Τριχόπτωση και έντονη αραίωση!!!!

goofy

New Member
Καλησπέρα, έχω γράψει και παλαιότερα στο Forum.
Από τα 20 μου έχω διαγνωστεί με ΑΑ και το κάνω θεραπείες με μικρά διαλείμματα με minox. Εννοείται πως έχω επισκεφτεί πολλούς δερματολόγους και φυσικά δεν μου έχουν πει και κάτι διαφορετικό. Πρίν τρία χρόνια περίπου βίωσα ένα πολύ στρεσογόνο γεγονός με αποτέλεσμα να ακολουθήσει μεγάλη απώλεια μαλλιών. Η δερματολόγος μου είπε ότι σοκαρίστηκε ο οργανισμός και μεγάλο ποσοστό τριχών πέρασαν στην τελογενή φάση. Ακολούθησε τριχόπτωση ατελείωτη και ψυχολογία ακόμη χειρότερη!!! Παντα είχα λεπτά αδυναμα μαλλιά αλλά μετα απο αυτό αραίωσαν αρκετα τα μαλλια στην κορύφή και εννοείται στη χωρίστρα.
Εκανα θεραπεία με regain 5%, ducray creastim lotion antichute με μιξη με advantan lotion ,σαμπoυαν κορτιζόνης clobex,και βιταμινες ducray anacaps reactiv. με το πέρας της θεραπείας 4 μηνες περίπου μετα υπηρξε βελτίωση. Φυσικά τα μαλλιά μου δεν έγιναν ποτέ όπως πρίν. Έκτοτε χρησιμοποιώ συνεχώς ίνες κάλυψης.
Πριν 1 μηνα περίπου άρχισε η εποχική τριχόπτωση άλλα βλέπω ότι δεν σταματά και ανησυχώ .Ηδη άρχισε η αραίωση να ειναι πιο αισθητή....
Τώρα χρησιμοποιώ τον αφρό regain 5%και διάλυμα εναλλάξ κάθε μέρα. Αγοράζω συνεχώς σαμπουάν μηπως και μου δώσω λιγο όγκο καποιο αλλά μάταια.... Και έχει γεμίσει το κεφάλι μου με κόκκινα σπυρακια και φαγούρα απο τα διαλύματα γιαυτό και βαζω και τον αφρό να μην εχω τόσο ερεθισμό!!!
Μίλησα με τη δερματολόγο και μου είπε δεν υπάρχει κατι άλλο να κάνουμε!!!!!
Σας παρακαλώ ας μου προτεινει κάποιος/α κατι, έναν δερματολόγο που να ασχολείται να απευθυνθώ.
Αρχισα να σκέφτομαι πια οτι ειμαι κοντα στη μεταμόσχευση, αλλά δεν ξερω απο που να αρχίσω. Εννοείται ότι εχω κάνει πολλές εξετάσεις και όλες ηταν μια χαρα. Διαβάζω ότι αν υπάρχει ινσουλινοαντίσταση μπορει να προκαλέσει τριχόπτωση. Με εξετάσεις αίματος γινεται η διάγνωση;;

Συγνώμη για το κατεβατό αλλά είμαι πραγματικά σε αδιέξοδο......
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

le2der

Active Member
Καλησπερα φιλε μου,θες να ανεβασεις φωτογραφια να δουμε την κατασταση σου;Αν μπορεις και μια της δοτριας.
Για ολα αυτα τα προιοντα που διαβασα οτι σου συστησαν οι δερματολογοι τι να πω;Πεταμενα λεφτα φιλε,τζαμπα ξοδευεις τον χρονο σου ψαχνοντας λυση στο προβλημα σου σε σαμπουαν,λοσιον κτλ ,τετοιου ειδους "θεραπειες" ειναι απλα για να σου αδειαζουν την τσεπη χωρις να προσφερουν κανενα οφελος.
Ετσι απο περιεργεια,ετυχε κανεις απο τους δερματολογους που επισκεφτηκες να σου προτεινει φιναστεριδη;Αυτη ειναι και η μονη λυση στο προβλημα φιλε μου και μαζι με μεταμοσχευση θα πετυχεις τον στοχο σου.
Ελπιζω μεσα σου να ηρθε ο κορεσμος στην αναζητηση λυσεων σε δερματολογους ,ηρθε η ωρα να απευθυνθεις σε οσο περισσοτερους χειρουργους μεταμοσχευσεων ειναι δυνατον,ειτε in person ειτε online,παρε τις γνωμες τους και θα δεις οτι ολα θα αρχισουν να μπαινουν σε μια σειρα.Και δεν θελει αγχος,το αγχος απλα θα επιδεινωνει την κατασταση σου,θετικη σκεψη και κανε τις απαραιτητες ενεργειες ωστε να αντιμετωπισεις το προβλημα σου αποφασιστικα ψυχραιμα και δυναμικα!Ετσι θελει η ρουφιανα η φαλακρα δυστυχως!
Σε γυναίκα γράφεις για γυναικεία τριχόπτωση
 

