Mελλοντική μμ σε κλινική Εξωτερικού (De Freitas κλπ) (Ισπανία)

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Μια έρευνα του Reuters το 2019 έδειξε ότι η Merck βρήκε ενδείξεις επίμονων παρενεργειών στις αρχικές κλινικές δοκιμές τους και δεν τις αποκάλυψε στην προειδοποιητική τους ετικέτα. Ανακάλυψαν τα δικογραφίες που κατέδειξαν ότι η Merck παρουσίασε εσφαλμένα το αρχείο ασφαλείας της Propecia μετά από κλινικές δοκιμές στα μέσα του 1990.
Το ότι αποφεύγω να λέω πολλά και να αναλύω δεν σημαίνει ότι δεν ενημερώνομαι και δεν έχω άποψη ....και είναι αλλά πολλά που βρίσκεις ψάχνοντας...απλα οπότε πάει κάποιος τολμήσει να πει την αντίθετη άποψη του γίνεται ροντέο και τον βγάζετε κατά φαντασίαν ασθενή με το ζόρι ....και έχει κουράσει....

Το διάβασες? Το κατάλαβες? Έψαξες να βρεις τι μπορεί να κρύβεται από πίσω? Σε ένα άλλο νήμα περί φιναστερίδης είχε γίνει ενδελεχής ανάλυση δημοσιεύσεων με Q&A. Ροντέο από εμένα δεν υπάρχει. Ούτε βγάζω κάποιον κατά φαντασία ασθενή υποχρεωτικά. Απλά δεν μπορω να βασίσω τις αποφάσεις μου από τέτοια παραδείγματα ανωνύμων στο ιντερνετ. Για μένα είναι σαν να μην υπάρχουν γιατί απλά δεν ακολουθούν κανένα πρωτόκολλο επιστημονικής τεκμηρίωσης.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

kollaps

Member
Τις προάλλες ο Freitas είχε προτείνει σε ένα μέλος χρήση φίνας και ντούτας για 12 μήνες! Από εκεί φαίνεται ότι τους ενδιαφέρει μόνο το αποτέλεσμα για να ανεβάσουν στο youtube στο 12μηνο και από εκεί και πέρα το χάος....

Να ρωτήσω επ'αυτού επειδή το έχω διαβάσει κι άλλες φορές: υπάρχει βάση στη λογική της προσωρινής φίνα πριν και μετά τη μεταμόσχευεση για αποφυγή shockloss;
 

Giorgos-3

Well-Known Member
Το διάβασες? Το κατάλαβες? Έψαξες να βρεις τι μπορεί να κρύβεται από πίσω? Σε ένα άλλο νήμα περί φιναστερίδης είχε γίνει ενδελεχής ανάλυση δημοσιεύσεων με Q&A. Ροντέο από εμένα δεν υπάρχει. Ούτε βγάζω κάποιον κατά φαντασία ασθενή υποχρεωτικά. Απλά δεν μπορω να βασίσω τις αποφάσεις μου από τέτοια παραδείγματα ανωνύμων στο ιντερνετ. Για μένα είναι σαν να μην υπάρχουν γιατί απλά δεν ακολουθούν κανένα πρωτόκολλο επιστημονικής τεκμηρίωσης.
Διάβασα αυτό σε συνδυασμό άλλων σχετικών δημοσιευμάτων .....δεν θεωρώ την συγκεκριμένη δημοσίευση ούτε ανώνυμη ούτε τυχαία .....δεν μπορώ να τα αγνοήσω αλλά και ούτε να αγνοήσω κυρίως την εμπειρία όλων αυτών που παραπονιούνται για παρενέργειες....έχω μάθει να ακούω και κρατάω τις απόψεις των άλλων ....είναι γελοίο κατά την άποψη μου να μιλάμε για 2-3%...απλά δεν υπάρχει αυτό και χάνεται στα μάτια μου η αξιοπιστία αυτών που το πιστεύουν ακόμα αυτό ....
 

grg19ggls

Member
@CVIAL, αν το 20% ήταν καταδικασμένοι λόγω Unpattern Alopecia. δε θα ήταν λόγικό να δοκιμάσουν αν μπορει να τους βοηθήσει η duta?
 

