Την βοήθεια σας για μεταμόσχευση.

Spotlight

Member
Καλησπερα σε όλους .
Το όνομα μου είναι Βαγγελης και ειμαι 43 ετών.
Νομίζω ότι πλέον ωρίμασε η σκέψη και ήρθε το πλήρωμα του χρόνου για να προβώ σε μεταμόσχευση μαλλιών.
Είναι κάτι το οποίο στριφογυρίζει τα τελευταία χρόνια στο μυαλό μου απλά δεν ήθελα να κάνω κάτι βιαστικό
Αν και νέος στο forum έχω διαβάσει αρκετα νήματα από τα μέλη και ομολογώ μου έδωσαν έξτρα κίνητρο για να το κάνω.
Μερικά στοιχεία περί εμου .
Όπως προανέφερα ειμαι 43 ετών.
Μετά τον στρατό και γύρω στα 25 άρχισα σταδιακά με πολύ αργό ρυθμό να αδειάζω στους κροτάφους και πολύ αργότερα και προς τα πίσω.
Νομίζω από τα 38 και μετά δεν έχω πολύ παρατηρήσιμες αλλαγές στην εικόνα μου η τουλάχιστον είναι σχετικά αργή η επέκταση της τριχόπτωσης .
Φάρμακα δεν έχω πάρει ποτέ εκτός από 2 -4 μήνες regain πριν κανα 2 χρόνια σχεδόν και το σταμάτησα .
Βασικά νομίζω με το σταμάτημα ίσως και να έχασα μερικά μαλλιά.
Ανεβάζω κάποιες φωτό μου και θα σας παρακαλούσα να μου δώσετε κάποιες γνώμες σχετικά με την περίπτωση μου για το πως και που να κινηθώ.
Σας ευχαριστω εκ των προτέρων. BDBEFB3F-123F-4D22-8F21-A1CD6F828FEE.jpeg B3087071-824A-46F0-9869-370C546EC77B.jpeg 6C784B83-C347-4CC5-958B-BEAB1C4AEA80.jpeg 1585A0C8-2346-4AF2-9486-A61123711AB4.jpeg 64FA62D9-16AB-4ED6-A8D7-E8C76C98F7F2.jpeg C152384E-E5D2-47D3-94A8-ACAE40A0EFFC.jpeg 3A2DD93E-6499-4A7B-8428-9F8988411DA2.jpeg 1BCF22ED-EA14-46CE-8288-C5630A3DE920.jpeg 3BCF84EC-CE38-4A96-9938-25750FC61102.jpeg 06495E2E-49F2-4416-BE7A-1AC51A6752BA.jpeg BDBEFB3F-123F-4D22-8F21-A1CD6F828FEE.jpeg B3087071-824A-46F0-9869-370C546EC77B.jpeg 6C784B83-C347-4CC5-958B-BEAB1C4AEA80.jpeg 1585A0C8-2346-4AF2-9486-A61123711AB4.jpeg 64FA62D9-16AB-4ED6-A8D7-E8C76C98F7F2.jpeg C152384E-E5D2-47D3-94A8-ACAE40A0EFFC.jpeg 3A2DD93E-6499-4A7B-8428-9F8988411DA2.jpeg 1BCF22ED-EA14-46CE-8288-C5630A3DE920.jpeg 3BCF84EC-CE38-4A96-9938-25750FC61102.jpeg 06495E2E-49F2-4416-BE7A-1AC51A6752BA.jpeg
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Georgie

Well-Known Member
Καλησπέρα φίλε. Πρόσφατα μεταμοσχευμένος και στην ηλικια των 50 σε συμβουλεύω αφού το έβαλες στο μυαλό σου Καντο !
Πλέον υπαρχουν πολλές επιλογές και η τεχνογνωσία ειναι εξελιγμένη
Υπαρχουν κάποιες καλες κλινικές στην Ελλαδα και πολλές στο εξωτερικό , κάποιες ειναι value for money κάποιες ακριβές , Να ξέρεις όμως οτι η τριχοπτωση δυστυχώς δε σταματάει μετα τα 40 αλλα εξελισεται με πιο αργό ρυθμό . Θελει ψάξιμο και καλο πλάνο
Καλή τύχη
 

Spotlight

Member
Ναι ακριβώς δεν σταματά πλήρως εννοείται απλά πάει με αργότερο ρυθμό και ίσως είναι καλύτερα σε αυτές τις ηλικίες ώστε να ξέρεις που πας και τι πρέπει να κανείς πιο στοχευμένα.Καλή τύχη και σε εσένα φίλε μου.ευχομαι όλα να πάνε καλά με την φύτρωση σου.
 

