Τα εκτός θέματος (από όλα τα νήματα της κλινικής)

Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.

Aldo

Well-Known Member
Όσο για τον χρόνο παραμονής του γιατρού πήγαινε στο νήμα του @jacksmith να δεις αν ήταν παρών ο γιατρός σε όλη τη διαδικασία (που δεν ήταν) ή αν έβγαλε το στριπ, τον έραψε και έκανε τις τομές και μετά τον ξαναείδε πάλι στο τέλος και τα υπόλοιπα έγιναν χωρίς την παρουσία του.... Τα γράφει αναλυτικά στο νήμα του
Ακριβώς όπως τα ανεφερες!
Πρπει να δίνονται επιτόπου απαντήσεις από τα παλιά μέλη που έχουν διαβάσει όλα τα νήματα ώστε να μην αποπροσανατολίζονται τα νέα μέλη και να γνωρίζουν ακριβώς ποιος έκανε, τι.. και βεβαίως να μπαίνουν πράγματα στην θέση τους.

Όπως και στην δίκη μου περίπτωση, είχα αναφέρει έχω ερωτηματικά για το ποιος έκανε την εξαγωγή αφου άκουσα τον γιατρό να λέει χαρακτηριστικά «βγάλε μου αλλά 200 από εδώ» … (το είχα αναφέρει παλαιότερα)!

Επίσης, όχι (δυστηχως) δεν ήταν πάνω από το κεφάλι μου ο γιατρός, ήρθε στο χώρο 3-4 φορές κατά την διάρκεια που οι υπάλληλοι της κλινικής έκαναν την εμφύτευση.

Αυτά προς αποκατάσταση των όσων λέγονται. Απο κάποιον που έκανε εκεί χειρουργείο … και έχετε δει ολοκληρωμένη παρουσίαση στο φόρουμ. Και όχι απο λόγια τρίτων που ούτε καν ξέρουμε τι χρωμα έχει η τρίχα τους..
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

aeratos28

Just aeratos
Η google απάντησε? Έχω χάσει επεισόδια εντελώς..Αλτσχάιμερ ο αερατος.χαχαχα
Ακριβώς όπως τα ανεφερες!
Πρπει να δίνονται επιτόπου απαντήσεις από τα παλιά μέλη που έχουν διαβάσει όλα τα νήματα ώστε να μην αποπροσανατολίζονται τα νέα μέλη και να γνωρίζουν ακριβώς ποιος έκανε, τι.. και βεβαίως να μπαίνουν πράγματα στην θέση τους.

Όπως και στην δίκη μου περίπτωση, είχα αναφέρει έχω ερωτηματικά για το ποιος έκανε την εξαγωγή αφου άκουσα τον γιατρό να λέει χαρακτηριστικά «βγάλε μου αλλά 200 από εδώ» … (το είχα αναφέρει παλαιότερα)!

Επίσης, όχι (δυστηχως) δεν ήταν πάνω από το κεφάλι μου ο γιατρός, ήρθε στο χώρο 3-4 φορές κατά την διάρκεια που οι υπάλληλοι της κλινικής έκαναν την εμφύτευση.

Αυτά προς αποκατάσταση των όσων λέγονται. Απο κάποιον που έκανε εκεί χειρουργείο … και έχετε δει ολοκληρωμένη παρουσίαση στο φόρουμ. Και όχι απο λόγια τρίτων που ούτε καν ξέρουμε τι χρωμα έχει η τρίχα τους..
 

aeratos28

Just aeratos
Γτ εσύ τι είσαι? Γιατρός?? Έλεος που λέει και ο cvial...αν τον δεις στο δρόμο αυτό θα ρωτήσεις?αχαχαχα
θα ήθελα να ξέρω και την έκταση της λήπτριας (cm2) που τοποθετήθηκαν αυτά τα g , αν μπορεί να μας διαφωτίσει ο νηματοθέτης.
 

oreo

Well-Known Member
καταλαβα τι λες,, ναι, έτσι όπως το θέτεις, οκ " you have a point". Εχω διαβάσει το νήμα του jacksmith κ αντιλαμβάνομαι τι εννοείς,,, δεν μπορω να σχολιασω κάτι. Για να είμαι ειλικρινής προσωπικά νιώθω πιο ασφαλής να έχω τον γιατρό πάνω μου συνεχώς. Απο την άλλη, κάθε κλινική δουλευει με άλλο τρόπο που ενδεχομένως - αλλά πρεπει - να εξηγείται εξ αρχής. Οχι, αλλά στην επίσκεψη κ άλλα κατα την διάρκεια της μμ. Να σου πω όμως κ ένα τελευταία για να μην κουράζω ? έχω διαβάσει εδω κάπου, συγνωμη δεν θυμάμαι που,,, οτι το προσωπικό του γιατρού έκανε καλύτερη δουλεια απο τον ίδιο...Αυτο το έχω ζήσει κ στην πρώτη γέννα της γυναικας μου,, ο γιατρός έραβε όπου ναναι κ ας είναι καλά η νοσοκόμα που τον διόρθωνε,,,
Εδώ είναι άλλο ένα βασικό κομμάτι που χρήζει διαφάνειας για τον οποιοδήποτε γιατρό. Ο ασθενής πρέπει απο πριν να γνωρίζει ποια η εμπλοκή του και ως που. Το συστατικό της επιτυχίας είναι τελικά ποιο team παράγει και ποια αποτελέσματα.
 

obi one

Active Member
Ακριβώς όπως τα ανεφερες!
Πρπει να δίνονται επιτόπου απαντήσεις από τα παλιά μέλη που έχουν διαβάσει όλα τα νήματα ώστε να μην αποπροσανατολίζονται τα νέα μέλη και να γνωρίζουν ακριβώς ποιος έκανε, τι.. και βεβαίως να μπαίνουν πράγματα στην θέση τους.

