Τριχοπτωση και ΜΜ

IoannisG

Active Member
Καλησπέρα, στην κοινότητα, δεν ξέρω αν γραφώ στο σωστό μέρος, για οποίο λάθος, διορθώστε με..


Θα ήθελα να μοιραστώ την δική μου εμπειρία και αν είναι δυνατόν να μου δώσετε κάποια κατεύθυνση/συμβουλή.

Είμαι 42 ετών, και το μαλλί μου, ήταν τόσο πυκνό, που κουρευόμουν ανά μηνά και ανά δυο εβδομάδες πήγαινα για αραίωμα . Πριν από περίπου 4 χρονιά παρατήρησα μια έντονη τριχόπτωση, (προηγουμενως απλα ειχα προσεξει τριχες στο νιπτηρα όταν έφτιαχνα τα μαλλιά μου)οταν εφτιαχνα τα μαλλια μου και οταν εκανα μπάνιο, να βρισκω τούφες. Τότε πρόσεξα πως υπήρχε αραίωση σε κροτάφους και στην μέση του κεφαλιού.Όχι κάτι ιδιαίτερο τότε, αλλά πλέον στο μπροστά μισό κεφάλι δεν χρειαζόταν η αραίωση στο κούρεμα, που για μένα ήταν αρκετά έντονο σαν περιστατικό.


Όταν πρωτοξεκίνησε η έντονη τριχόπτωση, και έχοντας μια επίδραση σε κυρίως κροτάφους, όχι κάτι πολύ έντονο, επισκέφθηκα, μετρά από προτροπή φίλου που είχε κάνει μεταμόσχευση, μια πολύ γνωστή κλινική. Στο ραντεβού, αφού η γιατρός με είδε για 5 λεπτά, απεφανθει ανδρική αλωπεκία, και μου έγραψε κατευθείαν, μυνοξιδιλη, φυναστεριδη και PRP. Για να είμαι ειλικρινείς, και επειδή δεν ήθελα να ξεκινήσω μυνο και φίνα, άρχισα με τα PRP, γύρω στις 12 συνεδρίες. Μου φάνηκε εντελώς εμπορικό το όλο θέμα, και απο τοτε και μετα, οι μονες επαφές κ συμβουλές που είχα ήταν από την υπεύθυνη/ πωλήτρια του υποκαταστήματος της κλινικής.


Το θέμα της τριχόπτωσης συνέχισε να υπάρχει και πλέον, παρόλο που βλέποντας με κάποιος ίσως να μπορεί να αντιληφθεί το θέμα μου, αλλά εγώ το βλέπω έντονα σε κροτάφους και μπροστά κομμάτι, που πλέον υπάρχει μαλλί, αλλά πολύ αραιό και αδύνατο/λεπτό δε, και έχω αναγκαστικά αλλάξει στυλ και με απασχολεί το τι επακολουθεί.



Στην πρώτη κλινική που πήγα, ρώτησα για μεταμόσχευση σε κροτάφους και Hairline, και μου είπαν πως γίνετε, λέγοντας για περίπου 1000 τριχοθυλακια και σιγουρα για ξύρισμα κεφαλιού. Ρώτησα άλλους δυο γιατρούς, οπού ο ένας, μου είπε πως γίνεται μια συνεδρία για χίλια τριχοθυλακια, σε κροτάφους κ λίγα Hairline, μόνο με πεζοναυτικό κούρεμα και ένας ακόμα μου είπε πως δεν υπάρχει λόγος και αμέσως πρότεινε την λύση του PRP και ενός μείγματος που είχε φίνα και μυνοξυδιλη.



Εν κατακλείδι και για να μην σας κουράζω, με απασχολεί έντονα πως ο καθένας από όλους αυτούς προσπαθεί να πουλήσει ότι μπορεί και να τα πει μάλλον, όπως τον βολεύουν.



θα ήθελα να βρω κάποιον, να με ενημερώσει αν μπορώ να προχωρήσω σε μεταμόσχευση για κροτάφους και hairline, που θα με ενδιάφερε αλλά με απασχολεί αν αρχίσουν να πέφτουν τα πιο πίσω. (έχει κάποιος ανάλογη εμπειρία?). Επισης μηπως ολο αυτο, ισως τραυματισει τα υγειη μαλλια, αφου υπαρχει μεν αραιωση, αλλα υπαρχει κ μαλλι. Επίσης στην κουβέντα για μεταμόσχευση, τι πρέπει να προσέξω /ρωτήσω για να μην μου καταστρέψει την περιοχή και να μπορώ να είμαι σε θέση για δεύτερη αν χρειαστεί μελλοντικά ( που αν συνεχιστεί η κατάσταση, είναι σίγουρο πως θα χρειαστεί) Ανησυχω, μηπως καποιος παει απλα να κανει μια ΜΜ, και καταστρεψει την δοτρια περιοχη? Επίσης, η φίνα μάλλον θα βοηθήσει, αλλά μήπως προκαλεί αυτά που εντόνως συζητιούνται? Στις κλινικές αναφέρουν πως γίνετε μόνο με χάπια κ όχι σε σπρέι, το οποίο όμως έχω καταλάβει κ από εδώ μέσα πως δεν είναι τόσο δραστικό.