Georgie

Well-Known Member
Ναι ακριβώς δεν σταματά πλήρως εννοείται απλά πάει με αργότερο ρυθμό και ίσως είναι καλύτερα σε αυτές τις ηλικίες ώστε να ξέρεις που πας και τι πρέπει να κανείς πιο στοχευμένα.Καλή τύχη και σε εσένα φίλε μου.ευχομαι όλα να πάνε καλά με την φύτρωση σου.
Ευχαριστώ πολυ
 

Stratos

Well-Known Member
Έχεις πολύ μαλλί για εμφύτευση, αν πας σε καλή κλινική στο εξωτερικό μπορείς να έχεις καλό αποτέλεσμα.
Διάβασε καλά και διάλεξε σωστά μια καλή κλινική.
 

gerassis

Well-Known Member
Καλησπέρα Βαγγέλη. Βρισκόμαστε στην ίδια ηλκία και εχούμε ακριβώς το ίδιο βαθμό αραίωσης.
καθημερινά
--------------------------------------------------------------------------------------------------
Sorry η απάντηση δε σώθηκε
 
Τελευταία επεξεργασία:

Spotlight

Member
Εχω αρχισει την ερευνα μου πριν 15 μερες οταν κατεβηκα αυθημερον για αυτο το λογο Αθηνα για να συναντησω τον εκπροσωπο της HDC.
Mου ειπαν για γυρω στα 2900-3000 grafts μπροστινη ζωνη και hairline και αργοτερα μια δευτερη για πισω ζωνη.
Δεν εχω απευθυνθει πουθενα αλλου ,αλλα το σιγουρο ειναι οτι δεν θα επιλεξω κλινικη εντος Ελλαδας για τους γνωστους λογους που εχουν αναφερθει κατα καιρους στο forum.
Ισως και να κανω λαθος αλλά μαλλον ανάμεσα σε Hdc (κ.Μαρας) ,Lorenzo και ισως Erdogan με βλεπω.
Η αληθεια ειναι οτι θα επιθυμουσα να τελειωνα με μια φορα και να μην χρειαστει να μπω ξανα δευτερη φορα αργοτερα για crown και μεση,αλλα μαλλον αυτο δεν γινεται.
Αυτο που φοβαμαι βεβαια περισσοτερο ειναι οτι επειδη δεν περνω κατι και ουτε θελω να παρω ,αν το αποτελεσμα κρατησει και δεν χασω υπαρχοντα μαλλια (βλεπε μικρο τσουλουφι μπροστα)
Ευχαριστω
 

vlafo

Well-Known Member
Εχω αρχισει την ερευνα μου πριν 15 μερες οταν κατεβηκα αυθημερον για αυτο το λογο Αθηνα για να συναντησω τον εκπροσωπο της HDC.
Mου ειπαν για γυρω στα 2900-3000 grafts μπροστινη ζωνη και hairline και αργοτερα μια δευτερη για πισω ζωνη.
Δεν εχω απευθυνθει πουθενα αλλου ,αλλα το σιγουρο ειναι οτι δεν θα επιλεξω κλινικη εντος Ελλαδας για τους γνωστους λογους που εχουν αναφερθει κατα καιρους στο forum.
Ισως και να κανω λαθος αλλά μαλλον ανάμεσα σε Hdc (κ.Μαρας) ,Lorenzo και ισως Erdogan με βλεπω.
Η αληθεια ειναι οτι θα επιθυμουσα να τελειωνα με μια φορα και να μην χρειαστει να μπω ξανα δευτερη φορα αργοτερα για crown και μεση,αλλα μαλλον αυτο δεν γινεται.
Αυτο που φοβαμαι βεβαια περισσοτερο ειναι οτι επειδη δεν περνω κατι και ουτε θελω να παρω ,αν το αποτελεσμα κρατησει και δεν χασω υπαρχοντα μαλλια (βλεπε μικρο τσουλουφι μπροστα)
Ευχαριστω
Πρόσθεσε και Γεωργίου στην Κύπρο.
Αν θέλεις να ξεμπερδεύεις με την πρώτη μόνο Lorenzo+Erdogan βάζεις 5000g και τελειώνεις μια και καλή.
 

Spotlight

Member
Πρόσθεσε και Γεωργίου στην Κύπρο.
Αν θέλεις να ξεμπερδεύεις με την πρώτη μόνο Lorenzo+Erdogan βάζεις 5000g και τελειώνεις μια και καλή.
Δεν ξερω κατα ποσο ειναι εφικτο να γινουν 5000 grafts απο Lorenzo σε μια συνεδρια (2 ή 3 ημερων)? Για Ερντογαν εχω ακουσει οτι μπορει ,αλλα ειναι αυτη η καλυτερη λυση για το προβλημα μου ή να γινει σταδιακα οπως μου ειπαν στην hdc?
Θα υπαρχει σε αυτην την περιπτωση κινδυνος sock loss μια και οπως ειπα πριν δεν περνω φινα κτλ?
Αν καποιος γνωριζει ας μας απαντησει
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

vlafo

Well-Known Member
Και ο Lorenzo μπορεί,τον είχα ρωτήσει προσωπικά για μένα.
Δεν έχει πρόβλημα το κάνει,απλά δεν το προτιμάει για λόγους μικρότερης επιβάρυνσης της δότριας.Δεν ενδείκνυται και συμφωνώ.
Σε τέτοιους γιατρούς δεν υπάρχει κανένας τέτοιος κίνδυνος.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Veron

