Το μαύρο τσάι αυξάνει την τεστοστερόνη σε αρσενικά πον

Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.

Άκης

Administrator
Διαβάστε λίγο την παρακάτω έρευνα.

"1: J Ethnopharmacol. 2008 Aug 13;
Effect of black tea brew of Camellia sinensis on sexual competence of male rats.
Ratnasooriya WD, Fernando TS.
Department of Zoology, University of Colombo, Colombo 03, Sri Lanka. [email protected]

AIM: In Sri Lankan traditional medicine black tea brew (BTB) of Camellia sinensis (L.) O. Kuntze (Theaceae) is claimed to have male sexual stimulant activity. As this claim is not scientifically tested and proven, this study was undertaken to evaluate the effects of BTB on male sexual competence.

MATERIAL AND METHODS: Different doses of BTB made from Sri Lankan high grown dust grade no 1 tea (84, 167 and 501 mg/ml) or water were orally administered to separate groups of rats (n=9 per group) and 3h later their sexual behaviour were monitored (for 15 min) using receptive females.

RESULTS: The overall results showed that BTB possesses marked aphrodisiac activity (in terms of prolongation of latency of ejaculation shortening of mount- and intromission latencies and elevation of serum testosterone level). The aphrodisiac action had a rapid onset and appears to be mediated via inhibition of anxiety and elevation of serum testosterone level. Further, this aphrodisiac action was not associated with impairment of other sexual parameters like libido, sexual motivation, sexual arousal, sexual vigour or penile erection. BTB was also nontoxic (in terms of overt signs, liver and renal toxicity).

CONCLUSIONS: It is concluded that BTB can function as a quick acting, safe, oral aphrodisiac which may also be useful in certain forms of sexual inadequacies such as premature ejaculation and impaired libido and other sexual functions."

Επίσης:
-Black tea reduces serum DHT in male MICE by 72% on average. There were 16 mice in each group, so this is the AVERAGE reduction in serum DHT for 16 mice (means this is no "fluke"). [Φωτό]

-Black tea also drastically shrunk prostate tumors in mice and lowered PSA levels in those mice also. [Φωτό]

Οποτε με λίγα λόγια, αναφέρει ότι το μαύρο τσάι περιόρισε το ένζυμο 5α (όπως η φιναστερίδη-proscar). Στα ποντίκια που έπιναν τσάι αντί για νερό, περιορίστηκε η DHT κατά 72% και αύξησε την τεστοστερόνη 34%.
Επίσης το μαύρο τσάι, μείωσε και τα επίπεδα της cortisol, (ορμόνης που ευθύνεται για το άγχος).
Φανταστικό.

Προτού πείτε, έ εντάξει στα ποντίκια, να αναφέρω ότι μόνο οι άνθρωποι, τα ποντίκια, οι πίθηκοι και οι αρουραίοι έχουν στο σώμα τους και τους δύο τύπους του ενζύματος 5α (μπορεί και κάποιο άλλο ζώο).
Γι'αυτό και τα ποντίκια και οι αρουραίοι θεωρούντε ότι μας δείχνουν σωστά σε τέτοιες έρευνες.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Παναγιωτης

Μέλος του προσωπικού
Απ: Το μαύρο τσάι αυξάνει την τεστοστερόνη σε αρσενικά

προσπαθω να πινω γενικα τσαι και προτιμουσα το πρασινο γιατι βοηθαει στην προστασια του συκωτιου

αλλα μετα απο αυτο που διαβασα θα το γυρισω σε μαυρο (μαυρο τσαι ε ..!)

εισαι πρωτος ακη
 

magic810

New Member
Απ: Το μαύρο τσάι αυξάνει την τεστοστερόνη σε αρσενικά

παω να πιω...τοσο καιρο το ειχα αχρηστο....
 

magic810

New Member
Απ: Το μαύρο τσάι αυξάνει την τεστοστερόνη σε αρσενικά

λοιπον τωρα πορωθηκα και αυτο γιατι πιστευω πολυ στις δυνατοτητες και ιδιοτητες των αψεφηματων....
 

Παναγιωτης

Μέλος του προσωπικού
Απ: Το μαύρο τσάι αυξάνει την τεστοστερόνη σε αρσενικά

Ηξερα οτι το τσαι κανει καλο σε πολλα πραγματα
οτι εχει και πολλες αντιοξειδωτικες ιδιοτητες
αλλα
οφειλω να πω πως αυτο για την τεστο δεν το ηξερα
ακη εγω θα παιρνω διπλες ποσοτητες (ακη ξερεις εσυ) χιχι :D :D
 

magic810

New Member
Απ: Το μαύρο τσάι αυξάνει την τεστοστερόνη σε αρσενικά

καλησπερα παναγιωτη ...
πρεπει να σου πω οτι η αλογιστη χρηση αψεφηματων και γενικα σε οτιδηποτε μπορει να επιφερει αντιθετα αποτελεσματα
παν μετρον αριστον ...κατι ξεραν αυτοι που το λεγαν...
 

Παναγιωτης

Μέλος του προσωπικού
Απ: Το μαύρο τσάι αυξάνει την τεστοστερόνη σε αρσενικά

ναι φιλε μου ξερω για το παν μετρον αριστον αν διαβασεις ποστ μου παλαιοτερα το εχω αναφερει ουκ ολιγες φορες αυτο το ρητο

για τις διπλαδιες ποσοτητες ηταν σχημα λογου ;) ;)
απλα αυτο με ενδιαφερει πολυ οχι μονο λογω dht αλλα και για αλλους
ξερει ο ακης :) :)
 

Άκης

Administrator
Απ: Το μαύρο τσάι αυξάνει την τεστοστερόνη σε αρσενικά

panagiotisf είπε:
αλλα μετα απο αυτο που διαβασα θα το γυρισω σε μαυρο (μαυρο τσαι ε ..!)
Τσάι, τσάι. Με το άλλο, δεν ξέρω αν έχεις αποτέλεσμα στην DHT :p

panagiotisf είπε:
ακη εγω θα παιρνω διπλες ποσοτητες (ακη ξερεις εσυ) χιχι :D :D
Ξέρω. Αλλά δεν μπορώ να μιλήσω :-X
"The overall results showed that BTB possesses marked aphrodisiac activity"
 

Παναγιωτης

Μέλος του προσωπικού
Απ: Το μαύρο τσάι αυξάνει την τεστοστερόνη σε αρσενικά

ας μην ριχνει την dht αρκει να ανεβασει την τεστο !!
 

Άκης

Administrator
Απ: Το μαύρο τσάι αυξάνει την τεστοστερόνη σε αρσενικά

Την ανεβάζει και μάλιστα φυσικά. Χωρίς να απαιτήτε να πάρει φάρμακα (ξέρετε εσείς οι body builders ;D).
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.
Μπλουζα