Όπως και στην δίκη μου περίπτωση, είχα αναφέρει έχω ερωτηματικά για το ποιος έκανε την εξαγωγή αφου άκουσα τον γιατρό να λέει χαρακτηριστικά «βγάλε μου αλλά 200 από εδώ» … (το είχα αναφέρει παλαιότερα)!

Επίσης, όχι (δυστηχως) δεν ήταν πάνω από το κεφάλι μου ο γιατρός, ήρθε στο χώρο 3-4 φορές κατά την διάρκεια που οι υπάλληλοι της κλινικής έκαναν την εμφύτευση.

Αυτά προς αποκατάσταση των όσων λέγονται. Απο κάποιον που έκανε εκεί χειρουργείο … και έχετε δει ολοκληρωμένη παρουσίαση στο φόρουμ. Και όχι απο λόγια τρίτων που ούτε καν ξέρουμε τι χρωμα έχει η τρίχα τους..
νομίζω ότι αν το αποτέλεσμα μιας μμ είναι αυτό που θέλει ο "πελάτης", μικρή σημασία έχουν τα παραπάνω. Απο την στιγμή που το αποτέλεσμα δεν ικανοποιεί, τότε - ευλογα- αρχίζει η γκρίνια κ απαιτούνται-ζητούνται απαντήσεις σε ουσιαστικά ερωτήματα..
 

obi one

Active Member
Εδώ είναι άλλο ένα βασικό κομμάτι που χρήζει διαφάνειας για τον οποιοδήποτε γιατρό. Ο ασθενής πρέπει απο πριν να γνωρίζει ποια η εμπλοκή του και ως που. Το συστατικό της επιτυχίας είναι τελικά ποιο team παράγει και ποια αποτελέσματα.
ναι,, συμφωνώ απόλυτα,,, κ σε αυτό πρεπει να είμαστε κάθετοι,, καλώς ή κακώς δεν κάνουμε μμ καθε μήνα,,,
 

nick90

Well-Known Member
Ακριβώς όπως τα ανεφερες!
Πρπει να δίνονται επιτόπου απαντήσεις από τα παλιά μέλη που έχουν διαβάσει όλα τα νήματα ώστε να μην αποπροσανατολίζονται τα νέα μέλη και να γνωρίζουν ακριβώς ποιος έκανε, τι.. και βεβαίως να μπαίνουν πράγματα στην θέση τους.

Όπως και στην δίκη μου περίπτωση, είχα αναφέρει έχω ερωτηματικά για το ποιος έκανε την εξαγωγή αφου άκουσα τον γιατρό να λέει χαρακτηριστικά «βγάλε μου αλλά 200 από εδώ» … (το είχα αναφέρει παλαιότερα)!

Επίσης, όχι (δυστηχως) δεν ήταν πάνω από το κεφάλι μου ο γιατρός, ήρθε στο χώρο 3-4 φορές κατά την διάρκεια που οι υπάλληλοι της κλινικής έκαναν την εμφύτευση.

Αυτά προς αποκατάσταση των όσων λέγονται. Απο κάποιον που έκανε εκεί χειρουργείο … και έχετε δει ολοκληρωμένη παρουσίαση στο φόρουμ. Και όχι απο λόγια τρίτων που ούτε καν ξέρουμε τι χρωμα έχει η τρίχα τους..
Ακριβώς έτσι είναι. Πρέπει να αναφέρεται από τα μέλη που έχουν διαβάσει τις ανεξάρτητες παρουσιάσεις και ξέρουν ποιος κάνει τι στην συγκεκριμένη κλινική για να αποκαθίσταται η πραγματικότητα και να μη δημιουργούνται ψεύτικες εντυπώσεις.

Ναι το είχα δει και εσύ που το είχες αναφέρει αυτο με την εξαγωγή και από τα συμφραζόμενα μεταφράζεται "οτι την έκανε άλλος" την εξαγωγή, που πιθανόν αυτό να έγινε γιατί και στην περίπτωση του Jacksmith την εξαγωγή των 500 fue από τη δότρια την έκανε μια κοπέλα με μοτέρ χωρίς την παρουσία του γιατρού, που ήταν και μικρή κιόλας εξαγωγή....
 

Harris_G

Well-Known Member
Γιατρε ξεκαθαρα ωθειτε τους υποψηφιους σε FUT. Μεχρι και εμενα που ας μιλησουν μελη που με εχουν δει με πρωτο και καλυτερο τον CVIAL στο consultation μου ειχατε προτεινει FUT. Εγω προσωπικά δεν είμαι υπερμαχος της FUE αντιθέτως εσεις μας παρουσιαζεστε οτι κατεχετε και τις 2 αψογα ενω το δυνατο σας σημειο (συγκριτικα) ειναι η στριπ.
Προσωπικα δε το βρισκω καθολου κακο. Τουναντίον, ο Konior που για μενα ειναι νο1 παγκοσμιως, ειναι καθαρος στριπακιας. Απλα να μιλαμε πιο σταράτα.
 