goofy

New Member
Καλησπερα φιλε μου,θες να ανεβασεις φωτογραφια να δουμε την κατασταση σου;Αν μπορεις και μια της δοτριας.
Για ολα αυτα τα προιοντα που διαβασα οτι σου συστησαν οι δερματολογοι τι να πω;Πεταμενα λεφτα φιλε,τζαμπα ξοδευεις τον χρονο σου ψαχνοντας λυση στο προβλημα σου σε σαμπουαν,λοσιον κτλ ,τετοιου ειδους "θεραπειες" ειναι απλα για να σου αδειαζουν την τσεπη χωρις να προσφερουν κανενα οφελος.
Ετσι απο περιεργεια,ετυχε κανεις απο τους δερματολογους που επισκεφτηκες να σου προτεινει φιναστεριδη;Αυτη ειναι και η μονη λυση στο προβλημα φιλε μου και μαζι με μεταμοσχευση θα πετυχεις τον στοχο σου.
Ελπιζω μεσα σου να ηρθε ο κορεσμος στην αναζητηση λυσεων σε δερματολογους ,ηρθε η ωρα να απευθυνθεις σε οσο περισσοτερους χειρουργους μεταμοσχευσεων ειναι δυνατον,ειτε in person ειτε online,παρε τις γνωμες τους και θα δεις οτι ολα θα αρχισουν να μπαινουν σε μια σειρα.Και δεν θελει αγχος,το αγχος απλα θα επιδεινωνει την κατασταση σου,θετικη σκεψη και κανε τις απαραιτητες ενεργειες ωστε να αντιμετωπισεις το προβλημα σου αποφασιστικα ψυχραιμα και δυναμικα!Ετσι θελει η ρουφιανα η φαλακρα δυστυχως!
Σε ευχαριστώ πολύ αλλά ειμαι γυναίκα και δεν μπορώ να ακολουθήσω τέτοια αγωγή. Το όνομα μπερδέυει και δεν ξέρω και πως να το αλλάξω:)
 

Nik.Mos

Well-Known Member
Ωχ,τωρα το συνειδητοποιησα οτι βρισκομαι στην γυναικεια ενοτητα,απολογουμαι!
 

goofy

New Member
παρόλα αυτα εχω μια απορία, δεν πρέπει πρώτα κάποιος που ενδιαφέρεται για μεταμόσχευση να τακτοποιήσει το θέμα της τριχόπτωσης; Εαν συνεχίσει η τριχόπτωση πάλι θα δημιουργηθούν κενά; φανταζομαι το ίδιο θα ειναι σε ανδρες και γυναίκες
 

Nik.Mos

Well-Known Member
Ακριβως,το πρωτο βημα θα πρεπει να αφορα την σταθεροποιηση της τριχοπτωσης και τo σταδιο της μεταμοσχευσης επεται.Σε εμας τους ανδρες η σταθεροποιηση της τριχοπτωσης επιτυγχανεται με την φιναστεριδη,για τις γυναικες δυστυχως δεν εχω ιδεα.Παντως,οπως και να εχει προτεινω να ξεκινησεις τα ραντεβου με χειρουργους μεταμοσχευσης,ψαξε κλινικες και γιατρους και ξεκινα τις επισκεψεις,μονο εκεινοι μπορουν να εξετασουν την κατασταση σου και να σχεδιασουν πλανο αντιμετωπισης.
 

goofy

New Member
υπάρχει κάποιο αρχείο με κλινικες που έχουν δοκιμαστεί απο τα μέλη της ομάδας και έμειναν ικανοποιημένοι;
 