Kostas97

Well-Known Member
Διάβασα αυτό σε συνδυασμό άλλων σχετικών δημοσιευμάτων .....δεν θεωρώ την συγκεκριμένη δημοσίευση ούτε ανώνυμη ούτε τυχαία .....δεν μπορώ να τα αγνοήσω αλλά και ούτε να αγνοήσω κυρίως την εμπειρία όλων αυτών που παραπονιούνται για παρενέργειες....έχω μάθει να ακούω και κρατάω τις απόψεις των άλλων ....είναι γελοίο κατά την άποψη μου να μιλάμε για 2-3%...απλά δεν υπάρχει αυτό και χάνεται στα μάτια μου η αξιοπιστία αυτών που το πιστεύουν ακόμα αυτό ....
Το 2,3 % το λένε κι όλοι οι μεγάλοι γιατροί με εμπειρία στο κομμάτι Τζώρτζ. Δεν έχεις λόγο να μην το πιστεύεις.. και οι έρευνες που παρουσιάζετει δεν υπάρχει καμια που αναιρει αυτο.
Όλες λένε για σπάνιες περιπτωσεις που ανακαλύπτουν...
 
Τελευταία επεξεργασία:

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
@CVIAL, αν το 20% ήταν καταδικασμένοι λόγω Unpattern Alopecia. δε θα ήταν λόγικό να δοκιμάσουν αν μπορει να τους βοηθήσει η duta?

Γιατί ξέρουν ότι έχουν? Εδώ καραμπινάτες περιπτώσεις όπως του hairsick δεν τις παίρνουν χαμπάρι (ή τις κρύβουν). Δεν χρειάζονται όλοι ντουντα. Και η φίνα μια χαρά μπορεί να κάνει την δουλειά αν την πάρεις σωστά και στον κατάλληλο χρόνο.
 

Kostas97

Well-Known Member
Μιας και παραπανω ειχαμε και μια συζητηση γυρω στο κατα ποσο πρεπει να μενουμε στην μια γνωματευση αφου μιλησαμε με την αυθεντια επιστημονα, ή πρεπει να παιρνουμε πολλες γνωμες για να καταληξουμε σε ενα συμπερασμα. Και στο κατα ποσο επειδη καποιος ειναι γιατρος γνωριζει, αρκει να εχει το πτυχιο.
Απο κατω η κυρια επιστημονας και ιατρος ηταν προφανως.


Υ.Γ. για να προλαβω καποιους δεν βαζω αυτο για να μειωσω τους γιατρους...αλλα για προβληματισμο του τι πραγματικα υπαρχει εκει εξω.(Τροφη για σκεψη)
 

Georgie

Well-Known Member
Τώρα θελω τη γνώση σου φίλε .
Υπαρχει περίπτωση κάποιος να εχει σταθεροποιημένη Dupa?
Εννοώ κατα τη πάροδο των χρόνων να εχει αραιώσει συνολικα το μαλλι χωρις όμως να εχει κανει μεγάλο pattern.
Παίρνω τη δίκη μου περίπτωση που δεν εχω διαγνωστεί με Dupa ( απο ποιον άλλωστε !)
Όμως ειμαι 100 % σίγουρος οτι τα μαλλια απο τη δοτρια, ειδικά τα πλαϊνά ειναι σαφώς πιο μειωμένα απο πριν ας πούμε 20 χρονια .
Αυτο ειναι φυσιολογικο η υποψία dupa?
 

Kostas97

Well-Known Member
Προσωπικη εκτιμηση σε αυτο που ρωταει ο Τζωρτζ(κυριως με τη λογικη και την παρατηρηση)

Εαν σκεφτεις οτι τα τριχοθυλακια στα πισω και πλαι ο λογος που δεν πεφτουν,ευκολα, ειναι το γεγονος οτι απο τη φυση εχουν μεγαλη αντοχη στη dht.
Οταν πρωτοπαιρνεις φινα και μινο που ως γνωστον δεν χανουν τη δραστικοτητα τους ισως καποια στιγμη χασεις εδαφος. ΤΟτε τι γινεται στην ουσια λογω της παροδο του χρονου τα γονιδια κανουν ακομα πιο ευαισθητα τα τριχοθυλακια στη dht και ακομα και το μικροτερο ποσοστο δημιουργει θεμα.

Μια εκτιμηση θα ηταν οτι οσο μεγαλωνεις το να αραιωσει και ως ενα βαθμο η δοτρια ειναι λογικο. Ειδικα απο τη στιγμη που ας πουμε φτασεις ηδη ενα NW5

Τωρα στις περιπτωσεις που πανω εχεις μαλλι και χανεις απο πλαγια δεν ειναι λογικο. Μοιαζει με dupa, αφου τα τριχοθυλακια που απο τη φυση ειναι πιο ανθεκτικα στη ΑΑ εχουν ξεκινησει να χανονται πριν πεσουν τα φυσιολογικα πιο αδυναμα μαλλια.

Αυτο εχω παρατηρησει εγω σε οικεια μου προσωπα με ΑΑ. Οτι μετα απο ενα nw μεγαλο ξεκινανε να χανουν και απο πλαι κλπ που παλιοτερα δεν ηταν εμφανες.