Aldo

Well-Known Member
νομίζω ότι αν το αποτέλεσμα μιας μμ είναι αυτό που θέλει ο "πελάτης", μικρή σημασία έχουν τα παραπάνω. Απο την στιγμή που το αποτέλεσμα δεν ικανοποιεί, τότε - ευλογα- αρχίζει η γκρίνια κ απαιτούνται-ζητούνται απαντήσεις σε ουσιαστικά ερωτήματα..
Ευχαριστώ για την πάσα <3 , βεβαίως, εγώ είχα κατλαβει από τα γραπτά του γιατρού εδώ μέσα και από αυτά που μου είπαν: «ο συνετός άνθρωπος θέλει γιατρο» «εμπιστευόσου το κεφάλι σου μόνο σε γιατρό/θα εμπιστευοσουν, χειρουργείο αμυγδαλές του παιδιού σου σε νοσοκόμα;;» «ο γιατρός τα κάνει σχεδόν όλα μόνος του(από την διευθύντρια ιατρικων υπηρεσιών)»

Πως τα κάνει ο ίδιος σχεδόν ολα και γι αυτό τον εμπιστεύτηκα, όταν ρώτησα στην αρχή της τοποθέτησης που είναι ο γιατρός-έρχεται κτλ .. μου είπαν ξεκάθαρα ο γιατρός δεν κάνει τοποθέτηση ήθελα να σηκωθώ να φυγω… που να πηγαινα όμως!!! είπα στον εαυτό μου ηρέμησε εμπιστέψου τον, εαν βγει καλά όλα οκ, εαν δεν βγει έκανες λάθος Aldο μου …

Αλλά, οπως κατλαβαινεις την ευθύνη την έχει ο ασθενής, στην περίπτωση μου εγώ.
 
Τελευταία επεξεργασία:

obi one

Active Member
Ευχαριστώ για την πάσα <3 , βεβαίως, εγώ είχα κατλαβει από τα γραπτά του γιατρού εδώ μέσα και από αυτά που μου είπαν: «ο συνετός άνθρωπος θέλει γιατρο» «εμπιστευόσου το κεφάλι σου μόνο σε γιατρό/θα εμπιστευοσουν, χειρουργείο αμυγδαλές του παιδιού σου σε νοσοκόμα;;» «ο γιατρός τα κάνει σχεδόν όλα μόνος του(από την διευθύντρια ιατρικων υπηρεσιών)»

Πως τα κάνει ο ίδιος σχεδόν ολα και γι αυτό τον εμπιστεύτηκα, όταν ρώτησα στην αρχή της τοποθέτησης που είναι ο γιατρός-έρχεται κτλ .. μου είπαν ξεκάθαρα ο γιατρός δεν κάνει τοποθέτηση ήθελα να σηκωθώ να φυγω… που να πηγαινα όμως!!! είπα στον εαυτό μου ηρέμησε εμπιστέψου τον, εαν βγει καλά όλα οκ, εαν δεν βγει έκανες λάθος Aldο μου …

Αλλά, οπως κατλαβαινεις την ευθύνη την έχει ο ασθενής, στην περίπτωση μου εγώ.
Ναι, έχω διαβάσει το σχετικό νημα,, αλλά διαφωνώ με την νοοτροπία αυτή. Θεωρούμε ότι ο λόγος μας είναι συμβόλαιο, αυτό που συμφωνούμε αυτό πρέπει να γίνεται κ τελικά κακώς δεν υπογράφουμε συμβόλαιο. "Θα σου δώσω τόσα για να γίνουν αυτά και αυτά ".... να την πω την βλακεία μου ? πρέπει να υπάρχει βίντεο που να καταγράφει την συζήτηση - συμφωνία. Κ να λαμβάνει ο πελάτης copy. Αν γίνει κάτι διαφορετικό, να μπορει ο πελάτης να κινηθεί αναλόγως. Αλλιώς, έχουμε τα " εγω στα εξήγησα, εσύ δεν κατάλαβες" κ άντε να βγάλεις άκρη,,,
Προσωπικά, επειδή ήμουν παθών και μαθών απο άλλη διαδικασία ( οχι μμ ) ήμουν προετοιμασμένος κ είπα τον γιατρό " " θέλω να είσαι παρών στην διαδικασία, ασχέτως αν εσύ τρυπάς, βάζεις, βγάζεις ", κ μου είπε : " εννοείται, έτσι κάνω ουτως ή άλλως". Τωρα αν έκανε έτσι πάντα δηλ. ( standard procedure ) ή αν το έκανε επειδή τον πιεσα, ποτε δεν θα μάθω....Anyway, δεν είναι τέλειος ο κόσμος,, το ξέρουμε αυτό,,,
 

Xristos87

Well-Known Member
Γιατι γινεται τοσος ντορος αν ο γιατρος κανει την εξαγωγη ή κ την εισαγωγη, δεν αναφερομαι σε αλλα σταδια της μμ.

Εφοσον πας σε μια κλινικη δεν αγοραζεις την υπηρεσια του;; δλδ τι θα γινει αν ο γιατρος βαζει μια νοσοκομα για την εξαγωγη κ μια για την εισαγωγη οταν προηγουμενως την εχει εκπαιδευσει;;

κανω εναν παραλληλισμο κ λεω οτι οταν αγοραζω ενα Toyota με ενδιαφερει αν ειναι made europe ή japane?? απο τη στιγμη π αγοραζω τη φιρμα κ εγγυαται για το προιον της ή την υπηρεσια της, τι με νοιαζει εμενα π κατασκευασηκε. επισης, η Toyota (ή ο γιατρος) χαζη ειναι να εμπιστευτει το ονομα της σε καποιον/καποια π θα το "χαλασει".
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

oreo

Well-Known Member
Γιατι γινεται τοσος ντορος αν ο γιατρος κανει την εξαγωγη ή κ την εισαγωγη, δεν αναφερομαι σε αλλα σταδια της μμ.

