Τα αποτελέσματα του TrichoTest μου.

Konstantinos_00

Active Member
Ακόμα ένα νήμα, που ελπίζω να σας φανεί χρήσιμο, όπως και το πρόσφατο που έχω δημιουργήσει, εδώ:
https://www.hairlossgr.com/forum/threads/pantostin-ell-cranell-αρωματάση-και-3α-γλυκουρονίδιο-της-ανδροστανεδιόλης-Πληροφορίες-και-έρευνες.14203/

Πέρυσι τον Μάιο, έκανα λοιπόν το TrichoTest. Προφανώς είχα αρχίσει και έχανα έδαφος στη φινα και στη μινοξ και στις δυο πάνω από ενάμιση χρόνο. Ήθελα να κάνω το trichotest για να δω και άλλες επιλογές και φυσικά ήταν το μόνο που συμβάδιζε με τις πιο «καινοτόμες» προσεγγίσεις, όπως αρωματάση, προσταγλανδίνες, IGF-1, κλπ.

Αφού λοιπόν ήμουν ήδη στις θεραπείες, αυτό που μου έδωσε ακόμα περισσότερο κίνητρο για να το πραγματοποιήσω, ήταν αν με αυτό τον τρόπο θα «επιβεβαίωνα» αν όντως η μινοξ και η φινα θα δούλευαν για την περίπτωσή μου, πράγμα το οποίο και έγινε και ήδη είχα δει αποτελέσματα. Αυτό πιστεύω είναι και το πιο ενδιαφέρον. Ότι έμμεσα, προσπάθησα με κάποιον τρόπο παράλληλα να επιβεβαιώσω και την «εγκυρότητα» του Τεστ και δεν σας κρύβω τα αποτελέσματά του με εξέπληξαν, αλλά περισσότερο το ότι επιβεβαιώθηκα και εγώ ο ίδιος με κάποιον τρόπο.

Πριν παραθέσω τη σύνοψη των αποτελεσμάτων μου, το τεστ σε εμένα κόστισε 250€ και εδώ θα βρείτε την αναλυτική περιγραφή του τεστ:https://happyhormonecottage.com/wp-content/uploads/2021/06/trichotest.pdf

Τα αποτελέσματά μου ήταν τα εξής:
PGD2: Mildly Elevated/Ελαφρώς αυξημένη και συνεπώς επηρεάζει σε μικρό-μέτριο βαθμό.

SULT1A1: Response to Minoxidil: Positive/Ανταπόκριση στη Μινοξιδίλη: ΘΕΤΙΚΗ (όπου και έγινε, πρώτη θεραπεία που χρησιμοποίησα το 2018)

5AR1: Activity Normal/5α-Αναγωγάση τύπου 1:Κανονική. Θεραπεία με Dutasteride δεν συνίσταται.

5AR2: Mildly Elevated/5α-Αναγωγάση τύπου 2 μετρίως αυξημένη. Συνίσταται θεραπεία με Φιναστερίδη (όπου και έγινε και είδα αποτελέσματα με την τοπική και την oral, αντίστοιχα)

Aromatase Activity: Mildly Reduced/Αρωματάση μετρίως μειωμένη και επομένως επηρεάζει αρνητικά.

IGF-1 Activity: Mildly Reduced/Επίπεδα IGF-1 μετρίως μειωμένα και επομένως, αρνητική επίδραση.

ACE Acitivity: Mildly Elevated (More Vasoconstriction-Vasodilation Needed: Arginine, Carnitine, etc.)/Αγγειοτενσίνη: Ελαφρώς αυξημένη, επιπλέον αγγειοσυστολή και συνεπώς αρνητική επίδραση. Άρα προτάσεις για αγγειοδιασταλτικά, κλπ.

CRABP2: Mildly Reduced (Vitamin A not properly absorbed into the cells./ Ενδοκυτταρική μεταφορά της βιταμίνης Α μετρίως μειωμένη και συνεπώς επηρεάζει αρνητικά.

PTGFR-1,-2,-3: 1,3: Mildly Reduced->Latanoprost can act-2: Negative Response to Latanoprost./ Υποδοχείς 1, 2 και 3 της προσταγλανδίνης PGF2-A: Πρώτος και τρίτος ελαφρώς μειωμένοι, συνεπώς αρνητική επίδραση. Ο 2, αρνητική ανταπόκριση και τότε η θεραπεία με Latanoprost δεν συνίσταται. Με αλλά λόγια, αυτό ήταν το πιο παράξενο. Η Latanoprost μπορεί να βοηθήσει, μπορεί και όχι. Αλλά αν το πάμε με τα νούμερα, δύο αρνητικά έναντι ενός, μάλλον περισσότερο προς τη θετική ανταπόκριση συγκλίνει κανείς.