Well-Known Member
Καλησπερα σε όλους .
Το όνομα μου είναι Βαγγελης και ειμαι 43 ετών.
Νομίζω ότι πλέον ωρίμασε η σκέψη και ήρθε το πλήρωμα του χρόνου για να προβώ σε μεταμόσχευση μαλλιών.
Είναι κάτι το οποίο στριφογυρίζει τα τελευταία χρόνια στο μυαλό μου απλά δεν ήθελα να κάνω κάτι βιαστικό
Αν και νέος στο forum έχω διαβάσει αρκετα νήματα από τα μέλη και ομολογώ μου έδωσαν έξτρα κίνητρο για να το κάνω.
Μερικά στοιχεία περί εμου .
Όπως προανέφερα ειμαι 43 ετών.
Μετά τον στρατό και γύρω στα 25 άρχισα σταδιακά με πολύ αργό ρυθμό να αδειάζω στους κροτάφους και πολύ αργότερα και προς τα πίσω.
Νομίζω από τα 38 και μετά δεν έχω πολύ παρατηρήσιμες αλλαγές στην εικόνα μου η τουλάχιστον είναι σχετικά αργή η επέκταση της τριχόπτωσης .
Φάρμακα δεν έχω πάρει ποτέ εκτός από 2 -4 μήνες regain πριν κανα 2 χρόνια σχεδόν και το σταμάτησα .
Βασικά νομίζω με το σταμάτημα ίσως και να έχασα μερικά μαλλιά.
Ανεβάζω κάποιες φωτό μου και θα σας παρακαλούσα να μου δώσετε κάποιες γνώμες σχετικά με την περίπτωση μου για το πως και που να κινηθώ.
Σας ευχαριστω εκ των προτέρων.Προβολή συνημμένου 21703Προβολή συνημμένου 21704Προβολή συνημμένου 21705Προβολή συνημμένου 21706Προβολή συνημμένου 21707Προβολή συνημμένου 21708Προβολή συνημμένου 21709Προβολή συνημμένου 21710Προβολή συνημμένου 21711Προβολή συνημμένου 21712Προβολή συνημμένου 21703Προβολή συνημμένου 21704Προβολή συνημμένου 21705Προβολή συνημμένου 21706Προβολή συνημμένου 21707Προβολή συνημμένου 21708Προβολή συνημμένου 21709Προβολή συνημμένου 21710Προβολή συνημμένου 21711Προβολή συνημμένου 21712


Καλη επιτυχια @Spotlight οτι και να επιλεξεις.Καλο ειναι να παρεις 2-3 γνωμες στελνοντας φωτογραφιες σε διαφορες κλινικες να δεις τι θα σου προτεινει η καθεμια και επιλεγεις.
Απο κει και περα εχεις ολα τα φοντα για μια επιτυχημενη μ.μ .Η δοτρια σου φαινεται αρκετα καλη.
Το μπροστα μερος με 3000grafts που σου προτειναν στην hdc θα γινει πολυ καλο ,βεβαια βλεποντας τις φωτογραφιες που ανεβασες με προβληματισε το σημειο που σου εχω κυκλωσει για το κατα ποσο αυτη η περιοχη θα αδειασει μακροπροθεσμα.Συνολικα κατα την αποψη μου για να καλυψεις ολη την κενη περιοχη χρειαζονται γυρω στις 5000grafts.
5000grafts με την μια καλο ειναι να μην εξαγωνται απο μια δοτρια.Υπαρχουν αρκετες κλινικες που μπορουν να το κανουν αλλα το ρισκο για shock loss αυξανεται.Εγω που εχω πανω κατω το ιδιο πατερν με σενα αλλα σε πολυ μικροτερη ηλικια επελεξα την οδο των 2 μ.μ .
 