Εφοσον πας σε μια κλινικη δεν αγοραζεις την υπηρεσια του;; δλδ τι θα γινει αν ο γιατρος βαζει μια νοσοκομα για την εξαγωγη κ μια για την εισαγωγη οταν προηγουμενως την εχει εκπαιδευσει;;

κανω εναν παραλληλισμο κ λεω οτι οταν αγοραζω ενα Toyota με ενδιαφερει αν ειναι made europe ή japane?? απο τη στιγμη π αγοραζω τη φιρμα κ εγγυαται για το προιον της ή την υπηρεσια της, τι με νοιαζει εμενα π κατασκευασηκε. επισης, η Toyota (ή ο γιατρος) χαζη ειναι να εμπιστευτει το ονομα της σε καποιον/καποια π θα το "χαλασει".
Διαφάνεια φίλε Χρήστο, διαφάνεια, οι καλοί λογαριασμοί κάνουν τους καλούς φίλους. Αυτή την τακτική που υποστηρίζεις (με άστοχο παράδειγμα) ,την συνάντησα προσωπικά πριν μια 5ετια, σε χειρουργείο πολύ αγαπητού μου προσώπου. Ενώ η συμφωνία ήταν συγκεκριμένος χειρούργος να αναλάβει το περιστατικό με δική του επιβεβαίωση, μάθαμε λίγες μέρες πριν (κατα τύχη), οτι η επέμβαση θα πραγματοποιηθεί απο τρίτο πρόσωπο κ ο γιατρός θα επιβλέπει την διαδικασία. Περίπτωση προβολής brand name για να καρπωθούμε τα φράγκα κ εύσημα . Τα ευκόλως εννοούμενα παραλείπονται και αρκούμαι να πω οτι ο γιατρός με παίρνει τηλ για ευχές απο την γιορτή μου ως τα εξόδια της Θεοτόκου.
Οφείλουμε να ξέρουμε ακριβώς ποιος και τι θα κάνει πάνω μας, απορώ γιατί τίθεται ως θέμα.
Επίσης θα ήθελα την γνώμη σου για το γεγονός οτι παρουσιάζονται ίδια περιστατικά με διαφορετικά στοιχεία, καθώς και οτι τα comments της κλινικής, στον cvial σχετικά με το video της περίπτωσης που θα ανέβαινε σήμερα έχουν διαγραφεί μετά απο επεξεργασία, της ίδιας.
 

Georgie

Well-Known Member
Γιατι γινεται τοσος ντορος αν ο γιατρος κανει την εξαγωγη ή κ την εισαγωγη, δεν αναφερομαι σε αλλα σταδια της μμ.

Εφοσον πας σε μια κλινικη δεν αγοραζεις την υπηρεσια του;; δλδ τι θα γινει αν ο γιατρος βαζει μια νοσοκομα για την εξαγωγη κ μια για την εισαγωγη οταν προηγουμενως την εχει εκπαιδευσει;;

κανω εναν παραλληλισμο κ λεω οτι οταν αγοραζω ενα Toyota με ενδιαφερει αν ειναι made europe ή japane?? απο τη στιγμη π αγοραζω τη φιρμα κ εγγυαται για το προιον της ή την υπηρεσια της, τι με νοιαζει εμενα π κατασκευασηκε. επισης, η Toyota (ή ο γιατρος) χαζη ειναι να εμπιστευτει το ονομα της σε καποιον/καποια π θα το "χαλασει".
Αν αγοράσεις made in Japane σε πιάσανε κορόιδο Χρηστάρα :)
 

bobby

Well-Known Member
Γιατι γινεται τοσος ντορος αν ο γιατρος κανει την εξαγωγη ή κ την εισαγωγη, δεν αναφερομαι σε αλλα σταδια της μμ.

Εφοσον πας σε μια κλινικη δεν αγοραζεις την υπηρεσια του;; δλδ τι θα γινει αν ο γιατρος βαζει μια νοσοκομα για την εξαγωγη κ μια για την εισαγωγη οταν προηγουμενως την εχει εκπαιδευσει;;

κανω εναν παραλληλισμο κ λεω οτι οταν αγοραζω ενα Toyota με ενδιαφερει αν ειναι made europe ή japane?? απο τη στιγμη π αγοραζω τη φιρμα κ εγγυαται για το προιον της ή την υπηρεσια της, τι με νοιαζει εμενα π κατασκευασηκε. επισης, η Toyota (ή ο γιατρος) χαζη ειναι να εμπιστευτει το ονομα της σε καποιον/καποια π θα το "χαλασει".
Αν το ξέρεις απο την αρχή ποιος κάνει τι, και αυτό τηρηθεί, κανένα προβλημα, αν όμως άλλα σου έχουν πει πριν περάσεις από το ταμείο και άλλα παίρνεις, υπάρχει θέμα...
Θα συμφωνήσω ότι κάθε κλινική-γιατρός έχει το σύστημά του, και παρέχει την "εγγύηση" των υπηρεσιών της, οπότε αν σου αρέσουν οι συγκεκριμένες υπηρεσίες και την επιλέξεις ουσιαστικά επιλέγεις και το σύστημα με το οποίο δουλεύει. Πρέπει όμως από την αρχή να είναι ξεκάθαρες οι κουβέντες το ποιος κάνει τι γιατί και το Toyota που θα πάρεις αν έχεις συμφωνήσει (και πληρώσει) για δερμάτινο σαλόνι Napa και σου φέρουν αυτοκίνητο με δέρμα "σαύρας" δεν είναι το ίδιο..............
 