Και μια σύνοψη με όλες τις προτεινόμενες ουσίες που μπορούν να βοηθήσουν:

Finasteride, Saw Palmetto, 17a-Estradiol, Tretinoin, Vitamin A, Minoxidil, Arginine, Ginko Biloba, Igrantine-F1(Όπου έχει Cepharanthine και αυξάνει τον IGF-1 τοπικά: https://www.longdom.org/open-access...leandrogenetic-alopecia-2167-0951-1000145.pdf και ένα ακόμα πιο πρόσφατο study, όπου δείχνει ότι αυξάνει τους growth factors, όπως VEGF, https://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1111/ced.14533 και ακόμα ένα πιο γενικό study:https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7126782/) Cetirizine και Latanoprost.


Έκτοτε έχω πειραματιστεί πάρα πολύ. Έχω δοκιμάσει και τρετινοΐνη, και και. Καταλαβαίνετε..Αυτό που μου κάνει εντύπωση είναι ότι κάθε φορά που θέλω να δώσω μια ευκαιρία στη Ντούτα, πραγματικά δεν με θέλει. Όπως και τώρα. Δηλαδή, ώρες ώρες πιστεύω πως όντως το τεστ μου δίνει μια σφαλιάρα και με αποδεικνύει λάθος.

Αν έχετε κάτι άλλο, μπορείτε να με ρωτήσετε. Ελπίζω να βοηθάω την κοινότητα όσο μπορώ…
 
Τελευταία επεξεργασία:

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Άναξ

New Member
Ωραίο και ενημερωτικό κι αυτό το νήμα. Εγώ θέλω να σε ρωτήσω από πού προμηθεύεσαι τρετινοΐνη. Αν δεν θέλεις να το γράψεις δημόσια στείλε μου πμ.
 

Konstantinos_00

Active Member
Ωραίο και ενημερωτικό κι αυτό το νήμα. Εγώ θέλω να σε ρωτήσω από πού προμηθεύεσαι τρετινοΐνη. Αν δεν θέλεις να το γράψεις δημόσια στείλε μου πμ.
Με συνταγή δερματολόγου και λόγω του τεστ, ξέρετε μαζί με μινοξ όπου τη βοηθάει ακόμα περισσότερο, όμως, δεν έχω δώσει και καιρό, γιατί μετά διάβασα αυτήν την έρευνα και τώρα έχω ενδοιασμούς για την τρετινοΐνη:

Αλλά μπορεί κανείς να προμηθευτεί και χωρίς συνταγή από το MinoxidilMax:

*Σας βγάζει άνετα πάρα πολλούς μήνες, καθώς είναι υψηλή συγκέντρωση (0.3%), συνεπώς σε ένα μπουκαλάκι 60ml Μινοξιδίλης, χρειάζονται μόλις από 3 έως 5 ml, για να φτιάξει κάνεις συγκεντρώσεις: 0.014, 0.018 ή 0.023%, αντίστοιχα (στο περίπου), μειώνοντας ελάχιστα τη συγκέντρωση της Μινοξιδίλης, όπου και θεωρητικά δεν θα υπάρχει και πρόβλημα, λόγω ότι η τρετινοΐνη την ενισχύει.

Ελπίζω να σας βοήθησα και σας ευχαριστώ αν βρίσκετε τα νήματά μου ενδιαφέροντα και ενημερωτικά.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Nik.Mos

Well-Known Member
Καλό θα ήταν κάποιος πριν προβεί σε οποιαδήποτε αγορά τέτοιων φαρμακευτικων σκευασματων να έχει συμβουλευτεί κάποιον δερματολόγο,πειραματισμός με θεραπείες είναι λάθος πρακτική και εγκυμονει κινδύνους για την υγεία.
 