Αρα εγω θα εμπαινε σε βασιμες υποψιες Dupa αν εβλεπα καποιον να χανει τριχοθυλακια που ειναι πιο "ισχυρα" τη στιγμη που συνεχιζει να διατηρει "μη ισχυρα"
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Τώρα θελω τη γνώση σου φίλε .
Υπαρχει περίπτωση κάποιος να εχει σταθεροποιημένη Dupa?
Εννοώ κατα τη πάροδο των χρόνων να εχει αραιώσει συνολικα το μαλλι χωρις όμως να εχει κανει μεγάλο pattern.
Παίρνω τη δίκη μου περίπτωση που δεν εχω διαγνωστεί με Dupa ( απο ποιον άλλωστε !)
Όμως ειμαι 100 % σίγουρος οτι τα μαλλια απο τη δοτρια, ειδικά τα πλαϊνά ειναι σαφώς πιο μειωμένα απο πριν ας πούμε 20 χρονια .
Αυτο ειναι φυσιολογικο η υποψία dupa?

στα πλαϊνά είναι συνηθισμένο να έχεις αραίωση είτε λόγω ρετρό είτε επειδή έχεις χαμηλή πυκνότητα. Αυτό δεν σημαίνει dupa. Η dupa είναι αραίωση στην κυρία δότρια (parietal, occipital). Συνήθως είναι αργή και όχι επίθετικη. Ποτέ δεν σταματά όμως
 

grg19ggls

Member
στα πλαϊνά είναι συνηθισμένο να έχεις αραίωση είτε λόγω ρετρό είτε επειδή έχεις χαμηλή πυκνότητα. Αυτό δεν σημαίνει dupa. Η dupa είναι αραίωση στην κυρία δότρια (parietal, occipital). Συνήθως είναι αργή και όχι επίθετικη. Ποτέ δεν σταματά όμως
Cvial η διαγνωση της Dupa γίνεται μόνο με μικροσκοπιο (στα πρώτα στάδια προφανώς).
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Gianney

Well-Known Member
Ναι αλλά έλα που οι « ειδικοί « στο forum την συνιστούν και δεν σηκώνουν αντίρρηση για τυχόν παρενέργειες

στα πλαϊνά είναι συνηθισμένο να έχεις αραίωση είτε λόγω ρετρό είτε επειδή έχεις χαμηλή πυκνότητα. Αυτό δεν σημαίνει dupa. Η dupa είναι αραίωση στην κυρία δότρια (parietal, occipital). Συνήθως είναι αργή και όχι επίθετικη. Ποτέ δεν σταματά όμως
Dupa upa retro πως τα ξεχωρίζεις ουσιαστικά;
 
Τελευταία επεξεργασία:

Thanos92

Active Member
Άρα μια ανακεφαλαίωση για το τι να διαβάσω πριν αρχίσω επικοινωνία για consultations ? :rolleyes: Επειδή το θέμα έχει πάει αλλού
 

Kostas97

Well-Known Member
Οι ειδικοί στο φόρουμ την συνιστούν .αλλά ξες γιατί;Γιατί είναι μιας τάδε ηλικίας οπότε σε αυτούς οι παρενέργειες του τύπου δεν θα μπορείς να κάνεις παιδιά δεν τους απασχολεί

Dupa upa retro πως τα ξεχωρίζεις ουσιαστικά;
Κατι εχω ακουσει η φινα συνδεεται και με το 5G.
 

jersey

Well-Known Member
Στο τέλος θα βγούνε όλοι ότι πάσχουν είτε από DUPA, UPA ή Retrogade. Όλοι ΦΙΝΑ παιδιά να σωθούμε!
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού

1. DUPA=Diffused Unpatern Alopecia
2. BUPA=Balding Unpatern Alopecia
3 UPA=Unpatern Alopecia

Σε όλα χτυπιέται και η δότρια. Στο 1 η λήπτρια παρουσιάζει διάχυτη αραίωση. Στο 2 η λήπτρια ακολουθεί Άνδρο γενετικού τύπου ΑΑ (όχι διάχυτη). Το 3 είναι το 1 ή το 2. Το 3 είναι η πιο σωστή ορολογία.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Gianney

Well-Known Member
1. DUPA=Diffused Unpatern Alopecia
2. BUPA=Balding Unpatern Alopecia
3 UPA=Unpatern Alopecia

Σε όλα χτυπιέται και η δότρια. Στο 1 η λήπτρια παρουσιάζει διάχυτη αραίωση. Στο 2 η λήπτρια ακολουθεί Άνδρο γενετικού τύπου ΑΑ (όχι διάχυτη). Το 3 είναι το 1 ή το 2. Το 3 είναι η πιο σωστή ορολογία.
Ευχαριστώ πολύ, σχετικά εύκολα συγχέονται μεταξύ τους.
 
Μπλουζα