Xristos87

Well-Known Member
Διαφάνεια φίλε Χρήστο, διαφάνεια, οι καλοί λογαριασμοί κάνουν τους καλούς φίλους. Αυτή την τακτική που υποστηρίζεις (με άστοχο παράδειγμα) ,την συνάντησα προσωπικά πριν μια 5ετια, σε χειρουργείο πολύ αγαπητού μου προσώπου. Ενώ η συμφωνία ήταν συγκεκριμένος χειρούργος να αναλάβει το περιστατικό με δική του επιβεβαίωση, μάθαμε λίγες μέρες πριν (κατα τύχη), οτι η επέμβαση θα πραγματοποιηθεί απο τρίτο πρόσωπο κ ο γιατρός θα επιβλέπει την διαδικασία. Περίπτωση προβολής brand name για να καρπωθούμε τα φράγκα κ εύσημα . Τα ευκόλως εννοούμενα παραλείπονται και αρκούμαι να πω οτι ο γιατρός με παίρνει τηλ για ευχές απο την γιορτή μου ως τα εξόδια της Θεοτόκου.
Οφείλουμε να ξέρουμε ακριβώς ποιος και τι θα κάνει πάνω μας, απορώ γιατί τίθεται ως θέμα.
Επίσης θα ήθελα την γνώμη σου για το γεγονός οτι παρουσιάζονται ίδια περιστατικά με διαφορετικά στοιχεία, καθώς και οτι τα comments της κλινικής, στον cvial σχετικά με το video της περίπτωσης που θα ανέβαινε σήμερα έχουν διαγραφεί μετά απο επεξεργασία, της ίδιας.
Διαφανεια υπαρχει οπου την ψαχνεις!!

Να σ αναφερω κ αλλα παραδειγματα, εχεις protergia στο σπιτι σου αλλα το συστημα μεταφορας ενεργειας,τα καλωδια κ η συντηρηση τους γινεται απο τη Δεη αλλα εσυ πληρωνεις κ εχεις απαιτησεις απο την protergia, στο κομμωτηριο του Σαμαρα πας κ σε κουρευει η υπαλληλος του αλλα εσυ πληρωνεις κ μιλας με τον Σαμαρα, ο χειρουργος π ειπες οτι μιλησες επιβλεπει κ αναλμβανει ολη την ευθυνη στο χειρουργειο του κ γι αυτον τον εμπιστευτηκες γιατι ειναι αυτος εκει!!!
Σε μια διαδιακασια οπως ειναι η μμ το να σ βγαλει τα γκραφτς καποιο εξιδεικευμενο προσωπικο οπως κ να στα τοποθετησει σε υποδοχες π εχει κανει ο γιατρος μ φαινεται οκ. γιατι; γιατι πολυ απλα εκει χρειαζεται η γνωση, για τις γωνιες, τις αποστασεις κ.ά. η υπολοιπη γνωση π δεν φαινεται ειναι στα διαλυματα, στους χρονους, στον μετα χρονο της μμ κ.ά.
Για να μην σ πω οτι μετα απο χρονια εμπειριας μια νοσοκομα θα μπορουσε να κανει μαζι με την ομαδα της ολη τη μμ της fue χωρις την παρουσια γιατρου. μην μ πεις οτι δεν σ χει περασει απο το μυαλο οτι θα μπορουσε...

λες "Οφείλουμε να ξέρουμε ακριβώς ποιος και τι θα κάνει πάνω μας, απορώ γιατί τίθεται ως θέμα."
κ σ λεω οτι (ποτε να.μην γινει) παθαινεις τροχαιο κ πας στο κατ, σ λενε αυριο θα μπεις για χειρουγειο. εσυ ξερεις τι θα κανεις... το πολυ πολυ θα κανεις ενα γρηγορο γοογλαρισμα, θα παρεις κ ενα δυο τηλεφωνα να μαθεις τπτ περισσοτερο ΑΝ μπορεις κ θα μπεις την επομένη για το χειρουργειο. Να αλλαξεις νοσοκομειο να πας ιδιωτικα με τπτ (ετσι πιστευω). απλα θα πεις 2 3 δικαιολογιες στον εαυτο σου κ ολα μελι γαλα.
αλλα για τη μμ π τα σκας, δεν σ φτανει το κυρος του εκαστοτε γιατρου, τα πτυχια κ τα αποτελεσματα θες να σ "χαιδευει" κ το κεφαλι...