Konstantinos_00

Active Member
Καλό θα ήταν κάποιος πριν προβεί σε οποιαδήποτε αγορά τέτοιων ιατρικών σκευασματων να έχει συμβουλευτεί κάποιον δερματολόγο,πειραματισμός με θεραπείες είναι λάθος πρακτική και εγκυμονει κινδύνους για την υγεία.
Συμφωνώ.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Konstantinos_00

Active Member
Καλό θα ήταν κάποιος πριν προβεί σε οποιαδήποτε αγορά τέτοιων φαρμακευτικων σκευασματων να έχει συμβουλευτεί κάποιον δερματολόγο,πειραματισμός με θεραπείες είναι λάθος πρακτική και εγκυμονει κινδύνους για την υγεία.
Συμφωνώ, όμως πιστεύω αν κάποιος γνωρίζει και έχει μελετήσει, μπορεί να τα ζυγίσει και να αποφασίσει αναλόγως. Πιστέψτε με, έχω κάνει κάποιες συζητήσεις με δερματολόγους, κλπ. Και είχαν μείνει έκπληκτοι, με την καλή έννοια, με το ποσα πράγματα ήξερα και απλά το λέω, όχι για να κοκορευτώ, αυτό δεν έχει καμία σημασία και ΟΥΤΕ για να προσβάλλω τους γιατρούς, προς Θεού, αλλά για το πως είναι πραγματικά δύσκολο να βρει κανείς κάποιον πλήρως εξειδικευμένο με την τριχόπτωση. Μιλάω για τις όποιες εμπειρίες μου έως τώρα, που προφανώς είναι και ανεπαρκείς. Σαφώς και με άλλο ψάξιμο, πάντα θα ανοίγουν περισσότερες επιλογές, κάτι που δεν έχω κάνει όμως έως τώρα.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Nik.Mos

Well-Known Member
Η χρήση της τρετινοινης, καθώς και σκευασματων που την περιέχουν, είναι εγκεκριμένη από τον FDA μόνο για θεραπεια κατά της ακμης και διαφορων δερματικών παθήσεων και με προυποθεση την επίσκεψη και συμβουλή από ειδικό γιατρό. Η χρήση της για οποιονδήποτε άλλο σκοπό, όπως αυτός κατα της τριχόπτωσης,είναι εκτός ενδειξεως.Υπάρχουν και αντενδείξεις αν γίνεται ταυτόχρονη χρηση άλλων σκευματων σε μορφή τζελ η κρέμας με πιθανότητα εμφάνισης αλλεργικων αντιδράσεων.
Επιμενω,η ασφαλής πρακτική είναι η χρήση της μετά απο επίσκεψη σε δερματολόγο.
 

Άναξ

New Member
Με συνταγή δερματολόγου και λόγω του τεστ, ξέρετε μαζί με μινοξ όπου τη βοηθάει ακόμα περισσότερο, όμως, δεν έχω δώσει και καιρό, γιατί μετά διάβασα αυτήν την έρευνα και τώρα έχω ενδοιασμούς για την τρετινοΐνη:

Αλλά μπορεί κανείς να προμηθευτεί και χωρίς συνταγή από το MinoxidilMax:

*Σας βγάζει άνετα πάρα πολλούς μήνες, καθώς είναι υψηλή συγκέντρωση (0.3%), συνεπώς σε ένα μπουκαλάκι 60ml Μινοξιδίλης, χρειάζονται μόλις από 3 έως 5 ml, για να φτιάξει κάνεις συγκεντρώσεις: 0.014, 0.018 ή 0.023%, αντίστοιχα (στο περίπου), μειώνοντας ελάχιστα τη συγκέντρωση της Μινοξιδίλης, όπου και θεωρητικά δεν θα υπάρχει και πρόβλημα, λόγω ότι η τρετινοΐνη την ενισχύει.

Ελπίζω να σας βοήθησα και σας ευχαριστώ αν βρίσκετε τα νήματά μου ενδιαφέροντα και ενημερωτικά.
Ευχαριστώ για την απάντηση. Εγώ δεν τη βρίσκω στα φαρμακεία. Παντού είναι σε έλλειψη. Έχω ακούσει ότι οι προμηθευτές δεν τη φέρνουν ή κι αν τη φέρνουν και τα ελληνικά φαρμακεία την πουλάνε στο εξωτερικό γιατί το κέρδος εντός Ελλάδος είναι ελάχιστο.
 

Kostas97

Well-Known Member
Ευχαριστώ για την απάντηση. Εγώ δεν τη βρίσκω στα φαρμακεία. Παντού είναι σε έλλειψη. Έχω ακούσει ότι οι προμηθευτές δεν τη φέρνουν ή κι αν τη φέρνουν και τα ελληνικά φαρμακεία την πουλάνε στο εξωτερικό γιατί το κέρδος εντός Ελλάδος είναι ελάχιστο.
Fagron MTE και ειναι μονιμα σε αποθεμα.
 
Μπλουζα