Τι γίνεται?

Rhcp

Member
Καλησπέρα. Όπως έχω ξαναγράψει ξεκίνησα θεραπεία για τριχόπτωση πριν από έναν χρόνο. Μέχρι φέτος τον Ιούνιο χρησιμοποιούσα μόνο μινοξιδυλη μια φορά την μέρα. Πέρασαν 9 μήνες και το μαλλί συνέχιζε να χειροτερεύει οπότε αποφάσισα να χρησιμοποιώ μινο 2 φορές την μέρα και ξεκίνησα και χάπια φιναστεριδης πιο μετά. Πλέον χρησιμοποιώ φιναστεριδη 2.5 μήνες. Το μαλλί όμως συνεχίζει να πέφτει ίσως τώρα πιο έντονα από ότι πριν. Φταίει το οτι αύξησα την μινο και ξεκίνησε και την φιναστεριδη? Αν συμβαίνει αυτό περίπου πόσο καιρό κρατάει η πτώση λόγω φαρμάκων? Η πρώτη φωτό που θα βάλω είναι σημερινή η δεύτερη τον Ιούνιο και η τρίτη ακριβώς έναν χρόνο πριν. Αυτό που με απασχολεί είναι στο πάνω μέρος όχι στην hairline
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Chris34

Active Member
Συνέχισε τη θεραπεία σου κανονικά. Μπορεί η εκκίνηση της φιναστεριδης να σου ρίξει κάποιες αδύναμες τρίχες στην αρχή αλλά μετά θα ξαναβγούν.
Πώς την παίρνεις την φίνα; Δοσολογία.
Πόσο χρονών είσαι; Δεν φαίνεται κάποια ιδιαίτερη αραίωση από τις φωτογραφίες.
 

John_John1

Ειδικός συνεργάτης HDC Hair Clinic Cyprus.
Αν είσαι 22 ετών που λες και έχεις βαρύ κληρονομικό ίσως σου πάει επιθετικά.
 

Rhcp

Member
Συνέχισε τη θεραπεία σου κανονικά. Μπορεί η εκκίνηση της φιναστεριδης να σου ρίξει κάποιες αδύναμες τρίχες στην αρχή αλλά μετά θα ξαναβγούν.
Πώς την παίρνεις την φίνα; Δοσολογία.
Πόσο χρονών είσαι; Δεν φαίνεται κάποια ιδιαίτερη αραίωση από τις φωτογραφίες.
Μπαίνω στα 22 και παίρνω 1 χάπι 1mg κάθε μέρα
 

Rhcp

Member
Αν είσαι 22 ετών που λες και έχεις βαρύ κληρονομικό ίσως σου πάει επιθετικά.
Κληρονομικό δεν έχω και ο μπαμπάς μου και ο αδερφός μου έχουν πολυ μαλλί μόνο κροτάφους έχουν. Από την πλευρά της μάνας μου το hairline ξεκινάει από τα φρύδια έχουν πολύ μαλλί
 

Rhcp

Member
Τα εχεις πολυ κοντοκουρεμενα μηπως νομιζεις οτι χανεις?
Όχι απώλεια υπάρχει σίγουρα. Θα ανεβάσω μια φωτό από τώρα και μια από πέρυσι τον 15αυγουστο. Δεν υπάρχουν τόσα κενά που να φαίνεται δέρμα και η τρίχα είναι πιο δυνατή
 

John_John1

Ειδικός συνεργάτης HDC Hair Clinic Cyprus.
η μια φωτο ειναι σκοτεινη και η αλλη φωτεινη αδικη δωσε αποσταση να φαινεται ολο το κεφαλι στις φωτο εκτος προσωπο δεν καταλαβενεις ετσι.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Rhcp

Member
Σορρυ λογικα κατι εχω μπερδεψει τοτε. Καποιος ειχε αναφερει κοκκινιλα.
Κοκκινίλες είχα όταν ξεκίνησα μινο αλλα δεν μου είχε πει κάποιος δερματολόγος ότι έχω lpp. Εσύ χρησιμοποιείς φίνα? Είχες τριχόπτωση όταν ξεκίνησες και αν ναι πότε σταμάτησε?
 

Kostas97

Well-Known Member
Χρησιμοποιω σχεδον ενα χρονο και μινοξ κοντα στα 3. Προσωπικα ουτε στη μια ουτε στην αλλη θεραπεια ειδα καποιο ανησυχητικο Shedding. Σιγουρα σε πολλους συμβαινει. Απο ο,τι βλεπω τωρα ξεκινησες φιναστεριδη οποτε απο εδω και στο εξης να περιμενεις ουσιαστικες διαφορες.
 

Rhcp

Member
Χρησιμοποιω σχεδον ενα χρονο και μινοξ κοντα στα 3. Προσωπικα ουτε στη μια ουτε στην αλλη θεραπεια ειδα καποιο ανησυχητικο Shedding. Σιγουρα σε πολλους συμβαινει. Απο ο,τι βλεπω τωρα ξεκινησες φιναστεριδη οποτε απο εδω και στο εξης να περιμενεις ουσιαστικες διαφορες.
Οκ σε ευχαριστώ
 

adelino225

Active Member
Κοκκινίλες είχα όταν ξεκίνησα μινο αλλα δεν μου είχε πει κάποιος δερματολόγος ότι έχω lpp. Εσύ χρησιμοποιείς φίνα? Είχες τριχόπτωση όταν ξεκίνησες και αν ναι πότε σταμάτησε?
Να υπολογιζεις παντα και την εποχικη τριχοπτωση φιλε...Κι εγω μπαινω στον 6ο μηνα αυριο...Ειχα αρκετο shedding μεχρι και πριν λιγες βδομαδες....
 
Μπλουζα