίγουρα, όσα μαλλιά επρόκειτο να πέσουν έπεσαν και αυτά που βλέπετε είναι των δύο μμ (2003 και 2005). Επίσης, μου είπαν ότι το άνοιγμα του δέρματος στα strip είναι φυσιολογική όταν γίνεται η επέμβαση σε μικρές ηλικίες. Δεν ξέρω αν ισχύει. Ίσως πρέπει να κάνω τη μέθοδο με τα τατουάζ πάνω στα strip για να μη φαίνονται όταν μου ξυρίσουν το κεφάλι για τις ανάγκες της μμ.
 

Georgie

Well-Known Member
Φίλε καλησπέρα .
Εύχομαι να πετύχεις μια καλή μεταμοσχευση αυτη τη φορα, ειλικρινά .

Αλλα 9500 € για 3000 τριχοθυλακια ? !!!!!
Εκτός του οτι πνίγηκα
Δε πρόκειται να δώσουν και λύση στο προβλημα σου ..

Χρειαζεσαι πανω απο 4000 για συντηρητικό αποτέλεσμα
 

aeratos28

Just aeratos
Μπάμπη έχεις θέμα μεγάλο.τα 3000 είναι για να φτιάξεις το μισό μπροστινό μέρος του κεφαλιού.το πιο συντηρητικό πλάνο είναι με 4-4500 grafts..
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

makis25

Well-Known Member
ειδα φωτο απο δοτρια και καταλαβα. Ο Αναστασακης εχει δειξει περιστατικα που επιδιορθωνει παλιες ζημιες . Εδω υπαρχει ζημια . Του χουν σακατεψει τη δοτρια , του σακατεψαν και τη ληπτρια δεν ειναι τυπικη μεταμοσχευση αυτη , με την ευκολια που θα χει μια μεταμοσχευση σε παρθενο κεφαλι . Εδω κατα πασα πιθανοτητα χρειαζεται scar revision να φυγει και κομματι απο παλιες ουλες , που χουν ανοιξει τεραστια , δε μπορει να κανει καν ενα κουρεμα της προκοπης με τετοιες ουλες τωρα . 9,5 χιλιαρικα ναι ειναι πολλα δε το συζητω . Αλλα δεν ειναι απλο περιστατικο . Κοιταξτε δοτρια . Να του κανει ο Α μια πολυ καλη τιμη μια γεναια εκπτωση να τα βρουνε γιατι δυσκολος ο δρομος . Αν ειχε ουλες μικρες γραμμες τοτε μαλιστα ναι περισσοτερες επιλογες αλλα εδω δε ξερω ... Εγω νομιζω παει γαντι εδω ενα καλο fut να φυγει και οσο γινεται και παλια ουλη . Κατι που μονο με fue δε γινεται .
 

mike1988

Active Member
ειδα φωτο απο δοτρια και καταλαβα. Ο Αναστασακης εχει δειξει περιστατικα που επιδιορθωνει παλιες ζημιες . Εδω υπαρχει ζημια . Του χουν σακατεψει τη δοτρια , του σακατεψαν και τη ληπτρια δεν ειναι τυπικη μεταμοσχευση αυτη , με την ευκολια που θα χει μια μεταμοσχευση σε παρθενο κεφαλι . Εδω κατα πασα πιθανοτητα χρειαζεται scar revision να φυγει και κομματι απο παλιες ουλες , που χουν ανοιξει τεραστια , δε μπορει να κανει καν ενα κουρεμα της προκοπης με τετοιες ουλες τωρα . 9,5 χιλιαρικα ναι ειναι πολλα δε το συζητω . Αλλα δεν ειναι απλο περιστατικο . Κοιταξτε δοτρια . Να του κανει ο Α μια πολυ καλη τιμη μια γεναια εκπτωση να τα βρουνε γιατι δυσκολος ο δρομος . Αν ειχε ουλες μικρες γραμμες τοτε μαλιστα ναι περισσοτερες επιλογες αλλα εδω δε ξερω ... Εγω νομιζω παει γαντι εδω ενα καλο fut να φυγει και οσο γινεται και παλια ουλη . Κατι που μονο με fue δε γινεται .
Δεν είναι απαραίτητο ότι φταίνε σε κάτι εννοώ μήπως το 2003 δυστυχώς αυτό το αποτέλεσμα ήταν σύνηθες ειδικά για Ελλάδα? Εγώ φίλε μου δεν θα το κυνηγούσα άλλο. Σίγουρα με 4500g μπορείς να βελτιωθείς πολύ αλλά και τα χρήματα και ο κόπος. Εύχομαι ότι καλύτερο. Αν παίζει τόσο μεγάλο ρόλο στην ψυχολογία σου πάντως προχώρα αλλά σε άλλη επιλογή όχι 9500€....προς Θεού!
 