Ευχαριστώ εκ των πρότερο, συγνώμη αν σας κούρασα η θεωρείτε πως το θέμα μου δεν είναι τόσο σημαντικό
 
Τελευταία επεξεργασία:

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Giorgos-3

Well-Known Member
Καλησπέρα, στην κοινότητα, δεν ξέρω αν γραφώ στο σωστό μέρος, για οποίο λάθος, διορθώστε με..


Θα ήθελα να μοιραστώ την δική μου εμπειρία και αν είναι δυνατόν να μου δώσετε κάποια κατεύθυνση/συμβουλή.

Είμαι 42 ετών, και το μαλλί μου, ήταν τόσο πυκνό, που κουρευόμουν ανά μηνά και ανά δυο εβδομάδες πήγαινα για αραίωμα . Πριν από περίπου 4 χρονιά παρατήρησα μια έντονη τριχόπτωση. πάντα υπήρχε, κυρίως όταν έφτιαχνα τα μαλλιά μου, αλλά πλέον άρχισα να την παρατηρώ όταν έκανα μπάνιο και να βρισκω τούφες. Τότε πρόσεξα πως υπήρχε αραίωση σε κροτάφους και στην μέση του κεφαλιού.. Όχι κάτι ιδιαίτερο τότε, αλλά πλέον στο μπροστά μισό κεφάλι δεν χρειαζόταν η αραίωση στο κούρεμα, που για μένα ήταν αρκετά έντονο το περιστατικό.


Όταν πρωτοξεκίνησε η έντονη τριχόπτωση, και έχοντας μια επίδραση σε κυρίως κροτάφους, όχι κάτι πολύ έντονο, επισκέφθηκα, μετρά από προτροπή φίλου που είχε κάνει μεταμόσχευση, μια πολύ γνωστή κλινική. Στο ραντεβού, αφού η γιατρός με είδε για 5 λεπτά, αποφανθεί ανδρική αλωπεκία, και μου έγραψε κατευθείαν, μυνοξιδιλη, φυναστεριδη και PRP. Για να είμαι ειλικρινείς, και επειδή δεν ήθελα να ξεκινήσω μίνιο και φίνα, άρχισα με τα PRP, γύρω στις 12 συνεδρίες. Μου φάνηκε εντελώς εμπορικό το όλο θέμα, και μετανοεί επαφές κ συμβουλές που είχα ήταν από την υπεύθυνη/ πωλήτρια του υποκαταστήματος της κλινικής.


Το θέμα της τριχόπτωσης συνέχισε να υπάρχει και πλέον, παρόλο που βλέποντας με κάποιος ίσως να μπορεί να αντιληφθεί το θέμα μου, αλλά εγώ το βλέπω έντονα σε κροτάφους και μπροστά κομμάτι, που πλέον υπάρχει μαλλί, αλλά πολύ αραιό και αδύνατο/λεπτό δε, και έχω αναγκαστικά αλλάξει στυλ και με απασχολεί το τι επακολουθεί.



Στην πρώτη κλινική που πήγα, ρώτησα για μεταμόσχευση σε κροτάφους και Hairline, και μου είπαν πως γίνετε, λέγοντας για περίπου 1000 τριχοθυλακια και σιγουρα για ξύρισμα κεφαλιού. Ρώτησα άλλους δυο γιατρούς, οπού ο ένας, μου είπε πως γίνεται μια συνεδρία για χίλια τριχοθυλακια, σε κροτάφους κ λίγα Hairline, μόνο με πεζοναυτικό κούρεμα και ένας ακόμα μου είπε πως δεν υπάρχει λόγος και αμέσως πρότεινε την λύση του PRP και ενός μείγματος που είχε φίνα και μυνοξυδιλη.