τελος για αυτο π ειπες σχετικα με το 2πλο ποσταρισμα περιστατικου δεν γνωριζω. εσυ τι πιστευεις;.
 

aeratos28

Just aeratos
Kαλα αυτά τώρα που βάζεις προς σύγκριση ,είναι το λιγότερο αστεία..το καταλαβαίνεις έτσι?μου συγκρίνεις το κούρεμα,με ένα χειρουργείο αισθητικής επέμβασης..όταν σου λένε πριν το χειρουργείο ,ότι όλα τα κάνει ο γιατρός εξαγωγή εισαγωγή κτλ κτλ και ζητάει 2.50€ το μόσχευμα,ανάλογα δλδ,μπορεί και παραπάνω,λεφτά που τα ζητάνε οι καλύτεροι γιατροί παγκοσμίως,αποδεδειγμένα αυτό,όχι επειδή το είπαν μόνοι τους ,τότε έχεις την απαίτηση ,να τηρηθεί στο ακέραιο αυτό που σου είπαν πριν το χειρουργείο..γτ τόσα λεφτά ,για μια κοπελίτσα βοηθό του,εγώ δεν τα πληρώνω ..καλά και για τον ίδιο εδώ που τα λέμε δεν του τα έδινα γτ δεν τα αξίζει,αλλά λέμε τώρα..ότι ψάχνεις προς σύγκριση λοιπόν είναι φθηνές δικαιολογίες προς υπεράσπιση του και τπτ άλλο.
Διαφανεια υπαρχει οπου την ψαχνεις!!

Να σ αναφερω κ αλλα παραδειγματα, εχεις protergia στο σπιτι σου αλλα το συστημα μεταφορας ενεργειας,τα καλωδια κ η συντηρηση τους γινεται απο τη Δεη αλλα εσυ πληρωνεις κ εχεις απαιτησεις απο την protergia, στο κομμωτηριο του Σαμαρα πας κ σε κουρευει η υπαλληλος του αλλα εσυ πληρωνεις κ μιλας με τον Σαμαρα, ο χειρουργος π ειπες οτι μιλησες επιβλεπει κ αναλμβανει ολη την ευθυνη στο χειρουργειο του κ γι αυτον τον εμπιστευτηκες γιατι ειναι αυτος εκει!!!
Σε μια διαδιακασια οπως ειναι η μμ το να σ βγαλει τα γκραφτς καποιο εξιδεικευμενο προσωπικο οπως κ να στα τοποθετησει σε υποδοχες π εχει κανει ο γιατρος μ φαινεται οκ. γιατι; γιατι πολυ απλα εκει χρειαζεται η γνωση, για τις γωνιες, τις αποστασεις κ.ά. η υπολοιπη γνωση π δεν φαινεται ειναι στα διαλυματα, στους χρονους, στον μετα χρονο της μμ κ.ά.
Για να μην σ πω οτι μετα απο χρονια εμπειριας μια νοσοκομα θα μπορουσε να κανει μαζι με την ομαδα της ολη τη μμ της fue χωρις την παρουσια γιατρου. μην μ πεις οτι δεν σ χει περασει απο το μυαλο οτι θα μπορουσε...

λες "Οφείλουμε να ξέρουμε ακριβώς ποιος και τι θα κάνει πάνω μας, απορώ γιατί τίθεται ως θέμα."
κ σ λεω οτι (ποτε να.μην γινει) παθαινεις τροχαιο κ πας στο κατ, σ λενε αυριο θα μπεις για χειρουγειο. εσυ ξερεις τι θα κανεις... το πολυ πολυ θα κανεις ενα γρηγορο γοογλαρισμα, θα παρεις κ ενα δυο τηλεφωνα να μαθεις τπτ περισσοτερο ΑΝ μπορεις κ θα μπεις την επομένη για το χειρουργειο. Να αλλαξεις νοσοκομειο να πας ιδιωτικα με τπτ (ετσι πιστευω). απλα θα πεις 2 3 δικαιολογιες στον εαυτο σου κ ολα μελι γαλα.
αλλα για τη μμ π τα σκας, δεν σ φτανει το κυρος του εκαστοτε γιατρου, τα πτυχια κ τα αποτελεσματα θες να σ "χαιδευει" κ το κεφαλι...

τελος για αυτο π ειπες σχετικα με το 2πλο ποσταρισμα περιστατικου δεν γνωριζω. εσυ τι πιστευεις;.
 

Ronaldo

Well-Known Member
Διαφάνεια φίλε Χρήστο, διαφάνεια, οι καλοί λογαριασμοί κάνουν τους καλούς φίλους. Αυτή την τακτική που υποστηρίζεις (με άστοχο παράδειγμα) ,την συνάντησα προσωπικά πριν μια 5ετια, σε χειρουργείο πολύ αγαπητού μου προσώπου. Ενώ η συμφωνία ήταν συγκεκριμένος χειρούργος να αναλάβει το περιστατικό με δική του επιβεβαίωση, μάθαμε λίγες μέρες πριν (κατα τύχη), οτι η επέμβαση θα πραγματοποιηθεί απο τρίτο πρόσωπο κ ο γιατρός θα επιβλέπει την διαδικασία. Περίπτωση προβολής brand name για να καρπωθούμε τα φράγκα κ εύσημα . Τα ευκόλως εννοούμενα παραλείπονται και αρκούμαι να πω οτι ο γιατρός με παίρνει τηλ για ευχές απο την γιορτή μου ως τα εξόδια της Θεοτόκου.
Οφείλουμε να ξέρουμε ακριβώς ποιος και τι θα κάνει πάνω μας, απορώ γιατί τίθεται ως θέμα.
Επίσης θα ήθελα την γνώμη σου για το γεγονός οτι παρουσιάζονται ίδια περιστατικά με διαφορετικά στοιχεία, καθώς και οτι τα comments της κλινικής, στον cvial σχετικά με το video της περίπτωσης που θα ανέβαινε σήμερα έχουν διαγραφεί μετά απο επεξεργασία, της ίδιας.
Ακριβώς, η διαφάνεια είναι όλη η ουσία! Να ξέρει ο καθένας ακριβώς τι και πως θα γίνει που δεν επιδέχεται καμία παρερμηνεία. Οπότε μετά αφού τα ξέρεις όλα αυτά επιλέγεις αναλόγως τι θέλεις. Θα έχεις τον γιατρό από πάνω σου σε όλα τα στάδια ή στα περισσότερα από αυτά; Θα έχεις τον γιατρό μόνο κατά τη δημιουργία των οπών στη λήπτρια και τα υπόλοιπα θα γίνονται από το προσωπικό; Είναι σημαντικό να τα γνωρίζει ο υποψήφιος αυτά πριν αποφασίσει και όχι να του λένε άλλα και μετά να γίνονται άλλα. Αυτό είναι εξαπάτηση..!!!