pablopaolinio

Active Member
Φιλε παρε και μια γνωμη απο τιρκαλα/starks Θεσσαλονικη μια και εισαι Βορειος. Εχει καλα αποτελεσματα εδω τελευταια και Θα σου βαλει 4.000 grafts αν τα χεις με λιγοτερο απο τα μισα χρηματα απο αυτα που είπες (επειδη ανεφερες ως σημαντικο και το οικονομικο)! Ουλες δε γνωριζω αν κλεινει καλα οπως ο Αναστασακης αλλα φυτρωσεις καλες ποιανει! Παντως στη θεση σου, ασχετα τι ειπανε οι πιο εμπειροι παραπανω θα εκανα μια καλη τελευταια μεταμοσχευση αφου το εβαλες στο μυαλο, με οτι grafts μπορεις να δωσεις, θα αλλαζα και πυκνωνα hairline με αφαιρεση υφισταμενων κροταφων για πυκνωση στο κεντρο και θα εκλεινα και λιγο ουλες με grafts και smp ισως! Εχει εξελιχθει πολυ η τεχνολογια/γιατροι απο τοτε που εκανες τις παλιες και σιγουρα θα δεις κατι πολυ καλυτερο δεδομενης καταστασης! Καλη επιλογη κ συνεχεια!!
 

kharmacoma

Well-Known Member
Φίλε πήγαινε στο Τυρκαλα και παρε μια γνώμη, βρίσκεται στη Καλαμάρια. Ίσως με λιγότερα από τα μισά λεφτά έχεις ένα αξιοπρεπέστατο αποτέλεσμα. Ανάμεσα στα αρνητικά που έχει η περίπτωση σου έχεις ένα θετικό. Το χρωμα το μαλλιού.
 

mike1988

Active Member
Για μένα πήγαινε και σε Τυρκαλά και αλλού για να δεις τι σε καλύπτει. Μην πας ΜΟΝΟ εκεί. Πρέπει μόνος σου να πάρεις την απόφαση. Τώρα εγώ διαφωνώ που προτείνουν τα μέλη συγκεκριμένους γιατρούς και μάλιστα προ οικονομούν και την τιμολογιακή πολιτική αλλά αυτό είναι άλλο θέμα. Δεν είναι το forum p.r. κανενός.
 

aeratos28

Just aeratos
Συμφωνώ απόλυτα.ποτέ δεν αναφερόταν κανένα όνομα γιατρού .πήγαινε εκεί η πήγαινε άλλου..διάβασε το φόρουμ δες αποτελεσματα και πάρε μόνος σου την απόφαση .αυτό θυμάμαι να γίνεται πάντα..μην το κάνετε παιδιά αυτό .κάποιοι καταλαβαίνω πως το κάνουν καθαρά για βοήθεια,άλλοι όμως δεν το κάνουν για βοήθεια αλλά επί σκοπού..παλιότερα έπεφτε Μπαν 100% σε όποιον πήγαινε να παρακινήσει μέλος για κλινική.
Για μένα πήγαινε και σε Τυρκαλά και αλλού για να δεις τι σε καλύπτει. Μην πας ΜΟΝΟ εκεί. Πρέπει μόνος σου να πάρεις την απόφαση. Τώρα εγώ διαφωνώ που προτείνουν τα μέλη συγκεκριμένους γιατρούς και μάλιστα προ οικονομούν και την τιμολογιακή πολιτική αλλά αυτό είναι άλλο θέμα. Δεν είναι το forum p.r. κανενός.
 

Ronaldo

Well-Known Member
Φίλε babi, όπως το υποπτευθήκαμε πριν καν ανεβάσεις φωτογραφίες, τα 3000 είναι λίγα για την περίπτωση σου όπως είπαν και τα παιδιά πιο πάνω. Δηλαδή και θα σε γδύσει οικονομικά και ουσιαστική λύση στο πρόβλημα σου δεν θα έχεις. Διπλό το κακό. Θα έλεγα να συμβουλευτείς όσες περισσότερες κλινικές μπορείς και να δεις τι σου προτείνουν και αυτές πριν καταλήξεις τι θα κάνεις.
 
Τελευταία επεξεργασία:
  • Like
Reactions: tol

vlafo

Well-Known Member
Φίλε babi, όπως το υποπτευθήκαμε πριν καν ανεβάσεις φωτογραφίες, τα 3000 είναι λίγα για την περίπτωση σου όπως είπαν και τα παιδιά πιο πάνω. Δηλαδή και θα σε γδύσει οικονομικά και ουσιαστική λύση στο πρόβλημα σου δεν θα έχεις. Διπλό το κακό. Θα έλεγα να συμβουλευτείς όσες περισσότερες κλινικές μπορείς και να δεις τι σου προτείνουν και αυτές πριν καταλήξεις τι θα κάνεις.
Έλα Ronaldo τι λέξεις είναι αυτές,"θα σε γδύσει".Διπλό το κακό?
Νομίζω είσαι λίγο υπερβολικός.
 
Μπλουζα