Εν κατακλείδι και για να μην σας κουράζω, με απασχολεί έντονα πως ο καθένας από όλους αυτούς προσπαθεί να πουλήσει ότι μπορεί και να τα πει μάλλον, όπως τον βολεύουν. Me apasx



θα ήθελα να βρω κάποιον, να με ενημερώσει αν μπορώ να προχωρήσω σε μεταμόσχευση για κροτάφους και hairline, που θα με ενδιάφερε αλλά με απασχολεί αν αρχίσουν να πέφτουν τα πιο πίσω. (έχει κάποιος ανάλογη εμπειρία?). Επισης μηπως ολο αυτο, ισως τραυματισει τα υγειη μαλλια, αφου υπαρχει μεν αραιωση, αλλα υπαρχει κ μαλλι. Επίσης στην κουβέντα για μεταμόσχευση, τι πρέπει να προσέξω /ρωτήσω για να μην μου καταστρέψει την περιοχή και να μπορώ να είμαι σε θέση για δεύτερη αν χρειαστεί μελλοντικά( που αν συνεχιστεί η κατάσταση, είναι σίγουρο πως θα χρειαστεί) Επίσης, η φίνα μάλλον θα βοηθήσει, αλλά μήπως προκαλεί αυτά που εντόνως συζητιούνται? Στις κλινικές αναφέρουν πως γίνετε μόνο με χάπια κ όχι σε σπρέι, το οποίο όμως έχω καταλάβει κ από εδώ μέσα πως δεν είναι τόσο δραστικό.



Ευχαριστώ εκ των πρότερο, συγνώμη αν σας κούρασα η θεωρείτε πως το θέμα μου δεν είναι τόσο σημαντικό
Καλό θα ήταν να μας ενημερωνες που πήγε και τι σου είπε ο καθένας και να βάλεις φωτος....δύσκολο να συμβουλεψουν τα μέλη στα τυφλά....
 

mike1988

Active Member
Αυτό το ερώτημα με την φίνα είναι πάντα επίκαιρο. Αν κάνεις τις απαραίτητες εξετάσεις πριν και συμβουλευτείς γιατρό τότε να πάρεις (πχ. αν εμφάνιζες ζάχαρο θα ρώταγες να το πάρω το ψ χάπι ή όχι?). Αν σε ενδιαφέρουν τα μαλλιά και έχεις αα δυστυχώς είναι η μόνη εγκεκριμένη θεραπεία. Αν ξεκινήσεις και δεν διαβάσεις ποτέ και τίποτα ξανά με τίτλους ''το έριξα στο αλκοόλ λόγω φίνας ή πήρα 72 κιλά'' και σου εμφανίσει οποιαδήποτε παρενέργεια (1 στις 100) τότε και μόνο τότε ξανα συμβουλέψου τον θεράποντα ιατρό σου και δες πώς θα κινηθείς. Για όλα τα υπόλοιπα ερωτήματα καλύτερα να σε συμβουλέψουν τα πιο ψαγμένα/διαβασμένα μέλη.
 

Kostas97

Well-Known Member
Απλα οπως οταν εχεις υπερχοληστερολαιμια , παιρνεις τις στατινες σου και δε ρωτας γιατι και πως, που αμα καποιος διαβασει παρενεργειες νομιζω δε θα ξαναπαρει..., ετσι και στην περιπτωση της τριχοπτωσης, παιρνεις το φαρμακο μετα απο επικοινωνια με καποιον εξειδικευμενο.

Τα υπολοιπα το ευρυ κοινο θα το μπερδεψουν παρα θα το βοηθησουν.!!!
 

IoannisG

Active Member
Καλό θα ήταν να μας ενημερωνες που πήγε και τι σου είπε ο καθένας και να βάλεις φωτος....δύσκολο να συμβουλεψουν τα μέλη στα τυφλά....
Ο λογος που δεν που δεν ειπα τα ονοματα ειναι επειδη, ειναι κλινικες που ισως εχουν καποιον εκπροσωπο εδω και δεν ηξερα αν επιτρεπεται
 

IoannisG

Active Member
Απλα οπως οταν εχεις υπερχοληστερολαιμια , παιρνεις τις στατινες σου και δε ρωτας γιατι και πως, που αμα καποιος διαβασει παρενεργειες νομιζω δε θα ξαναπαρει..., ετσι και στην περιπτωση της τριχοπτωσης, παιρνεις το φαρμακο μετα απο επικοινωνια με καποιον εξειδικευμενο.

Τα υπολοιπα το ευρυ κοινο θα το μπερδεψουν παρα θα το βοηθησουν.!!!
Ναι κ αυτο σχετικο ειναι..γιατι βλεπεις πως πας για ραντεβου κ στα δυο λεπτα πανε να στην πουλησουν, με σκευασματα που ηδη εχουν στις κλινικες τους.. πως να καταλαβεις αν οντως χρειαζεται? η μαλλον ας μην πως χρειαζεται αλλα αν ενδεικνυται?
 
Τελευταία επεξεργασία:
Μπλουζα