Αυτό που λες με το ίδιο περιστατικό που παρουσιάζεται 2 φορές με διαφορετικά στοιχεία κάθε φορά είχε ξαναγίνει από την συγκεκριμένη κλινική και σε άλλο περιστατικό. Δεν είναι η πρώτη φορά δηλαδή που κάνει τέτοια γκάφα!
 

obi one

Active Member
Για αρχη τα προβληματα που εχω εντοπισει περαν του αδυναμου φορλοκ που αφηνει η κλινικη αφορουν στο after care.
Δεν ειναι το πρέπων οπως δεν ειναι πρεπων κ η στάση του γιατρου σε τετοιες περιπτωσεις που χρειαζεται κ κατι δεν πήγε καλα.
Τα consultations δεν ειναι καθολου αναλυτικα.
Τα στοιχεια κατα την διαρκεια της επεμβασης ΔΕΝ ειναι αναλυτικα δεν γινονται καθολικες μετρησεις ληπτριας δοτριας οπως κανουν οι κορυφαιες κλινικες.
Για τα εργαλεια εχω δει μεγαλες οπες πισω στη δοτρια κ πυκνοτητες με τα εργαλεία που δουλεύει ο γιατρος μπροστα στη ληπτια οι πυκνοτητες ειναι απλα αποδεκτες.
Στους κροταφους εχουμε δει διτριχα μπροστα μπροστα αλλα και λαθος φορες τριχων, οποτε κακη κατασκευη συνολικα.
Σε περίπτωσεις μεγαλων νοργουντ δεν εχει καλο πλανο να σου πει θα κανουμε 2 επεμβασεις να καλυψουμε αρτια ολο το προβλημα αλλα προσπαθει να το μπαλωσει ολο μονομιας με ανεπαρκη αριθμο θυλακιων με αποτελεσμα να αφηνει μισοτελειωμενα πολλες φορες τα τελικα αποτελεσματα με βαση αυτο που επρεπε να γινει εκφραζοντας οτι δουλεύει με την τακτικη less is more.....
Π.χ αν ειχε ενα κεφαλι σαν του cvial που χριεαζεται 5500κ αντι να εκανε 2 συνεδριες 3κ 1η + 2.5κ μια 2η επεμβαση δουλεύοντας πρωτα στο μπροστινο κομματι κ μετα στο πίσω,
Θα εκανε πιθανοτατα μια επεμβαση με 3κ και θα προσπαθουσε να μπαλωσει ολιστικα το προβλημα με αποτελεσμα να αφησει αδυναμα σημεια γτ δεν γινεται αλλιως, κ θα αφηνε σιγουρα αδυναμο το φορλοκ με οτι αυτο συνεπαγεται.....
Επισης θα αναγκαστει μεσω αυτης της τακτικης να δουλέψει ξανα σχεδον ολες τις περιοχες της 1ης επεμβασης που αυτο σημαινει μια μειωση της φυτρωσης γιατι οταν δουλεύεται ξανα κ ξανα μια περιοχη το δερμα δεν ειναι το ιδιο ευπροσδεκτο να δεχτει τα νεα θυλακια.
Και τελος αν κανει στριπ οπως ειδαμε που συχνα κανει παλι βγαζει μικροτερο αριθμο θυλακιων απ οτι χρειαζεται,
Μαξ εχω δει 3.5κ ενω κλινικες εδω κ πανω απο μια 10ετια βγάζουν 7 κ 8κ αν χρειαστει.... κι αν κατι δε παει καλα τα ρίχνει στο δερμα ή την ιδιοσυγκρασια του ασθενους (που καποιες φορες μπορει να συμβαινει) αλλα θα επρεπε να αναλαμβανει εστω μια δωρεαν επιδιορθωτικη fue οποτε συμβαινει κ οχι να κανει bulling στον ασθενη του.....
Αυτα κυριως.....
Τον χαρακτήρα του δεν τον σχολιαζω γτ ειναι ανεξάρτητος απ τα αποτελεσματα που παραγει καποιος γιατρος αλλα κι αυτος συνοπτικα απαραδεκτος ειναι.....