Συνημμένα

  • Inked06495E2E-49F2-4416-BE7A-1AC51A6752BA_LI.jpg
    Inked06495E2E-49F2-4416-BE7A-1AC51A6752BA_LI.jpg
    955.2 KB · Προβολές: 61

Spotlight

Member
Καλη επιτυχια @Spotlight οτι και να επιλεξεις.Καλο ειναι να παρεις 2-3 γνωμες στελνοντας φωτογραφιες σε διαφορες κλινικες να δεις τι θα σου προτεινει η καθεμια και επιλεγεις.
Απο κει και περα εχεις ολα τα φοντα για μια επιτυχημενη μ.μ .Η δοτρια σου φαινεται αρκετα καλη.
Το μπροστα μερος με 3000grafts που σου προτειναν στην hdc θα γινει πολυ καλο ,βεβαια βλεποντας τις φωτογραφιες που ανεβασες με προβληματισε το σημειο που σου εχω κυκλωσει για το κατα ποσο αυτη η περιοχη θα αδειασει μακροπροθεσμα.Συνολικα κατα την αποψη μου για να καλυψεις ολη την κενη περιοχη χρειαζονται γυρω στις 5000grafts.
5000grafts με την μια καλο ειναι να μην εξαγωνται απο μια δοτρια.Υπαρχουν αρκετες κλινικες που μπορουν να το κανουν αλλα το ρισκο για shock loss αυξανεται.Εγω που εχω πανω κατω το ιδιο πατερν με σενα αλλα σε πολυ μικροτερη ηλικια επελεξα την οδο των 2 μ.μ .
Φίλε Βερον πολύ σωστή η επισήμανση σου ,είσαι πολύ παρατηρητικός για την περιοχή που μαρκάρες και σου βγάζω το καπέλο.Η αλήθεια είναι ότι σε εκείνο το σημείο πριν κάνα 2 χρόνια είχα βγάλει θυλακικο λειχινα και μέχρι να το πάρω χαμπάρι για να το γιατρεψω μου έφαγε κάποιους θύλακες. Από την αντίθετη πλευρά αν παρατηρήσεις δεν έχω τίποτα.βεβαια παίζει ρόλο ότι από εκείνη την πλευρά κάνω την χωρίστρα αι σηκώνονται οι τριχες οπότε ένα παραπάνω να τονίζεται περισσότερο .
 

dimitris50423

Well-Known Member
Η δοτρια σου ειναι μια χαρα για την αραιωση που θελεις να καλυψεις και για την ηλικια που βρισκεσαι. οποτε βαζεις αρκετα μοσχευματα να διορθωσεις το προβλημα οσο καλυτερα γινεται και να το χαρεις. Δεν εχει ιδιαιτερο νοημα να κρατας μεγαλη καβα για το μελλον.
το τσουλουφι μπροστα λογικα στη μεταμοσχευση θα στο πατησουν απο πανω με μοσχευματα.. ειναι ηδη πολυ αραιο για να μεινει ετσι.
επισης ειτε βαλεις σπαστα τα μοσχευματα σε 2 μεταμοσχευσεις ειτε σε μια διημερη συνεδρια τις ιδιες πιθανοτητες επιτυχιας και αποτυχιας εχεις.. εχουμε δει μελη του φορουμ με μεγαλυτερη αραιωση να τα πηγαινουν μια χαρα και με πολλα μοσχευματα.
Για τους γιατρους που κοιτας ολοι εχουν πλεονεκτηματα και μειονεκτηματα. αν διαβασεις καλα το φορουμ θα βρεις τι σου ταιριαζει..
 

koumparos

Well-Known Member
Δοτρια στα πλάγια δεν έχεις.Προσεχε τι επιλογή γιατρού θα κάνεις.Δεν σε παίρνει για αποτυχία στη φυτρωση.Γνωμη μου να πας σε τοπ Λορέντζο,Ερντογάν ώστε οι πιθανότητες επιτυχίας να είναι υψηλές.Ελλαδα μην ασχοληθείς καθόλου.Ουτε Κύπρο.Τα σκας και πας σε τοπ αλλιώς μην ρισκάρεις.Προσωπικες απόψεις είναι αυτές.Καλη επιτυχία σε ότι επιλέξεις.
 

Spotlight

Member
Να κάνω consulation με Lorenzo και Ερντογάν μέσω mail?
Θα μπορούν να κάνουν εκτίμηση μέσω φωτογραφιών?
ή θα πρέπει να πάω από κοντά για να με δουν?
Και κάτι ακόμη?
Θεωρείτε πολύ υποδεέστερο των 2 παραπάνω τον κ.Μαρα για να αναλάβει την περίπτωση μου?
Σας ευχαριστώ πολύ.
 

Spotlight

Member
Οπωσδήποτε για consultation στον Lorenzo και στον Erdo για να δεις τι ακριβώς εχεις απο δότρια και πως θα κινηθείς
Να κάνω consulation με Lorenzo και Ερντογάν μέσω mail?
Θα μπορούν να κάνουν εκτίμηση μέσω φωτογραφιών?
ή θα πρέπει να πάω από κοντά για να με δουν?
Και κάτι ακόμη?
Θεωρείτε πολύ υποδεέστερο των 2 παραπάνω τον κ.Μαρα για να αναλάβει την περίπτωση μου?
Σας ευχαριστώ πολύ.
 
Μπλουζα