ΛΕΣ

Active Member
υπάρχει κάποιο αρχείο με κλινικες που έχουν δοκιμαστεί απο τα μέλη της ομάδας και έμειναν ικανοποιημένοι;
Μπορεις να απευθυνθεις στην κλινικη του κυριου Αναστασακη ο οποιος εχει ανεβασει και γυναικεια περιστατικα μμ στο φορουμ. Παντως αν ολοι οι γιατροι σου λενε τα ιδια πανω κατω δεν νομιζω οτι καποιος μη ειδικος (οπως τα ατομα του φορουμ) θα σου προτεινουν καποια λυση.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Xristos87

Well-Known Member
Ισως μετα την εμμηνοπαυση και εξαρταται τον γιατρο.
αναφερεσαι στον συνδυασμο των δυο συστατικων ή θα μπορουσε να βαζει μονο αφρο μινο5 κ πριν την εμμηνοπαυση...ή εστω αν εχει κλεισει απο παιδια;
 

Kostas97

Well-Known Member
δλδ το 0.1φινα επιδερμικα κανει κακο στη γυναικα .. ;;
Εξαρταται τον γιατρο. Εχω ακουσει περιπτωσεις που δινουν κανονικα και αλλοι που αναφερουν μονο μετα την εμμηνοπαυση.
Το κακο ειναι οτι δεν ξερεις το επιδερμικο οντως τι απορροφηση εχει αφου υπαρχουν πολλα διαφορετικα.
Γενικα το 0.1% ενας γιατρος ανεφερε οτι εχει 25% περιπου μειωση DHT στον ορο του αιματος.
 

Gianney

Well-Known Member
Γενικα το 0.1% ενας γιατρος ανεφερε οτι εχει 25% περιπου μειωση DHT στον ορο του αιματος.
Ο αφρός μινοξιδιλης φιναστεριδης του Αναστασακη είναι 0,3% αναλογικά πάει 70%οσο δηλ και το χάπι;λίγο δύσκολο νομίζω μήπως η τοπική μειώνει την dht στο κεφάλι μόνο;
 

Disco

Well-Known Member
Ο αφρός μινοξιδιλης φιναστεριδης του Αναστασακη είναι 0,3% αναλογικά πάει 70%οσο δηλ και το χάπι;λίγο δύσκολο νομίζω μήπως η τοπική μειώνει την dht στο κεφάλι μόνο;
Δεν πάει αναλογικά η μείωση της DHT αναλόγως την ποσότητα. Σίγουρα πάντως απορροφάται και η τοπική στον οργανισμό. Τώρα το πόσο δεν ξέρουμε ακριβώς αν και υπάρχουν κάποιες έρευνες.
 

Gianney

Well-Known Member
Δεν πάει αναλογικά η μείωση της DHT αναλόγως την ποσότητα. Σίγουρα πάντως απορροφάται και η τοπική στον οργανισμό. Τώρα το πόσο δεν ξέρουμε ακριβώς αν και υπάρχουν κάποιες έρευνες.
Thanks.,Ο Αναστασάκης λέει ότι έχει σχεδόν εφάμιλλα αποτελέσματα με το χάπι ,οι Αυστραλοί ακόμα δεν παίρνουν θέση και λενε είναι υπό διερεύνηση.
 

Kostas97

Well-Known Member
Ο αφρός μινοξιδιλης φιναστεριδης του Αναστασακη είναι 0,3% αναλογικά πάει 70%οσο δηλ και το χάπι;λίγο δύσκολο νομίζω μήπως η τοπική μειώνει την dht στο κεφάλι μόνο;
To 0.3% εαν εχει καλη απορροφητικοτητα. Μειωνει σχεδον οσο το χαπι στον ορο και στο τριχωτο περισσοτερο.
Αρα δεν εχεις λογο να μη πας στο χαπι.
Εαν πας για το 0.1% ειναι υποδεεστερο. Με λιγα λογια παιδια ενα καλο τοπικο κανει ο,τι και το χαπι :D
Και μιας και εκανες αναφορα στους Αυστραλους πιστευω ειδες που ειπε οτι οποιος ειχε θεμα με το χαπι, ειχε και με το τοπικο.(παρενεργειες)
 
Μπλουζα