"" Π.χ αν ειχε ενα κεφαλι σαν του cvial που χριεαζεται 5500κ αντι να εκανε 2 συνεδριες 3κ 1η + 2.5κ μια 2η επεμβαση δουλεύοντας πρωτα στο μπροστινο κομματι κ μετα στο πίσω,
Θα εκανε πιθανοτατα μια επεμβαση με 3κ και θα προσπαθουσε να μπαλωσει ολιστικα το προβλημα με αποτελεσμα να αφησει αδυναμα σημεια γτ δεν γινεται αλλιως, κ θα αφηνε σιγουρα αδυναμο το φορλοκ με οτι αυτο συνεπαγεται.....
Επισης θα αναγκαστει μεσω αυτης της τακτικης να δουλέψει ξανα σχεδον ολες τις περιοχες της 1ης επεμβασης που αυτο σημαινει μια μειωση της φυτρωσης γιατι οταν δουλεύεται ξανα κ ξανα μια περιοχη το δερμα δεν ειναι το ιδιο ευπροσδεκτο να δεχτει τα νεα θυλακια. "

Συμφωνώ σε αυτά που γράφεις φίλε, στο μόνο που έχω ένσταση είναι η παραπάνω πρότασή σου. Μπορεί καποιος να μην γνωρίζει αν θα έχει την δυνατότητα να κάνει κ άλλες επεμβάσεις, οπότε ο γιατρός θα πρέπει να προσπαθήσει να επιτύχει το καλύτερο δυνατό αποτέλεσμα με μια μόνο μμ.... Πχ, όταν έκανα την 1η μμ ( με κεφάλι που θα το έβλεπε ο Βέγγος κ θα γελούσε λέγοντας χαχα,, πωπω φαλάκρααα,) ο γιατρός αφού με ενημέρωσε ότι απο την 3η κ μετά θα αρχίσω να βλέπω "φως", με ρώτησε αν σκοπευω να κάνω και άλλες επεμβάσεις ωστε αναλόγως να χαράξει την στρατηγική του. Η απάντηση 'ηταν, οτι δεν γνωρίζω αν θα έχω χρήματα-διάθεση, κλπ, για επόμενη/νες επεμβάσεις. Οποτε δούλεψε με διασπορά όσων grafts προέκυψαν κ παράλληλα με προειδοποίησε για το φτωχό αποτέλεσμα. Δε νομίζω λοιπον ότι σε περιπτώσεις που συμβαίνει κάτι τέτοιο, ο γιατρός φέρει ευθύνη.
 

aeratos28

Just aeratos
Φέρει ευθύνη .γτ το προτείνει ως τακτική less is more και ότι ήταν το μέγιστο που θα μπορούσε να πάρει από το χειρουργείο..και όταν λέμε πως είναι λάθος,χαρακτηριζομαστε ως ανίδεοι και διάφορα άλλα.καταλαβες?αν έλεγε και αυτός πως όντως ναι είναι φτωχό αλλά δεν είχαμε τη δυνατότητα για κάτι άλλο λόγω οικονομικού η αλλού προβλήματος,τότε θα υπήρχε και από ας διαφορετική κριτική .κατάλαβες?γενικώς σε βλέπω με νύχια και με δόντια προσπαθείς να δικαιολογήσεις τον γιατρό σε κάθε τι..επειδή τώρα έχεις γραφτεί,και προφανώς δεν έχεις δει τι συζητήσεις έχουν γίνει στο παρελθόν,κρατα ελαφρώς μικρο καλάθι σε αυτά που λες προς (υπεράσπιση του)
"" Π.χ αν ειχε ενα κεφαλι σαν του cvial που χριεαζεται 5500κ αντι να εκανε 2 συνεδριες 3κ 1η + 2.5κ μια 2η επεμβαση δουλεύοντας πρωτα στο μπροστινο κομματι κ μετα στο πίσω,
Θα εκανε πιθανοτατα μια επεμβαση με 3κ και θα προσπαθουσε να μπαλωσει ολιστικα το προβλημα με αποτελεσμα να αφησει αδυναμα σημεια γτ δεν γινεται αλλιως, κ θα αφηνε σιγουρα αδυναμο το φορλοκ με οτι αυτο συνεπαγεται.....
Επισης θα αναγκαστει μεσω αυτης της τακτικης να δουλέψει ξανα σχεδον ολες τις περιοχες της 1ης επεμβασης που αυτο σημαινει μια μειωση της φυτρωσης γιατι οταν δουλεύεται ξανα κ ξανα μια περιοχη το δερμα δεν ειναι το ιδιο ευπροσδεκτο να δεχτει τα νεα θυλακια. "

Συμφωνώ σε αυτά που γράφεις φίλε, στο μόνο που έχω ένσταση είναι η παραπάνω πρότασή σου. Μπορεί καποιος να μην γνωρίζει αν θα έχει την δυνατότητα να κάνει κ άλλες επεμβάσεις, οπότε ο γιατρός θα πρέπει να προσπαθήσει να επιτύχει το καλύτερο δυνατό αποτέλεσμα με μια μόνο μμ.... Πχ, όταν έκανα την 1η μμ ( με κεφάλι που θα το έβλεπε ο Βέγγος κ θα γελούσε λέγοντας χαχα,, πωπω φαλάκρααα,) ο γιατρός αφού με ενημέρωσε ότι απο την 3η κ μετά θα αρχίσω να βλέπω "φως", με ρώτησε αν σκοπευω να κάνω και άλλες επεμβάσεις ωστε αναλόγως να χαράξει την στρατηγική του. Η απάντηση 'ηταν, οτι δεν γνωρίζω αν θα έχω χρήματα-διάθεση, κλπ, για επόμενη/νες επεμβάσεις. Οποτε δούλεψε με διασπορά όσων grafts προέκυψαν κ παράλληλα με προειδοποίησε για το φτωχό αποτέλεσμα. Δε νομίζω λοιπον ότι σε περιπτώσεις που συμβαίνει κάτι τέτοιο, ο γιατρός φέρει ευθύνη.
 
Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.
Μπλουζα